Vim 9.1 - en to sv translation catalogue (3042 entries)

en: 
    	Last set from
sv: 
    	Senast inställd från

en: 
    
    Arguments:
sv: 
    
    Argument:

en: 
    
    Usage:
sv: 
    
    användning:

en: 
              modified:
sv: 
              ändrad:

en: 
             [not usable on this computer]
sv: 
             [inte användbar på den här datorn]

en: 
             [not usable with this version of Vim]
sv: 
             [inte användbar med den här versionen av Vim]

en: 
             host name:
sv: 
             värdnamn:

en: 
             user name:
sv: 
             användarnamn:

en: 
            process ID:
sv: 
            process-ID:

en: 
           a: Find assignments to this symbol
           c: Find functions calling this function
           d: Find functions called by this function
           e: Find this egrep pattern
           f: Find this file
           g: Find this definition
           i: Find files #including this file
           s: Find this C symbol
           t: Find this text string
sv: 
           a: Hitta tilldelningar till denna symbol
           c: Hitta funktioner som anropar denna funktion
           d: Hitta funktioner som anropas av denna funktion
           e: Hitta detta egrep-mönster
           f: Hitta denna fil
           g: Hitta denna definition
           i: Hitta filer som #inkluderar denna fil
           s: Hitta denna C-symbol
           t: Hitta denna textsträng

en: 
        Name              Args Address Complete    Definition
sv: 
        Namn              Args Adress  Fullständig Definition

en: 
       #   line
sv: 
       #   rad

en: 
       or:
sv: 
       eller:

en: 
      # TO tag         FROM line  in file/text
sv: 
      # TILL tagg          FRÅN rad  i fil/text

en: 
     jump line  col file/text
sv: 
     hopp rad   kol fil/text

en: 
    # %s History (newest to oldest):
sv: 
    # %s Historik (nyaste till äldsta):

en: 
    # Bar lines, copied verbatim:
sv: 
    # Bar-rader, kopierade tecken-för-tecken:

en: 
    # Buffer list:
sv: 
    # Buffertlista:

en: 
    # File marks:
sv: 
    # Filmärken:

en: 
    # History of marks within files (newest to oldest):
sv: 
    # Historik för märken inne i filer (nyaste till äldsta):

en: 
    # Jumplist (newest first):
sv: 
    # Hopplista (nyaste först):

en: 
    # Last %sSearch Pattern:
    ~
sv: 
    # Senaste %sSökmönster:
    ~

en: 
    # Last Substitute String:
    $
sv: 
    # Senaste ersättningssträng:
    $

en: 
    # Registers:
sv: 
    # Register:

en: 
    # global variables:
sv: 
    # globala variabler:

en: 
    (1) Another program may be editing the same file.  If this is the case,
        be careful not to end up with two different instances of the same
        file when making changes.  Quit, or continue with caution.
sv: 
    (1) Ett annat program kanske redigerar samma fil. Om så är fallet,
        var försiktig så att du inte får två olika instanser av samma fil när
        du gör ändringar. Avsluta eller fortsätt med försiktighet.

en: 
    (You might want to write out this file under another name
sv: 
    (Du kanske vill spara den här filen under ett annat namn

en: 
    --- Autocommands ---
sv: 
    --- Autokommandon ---

en: 
    --- Global option values ---
sv: 
    --- Globala flaggvärden ---

en: 
    --- Local option values ---
sv: 
    --- Lokala flaggvärden ---

en: 
    --- Menus ---
sv: 
    --- Menyer ---

en: 
    --- Options ---
sv: 
    --- Flaggor ---

en: 
    --- Signs ---
sv: 
    --- Tecken ---

en: 
    --- Syntax items ---
sv: 
    --- Syntaxobjekt ---

en: 
    --- Syntax sync items ---
sv: 
    --- Syntaxsynkobjekt ---

en: 
    --- Terminal codes ---
sv: 
    --- Terminalkoder ---

en: 
    --- Terminal keys ---
sv: 
    --- Terminalnycklar ---

en: 
    Arguments recognised by gvim (GTK+ version):
sv: 
    Argument igenkända av gvim (GTK+-version):

en: 
    Arguments recognised by gvim (Motif version):
sv: 
    Argument som stöds av gvim (Motif-version):

en: 
    Cannot create pipes
sv: 
    Kan inte skapa rör

en: 
    Cannot execute shell
sv: 
    Kan inte köra skal

en: 
    Cannot execute shell sh
sv: 
    Kan inte köra skal sh

en: 
    Cannot fork
sv: 
    Kan inte förgrena

en: 
    Command terminated
sv: 
    Kommando avslutades

en: 
    Compiled
sv: 
    Kompilerad

en: 
    Could not get security context for
sv: 
    Kunde inte hämta säkerhetskontext för

en: 
    Could not set security context for
sv: 
    Kunde inte ställa in säkerhetskontext för

en: 
    Extra patches:
sv: 
    Extra patchar:

en: 
    Found a swap file by the name "
sv: 
    Hittade en växlingsfil med namnet "

en: 
    Huge version
sv: 
    Enorm version

en: 
    If you entered a new crypt key but did not write the text file,
sv: 
    Om du har angett en ny krypteringsnyckel men inte skrivit textfilen,

en: 
    If you wrote the text file after changing the crypt key press enter
sv: 
    Om du skrev textfilen efter ändring av krypteringsnyckeln, tryck på Enter

en: 
    Included patches:
sv: 
    Inkluderade patchar:

en: 
    MS-Windows 32-bit GUI version
sv: 
    MS-Windows 32-bitars grafisk gränssnittsversion

en: 
    MS-Windows 32-bit GUI/console version
sv: 
    MS-Windows 32-bitars grafiskt gränssnitt/konsolversion

en: 
    MS-Windows 32-bit console version
sv: 
    MS-Windows 32-bitars konsollversion

en: 
    MS-Windows 64-bit GUI version
sv: 
    MS-Windows 64-bitars grafisk gränssnittsversion

en: 
    MS-Windows 64-bit GUI/console version
sv: 
    MS-Windows 64-bitars grafiskt gränssnitt/konsolversion

en: 
    MS-Windows 64-bit console version
sv: 
    MS-Windows 64-bitars konsolversion

en: 
    MS-Windows ARM64 GUI version
sv: 
    MS-Windows ARM64 grafisk gränssnittsversion

en: 
    MS-Windows ARM64 GUI/console version
sv: 
    MS-Windows ARM64 grafiskt gränssnitt/konsolversion

en: 
    MS-Windows ARM64 console version
sv: 
    MS-Windows ARM64 konsolversion

en: 
    Maybe no changes were made or Vim did not update the swap file.
sv: 
    Kanske gjordes inte några förändringar eller så uppdaterade inte Vim växlingsfilen.

en: 
    More info with: "vim -h"
sv: 
    Mer info med: "vim -h"

en: 
    Note: process STILL RUNNING:
sv: 
    Observera: processen KÖR FORTFARANDE:

en: 
    OpenVMS (build) arch, version
sv: 
    OpenVMS (bygge) arkitektur, version

en: 
    Or, where supported, SET PROC/PARSE=EXT, or else quote upper-case material.
sv: 
    Eller, där det stöds, SET PROC/PARSE=EXT, eller annars citera material med versaler.

en: 
    Tiny version
sv: 
    Jätteliten version

en: 
    Type Name Content
sv: 
    Typ Namn Innehåll

en: 
    Vim: Got X error
sv: 
    Vim: Fick X-error

en: 
    WARNING: Original file may be lost or damaged
sv: 
    VARNING: Originalfilen kan vara förlorad eller skadad

en: 
    Where command is down-cased, prepend / (like: -/R) to treat flag as upper-case.
sv: 
    Om kommandot är skrivet med små bokstäver, lägg till / (som: -/R) för att behandla flaggan som versaler.

en: 
    You may want to delete the .swp file now.
sv: 
    Du kanske vill ta bort .swp-filen nu.

en: 
    [bytes] total alloc-freed %lu-%lu, in use %lu, peak use %lu
sv: 
    [byte] sammanlagd allok-frigjord %lu-%lu, i användning %lu, toppanvändning %lu

en: 
    change line  col text
sv: 
    ändring rad  kol text

en: 
    enter the new crypt key.
sv: 
    ange den nya krypteringsnyckeln.

en: 
    macOS version
sv: 
    macOS-version

en: 
    macOS version w/o darwin feat.
sv: 
    macOS-version utan Darwin-funktion.

en: 
    mark line  col file/text
sv: 
    märke rad  kol fil/text

en: 
    shell returned
sv: 
    skal returnerade

en: 
    syncing on items
sv: 
    synkning av föremål

en: 
    to use the same key for text file and swap file
sv: 
    använda samma nyckel för textfilen och växlingsfilen

en:  
    delay in msec before menu appears after typing
sv:  
    fördröjning i millisekunder innan menyn visas efter inmatning

en:  
    function to display text in the quickfix window
sv:  
    funktion för att visa text i snabbkorrigeringsfönstret

en:  
    initial decay timeout for 'autocomplete' algorithm
sv:  
    initial förfallotidsgräns för algoritmen "autocomplete"

en:  
    initial decay timeout for CTRL-N and CTRL-P completion
sv:  
    initial förfallotidsgräns för komplettering med CTRL-N och CTRL-P

en:  
    name of the Python 3 home directory
sv:  
    namnet på Python 3-hemkatalogen

en:  
    popup menu item align order
sv:  
    popupmenyobjektets justeringsordning

en:  
    use balloon evaluation in the terminal
sv:  
    använd ballongevaluering i terminalen

en:                               for Vim defaults
sv:                               för Vim-defaults

en:                               for two modes
sv:                               för två lägen

en:              dated:
sv:              daterad:

en:           owned by:
sv:           ägs av:

en:          [cannot be opened]
sv:          [kan inte öppnas]

en:          [cannot be read]
sv:          [kan inte läsas]

en:          [does not look like a Vim swap file]
sv:          [ser inte ut som en Vim-växlingsfil]

en:          [from Vim version 3.0]
sv:          [från Vim version 3.0]

en:          file name:
sv:          filnamn:

en:        defaults file: "
sv:        defaults-fil: "

en:       -- none --
sv:       -- inget --

en:       CANNOT BE FOUND
sv:       KAN INTE HITTAS

en:       NEWER than swap file!
sv:       NYARE än växlingsfil!

en:       user exrc file: "
sv:       användar-exrc-fil: "

en:      user vimrc file: "
sv:      användar-vimrc-fil: "

en:     If this is the case, use ":recover" or "vim -r
sv:     Om så är fallet, använd ":recover" eller "vim -r

en:     If you did this already, delete the swap file "
sv:     Om du redan har gjort det, ta bort växlingsfilen "

en:     line=%ld  id=%d%s  name=%s  priority=%d
sv:     rad=%ld id=%d%s namn=%s prioritet=%d

en:     system menu file: "
sv:     systemmenyfil: "

en:     user gvimrc file: "
sv:     användar-gvimrc-fil: "

en:    In current directory:
sv:    I aktuell katalog:

en:    In directory
sv:    I katalog

en:    Using specified name:
sv:    Använder angivet namn:

en:    dated:
sv:    daterad:

en:    host name:
sv:    värdnamn:

en:    system vimrc file: "
sv:    system-vimrc-fil: "

en:   # pri kind tag
sv:   # pri-typ-tagg

en:   (Already listed)
sv:   (Redan listade)

en:   2nd user exrc file: "
sv:   Andra användar-exrc-fil: "

en:   DEBUG BUILD
sv:   FELSÖKNINGSBYGGD

en:   Features included (+) or not (-):
sv:   Funktioner inkluderade (+) eller inte (-):

en:   NOT FOUND
sv:   INTE HITTADE

en:   TOTAL      COUNT  MATCH   SLOWEST     AVERAGE   NAME               PATTERN
sv:   TOTALT     ANTAL  MATCH   LÅNGSAMMAST GENOMSNI. NAMN               MÖNSTER

en:   Using tag with different case!
sv:   Använder tagg med annan storlek!

en:   fall-back for $VIM: "
sv:   reserv för $VIM: "

en:   group=%s
sv:   grupp=%s

en:   system gvimrc file: "
sv:   system-gvimrc-fil: "

en:  # pid    database name                       prepend path
sv:  # pid    databasnamn                        först i sökväg

en:  (%d of %d)
sv:  (%d av %d)

en:  ((%d) of %d)
sv:  ((%d) av %d)

en:  (Interrupted)
sv:  (Avbruten)

en:  (NOT FOUND)
sv:  (INTE HITTADE)

en:  (STILL RUNNING)
sv:  (KÖR FORTFARANDE)

en:  (file %d of %d)
sv:  (fil %d av %d)

en:  (file (%d) of %d)
sv:  (fil (%d) av %d)

en:  (includes previously listed match)
sv:  (inkluderar tidigare listad träff)

en:  (insert)
sv:  (infoga)

en:  (insert) Scroll (^E/^Y)
sv:  (infoga) Rulla (^E/^Y)

en:  (line deleted)
sv:  (rad borttagen)

en:  (not supported)
sv:  (stöds inte)

en:  (paste)
sv:  (klistra in)

en:  (replace)
sv:  (ersätt)

en:  (replace) Scroll (^E/^Y)
sv:  (ersätt) Rulla (^E/^Y)

en:  (vreplace)
sv:  (versätt)

en:  2nd user vimrc file: "
sv:  Andra användar-vimrc-fil: "

en:  3rd user vimrc file: "
sv:  Tredje användar-vimrc-fil: "

en:  4th user vimrc file: "
sv:  4:e användarens vimrc-fil: "

en:  Adding
sv:  Lägger till

en:  Arabic
sv:  Arabiska

en:  CONVERSION ERROR
sv:  KONVERTERINGSFEL

en:  Command-line completion (^V^N^P)
sv:  Kommandoradskomplettering (^V^N^P)

en:  Copy %d of %d
sv:  Kopia %d av %d

en:  Definition completion (^D^N^P)
sv:  Definitionskomplettering (^D^N^P)

en:  Dictionary completion (^K^N^P)
sv:  Ordbokskomplettering (^K^N^P)

en:  FAILED
sv:  MISSLYCKADES

en:  File name completion (^F^N^P)
sv:  Filnamnskomplettering (^F^N^P)

en:  Hebrew
sv:  Hebreiska

en:  INSERT
sv:  INFOGA

en:  Keyword Local completion (^N^P)
sv:  Lokal nyckelordskomplettering (^N^P)

en:  Keyword completion (^N^P)
sv:  Nyckelordskomplettering (^N^P)

en:  Omni completion (^O^N^P)
sv:  Omnikomplettering (^O^N^P)

en:  Path pattern completion (^N^P)
sv:  Sökvägsmönsterkomplettering (^N^P)

en:  REPLACE
sv:  ERSÄTT

en:  REVERSE
sv:  OMVÄND

en:  Register completion (^N^P)
sv:  Registerkomplettering (^N^P)

en:  SELECT
sv:  MARKERA

en:  SELECT BLOCK
sv:  MARKERA BLOCK

en:  SELECT LINE
sv:  MARKERA RAD

en:  SPACE/d/j: screen/page/line down, b/u/k: up, q: quit
sv:  BLANKSTEG/d/j: skärm/sida/rad ned, b/u/k: upp, q: quit

en:  Spelling suggestion (^S^N^P)
sv:  Stavningsförslag (^S^N^P)

en:  Tag completion (^]^N^P)
sv:  Taggkomplettering (^]^N^P)

en:  Thesaurus completion (^T^N^P)
sv:  Tesaurkomplettering (^T^N^P)

en:  User defined completion (^U^N^P)
sv:  Användardefinierad komplettering (^U^N^P)

en:  VISUAL
sv:  VISUELL

en:  VISUAL BLOCK
sv:  VISUELLT BLOCK

en:  VISUAL LINE
sv:  VISUELL RAD

en:  VREPLACE
sv:  VERSÄTT

en:  Whole line completion (^L^N^P)
sv:  Helradskomplettering (^L^N^P)

en:  [Modified]
sv:  [Modifierad]

en:  [a]
sv:  [l]

en:  [w]
sv:  [s]

en:  ^X mode (^]^D^E^F^I^K^L^N^O^P^Rs^U^V^Y)
sv:  ^X-läge (^]^D^E^F^I^K^L^N^O^P^Rs^U^V^Y)

en:  appended
sv:  lade till

en:  cannot be used on this computer.
sv:  kan inte användas på den här datorn.

en:  cannot be used with this version of Vim.
sv:  kan inte användas med den här versionen av Vim.

en:  f-b for $VIMRUNTIME: "
sv:  reserv för $VIMRUNTIME: "

en:  has been damaged (page size is smaller than minimum value).
sv:  har skadats (sid-storlek är mindre än minimumvärdet).

en:  in line %ld;
sv:  på rad %ld;

en:  into "%c
sv:  till "%c

en:  kind file
sv:  typ fil

en:  line
sv:  rad

en:  line breaks
sv:  radbrytningar

en:  lines before top line
sv:  rader före topprad

en:  marks
sv:  märken

en:  oldfiles
sv:  gamlafiler

en:  or more
sv:  eller fler

en:  returned
sv:  returnerade

en:  vim [arguments]
sv:  vim [argument]

en:  with OLE support
sv:  med OLE-stöd

en:  written
sv:  skrevs

en: "
        to avoid this message.
sv: "
        för att undvika det här meddelandet.

en: "
        to recover the changes (see ":help recovery").
sv: "
        för att återskapa förändringarna (se ":help recovery").

en: "            A boolean option will be toggled.
sv: "            En boolesk flagga kommer att växlas.

en: "            For other options you can edit the value before hitting <Enter>.
sv: "            För andra alternativ kan du redigera värdet innan du trycker på " <Enter>".

en: " Each "set" line shows the current value of an option (on the left).
sv: " Varje "set"-rad visar det aktuella värdet för en flagga (till vänster).

en: " Hit <Enter> on a "set" line to execute it.
sv: " Tryck <Enter> på en "set"-rad för att köra den.

en: " Hit <Enter> on a help line to open a help window on this option.
sv: " Tryck <Enter> på en hjälprad för att öppna ett hjälpfönster för detta alternativ.

en: " Hit <Enter> on an index line to jump there.
sv: " Tryck <Enter> på en indexrad för att hoppa dit.

en: " Hit <Space> on a "set" line to refresh it.
sv: " Tryck <Mellanslag> på en "set"-rad för att uppdatera den.

en: " already exists!
sv: " existerar redan!

en: "alpha", "octal", "hex", "bin" and/or "unsigned"; number formats
    recognized for CTRL-A and CTRL-X commands
sv: "alpha", "octal", "hex", "bin" och/eller "unsigned"; nummerformat
    som känns igen för CTRL-A- och CTRL-X-kommandon

en: "dark" or "light"; the background color brightness
sv: "dark" eller "light"; bakgrundsfärgens ljusstyrka

en: "extend", "popup" or "popup_setpos"; what the right
    mouse button is used for
sv: "extend", "popup" eller "popup_setpos"; vad höger
    musknapp används till

en: "icons", "text" and/or "tooltips"; how to show the toolbar
sv: "icons", "text" och/eller "tooltips"; hur man visar verktygsfältet

en: "last", "buffer" or "current": which directory used for
    the file browser
sv: "last", "buffer" eller "current": vilken katalog som används
    för filbläddraren

en: "mouse", "key" and/or "cmd"; when to start Select mode
    instead of Visual mode
sv: "mouse", "key" och/eller "cmd"; när Välj-läge ska startas
    istället för Visuellt läge

en: "no", "yes" or "menu"; how to use the ALT key
sv: "no", "yes" eller "menu"; hur man använder ALT-tangenten

en: "old", "inclusive" or "exclusive"; how selecting text behaves
sv: "old", "inclusive" eller "exclusive"; hur markering av text fungerar

en: "startsel" and/or "stopsel"; what special keys can do
sv: "startsel" och/eller "stopsel"; vad specialtangenter kan göra

en: "sync", "fsync" or empty; how to flush a swap file to disk
sv: "sync", "fsync" eller empty; hur man tömmer en växlingsfil till disk

en: "unnamed" to use the * register like unnamed register
    "autoselect" to always put selected text on the clipboard
sv: "unnamed" för att använda *-registret som namnlöst register
    "autoselect" för att alltid placera markerad text i urklipp

en: "useopen" and/or "split"; which window to use when jumping
    to a buffer
sv: "useopen" och/eller "split"; vilket fönster som ska användas
    när man hoppar till en buffert

en: "ver", "hor" and/or "jump"; list of options for 'scrollbind'
sv: "ver", "hor" och/eller "jump"; lista över alternativ för 'scrollbind'

en: "xterm", "xterm2", "sgr", etc.; type of mouse
sv: "xterm", "xterm2", "sgr" osv.; typ av mus

en: # This viminfo file was generated by Vim %s.
sv: # Den här viminfo-filen genererades av Vim %s.

en: # Value of 'encoding' when this file was written
sv: # Värde av 'encoding' när den här filen blev skriven

en: # You may edit it if you're careful!
sv: # Du får redigera den om du är försiktig!

en: %-5s: %s%*s (Usage: %s)
sv: %-5s: %s%*s (Användning: %s)

en: %3d  %s %s  line %ld
sv: %3d  %s %s  rad %ld

en: %3d  expr %s
sv: %3d  uttry %s

en: %a %b %d %H:%M:%S %Y
sv: %a %d %b %Y %H.%M.%S

en: %d buffer deleted | %d buffers deleted
sv[0]: %d buffert raderad
sv[1]: %d buffertar raderade

en: %d buffer unloaded | %d buffers unloaded
sv[0]: %d buffert lästes ur
sv[1]: %d buffertar lästes ur

en: %d buffer wiped out | %d buffers wiped out
sv[0]: %d buffert utplånad
sv[1]: %d buffertar utplånade

en: %d duplicate word(s) in %s
sv: %d duplicerade ord i %s

en: %d files to edit
sv: %d filer att redigera

en: %d line changed | %d lines changed
sv[0]: %d rad ändrad
sv[1]: %d rader ändrade

en: %d more file to edit.  Quit anyway? | %d more files to edit.  Quit anyway?
sv[0]: %d ytterligare fil att redigera. Vill du avsluta ändå?
sv[1]: %d ytterligare filer att redigera. Vill du avsluta ändå?

en: %d of %d edited
sv: %d av %d redigerade

en: %ld Cols;
sv: %ld kolumner;

en: %ld line %sed %d time | %ld line %sed %d times
sv[0]: %ld rad %sad %d gång
sv[1]: %ld rad %sad %d gånger

en: %ld line --%d%%-- | %ld lines --%d%%--
sv[0]: %ld rad --%d%%--
sv[1]: %ld rader --%d%%--

en: %ld line changed | %ld lines changed
sv[0]: %ld rad ändrad
sv[1]: %ld rader ändrade

en: %ld line indented  | %ld lines indented
sv[0]: %ld indragen rad
sv[1]: %ld indragna rader

en: %ld line less | %ld fewer lines
sv[0]: %ld rad mindre
sv[1]: %ld färre rader

en: %ld line moved | %ld lines moved
sv[0]: %ld rad flyttad
sv[1]: %ld rader flyttade

en: %ld line yanked%s | %ld lines yanked%s
sv[0]: %ld rad yankad%s
sv[1]: %ld rader yankade%s

en: %ld lines %sed %d time | %ld lines %sed %d times
sv[0]: %ld rader %sad %d gång
sv[1]: %ld rader %sad %d gånger

en: %ld lines filtered
sv: %ld rader filtrerade

en: %ld lines to indent...
sv: %ld rader att indentera...

en: %ld match on %ld line | %ld matches on %ld line
sv[0]: %ld träff på %ld rad
sv[1]: %ld träffar på %ld rad

en: %ld match on %ld lines | %ld matches on %ld lines
sv[0]: %ld träff på %ld rader
sv[1]: %ld träffar på %ld rader

en: %ld more line | %ld more lines
sv[0]: %ld ytterligare rad
sv[1]: %ld ytterligare rader

en: %ld second ago | %ld seconds ago
sv[0]: %ld sekund sedan
sv[1]: %ld sekunder sedan

en: %ld substitution on %ld line | %ld substitutions on %ld line
sv[0]: %ld ersättning på %ld rad
sv[1]: %ld ersättningar på %ld rad

en: %ld substitution on %ld lines | %ld substitutions on %ld lines
sv[0]: %ld ersättning på %ld rader
sv[1]: %ld ersättningar på %ld rader

en: %s (%s, compiled %s)
sv: %s (%s, kompilerad %s)

en: %s Autocommands for "%s"
sv: %s Autokommandon för "%s"

en: %s aborted
sv: %s avbröts

en: %s discarded
sv: %s förkastad

en: %s line %ld
sv: %s rad %ld

en: %s made pending
sv: %s gjordes avvaktande

en: %s resumed
sv: %s återupptagen

en: %s returning #%ld
sv: %s returnerar #%ld

en: %s returning %s
sv: %s returnerar %s

en: %s value differs from what is used in another .aff file
sv: %s värde skiljer sig från vad som används i en annan .aff-fil

en: %s%ld line,  | %s%ld lines,
sv[0]: %s%ld rad,
sv[1]: %s%ld rader,

en: %s, line %ld
sv: %s, rad %ld

en: %serror list %d of %d; %d errors
sv: %sfellista %d av %d; %d fel

en: %sviminfo: %s in line:
sv: %sviminfo: %s på rad:

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: &Dismiss
sv: &Förkasta

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &OK
sv: &Ok

en: &OK
    &Cancel
sv: &Ok
    &Avbryt

en: &OK
    &Load File
    Load File &and Options
sv: &Ok
    &Läs in fil
    Läs in fil o&ch alternativ

en: &Open Read-Only
    &Edit anyway
    &Recover
    &Delete it
    &Quit
    &Abort
sv: Ö&ppna skrivskyddad
    &Redigera ändå
    Åt&erskapa
    &Ta bort den
    &Avsluta
    A&vbryt

en: &Open Read-Only
    &Edit anyway
    &Recover
    &Quit
    &Abort
sv: Ö&ppna skrivskyddad
    R&edigera ändå
    Å&terskapa
    &Avsluta
    A&vbryt

en: &Replace
sv: &Ersätt

en: &Undo
sv: Ån&gra

en: &Yes
    &No
sv: &Ja
    &Nej

en: &Yes
    &No
    &Cancel
sv: &Ja
    &Nej
    &Avbryt

en: &Yes
    &No
    Save &All
    &Discard All
    &Cancel
sv: &Ja
    &Nej
    &Spara &alla
    &Kasta bort alla
    &Avbryt

en: ' not known. Available builtin terminals are:
sv: ' inte känd. Tillgängliga inbyggda terminaler är:

en: '-nb' cannot be used: not enabled at compile time
sv: '-nb' kan inte användas: inte aktiverad vid kompilering

en: 'dictionary' option is empty
sv: 'dictionary'-flagga är tom

en: 'g' and 'c' flags of ":substitute" toggle
sv: flaggorna 'g' och 'c' för ":substitute" växlar

en: 'history' option is zero
sv: 'history'-flagga är noll

en: 'readonly' option is set for "%s".
    Do you wish to write anyway?
sv: 'readonly' flaggan är inställd för "%s".
    Vill du att skriva ändå?

en: 'redrawtime' exceeded, syntax highlighting disabled
sv: 'redrawtime' överskreds, syntaxmarkering inaktiverad

en: 'thesaurus' option is empty
sv: 'thesaurus'-flagga är tom

en: (%d of %d)%s%s:
sv: (%d av %d)%s%s:

en: (+%lld for BOM)
sv: (+%lld för BOM)

en: (2) An edit session for this file crashed.
sv: (2) En redigeringssession för den här filen kraschade.

en: (Interrupted)
sv: (Avbruten)

en: (Invalid)
sv: (Ogiltig)

en: (global or local to buffer)
sv: (global eller lokal till buffert)

en: (local to buffer)
sv: (lokal till buffert)

en: (local to window)
sv: (lokal till fönster)

en: +			Start at end of file
sv: +			Starta vid slut av fil

en: +-%s%3ld line:  | +-%s%3ld lines:
sv[0]: +-%s%3ld rad:
sv[1]: +-%s%3ld rader:

en: +--%3ld line folded  | +--%3ld lines folded
sv[0]: +--%3ld rad vikt
sv[1]: +--%3ld rader vikta

en: +<lnum>		Start at line <lnum>
sv: +<lnr>		Starta på rad <rnr>

en: +reverse		Don't use reverse video (also: +rv)
sv: +reverse		Använd inte omvänd video (även: +rv)

en: ,
    or the file has been damaged.
sv: ,
    eller så har filen blivit skadad.

en: -               read text from stdin
sv: -              läs text från standard in

en: --			Only file names after this
sv: --			Bara filnamn efter det här

en: -- More --
sv: -- Mer --

en: -- Searching...
sv: -- Söker...

en: --- Included files
sv: --- Inkluderade filer

en: --Deleted--
sv: --Borttagen--

en: --No lines in buffer--
sv: --Inga rader i buffert--

en: --clean		'nocompatible', Vim defaults, no plugins, no viminfo
sv: --clean		'nocompatible', Vim-standardinställningar, inga instick, ingen viminfo

en: --clientserver <socket|x11> Backend for clientserver communication
sv: --clientserver <socket|x11> Backend för clientserver-kommunikation

en: --cmd <command>	Execute <command> before loading any vimrc file
sv: --cmd <kommando>	Kör <kommando> före inläsning av någon vimrc fil

en: --echo-wid		Make gvim echo the Window ID on stdout
sv: --echo-wid		Få gvim att skriva ut fönster-id på stdout

en: --gui-dialog-file {fname}  For testing: write dialog text
sv: --gui-dialog-file {fname}  För testning: skriv dialogtext

en: --literal		Don't expand wildcards
sv: --literal		Expandera inte jokertecken

en: --log <file>		Start logging to <file> early
sv: --log <fil>         Börja logga till <fil> tidigt

en: --noplugin		Don't load plugin scripts
sv: --noplugin		Läs inte in insticksskript

en: --not-a-term		Skip warning for input/output not being a terminal
sv: --not-a-term		Hoppa över varning för in-/utdata som inte är en terminal

en: --remote <files>	Edit <files> in a Vim server if possible
sv: --remote <filer>	Redigera <filer> i en Vim-server om möjligt

en: --remote-expr <expr>	Evaluate <expr> in a Vim server and print result
sv: --remote-expr <uttryck>	Evaluera <uttryck> i en Vim-server och skriv ut resultatet

en: --remote-send <keys>	Send <keys> to a Vim server and exit
sv: --remote-send <nycklar>	Skicka <nycklar> till en Vim-server och avsluta

en: --remote-silent <files>  Same, don't complain if there is no server
sv: --remote-silent <filer>	Samma, klaga inte om det inte finns någon server

en: --remote-tab[-wait][-silent] <files>  As --remote but use tab page per file
sv: --remote-tab[-wait][-silent] <filer>  Som --remote men använd fliksida per fil

en: --remote-wait <files>  As --remote but wait for files to have been edited
sv: --remote-wait <filer>	Som --remote men vänta på att filer har blivit redigerade

en: --remote-wait-silent <files>  Same, don't complain if there is no server
sv: --remote-wait-silent <filer>	Samma, klaga inte om det inte finns någon server

en: --role <role>	Set a unique role to identify the main window
sv: --role <roll>	Ställ in en unik roll för att identifiera huvudfönstret

en: --serverlist		List available Vim server names and exit
sv: --serverlist		Lista tillgängliga Vim-servernamn och avsluta

en: --servername <name>	Send to/become the Vim server <name>
sv: --servername <namn>	Skicka till/för att bli Vim-servern <namn>

en: --socketid <xid>	Open Vim inside another GTK widget
sv: --socketid <xid>	Öppna Vim innanför en annan GTK-widget

en: --startuptime <file>	Write startup timing messages to <file>
sv: --startuptime <fil>	Skriv starttidsmeddelanden till <fil>

en: --ttyfail		Exit if input or output is not a terminal
sv: --ttyfail		Avsluta om inmatningen eller utmatningen inte är en terminal

en: --version		Print version information and exit
sv: --version		Skriv ut versionsinformation och avsluta

en: --windowid <HWND>	Open Vim inside another win32 widget
sv: --windowid <HWND>	Öppna Vim inne i en annan win32-widget

en: -A			Start in Arabic mode
sv: -A			Starta i arabiskt läge

en: -C			Compatible with Vi: 'compatible'
sv: -C			Kompatibelt med Vi: 'compatible'

en: -D			Debugging mode
sv: -D			Felsökningsläge

en: -E			Improved Ex mode
sv: -E			Förbättrat Ex-läge

en: -H			Start in Hebrew mode
sv: -H			Starta i hebreiskt läge

en: -L			Same as -r
sv: -L			Samma som -r

en: -M			Modifications in text not allowed
sv: -M			Modifieringar i text inte tillåtet

en: -N			Not fully Vi compatible: 'nocompatible'
sv: -N			Inte fullt Vi-kompatibel: 'nocompatible'

en: -O[N]		Like -o but split vertically
sv: -O[N]		Som -o men dela vertikalt

en: -P <parent title>	Open Vim inside parent application
sv: -P <förälder fönster>	Öppna Vim inuti förälderapplikation

en: -R			Readonly mode (like "view")
sv: -R			Skrivskyddat läge (som "view")

en: -S <session>		Source file <session> after loading the first file
sv: -S <session>		Kör fil <session> efter inläsning av den första filen

en: -T <terminal>	Set terminal type to <terminal>
sv: -T <terminal>	Ställ in terminaltyp till <terminal>

en: -U <gvimrc>		Use <gvimrc> instead of any .gvimrc
sv: -U <gvimrc>		Använd <gvimrc> istället för någon .gvimrc

en: -V[N][fname]		Be verbose [level N] [log messages to fname]
sv: -V[N][fnamn]		Var mångordig [nivå N] [logga meddelanden till fnamn]

en: -W <scriptout>	Write all typed commands to file <scriptout>
sv: -W <utskript>	Skriv alla skrivna kommandon till fil <utskript>

en: -X			Do not connect to X server
sv: -X			Anslut inte till X server

en: -Y			Do not connect to Wayland compositor
sv: -Y			Anslut inte till Wayland compositor

en: -Z			Restricted mode (like "rvim")
sv: -Z			Begränsat läge (som "rvim")

en: -b			Binary mode
sv: -b			Binärläge

en: -background <color>	Use <color> for the background (also: -bg)
sv: -background <färg>	Använd <färg> för bakgrunden (även: -bg)

en: -boldfont <font>	Use <font> for bold text
sv: ­boldfont <typsnitt>	Använd <typsnitt> för fet text

en: -borderwidth <width>	Use a border width of <width> (also: -bw)
sv: -borderwidth <bredd>	Använd en rambredd med <bredd> (även: -bw)

en: -c <command>		Execute <command> after loading the first file
sv: -c <kommando>	Kör <kommando> efter inläsning av den första filen

en: -d			Diff mode (like "vimdiff")
sv: -d			Diff-läge (som "vimdiff")

en: -dev <device>		Use <device> for I/O
sv: -dev <enhet>		Använd <enhet> för I/O

en: -display <display>	Connect Vim to this particular X-server
sv: -display <display>	Anslut Vim till just denna X-server

en: -display <display>	Run Vim on <display>
sv: -display <display>	Kör Vim på <display>

en: -display <display>	Run Vim on <display> (also: --display)
sv: -display <display>	Kör Vim på <display> (även: --display)

en: -e			Ex mode (like "ex")
sv: -e			Ex-läge (som "ex")

en: -f			Don't use newcli to open window
sv: -f			Använda inte newcli för att öppna fönster

en: -f  or  --nofork	Foreground: Don't fork when starting GUI
sv: -f  eller  --nofork	Förgrund: Förgrena inte vid start av grafiskt gränssnitt

en: -font <font>		Use <font> for normal text (also: -fn)
sv: -font <typsnitt>		Använd <typsnitt> för vanlig text (även: -fn)

en: -foreground <color>	Use <color> for normal text (also: -fg)
sv: -foreground <färg>	Använd <färg> för vanlig text (även: -fg)

en: -g			Run using GUI (like "gvim")
sv: -g			Kör som grafiskt gränssnitt (som "gvim")

en: -geometry <geom>	Use <geom> for initial geometry (also: -geom)
sv: -geometry <geom>	Använd <geom> för inledande fönsterplacering (även: -geom)

en: -h  or  --help	Print Help (this message) and exit
sv: -h  eller  --help	Skriv ut Hjälp (det här meddelandet) och avsluta

en: -i <viminfo>		Use <viminfo> instead of .viminfo
sv: -i <viminfo>		Använd <viminfo> istället för .viminfo

en: -iconic		Start Vim iconified
sv: -iconic		Starta Vim som ikon

en: -italicfont <font>	Use <font> for italic text
sv: -italicfont <typsnitt>	Använd <typsnitt> för kursiv text

en: -l			Lisp mode
sv: -l			Lisp-läge

en: -m			Modifications (writing files) not allowed
sv: -m			Modifieringar (skriva filer) inte tillåtet

en: -n			No swap file, use memory only
sv: -n			Ingen växlingsfil, använd endast minnet

en: -o[N]		Open N windows (default: one for each file)
sv: -o[N]		Öppna N fönster (standard: ett för varje fil)

en: -p[N]		Open N tab pages (default: one for each file)
sv: -p[N]		Öppna N flikar (standard: en för varje fil)

en: -q [errorfile]  edit file with first error
sv: -q [felfil]    redigera fil med första fel

en: -r			List swap files and exit
sv: -r			Lista växlingsfiler och avsluta

en: -r (with file name)	Recover crashed session
sv: -r (med filnamn)	Återskapa kraschad session

en: -register		Register this gvim for OLE
sv: -register		Registrera gvim för OLE

en: -reverse		Use reverse video (also: -rv)
sv: -reverse		Använd omvänd video (även: -rv)

en: -s			Silent (batch) mode (only for "ex")
sv: -s			Tyst (batch) läge (bara för "ex")

en: -s <scriptin>	Read Normal mode commands from file <scriptin>
sv: -s <inskript>	Läs Normallägeskommandon från fil <inskript>

en: -scrollbarwidth <width>  Use a scrollbar width of <width> (also: -sw)
sv: -scrollbarwidth <bredd>  Använd en rullningslistbredd på <bredd> (även: -sw)

en: -t tag          edit file where tag is defined
sv: -t tagg        redigera fil där tagg är definierad

en: -u <vimrc>		Use <vimrc> instead of any .vimrc
sv: -u <vimrc>		Använd <vimrc> istället för någon .vimrc

en: -unregister		Unregister gvim for OLE
sv: -unregister		Avregistrera gvim för OLE

en: -v			Vi mode (like "vi")
sv: -v			Vi-läge (som "vi")

en: -w <scriptout>	Append all typed commands to file <scriptout>
sv: -w <utskript>	Lägg till alla skrivna kommandon till fil <utskript>

en: -x			Edit encrypted files
sv: -x			Redigera krypterade filer

en: -xrm <resource>	Set the specified resource
sv: -xrm <tillgång>	Ställ in den angivna tillgången

en: -y			Easy mode (like "evim", modeless)
sv: -y			Lätt läge (som "evim", lägeslös)

en: / line ignored in %s line %ld: %s
sv: / rad ignorerad i %s rad %ld: %s

en: /encoding= line after word ignored in %s line %ld: %s
sv: /encoding=-rad efter ord ignoreras i %s rad %ld: %s

en: 0 or 1; the order in which ":cstag" performs a search
sv: 0 eller 1; den ordning i vilken ":cstag" utför en sökning

en: 0, 1 or 2; when to use a status line for the last window
sv: 0, 1 eller 2; när en statusrad ska användas för det sista fönstret

en: 0, 1 or 2; when to use a tab pages line
sv: 0, 1 eller 2; när man ska använda en fliksidsrad

en: 0, 1 or 2; when to use the tabpanel
sv: 0, 1 eller 2; när ska man använda flikpanelen

en: 2nd user gvimrc file: "
sv: Andra användar-gvimrc-fil: "

en: 3rd user gvimrc file: "
sv: Tredje användar-gvimrc-fil: "

en: : Send expression failed.
sv: : Överföringsuttryck misslyckades.

en: : Send failed.
sv: : Överföring misslyckades.

en: : Send failed. Trying to execute locally
sv: : Överföring misslyckades. Försöker att köra lokalt

en: :cd without argument goes to the home directory
sv: :cd utan argument går till hemkatalogen

en: ; match
sv: ; träff

en: <%s>%s%s  %d,  Hex %02x,  Oct %03o, Digr %s
sv: <%s>%s%s  %d,  Hex %02x,  Okt %03o, Digr %s

en: <%s>%s%s  %d,  Hex %02x,  Octal %03o
sv: <%s>%s%s  %d,  Hex %02x,  Oktalt %03o

en: <empty>
sv: <tom>

en: > %d, Hex %04x, Oct %o, Digr %s
sv: > %d, Hex %04x, Okt %o, Digr %s

en: > %d, Hex %04x, Octal %o
sv: > %d, Hex %04x,  Oktalt %o

en: > %d, Hex %08x, Oct %o, Digr %s
sv: > %d, Hex %08x, Okt %o, Digr %s

en: > %d, Hex %08x, Octal %o
sv: > %d, Hex %08x, Oktalt %o

en: ??? from here until ???END lines may be messed up
sv: ??? från här till ???SLUT kan rader vara tillstökade

en: ??? from here until ???END lines may have been inserted/deleted
sv: ??? från här till ???SLUT kan rader ha blivit infogade/borttagna

en: ??? lines may be missing
sv: ??? rader kanske saknas

en: ???BLOCK MISSING
sv: ???BLOCK SAKNAS

en: ???EMPTY BLOCK
sv: ???TOMT BLOCK

en: ???END
sv: ??SLUT

en: ???LINE COUNT WRONG
sv: ???RADANTAL FEL

en: ???LINES MISSING
sv: ???RADER SAKNAS

en: ???MANY LINES MISSING
sv: ???MÅNGA RADER SAKNAS

en: ANCHOR_BUF_SIZE too small.
sv: ANCHOR_BUF_SIZE för liten.

en: Add a new database
sv: Lägg till en ny databas

en: Added cscope database %s
sv: Lade till cscope-databas %s

en: Affix also used for BAD/RARE/KEEPCASE/NEEDAFFIX/NEEDCOMPOUND/NOSUGGEST in %s line %d: %s
sv: Affix också använd för BAD/RARE/KEEPCASE/NEEDAFFIX/NEEDCOMPOUND/NOSUGGEST i %s rad %d: %s

en: Affix name too long in %s line %d: %s
sv: Affix-namn för långt i %s rad %d: %s

en: All
sv: Alla

en: All Files (*)	*
sv: Alla filer (*)	*

en: All Files (*)	*
    C source (*.c, *.h)	*.c;*.h
    C++ source (*.cpp, *.hpp)	*.cpp;*.hpp
    Vim files (*.vim, _vimrc, _gvimrc)	*.vim;_vimrc;_gvimrc
sv: Alla filer (*)	*
    C-källkod (*.c, *.h)	*.c;*.h
    C++-källkod (*.cpp, *.hpp)	*.cpp;*.hpp
    Vim-filer (*.vim, _vimrc, _gvimrc)	*.vim;_vimrc;_gvimrc

en: All Files (*.*)	*.*
sv: Alla filer (*.*)	*.*

en: All Files (*.*)	*.*
    C source (*.c, *.h)	*.c;*.h
    C++ source (*.cpp, *.hpp)	*.cpp;*.hpp
    VB code (*.bas, *.frm)	*.bas;*.frm
    Vim files (*.vim, _vimrc, _gvimrc)	*.vim;_vimrc;_gvimrc
sv: Alla filer (*.*)	*.*
    C-källkod (*.c, *.h)	*.c;*.h
    C++-källkod (*.cpp, *.hpp)	*.cpp;*.hpp
    VB-kod (*.bas, *.frm)	*.bas;*.frm
    Vim-filer (*.vim, _vimrc, _gvimrc)	*.vim;_vimrc;_gvimrc

en: All cscope databases reset
sv: Alla cscope-databaser återställda

en: All included files were found
sv: Alla inkluderade filer hittades

en: Already at newest change
sv: Redan vid nyaste ändring

en: Already at oldest change
sv: Redan vid äldsta ändring

en: Already only one tab page
sv: Redan bara en flik

en: Already only one window
sv: Redan bara ett fönster

en: Append File
sv: Lägg till fil

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Argument missing after
sv: Argument saknas efter

en: Arrows
sv: Pilar

en: At line
sv: På rad

en: Attempt to open script file again: "
sv: Försök att öppna skriptfil igen: "

en: Back at original
sv: Tillbaka på originalet

en: Backwards range given, OK to swap
sv: Bakåtområde givet, OK att växla

en: Beep!
sv: Piip!

en: Before byte %ld
sv: Före byte %ld

en: Block elements
sv: Blockelement

en: Bot
sv: Bott

en: Both SAL and SOFO lines in %s
sv: Både SAL och SOFO rader i %s

en: Box drawing
sv: Rutritning

en: Breakpoint in "%s%s" line %ld
sv: Brytpunkt i "%s%s" rad %ld

en: Broken condition in %s line %d: %s
sv: Trasigt villkor i %s rad %d: %s

en: CJK symbols and punctuation
sv: CJK-tecken och skiljetecken

en: COMPOUNDSYLMAX used without SYLLABLE
sv: COMPOUNDSYLMAX använd utan SYLLABLE

en: Calling shell to execute: "%s"
sv: Anropar skal att köra: "%s"

en: Can't find temp file for conversion
sv: Kan inte hitta temporär fil för konvertering

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot create
sv: Kan inte skapa

en: Cannot execute
sv: Kan inte köra

en: Cannot open NIL:
sv: Kan inte öppna NIL:

en: Cannot open file "%s"
sv: Kan inte öppna fil "%s"

en: Cannot open for reading: "
sv: Kan inte öppna för läsning: "

en: Cannot open for script output: "
sv: Kan inte öppna för skriptutmatning: "

en: Cannot source a directory: "%s"
sv: Kan inte läsa en katalog: "%s"

en: Cannot write undo file in any directory in 'undodir'
sv: Kan inte skriva ångringsfilen i någon katalog i 'undodir'

en: Change "%.*s" to:
sv: Ändra "%.*s" till:

en: Cleared
sv: Rensad

en: Close tab
sv: Stäng flik

en: Col %s of %s; Line %ld of %ld; Word %lld of %lld; Byte %lld of %lld
sv: Kol %s av %s; Rad %ld av %ld; Ord %lld av %lld; Byte %lld av %lld

en: Col %s of %s; Line %ld of %ld; Word %lld of %lld; Char %lld of %lld; Byte %lld of %lld
sv: Kol %s av %s; Rad %ld av %ld; Ord %lld av %lld; Tecken %lld av %lld; Byte %lld av %lld

en: Command Line
sv: Kommandorad

en: Compilation:
sv: Kompilering:

en: Compiler:
sv: Kompilator:

en: Compressed %s: %ld of %ld nodes; %ld (%ld%%) remaining
sv: Komprimerade %s: %ld av %ld noder; %ld (%ld%%) återstår

en: Compressing word tree...
sv: Komprimerar ordträd...

en: Conversion failure for word in %s line %d: %s
sv: Konvertering misslyckades för ord i %s rad %d: %s

en: Conversion failure for word in %s line %ld: %s
sv: Konverteringsfel för ord i %s rad %ld: %s

en: Conversion in %s not supported: from %s to %s
sv: Konvertering i %s stöds inte: från %s till %s

en: Conversion with 'charconvert' failed
sv: Konvertering med 'charconvert' misslyckades

en: Could not find a way to access the clipboard.
sv: Kunde inte hitta något sätt att komma åt urklipp.

en: Could not get security context %s for %s. Removing it!
sv: Kunde inte hämta säkerhetskontext %s för %s. Tar bort den!

en: Could not load gpm library: %s
sv: Kunde inte läsa in gpm-biblioteket: %s

en: Could not open temporary log file for writing, displaying on stderr...
sv: Kunde inte öppna tillfällig loggfil för skrivning, visar på stderr...

en: Could not set security context %s for %s
sv: Kunde inte ställa in säkerhetskontext %s för %s

en: Cscope tag: %s
sv: Cscope-tagg: %s

en: Currency
sv: Valuta

en: Current %slanguage: "%s"
sv: Aktuellt %sspråk: "%s"

en: Custom
sv: Anpassad

en: Cyrillic
sv: Kyrilliska

en: Debug Line
sv: Felsökningsrad

en: DefaultFontNameForWindows
sv: Cascadia Code

en: Defining COMPOUNDFORBIDFLAG after PFX item may give wrong results in %s line %d
sv: Definiera COMPOUNDFORBIDFLAG efter PFX-post kan ge fel resultat i %s rad %d

en: Defining COMPOUNDPERMITFLAG after PFX item may give wrong results in %s line %d
sv: Definiera COMPOUNDPERMITFLAG efter PFX-post kan ge fel resultat i %s rad %d

en: Diff with Vim
sv: Diff med Vim

en: Different combining flag in continued affix block in %s line %d: %s
sv: Annan kombinerande flagga i efterföljande affix-block i %s rad %d: %s

en: Direction
sv: Riktning

en: Directories
sv: Kataloger

en: Directory	*.nothing
sv: Katalog	*.nothing

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Do you really want to write to it
sv: Vill du verkligen skriva till den

en: Done!
sv: Klar!

en: Down
sv: Ned

en: Duplicate /encoding= line ignored in %s line %ld: %s
sv: Duplicerad /encoding=-rad ignorerad i %s rad %ld: %s

en: Duplicate /regions= line ignored in %s line %ld: %s
sv: Duplicerad /regions=-rad ignorerad i %s rad %ld: %s

en: Duplicate affix in %s line %d: %s
sv: Duplicerad affix i %s rad %d: %s

en: Duplicate character in MAP in %s line %d
sv: Duplicerat tecken i MAP i %s rad %d

en: Duplicate field name: %s
sv: Duplicerat fältnamn: %s

en: Duplicate word in %s line %d: %s
sv: Duplicerat ord i %s rad %d: %s

en: E1001: Variable not found: %s
sv: E1001: Variabel hittades inte: %s

en: E1002: Syntax error at %s
sv: E1002: Syntaxfel vid %s

en: E1003: Missing return value
sv: E1003: Saknat returvärde

en: E1004: White space required before and after '%s' at "%s"
sv: E1004: Blanksteg krävs före och efter '%s' vid "%s"

en: E1005: Too many argument types
sv: E1005: För många argumenttyper

en: E1006: %s is used as an argument
sv: E1006: %s används som ett argument

en: E1007: Mandatory argument after optional argument
sv: E1007: Obligatoriskt argument efter valfritt argument

en: E1008: Missing <type> after %s
sv: E1008: Saknar <type> efter %s

en: E1009: Missing > after type: %s
sv: E1009: Saknar > efter typ: %s

en: E100: No other buffer in diff mode
sv: E100: Ingen annan buffert i skiljeläge

en: E1010: Type not recognized: %s
sv: E1010: Typ känns inte igen: %s

en: E1011: Name too long: %s
sv: E1011: Namnet är för långt: %s

en: E1012: Type mismatch; expected %s but got %s
sv: E1012: Typkonflikt; förväntade %s men fick %s

en: E1012: Type mismatch; expected %s but got %s in %s
sv: E1012: Typkonflikt; förväntade %s men fick %s i %s

en: E1013: Argument %d: type mismatch, expected %s but got %s
sv: E1013: Argument %d: typkonflikt, förväntade %s men fick %s

en: E1013: Argument %d: type mismatch, expected %s but got %s in %s
sv: E1013: Argument %d: typkonflikt, förväntade %s men fick %s i %s

en: E1014: Invalid key: %s
sv: E1014: Ogiltig tangent: %s

en: E1015: Name expected: %s
sv: E1015: Namn förväntades: %s

en: E1016: Cannot declare a %s variable: %s
sv: E1016: Kan inte deklarera en %s-variabel: %s

en: E1016: Cannot declare an environment variable: %s
sv: E1016: Kan inte deklarera en miljövariabel: %s

en: E1017: Variable already declared: %s
sv: E1017: Variabel redan deklarerad: %s

en: E1018: Cannot assign to a constant: %s
sv: E1018: Kan inte tilldela till en konstant: %s

en: E1019: Can only concatenate to string
sv: E1019: Kan endast sammanfoga till sträng

en: E101: More than two buffers in diff mode, don't know which one to use
sv: E101: Fler än två buffertar i skiljeläge, vet inte vilken som ska användas

en: E1020: Cannot use an operator on a new variable: %s
sv: E1020: Kan inte använda en operator på en ny variabel: %s

en: E1021: Const requires a value
sv: E1021: Const kräver ett värde

en: E1022: Type or initialization required
sv: E1022: Typ eller initialisering krävs

en: E1023: Using a Number as a Bool: %lld
sv: E1023: Använder ett Number som en Bool: %lld

en: E1024: Using a Number as a String
sv: E1024: Använder ett Number som en String

en: E1025: Using } outside of a block scope
sv: E1025: Användning av } utanför ett blockomfång

en: E1026: Missing }
sv: E1026: Saknar }

en: E1027: Missing return statement
sv: E1027: Saknar returvillkor

en: E1028: Compiling :def function failed
sv: E1028: Kompilering av :def-funktionen misslyckades

en: E1029: Expected %s but got %s
sv: E1029: Förväntade %s men fick %s

en: E102: Can't find buffer "%s"
sv: E102: Kan inte hitta buffert "%s"

en: E1030: Using a String as a Number: "%s"
sv: E1030: Använder en sträng som ett tal: "%s"

en: E1031: Cannot use void value
sv: E1031: Kan inte använda void-värde

en: E1032: Missing :catch or :finally
sv: E1032: Saknar :catch eller :finally

en: E1033: Catch unreachable after catch-all
sv: E1033: Catch kan inte nås efter catch-all

en: E1034: Cannot use reserved name %s
sv: E1034: Kan inte använda reserverat namn %s

en: E1035: % requires number arguments
sv: E1035: % kräver antal argument

en: E1036: %c requires number or float arguments
sv: E1036: %c kräver tal- eller flyttalsargument

en: E1037: Cannot use "%s" with %s
sv: E1037: Kan inte använda "%s" med %s

en: E1038: "vim9script" can only be used in a script
sv: E1038: "vim9script" kan endast användas i ett skript

en: E1039: "vim9script" must be the first command in a script
sv: E1039: "vim9script" måste vara det första kommandot i ett skript

en: E103: Buffer "%s" is not in diff mode
sv: E103: Buffert "%s" är inte i skiljeläge

en: E1040: Cannot use :scriptversion after :vim9script
sv: E1040: Kan inte använda :scriptversion efter :vim9script

en: E1041: Redefining script item: "%s"
sv: E1041: Omdefiniering av skriptpost: "%s"

en: E1042: Export can only be used in vim9script
sv: E1042: Export kan endast användas i vim9script

en: E1043: Invalid command after :export
sv: E1043: Ogiltigt kommando efter :export

en: E1044: Export with invalid argument
sv: E1044: Export med ogiltigt argument

en: E1047: Syntax error in import: %s
sv: E1047: Syntaxfel vid import: %s

en: E1048: Item not found in script: %s
sv: E1048: Objektet hittades inte i skriptet: %s

en: E1049: Item not exported in script: %s
sv: E1049: Objektet exporterades inte i skriptet: %s

en: E104: Escape not allowed in digraph
sv: E104: Escape inte tillåtet i digraf

en: E1050: Colon required before a range: %s
sv: E1050: Kolon krävs före ett intervall: %s

en: E1051: Wrong argument type for +
sv: E1051: Fel argumenttyp för +

en: E1052: Cannot declare an option: %s
sv: E1052: Kan inte deklarera en flagga: %s

en: E1053: Could not import "%s"
sv: E1053: Kunde inte importera "%s"

en: E1054: Variable already declared in the script: %s
sv: E1054: Variabel redan deklarerad i skriptet: %s

en: E1055: Missing name after ...
sv: E1055: Saknar namn efter ...

en: E1056: Expected a type: %s
sv: E1056: Förväntade en typ: %s

en: E1057: Missing :enddef
sv: E1057: Saknar: enddef

en: E1058: Function nesting too deep
sv: E1058: För djup funktionsnästling

en: E1059: No white space allowed before colon: %s
sv: E1059: Inget blanksteg tillåtet före kolon: %s

en: E105: Using :loadkeymap not in a sourced file
sv: E105: Användning av :loadkeymap utanför en körd fil

en: E1060: Expected dot after name: %s
sv: E1060: Förväntade punkt efter namn: %s

en: E1061: Cannot find function %s
sv: E1061: Kan inte hitta funktionen %s

en: E1062: Cannot index a Number
sv: E1062: Kan inte indexera ett tal

en: E1063: Type mismatch for v: variable
sv: E1063: Typ för v:-variabel stämmer inte

en: E1064: Yank register changed while using it
sv: E1064: Yank-registret ändrades under användning

en: E1065: Command cannot be shortened: %s
sv: E1065: Kommandot kan inte förkortas: %s

en: E1066: Cannot declare a register: %s
sv: E1066: Kan inte deklarera ett register: %s

en: E1067: Separator mismatch: %s
sv: E1067: Separator stämmer inte: %s

en: E1068: No white space allowed before '%s': %s
sv: E1068: Inget blanksteg tillåtet före '%s': %s

en: E1069: White space required after '%s': %s
sv: E1069: Blanksteg krävs efter '%s': %s

en: E106: Unsupported diff output format: %s
sv: E106: Utdataformat för diff stöds inte: %s

en: E1071: Invalid string for :import: %s
sv: E1071: Ogiltig sträng för :import: %s

en: E1072: Cannot compare %s with %s
sv: E1072: Kan inte jämföra %s med %s

en: E1073: Name already defined: %s
sv: E1073: Namn redan definierat: %s

en: E1074: No white space allowed after dot
sv: E1074: Inget blanksteg tillåtet efter punkt

en: E1075: Namespace not supported: %s
sv: E1075: Namnrymden stöds inte: %s

en: E1077: Missing argument type for %s
sv: E1077: Saknar argumenttyp för %s

en: E1078: Invalid command "nested", did you mean "++nested"?
sv: E1078: Ogiltigt kommando "nested", menade du "++nested"?

en: E1079: Cannot declare a variable on the command line
sv: E1079: Kan inte deklarera en variabel på kommandoraden

en: E107: Missing parentheses: %s
sv: E107: Saknar hakparantes: %s

en: E1080: Invalid assignment
sv: E1080: Ogiltig tilldelning

en: E1081: Cannot unlet %s
sv: E1081: Kan inte avregistrera %s

en: E1082: Command modifier without command
sv: E1082: Kommandomodifierare utan kommando

en: E1083: Missing backtick
sv: E1083: Saknar bakåtstreck

en: E1084: Cannot delete Vim9 script function %s
sv: E1084: Kan inte ta bort Vim9-skriptfunktionen %s

en: E1085: Not a callable type: %s
sv: E1085: Inte en anropningsbar typ: %s

en: E1087: Cannot use an index when declaring a variable
sv: E1087: Kan inte använda ett index när en variabel deklareras

en: E1088: Script cannot import itself
sv: E1088: Skriptet kan inte importera sig själv

en: E1089: Unknown variable: %s
sv: E1089: Okänd variabel: %s

en: E108: No such variable: "%s"
sv: E108: Ingen sådan variabel: "%s"

en: E1090: Cannot assign to argument %s
sv: E1090: Kan inte tilldela till argumentet %s

en: E1091: Function is not compiled: %s
sv: E1091: Funktionen är inte kompilerad: %s

en: E1092: Cannot nest :redir
sv: E1092: Kan inte nästla :redir

en: E1093: Expected %d items but got %d
sv: E1093: Förväntade %d objekt men fick %d

en: E1094: Import can only be used in a script
sv: E1094: Import kan endast användas i ett skript

en: E1095: Unreachable code after :%s
sv: E1095: Oåtkomlig kod efter :%s

en: E1096: Returning a value in a function without a return type
sv: E1096: Returnera ett värde i en funktion utan en returtyp

en: E1097: Line incomplete
sv: E1097: Raden är ofullständig

en: E1098: String, List or Blob required
sv: E1098: String, List eller Blob krävs

en: E1099: Unknown error while executing %s
sv: E1099: Okänt fel vid körning av %s

en: E109: Missing ':' after '?'
sv: E109: Saknar ':' efter '?'

en: E10: \ should be followed by /, ? or &
sv: E10: \ borde följas av /, ? eller &

en: E1100: Command not supported in Vim9 script (missing :var?): %s
sv: E1100: Kommandot stöds inte i Vim9-skript (saknar :var?): %s

en: E1101: Cannot declare a script variable in a function: %s
sv: E1101: Kan inte deklarera en skriptvariabel i en funktion: %s

en: E1102: Lambda function not found: %s
sv: E1102: Lambda-funktion hittades inte: %s

en: E1103: Dictionary not set
sv: E1103: Ordbok inte inställd

en: E1104: Missing >
sv: E1104: Saknar >

en: E1105: Cannot convert %s to string
sv: E1105: Kan inte konvertera %s till sträng

en: E1106: One argument too many | E1106: %d arguments too many
sv[0]: E1106: Ett argument för mycket
sv[1]: E1106: %d argument för många

en: E1107: String, List, Dict or Blob required
sv: E1107: String, List, Dict eller Blob krävs

en: E1109: List item %d is not a List
sv: E1109: Listobjekt %d är inte en List

en: E110: Missing ')'
sv: E110: Saknar ')'

en: E1110: List item %d does not contain 3 numbers
sv: E1110: Listobjekt %d innehåller inte 3 siffror

en: E1111: List item %d range invalid
sv: E1111: Listobjekt %d giltigt intervall

en: E1112: List item %d cell width invalid
sv: E1112: Listobjekt %d cellbredd ogiltig

en: E1113: Overlapping ranges for 0x%lx
sv: E1113: Överlappande intervall för 0x%lx

en: E1114: Only values of 0x80 and higher supported
sv: E1114: Endast värden på 0x80 och högre stöds

en: E1115: "assert_fails()" fourth argument must be a number
sv: E1115: Det fjärde argumentet i "assert_fails()" måste vara ett tal

en: E1116: "assert_fails()" fifth argument must be a string
sv: E1116: Det femte argumentet i "assert_fails()" måste vara en sträng

en: E1117: Cannot use ! with nested %s
sv: E1117: Kan inte använda ! med nästlad %s

en: E1118: Cannot change locked list
sv: E1118: Kan inte ändra låst lista

en: E1119: Cannot change locked list item
sv: E1119: Kan inte ändra låst listobjekt

en: E111: Missing ']'
sv: E111: Saknar ']'

en: E1120: Cannot change dict
sv: E1120: Kan inte ändra dict

en: E1121: Cannot change dict item
sv: E1121: Kan inte ändra dict-ord

en: E1122: Variable is locked: %s
sv: E1122: Variabeln är låst: %s

en: E1123: Missing comma before argument: %s
sv: E1123: Saknar kommatecken före argument: %s

en: E1124: "%s" cannot be used in legacy Vim script
sv: E1124: "%s" kan inte användas i äldre Vim-skript

en: E1125: Final requires a value
sv: E1125: Final kräver ett värde

en: E1126: Cannot use :let in Vim9 script
sv: E1126: Kan inte använda :let i Vim9-skript

en: E1127: Missing name after dot
sv: E1127: Saknar namn efter punkt

en: E1128: } without {
sv: E1128: } utan {

en: E1129: Throw with empty string
sv: E1129: Kast med tom sträng

en: E112: Option name missing: %s
sv: E112: Flaggnamn saknas: %s

en: E1130: Cannot add to null list
sv: E1130: Kan inte lägga till i null-lista

en: E1131: Cannot add to null blob
sv: E1131: Kan inte lägga till i null blob

en: E1132: Missing function argument
sv: E1132: Saknar funktionsargument

en: E1133: Cannot extend a null dict
sv: E1133: Kan inte utöka en null dict

en: E1134: Cannot extend a null list
sv: E1134: Kan inte utöka en null list

en: E1135: Using a String as a Bool: "%s"
sv: E1135: Använde en String som en Bool: "%s"

en: E1136: <Cmd> mapping must end with <CR> before second <Cmd>
sv: E1136: <Cmd>-mappning måste sluta med <CR> före den andra <Cmd>

en: E1138: Using a Bool as a Number
sv: E1138: Använder en Bool som ett Number

en: E1139: Missing matching bracket after dict key
sv: E1139: Saknar matchande parentes efter dict-nyckel

en: E113: Unknown option: %s
sv: E113: Okänd flagga: %s

en: E1140: :for argument must be a sequence of lists or tuples
sv: E1140: :for-argument måste vara en sekvens av listor eller tupler

en: E1141: Indexable type required
sv: E1141: Indexerbar typ krävs

en: E1142: Calling test_garbagecollect_now() while v:testing is not set
sv: E1142: Anrop av test_garbagecollect_now() medan v:testing inte är inställt

en: E1143: Empty expression: "%s"
sv: E1143: Tomt uttryck: "%s"

en: E1144: Command "%s" is not followed by white space: %s
sv: E1144: Kommandot "%s" följs inte av blanksteg: %s

en: E1145: Missing heredoc end marker: %s
sv: E1145: Saknar heredoc-slutmarkör: %s

en: E1146: Command not recognized: %s
sv: E1146: Kommandot känns inte igen: %s

en: E1147: List not set
sv: E1147: Lista inte inställd

en: E1148: Cannot index a %s
sv: E1148: Kan inte indexera en %s

en: E1149: Script variable is invalid after reload in function %s
sv: E1149: Skriptvariabeln är ogiltig efter omläsning i funktion %s

en: E114: Missing double quote: %s
sv: E114: Saknar dubbelt citattecken: %s

en: E1150: Script variable type changed
sv: E1150: Skriptvariabelns typ har ändrats

en: E1151: Mismatched endfunction
sv: E1151: Felformaterad endfunction

en: E1152: Mismatched enddef
sv: E1152: Felformaterad enddef

en: E1153: Invalid operation for %s
sv: E1153: Ogiltig operation för %s

en: E1154: Divide by zero
sv: E1154: Dividera med noll

en: E1155: Cannot define autocommands for ALL events
sv: E1155: Kan inte definiera autokommandon för ALLA händelser

en: E1156: Cannot change the argument list recursively
sv: E1156: Kan inte ändra argumentlistan rekursivt

en: E1157: Missing return type
sv: E1157: Saknar returtyp

en: E1158: Cannot use flatten() in Vim9 script, use flattennew()
sv: E1158: Kan inte använda flatten() i Vim9-skript, använd flattennew()

en: E1159: Cannot split a window when closing the buffer
sv: E1159: Det går inte att dela ett fönster när bufferten stängs

en: E115: Missing single quote: %s
sv: E115: Saknar enkelt citattecken: %s

en: E1160: Cannot use a default for variable arguments
sv: E1160: Kan inte använda ett standardvärde för variabla argument

en: E1161: Cannot json encode a %s
sv: E1161: Kan inte json-koda en %s

en: E1162: Register name must be one character: %s
sv: E1162: Registreringsnamnet måste bestå av ett tecken: %s

en: E1163: Variable %d: type mismatch, expected %s but got %s
sv: E1163: Variabel %d: typkonflikt, förväntade %s men fick %s

en: E1163: Variable %d: type mismatch, expected %s but got %s in %s
sv: E1163: Variabel %d: typkonflikt, förväntade %s men fick %s i %s

en: E1164: vim9cmd must be followed by a command
sv: E1164: vim9cmd måste följas av ett kommando

en: E1165: Cannot use a range with an assignment: %s
sv: E1165: Kan inte använda ett intervall med en tilldelning: %s

en: E1166: Cannot use a range with a dictionary
sv: E1166: Kan inte använda ett intervall med en ordlista

en: E1167: Argument name shadows existing variable: %s
sv: E1167: Argumentnamn skuggar befintlig variabel: %s

en: E1168: Argument already declared in the script: %s
sv: E1168: Argument redan deklarerat i skriptet: %s

en: E1169: Expression too recursive: %s
sv: E1169: Uttrycket är för rekursivt: %s

en: E116: Invalid arguments for function %s
sv: E116: Ogiltiga argument för funktion %s

en: E1170: Cannot use #{ to start a comment
sv: E1170: Kan inte använda #{ för att starta en kommentar

en: E1171: Missing } after inline function
sv: E1171: Saknar } efter inline-funktion

en: E1172: Cannot use default values in a lambda
sv: E1172: Kan inte använda standardvärden i en lambda

en: E1173: Text found after %s: %s
sv: E1173: Text hittades efter %s: %s

en: E1174: String required for argument %d
sv: E1174: Sträng krävs för argument %d

en: E1175: Non-empty string required for argument %d
sv: E1175: Icke-tom sträng krävs för argument %d

en: E1176: Misplaced command modifier
sv: E1176: Felplacerad kommandomodifierare

en: E1177: For loop on %s not supported
sv: E1177: For loop på %s stöds inte

en: E1178: Cannot lock or unlock a local variable
sv: E1178: Kan inte låsa eller låsa upp en lokal variabel

en: E1179: Failed to extract PWD from %s, check your shell's config related to OSC 7
sv: E1179: Misslyckades med att extrahera PWD från %s, kontrollera din skalkonfiguration relaterad till OSC 7

en: E117: Unknown function: %s
sv: E117: Okänd funktion: %s

en: E1180: Variable arguments type must be a list: %s
sv: E1180: Typ för variabla argument måste vara en lista: %s

en: E1181: Cannot use an underscore here
sv: E1181: Kan inte använda ett understreck här

en: E1182: Cannot define a dict function in Vim9 script: %s
sv: E1182: Kan inte definiera en dict-funktion i Vim9-skript: %s

en: E1183: Cannot use a range with an assignment operator: %s
sv: E1183: Kan inte använda ett intervall med en tilldelningsoperator: %s

en: E1184: Blob not set
sv: E1184: Blob inte inställd

en: E1185: Missing :redir END
sv: E1185: Saknar :redir END

en: E1186: Expression does not result in a value: %s
sv: E1186: Uttrycket resulterar inte i ett värde: %s

en: E1187: Failed to source defaults.vim
sv: E1187: Misslyckades med att läsa in defaults.vim

en: E1188: Cannot open a terminal from the command line window
sv: E1188: Kan inte öppna en terminal från kommandoradsfönstret

en: E1189: Cannot use :legacy with this command: %s
sv: E1189: Kan inte använda :legacy med detta kommando: %s

en: E118: Too many arguments for function: %s
sv: E118: För många argument till funktion: %s

en: E1190: One argument too few | E1190: %d arguments too few
sv[0]: E1190: Ett argument för lite
sv[1]: E1190: %d för få argument

en: E1191: Call to function that failed to compile: %s
sv: E1191: Anrop till funktion som misslyckades att kompileras: %s

en: E1192: Empty function name
sv: E1192: Tomt funktionsnamn

en: E1193: cryptmethod xchacha20 not built into this Vim
sv: E1193: krypteringsmetoden xchacha20 är inte inbyggd i denna version av Vim

en: E1194: Cannot encrypt header, not enough space
sv: E1194: Kan inte kryptera rubriken, otillräckligt utrymme

en: E1195: Cannot encrypt buffer, not enough space
sv: E1195: Kan inte kryptera buffert, otillräckligt utrymme

en: E1196: Cannot decrypt header, not enough space
sv: E1196: Kan inte avkryptera rubriken, otillräckligt utrymme

en: E1197: Cannot allocate_buffer for encryption
sv: E1197: Kan inte allocate_buffer för kryptering

en: E1198: Decryption failed: Header incomplete!
sv: E1198: Avkryptering misslyckades: Rubriken är ofullständig!

en: E1199: Cannot decrypt buffer, not enough space
sv: E1199: Kan inte avkryptera buffert, otillräckligt utrymme

en: E119: Not enough arguments for function: %s
sv: E119: För få argument till funktion: %s

en: E11: Invalid in command-line window; :q<CR> closes the window
sv: E11: Ogiltigt i kommandoradsfönstret; :q<CR> stänger fönstret

en: E1200: Decryption failed!
sv: E1200: Avkryptering misslyckades!

en: E1201: Decryption failed: pre-mature end of file!
sv: E1201: Avkryptering misslyckades: för tidigt slut på filen!

en: E1202: No white space allowed after '%s': %s
sv: E1202: Inget blanksteg tillåtet efter '%s': %s

en: E1203: Dot not allowed after a %s: %s
sv: E1203: Punkt tillåts inte efter ett %s: %s

en: E1204: No Number allowed after .: '\%%%c'
sv: E1204: Inget nummer tillåtet efter .: '\%%%c'

en: E1205: No white space allowed between option and
sv: E1205: Inget blanksteg tillåtet mellan flagga och

en: E1206: Dictionary required for argument %d
sv: E1206: Ordbok krävs för argument %d

en: E1207: Expression without an effect: %s
sv: E1207: Uttryck utan en effekt: %s

en: E1208: -complete used without allowing arguments
sv: E1208: -complete används utan att tillåta argument

en: E1209: Invalid value for a line number: "%s"
sv: E1209: Ogiltigt värde för ett radnummer: "%s"

en: E120: Using <SID> not in a script context: %s
sv: E120: Använder inte <SID> i en skriptkontext: %s

en: E1210: Number required for argument %d
sv: E1210: Nummer krävs för argument %d

en: E1211: List required for argument %d
sv: E1211: Lista krävs för argument %d

en: E1212: Bool required for argument %d
sv: E1212: Bool krävs för argument %d

en: E1213: Redefining imported item "%s"
sv: E1213: Omdefiniering av importerat objekt "%s"

en: E1214: Digraph must be just two characters: %s
sv: E1214: Digrafen måste bestå av endast två tecken: %s

en: E1215: Digraph must be one character: %s
sv: E1215: Digraf måste bestå av ett tecken: %s

en: E1216: digraph_setlist() argument must be a list of lists with two items
sv: E1216: Argumentet digraph_setlist() måste vara en lista över listor med två element

en: E1217: Channel or Job required for argument %d
sv: E1217: Kanal eller jobb krävs för argument %d

en: E1218: Job required for argument %d
sv: E1218: Jobb krävs för argument %d

en: E1219: Float or Number required for argument %d
sv: E1219: Float eller Number krävs för argument %d

en: E121: Undefined variable: %c:%s
sv: E121: Odefinierad variabel: %c:%s

en: E121: Undefined variable: %s
sv: E121: Odefinierad variabel: %s

en: E1220: String or Number required for argument %d
sv: E1220: String eller Number krävs för argument %d

en: E1221: String or Blob required for argument %d
sv: E1221: String eller Blob krävs för argument %d

en: E1222: String or List required for argument %d
sv: E1222: String eller List krävs för argument %d

en: E1223: String or Dictionary required for argument %d
sv: E1223: String eller Dictionary krävs för argument %d

en: E1224: String, Number or List required for argument %d
sv: E1224: String, Number eller List krävs för argument %d

en: E1225: String, List, Tuple or Dictionary required for argument %d
sv: E1225: String, List, Tuple eller Dictionary krävs för argument %d

en: E1226: List or Blob required for argument %d
sv: E1226: List eller Blob krävs för argument %d

en: E1227: List or Dictionary required for argument %d
sv: E1227: List eller Dictionary krävs för argument %d

en: E1228: List, Dictionary or Blob required for argument %d
sv: E1228: List, Dictionary eller Blob krävs för argument %d

en: E1229: Expected dictionary for using key "%s", but got %s
sv: E1229: Förväntade ordbok för användning av nyckeln "%s", men fick %s

en: E122: Function %s already exists, add ! to replace it
sv: E122: Funktionen %s existerar redan, lägg till ! för att ersätta den

en: E1230: Encryption: sodium_mlock() failed
sv: E1230: Kryptering: sodium_mlock() misslyckades

en: E1231: Cannot use a bar to separate commands here: %s
sv: E1231: Kan inte använda ett | för att separera kommandon här: %s

en: E1232: Argument of exists_compiled() must be a literal string
sv: E1232: Argumentet för exists_compiled() måste vara en literal string

en: E1233: exists_compiled() can only be used in a :def function
sv: E1233: exists_compiled() kan endast användas i en :def-funktion

en: E1234: legacy must be followed by a command
sv: E1234: legacy måste följas av ett kommando

en: E1235: Bool or Number required for argument %d
sv: E1235: Bool eller Number krävs för argument %d

en: E1236: Cannot use %s itself, it is imported
sv: E1236: Kan inte använda %s själv, det är importerat

en: E1237: No such user-defined command in current buffer: %s
sv: E1237: Inget sådant användardefinierat kommando i aktuell buffert: %s

en: E1238: Blob required for argument %d
sv: E1238: Blob krävs för argument %d

en: E1239: Invalid value for blob: 0x%lX
sv: E1239: Ogiltigt värde för blob: 0x%lX

en: E123: Undefined function: %s
sv: E123: Odefinierad funktion: %s

en: E1240: Resulting text too long
sv: E1240: Resulterande texten är för lång

en: E1241: Separator not supported: %s
sv: E1241: Separator stöds inte: %s

en: E1242: No white space allowed before separator: %s
sv: E1242: Inget blanksteg tillåtet före separator: %s

en: E1243: ASCII code not in 32-127 range
sv: E1243: ASCII-kod utanför intervallet 32–127

en: E1244: Bad color string: %s
sv: E1244: Felaktig färgsträng: %s

en: E1245: Cannot expand <sfile> in a Vim9 function
sv: E1245: Kan inte expandera <sfile> i en Vim9-funktion

en: E1246: Cannot find variable to (un)lock: %s
sv: E1246: Kan inte hitta variabel för att låsa (upp): %s

en: E1247: Line number out of range
sv: E1247: Radnummer utanför intervallet

en: E1248: Closure called from invalid context
sv: E1248: Stängning anropad från ogiltig kontext

en: E1249: Highlight group name too long
sv: E1249: Markering av gruppnamn för långt

en: E124: Missing '(': %s
sv: E124: Saknar '(': %s

en: E1250: Argument of %s must be a List, String, Dictionary or Blob
sv: E1250: Argumentet %s måste vara en List, String, Dictionary eller Blob

en: E1251: List, Tuple, Dictionary, Blob or String required for argument %d
sv: E1251: List, Tuple, Dictionary, Blob eller String krävs för argument %d

en: E1252: String, List or Blob required for argument %d
sv: E1252: String, List eller Blob krävs för argument %d

en: E1253: String, List, Tuple or Blob required for argument %d
sv: E1253: String, List, Tuple eller Blob krävs för argument %d

en: E1254: Cannot use script variable in for loop
sv: E1254: Kan inte använda skriptvariabel i for-slinga

en: E1255: <Cmd> mapping must end with <CR>
sv: E1255: Mappning av <Cmd> måste avslutas med <CR>

en: E1256: String or function required for argument %d
sv: E1256: Sträng eller funktion krävs för argument %d

en: E1257: Imported script must use "as" or end in .vim: %s
sv: E1257: Importerat skript måste använda "as" eller sluta på .vim: %s

en: E1258: No '.' after imported name: %s
sv: E1258: Ingen '.' efter importerat namn: %s

en: E1259: Missing name after imported name: %s
sv: E1259: Saknar namn efter importerat namn: %s

en: E125: Illegal argument: %s
sv: E125: Otillåtet argument: %s

en: E1260: Cannot unlet an imported item: %s
sv: E1260: Kan inte avregistrera ett importerat objekt: %s

en: E1261: Cannot import .vim without using "as"
sv: E1261: Kan inte importera .vim utan att använda "as"

en: E1262: Cannot import the same script twice: %s
sv: E1262: Kan inte importera samma skript två gånger: %s

en: E1263: Cannot use name with # in Vim9 script, use export instead
sv: E1263: Namn med # kan inte användas i Vim9-skript, använd istället export

en: E1264: Autoload import cannot use absolute or relative path: %s
sv: E1264: Autoload-import kan inte använda absolut eller relativ sökväg: %s

en: E1265: Cannot use a partial here
sv: E1265: Kan inte använda en delvis här

en: E1266: Critical error in python3 initialization, check your python3 installation
sv: E1266: Kritiskt fel vid initialisering av python3, kontrollera din python3-installation

en: E1267: Function name must start with a capital: %s
sv: E1267: Funktionsnamn måste börja med en versal: %s

en: E1268: Cannot use s: in Vim9 script: %s
sv: E1268: Kan inte använda s: i Vim9-skript: %s

en: E1269: Cannot create a Vim9 script variable in a function: %s
sv: E1269: Kan inte skapa en Vim9-skriptvariabel i en funktion: %s

en: E126: Missing :endfunction
sv: E126: Saknar :endfunction

en: E1270: Cannot use :s\/sub/ in Vim9 script
sv: E1270: Kan inte använda :s\/sub/ i Vim9-skript

en: E1271: Compiling closure without context: %s
sv: E1271: Kompileringsstängning utan kontext: %s

en: E1272: Using type not in a script context: %s
sv: E1272: Användning av typ som inte finns i en skriptkontext: %s

en: E1273: (NFA regexp) missing value in '\%%%c'
sv: E1273: (NFA regexp) saknat värde i '\%%%c'

en: E1274: No script file name to substitute for "<script>"
sv: E1274: Inget skriptfilnamn att ersätta "<script>" med

en: E1275: String or function required for ->(expr)
sv: E1275: Sträng eller funktion krävs för ->(expr)

en: E1276: Illegal map mode string: '%s'
sv: E1276: Ogiltig sträng för mappningsläge: '%s'

en: E1277: Channel and job feature is not available
sv: E1277: Kanal- och jobbfunktionen är inte tillgänglig

en: E1278: Stray '}' without a matching '{': %s
sv: E1278: Vilsen '}' utan en matchande '{': %s

en: E1279: Missing '}': %s
sv: E1279: Saknar '}': %s

en: E127: Cannot redefine function %s: It is in use
sv: E127: Kan inte omdefiniera funktion %s: Den används

en: E1280: Illegal character in word
sv: E1280: Ogiltigt tecken i ord

en: E1281: Atom '\%%#=%c' must be at the start of the pattern
sv: E1281: Atomen '\%%#=%c' måste finnas i början av mönstret

en: E1282: Bitshift operands must be numbers
sv: E1282: Bitshift-operander måste vara tal

en: E1283: Bitshift amount must be a positive number
sv: E1283: Bitshift-mängd måste vara ett positivt tal

en: E1284: Argument 1, list item %d: Dictionary required
sv: E1284: Argument 1, listobjekt %d: Ordbok krävs

en: E1285: Could not clear timeout: %s
sv: E1285: Kunde inte rensa tidsgräns: %s

en: E1286: Could not set timeout: %s
sv: E1286: Kunde inte ställa in tidsgräns: %s

en: E1287: Could not set handler for timeout: %s
sv: E1287: Kan inte ställa in handtag för tidsgräns: %s

en: E1288: Could not reset handler for timeout: %s
sv: E1288: Kunde inte återställa handtag för tidsgräns: %s

en: E1289: Could not check for pending SIGALRM: %s
sv: E1289: Kunde inte kontrollera väntande SIGALRM: %s

en: E128: Function name must start with a capital or "s:": %s
sv: E128: Funktionsnamn måste börja med en versal eller "s:": %s

en: E1290: substitute nesting too deep
sv: E1290: ersättningsnästling för djup

en: E1291: Invalid argument: %ld
sv: E1291: Ogiltigt argument: %ld

en: E1292: Command-line window is already open
sv: E1292: Kommandoradsfönstret är redan öppet

en: E1293: Cannot use a negative id after adding a textprop with text
sv: E1293: Kan inte använda ett negativt id efter att ha lagt till en textegenskap med text

en: E1294: Can only use text_align when column is zero
sv: E1294: Kan endast använda text_align när kolumnen är noll

en: E1295: Cannot specify both 'type' and 'types'
sv: E1295: Kan inte ange både 'type' och 'types'

en: E1296: Can only use left padding when column is zero
sv: E1296: Kan endast använda vänsterutfyllnad när kolumnen är noll

en: E1297: Non-NULL Dictionary required for argument %d
sv: E1297: Icke-NULL-ordbok krävs för argument %d

en: E1298: Non-NULL List required for argument %d
sv: E1298: Icke-NULL-lista krävs för argument %d

en: E1299: Window unexpectedly closed while searching for tags
sv: E1299: Fönstret stängdes oväntat under sökningen efter taggar

en: E129: Function name required
sv: E129: Funktionsnamn krävs

en: E12: Command not allowed from exrc/vimrc in current dir or tag search
sv: E12: Kommando inte tillåtet från exrc/vimrc i aktuell katalog eller taggsökning

en: E1300: Cannot use a partial with dictionary for :defer
sv: E1300: Kan inte använda en partial med dictionary för :defer

en: E1301: String, Number, List, Tuple or Blob required for argument %d
sv: E1301: String, Number, List, Tuple eller Blob krävs för argument %d

en: E1302: Script variable was deleted
sv: E1302: Skriptvariabeln har raderats

en: E1303: Custom list completion function does not return a List but a %s
sv: E1303: Funktion för komplettering av anpassade listor returnerar inte en List utan en %s

en: E1304: Cannot use type with this variable: %s
sv: E1304: Kan inte använda typ med denna variabel: %s

en: E1305: Cannot use "length", "end_col" and "end_lnum" with "text"
sv: E1305: Kan inte använda "length", "end_col" och "end_lnum" med "text"

en: E1306: Loop nesting too deep
sv: E1306: För djup slingnästling

en: E1307: Argument %d: Trying to modify a const %s
sv: E1307: Argument %d: Försöker ändra en konstant %s

en: E1308: Cannot resize a window in another tab page
sv: E1308: Kan inte ändra storlek på ett fönster i en annan fliksida

en: E1309: Cannot change mappings while listing
sv: E1309: Kan inte ändra mappningar under listning

en: E1310: Cannot change menus while listing
sv: E1310: Kan inte ändra menyer under listning

en: E1311: Cannot change user commands while listing
sv: E1311: Kan inte ändra användarkommandon under listning

en: E1312: Not allowed to change the window layout in this autocmd
sv: E1312: Inte tillåtet att ändra fönsterlayouten i denna autocmd

en: E1313: Not allowed to add or remove entries (%s)
sv: E1313: Inte tillåtet att lägga till eller ta bort poster (%s)

en: E1314: Class name must start with an uppercase letter: %s
sv: E1314: Klassnamn måste börja med en versal: %s

en: E1315: White space required after name: %s
sv: E1315: Blanksteg krävs efter namnet: %s

en: E1316: Class can only be defined in Vim9 script
sv: E1316: Klass kan endast definieras i Vim9-skript

en: E1317: Invalid object variable declaration: %s
sv: E1317: Ogiltig deklaration av objektvariabel: %s

en: E1318: Not a valid command in a class: %s
sv: E1318: Inte ett giltigt kommando i en klass: %s

en: E131: Cannot delete function %s: It is in use
sv: E131: Kan inte ta bort funktion %s: Den används

en: E1320: Using an Object as a Number
sv: E1320: Använder ett Object som ett Number

en: E1322: Using an Object as a Float
sv: E1322: Använder ett Object som en Float

en: E1324: Using an Object as a String
sv: E1324: Använder ett Object som en String

en: E1325: Method "%s" not found in class "%s"
sv: E1325: Metoden "%s" finns inte i klassen "%s"

en: E1326: Variable "%s" not found in object "%s"
sv: E1326: Variabeln "%s" hittades inte i objektet "%s"

en: E1327: Object required, found %s
sv: E1327: Objekt krävs, hittade %s

en: E1328: Constructor default value must be v:none: %s
sv: E1328: Konstruktorns standardvärde måste vara v:none: %s

en: E1329: Invalid class variable declaration: %s
sv: E1329: Ogiltig deklaration av klassvariabel: %s

en: E132: Function call depth is higher than 'maxfuncdepth'
sv: E132: Djupet på funktionsanropet är högre än 'maxfuncdepth'

en: E1330: Invalid type used in variable declaration: %s
sv: E1330: Ogiltig typ används i variabeldeklaration: %s

en: E1331: public must be followed by "var" or "static" or "final" or "const"
sv: E1331: public måste följas av "var" eller "static" eller "final" eller "const"

en: E1332: public variable name cannot start with underscore: %s
sv: E1332: publikt variabelnamn kan inte börja med understreck: %s

en: E1333: Cannot access protected variable "%s" in class "%s"
sv: E1333: Kan inte komma åt den skyddade variabeln "%s" i klassen "%s"

en: E1335: Variable "%s" in class "%s" is not writable
sv: E1335: Variabeln "%s" i klass "%s" är inte skrivbar

en: E1337: Class variable "%s" not found in class "%s"
sv: E1337: Klassvariabeln "%s" hittades inte i klassen "%s"

en: E1339: Cannot add a textprop with text after using a textprop with a negative id
sv: E1339: Kan inte lägga till en textprop med text efter att ha använt en textprop med ett negativt id

en: E133: :return not inside a function
sv: E133: :return inte inom en funktion

en: E1340: Argument already declared in the class: %s
sv: E1340: Argumentet har redan deklarerats i klassen: %s

en: E1341: Variable already declared in the class: %s
sv: E1341: Variabel redan deklarerad i klassen: %s

en: E1342: Interface can only be defined in Vim9 script
sv: E1342: Gränssnittet kan endast definieras i Vim9-skript

en: E1343: Interface name must start with an uppercase letter: %s
sv: E1343: Gränssnittets namn måste börja med en versal: %s

en: E1344: Cannot initialize a variable in an interface
sv: E1344: Kan inte initialisera en variabel i ett gränssnitt

en: E1345: Not a valid command in an interface: %s
sv: E1345: Inte ett giltigt kommando i ett gränssnitt: %s

en: E1346: Interface name not found: %s
sv: E1346: Gränssnittsnamnet hittades inte: %s

en: E1347: Not a valid interface: %s
sv: E1347: Inte ett giltigt gränssnitt: %s

en: E1348: Variable "%s" of interface "%s" is not implemented
sv: E1348: Variabeln "%s" i gränssnittet "%s" är inte implementerad

en: E1349: Method "%s" of interface "%s" is not implemented
sv: E1349: Metoden "%s" i gränssnittet "%s" är inte implementerad

en: E134: Cannot move a range of lines into itself
sv: E134: Kan inte flytta ett antal rader till sig själv

en: E1350: Duplicate "implements"
sv: E1350: Dubblett "implements"

en: E1351: Duplicate interface after "implements": %s
sv: E1351: Dubblett gränssnitt efter "implements": %s

en: E1352: Duplicate "extends"
sv: E1352: Dubblett "extends"

en: E1353: Class name not found: %s
sv: E1353: Klassnamnet hittades inte: %s

en: E1354: Cannot extend %s
sv: E1354: Kan inte utöka %s

en: E1355: Duplicate function: %s
sv: E1355: Dubblett funktion: %s

en: E1356: "super" must be followed by a dot
sv: E1356: "super" måste följas av en punkt

en: E1357: Using "super" not in a class method
sv: E1357: Användning av "super" utanför en klassmetod

en: E1358: Using "super" not in a child class
sv: E1358: Användning av "super" utanför en underklass

en: E1359: Cannot define a "new" method in an abstract class
sv: E1359: Kan inte definiera en "new"-metod i en abstrakt klass

en: E135: *Filter* Autocommands must not change current buffer
sv: E135: *Filter*-Autokommandon får inte ändra aktuell buffert

en: E1360: Using a null object
sv: E1360: Använder ett nollobjekt

en: E1361: Cannot use color "none", did you mean "NONE"?
sv: E1361: Kan inte använda färgen "none". Menade du "NONE"?

en: E1362: Cannot use a non-null object
sv: E1362: Kan inte använda ett icke-null objekt

en: E1363: Incomplete type
sv: E1363: Ofullständig typ

en: E1364: Warning: Pointer block corrupted
sv: E1364: Varning: Pekarblocket är skadat

en: E1365: Cannot use a return type with the "new" method
sv: E1365: Kan inte använda en returtyp med "new"-metoden

en: E1366: Cannot access protected method: %s
sv: E1366: Kan inte komma åt skyddad metod: %s

en: E1367: Access level of variable "%s" of interface "%s" is different
sv: E1367: Åtkomstnivån för variabeln "%s" i gränssnitt "%s" är annorlunda

en: E1368: Static must be followed by "var" or "def" or "final" or "const"
sv: E1368: Static måste följas av "var" eller "def" eller "final" eller "const"

en: E1369: Duplicate variable: %s
sv: E1369: Duplicerad variabel: %s

en: E136: viminfo: Too many errors, skipping rest of file
sv: E136: viminfo: För många fel, hoppar över resten av filen

en: E1370: Cannot define a "new" method as static
sv: E1370: Kan inte definiera en "new"-metod som statisk

en: E1371: Abstract must be followed by "def"
sv: E1371: Abstrakt måste följas av "def"

en: E1372: Abstract method "%s" cannot be defined in a concrete class
sv: E1372: Abstrakt metod "%s" kan inte definieras i en konkret klass

en: E1373: Abstract method "%s" is not implemented
sv: E1373: Abstrakt metod "%s" är inte implementerad

en: E1374: Class variable "%s" accessible only inside class "%s"
sv: E1374: Klassvariabeln "%s" är endast tillgänglig inom klassen "%s"

en: E1375: Class variable "%s" accessible only using class "%s"
sv: E1375: Klassvariabeln "%s" är endast tillgänglig med klassen "%s"

en: E1376: Object variable "%s" accessible only using class "%s" object
sv: E1376: Objektvariabeln "%s" är endast tillgänglig med objektet "%s" i klassen

en: E1377: Access level of method "%s" is different in class "%s"
sv: E1377: Åtkomstnivån för metoden "%s" är annorlunda i klassen "%s"

en: E1378: Static member not supported in an interface
sv: E1378: Statisk medlem stöds inte i ett gränssnitt

en: E1379: Protected variable not supported in an interface
sv: E1379: Skyddad variabel stöds inte i ett gränssnitt

en: E137: Viminfo file is not writable: %s
sv: E137: Viminfo-fil är inte skrivbar: %s

en: E1380: Protected method not supported in an interface
sv: E1380: Skyddad metod stöds inte i ett gränssnitt

en: E1381: Interface cannot use "implements"
sv: E1381: Gränssnitt kan inte använda "implements"

en: E1382: Variable "%s": type mismatch, expected %s but got %s
sv: E1382: Variabeln "%s": typkonflikt, förväntade %s men fick %s

en: E1383: Method "%s": type mismatch, expected %s but got %s
sv: E1383: Metoden "%s": typkonflikt, förväntade %s men fick %s

en: E1384: Class method "%s" accessible only inside class "%s"
sv: E1384: Klassmetoden "%s" är endast tillgänglig inom klassen "%s"

en: E1385: Class method "%s" accessible only using class "%s"
sv: E1385: Klassmetoden "%s" är endast tillgänglig med hjälp av klassen "%s"

en: E1386: Object method "%s" accessible only using class "%s" object
sv: E1386: Objektmetoden "%s" är endast tillgänglig med hjälp av objektet "%s" i klassen

en: E1387: public variable not supported in an interface
sv: E1387: publik variabel stöds inte i ett gränssnitt

en: E1388: public keyword not supported for a method
sv: E1388: publikt nyckelord stöds inte för en metod

en: E1389: Missing name after implements
sv: E1389: Saknar namn efter implements

en: E138: Can't write viminfo file %s!
sv: E138: Kan inte skriva viminfo-fil %s!

en: E1390: Cannot use an object variable "this.%s" except with the "new" method
sv: E1390: Objektvariabeln "this.%s" kan endast användas med metoden "new"

en: E1391: Cannot (un)lock variable "%s" in class "%s"
sv: E1391: Kan inte låsa (upp) variabeln "%s" i klassen "%s"

en: E1392: Cannot (un)lock class variable "%s" in class "%s"
sv: E1392: Kan inte låsa (upp) klassvariabeln "%s" i klassen "%s"

en: E1393: Type can only be defined in Vim9 script
sv: E1393: Typ kan endast definieras i Vim9-skript

en: E1394: Type name must start with an uppercase letter: %s
sv: E1394: Typnamn måste börja med en versal: %s

en: E1395: Using a null class
sv: E1395: Använder en null-klass

en: E1396: Type alias "%s" already exists
sv: E1396: Typalias "%s" finns redan

en: E1397: Missing type alias name
sv: E1397: Saknat aliasnamn för typ

en: E1398: Missing type alias type
sv: E1398: Saknat typalias för typ

en: E1399: Type can only be used in a script
sv: E1399: Typen kan endast användas i ett skript

en: E139: File is loaded in another buffer
sv: E139: Filen är inläst i en annan buffert

en: E13: File exists (add ! to override)
sv: E13: Fil existerar (lägg till ! för att tvinga)

en: E1403: Type alias "%s" cannot be used as a value
sv: E1403: Typaliaset "%s" kan inte användas som ett värde

en: E1404: Abstract cannot be used in an interface
sv: E1404: Abstrakt kan inte användas i ett gränssnitt

en: E1405: Class "%s" cannot be used as a value
sv: E1405: Klassen "%s" kan inte användas som ett värde

en: E1407: Cannot use a Typealias as a variable or value
sv: E1407: Kan inte använda ett typalias som variabel eller värde

en: E1408: Final variable not supported in an interface
sv: E1408: Slutvariabeln stöds inte i ett gränssnitt

en: E1409: Cannot change read-only variable "%s" in class "%s"
sv: E1409: Kan inte ändra skrivskyddad variabel "%s" i klass "%s"

en: E140: Use ! to write partial buffer
sv: E140: Använd ! för att skriva ofullständig buffert

en: E1410: Const variable not supported in an interface
sv: E1410: Konstant variabel stöds inte i ett gränssnitt

en: E1411: Missing dot after object "%s"
sv: E1411: Saknar punkt efter objekt "%s"

en: E1412: Builtin object method "%s" not supported
sv: E1412: Inbyggd objektmetod "%s" stöds inte

en: E1413: Builtin class method not supported
sv: E1413: Inbyggd klassmetod stöds inte

en: E1414: Enum can only be defined in Vim9 script
sv: E1414: Enum kan endast definieras i Vim9-skript

en: E1415: Enum name must start with an uppercase letter: %s
sv: E1415: Enum-namnet måste börja med en versal: %s

en: E1416: Enum cannot extend a class or enum
sv: E1416: Enum kan inte utöka en klass eller enum

en: E1417: Abstract cannot be used in an Enum
sv: E1417: Abstrakt kan inte användas i en Enum

en: E1418: Invalid enum value declaration: %s
sv: E1418: Ogiltig deklaration av enum-värde: %s

en: E1419: Not a valid command in an Enum: %s
sv: E1419: Inte ett giltigt kommando i en Enum: %s

en: E141: No file name for buffer %ld
sv: E141: Inget filnamn för buffert %ld

en: E1420: Missing :endenum
sv: E1420: Saknar :endenum

en: E1421: Enum "%s" cannot be used as a value
sv: E1421: Enum "%s" kan inte användas som värde

en: E1422: Enum value "%s" not found in enum "%s"
sv: E1422: Enum-värdet "%s" hittades inte i enum "%s"

en: E1423: Enum value "%s.%s" cannot be modified
sv: E1423: Enum-värdet "%s.%s" kan inte ändras

en: E1424: Using an Enum "%s" as a Number
sv: E1424: Använder en Enum "%s" som ett Number

en: E1425: Using an Enum "%s" as a String
sv: E1425: Använder en Enum "%s" som en String

en: E1426: Enum "%s" ordinal value cannot be modified
sv: E1426: Enum "%s" ordinalvärdet kan inte ändras

en: E1427: Enum "%s" name cannot be modified
sv: E1427: Enum "%s" namnet kan inte ändras

en: E1428: Duplicate enum value: %s
sv: E1428: Dubblett av enum-värde: %s

en: E1429: Class can only be used in a script
sv: E1429: Klass kan endast användas i ett skript

en: E142: File not written: Writing is disabled by 'write' option
sv: E142: Filen skrevs inte: Skrivning är inaktiverat med 'write'-flaggan

en: E1430: Uninitialized object variable '%s' referenced
sv: E1430: Oinitierad objektvariabel '%s' refereras till

en: E1431: Abstract method "%s" in class "%s" cannot be accessed directly
sv: E1431: Abstrakta metoden "%s" i klassen "%s" kan inte nås direkt

en: E1432: Overriding generic method "%s" in class "%s" with a concrete method
sv: E1432: Åsidosätter generiska metoden "%s" i klassen "%s" med en konkret metod

en: E1433: Overriding concrete method "%s" in class "%s" with a generic method
sv: E1433: Åsidosätter konkreta metoden "%s" i klassen "%s" med en generisk metod

en: E1434: Mismatched number of type variables for generic method  "%s" in class "%s"
sv: E1434: Felaktigt antal typvariabler för generiska metoden  "%s" i klassen "%s"

en: E1435: Enum can only be used in a script
sv: E1435: Enum kan endast användas i ett skript

en: E1436: Interface can only be used in a script
sv: E1436: Gränssnitt kan endast användas i ett skript

en: E1437: Can only compare Object with Object
sv: E1437: Kan endast jämföra objekt med objekt

en: E143: Autocommands unexpectedly deleted new buffer %s
sv: E143: Autokommandon tog oväntat bort ny buffert %s

en: E144: Non-numeric argument to :z
sv: E144: ickenumeriskt argument till :z

en: E145: Shell commands and some functionality not allowed in rvim
sv: E145: Skalkommandon och vissa funktioner är inte tillåtna i rvim

en: E146: Regular expressions can't be delimited by letters
sv: E146: Reguljära uttryck kan inte vara åtskilda av bokstäver

en: E147: Cannot do :global recursive with a range
sv: E147: Kan inte utföra :global rekursivt med ett intervall

en: E148: Regular expression missing from :global
sv: E148: Reguljära uttryck saknas från :global

en: E149: Sorry, no help for %s
sv: E149: Tyvärr, ingen hjälp för %s

en: E1500: Cannot mix positional and non-positional arguments: %s
sv: E1500: Kan inte blanda positionella och icke-positionella argument: %s

en: E1501: format argument %d unused in $-style format: %s
sv: E1501: formatargument %d används inte i $-stilformat: %s

en: E1502: Positional argument %d used as field width reused as different type: %s/%s
sv: E1502: Positionsargument %d som används som fältbredd återanvänds som annan typ: %s/%s

en: E1503: Positional argument %d out of bounds: %s
sv: E1503: Positionsargument %d utanför intervall: %s

en: E1504: Positional argument %d type used inconsistently: %s/%s
sv: E1504: Positionsargument %d typ används inkonsekvent: %s/%s

en: E1505: Invalid format specifier: %s
sv: E1505: Ogiltig formatangivelse: %s

en: E1506: Buffer too small to copy xattr value or key
sv: E1506: Bufferten för liten för att kopiera xattr-värde eller nyckel

en: E1508: Size of the extended attribute value is larger than the maximum size allowed
sv: E1508: Storleken på det utökade attributvärdet är större än den maximalt tillåtna storleken

en: E1509: Error occurred when reading or writing extended attribute
sv: E1509: Fel uppstod vid läsning eller skrivning av utökat attribut

en: E150: Not a directory: %s
sv: E150: Inte en katalog: %s

en: E1510: Value too large: %s
sv: E1510: För stort värde: %s

en: E1511: Wrong number of characters for field "%s"
sv: E1511: Fel antal tecken för fältet "%s"

en: E1512: Wrong character width for field "%s"
sv: E1512: Felaktig teckenbredd för fältet "%s"

en: E1513: Cannot switch buffer. 'winfixbuf' is enabled
sv: E1513: Kan inte växla buffert. 'winfixbuf' är aktiverat

en: E1514: 'findfunc' did not return a List type
sv: E1514: 'findfunc' returnerade inte en List-typ

en: E1515: Unable to convert from '%s' encoding
sv: E1515: Kan inte konvertera från kodningen '%s'

en: E1516: Unable to convert to '%s' encoding
sv: E1516: Kan inte konvertera till kodningen '%s'

en: E1517: Can only compare Tuple with Tuple
sv: E1517: Kan endast jämföra Tuple med Tuple

en: E1518: Invalid operation for Tuple
sv: E1518: Ogiltig åtgärd för Tuple

en: E1519: Tuple index out of range: %ld
sv: E1519: Tupelindex utanför intervallet: %ld

en: E151: No match: %s
sv: E151: Ingen träff: %s

en: E1520: Using a Tuple as a Number
sv: E1520: Använder en Tuple som ett Number

en: E1521: Using a Tuple as a Float
sv: E1521: Använda en Tuple som en Float

en: E1522: Using a Tuple as a String
sv: E1522: Använda en Tuple som en String

en: E1523: String, List, Tuple or Blob required
sv: E1523: String, List, Tuple eller Blob krävs

en: E1524: Cannot use a tuple with function %s
sv: E1524: Kan inte använda en tupel med funktionen %s

en: E1525: Argument of %s must be a List, Tuple, String, Dictionary or Blob
sv: E1525: Argumentet %s måste vara en List, Tuple, String, Dictionary eller Blob

en: E1526: Missing end of Tuple ')': %s
sv: E1526: Saknar slut för tupel ')': %s

en: E1527: Missing comma in Tuple: %s
sv: E1527: Saknar kommatecken i Tuple: %s

en: E1528: List or Tuple or Blob required for argument %d
sv: E1528: List, Tuple eller Blob krävs för argument %d

en: E1529: List or Tuple required for argument %d
sv: E1529: List eller Tuple krävs för argument %d

en: E152: Cannot open %s for writing
sv: E152: Kan inte öppna %s för skrivning

en: E1530: List or Tuple or Dictionary required for argument %d
sv: E1530: List, Tuple eller Dictionary krävs för argument %d

en: E1531: Argument of %s must be a List, Tuple, Dictionary or Blob
sv: E1531: Argumentet %s måste vara en List, Tuple, Dictionary eller Blob

en: E1532: Cannot modify a tuple
sv: E1532: Kan inte ändra en tupel

en: E1533: Cannot slice a tuple
sv: E1533: Kan inte dela upp en tupel

en: E1534: Tuple required for argument %d
sv: E1534: Tuple krävs för argument %d

en: E1535: List or Tuple required
sv: E1535: List eller Tuple krävs

en: E1536: Tuple required
sv: E1536: Tuple krävs

en: E1537: Less targets than Tuple items
sv: E1537: Färre mål än Tuple-poster

en: E1538: More targets than Tuple items
sv: E1538: Fler mål än Tuple-poster

en: E1539: Variadic tuple must end with a list type: %s
sv: E1539: Variadisk tupel måste sluta med en listtyp: %s

en: E153: Unable to open %s for reading
sv: E153: Kunde inte öppna %s för läsning

en: E1540: Cannot use a variadic tuple in concatenation
sv: E1540: Kan inte använda en variadisk tupel i sammanfogning

en: E1541: Value too large, max Unicode codepoint is U+10FFFF
sv: E1541: Värdet är för stort, maximal Unicode-kodpunkt är U+10FFFF

en: E1542: Cannot have a negative or zero number of quickfix/location lists
sv: E1542: Kan inte ha ett negativt eller nollantal snabbkorrigeringar/platslistor

en: E1543: Cannot have more than a hundred quickfix/location lists
sv: E1543: Kan inte ha mer än hundra snabbfix-/platslistor

en: E1544: Failed resizing the quickfix/location list stack
sv: E1544: Misslyckades med att ändra storlek på stacken med snabbfix/platslista

en: E1545: Quickfix list stack unavailable
sv: E1545: Snabbkorrigeringslista inte tillgänglig

en: E1546: Cannot switch to a closing buffer
sv: E1546: Kan inte växla till en stängande buffert

en: E1547: This version of Vim does support :redrawtabpanel
sv: E1547: Denna version av Vim har stöd för :redrawtabpanel

en: E1548: Wayland connection is unavailable
sv: E1548: Wayland-anslutningen är inte tillgänglig

en: E1549: Cannot have more than %d diff anchors
sv: E1549: Kan inte ha fler än %d olika ankare

en: E154: Duplicate tag "%s" in file %s/%s
sv: E154: Duplicerad tagg "%s" i fil %s/%s

en: E1550: Failed to find all diff anchors
sv: E1550: Misslyckades med att hitta alla diff-ankare

en: E1551: Cannot open a popup window to a closing buffer
sv: E1551: Kan inte öppna ett popup-fönster till en stängande buffert

en: E1552: Type variable name must start with an uppercase letter: %s
sv: E1552: Typvariabelnamn måste börja med en versal: %s

en: E1553: Missing comma after type in generic function: %s
sv: E1553: Saknar kommatecken efter typ i generisk funktion: %s

en: E1554: Missing '>' in generic function: %s
sv: E1554: Saknar '>' i allmän funktion: %s

en: E1555: Empty type list specified for generic function '%s'
sv: E1555: Tom typlista angiven för generisk funktion '%s'

en: E1556: Too many types specified for generic function '%s'
sv: E1556: För många typer angivna för generisk funktion '%s'

en: E1557: Not enough types specified for generic function '%s'
sv: E1557: Otillräckligt antal typer angivna för generisk funktion '%s'

en: E1558: Unknown generic function: %s
sv: E1558: Okänd allmän funktion: %s

en: E1559: Type arguments missing for generic function '%s'
sv: E1559: Typargument saknas för generisk funktion '%s'

en: E155: Unknown sign: %s
sv: E155: Okänd signatur: %s

en: E1560: Not a generic function: %s
sv: E1560: Inte en allmän funktion: %s

en: E1561: Duplicate type variable name: %s
sv: E1561: Dubblett typ av variabelnamn: %s

en: E1562: Diff anchors cannot be used with hidden diff windows
sv: E1562: Diff-ankare kan inte användas med dolda diff-fönster

en: E1563: Socket path is too big
sv: E1563: Uttagssökvägen är för stor

en: E1564: Socket name cannot have slashes in it without being a path
sv: E1564: Uttagsnamnet får inte innehålla snedstreck om det inte är en sökväg

en: E1565: Socket server is not online, call remote_startserver() first
sv: E1565: Uttagsservern är inte ansluten, anropa remote_startserver() först

en: E1566: Failed connecting to socket %s: %s
sv: E1566: Misslyckades med att ansluta till uttaget %s: %s

en: E1567: Cannot start socket server, socket path is unavailable
sv: E1567: Kan inte starta uttagsservern, uttagssökvägen är inte tillgänglig

en: E1568: OSC command response timed out: %.*s
sv: E1568: OSC-kommandots svar har överstigit tidsgränsen: %.*s

en: E1569: Cannot use listener_add in a listener callback
sv: E1569: Kan inte använda listener_add i en lyssnaråterkoppling

en: E156: Missing sign name
sv: E156: Saknar signaturnamn

en: E1570: Cannot use redraw_listener_add in a redraw listener callback
sv: E1570: Kan inte använda redraw_listener_add i ett redraw listener-återanrop

en: E1571: Must specify at least one callback for redraw_listener_add
sv: E1571: Måste ange minst ett återanrop för redraw_listener_add

en: E157: Invalid sign ID: %d
sv: E157: Ogiltigt tecken-ID: %d

en: E158: Invalid buffer name: %s
sv: E158: Ogiltigt buffertnamn: %s

en: E159: Missing sign number
sv: E159: Saknar signaturnummer

en: E15: Invalid expression: "%s"
sv: E15: Ogiltigt uttryck: "%s"

en: E160: Unknown sign command: %s
sv: E160: Okänt signaturkommando: %s

en: E161: Breakpoint not found: %s
sv: E161: Brytpunkt hittades inte: %s

en: E162: No write since last change for buffer "%s"
sv: E162: Ingen skrivning sedan senaste ändring för buffert "%s"

en: E163: There is only one file to edit
sv: E163: Det finns bara en fil att redigera

en: E164: Cannot go before first file
sv: E164: Kan inte gå före första filen

en: E165: Cannot go beyond last file
sv: E165: Kan inte gå bortom sista filen

en: E166: Can't open linked file for writing
sv: E166: Kan inte öppna länkad fil för skrivning

en: E167: :scriptencoding used outside of a sourced file
sv: E167: :scriptencoding används utanför en körd fil

en: E168: :finish used outside of a sourced file
sv: E168: :finish används utanför en körd fil

en: E169: Command too recursive
sv: E169: Kommando för rekursivt

en: E16: Invalid range
sv: E16: Ogiltigt område

en: E170: Missing :endfor
sv: E170: Saknar :endfor

en: E170: Missing :endwhile
sv: E170: Saknar :endwhile

en: E171: Missing :endif
sv: E171: Saknar :endif

en: E172: Missing marker
sv: E172: Saknar markör

en: E173: %d more file to edit | E173: %d more files to edit
sv[0]: E173: %d till fil att redigera
sv[1]: E173: %d fler filer att redigera

en: E174: Command already exists: add ! to replace it: %s
sv: E174: Kommandot finns redan: lägg till ! för att ersätta det: %s

en: E175: No attribute specified
sv: E175: Inga attribut angivna

en: E176: Invalid number of arguments
sv: E176: Ogiltigt antal argument

en: E177: Count cannot be specified twice
sv: E177: Antal kan inte anges två gånger

en: E178: Invalid default value for count
sv: E178: Ogiltigt standardvärde för antal

en: E179: Argument required for %s
sv: E179: Argument krävs för %s

en: E17: "%s" is a directory
sv: E17: "%s" är en katalog

en: E180: Invalid address type value: %s
sv: E180: Ogiltigt adresstypvärde: %s

en: E180: Invalid complete value: %s
sv: E180: Ogiltigt kompletteringsvärde: %s

en: E181: Invalid attribute: %s
sv: E181: Ogiltigt attribut: %s

en: E182: Invalid command name
sv: E182: Ogiltigt kommandonamn

en: E183: User defined commands must start with an uppercase letter
sv: E183: Användardefinierade kommandon måste börja med en stor bokstav

en: E184: No such user-defined command: %s
sv: E184: Inget sådant användardefinierat kommando: %s

en: E185: Cannot find color scheme '%s'
sv: E185: Kan inte hitta färgschema '%s'

en: E186: No previous directory
sv: E186: Ingen tidigare katalog

en: E187: Directory unknown
sv: E187: Katalog okänd

en: E188: Obtaining window position not implemented for this platform
sv: E188: Förskaffa fönsterposition inte implementerat för den här plattformen

en: E189: "%s" exists (add ! to override)
sv: E189: "%s" existerar (lägg till ! för att tvinga)

en: E18: Unexpected characters in :let
sv: E18: Oväntade tecken i :let

en: E18: Unexpected characters in assignment
sv: E18: Oväntade tecken i tilldelning

en: E190: Cannot open "%s" for writing
sv: E190: Kan inte öppna "%s" för skrivning

en: E191: Argument must be a letter or forward/backward quote
sv: E191: Argument måste vara en bokstav eller framåt-/bakåtvänt citattecken

en: E192: Recursive use of :normal too deep
sv: E192: Rekursiv användning av :normal för djup

en: E193: %s not inside a function
sv: E193: %s inte inom en funktion

en: E194: No alternate file name to substitute for '#'
sv: E194: Inget alternativt filnamn att byta ut '#' med

en: E195: Cannot open viminfo file for reading
sv: E195: Kan inte öppna viminfo-fil för läsning

en: E196: No digraphs in this version
sv: E196: Inga digrafer i den här versionen

en: E197: Cannot set language to "%s"
sv: E197: Kan inte sätta språk till "%s"

en: E199: Active window or buffer changed or deleted
sv: E199: Aktivt fönster eller buffert ändrat eller borttaget

en: E19: Mark has invalid line number
sv: E19: Markering har ogiltigt radnummer

en: E200: *ReadPre autocommands made the file unreadable
sv: E200: *ReadPre autokommandon gjorde filen oläsbar

en: E201: *ReadPre autocommands must not change current buffer
sv: E201: *ReadPre autokommandon får inte ändra nuvarande buffert

en: E202: Conversion made file unreadable!
sv: E202: Konvertering gjorde filen oläsbar!

en: E203: Autocommands deleted or unloaded buffer to be written
sv: E203: Autokommandon tog bort eller läste ur buffert som skulle skrivas

en: E204: Autocommand changed number of lines in unexpected way
sv: E204: Autokommado ändrade antal rader på ett oväntat sätt

en: E205: Patchmode: can't save original file
sv: E205: Patchläge: kan inte spara originalfil

en: E206: Patchmode: can't touch empty original file
sv: E206: patchläge: kan inte skapa tom originalfil

en: E207: Can't delete backup file
sv: E207: Kan inte ta bort säkerhetskopia

en: E208: Error writing to "%s"
sv: E208: Fel vid skrivning till "%s"

en: E209: Error closing "%s"
sv: E209: Fel vid stängning av "%s"

en: E20: Mark not set
sv: E20: Markering inte inställd

en: E210: Error reading "%s"
sv: E210: Fel vid läsning av "%s"

en: E211: File "%s" no longer available
sv: E211: Filen "%s" är inte längre tillgänglig

en: E212: Can't open file for writing
sv: E212: Kan inte öppna fil för skrivning

en: E213: Cannot convert (add ! to write without conversion)
sv: E213: Kan inte konvertera (lägg till ! för att skriva utan konvertering)

en: E214: Can't find temp file for writing
sv: E214: Kan inte hitta temporär fil för skrivning

en: E215: Illegal character after *: %s
sv: E215: Otillåtet tecken efter *: %s

en: E216: No such event: %s
sv: E216: Ingen sådan händelse: %s

en: E216: No such group or event: %s
sv: E216: Ingen sådan grupp eller händelse: %s

en: E217: Can't execute autocommands for ALL events
sv: E217: Kan inte köra autokommandon för ALLA händelser

en: E218: Autocommand nesting too deep
sv: E218: autokommando nästlad för djupt

en: E219: Missing {.
sv: E219: Saknar {.

en: E21: Cannot make changes, 'modifiable' is off
sv: E21: Kan inte göra ändringar, 'modifiable' är av

en: E220: Missing }.
sv: E220: Saknar }.

en: E221: Marker cannot start with lower case letter
sv: E221: Markören kan inte börja med gemen bokstav

en: E223: Recursive mapping
sv: E223: rekursiv mappning

en: E224: Global abbreviation already exists for %s
sv: E224: global förkortning existerar redan för %s

en: E225: Global mapping already exists for %s
sv: E225: global mappning existerar redan för %s

en: E226: Abbreviation already exists for %s
sv: E226: förkortning existerar redan för %s

en: E227: Mapping already exists for %s
sv: E227: mappning existerar redan för %s

en: E229: Cannot start the GUI
sv: E229: Kan inte starta grafiskt gränssnitt

en: E22: Scripts nested too deep
sv: E22: Skript nästlade för djupt

en: E230: Cannot read from "%s"
sv: E230: Kan inte läsa från "%s"

en: E231: 'guifontwide' invalid
sv: E231: 'guifontwide' ogiltig

en: E233: Cannot open display
sv: E233: kan inte öppna display

en: E234: Unknown fontset: %s
sv: E234: Okänd typsnittsuppsättning: %s

en: E235: Unknown font: %s
sv: E235: Okänt typsnitt: %s

en: E236: Font "%s" is not fixed-width
sv: E236: Typsnitt "%s" är inte bredd-fixerad

en: E237: Printer selection failed
sv: E237: Skrivarval misslyckades

en: E238: Print error: %s
sv: E238: Skrivarfel: %s

en: E239: Invalid sign text: %s
sv: E239: Ogiltig signaturtext: %s

en: E23: No alternate file
sv: E23: Ingen alternativ fil

en: E240: No connection to the X server
sv: E240: Ingen anslutning till X-servern

en: E241: Unable to send to %s
sv: E241: Kunde inte sända till %s

en: E242: Can't split a window while closing another
sv: E242: Kan inte dela ett fönster medan ett annat stängs

en: E243: Argument not supported: "-%s"; Use the OLE version.
sv: E243: Argument stöds inte: "-%s"; Används OLE-versionen.

en: E244: Illegal %s name "%s" in font name "%s"
sv: E244: Ogiltigt %s-namn "%s" i typsnittsnamn "%s"

en: E245: Illegal char '%c' in font name "%s"
sv: E245: Otillåtet tecken '%c' i typsnittsnamn "%s"

en: E246: FileChangedShell autocommand deleted buffer
sv: E246: FileChangedShell-autokommandot tog bort buffert

en: E247: No registered server named "%s"
sv: E247: ingen registrerad server med namnet "%s"

en: E248: Failed to send command to the destination program
sv: E248: Misslyckades att skicka kommando till målprogrammet

en: E249: Window layout changed unexpectedly
sv: E249: Fönsterlayouten ändrades oväntat

en: E24: No such abbreviation
sv: E24: Ingen sådan förkortning

en: E250: Fonts for the following charsets are missing in fontset %s:
sv: E250: Typsnitt för följande teckenkoder saknas i typsnittsuppsättningen %s:

en: E251: VIM instance registry property is badly formed.  Deleted!
sv: E251: VIM instansregisteregenskap är dåligt format.  Borttaget!

en: E252: Fontset name: %s - Font '%s' is not fixed-width
sv: E252: Typsnittsnamn: %s - Typsnittet '%s' har inte fast bredd

en: E253: Fontset name: %s
sv: E253: Typsnittsnamn: %s

en: E254: Cannot allocate color %s
sv: E254: Kan inte allokera färg %s

en: E255: Couldn't read in sign data
sv: E255: Kunde inte läsa in teckendata

en: E257: cstag: Tag not found
sv: E257: cstag: tagg hittades inte

en: E258: Unable to send to client
sv: E258: Kunde inte sända till klient

en: E259: No matches found for cscope query %s of %s
sv: E259: inga träffar funna för cscope-förfrågan %s av %s

en: E25: GUI cannot be used: Not enabled at compile time
sv: E25: Grafiskt gränssnitt kan inte användas: Inte aktiverat vid kompilering

en: E260: Missing name after ->
sv: E260: Saknar namn efter ->

en: E261: Cscope connection %s not found
sv: E261: cscope-anslutning %s hittades inte

en: E262: Error reading cscope connection %d
sv: E262: Fel vid läsning av cscope-anslutning %d

en: E263: Sorry, this command is disabled, the Python library could not be loaded.
sv: E263: Tyvärr, detta kommandot är inaktiverat, Python-biblioteket kunde inte läsas in.

en: E264: Python: Error initialising I/O objects
sv: E264: Python: Fel vid initiering av I/O-objekt

en: E265: $_ must be an instance of String
sv: E265: $_ måste vara en instans av String

en: E266: Sorry, this command is disabled, the Ruby library could not be loaded.
sv: E266: Tyvärr, detta kommandot är inaktiverat, Ruby-biblioteket kunde inte läsas in.

en: E267: Unexpected return
sv: E267: oväntad returnering

en: E268: Unexpected next
sv: E268: oväntad next

en: E269: Unexpected break
sv: E269: oväntad break

en: E26: Hebrew cannot be used: Not enabled at compile time
sv: E26: Hebreiska kan inte användas: Inte aktiverat vid kompilering

en: E270: Unexpected redo
sv: E270: oväntad redo

en: E271: Retry outside of rescue clause
sv: E271: retry utanför rescue-block

en: E272: Unhandled exception
sv: E272: ohanterat undantag

en: E273: Unknown longjmp status %d
sv: E273: okänt longjmp-status %d

en: E274: No white space allowed before parenthesis
sv: E274: Inget blanksteg tillåtet före parentes

en: E275: Cannot add text property to unloaded buffer
sv: E275: Kan inte lägga till textegenskap till urläst buffert

en: E276: Cannot use function as a method: %s
sv: E276: Kan inte använda funktionen som en metod: %s

en: E277: Unable to read a server reply
sv: E277: Kunde inte läsa ett serversvar

en: E279: Sorry, ++shell is not supported on this system
sv: E279: Tyvärr, ++shell stöds inte på detta system

en: E27: Farsi support has been removed
sv: E27: Stöd för farsi har tagits bort

en: E282: Cannot read from "%s"
sv: E282: Kan inte läsa från "%s"

en: E283: No marks matching "%s"
sv: E283: Inga märken matchade "%s"

en: E284: Cannot set IC values
sv: E284: Kan inte ställa in IC-värden

en: E285: Failed to create input context
sv: E285: Misslyckades att skapa inmatningsmiljö

en: E286: Failed to open input method
sv: E286: Misslyckades att öppna inmatningsmetod

en: E287: Warning: Could not set destroy callback to IM
sv: E287: Varning: Kunde inte ställa in förstörningsåterkallning till IM

en: E288: Input method doesn't support any style
sv: E288: inmatningsmetod stöder inte någon stil

en: E289: Input method doesn't support my preedit type
sv: E289: inmatningsmetod stöder inte min förredigeringstyp

en: E28: No such highlight group name: %s
sv: E28: Inget sådant framhävningsgruppnamn: %s

en: E290: List or number required
sv: E290: Lista eller nummer krävs

en: E294: Seek error in swap file read
sv: E294: Sökfel i växlingsfilsläsning

en: E295: Read error in swap file
sv: E295: Läsfel i växlingsfil

en: E296: Seek error in swap file write
sv: E296: Sökfel i växlingsfilskrivning

en: E297: Write error in swap file
sv: E297: Skrivfel i växlingsfil

en: E299: Perl evaluation forbidden in sandbox without the Safe module
sv: E299: Perl-evaluering förbjuden i sandlåda utan Safe-modulen

en: E29: No inserted text yet
sv: E29: Ingen infogad text än

en: E300: Swap file already exists (symlink attack?)
sv: E300: Växlingsfil finns redan (symlänksattack?)

en: E301: Oops, lost the swap file!!!
sv: E301: Hoppsan, tappat bort växlingsfilen!!!

en: E302: Could not rename swap file
sv: E302: Kunde inte döpa om växlingsfil

en: E303: Unable to open swap file for "%s", recovery impossible
sv: E303: Kunde inte öppna växlingsfil för "%s", återskapning omöjlig

en: E305: No swap file found for %s
sv: E305: Ingen växlingsfil hittades för %s

en: E306: Cannot open %s
sv: E306: Kan inte öppna %s

en: E307: %s does not look like a Vim swap file
sv: E307: %s ser inte ut som en Vim-växlingsfil

en: E308: Warning: Original file may have been changed
sv: E308: Varning: Originalfilen kan ha blivit skadad

en: E309: Unable to read block 1 from %s
sv: E309: Kunde inte läsa block 1 från %s

en: E30: No previous command line
sv: E30: Ingen tidigare kommandorad

en: E310: Block 1 ID wrong (%s not a .swp file?)
sv: E310: Block 1 ID fel (%s inte en .swp-fil?)

en: E311: Recovery Interrupted
sv: E311: Återskapning avbruten

en: E312: Errors detected while recovering; look for lines starting with ???
sv: E312: Fel upptäckt vid återskapning; titta efter rader som börjar med ???

en: E313: Cannot preserve, there is no swap file
sv: E313: Kan inte bevara, det finns ingen växlingsfil

en: E314: Preserve failed
sv: E314: Bevaring misslyckades

en: E319: Sorry, the command is not available in this version
sv: E319: Tyvärr, kommandot är inte tillgängligt i den här versionen

en: E31: No such mapping
sv: E31: Ingen sådan mappning

en: E321: Could not reload "%s"
sv: E321: Kunde inte läsa om "%s"

en: E324: Can't open PostScript output file
sv: E324: Kan inte öppna PostScript-utfil

en: E325: ATTENTION
sv: E325: LYSTRING

en: E326: Too many swap files found
sv: E326: För många växlingsfiler hittade

en: E327: Part of menu-item path is not sub-menu
sv: E327: Del av menyföremål sökväg är inte undermeny

en: E328: Menu only exists in another mode
sv: E328: Meny existerar bara i ett annat läge

en: E329: No menu "%s"
sv: E329: Ingen meny "%s"

en: E32: No file name
sv: E32: Inget filnamn

en: E330: Menu path must not lead to a sub-menu
sv: E330: Menysökväg får inte leda till en undermeny

en: E331: Must not add menu items directly to menu bar
sv: E331: Får inte lägga till menyföremål direkt till menyrad

en: E332: Separator cannot be part of a menu path
sv: E332: Avskiljare kam inte vara en del av en menysökväg

en: E333: Menu path must lead to a menu item
sv: E333: Menysökväg måste leda till ett menyföremål

en: E334: Menu not found: %s
sv: E334: Meny hittades inte: %s

en: E335: Menu not defined for %s mode
sv: E335: Meny inte definierad för %s läge

en: E336: Menu path must lead to a sub-menu
sv: E336: Menysökväg måste leda till en undermeny

en: E337: Menu not found - check menu names
sv: E337: Meny hittades inte - kontrollera menynamn

en: E338: Sorry, no file browser in console mode
sv: E338: Tyvärr, ingen filbläddrare i konsoll-läge

en: E339: Pattern too long
sv: E339: Mönster för långt

en: E33: No previous substitute regular expression
sv: E33: Inget tidigare utbytningsreguljäruttryck

en: E340: Internal error; if you can reproduce please report a bug
sv: E340: Internt fel; om du kan återskapa felet, rapportera det som ett bugg

en: E342: Out of memory!  (allocating %lu bytes)
sv: E342: Slut på minne!  (allokerar %lu byte)

en: E343: Invalid path: '**[number]' must be at the end of the path or be followed by '%s'.
sv: E343: Ogiltig sökväg: '**[nummer]' måste vara i slutet på sökvägen eller följas av '%s'.

en: E344: Can't find directory "%s" in cdpath
sv: E344: Kan inte hitta katalog "%s" i cdpath

en: E345: Can't find file "%s" in path
sv: E345: Kan inte hitta fil "%s" i sökväg

en: E346: No more directory "%s" found in cdpath
sv: E346: Ingen katalog "%s" hittades i cdpath

en: E347: No more file "%s" found in path
sv: E347: Ingen fil "%s" hittades i sökvägen

en: E348: No string under cursor
sv: E348: Ingen sträng under markör

en: E349: No identifier under cursor
sv: E349: Ingen identifierare under markör

en: E34: No previous command
sv: E34: Inget tidigare kommando

en: E350: Cannot create fold with current 'foldmethod'
sv: E350: Kan inte skapa vikning med nuvarande 'foldmethod'

en: E351: Cannot delete fold with current 'foldmethod'
sv: E351: Kan inte ta bort vikning med nuvarande 'foldmethod'

en: E352: Cannot erase folds with current 'foldmethod'
sv: E352: Kan inte ta bort vikning med aktuell 'foldmethod'

en: E353: Nothing in register %s
sv: E353: Ingenting i register %s

en: E354: Invalid register name: '%s'
sv: E354: Otillåtet registernamn: '%s'

en: E355: Unknown option: %s
sv: E355: Okänd flagga: %s

en: E357: 'langmap': Matching character missing for %s
sv: E357: 'langmap': Matchande tecken saknas för %s

en: E358: 'langmap': Extra characters after semicolon: %s
sv: E358: 'langmap': Extra tecken efter semikolon: %s

en: E359: Screen mode setting not supported
sv: E359: Skärmlägesinställning stöds inte

en: E35: No previous regular expression
sv: E35: Inget tidigare reguljärt uttryck

en: E360: Cannot execute shell with -f option
sv: E360: Kan inte köra skal med -f-flagga

en: E362: Using a boolean value as a Float
sv: E362: Använder ett booleskt värde som en Float

en: E363: Pattern uses more memory than 'maxmempattern'
sv: E363: mönster använder mer minne än 'maxmempattern'

en: E364: Library call failed for "%s()"
sv: E364: Biblioteksanrop misslyckades för "%s()"

en: E365: Failed to print PostScript file
sv: E365: Misslyckades med att skriva ut PostScript-fil

en: E366: Not allowed to enter a popup window
sv: E366: Inte tillåtet att gå in i ett popup-fönster

en: E367: No such group: "%s"
sv: E367: Ingen sådan grupp: "%s"

en: E368: Got SIG%s in libcall()
sv: E368: Fick SIG%s i libcall()

en: E369: Invalid item in %s%%[]
sv: E369: ogiltigt föremål i %s%%[]

en: E36: Not enough room
sv: E36: Inte tillräckligt med utrymme

en: E370: Could not load library %s
sv: E370: Kunde inte läsa in bibliotek %s

en: E370: Could not load library %s: %s
sv: E370: Kunde inte läsa in biblioteket %s: %s

en: E371: Command not found
sv: E371: Kommando hittades inte

en: E372: Too many %%%c in format string
sv: E372: För många %%%c i formatsträng

en: E373: Unexpected %%%c in format string
sv: E373: Oväntad %%%c i formatsträng

en: E374: Missing ] in format string
sv: E374: Saknar ] i formatsträng

en: E375: Unsupported %%%c in format string
sv: E375: Ostödd %%%c i formatsträng

en: E376: Invalid %%%c in format string prefix
sv: E376: Ogiltig %%%c i formatsträngprefix

en: E377: Invalid %%%c in format string
sv: E377: Ogiltig %%%c i formatsträng

en: E378: 'errorformat' contains no pattern
sv: E378: 'errorformat' innehåller inga mönster

en: E379: Missing or empty directory name
sv: E379: Saknar eller tomt katalognamn

en: E37: No write since last change
sv: E37: Ingen skrivning sedan senaste ändringen

en: E37: No write since last change (add ! to override)
sv: E37: Ingen skrivning sedan senaste ändring (lägg till ! för att tvinga)

en: E380: At bottom of quickfix stack
sv: E380: På botten av snabbfixstack

en: E381: At top of quickfix stack
sv: E381: På toppen av snabbfixstack

en: E382: Cannot write, 'buftype' option is set
sv: E382: Kan inte skriva, 'buftype'-flagga är inställd

en: E383: Invalid search string: %s
sv: E383: Ogiltig söksträng: %s

en: E384: Search hit TOP without match for: %s
sv: E384: sökning nådde TOPPEN utan träff av: %s

en: E385: Search hit BOTTOM without match for: %s
sv: E385: sökning nådde BOTTEN utan träff av: %s

en: E386: Expected '?' or '/'  after ';'
sv: E386: Förväntade '?' eller '/' efter ';'

en: E387: Match is on current line
sv: E387: Matchning är på aktuell rad

en: E388: Couldn't find definition
sv: E388: Kunde inte hitta definition

en: E389: Couldn't find pattern
sv: E389: Kunde inte hitta mönster

en: E390: Illegal argument: %s
sv: E390: Otillåtet argument: %s

en: E391: No such syntax cluster: %s
sv: E391: Inget sådant syntax-kluster: %s

en: E392: No such syntax cluster: %s
sv: E392: Inga sådana syntaxkluster: %s

en: E393: group[t]here not accepted here
sv: E393: grupper inte tillåtna här

en: E394: Didn't find region item for %s
sv: E394: Hittade inte regionföremål för %s

en: E395: Contains argument not accepted here
sv: E395: innehåller argument som inte är tillåtna här

en: E397: Filename required
sv: E397: Filnamn krävs

en: E398: Missing '=': %s
sv: E398: Saknar '=': %s

en: E399: Not enough arguments: syntax region %s
sv: E399: Inte tillräckliga argument: syntaxregion %s

en: E39: Number expected
sv: E39: Nummer väntat

en: E400: No cluster specified
sv: E400: Inget kluster angivet

en: E401: Pattern delimiter not found: %s
sv: E401: Mönsteravgränsare hittades inte: %s

en: E402: Garbage after pattern: %s
sv: E402: Skräp efter mönster: %s

en: E403: syntax sync: Line continuations pattern specified twice
sv: E403: syntax-synk: radfortsättningsmönster angivet två gånger

en: E404: Illegal arguments: %s
sv: E404: Otillåtna argument: %s

en: E405: Missing equal sign: %s
sv: E405: Saknar likamed-tecken: %s

en: E406: Empty argument: %s
sv: E406: Tomt argument: %s

en: E407: %s not allowed here
sv: E407: %s inte tillåtet här

en: E408: %s must be first in contains list
sv: E408: %s måste vara först i innehållslista

en: E409: Unknown group name: %s
sv: E409: Okänt gruppnamn: %s

en: E40: Can't open errorfile %s
sv: E40: Kan inte öppna felfil %s

en: E410: Invalid :syntax subcommand: %s
sv: E410: Ogiltigt :syntax-underkommando: %s

en: E411: Highlight group not found: %s
sv: E411: framhävningsgrupp hittades inte: %s

en: E412: Not enough arguments: ":highlight link %s"
sv: E412: Inte tillräckliga argument: ":highlight länk %s"

en: E413: Too many arguments: ":highlight link %s"
sv: E413: För många argument: ":highlight länk %s"

en: E414: Group has settings, highlight link ignored
sv: E414: grupp har inställningar, framhävningslänk ignorerad

en: E415: Unexpected equal sign: %s
sv: E415: oväntat likamed-tecken: %s

en: E416: Missing equal sign: %s
sv: E416: saknar likamed-tecken: %s

en: E417: Missing argument: %s
sv: E417: saknar argument: %s

en: E418: I'm a teapot
sv: E418: Jag är en tekanna

en: E418: Illegal value: %s
sv: E418: Otillåtet värde: %s

en: E419: FG color unknown
sv: E419: FG-färg okänd

en: E41: Out of memory!
sv: E41: Slut på minne!

en: E420: BG color unknown
sv: E420: BG-färg okänd

en: E421: Color name or number not recognized: %s
sv: E421: Färgnamn eller nummer inte igenkänt: %s

en: E422: Terminal code too long: %s
sv: E422: terminalkod för lång: %s

en: E423: Illegal argument: %s
sv: E423: Otillåtet argument: %s

en: E424: Too many different highlighting attributes in use
sv: E424: För många olika framhävningsattribut i användning

en: E425: Cannot go before first matching tag
sv: E425: Kan inte gå före första matchande tagg

en: E426: Tag not found: %s
sv: E426: tagg hittades inte: %s

en: E427: There is only one matching tag
sv: E427: Det finns bara en matchande tagg

en: E428: Cannot go beyond last matching tag
sv: E428: Kan inte gå bortom sista matchande tagg

en: E429: File "%s" does not exist
sv: E429: Fil "%s" existerar inte

en: E42: No Errors
sv: E42: Inga fel

en: E430: Tag file path truncated for %s
sv: E430: Taggfilsökväg trunkerades för %s

en: E431: Format error in tags file "%s"
sv: E431: Formateringsfel i tagg-fil "%s"

en: E432: Tags file not sorted: %s
sv: E432: Tagg-fil inte sorterad: %s

en: E433: No tags file
sv: E433: Ingen tagg-fil

en: E434: Can't find tag pattern
sv: E434: Kan inte hitta taggmönster

en: E435: Couldn't find tag, just guessing!
sv: E435: Kunde inte hitta tagg, gissar bara!

en: E436: No "%s" entry in termcap
sv: E436: Ingen "%s"-notering i termcap

en: E437: Terminal capability "cm" required
sv: E437: terminalkapacitet "cm" krävs

en: E441: There is no preview window
sv: E441: Det finns inget förhandsvisningsfönster

en: E442: Can't split topleft and botright at the same time
sv: E442: Kan inte dela toppvänster och bottenhöger samtidigt

en: E443: Cannot rotate when another window is split
sv: E443: Kan inte rotera när ett annat fönster är delat

en: E444: Cannot close last window
sv: E444: Kan inte stänga senaste fönstret

en: E445: Other window contains changes
sv: E445: Andra fönster innehåller ändringar

en: E446: No file name under cursor
sv: E446: Inget filnamn under markör

en: E447: Can't find file "%s" in path
sv: E447: Kan inte hitta fil "%s" i sökväg

en: E448: Could not load library function %s
sv: E448: Kunde inte läsa in biblioteksfunktion %s

en: E449: Invalid expression received
sv: E449: Ogiltigt uttryck mottaget

en: E450: Buffer number, text or a list required
sv: E450: Buffertnummer, text eller en lista krävs

en: E451: Expected }: %s
sv: E451: Förväntade }: %s

en: E452: Double ; in list of variables
sv: E452: Dubbla ; i listan över variabler

en: E453: UL color unknown
sv: E453: UL-färg okänd

en: E454: Function list was modified
sv: E454: Funktionslistan har ändrats

en: E455: Error writing to PostScript output file
sv: E455: Fel vid skrivning av utdata till PostScript-fil

en: E456: Can't find PostScript resource file "%s.ps"
sv: E456: Kan inte hitta PostScript-källfilen "%s.ps"

en: E456: Can't open file "%s"
sv: E456: Kan inte öppna fil "%s"

en: E457: Can't read PostScript resource file "%s"
sv: E457: Kan inte läsa PostScript-resursfil "%s"

en: E458: Cannot allocate colormap entry, some colors may be incorrect
sv: E458: Kan inte allokera colormap-post, vissa färger kan vara felaktiga

en: E459: Cannot go back to previous directory
sv: E459: Kan inte gå tillbaka till tidigare katalog

en: E45: 'readonly' option is set (add ! to override)
sv: E45: 'readonly' flagga är inställd (lägg till ! för att åsidosätta)

en: E460: Entries missing in mapset() dict argument
sv: E460: Saknade poster i dict-argumentet mapset()

en: E461: Illegal variable name: %s
sv: E461: Otillåtet variabelnamn: %s

en: E462: Could not prepare for reloading "%s"
sv: E462: Kunde inte förbereda för att läsa om "%s"

en: E463: Region is guarded, cannot modify
sv: E463: Region är vaktad, kan inte modifiera

en: E464: Ambiguous use of user-defined command
sv: E464: Otydlig användning av användardefinierat kommando

en: E464: Ambiguous use of user-defined command: %s
sv: E464: Tvetydig användning av användardefinierat kommando: %s

en: E465: :winsize requires two number arguments
sv: E465: :winsize kräver två sifferargument

en: E466: :winpos requires two number arguments
sv: E466: :winpos kräver två sifferargument

en: E467: Custom completion requires a function argument
sv: E467: Specialkomplettering kräver ett funktionsargument

en: E468: Completion argument only allowed for custom completion
sv: E468: Kompletteringsargument bara tillåtet för specialkomplettering

en: E469: Invalid cscopequickfix flag %c for %c
sv: E469: ogiltig cscopequickfix-flagga %c för %c

en: E46: Cannot change read-only variable
sv: E46: Kan inte ändra skrivskyddad variabel

en: E46: Cannot change read-only variable "%s"
sv: E46: Kan inte ändra skrivskyddad variabel "%s"

en: E470: Command aborted
sv: E470: Kommando avbrutet

en: E471: Argument required
sv: E471: Argument krävs

en: E472: Command failed
sv: E472: Kommando misslyckades

en: E474: Invalid argument
sv: E474: Ogiltigt argument

en: E475: Invalid argument: %s
sv: E475: Ogiltigt argument: %s

en: E475: Invalid value for argument %s
sv: E475: Ogiltigt värde för argument %s

en: E475: Invalid value for argument %s: %s
sv: E475: Ogiltigt värde för argument %s: %s

en: E476: Invalid command
sv: E476: Ogiltigt kommando

en: E476: Invalid command: %s
sv: E476: Ogiltigt kommando: %s

en: E476: Invalid command: %s, expected %s
sv: E476: Ogiltigt kommando: %s, förväntade %s

en: E477: No ! allowed
sv: E477: Inget ! tillåtet

en: E478: Don't panic!
sv: E478: Få inte panik!

en: E479: No match
sv: E479: Ingen träff

en: E47: Error while reading errorfile
sv: E47: Fel vid läsning av felfil

en: E480: No match: %s
sv: E480: Ingen träff: %s

en: E481: No range allowed
sv: E481: Inget område tillåtet

en: E482: Can't create file %s
sv: E482: Kan inte skapa fil %s

en: E483: Can't get temp file name
sv: E483: Kan inte hämta temporärt filnamn

en: E484: Can't open file %s
sv: E484: Kan inte öppna fil %s

en: E485: Can't read file %s
sv: E485: Kan inte läsa fil %s

en: E486: Pattern not found
sv: E486: Mönster hittades inte

en: E486: Pattern not found: %s
sv: E486: Mönster hittades inte: %s

en: E487: Argument must be positive
sv: E487: Argument måste vara positivt

en: E487: Argument must be positive: %s
sv: E487: Argumentet måste vara positivt: %s

en: E488: Trailing characters
sv: E488: Eftersläpande tecken

en: E488: Trailing characters: %s
sv: E488: Efterföljande tecken: %s

en: E489: No call stack to substitute for "<stack>"
sv: E489: Ingen anropsstack som ersättning för "<stack>"

en: E48: Not allowed in sandbox
sv: E48: Inte tillåtet i sandlåda

en: E490: No fold found
sv: E490: Ingen vikning hittades

en: E491: JSON decode error at '%s'
sv: E491: JSON-avkodningsfel vid '%s'

en: E492: Not an editor command
sv: E492: Inte ett redigerarkommando

en: E493: Backwards range given
sv: E493: Bakåtområde givet

en: E494: Use w or w>>
sv: E494: Använd w eller w>>

en: E495: No autocommand file name to substitute for "<afile>"
sv: E495: inget autokommando-filnamn att ersätta "<afile>" med

en: E496: No autocommand buffer number to substitute for "<abuf>"
sv: E496: inget autokommando-buffernummer att ersätta "<abuf>" med

en: E497: No autocommand match name to substitute for "<amatch>"
sv: E497: inget autokommando-träffnamn att byta ut "<amatch>" med

en: E498: No :source file name to substitute for "<sfile>"
sv: E498: inget :source-filnamn att byta ut "<sfile>" med

en: E499: Empty file name for '%' or '#', only works with ":p:h"
sv: E499: Tomt filnamn för '%' or '#', fungerar bara med ":p:h"

en: E49: Invalid scroll size
sv: E49: Ogiltig rullningsstorlek

en: E500: Evaluates to an empty string
sv: E500: Evaluerar till en tom sträng

en: E501: At end-of-file
sv: E501: Vid filslut

en: E503: "%s" is not a file or writable device
sv: E503: "%s" är inte en fil eller skrivbar enhet

en: E503: Coffee is currently not available
sv: E503: Coffee är för närvarande inte tillgängligt

en: E505: "%s" is read-only (add ! to override)
sv: E505: "%s" är skrivskyddad (lägg till ! för att åsidosätta)

en: E506: Can't write to backup file (add ! to override)
sv: E506: Kan inte skriva till säkerhetskopia (lägg till ! för att tvinga)

en: E507: Close error for backup file (add ! to write anyway)
sv: E507: Stängningsfel för säkerhetskopieringsfil (lägg till ! för att skriva ändå)

en: E508: Can't read file for backup (add ! to write anyway)
sv: E508: Kan inte läsa filen för säkerhetskopiering (lägg till ! för att skriva ändå)

en: E509: Cannot create backup file (add ! to override)
sv: E509: Kan inte skapa säkerhetskopia (lägg till ! för att tvinga)

en: E50: Too many \z(
sv: E50: För många \z(

en: E510: Can't make backup file (add ! to write anyway)
sv: E510: Kan inte skapa säkerhetskopia (lägg till ! för att skriva ändå)

en: E511: NetBeans already connected
sv: E511: NetBeans redan anslutet

en: E512: Close failed
sv: E512: Stängning misslyckades

en: E513: Write error, conversion failed (make 'fenc' empty to override)
sv: E513: skrivfel, konvertering misslyckades (gör 'fenc' tom för att tvinga)

en: E513: Write error, conversion failed in line %ld (make 'fenc' empty to override)
sv: E513: Skrivfel, konvertering misslyckades i rad %ld (gör 'fenc' tom för att åsidosätta)

en: E514: Write error (file system full?)
sv: E514: skrivfel (filsystem fullt?)

en: E515: No buffers were unloaded
sv: E515: Inga buffertar blev urlästa

en: E516: No buffers were deleted
sv: E516: Inga buffertar blev borttagna

en: E517: No buffers were wiped out
sv: E517: Inga buffertar blev utraderade

en: E518: Unknown option
sv: E518: Okänd flagga

en: E519: Option not supported
sv: E519: Flagga stöds inte

en: E51: Too many %s(
sv: E51: För många %s(

en: E520: Not allowed in a modeline
sv: E520: Inte tillåtet i en lägesrad

en: E521: Number required after =
sv: E521: Nummer krävs efter =

en: E521: Number required: &%s = '%s'
sv: E521: Tal krävs: &%s = "%s"

en: E522: Not found in termcap
sv: E522: Inte hittat i termcap

en: E523: Not allowed here
sv: E523: Inte tillåtet här

en: E524: Missing colon
sv: E524: Saknar kolon

en: E525: Zero length string
sv: E525: Nollängdssträng

en: E526: Missing number after <%s>
sv: E526: Saknar nummer efter <%s>

en: E527: Missing comma
sv: E527: Saknar komma

en: E528: Must specify a ' value
sv: E528: Måste ange ett '-värde

en: E529: Cannot set 'term' to empty string
sv: E529: Kan inte sätta 'term' till tom sträng

en: E52: Unmatched \z(
sv: E52: Omatchade \z(

en: E530: Cannot change 'term' in the GUI
sv: E530: Kan inte ändra "term" i grafiska gränssnittet

en: E531: Use ":gui" to start the GUI
sv: E531: Använd ":gui" för att starta grafiskt gränssnitt

en: E532: Highlighting color name too long in defineAnnoType
sv: E532: Markering av färgnamn för lång i defineAnnoType

en: E533: Can't select wide font
sv: E533: kan inte välja brett typsnitt

en: E534: Invalid wide font
sv: E534: Ogiltigt brett typsnitt

en: E535: Illegal character after <%c>
sv: E535: Otillåtet tecken efter <%c>

en: E536: Comma required
sv: E536: komma krävs

en: E537: 'commentstring' must be empty or contain %s
sv: E537: 'commentstring' måste vara tom eller innehålla %s

en: E538: Pattern found in every line: %s
sv: E538: Mönster som återfinns i varje rad: %s

en: E539: Illegal character <%s>
sv: E539: Otillåtet tecken <%s>

en: E53: Unmatched %s%%(
sv: E53: Omatchade %s%%(

en: E540: Unclosed expression sequence
sv: E540: Ostängd uttryckssekvens

en: E542: Unbalanced groups
sv: E542: obalanserade grupper

en: E543: Not a valid codepage
sv: E543: Inte en godkänd teckentabell

en: E544: Keymap file not found
sv: E544: Keymap-fil hittades inte

en: E545: Missing colon
sv: E545: Saknar kolon

en: E546: Illegal mode
sv: E546: Otillåtet läge

en: E547: Illegal mouseshape
sv: E547: Otillåten musform

en: E548: Digit expected
sv: E548: siffra förväntades

en: E549: Illegal percentage
sv: E549: Otillåten procentsats

en: E54: Unmatched %s(
sv: E54: Omatchade %s(

en: E550: Missing colon
sv: E550: Saknar kolon

en: E551: Illegal component
sv: E551: Otillåten komponent

en: E552: Digit expected
sv: E552: siffra förväntades

en: E553: No more items
sv: E553: Inga fler föremål

en: E554: Syntax error in %s{...}
sv: E554: Syntaxfel i %s{...}

en: E555: At bottom of tag stack
sv: E555: på botten av taggstack

en: E556: At top of tag stack
sv: E556: på toppen av taggstack

en: E557: Cannot open termcap file
sv: E557: Kan inte öppna termcap-fil

en: E558: Terminal entry not found in terminfo
sv: E558: Terminalnotering hittades inte i terminfo

en: E559: Terminal entry not found in termcap
sv: E559: Terminalnotering hittades inte i termcap

en: E55: Unmatched %s)
sv: E55: Omatchade %s)

en: E560: Usage: cs[cope] %s
sv: E560: Användning: cs[cope] %s

en: E561: Unknown cscope search type
sv: E561: okänd cscope-söktyp

en: E562: Usage: cstag <ident>
sv: E562: Användning: cstag <identifierare>

en: E563: stat(%s) error: %d
sv: E563: stat(%s)-fel: %d

en: E564: %s is not a directory or a valid cscope database
sv: E564: %s är inte en katalog eller en godkänd cscope-databas

en: E565: Not allowed to change text or change window
sv: E565: Det är inte tillåtet att ändra text eller fönster

en: E566: Could not create cscope pipes
sv: E566: Kunde inte skapa cscope-rör

en: E567: No cscope connections
sv: E567: inga cscope-anslutningar

en: E568: Duplicate cscope database not added
sv: E568: dubblerad cscope-databas inte lagd till

en: E571: Sorry, this command is disabled: the Tcl library could not be loaded.
sv: E571: Tyvärr, detta kommando är inaktiverat: Tcl-biblioteket kunde inte läsas in.

en: E572: Exit code %d
sv: E572: avslutningskod %d

en: E573: Invalid server id used: %s
sv: E573: Ogiltigt server-id använt: %s

en: E574: Unknown register type %d
sv: E574: Okänd registertyp %d

en: E579: :if nesting too deep
sv: E579: :if nästlad för djupt

en: E579: Block nesting too deep
sv: E579: Block är för djupt nästlat

en: E580: :endif without :if
sv: E580: :endif utan :if

en: E581: :else without :if
sv: E581: :else utan :if

en: E582: :elseif without :if
sv: E582: :elseif utan :if

en: E583: Multiple :else
sv: E583: flera :else

en: E584: :elseif after :else
sv: E584: :elseif efter :else

en: E585: :while/:for nesting too deep
sv: E585: :while/:for nästlad för djupt

en: E586: :continue without :while or :for
sv: E586: :continue utan :while eller :for

en: E587: :break without :while or :for
sv: E587: :break utan :while eller :for

en: E588: :endfor without :for
sv: E588: :endfor utan :for

en: E588: :endwhile without :while
sv: E588: :endwhile utan :while

en: E589: 'backupext' and 'patchmode' are equal
sv: E589: 'backuptext' och 'patchmode' är lika

en: E590: A preview window already exists
sv: E590: Ett förhandsvisningsfönster existerar redan

en: E591: 'winheight' cannot be smaller than 'winminheight'
sv: E591: 'winheight' kan inte vara mindre än 'winminheight'

en: E592: 'winwidth' cannot be smaller than 'winminwidth'
sv: E592: 'winwidth' kan inte vara mindre än 'winminwidth'

en: E593: Need at least %d lines
sv: E593: Behöver åtminstone %d rader

en: E594: Need at least %d columns
sv: E594: Behöver åtminstone %d kolumner

en: E595: 'showbreak' contains unprintable or wide character
sv: E595: 'showbreak' innehåller oskrivbara eller breda tecken

en: E596: Invalid font(s)
sv: E596: Ogiltig(a) typsnitt

en: E597: Can't select fontset
sv: E597: kan inte välja typsnittsuppsättning

en: E598: Invalid fontset
sv: E598: Ogiltig typsnittsuppsättning

en: E599: Value of 'imactivatekey' is invalid
sv: E599: Värdet av 'imactivatekey' är ogiltigt

en: E59: Invalid character after %s@
sv: E59: ogiltigt tecken efter %s@

en: E600: Missing :endtry
sv: E600: Saknar :endtry

en: E601: :try nesting too deep
sv: E601: :try nästlad för djupt

en: E602: :endtry without :try
sv: E602: :endtry utan :try

en: E603: :catch without :try
sv: E603: :catch utan :try

en: E604: :catch after :finally
sv: E604: :catch efter :finally

en: E605: Exception not caught: %s
sv: E605: Undantag inte fångat: %s

en: E606: :finally without :try
sv: E606: :finally utan :try

en: E607: Multiple :finally
sv: E607: flera :finally

en: E608: Cannot :throw exceptions with 'Vim' prefix
sv: E608: Kan inte :throw undantag med 'Vim'-prefix

en: E609: Cscope error: %s
sv: E609: Cscope-fel: %s

en: E60: Too many complex %s{...}s
sv: E60: För många komplexa %s{...}s

en: E610: No argument to delete
sv: E610: Inget argument att ta bort

en: E611: Using a Special as a Number
sv: E611: Använder en Special som en Number

en: E612: Too many signs defined
sv: E612: För många signaturer definierade

en: E613: Unknown printer font: %s
sv: E613: Okänt skrivartypsnitt: %s

en: E616: Object required for argument %d
sv: E616: Objekt krävs för argument %d

en: E617: Cannot be changed in the GTK GUI
sv: E617: Kan inte ändras i grafiskt GTK-gränssnitt

en: E618: File "%s" is not a PostScript resource file
sv: E618: fil "%s" är inte en PostScript-resursfil

en: E619: File "%s" is not a supported PostScript resource file
sv: E619: fil "%s" är inte en PostScript-resursfil som stöds

en: E61: Nested %s*
sv: E61: Nästlade %s*

en: E620: Unable to convert to print encoding "%s"
sv: E620: Kunde inte konvertera från utskriftkodning "%s"

en: E621: "%s" resource file has wrong version
sv: E621: "%s"-källfilen har fel version

en: E622: Could not fork for cscope
sv: E622: Kunde inte grena för cscope

en: E623: Could not spawn cscope process
sv: E623: Kunde inte starta cscope-process

en: E624: Can't open file "%s"
sv: E624: Kan inte öppna fil "%s"

en: E625: Cannot open cscope database: %s
sv: E625: kan inte öppna cscope-databas: %s

en: E626: Cannot get cscope database information
sv: E626: kan inte hämta cscope-databasinformation

en: E627: Missing colon: %s
sv: E627: Saknat kolon: %s

en: E628: Missing ! or / in: %s
sv: E628: Saknar ! eller / i: %s

en: E62: Nested %s%c
sv: E62: Nästlade %s%c

en: E630: %s(): Write while not connected
sv: E630: %s(): Skrivning när frånkopplad

en: E631: %s(): Write failed
sv: E631: %s(): Skrivning misslyckades

en: E632: Invalid buffer identifier in getLength
sv: E632: Ogiltig buffertidentifierare i getLength

en: E633: Invalid buffer identifier in getText
sv: E633: Ogiltig buffertidentifierare i getText

en: E634: Invalid buffer identifier in remove
sv: E634: Ogiltig buffertidentifierare i remove

en: E635: Invalid buffer identifier in insert
sv: E635: Ogiltig buffertidentifierare i insert

en: E636: Invalid buffer identifier in create
sv: E636: Ogiltig buffertidentifierare i create

en: E637: Invalid buffer identifier in startDocumentListen
sv: E637: Ogiltig buffertidentifierare i startDocumentListen

en: E638: Invalid buffer identifier in stopDocumentListen
sv: E638: Ogiltig buffertidentifierare i stopDocumentListen

en: E639: Invalid buffer identifier in setTitle
sv: E639: Ogiltig buffertidentifierare i setTitle

en: E63: Invalid use of \_
sv: E63: ogiltig användning av \_

en: E640: Invalid buffer identifier in initDone
sv: E640: Ogiltig buffertidentifierare i initDone

en: E641: Invalid buffer identifier in setBufferNumber
sv: E641: Ogiltig buffertidentifierare i setBufferNumber

en: E642: File %s not found in setBufferNumber
sv: E642: Filen %s hittades inte i setBufferNumber

en: E643: Invalid buffer identifier in setFullName
sv: E643: Ogiltig buffertidentifierare i setFullName

en: E644: Invalid buffer identifier in editFile
sv: E644: Ogiltig buffertidentifierare i editFile

en: E645: Invalid buffer identifier in setVisible
sv: E645: Ogiltig buffertidentifierare i setVisible

en: E646: Invalid buffer identifier in setModified
sv: E646: Ogiltig buffertidentifierare i setModified

en: E647: Invalid buffer identifier in setDot
sv: E647: Ogiltig buffertidentifierare i setDot

en: E648: Invalid buffer identifier in close
sv: E648: Ogiltig buffertidentifierare i close

en: E64: %s%c follows nothing
sv: E64: %s%c följer ingenting

en: E650: Invalid buffer identifier in defineAnnoType
sv: E650: Ogiltig buffertidentifierare i defineAnnoType

en: E651: Invalid buffer identifier in addAnno
sv: E651: Ogiltig buffertidentifierare i addAnno

en: E652: Invalid buffer identifier in getAnno
sv: E652: Ogiltig buffertidentifierare i getAnno

en: E654: Missing delimiter after search pattern: %s
sv: E654: Saknad avgränsare efter sökmönster: %s

en: E655: Too many symbolic links (cycle?)
sv: E655: För många symboliska länkar (slinga?)

en: E658: NetBeans connection lost for buffer %d
sv: E658: NetBeans-anslutning förlorad för buffert %d

en: E659: Cannot invoke Python recursively
sv: E659: Kan inte anropa Python rekursivt

en: E65: Illegal back reference
sv: E65: Otillåten bakåtreferens

en: E661: Sorry, no '%s' help for %s
sv: E661: Tyvärr, ingen "%s"-hjälp för %s

en: E662: At start of changelist
sv: E662: Vid början av ändringslista

en: E663: At end of changelist
sv: E663: Vid slutet av ändringslista

en: E664: Changelist is empty
sv: E664: ändringslista är tom

en: E665: Cannot start GUI, no valid font found
sv: E665: Kan inte starta grafiskt gränssnitt, inget giltigt typsnitt hittades

en: E666: Compiler not supported: %s
sv: E666: kompilator stöds inte: %s

en: E667: Fsync failed
sv: E667: Fsync misslyckades

en: E668: Wrong access mode for NetBeans connection info file: "%s"
sv: E668: Fel rättighetsläge för NetBeans-anslutningens info fil: "%s"

en: E669: Unprintable character in group name
sv: E669: Outskrivbart tecken i gruppnamn

en: E66: \z( not allowed here
sv: E66: \z{ inte tillåtet här

en: E670: Mix of help file encodings within a language: %s
sv: E670: Blandning av hjälpfilskodning inom ett språk: %s

en: E671: Cannot find window title "%s"
sv: E671: Kan inte hitta fönstertitel "%s"

en: E672: Unable to open window inside MDI application
sv: E672: Kunde inte öppna fönster inuti MDI-applikation

en: E673: Incompatible multi-byte encoding and character set
sv: E673: Inkompatibel multibyte-kodning och teckenuppsättning

en: E674: printmbcharset cannot be empty with multi-byte encoding.
sv: E674: printmbcharset kan inte vara tom med flerbitskodning.

en: E675: No default font specified for multi-byte printing.
sv: E675: Ingen standardfont angiven för flerbitsutskrifter.

en: E676: No matching autocommands for buftype=%s buffer
sv: E676: Inga matchande autokommandon för bufferten buftype=%s

en: E677: Error writing temp file
sv: E677: Fel vid skrivning av temporär fil

en: E678: Invalid character after %s%%[dxouU]
sv: E678: Ogiltigt tecken efter %s%%[dxouU]

en: E679: Recursive loop loading syncolor.vim
sv: E679: rekursiv slinga läser in syncolor.vim

en: E67: \z1 - \z9 not allowed here
sv: E67: \z1 m.fl. inte tillåtet här

en: E680: <buffer=%d>: invalid buffer number
sv: E680: <buffer=%d>: ogiltigt buffertnummer

en: E681: Buffer is not loaded
sv: E681: Buffert inte inläst

en: E682: Invalid search pattern or delimiter
sv: E682: Ogiltigt sökmönster eller delimiter

en: E683: File name missing or invalid pattern
sv: E683: Filnamn saknas eller ogiltigt mönster

en: E684: List index out of range: %ld
sv: E684: listindex utanför område: %ld

en: E685: Internal error: %s
sv: E685: Internt fel: %s

en: E686: Argument of %s must be a List
sv: E686: Argument av %s måste vara en List

en: E687: Less targets than List items
sv: E687: Färre mål än List-poster

en: E688: More targets than List items
sv: E688: Fler mål än List-poster

en: E689: Index not allowed after a %s: %s
sv: E689: Index tillåts inte efter ett %s: %s

en: E68: Invalid character after \z
sv: E68: Ogiltigt tecken efter \z

en: E690: Missing "in" after :for
sv: E690: Saknar "in" efter :for

en: E691: Can only compare List with List
sv: E691: Kan bara jämföra Lista med Lista

en: E692: Invalid operation for List
sv: E692: Ogiltig operation för Lista

en: E693: Class or class typealias required for argument %d
sv: E693: Klass eller klassens typealias krävs för argument %d

en: E694: Invalid operation for Funcrefs
sv: E694: Ogiltig operation för Funcrefs

en: E695: Cannot index a Funcref
sv: E695: Kan inte indexera en Funcref

en: E696: Missing comma in List: %s
sv: E696: Saknar komma i Lista: %s

en: E697: Missing end of List ']': %s
sv: E697: Saknar slut på Lista ']': %s

en: E698: Variable nested too deep for making a copy
sv: E698: variabel nästlad för djupt för att skapa en kopia

en: E699: Too many arguments
sv: E699: För många argument

en: E69: Missing ] after %s%%[
sv: E69: Saknar ] efter %s%%[

en: E700: Unknown function: %s
sv: E700: Okänd funktion: %s

en: E701: Invalid type for len()
sv: E701: Ogiltig typ för len()

en: E702: Sort compare function failed
sv: E702: Jämförelsefunktionen för sortering misslyckades

en: E703: Using a Funcref as a Number
sv: E703: Använder en Funcref som en siffra

en: E704: Funcref variable name must start with a capital: %s
sv: E704: Variabelnamn för Funcref måste börja med en versal: %s

en: E705: Variable name conflicts with existing function: %s
sv: E705: Variabelnamn konflikterar med existerande funktion %s

en: E706: Argument of %s must be a List, String or Dictionary
sv: E706: Argumentet %s måste vara en List, String eller Dictionary

en: E707: Function name conflicts with variable: %s
sv: E707: Det finns en konflikt mellan namn på funktion och variabel: %s

en: E708: [:] must come last
sv: E708: [:] måste komma sist

en: E709: [:] requires a List or Blob value
sv: E709: [:] kräver ett List- eller Blob-värde

en: E70: Empty %s%%[]
sv: E70: Tom %s%%[]

en: E710: List value has more items than targets
sv: E710: Listvärdet har fler objekt än mål

en: E711: List value does not have enough items
sv: E711: Listvärdet har inte tillräckligt många poster

en: E712: Argument of %s must be a List or Dictionary
sv: E712: Argument av %s måste vara en Lista eller Tabell

en: E713: Cannot use empty key for Dictionary
sv: E713: Kan inte använda tom nyckel för Tabell

en: E714: List required
sv: E714: Lista krävs

en: E715: Dictionary required
sv: E715: Tabell krävs

en: E716: Key not present in Dictionary: "%s"
sv: E716: Nyckel finns inte i ordlistan: "%s"

en: E717: Dictionary entry already exists
sv: E717: Tabell-post existerar redan

en: E718: Funcref required
sv: E718: Funcref krävs

en: E719: Cannot slice a Dictionary
sv: E719: Kan inte dela upp en Dictionary

en: E71: Invalid character after %s%%
sv: E71: Ogiltigt tecken efter %s%%

en: E720: Missing colon in Dictionary: %s
sv: E720: Saknar kolon i Tabell: %s

en: E721: Duplicate key in Dictionary: "%s"
sv: E721: Duplicerad nyckel i Tabell: "%s"

en: E722: Missing comma in Dictionary: %s
sv: E722: Saknar komma i Tabell: %s

en: E723: Missing end of Dictionary '}': %s
sv: E723: Saknar slut på Tabell '}': %s

en: E724: Variable nested too deep for displaying
sv: E724: variabel nästlad för djupt för att visas

en: E725: Calling dict function without Dictionary: %s
sv: E725: Anropar tabell-funktion utan Tabell: %s

en: E726: Stride is zero
sv: E726: Kliv är noll

en: E727: Start past end
sv: E727: Start efter slut

en: E728: Using a Dictionary as a Number
sv: E728: Använder en Tabell som en siffra

en: E729: Using a Funcref as a String
sv: E729: Använder en Funcref som en String

en: E72: Close error on swap file
sv: E72: Stängningsfel på växlingsfil

en: E730: Using a List as a String
sv: E730: Använder en List som en String

en: E731: Using a Dictionary as a String
sv: E731: Använder en Dictionary som en String

en: E732: Using :endfor with :while
sv: E732: Använder :endfor med :while

en: E733: Using :endwhile with :for
sv: E733: Använder :endwhile med :for

en: E734: Wrong variable type for %s=
sv: E734: Fel variabeltyp för %s=

en: E735: Can only compare Dictionary with Dictionary
sv: E735: Kan bara jämföra Tabell med Tabell

en: E736: Invalid operation for Dictionary
sv: E736: Ogiltig operation för Tabell

en: E737: Key already exists: %s
sv: E737: Tangenten finns redan: %s

en: E738: Can't list variables for %s
sv: E738: Kan inte lista variabler för %s

en: E739: Cannot create directory: %s
sv: E739: Kan inte skapa katalog: %s

en: E73: Tag stack empty
sv: E73: taggstack tom

en: E740: Too many arguments for function %s
sv: E740: För många argument till funktionen %s

en: E741: Value is locked
sv: E741: Värdet är låst

en: E741: Value is locked: %s
sv: E741: Värde är låst: %s

en: E742: Cannot change value
sv: E742: Kan inte ändra värdet

en: E742: Cannot change value of %s
sv: E742: Kan inte ändra värde av %s

en: E743: Variable nested too deep for (un)lock
sv: E743: variabel nästlade för djupt för (un)lock

en: E744: NetBeans does not allow changes in read-only files
sv: E744: NetBeans tillåter inte ändringar i skrivskyddade filer

en: E745: Using a List as a Number
sv: E745: Använder en Lista som en siffra

en: E746: Function name does not match script file name: %s
sv: E746: Funktionsnamn matchar inte skriptfilnamn: %s

en: E747: Cannot change directory, buffer is modified (add ! to override)
sv: E747: Kan inte ändra katalog, buffert är ändrad (lägg till ! för att tvinga)

en: E748: No previously used register
sv: E748: Inget tidigare använt register

en: E749: Empty buffer
sv: E749: tom buffert

en: E74: Command too complex
sv: E74: Kommando för komplext

en: E750: First use ":profile start {fname}"
sv: E750: Använd först ":profile start {fname}"

en: E751: Output file name must not have region name
sv: E751: Utmatningsfilnamn får inte ha regionnamn

en: E752: No previous spell replacement
sv: E752: Ingen tidigare stavningsersättning

en: E753: Not found: %s
sv: E753: Hittades inte: %s

en: E754: Only up to %d regions supported
sv: E754: Endast upp till %d regioner stöds

en: E755: Invalid region in %s
sv: E755: Ogiltig region i %s

en: E756: Spell checking is not possible
sv: E756: Stavningskontroll är inte möjlig

en: E757: This does not look like a spell file
sv: E757: Det här ser inte ut som en stavningsfil

en: E758: Truncated spell file
sv: E758: Trunkerad stavningsfil

en: E759: Format error in spell file
sv: E759: Formateringsfel i stavningsfil

en: E75: Name too long
sv: E75: Namn för långt

en: E760: No word count in %s
sv: E760: Inget ordantal i %s

en: E761: Format error in affix file FOL, LOW or UPP
sv: E761: Formateringsfel i affix-fil FOL, LOW eller UPP

en: E762: Character in FOL, LOW or UPP is out of range
sv: E762: Tecken i FOL, LOW eller UPP är utanför område

en: E763: Word characters differ between spell files
sv: E763: Ordtecken skiljer sig mellan stavningsfiler

en: E764: Option '%s' is not set
sv: E764: Flaggan '%s' är inte inställd

en: E765: 'spellfile' does not have %d entries
sv: E765: 'spellfile' har inte %d poster

en: E766: Insufficient arguments for printf()
sv: E766: Otillräckliga argument för printf()

en: E767: Too many arguments for printf()
sv: E767: För många argument för printf()

en: E768: Swap file exists: %s (:silent! overrides)
sv: E768: Växlingsfil existerar: %s (:silent! tvingar)

en: E769: Missing ] after %s[
sv: E769: Saknar ] efter %s[

en: E76: Too many [
sv: E76: För många [

en: E770: Unsupported section in spell file
sv: E770: Ostödd sektion i stavningsfil

en: E771: Old spell file, needs to be updated
sv: E771: Gammal stavningsfil, behöver bli uppdaterad

en: E772: Spell file is for newer version of Vim
sv: E772: Stavningsfil är för nyare version av Vim

en: E773: Symlink loop for "%s"
sv: E773: Symbolisk länk-loop för "%s"

en: E774: 'operatorfunc' is empty
sv: E774: 'operatorfunc' är tom

en: E775: Eval feature not available
sv: E775: Eval-funktionen inte tillgänglig

en: E776: No location list
sv: E776: Ingen positionslista

en: E777: String or List expected
sv: E777: Sträng eller Lista förväntades

en: E778: This does not look like a .sug file: %s
sv: E778: Det här ser inte ut som en .sug-fil: %s

en: E779: Old .sug file, needs to be updated: %s
sv: E779: Gammal .sug-fil, behöver bli uppdaterad: %s

en: E77: Too many file names
sv: E77: För många filnamn

en: E780: .sug file is for newer version of Vim: %s
sv: E780: .sug-fil är för nyare version av Vim: %s

en: E781: .sug file doesn't match .spl file: %s
sv: E781: .sug-fil matchar inte .spl-fil: %s

en: E782: Error while reading .sug file: %s
sv: E782: fel vid läsning av .sug-fil: %s

en: E783: Duplicate char in MAP entry
sv: E783: dubblerat tecken i MAP-post

en: E784: Cannot close last tab page
sv: E784: Kan inte stänga senaste flik

en: E785: complete() can only be used in Insert mode
sv: E785: complete() kan bara användas i infogningsläge

en: E786: Range not allowed
sv: E786: Område otillåtet

en: E787: Buffer changed unexpectedly
sv: E787: Buffert ändrades oväntat

en: E788: Not allowed to edit another buffer now
sv: E788: Inte tillåtet att redigera en annan buffert nu

en: E789: Missing ']': %s
sv: E789: Saknar ']': %s

en: E78: Unknown mark
sv: E78: Okänt märke

en: E790: undojoin is not allowed after undo
sv: E790: undojoin är inte tillåtet efter undo

en: E791: Empty keymap entry
sv: E791: Tomt tangentbords-post

en: E792: Empty menu name
sv: E792: Tomt menynamn

en: E793: No other buffer in diff mode is modifiable
sv: E793: Ingen annan buffert i skiljeläge är ändringsbar

en: E794: Cannot set variable in the sandbox
sv: E794: Kan inte ställa in variabel i sandlådan

en: E794: Cannot set variable in the sandbox: "%s"
sv: E794: Kan inte sätta variabel i sandlådan: "%s"

en: E795: Cannot delete variable
sv: E795: Kan inte ta bort variabel

en: E795: Cannot delete variable %s
sv: E795: Kan inte ta bort variabel %s

en: E797: SpellFileMissing autocommand deleted buffer
sv: E797: Autokommandot SpellFileMissing raderade buffert

en: E798: ID is reserved for ":match": %d
sv: E798: ID är reserverat för ":match": %d

en: E799: Invalid ID: %d (must be greater than or equal to 1)
sv: E799: Ogiltigt id: %d (måste vara större än eller lika med 1)

en: E79: Cannot expand wildcards
sv: E79: Kan inte expandera jokertecken

en: E800: Arabic cannot be used: Not enabled at compile time
sv: E800: Arabiska kan inte användas: Inte aktiverat vid kompilering

en: E801: ID already taken: %d
sv: E801: ID redan upptaget: %d

en: E802: Invalid ID: %d (must be greater than or equal to 1)
sv: E802: Ogiltigt id: %d (måste vara större än eller lika med 1)

en: E803: ID not found: %d
sv: E803: ID hittades inte: %d

en: E804: Cannot use '%' with Float
sv: E804: Kan inte använda '%' med Float

en: E805: Using a Float as a Number
sv: E805: Använder Float som Number

en: E806: Using a Float as a String
sv: E806: Använder en Float som en String

en: E807: Expected Float argument for printf()
sv: E807: Förväntade Float-argument för printf()

en: E808: Number or Float required
sv: E808: Number eller Float krävs

en: E809: #< is not available without the +eval feature
sv: E809: #< är inte tillgängligt utan +eval-funktionen

en: E80: Error while writing
sv: E80: Fel vid skrivning

en: E810: Cannot read or write temp files
sv: E810: Kan inte läsa eller skriva temp-filer

en: E811: Not allowed to change buffer information now
sv: E811: Ingen tillåtelse för att ändra buffertinformation nu

en: E812: Autocommands changed buffer or buffer name
sv: E812: Autokommandon ändrade buffert eller buffertnamn

en: E813: Cannot close autocmd or popup window
sv: E813: Kan inte stänga autocmd eller popup-fönster

en: E814: Cannot close window, only autocmd window would remain
sv: E814: Kan inte stänga fönster, endast autocmd-fönster skulle återstå

en: E815: Sorry, this command is disabled, the MzScheme libraries could not be loaded.
sv: E815: Tyvärr, det här kommandot är inaktiverat, MzScheme-biblioteken kunde inte läsas in.

en: E816: Cannot read patch output
sv: E816: Kan inte läsa patch-utdata

en: E817: Blowfish big/little endian use wrong
sv: E817: Blowfish big/little endian används felaktigt

en: E818: sha256 test failed
sv: E818: sha256-test misslyckades

en: E819: Blowfish test failed
sv: E819: Blowfish-test misslyckades

en: E81: Using <SID> not in a script context
sv: E81: Använder <SID> som inte finns i en skriptkontext

en: E821: File is encrypted with unknown method
sv: E821: Filen är krypterad med okänd metod

en: E822: Cannot open undo file for reading: %s
sv: E822: Kan inte öppna ångringsfilen för läsning: %s

en: E823: Not an undo file: %s
sv: E823: Inte en ångringsfil: %s

en: E824: Incompatible undo file: %s
sv: E824: Inkompatibel ångringsfil: %s

en: E825: Corrupted undo file (%s): %s
sv: E825: Skadad ångringsfil (%s): %s

en: E826: Undo file decryption failed: %s
sv: E826: Avkodning av ångringsfilen misslyckades: %s

en: E827: Undo file is encrypted: %s
sv: E827: Ångringsfilen är krypterad: %s

en: E828: Cannot open undo file for writing: %s
sv: E828: Kan inte öppna ångringsfilen för skrivning: %s

en: E829: Write error in undo file: %s
sv: E829: Skrivfel i ångringsfilen: %s

en: E82: Cannot allocate any buffer, exiting...
sv: E82: Kan inte allokera någon buffert, avslutar...

en: E830: Undo number %ld not found
sv: E830: Ångringsnummer %ld hittades inte

en: E832: Non-encrypted file has encrypted undo file: %s
sv: E832: Icke-krypterad fil har krypterad ångringsfil: %s

en: E833: %s is encrypted and this version of Vim does not support encryption
sv: E833: %s är krypterad och den här versionen av Vim saknar stöd för kryptering

en: E834: Conflicts with value of 'listchars'
sv: E834: Konflikter med värdet för 'listchars'

en: E835: Conflicts with value of 'fillchars'
sv: E835: Konflikter med värdet för 'fillchars'

en: E836: This Vim cannot execute :python after using :py3
sv: E836: Denna Vim kan inte köra :python efter att ha använt :py3

en: E837: This Vim cannot execute :py3 after using :python
sv: E837: Denna Vim kan inte köra :py3 efter att ha använt :python

en: E838: NetBeans is not supported with this GUI
sv: E838: NetBeans stöds inte med detta grafiska gränssnitt

en: E83: Cannot allocate buffer, using other one...
sv: E83: Kan inte allokera buffert, använder en annan...

en: E840: Completion function deleted text
sv: E840: Kompletteringsfunktionen raderade text

en: E841: Reserved name, cannot be used for user defined command
sv: E841: Reserverat namn, får inte användas för användardefinierat kommando

en: E842: No line number to use for "<slnum>"
sv: E842: Inget radnummer att använda för "<slnum>"

en: E843: Error while updating swap file crypt
sv: E843: Fel vid uppdatering av kryptering för växlingsfil

en: E844: Invalid cchar value
sv: E844: Ogiltigt cchar-värde

en: E845: Insufficient memory, word list will be incomplete
sv: E845: Otillräckligt minne, ordlistan kommer att vara ofullständig

en: E846: Key code not set
sv: E846: Tangentkod inte inställd

en: E847: Too many syntax includes
sv: E847: För många syntaxinkluderingar

en: E848: Too many syntax clusters
sv: E848: För många syntaxkluster

en: E849: Too many highlight and syntax groups
sv: E849: För många markeringar och syntaxgrupper

en: E84: No modified buffer found
sv: E84: Ingen modifierad buffert hittad

en: E850: Invalid register name
sv: E850: Ogiltigt registernamn

en: E851: Failed to create a new process for the GUI
sv: E851: Misslyckades med att skapa en ny process för grafiska gränssnittet

en: E852: The child process failed to start the GUI
sv: E852: Den underordnade processen kunde inte starta grafiska gränssnittet

en: E853: Duplicate argument name: %s
sv: E853: Duplicerat argumentnamn: %s

en: E854: Path too long for completion
sv: E854: Sökvägen är för lång för att kunna kompletteras

en: E855: Autocommands caused command to abort
sv: E855: Autokommandon ledde till att kommandot avbröts

en: E856: "assert_fails()" second argument must be a string or a list with one or two strings
sv: E856: Det andra argumentet i "assert_fails()" måste vara en sträng eller en lista med en eller två strängar

en: E857: Dictionary key "%s" required
sv: E857: Ordboksnyckeln "%s" krävs

en: E858: Eval did not return a valid python object
sv: E858: Eval returnerade inte ett giltigt python-objekt

en: E859: Failed to convert returned python object to a Vim value
sv: E859: Det gick inte att konvertera det returnerade python-objektet till ett Vim-värde

en: E85: There is no listed buffer
sv: E85: Det finns inga listade buffertar

en: E860: Need 'id' and 'type' or 'types' with 'both'
sv: E860: Behöver "id" och "type" eller "types" med "both"

en: E861: Cannot open a second popup with a terminal
sv: E861: Kan inte öppna ett andra popup-fönster med en terminal

en: E862: Cannot use g: here
sv: E862: Kan inte använda g: här

en: E863: Not allowed for a terminal in a popup window
sv: E863: Inte tillåtet för en terminal i ett popup-fönster

en: E864: \%#= can only be followed by 0, 1, or 2. The automatic engine will be used
sv: E864: \%#= kan endast följas av 0, 1 eller 2. Den automatiska motorn kommer att användas

en: E865: (NFA) Regexp end encountered prematurely
sv: E865: (NFA) Regexp-slut påträffades för tidigt

en: E866: (NFA regexp) Misplaced %c
sv: E866: (NFA regexp) Felplacerad %c

en: E867: (NFA regexp) Unknown operator '\%%%c'
sv: E867: (NFA regexp) Okänd operator '\%%%c'

en: E867: (NFA regexp) Unknown operator '\z%c'
sv: E867: (NFA regexp) Okänd operator '\z%c'

en: E868: Error building NFA with equivalence class!
sv: E868: Fel vid skapande av NFA med ekvivalensklass!

en: E869: (NFA regexp) Unknown operator '\@%c'
sv: E869: (NFA regexp) Okänd operator '\@%c'

en: E86: Buffer %ld does not exist
sv: E86: Buffert %ld existerar inte

en: E870: (NFA regexp) Error reading repetition limits
sv: E870: (NFA regexp) Fel vid läsning av repetitionsgränser

en: E871: (NFA regexp) Can't have a multi follow a multi
sv: E871: (NFA regexp) Kan inte ha en multi som följs av en multi

en: E872: (NFA regexp) Too many '('
sv: E872: (NFA regexp) För många '('

en: E873: (NFA regexp) proper termination error
sv: E873: (NFA regexp) fel vid korrekt avslutning

en: E874: (NFA regexp) Could not pop the stack!
sv: E874: (NFA regexp) Kunde inte tömma stacken!

en: E875: (NFA regexp) (While converting from postfix to NFA), too many states left on stack
sv: E875: (NFA regexp) (Vid konvertering från postfix till NFA) för många tillstånd kvar på stacken

en: E876: (NFA regexp) Not enough space to store the whole NFA
sv: E876: (NFA regexp) Otillräckligt utrymme för att lagra hela NFA

en: E877: (NFA regexp) Invalid character class: %d
sv: E877: (NFA regexp) Ogiltig teckenklass: %d

en: E878: (NFA regexp) Could not allocate memory for branch traversal!
sv: E878: (NFA regexp) Kunde inte allokera minne för grentraversering!

en: E879: (NFA regexp) Too many \z(
sv: E879: (NFA regexp) För många \z(

en: E87: Cannot go beyond last buffer
sv: E87: Kan inte gå bortom sista buffert

en: E880: Can't handle SystemExit of python exception in vim
sv: E880: Kan inte hantera SystemExit för python-undantag i vim

en: E881: Line count changed unexpectedly
sv: E881: Radantalet ändrades oväntat

en: E882: Uniq compare function failed
sv: E882: Uniq-jämförelsefunktion misslyckades

en: E883: Search pattern and expression register may not contain two or more lines
sv: E883: Sökmönster och uttrycksregister får inte innehålla två eller flera rader

en: E884: Function name cannot contain a colon: %s
sv: E884: Funktionsnamnet får inte innehålla ett kolon: %s

en: E885: Not possible to change sign %s
sv: E885: Inte möjligt att ändra tecken %s

en: E886: Can't rename viminfo file to %s!
sv: E886: Det går inte att byta namn på viminfo-fil till %s!

en: E887: Sorry, this command is disabled, the Python's site module could not be loaded.
sv: E887: Tyvärr, detta kommando är inaktiverat, Pythons site-modul kunde inte läsas in.

en: E888: (NFA regexp) cannot repeat %s
sv: E888: (NFA regexp) kan inte upprepa %s

en: E889: Number required
sv: E889: Nummer krävs

en: E88: Cannot go before first buffer
sv: E88: Kan inte gå före första buffert

en: E890: Trailing char after ']': %s]%s
sv: E890: Efterföljande tecken efter ']': %s]%s

en: E891: Using a Funcref as a Float
sv: E891: Använder Funcref som Float

en: E892: Using a String as a Float
sv: E892: Använder String som Float

en: E893: Using a List as a Float
sv: E893: Använder List som Float

en: E894: Using a Dictionary as a Float
sv: E894: Använder Dictionary som Float

en: E895: Sorry, this command is disabled, the MzScheme's racket/base module could not be loaded.
sv: E895: Tyvärr, detta kommando är inaktiverat, MzSchemes racket/base-modul kunde inte läsas in.

en: E896: Argument of %s must be a List, Dictionary or Blob
sv: E896: Argumentet %s måste vara en List, Dictionary eller Blob

en: E897: List or Blob required
sv: E897: List eller Blob krävs

en: E898: socket() in channel_connect()
sv: E898: socket() i channel_connect()

en: E899: Argument of %s must be a List or Blob
sv: E899: Argumentet %s måste vara en List eller Blob

en: E89: No write since last change for buffer %d (add ! to override)
sv: E89: Ingen skrivning sedan senaste ändring för buffert %d (lägg till ! för att åsidosätta)

en: E900: maxdepth must be non-negative number
sv: E900: maxdepth måste vara ett icke-negativt tal

en: E901: getaddrinfo() in channel_open(): %s
sv: E901: getaddrinfo() i channel_open(): %s

en: E901: gethostbyname() in channel_open()
sv: E901: gethostbyname() i channel_open()

en: E902: Cannot connect to port
sv: E902: Kan inte ansluta till port

en: E903: Received command with non-string argument
sv: E903: Tog emot kommando med icke-strängargument

en: E904: Last argument for expr/call must be a number
sv: E904: Sista argumentet för expr/call måste vara ett tal

en: E904: Third argument for call must be a list
sv: E904: Tredje argumentet för anropet måste vara en lista

en: E905: Received unknown command: %s
sv: E905: Tog emot okänt kommando: %s

en: E906: Not an open channel
sv: E906: Inte en öppen kanal

en: E907: Using a special value as a Float
sv: E907: Använder ett specialvärde som en Float

en: E908: Using an invalid value as a String: %s
sv: E908: Använder ett ogiltigt värde som en String: %s

en: E909: Cannot index a special variable
sv: E909: Kan inte indexera en specialvariabel

en: E90: Cannot unload last buffer
sv: E90: Kan inte läsa ur senaste buffert

en: E910: Using a Job as a Number
sv: E910: Använder Job som Number

en: E911: Using a Job as a Float
sv: E911: Använder Job som Float

en: E912: Cannot use ch_evalexpr()/ch_sendexpr() with a raw or nl channel
sv: E912: Kan inte använda ch_evalexpr()/ch_sendexpr() med en raw- eller nl-kanal

en: E913: Using a Channel as a Number
sv: E913: Använder Channel som Number

en: E914: Using a Channel as a Float
sv: E914: Använder Channel som Float

en: E915: in_io buffer requires in_buf or in_name to be set
sv: E915: in_io buffer kräver att in_buf eller in_name anges

en: E916: Not a valid job
sv: E916: Inget giltigt jobb

en: E917: Cannot use a callback with %s()
sv: E917: Kan inte använda callback med %s()

en: E918: Buffer must be loaded: %s
sv: E918: Buffert måste läsas in: %s

en: E919: Directory not found in '%s': "%s"
sv: E919: Katalogen hittades inte i '%s': "%s"

en: E91: 'shell' option is empty
sv: E91: 'shell' flagga är tom

en: E920: _io file requires _name to be set
sv: E920: _io-fil kräver att _name anges

en: E921: Invalid callback argument
sv: E921: Ogiltigt callback-argument

en: E923: Second argument of function() must be a list or a dict
sv: E923: Andra argumentet för function() måste vara en list eller dict

en: E924: Current window was closed
sv: E924: Aktuellt fönster stängdes

en: E925: Current quickfix list was changed
sv: E925: Aktuellt lista med snabbfixar har ändrats

en: E926: Current location list was changed
sv: E926: Aktuell lista med platser har ändrats

en: E927: Invalid action: '%s'
sv: E927: Ogiltig åtgärd: '%s'

en: E928: String required
sv: E928: String krävs

en: E929: Too many viminfo temp files, like %s!
sv: E929: För många viminfo-tempfiler, som %s!

en: E92: Buffer %d not found
sv: E92: Buffert %d hittades inte

en: E930: Cannot use :redir inside execute()
sv: E930: Kan inte använda :redir inuti execute()

en: E931: Buffer cannot be registered
sv: E931: Buffern kan inte registreras

en: E932: Closure function should not be at top level: %s
sv: E932: Stängningsfunktionen bör inte finnas på högsta nivå: %s

en: E933: Function was deleted: %s
sv: E933: Funktionen har tagits bort: %s

en: E934: Cannot jump to a buffer that does not have a name
sv: E934: Det går inte att hoppa till en buffert som inte har ett namn

en: E935: Invalid submatch number: %d
sv: E935: Ogiltigt delmatchningsnummer: %d

en: E936: Cannot delete the current group
sv: E936: Kan inte ta bort aktuell grupp

en: E937: Attempt to delete a buffer that is in use: %s
sv: E937: Försök att radera en buffert som används: %s

en: E938: Duplicate key in JSON: "%s"
sv: E938: Dubblettnyckel i JSON: "%s"

en: E939: Positive count required
sv: E939: Positivt antal krävs

en: E93: More than one match for %s
sv: E93: Fler än en träff för %s

en: E940: Cannot lock or unlock variable %s
sv: E940: Kan inte låsa eller låsa upp variabel %s

en: E941: Already started a server
sv: E941: Har redan startat en server

en: E942: +clientserver feature not available
sv: E942: +clientserver-funktionen är inte tillgänglig

en: E944: Reverse range in character class
sv: E944: Omvänt intervall i teckenklass

en: E945: Range too large in character class
sv: E945: För stort intervall i teckenklassen

en: E946: Cannot make a terminal with running job modifiable
sv: E946: Kan inte göra en terminal med körande jobb ändringsbart

en: E947: Job still running in buffer "%s"
sv: E947: Jobbet körs fortfarande i buffert "%s"

en: E948: Job still running
sv: E948: Jobbet körs fortfarande

en: E948: Job still running (add ! to end the job)
sv: E948: Jobbet körs fortfarande (lägg till ! för att avsluta jobbet)

en: E949: File changed while writing
sv: E949: Fil ändrades under skrivning

en: E94: No matching buffer for %s
sv: E94: Ingen matchande buffert för %s

en: E950: Cannot convert between %s and %s
sv: E950: Kan inte konvertera mellan %s och %s

en: E951: \% value too large
sv: E951: \% värdet för stort

en: E952: Autocommand caused recursive behavior
sv: E952: Autokommando orsakade rekursivt beteende

en: E953: File exists: %s
sv: E953: Filen finns: %s

en: E954: 24-bit colors are not supported on this environment
sv: E954: 24-bitarsfärger stöds inte i denna miljö

en: E955: Not a terminal buffer
sv: E955: Inte en terminalbuffert

en: E956: Cannot use pattern recursively
sv: E956: Mönstret kan inte användas rekursivt

en: E957: Invalid window number
sv: E957: Ogiltigt fönsternummer

en: E958: Job already finished
sv: E958: Jobbet redan färdigt

en: E959: Invalid diff format.
sv: E959: Ogiltigt diff-format.

en: E95: Buffer with this name already exists
sv: E95: Buffer med det här namnet existerar redan

en: E960: Problem creating the internal diff
sv: E960: Problem med att skapa intern diff

en: E961: No line number to use for "<sflnum>"
sv: E961: Inget radnummer att använda för "<sflnum>"

en: E962: Invalid action: '%s'
sv: E962: Ogiltig åtgärd: '%s'

en: E963: Setting v:%s to value with wrong type
sv: E963: Inställning av v:%s till värde med fel typ

en: E964: Invalid column number: %ld
sv: E964: Ogiltigt kolumnnummer: %ld

en: E965: Missing property type name
sv: E965: Saknar namn på egenskapstyp

en: E966: Invalid line number: %ld
sv: E966: Ogiltigt radnummer: %ld

en: E968: Need at least one of 'id' or 'type'
sv: E968: Behöver minst en av 'id' eller 'type'

en: E969: Property type %s already defined
sv: E969: Egenskapstyp %s redan definierad

en: E96: Cannot diff more than %d buffers
sv: E96: Kan inte diffa fler än %d buffertar

en: E970: Unknown highlight group name: '%s'
sv: E970: Okänt namn på markeringsgrupp: '%s'

en: E971: Property type %s does not exist
sv: E971: Egenskapstyp %s finns inte

en: E972: Blob value does not have the right number of bytes
sv: E972: Blob-värdet har inte rätt antal byte

en: E973: Blob literal should have an even number of hex characters
sv: E973: Blob-literal bör ha ett jämnt antal hexadecimala tecken

en: E974: Using a Blob as a Number
sv: E974: Använder en Blob som en Number

en: E975: Using a Blob as a Float
sv: E975: Använder en Blob som en Float

en: E976: Using a Blob as a String
sv: E976: Använder en Blob som en String

en: E977: Can only compare Blob with Blob
sv: E977: Kan endast jämföra Blob med Blob

en: E978: Invalid operation for Blob
sv: E978: Ogiltig åtgärd för Blob

en: E979: Blob index out of range: %ld
sv: E979: Blob-index utanför intervallet: %ld

en: E97: Cannot create diffs
sv: E97: Kan inte skapa skiljare

en: E980: Lowlevel input not supported
sv: E980: Lågnivåinmatning stöds inte

en: E981: Command not allowed in rvim
sv: E981: Kommandot är inte tillåtet i rvim

en: E982: ConPTY is not available
sv: E982: ConPTY är inte tillgängligt

en: E983: Duplicate argument: %s
sv: E983: Dubblett argument: %s

en: E984: :scriptversion used outside of a sourced file
sv: E984: :scriptversion används utanför en källfil

en: E985: .= is not supported with script version >= 2
sv: E985: .= stöds inte med skriptversion >= 2

en: E986: Cannot modify the tag stack within tagfunc
sv: E986: Kan inte ändra taggstacken inom tagfunc

en: E987: Invalid return value from tagfunc
sv: E987: Ogiltigt returvärde från tagfunc

en: E988: GUI cannot be used. Cannot execute gvim.exe.
sv: E988: Grafiskt gränssnitt kan inte användas. Kan inte köra gvim.exe.

en: E989: Non-default argument follows default argument
sv: E989: Icke-standardargument följer standardargument

en: E98: Cannot read diff output
sv: E98: Kan inte läsa skiljeutdata

en: E990: Missing end marker '%s'
sv: E990: Saknar slutmarkör '%s'

en: E991: Cannot use =<< here
sv: E991: Kan inte använda =<< här

en: E992: Not allowed in a modeline when 'modelineexpr' is off
sv: E992: Inte tillåtet i en modeline när 'modelineexpr' är av

en: E993: Window %d is not a popup window
sv: E993: Fönster %d är inte ett popup-fönster

en: E994: Not allowed in a popup window
sv: E994: Inte tillåtet i ett popup-fönster

en: E995: Cannot modify existing variable
sv: E995: Kan inte ändra befintlig variabel

en: E996: Cannot lock a list or dict
sv: E996: Kan inte låsa en list eller dict

en: E996: Cannot lock a range
sv: E996: Kan inte låsa ett intervall

en: E996: Cannot lock a register
sv: E996: Kan inte låsa ett register

en: E996: Cannot lock an environment variable
sv: E996: Kan inte låsa en miljövariabel

en: E996: Cannot lock an option
sv: E996: Kan inte låsa ett alternativ

en: E997: Tabpage not found: %d
sv: E997: Fliksidan hittades inte: %d

en: E998: Reduce of an empty %s with no initial value
sv: E998: Minska ett tomt %s utan initialvärde

en: E999: scriptversion not supported: %d
sv: E999: scriptversion stöds inte: %d

en: E99: Current buffer is not in diff mode
sv: E99: Aktuell buffert är inte i skiljeläge

en: ERROR:
sv: FEL:

en: Edit File
sv: Redigera fil

en: Edit File in new tab page
sv: Redigera fil i ny fliksida

en: Edit File in new window
sv: Redigera fil i nytt fönster

en: Edit text files
sv: Redigera textfiler

en: Edit with &Vim
sv: Redigera med &Vim

en: Edit with Vim using &tabpages
sv: Redigera med Vim med &fliksidor

en: Edit with existing Vim
sv: Redigera med befintlig Vim

en: Edit with existing Vim -
sv: Redigera med befintlig Vim -

en: Edit with single &Vim
sv: Redigera med en &Vim

en: Edits the selected file(s) with Vim
sv: Redigerar markerade fil(erna) med Vim

en: Enable wayland focus stealing functionality in order to access the clipboard
sv: Aktivera waylands fokusstöldfunktion för att få åtkomst till urklipp

en: Encoding:
sv: Teckenkodning:

en: End of function
sv: Slut på funktion

en: End of sourced file
sv: Slut på läst fil

en: Enter encryption key:
sv: Ange krypteringsnyckel:

en: Enter number of swap file to use (0 to quit):
sv: Ange nummer på växlingsfil att använda (0 för att avsluta):

en: Enter same key again:
sv: Ange samma nyckel igen:

en: Entering Debug mode.  Type "cont" to continue.
sv: Går in i felsökningsläge.  Skriv "cont" för att fortsätta.

en: Entering Ex mode.  Type "visual" to go to Normal mode.
sv: Går in i Ex-läge.  Skriv "visual" för att gå till Normal-läge.

en: Error
sv: Fel

en: Error and interrupt
sv: Fel och avbrytet

en: Error creating process: Check if gvim is in your path!
sv: Felskapande process: Kontrollera om gvim är i din sökväg!

en: Error detected while compiling %s:
sv: Fel upptäcktes vid kompilering av %s:

en: Error detected while processing %s:
sv: Fel upptäcktes vid bearbetning av %s:

en: Error file
sv: Felfil

en: Estimated runtime memory use: %d bytes
sv: Beräknat körtidsminne använt: %d byte

en: Exception
sv: Undantag

en: Exception caught: %s
sv: Undantag fångade: %s

en: Exception discarded: %s
sv: Undantag förkastade: %s

en: Exception finished: %s
sv: Undantag färdiga: %s

en: Exception thrown: %s
sv: Undantag kastade: %s

en: Executing %s
sv: Kör %s

en: Executing: %s
sv: Kör: %s

en: Expected MAP count in %s line %d
sv: Förväntade MAP-antal i %s rad %d

en: Expected REP(SAL) count in %s line %d
sv: Förväntade REP(SAL)-antal i %s rad %d

en: Expected Y or N in %s line %d: %s
sv: Förväntade Y eller N i %s rad %d: %s

en: Expression
sv: Uttryck

en: External submatches:
sv: Externa underträffar:

en: FLAG after using flags in %s line %d: %s
sv: FLAG efter användning av flags i %s rad %d: %s

en: Failed creating socket directory: %s
sv: Misslyckades med att skapa uttagskatalog: %s

en: Failed to set path hook: sys.path_hooks is not a list
    You should now do the following:
    - append vim.path_hook to sys.path_hooks
    - append vim.VIM_SPECIAL_PATH to sys.path
sv: Det gick inte att ställa in sökvägs-hook: sys.path_hooks är inte en lista
    Nu bör du göra följande:
    - lägg till vim.path_hook till sys.path_hooks
    - lägg till vim.VIM_SPECIAL_PATH till sys.path

en: Failed to set path: sys.path is not a list
    You should now append vim.VIM_SPECIAL_PATH to sys.path
sv: Misslyckades med att ställa in sökväg: sys.path är inte en lista
    Du bör nu lägga till vim.VIM_SPECIAL_PATH till sys.path

en: File "%s" does not exist
sv: Fil "%s" existerar inte

en: File contents changed, cannot use undo info
sv: Filens innehåll har ändrats, kan inte använda ångringsinformation

en: File permissions of "%s" are read-only.
    It may still be possible to write it.
    Do you wish to try?
sv: Filrättigheterna för "%s" är skrivskyddad.
    Den kan fortfarande vara möjlig att skriva till.
    Vill du försöka?

en: File preserved
sv: Fil bevarad

en: Files
sv: Filer

en: Find & Replace
sv: Sök och ersätt

en: Find &Next
sv: Hitta &nästa

en: Find Next
sv: Hitta nästa

en: Find string
sv: Hitta sträng

en: Find what:
sv: Hitta vad:

en: Finished reading undo file %s
sv: Läste klart ångringsfilen %s

en: First duplicate word in %s line %d: %s
sv: Första duplicerade ordet i %s rad %d: %s

en: Flag is not a number in %s line %d: %s
sv: Flagga är inte ett nummer i %s rad %d: %s

en: Font%d width is not twice that of font0
sv: Font%d-bredd är inte dubbelt så stor som font0

en: Font%d width: %d
sv: Font%d-bredd: %d

en: Font0 width: %d
sv: Font0-bredd: %d

en: Font:
sv: Typsnitt:

en: Found a swap file that is not useful, deleting it
sv: Hittade en växlingsfil som inte är användbar, tar bort den

en: Function %s%s%s does not need compiling
sv: Funktionen %s%s%s behöver inte kompileras

en: GUI
sv: Grafiskt gränssnitt

en: Garbage after option argument
sv: Skräp efter flaggargument

en: Geometric shapes
sv: Geometriska former

en: Greek and Coptic
sv: Grekiska och koptiska

en: Greek extended
sv: Grekiska utökad

en: Greetings, Vim user!
sv: Välkommen, Vim-användare!

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Help poor children in Uganda!
sv: Hjälp fattiga barn i Uganda!

en: Hit end of paragraph
sv: Stötte på slutet på stycket

en: I/O ERROR
sv: I/O-FEL

en: Ignored %d word(s) with non-ASCII characters in %s
sv: Ignorerade %d ord med icke-ASCII tecken i %s

en: Ignored %d words with non-ASCII characters
sv: Ignorerade %d ord med icke-ASCII tecken

en: Ignoring long line in tags file
sv: Ignorerar lång rad i taggfilen

en: Illegal file name
sv: Otillåtet filnamn

en: Illegal flag in %s line %d: %s
sv: Ogiltig flagga i %s rad %d: %s

en: Illegal register name
sv: Otillåtet registernamn

en: Illegal starting char
sv: Otillåtet starttecken

en: Input Line
sv: Inmatningsrad

en: Input _Methods
sv: Inmatnings_metoder

en: Interrupt
sv: Avbryt

en: Interrupt:
sv: Avbrott:

en: Interrupted
sv: Avbruten

en: Invalid argument for
sv: Ogiltigt argument för

en: Invalid font specification
sv: Ogiltig typsnittsuppsättning

en: Invalid region nr in %s line %ld: %s
sv: Ogiltigt regionsnummer i %s rad %ld: %s

en: Invalid value for FLAG in %s line %d: %s
sv: Ogiltigt värde för FLAG i %s rad %d: %s

en: Keys don't match!
sv: Nycklar matchar inte!

en: Kill a connection
sv: Döda en anslutning

en: Kill job in "%s"?
sv: Döda jobb i "%s"?

en: Kitty keyboard protocol: %s
sv: Kitty-tangentbordsprotokoll: %s

en: Latin extended
sv: Latin utökad

en: Latin supplement
sv: Latin tillägg

en: Linking:
sv: Länkning:

en: Lua library cannot be loaded.
sv: Lua-biblioteket kan inte läsas in.

en: Match case
sv: Skilj på stora/små bokstäver

en: Match whole word only
sv: Matcha endast hela ord

en: Mathematical operators
sv: Matematiska operatorer

en: Message
sv: Meddelande

en: Messages maintainer: The Vim Project
sv: Meddelandeansvarig: Daniel Nylander <po@danielnylander.se>

en: Missing '>'
sv: Saknar '>'

en: Missing FOL/LOW/UPP line in %s
sv: Saknar FOL/LOW/UPP rad i %s

en: Missing SOFO%s line in %s
sv: Saknar SOFO%s rad i %s

en: Modified by
sv: Modifierad av

en: Name:
sv: Namn:

en: Need %s version %ld
sv: Behöver %s version %ld

en: Need Amigados version 2.04 or later
sv: Behöver Amigados version 2.04 eller senare

en: Need encryption key for "%s"
sv: Krypteringsnyckel krävs för "%s"

en: NetBeans disallows writes of unmodified buffers
sv: NetBeans tillåter inte skrivning av omodifierade buffertar

en: New tab
sv: Ny flik

en: No
sv: Nej

en: No Syntax items defined for this buffer
sv: Inga syntax-föremål definierade för den här bufferten

en: No abbreviation found
sv: Ingen förkortning hittades

en: No breakpoints defined
sv: Inga brytpunkter definierade

en: No display
sv: Ingen display

en: No display: Send expression failed.
sv: Ingen display: Överföringsuttryck misslyckades.

en: No entries
sv: Inga poster

en: No included files
sv: Inga inkluderade filer

en: No mapping found
sv: Ingen mappning hittades

en: No marks set
sv: Inga märken inställda

en: No match at cursor, finding next
sv: Ingen matchning vid markör, söker nästa

en: No matching autocommands: %s
sv: Inga matchande autokommandon: %s

en: No old files
sv: Inga gamla filer

en: No swap file
sv: Ingen växlingsfil

en: No text to be printed
sv: Ingen text att skriva ut

en: No undo possible; continue anyway
sv: Ingen ångring möjlig; fortsätter ändå

en: No user-defined commands found
sv: Inga användardefinierade kommandon hittade

en: Not Used
sv: Inte använd

en: Not enough memory to set references, garbage collection aborted!
sv: Inte tillräckligt med minne för att ange referenser, skräpinsamling avbryts!

en: Not enough memory to use internal diff for buffer "%s"
sv: Inte tillräckligt med minne för att använda intern diff för buffert "%s"

en: Not reading undo file, owner differs: %s
sv: Läser inte ångringsfil, inte samma ägare: %s

en: Note: Encryption of swapfile not supported, disabling swap file
sv: Observera: Kryptering av växlingsfil stöds inte, inaktiverar växlingsfil

en: Nothing to undo
sv: Inget att ångra

en: Number of words after soundfolding: %ld
sv: Antal ord efter ljudvikning: %ld

en: OK
sv: Ok

en: Off
sv: Av

en: On
sv: På

en: Open File dialog
sv: Öppna fil-dialog

en: Open Tab...
sv: Öppna flik...

en: Open tab...
sv: Öppna flik...

en: Opening the X display failed
sv: Öppning av X-displayen misslyckades

en: Opening the X display timed out
sv: Öppning av X-displayen tog för lång tid

en: Opening the X display took %ld msec
sv: Öppning av X-display tog %ld ms

en: Ordered list of possible methods for accessing the clipboard
sv: Ordnad lista över möjliga metoder för att komma åt urklipp

en: Original file "%s"
sv: Originalfil "%s"

en: Other
sv: Annat

en: Overwrite existing file "%s"?
sv: Skriv över befintlig fil "%s"?

en: Page %d
sv: Sida %d

en: Partial writes disallowed for NetBeans buffers
sv: Delvisa skrivningar tillåts inte i NetBeans-buffertar

en: Patch file
sv: Patchfil

en: Pattern found in every line: %s
sv: Mönster hittades i varje rad: %s

en: Pattern not found
sv: Mönster hittades inte

en: Pattern not found: %s
sv: Mönster hittades inte: %s

en: Performing soundfolding...
sv: Utför ljudvikning...

en: Press ENTER or type command to continue
sv: Tryck RETUR eller skriv kommando för att fortsätta

en: Print job sent.
sv: Skrivarjobb skickat.

en: Printed: %s
sv: Skrev ut: %s

en: Printing '%s'
sv: Skriver ut '%s'

en: Printing aborted
sv: Utskrift avbruten

en: Printing page %d (%d%%)
sv: Skriver ut sida %d (%d%%)

en: Punctuation
sv: Interpunktion

en: Query for a pattern
sv: Fråga efter ett mönster

en: Question
sv: Fråga

en: Reading affix file %s...
sv: Läser affix-fil %s...

en: Reading back spell file...
sv: Läser tillbaka stavningsfil...

en: Reading dictionary file %s...
sv: Läser ordboksfil %s...

en: Reading from stdin...
sv: Läser från standard in...

en: Reading spell file "%s"
sv: Läser stavningsfil "%s"

en: Reading undo file: %s
sv: Läser ångringsfil: %s

en: Reading viminfo file "%s"%s%s%s%s
sv: Läser viminfo-filen "%s"%s%s%s%s

en: Reading word file %s...
sv: Läser ordfil %s...

en: Recovery completed. Buffer contents equals file contents.
sv: Återställning är klar. Buffertinnehåll motsvarar filens innehåll.

en: Recovery completed. You should check if everything is OK.
sv: Återskapning klar. Du borde kontrollera om allting är OK.

en: Reinit all connections
sv: Ominitiera alla anslutningar

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replace &All
sv: Ersätt &alla

en: Replace All
sv: Ersätt alla

en: Replace with:
sv: Ersätt med:

en: Roman numbers
sv: Romerska siffror

en: Running in Vi compatible mode
sv: Kör i Vi-kompatibelt läge

en: Running modeless, typed text is inserted
sv: Kör lägeslöst, skriven text blir infogad

en: Save As
sv: Spara som

en: Save File dialog
sv: Spara fil-dialog

en: Save Redirection
sv: Spara omdirigering

en: Save Session
sv: Spara session

en: Save Setup
sv: Spara konfiguration

en: Save View
sv: Spara vy

en: Save changes to "%s"?
sv: Spara ändringar till "%s"?

en: Scanning dictionary: %s
sv: Söker igenom ordbok: %s

en: Scanning included file: %s
sv: Söker igenom inkluderad fil: %s

en: Scanning tags.
sv: Söker igenom taggar.

en: Scanning: %s
sv: Söker igenom: %s

en: Search String
sv: Söksträng

en: Searching for "%s"
sv: Söker efter "%s"

en: Searching for "%s" in "%s"
sv: Söker efter "%s" i "%s"

en: Searching for "%s" under "%s" in "%s"
sv: Söker efter "%s" under "%s" i "%s"

en: Searching included file %s
sv: Söker igenom inkluderad fil %s

en: Searching tags file %s
sv: Söker tagg-fil %s

en: See ":help E312" for more information.
sv: Se ":help E312" för mer information.

en: See ":help W11" for more info.
sv: Se ":help W11" för mer info.

en: See ":help W12" for more info.
sv: Se ":help W12" för mer info.

en: See ":help W16" for more info.
sv: Se ":help W16" för mer info.

en: Seek error in spellfile
sv: Sökfel i spellfile

en: Seen modifyOtherKeys: true
sv: Sett modifyOtherKeys: true

en: Select Directory dialog
sv: Välj katalog-dialog

en: Selected %s%ld of %ld Lines; %lld of %lld Words; %lld of %lld Bytes
sv: Markerat %s%ld av %ld rader; %lld av %lld ord; %lld av %lld byte

en: Selected %s%ld of %ld Lines; %lld of %lld Words; %lld of %lld Chars; %lld of %lld Bytes
sv: Markerat %s%ld av %ld rader; %lld av %lld ord; %lld av %lld tecken; %lld av %lld byte

en: Selection
sv: Markering

en: Sending to printer...
sv: Skickar till skrivare...

en: Show connections
sv: Visa anslutningar

en: Show size in Points
sv: Visa storlek i punkter

en: Show this message
sv: Visa detta meddelande

en: Signs for %s:
sv: Tecken för %s:

en: Size:
sv: Storlek:

en: Skipping undo file write, nothing to undo
sv: Hoppar över skrivning av ångringsfil, inget att ångra

en: Socket server not online:Send expression failed
sv: Uttagsservern är inte ansluten:Skicka uttryck misslyckades

en: Sorry, help file "%s" not found
sv: Tyvärr, hjälpfil "%s" hittades inte

en: Sorry, no suggestions
sv: Tyvärr, inga förslag

en: Sorry, only %ld suggestions
sv: Tyvärr, bara %ld förslag

en: Sorry, this command is disabled: the Perl library could not be loaded.
sv: Tyvärr, det här kommandot är inaktiverat: Perl-biblioteket kunde inte läsas in.

en: Source Vim script
sv: Läs Vim-skript

en: Sponsor Vim development!
sv: Stöd utvecklingen av Vim!

en: Stack size increases
sv: Stackstorlek ökar

en: Style:
sv: Stil:

en: Substitute
sv: Ersätt

en: Super- and subscripts
sv: Upphöjd och nedsänkt text

en: Swap file "
sv: Växlingsfil "

en: Swap file "%s" exists, overwrite anyway?
sv: Växlingsfil "%s" existerar, skriv över ändå?

en: Swap file already exists!
sv: Växlingsfil existerar redan!

en: Swap file is encrypted: "%s"
sv: Växlingsfilen är krypterad: "%s"

en: Swap files found:
sv: Växlingsfiler hittade:

en: Switched to clipboard method '%s'.
sv: Växlade till urklippsmetoden '%s'.

en: Switching to backtracking RE engine for pattern:
sv: Växlar till backtracking RE-motor för mönster:

en: Symbols
sv: Symboler

en: Tab page %d
sv: Flik %d

en: Tear off this menu
sv: Ta loss den här menyn

en: Technical
sv: Teknisk

en: Terminal-finished
sv: Terminal-färdigställd

en: Testing the X display failed
sv: Testning av X-displayen misslyckades

en: Text Editor
sv: Textredigerare

en: Text;editor;
sv: Text;redigerare;

en: The file was created on
sv: Filen skapades på

en: The only match
sv: Den enda träffen

en: This Vim was not compiled with the diff feature.
sv: Denna Vim blev inte kompilerad med diff-funktionen.

en: This cscope command does not support splitting the window.
sv: Det här scope-kommandot stöder inte delning av fönstret.

en: Timeout to use when polling for data to read or write in wayland
sv: Tidsgräns att använda vid pollning efter data att läsa eller skriva i wayland

en: Too many "+command", "-c command" or "--cmd command" arguments
sv: För många "+kommando"-, "-c kommando"- eller "--cmd kommando"-argument

en: Too many compound flags
sv: För många sammansatta flaggor

en: Too many edit arguments
sv: För många redigeringsargument

en: Too many postponed prefixes
sv: För många uppskjutna prefix

en: Too many postponed prefixes and/or compound flags
sv: För många uppskjutna prefix och/eller sammansatta flaggor

en: Too many regions in %s line %ld: %s
sv: För många regioner i %s rad %ld: %s

en: Top
sv: Topp

en: Total number of words: %d
sv: Totalt antal ord: %d

en: Trailing text in %s line %d: %s
sv: Eftersläpande text i %s rad %d: %s

en: Type  :qa  and press <Enter> to exit Vim
sv: Skriv  :qa  och tryck på <Enter> för att avsluta Vim

en: Type  :qa!  and press <Enter> to abandon all changes and exit Vim
sv: Skriv  :qa!  och tryck på <Enter> för att avbryta alla ändringar och avsluta Vim

en: Type number and <Enter> (q or empty cancels):
sv: Skriv in nummer och <Enter> (q eller tomt avbryter):

en: Type number and <Enter> or click with the mouse (q or empty cancels):
sv: Skriv in nummer och <Enter> eller klicka med musen (q eller tomt avbryter):

en: Unable to read block 0 from
sv: Kunde inte läsa block 0 från

en: Unable to register a command server name
sv: Kunde inte registrera ett kommandoservernamn

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown option argument
sv: Okänt flaggargument

en: Unrecognized flags in %s line %ld: %s
sv: Oigenkända flaggor i %s rad %ld: %s

en: Unrecognized or duplicate item in %s line %d: %s
sv: Okänd eller duplicerad post i %s rad %d: %s

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Up
sv: Upp

en: Use Vim version 3.0.
sv: Använd Vim version 3.0.

en: Used CUT_BUFFER0 instead of empty selection
sv: Använd CUT_BUFFER0 istället för tomt val

en: Using crypt key from swap file for the text file.
sv: Använd krypteringsnyckel från växlingsfilen för textfilen.

en: Using swap file "%s"
sv: Använder växlingsfil "%s"

en: VIM - ATTENTION
sv: VIM - LYSTRING

en: VIM - Search and Replace...
sv: VIM - Sök och ersätt...

en: VIM - Search...
sv: VIM - Sök...

en: VIM: Can't open window!
sv: VIM: Kan inte öppna fönster!

en: VIMRUN.EXE not found in your $PATH.
    External commands will not pause after completion.
    See  :help win32-vimrun  for more information.
sv: VIMRUN.EXE hittades inte i din $PATH.
    Externa kommandon vill inte stå stilla efter färdigställning.
    Se  :help win32-vimrun  för mer information.

en: Vim - Font Selector
sv: Vim - Typsnittsväljare

en: Vim Warning
sv: Vim-varning

en: Vim dialog
sv: Vim-dialog

en: Vim error
sv: Vim-fel

en: Vim error: ~a
sv: Vim-fel: ~a

en: Vim exiting with %d
sv: Vim avslutar med %d

en: Vim is open source and freely distributable
sv: Vim är öppen källkod och fri att distribuera

en: Vim macro files (*.vim)	*.vim
    All Files (*)	*
sv: Vim-makrofiler (*.vim)	*.vim
    Alla filer (*)	*

en: Vim macro files (*.vim)	*.vim
    All Files (*.*)	*.*
sv: Vim-makrofiler (*.vim)	*.vim
    Alla filer (*.*)	*.*

en: Vim: Caught %s event
sv: Vim: Fångade %s-händelse

en: Vim: Error reading input, exiting...
sv: Vim: Fel vid läsning av inmatning, avslutar...

en: Vim: Error: Failure to start gvim from NetBeans
sv: Vim: Fel: Misslyckades att starta gvim från NetBeans

en: Vim: Error: This version of Vim does not run in a Cygwin terminal
sv: Vim: Fel: Denna version av Vim kan inte köras i en Cygwin-terminal

en: Vim: Main window unexpectedly destroyed
sv: Vim: Huvudfönster oväntat förstört

en: Vim: Reading from stdin...
sv: Vim: Läser från standard in...

en: Vim: Received "die" request from session manager
sv: Vim: Tog emot "die"-begäran från sessionshanteraren

en: Vim: Warning: Input is not from a terminal
sv: Vim: Varning: Inmatning är inte från en terminal

en: Vim: Warning: Output is not to a terminal
sv: Vim: Varning: Utmatning är inte till en terminal

en: W10: Warning: Changing a readonly file
sv: W10: Varning: Ändrar en skrivskyddad fil

en: W11: Warning: File "%s" has changed since editing started
sv: W11: Varning: Filen "%s" har ändrats sedan redigeringen började

en: W12: Warning: File "%s" has changed and the buffer was changed in Vim as well
sv: W12: Varning: Filen "%s" har ändrats och bufferten ändrades i Vim också

en: W13: Warning: File "%s" has been created after editing started
sv: W13: Varning: Filen "%s" har skapats efter redigeringen började

en: W14: Warning: List of file names overflow
sv: W14: Varning: Lista över filnamn flödar över

en: W15: Warning: Wrong line separator, ^M may be missing
sv: W15: Varning: Fel radavskiljare, ^M kan saknas

en: W16: Warning: Mode of file "%s" has changed since editing started
sv: W16: Varning: Rättigheterna på filen "%s" har ändrats sedan redigeringen började

en: W17: Arabic requires UTF-8, do ':set encoding=utf-8'
sv: W17: Arabiska kräver UTF-8, gör ':set encoding=utf-8'

en: W18: Invalid character in group name
sv: W18: Ogiltigt tecken i gruppnamn

en: W19: Deleting augroup that is still in use
sv: W19: Tar bort augroup som fortfarande används

en: W20: Required python version 2.x not supported, ignoring file: %s
sv: W20: Nödvändig Python-version 2.x stöds inte, ignorerar fil: %s

en: W21: Required python version 3.x not supported, ignoring file: %s
sv: W21: Nödvändig Python-version 3.x stöds inte, ignorerar fil: %s

en: W22: Text found after :endfunction: %s
sv: W22: Text hittades efter :endfunction: %s

en: W23: Clipboard register not available, using register 0
sv: W23: Urklippsregister inte tillgängligt, använder register 0

en: W24: Clipboard register not available. See :h W24
sv: W24: Urklippsregistret är inte tillgängligt. Se :h W24

en: WARNING: The file has been changed since reading it!!!
sv: VARNING: Filen har ändrats sedan den lästes in!!!

en: Warning
sv: Varning

en: Warning: Cannot find word list "%s.%s.spl" or "%s.ascii.spl"
sv: Varning: Kan inte hitta ordlista "%s.%s.spl" eller "%s.ascii.spl"

en: Warning: Cannot find word list "%s_%s.spl" or "%s_ascii.spl"
sv: Varning: Kan inte hitta ordlistan "%s_%s.spl" eller "%s_ascii.spl"

en: Warning: Entered other buffer unexpectedly (check autocommands)
sv: Varning: Gick in i andra buffertar oväntat (kontrollera autokommandon)

en: Warning: Using a weak encryption method; see :help 'cm'
sv: Varning: Använder en svag krypteringsmetod; se :help 'cm'

en: Warning: both compounding and NOBREAK specified
sv: Varning: både sammansättning och NOBREAK specifierad

en: Warning: region %s not supported
sv: Varning: region %s stöds inte

en: Warning: terminal cannot highlight
sv: Varning: terminal kan inte framhäva

en: Wayland seat to use
sv: Wayland-seat att använda

en: While opening file "
sv: Vid öppning av fil "

en: Will not overwrite with undo file, cannot read: %s
sv: Skriver inte över med ångringsfil, kan inte läsa: %s

en: Will not overwrite, this is not an undo file: %s
sv: Kommer inte att skriva över, detta är inte en ångringsfil: %s

en: Window position: X %d, Y %d
sv: Fönsterposition: X %d, Y %d

en: Word '%.*s' added to %s
sv: Ordet '%.*s' har lagts till i %s

en: Word '%.*s' removed from %s
sv: Ordet "%.*s" har tagits bort från %s

en: Word from other line
sv: Ord från annan rad

en: Write partial file?
sv: Skriv ofullständig fil?

en: Writing spell file %s...
sv: Skriver stavningsfil %s...

en: Writing suggestion file %s...
sv: Skriver förslagsfil %s...

en: Writing undo file: %s
sv: Skriver ångringsfil: %s

en: Writing viminfo file "%s"
sv: Skriver viminfo-fil "%s"

en: Wrong CHECKCOMPOUNDPATTERN value in %s line %d: %s
sv: Fel CHECKCOMPOUNDPATTERN-värde i %s rad %d: %s

en: Wrong COMPOUNDMIN value in %s line %d: %s
sv: Fel COMPOUNDMIN-värde i %s rad %d: %s

en: Wrong COMPOUNDRULES value in %s line %d: %s
sv: Felaktigt värde på COMPOUNDRULES i %s rad %d:%s

en: Wrong COMPOUNDSYLMAX value in %s line %d: %s
sv: Fel COMPOUNDSYLMAX-värde i %s rad %d: %s

en: Wrong COMPOUNDWORDMAX value in %s line %d: %s
sv: Fel COMPOUNDWORDMAX-värde i %s rad %d: %s

en: XSMP ICE connection watch failed
sv: XSMP ICE-anslutning övervakning misslyckades

en: XSMP SmcOpenConnection failed: %s
sv: XSMP SmcOpenConnection misslyckades: %s

en: XSMP handling save-yourself request
sv: XSMP hanterar spara-själv-förfrågan

en: XSMP lost ICE connection
sv: XSMP tappade ICE-anslutning

en: XSMP opening connection
sv: XSMP öppnar anslutning

en: YES
sv: JA

en: Yes
sv: Ja

en: You discovered the command-line window! You can close it with ":q".
sv: Du har upptäckt kommandoradsfönstret! Du kan stänga det med ":q".

en: [CONVERSION ERROR in line %ld]
sv: [KONVERTERINGSFEL på rad %ld]

en: [CR missing]
sv: [CR saknas]

en: [Command Line]
sv: [Kommandorad]

en: [Deleted]
sv: [Borttagen]

en: [Device]
sv: [Enhet]

en: [File too big]
sv: [Fil för stor]

en: [Help]
sv: [Hjälp]

en: [ILLEGAL BYTE in line %ld]
sv: [OTILLÅTEN BIT på rad %ld]

en: [Incomplete last line]
sv: [Ofullständig sistarad]

en: [Location List]
sv: [Positionslista]

en: [NOT converted]
sv: [INTE konverterad]

en: [New DIRECTORY]
sv: [Ny KATALOG]

en: [New File]
sv: [Ny fil]

en: [New]
sv: [Ny]

en: [No Name]
sv: [Namnlös]

en: [No write since last change]
sv: [Ingen skrivning sedan senaste ändring]

en: [Not edited]
sv: [Inte redigerad]

en: [Permission Denied]
sv: [Behörighet nekad]

en: [Preview]
sv: [Förhandsvisning]

en: [Quickfix List]
sv: [Snabbfixlista]

en: [READ ERRORS]
sv: [LÄSFEL]

en: [RO]
sv: [SS]

en: [Read errors]
sv: [Läsfel]

en: [Scratch]
sv: [Kladd]

en: [calls] total re/malloc()'s %lu, total free()'s %lu
sv: [anrop] sammanlagda om/malloc()'s %lu, sammanlagda free()'s %lu

en: [character special]
sv: [specialtecken]

en: [converted]
sv: [konverterad]

en: [crypted]
sv: [krypterad]

en: [dos format]
sv: [dos-format]

en: [end of lines]
sv: [slut på raderna]

en: [file ..]       edit specified file(s)
sv: [fil ..]       redigera angivna fil(er)

en: [long lines split]
sv: [långa rader delade]

en: [mac format]
sv: [mac-format]

en: [noeol]
sv: [inget radslut]

en: [readonly]
sv: [skrivskyddad]

en: [socket]
sv: [uttag]

en: [unix format]
sv: [unix-format]

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Close
sv: S_täng

en: _OK
sv: _Ok

en: _Open
sv: Ö_ppna

en: _Save
sv: _Spara

en: a :tag command will use the tagstack
sv: ett :tag-kommando använder tagstacken

en: a <Tab> in an indent inserts 'shiftwidth' spaces
sv: en <Tab> i en indragning infogar 'shiftwidth' mellanslag

en: a function to be used to perform tag searches
sv: en funktion som används för att utföra taggsökningar

en: a new window is put below the current one
sv: ett nytt fönster placeras under det aktuella fönstret

en: a new window is put right of the current one
sv: ett nytt fönster placeras till höger om det aktuella fönstret

en: active
sv: aktiv

en: add 's' flag in 'shortmess' (don't show search message)
sv: lägg till flaggan 's' i 'shortmess' (visa inte sökmeddelande)

en: add() argument
sv: add()-argument

en: adjust breakindent behaviour
sv: justera beteendet för breakindent

en: adjust case of a keyword completion match
sv: justera skiftläge för en matchning av nyckelordskomplettering

en: after
sv: efter

en: alias for 'term'
sv: alias för 'term'

en: allow CTRL-_ in Insert and Command-line mode to toggle 'revins'
sv: tillåt CTRL-_ i infognings- och kommandoradsläget för att växla "revins"

en: allow reading/writing devices
sv: tillåt läsa/skriva enheter

en: allow setting expression options from a modeline
sv: tillåt inställning av uttrycksalternativ från en modeline

en: allow timing out halfway into a key code
sv: tillåt tidsgräns halvvägs in i en nyckelkod

en: allow timing out halfway into a mapping
sv: tillåt tidsgräns halvvägs in i en mappning

en: alternate format to be used for a status line
sv: alternativt format som ska användas för en statusrad

en: alternate format to be used for the ruler
sv: alternativt format som ska användas för linjalen

en: always write without asking for confirmation
sv: skriv alltid utan att be om bekräftelse

en: amount of memory used by :mkspell before compressing
sv: mängd minne som används av :mkspell före komprimering

en: and run diff with the original file to check for changes)
sv: och kör diff med originalfilen för att kontrollera om det finns ändringar)

en: apply 'langmap' to mapped characters
sv: tillämpa 'langmap' på mappade tecken

en: argument for 'shell' to execute a command
sv: argument för 'shell' för att utföra ett kommando

en: as 'autowrite', but works with more commands
sv: som "autowrite", men fungerar med fler kommandon

en: attempt to assign sequence of size %d to extended slice of size %d
sv: försök att tilldela sekvens av storlek %d till utökad slice av storlek %d

en: attempt to assign sequence of size greater than %d to extended slice
sv: försök att tilldela sekvens med storlek större än %d till utökad slice

en: attempt to refer to deleted buffer
sv: försök att referera till borttagen buffert

en: attempt to refer to deleted tab page
sv: försök att hänvisa till borttagen fliksida

en: attempt to refer to deleted window
sv: försök att referera till borttaget fönster

en: auto-removing autocommand: %s <buffer=%d>
sv: tar bort autokommando automatiskt: %s <buffert=%d>

en: autocommand %s
sv: autokommando %s

en: automatic completion in insert mode
sv: automatisk komplettering i infogningsläge

en: automatically detected character encodings
sv: upptäck teckenkodningar automatiskt

en: automatically read a file when it was modified outside of Vim
sv: läs automatiskt en fil när den har ändrats utanför Vim

en: automatically save and restore undo history
sv: spara och återställ automatiskt ångringshistorik

en: automatically set the indent of a new line
sv: ställ automatiskt in indragningen för en ny rad

en: automatically write a file when leaving a modified buffer
sv: skriv automatiskt en fil när du lämnar en modifierad buffert

en: before
sv: före

en: behave very Vi compatible (not advisable)
sv: beteende som väldigt Vi-kompatibel (rekommenderas inte)

en: behaviour when closing tab pages: left, uselast or empty
sv: beteende vid stängning av flikar: left, uselast eller empty

en: binary file editing
sv: redigering av binärfil

en: block of %ld line yanked%s | block of %ld lines yanked%s
sv[0]: block med %ld rad yankad%s
sv[1]: block med %ld rader yankade%s

en: buffer
sv: buffert

en: buffer is invalid
sv: buffert är ogiltig

en: buffer is not to be written
sv: buffert ska inte skrivas

en: by
sv: av

en: by Bram Moolenaar et al.
sv: av Bram Moolenaar m.fl.

en: called inputrestore() more often than inputsave()
sv: anropade inputrestore() oftare än inputsave()

en: calling %s
sv: anropar %s

en: can't delete OutputObject attributes
sv: kan inte ta bort OutputObject-attribut

en: can't read output of 'charconvert'
sv: kan inte läsa utdata av 'charconvert'

en: cannot change console mode ?!
sv: kan inte ändra konsoll-läge ?!

en: cannot create buffer/window command: object is being deleted
sv: kan inte skapa buffert/fönster-kommando: objekt håller på att tas bort

en: cannot delete line
sv: kan inte ta bort rad

en: cannot delete vim.Dictionary attributes
sv: kan inte ta bort vim.Dictionary-attribut

en: cannot delete vim.List attributes
sv: kan inte ta bort vim.List-attribut

en: cannot delete vim.Tuple attributes
sv: kan inte ta bort vim.Tuple-attribut

en: cannot get line
sv: kan inte hämta rad

en: cannot have both a list and a "what" argument
sv: kan inte ha både en lista och ett "what"-argument

en: cannot insert line
sv: kan inte infoga rad

en: cannot insert/append line
sv: kan inte infoga/lägga till rad

en: cannot modify fixed dictionary
sv: kan inte ändra fast ordbok

en: cannot modify fixed list
sv: kan inte ändra fast lista

en: cannot modify fixed tuple
sv: kan inte ändra fast tupel

en: cannot open
sv: kan inte öppna

en: cannot register callback command: buffer/window is already being deleted
sv: kan inte registera återkallningskommando: buffert/fönster håller redan på att tas bort

en: cannot register callback command: buffer/window reference not found
sv: kan inte registrera återkallningskommando: buffert-/fönsterreferens hittades inte

en: cannot replace line
sv: kan inte ersätta rad

en: cannot save undo information
sv: kan inte spara ångringsinformation

en: cannot set attribute %s
sv: kan inte ställa in attributet %s

en: cannot set line(s)
sv: kan inte ställa in rad(er)

en: cannot yank; delete anyway
sv: kan inte kopiera; ta bort ändå

en: change
sv: ändring

en: change the way backslashes are used in search patterns
sv: ändra hur backsteg används i sökmönster

en: change to directory of file in buffer
sv: byt till katalogen för filen i buffert

en: change to pwd of shell in terminal buffer
sv: ändra till pwd för skalet i terminalbuffert

en: changed window size
sv: ändrad fönsterstorlek

en: changes
sv: ändringar

en: changes have been made and not written to a file
sv: ändringar har gjorts men inte skrivits till en fil

en: changes to the text are possible
sv: ändringar i texten är möjliga

en: char
sv: tecken

en: character encoding for the current file
sv: teckenkodning för den aktuella filen

en: character encoding used by the terminal
sv: teckenkodning som används av terminalen

en: character encoding used in Vim: "latin1", "utf-8",
    "euc-jp", "big5", etc.
sv: teckenkodning som används i Vim: "latin1", "utf-8",
    "euc-jp", "big5" osv.

en: character(s) to enclose a shell command in
sv: tecken som omsluter ett skalkommando i

en: characters to escape when 'shellxquote' is (
sv: tecken för escape när 'shellxquote' är (

en: characters to use for the status line, folds, diffs,
    buffer text, filler lines and truncation in the completion menu
sv: tecken att användas för statusraden, vikningar, diffar,
    bufferttext, fyllnadsrader och avkortning i kompletteringsmeny

en: check built-in termcaps first
sv: kontrollera först inbyggda termcaps

en: close
sv: stäng

en: cmd: %s
sv: kommando: %s

en: columns to highlight
sv: kolumner att markera

en: command for executing cscope
sv: kommando för att köra cscope

en: command line editing
sv: redigering av kommandorad

en: command-line completion shows a list of matches
sv: kommandoradskomplettering visar en lista med träffar

en: continuing in %s
sv: fortsätter i %s

en: controls whether concealable text is hidden
sv: kontrollerar om döljbar text är dold

en: copy whitespace for indenting from previous line
sv: kopiera blanksteg för indrag från föregående rad

en: could not source "%s"
sv: kunde inte läsa "%s"

en: couldn't open buffer
sv: kunde inte öppna buffert

en: cs_create_connection exec failed
sv: cs_create_connection-exekvering misslyckades

en: cs_create_connection setpgid failed
sv: cs_create_connection setpgid misslyckades

en: cs_create_connection: fdopen for fr_fp failed
sv: cs_create_connection: fdopen för fr_fp misslyckades

en: cs_create_connection: fdopen for to_fp failed
sv: cs_create_connection: fdopen för to_fp misslyckades

en: cscope commands:
sv: cscope-kommandon:

en: cscope connection %s closed
sv: cscope-anslutning %s stängd

en: cursor position outside buffer
sv: markörposition utanför buffert

en: custom tab page label for the GUI
sv: anpassad fliksidsetikett för grafiska gränssnittet

en: custom tab page tooltip for the GUI
sv: anpassat verktygstips för fliksida för grafiskt gränssnitt

en: custom tab pages in tabpanel
sv: anpassade fliksidor i flikpanel

en: custom tab pages line
sv: anpassad rad för fliksidor

en: default height for the preview window
sv: standardhöjd för förhandsvisningsfönstret

en: defaulting to '
sv: använder standard '

en: definition of what comment lines look like
sv: definition av hur kommentarsrader ser ut

en: delay in milliseconds before a balloon may pop up
sv: fördröjning i ms innan en ballong kan dyka upp

en: delay in msec for each char written to the display
    (for debugging)
sv: fördröjning i ms för varje tecken som skrivs till
    skärmen (för felsökning)

en: delete combining (composing) characters on their own
sv: ta bort kombinerande (sammansatta) tecken på egen hand

en: deleted block 1?
sv: tagit bort block 1?

en: determines scroll behavior for split windows
sv: bestämmer rullningsbeteendet för delade fönster

en: dictionary is locked
sv: ordboken är låst

en: did not switch to the specified tab page
sv: växlade inte till den angivna fliksidan

en: did not switch to the specified window
sv: växlade inte till det angivna fönstret

en: diff mode
sv: diff-läge

en: directory where to store files with :mkview
sv: katalog där filer ska lagras med :mkview

en: display the buffer right-to-left
sv: visa buffert från höger till vänster

en: display the current mode in the status line
sv: visa aktuellt läge i statusraden

en: displaying text
sv: visar text

en: dlerror = "%s"
sv: dlfel = "%s"

en: do clever autoindenting
sv: använd smart automatisk indragning

en: do not ring the bell for these reasons
sv: ring inte i klockan av följande skäl

en: don't quit the editor until the file is successfully written!
sv: avsluta inte redigeraren innan filen är skriven!

en: don't redraw while executing macros
sv: rita inte om medan makron körs

en: don't unload a buffer when no longer shown in a window
sv: töm inte en buffert när det inte längre visas i ett fönster

en: editing text
sv: redigering av text

en: emoji characters are full width
sv: emoji-tecken är i full bredd

en: empty keys are not allowed
sv: tomma nycklar är inte tillåtna

en: empty or "tagfile" to list file name of matching tags
sv: tom eller "tagfile" för att lista filnamn på matchande taggar

en: empty, "nofile", "nowrite", "quickfix", etc.: type of buffer
sv: tom, "nofile", "nowrite", "quickfix" osv.: typ av buffert

en: enable entering digraphs with c1 <BS> c2
sv: aktivera inmatning av digrafer med c1 <BS> c2

en: enable lisp mode
sv: aktivera lisp-läge

en: enable reading .vimrc/.exrc/.gvimrc in the current directory
sv: aktivera läsning av .vimrc/.exrc/.gvimrc i aktuell katalog

en: enable specific indenting for C code
sv: aktivera specifik indragning för C-kod

en: enable using settings from modelines when reading a file
sv: aktivera användning av inställningar från modelines vid läsning av en fil

en: encoding of the ":make" and ":grep" output
sv: kodning av utdata från ":make" och ":grep"

en: encoding used to print the PostScript file for :hardcopy
sv: kodning som används för att skriva ut PostScript-filen för :hardcopy

en: encryption method for file writing: zip, blowfish or blowfish2
sv: krypteringsmetod för filskrivning: zip, blowfish eller blowfish2

en: end-of-line format: "dos", "unix" or "mac"
sv: radslutsformat: "dos", "unix" eller "mac"

en: entering a search pattern: 1: use :lmap; 2: use IM; 0: neither
sv: ange ett sökmönster: 1: använd :lmap; 2: använd IM; 0: varken eller

en: environment variable
sv: miljövariabel

en: error converting Scheme values to Vim
sv: fel vid konvertering av Scheme-värden till Vim

en: error handler
sv: felhanterare

en: executing external commands
sv: kör externa kommandon

en: expand <Tab> to spaces in Insert mode
sv: expandera <Tab> till mellanslag i infogningsläget

en: expected 3-tuple as imp.find_module() result, but got %s
sv: förväntade 3-tuple som resultat av imp.find_module(), men fick %s

en: expected 3-tuple as imp.find_module() result, but got tuple of size %d
sv: förväntade 3-tuple som resultat av imp.find_module(), men fick en tupel av storlek %d

en: expected bytes() or str() instance, but got %s
sv: förväntade bytes() eller str()-instans, men fick %s

en: expected int() or something supporting coercing to int(), but got %s
sv: förväntade int() eller något som stöder tvångskonvertering till int(), men fick %s

en: expected int(), long() or something supporting coercing to long(), but got %s
sv: förväntade int(), long() eller något som stöder tvångskonvertering till long(), men fick %s

en: expected sequence element of size 2, but got sequence of size %d
sv: förväntade sekvenselement av storlek 2, men fick sekvens av storlek %d

en: expected str() or unicode() instance, but got %s
sv: förväntade str() eller unicode()-instans, men fick %s

en: expected vim.Buffer object, but got %s
sv: förväntade vim.Buffer-objekt, men fick %s

en: expected vim.TabPage object, but got %s
sv: förväntade vim.TabPage-objekt, men fick %s

en: expected vim.Window object, but got %s
sv: förväntade vim.Window-objekt, men fick %s

en: expression to show in balloon eval
sv: uttryck att visas i ballongevaluering

en: expression used for "gq" to format lines
sv: uttryck som används för "gq" för att formatera rader

en: expression used for character encoding conversion
sv: uttryck som används för konvertering för teckenkodning

en: expression used to display the text of a closed fold
sv: uttryck som används för att visa texten i en stängd vikning

en: expression used to obtain a diff file
sv: uttryck som används för att få en diff-fil

en: expression used to obtain the indent of a line
sv: uttryck som används för att få indrag på en rad

en: expression used to patch a file
sv: uttryck som används för att patcha en fil

en: expression used to print the PostScript file for :hardcopy
sv: uttryck som används för att skriva ut PostScript-filen för :hardcopy

en: expression used to transform an include line to a file name
sv: uttryck som används för att omvandla en inkluderingsrad till ett filnamn

en: expression used when 'foldmethod' is "expr"
sv: uttryck som används när 'foldmethod' är "expr"

en: expressions disabled at compile time
sv: uttryck inaktiverade vid kompilering

en: extend() argument
sv: extend()-argument

en: extendnew() argument
sv: extendnew()-argument

en: failed restoring, lost connection to Wayland display
sv: återställningen misslyckades, förlorade anslutning till Wayland-skärm

en: failed to add item to list
sv: misslyckades med att lägga till objekt i listan

en: failed to add key '%s' to dictionary
sv: misslyckades med att lägga till nyckeln '%s' till ordlistan

en: failed to change directory
sv: misslyckades med att byta katalog

en: failed to find window in the current tab page
sv: kunde inte hitta fönstret på den aktuella fliken

en: failed to rename buffer
sv: misslyckades med att byta namn på buffert

en: failed to run function %s
sv: misslyckades med att köra funktionen %s

en: failed to run the code
sv: misslyckades med att köra koden

en: failed to switch to buffer %d
sv: misslyckades med att växla till buffert %d

en: fewer lines
sv: färre rader

en: file
sv: fil

en: file name extension for the backup file
sv: filnamnsändelse för säkerhetskopian

en: file name used for the viminfo file
sv: filnamn som används för viminfo-filen

en: file names in a cscope file are relative to that file
sv: filnamnen i en cscope-fil är relativa till den filen

en: file names in a tags file are relative to the tags file
sv: filnamnen i en taggfil är relativa till taggfilen

en: file that "zg" adds good words to
sv: fil som "zg" lägger till bra ord till

en: file to write messages in
sv: fil att skriva meddelanden i

en: filename / context / line
sv: filnamn / kontext / rad

en: filter() argument
sv: filter()-argument

en: finished
sv: färdig

en: finished sourcing %s
sv: läste klart %s

en: fixes missing end-of-line at end of text file
sv: korrigerar saknat radslut i slutet av textfilen

en: flags to change how spell checking works
sv: flaggor för att ändra hur stavningskontrollen fungerar

en: flatten() argument
sv: flatten()-argument

en: folding
sv: vikning

en: folding type: "manual", "indent", "expr", "marker",
    "syntax" or "diff"
sv: vikningstyp: "manual", "indent", "expr", "marker",
    "syntax" eller "diff"

en: folds with a level higher than this number will be closed
sv: vikningar med en nivå högre än detta nummer kommer att stängas

en: forcibly sync the file to disk after writing it
sv: tvinga synkronisering av filen till disken efter att den har skrivits

en: foreach() argument
sv: foreach()-argument

en: format of the header used for :hardcopy
sv: format på rubriken som används för :hardcopy

en: frame at highest level: %d
sv: ram vid högsta nivån: %d

en: frame is zero
sv: ram är noll

en: from the first line
sv: från första raden

en: function %s does not exist
sv: funktionen %s finns inte

en: function called for the "g@" operator
sv: funktion som anropas för operatorn "g@"

en: function for filetype-specific Insert mode completion
sv: funktion för filtypsspecifik komplettering i infogningsläge

en: function to enable/disable IME
sv: funktion för att aktivera/inaktivera IME

en: function to obtain IME status
sv: funktion för att erhålla IME-status

en: function used for thesaurus completion
sv: funktion som används för att komplettera synonymordboken

en: give messages when adding a cscope database
sv: ge meddelanden när en cscope-databas läggs till

en: gvimext.dll error
sv: gvimext.dll-fel

en: hashtab changed during iteration
sv: hashtab ändrades under iterationen

en: height of the command-line window
sv: höjden på kommandoradsfönstret

en: help
sv: hjälp

en: hidden option
sv: gömd flagga

en: hide the mouse pointer while typing
sv: dölj muspekaren medan du skriver

en: highlight all matches for the last used search pattern
sv: markera alla träffar för det senast använda sökmönstret

en: highlight group to use for the window
sv: markera grupp att använda för fönstret

en: highlight spelling mistakes
sv: markera stavningsfel

en: highlight the screen column of the cursor
sv: markera skärmkolumnen för markören

en: highlight the screen line of the cursor
sv: markera skärmens rad där markören är

en: how many command lines are remembered
sv: hur många kommandorader att komma ihåg

en: how many components of the path to show
sv: hur många komponenter av sökvägen att visa

en: how to handle case when searching in tags files:
    "followic" to follow 'ignorecase', "ignore" or "match"
sv: hur skiftlägen hanteras vid sökning i taggfiler:
    "followic" för att följa 'ignorecase', "ignore" eller "match"

en: identifies the preview window
sv: identifierar förhandsvisningsfönstret

en: if non-zero, number of spaces to insert for a <Tab>
sv: om inte noll, antal mellanslag som ska infogas för en <Tab>

en: ignore case when completing file names
sv: ignorera skiftläge vid komplettering av filnamn

en: ignore case when using a search pattern
sv: ignorera skiftläge vid användning av ett sökmönster

en: ignore case when using file names
sv: ignorera skiftläge vid användning av filnamn

en: important
sv: viktigt

en: in Insert mode: 1: use :lmap; 2: use IM; 0: neither
sv: i infogningsläge: 1: använd :lmap; 2: använd IM; 0: varken eller

en: in path ---
sv: i sökväg ---

en: in which direction 'equalalways' works: "ver", "hor" or "both"
sv: i vilken riktning "equalalways" fungerar: "ver", "hor" eller "both"

en: include "lastline" to show the last line even if it doesn't fit
    include "uhex" to show unprintable characters as a hex number
sv: inkludera "lastline" för att visa den sista raden även om den inte får plats
    inkludera "uhex" för att visa icke-utskrivbara tecken som hexadecimalt tal

en: index must be int or slice, not %s
sv: index måste vara int eller slice, inte %s

en: initial height of the help window
sv: initial höjd för hjälpfönstret

en: input method style, 0: on-the-spot, 1: over-the-spot
sv: inmatningsmetod, 0: samma plats, 1: över platsen

en: insert characters backwards
sv: infoga tecken baklänges

en: insert() argument
sv: insert()-argument

en: internal error: NULL reference passed
sv: internt fel: NULL-referens skickad

en: internal error: failed to add item to list
sv: internt fel: kunde inte lägga till objekt i lista

en: internal error: failed to get Vim list item %d
sv: internt fel: kunde inte hämta Vim-listobjekt %d

en: internal error: imp.find_module returned tuple with NULL
sv: internt fel: imp.find_module returnerade tupel med NULL

en: internal error: invalid value type
sv: internt fel: ogiltig värdetyp

en: internal error: no Vim list item %d
sv: internt fel: inget Vim-listobjekt %d

en: internal error: not enough list items
sv: internt fel: otillräckligt antal listobjekt

en: internal error: unknown option type
sv: internt fel: okänd flaggtyp

en: interval in milliseconds between polls for MzScheme threads
sv: intervall i ms mellan pollningar för MzScheme-trådar

en: invalid attribute: %s
sv: ogiltigt attribut: %s

en: invalid buffer number
sv: ogiltigt buffertnummer

en: invalid expression
sv: ogiltigt uttryck

en: invalid mark name
sv: ogiltigt märknamn

en: is a device (disabled with 'opendevice' option)
sv: är en enhet (inaktiverad med 'opendevice'-flagga)

en: is a directory
sv: är en katalog

en: is not a file
sv: är inte en fil

en: is not a file or writable device
sv: är inte en fil eller skrivbar enhet

en: is read-only (add ! to override)
sv: är skrivskyddad (lägg till ! för att tvinga)

en: is read-only (cannot override: "W" in 'cpoptions')
sv: är skrivskyddad (kan inte åsidosättas: "W" i 'cpoptions')

en: keep a backup after overwriting a file
sv: behåll en säkerhetskopia efter överskrivning av en fil

en: keep oldest version of a file; specifies file name extension
sv: behåll äldsta versionen av en fil; anger filnamnsändelse

en: keep the height of the window
sv: behåll fönstrets höjd

en: keep the width of the window
sv: behåll fönstrets bredd

en: keep window focused on a single buffer
sv: hålla fönstret fokuserat på en enda buffert

en: key sequence to toggle paste mode
sv: tangentsekvens för att växla inklistringsläge

en: key that activates the X input method
sv: tangent som aktiverar X-inmatningsmetoden

en: key that precedes Vim commands in a terminal window
sv: tangent som föregår Vim-kommandon i ett terminalfönster

en: key that triggers command-line expansion
sv: tangent som aktiverar kommandoradsexpansion

en: key used to open the command-line window
sv: tangent som används för att öppna kommandoradsfönstret

en: keyboard interrupt
sv: tangentbordsavbrott

en: keys that trigger C-indenting in Insert mode
sv: tangenter som aktiverar C-indragning i infogningsläget

en: keys that trigger indenting with 'indentexpr' in Insert mode
sv: tangenter som aktiverar indragning med 'indentexpr' i infogningsläget

en: language specific
sv: språkspecifik

en: language to be used for the menus
sv: språk att använda för menyerna

en: last line in the file followed by CTRL-Z
sv: sista raden i filen följt av CTRL-Z

en: last line in the file has an end-of-line
sv: sista raden i filen har ett radslut

en: like 'shellquote' but include the redirection
sv: som 'shellquote' men inkluderar omdirigering

en: like 'wildchar' but can also be used in a mapping
sv: som 'wildchar' men kan också användas i en mappning

en: line %4ld:
sv: rad %4ld:

en: line %6d, word %6ld - %s
sv: rad %6d, ord %6ld - %s

en: line %ld
sv: rad %ld

en: line %ld of %ld --%d%%-- col
sv: rad %ld av %ld --%d%%-- kol

en: line %ld: %s
sv: rad %ld: %s

en: line %ld: could not source "%s"
sv: rad %ld: kunde inte läsa "%s"

en: line %ld: sourcing "%s"
sv: rad %ld: läser "%s"

en: line length above which to break a line
sv: radlängd över vilken en rad ska brytas

en: line less
sv: en rad mindre

en: line number out of range
sv: radnummer utanför område

en: linenr out of range
sv: radnummer utanför område

en: list constructor does not accept keyword arguments
sv: listkonstruktorn accepterar inte nyckelordsargument

en: list index out of range
sv: listindex utanför intervallet

en: list is locked
sv: listan är låst

en: list of ASCII characters that can be combined into complex
    shapes
sv: lista över ASCII-tecken som kan kombineras till komplexa
    former

en: list of accepted languages
sv: lista över accepterade språk

en: list of addresses for anchoring a diff
sv: lista med adresser för förankring av en diff

en: list of autocommand events which are to be ignored
sv: lista över autocommand-händelser som ska ignoreras

en: list of autocommand events which are to be ignored in a window
sv: lista över autocommand-händelser som ska ignoreras i ett fönster

en: list of characters that are translated in Normal mode
sv: lista över tecken som översätts i normalt läge

en: list of dictionary files for keyword completion
sv: lista över ordboksfiler för komplettering av nyckelord

en: list of directories for the swap file
sv: lista över kataloger för växlingsfilen

en: list of directories for undo files
sv: lista över kataloger för ångringsfiler

en: list of directories to put backup files in
sv: lista över kataloger där säkerhetskopior ska placeras

en: list of directories used for plugin packages
sv: lista kataloger som används för instickspaket

en: list of directories used for runtime files and plugins
sv: lista kataloger som används för körningsfiler och instick

en: list of directory names used for :cd
sv: lista över katalognamn som används för :cd

en: list of directory names used for file searching
sv: lista över katalognamn som används för filsökning

en: list of file formats to look for when editing a file
sv: lista över filformat att leta efter vid redigering av en fil

en: list of file name extensions added when searching for a file
sv: lista över filnamnsändelser som läggs till vid sökning efter en fil

en: list of file name extensions that have a lower priority
sv: lista över filnamnsändelser som har en lägre prioritet

en: list of file names to search for tags
sv: lista över filnamn att söka i efter taggar

en: list of flags for using the mouse
sv: lista över flaggor för användning av musen

en: list of flags specifying which commands wrap to another line
sv: lista över flaggor som anger vilka kommandon som ska brytas till en ny rad

en: list of flags that specify how the GUI works
sv: lista över flaggor som anger hur grafiska gränssnittet fungerar

en: list of flags that tell how automatic formatting works
sv: lista över flaggor som anger hur automatisk formatering fungerar

en: list of flags to make messages shorter
sv: lista över flaggor för att göra meddelanden kortare

en: list of flags to specify Vi compatibility
sv: lista över flaggor för att ange Vi-kompatibilitet

en: list of font names to be used for CJK output from :hardcopy
sv: lista över typsnittsnamn som ska användas för CJK-utdata från :hardcopy

en: list of font names to be used for double-wide characters
sv: lista över typsnittsnamn som används för dubbelt breda tecken

en: list of font names to be used in the GUI
sv: lista över typsnittsnamn som ska användas i grafiska gränssnittet

en: list of formats for error messages
sv: lista över format för felmeddelanden

en: list of formats for output of 'grepprg'
sv: lista över format för utdata från 'grepprg'

en: list of items that control the format of :hardcopy output
sv: lista över objekt som kontrollerar utdataformatet för :hardcopy

en: list of number of spaces a soft tabsstop counts for
sv: lista över antalet mellanslag en mjuk tabsstop räknar för

en: list of number of spaces a tab counts for
sv: lista över antalet mellanslag som en tabulator räknas som

en: list of pairs that match for the "%" command
sv: lista över par som matchar kommandot "%"

en: list of patterns to ignore files for file name completion
sv: lista över mönster att ignorera filer för filnamnskomplettering

en: list of preferred languages for finding help
sv: lista över föredragna språk för att hitta hjälp

en: list of scope declaration names used by cino-g
sv: lista över namn på omfattningsdeklarationer som används av cino-g

en: list of strings used for list mode
sv: lista över strängar som används för listläge

en: list of thesaurus files for keyword completion
sv: lista över synonymordboksfiler för nyckelordskomplettering

en: list of words that cause more C-indent
sv: lista över ord som orsakar mer C-indragning

en: list of words that specifies what to put in a session file
sv: lista med ord som anger vad som ska läggas in i en sessionsfil

en: list of words that specifies what to save for :mkview
sv: lista över ord som anger vad som ska sparas för :mkview

en: list that specifies what to write in the viminfo file
sv: lista som anger vad som ska skrivas i viminfo-filen

en: load plugin scripts when starting up
sv: läs in insticksskript vid uppstart

en: location where to show the (partial) command keys for 'showcmd'
sv: plats där (delvisa) kommandotangenter för 'showcmd' ska visas

en: logoff
sv: logga ut

en: long lines wrap
sv: radbryt långa rader

en: make all windows the same size when adding/removing windows
sv: gör alla fönster lika stora när du lägger till/tar bort fönster

en: many jump commands move the cursor to the first non-blank
    character of a line
sv: många hoppa-kommandon flyttar markören till det första
    icke-tomma tecknet på en rad

en: map() argument
sv: map()-argument

en: mapnew() argument
sv: mapnew()-argument

en: mapping
sv: mappning

en: margin from the right in which to break a line
sv: marginal från höger där en rad ska brytas

en: mark name must be a single character
sv: märkesnamnet måste bestå av ett enda tecken

en: mark not set
sv: märke inte inställt

en: markers used when 'foldmethod' is "marker"
sv: markörer som används när 'foldmethod' är "marker"

en: match %d
sv: träff %d

en: match %d of %d
sv: träff %d av %d

en: match in file
sv: matchning i fil

en: max number of lines to keep for scrollback in a terminal window
sv: maximalt antal rader som ska hållas för att rulla tillbaka i ett terminalfönster

en: maximum amount of memory in Kbyte used for all buffers
sv: maximal minnesmängd i kbyte som används för alla buffertar

en: maximum amount of memory in Kbyte used for one buffer
sv: maximal minnesmängd i kbyte som används för en buffert

en: maximum amount of memory in Kbyte used for pattern matching
sv: maximalt minne i Kbyte som används för mönstermatchning

en: maximum column to look for syntax items
sv: maximal kolumn för att söka efter syntaxobjekt

en: maximum depth of function calls
sv: maximalt djup för funktionsanrop

en: maximum depth of mapping
sv: maximalt mappningsdjup

en: maximum fold depth for when 'foldmethod' is "indent" or "syntax"
sv: maximalt vikdjup när 'foldmethod' är "indent" eller "syntax"

en: maximum height of the popup menu
sv: maximal höjd för popup-menyn

en: maximum number for the search count feature
sv: maximalt antal för sökräkningsfunktionen

en: maximum number lines to save for undo on a buffer reload
sv: maximalt antal rader att spara för ångra vid omläsning av buffert

en: maximum number of changes that can be undone
sv: maximalt antal ändringar som kan ångras

en: maximum number of combining (composing) characters displayed
sv: maximalt antal kombinerade (sammansatta) tecken som visas

en: maximum number of items in one menu
sv: maximalt antal objekt i en meny

en: maximum number of lines to use scrolling instead of redrawing
sv: maximalt antal rader som ska rullas istället för att ritas om

en: maximum number of location lists that can be stored in history
sv: maximalt antal platslistor som kan lagras i historiken

en: maximum number of quickfix lists that can be stored in history
sv: maximalt antal snabbfixlistor som kan lagras i historiken

en: maximum number of tab pages to open for -p and "tab all"
sv: maximalt antal fliksidor som kan öppnas för -p och "tab all"

en: maximum time in msec to recognize a double-click
sv: maximal tid i ms för att känna igen ett dubbelklick

en: maximum width of the popup menu
sv: maximal bredd på popup-menyn

en: mch_get_shellsize: not a console??
sv: mch_get_shellsize: inte en konsoll??

en: menu  Edit->Global Settings->Toggle Insert Mode
sv: meny  Redigera->Globala inställningar->Växla infogningsläge

en: menu  Edit->Global Settings->Toggle Vi Compatible
sv: meny  Redigera->Globala inställningar->Växla Vi-kompatibel

en: menu  Help->Orphans           for information
sv: meny  Hjälp->Föräldralösa           för information

en: menu  Help->Sponsor           for information
sv: meny  Hjälp->Sponsra  för information

en: messages and info
sv: meddelanden och information

en: methods used to suggest corrections
sv: metoder som används för att föreslå korrigeringar

en: minimal number of columns to keep left and right of the cursor
sv: minsta antal kolumner som ska behållas till vänster och höger om markören

en: minimal number of columns to scroll horizontally
sv: minsta antal kolumner för att bläddra horisontellt

en: minimal number of columns used for any window
sv: minsta antal kolumner som används för något fönster

en: minimal number of columns used for the current window
sv: minsta antal kolumner som används för det aktuella fönstret

en: minimal number of lines to scroll at a time
sv: minsta antal rader som ska rullas åt gången

en: minimal number of lines used for any window
sv: minsta antal rader som används för något fönster

en: minimal number of lines used for the current window
sv: minsta antal rader som används för det aktuella fönstret

en: minimum number of screen lines for a fold to be closed
sv: minsta antal skärmlinjer för att en vikning ska kunna stängas

en: minimum width of the popup menu
sv: minsta bredd på popup-menyn

en: modeline
sv: lägesrad

en: modes in which text in the cursor line can be concealed
sv: lägen i vilket texten i markörraden kan döljas

en: modifyOtherKeys detected: %s
sv: modifyOtherKeys upptäckt: %s

en: more line
sv: en rad till

en: more lines
sv: fler rader

en: moving around, searching and patterns
sv: flytta runt, sökning och mönster

en: multi-byte characters
sv: multibyte-tecken

en: multiple tab pages
sv: flera fliksidor

en: multiple windows
sv: flera fönster

en: name of a keyboard mapping
sv: namn på en tangentbordsmappning

en: name of syntax highlighting used
sv: namn på syntaxmarkering som används

en: name of the Lua dynamic library
sv: namn på det dynamiska Lua-biblioteket

en: name of the MzScheme GC dynamic library
sv: namn på det dynamiska MzScheme GC-biblioteket

en: name of the MzScheme dynamic library
sv: namn på det dynamiska MzScheme-biblioteket

en: name of the Perl dynamic library
sv: namn på det dynamiska Perl-biblioteket

en: name of the Python 2 dynamic library
sv: namn på det dynamiska Python 2-biblioteket

en: name of the Python 2 home directory
sv: namn på Python 2-hemkatalogen

en: name of the Python 3 dynamic library
sv: namn på dynamiska Python 3-biblioteket

en: name of the Ruby dynamic library
sv: namn på det dynamiska Ruby-biblioteket

en: name of the Tcl dynamic library
sv: namn på det dynamiska Tcl-biblioteket

en: name of the errorfile for the 'makeprg' command
sv: namn på felfilen för kommandot 'makeprg'

en: name of the file that contains error messages
sv: namn på filen som innehåller felmeddelanden

en: name of the font to be used for :hardcopy
sv: namn på typsnitt som ska användas för :hardcopy

en: name of the main help file
sv: namnet på huvudsaklig hjälpfil

en: name of the printer to be used for :hardcopy
sv: namn på skrivaren som ska användas för :hardcopy

en: name of the shell program used for external commands
sv: namn på det skalprogram som används för externa kommandon

en: name of the used terminal
sv: namn på den använda terminalen

en: name of the winpty dynamic library
sv: namn på det dynamiska winpty-biblioteket

en: netbeans is not supported with this GUI
sv: netbeans stöds inte med detta grafiska gränssnitt

en: new shell started
sv: nytt skal startat

en: no
sv: nej

en: no cscope connections
sv: inga cscope-anslutningar

en: no matches
sv: inga träffar

en: no specific match
sv: ingen specifik matchning

en: no such tab page
sv: ingen sådan fliksida

en: no such window
sv: inget sådant fönster

en: no syncing
sv: ingen synkning

en: not allowed in the Vim sandbox
sv: inte tillåtet i Vim-sandlådan

en: not found
sv: hittades inte

en: not found in '%s': "%s"
sv: hittades inte i '%s': "%s"

en: not implemented yet
sv: inte implementerat än

en: nroff macro names that separate paragraphs
sv: nroff-makronamn som separerar stycken

en: nroff macro names that separate sections
sv: nroff-makronamn som separerar sektioner

en: number changes  when               saved
sv: numret ändras  när            det sparas

en: number must be greater or equal to zero
sv: numret måste vara större än eller lika med noll

en: number must be greater than zero
sv: numret måste vara större än noll

en: number of characters typed to cause a swap file update
sv: antal tecken som skrivs för att orsaka en uppdatering av växlingsfilen

en: number of columns to use for the line number
sv: antal kolumner som ska användas för radnumret

en: number of lines in the display
sv: antal rader i skärmen

en: number of lines to check for modelines
sv: antal rader att kontrollera för modelines

en: number of lines to scroll for CTRL-F and CTRL-B
sv: antal rader att rulla för CTRL-F och CTRL-B

en: number of lines to scroll for CTRL-U and CTRL-D
sv: antal rader att bläddra för CTRL-U och CTRL-D

en: number of lines used for the command-line
sv: antal rader som används för kommandoraden

en: number of pixel lines to use between characters
sv: antal bildpunktsrader som ska användas mellan tecken

en: number of screen lines to show around the cursor
sv: antal skärmrader som ska visas runt markören

en: number of significant characters in a tag name or zero
sv: antal betydande tecken i ett taggnamn eller noll

en: number of spaces a <Tab> in the text stands for
sv: antal blanksteg som ett <Tab> i texten står för

en: number of spaces used for each step of (auto)indent
sv: antal blanksteg som används för varje steg i (auto)indragning

en: obsolete, use 'fileformat'
sv: föråldrad, använd 'fileformat'

en: obsolete, use 'fileformats'
sv: föråldrad, använd 'fileformats'

en: options for C-indenting
sv: flaggor för C-indragning

en: options for Lisp indenting
sv: flaggor för Lisp-indragning

en: options for outputting messages
sv: flaggor för att skriva ut meddelanden

en: options for text rendering
sv: flaggor för textrendering

en: options for the Insert mode completion info popup
sv: flaggor för popup med kompletteringsinformation i infogningsläget

en: options for using diff mode
sv: flaggor för att använda diff-läge

en: options for using tabpanel
sv: flaggor för användning av flikpanel

en: override 'ignorecase' when pattern has upper case characters
sv: åsidosätt 'ignorecase' när mönstret innehåller versaler

en: pair of fonts to be used, for multibyte editing
sv: par av typsnitt som ska användas för multibyte-redigering

en: paste mode, insert typed text literally
sv: inklistringsläge, infoga inskriven text bokstavligt

en: pattern for a macro definition line
sv: mönster för en makrodefinitionsrad

en: pattern for an include-file line
sv: mönster för en inkluderingsfilsrad

en: pattern to locate the end of a sentence
sv: mönster för att hitta slutet på en mening

en: pattern to recognize a numbered list
sv: mönster för att känna igen en numrerad lista

en: patterns that specify for which files a backup is not made
sv: mönster som anger för vilka filer en säkerhetskopia inte ska göras

en: pause listings when the screen is full
sv: pausa listningar när skärmen är full

en: pe_line_count is zero
sv: pe_line_count är noll

en: percent
sv: procent

en: percentage of 'columns' used for the window title
sv: procentandel av "columns" som används för fönstertiteln

en: perform shaping of Arabic characters
sv: utför formning av arabiska tecken

en: pointer
sv: pekare

en: popup border style
sv: popup-kantstil

en: pre-vimrc command line
sv: pre-vimrc kommandorad

en: prepare for editing Arabic text
sv: förbered för redigering av arabisk text

en: prepend a Byte Order Mark to the file
sv: lägg till en byteordningsmarkering i början av filen

en: preserve indentation in wrapped text
sv: bevara indrag i radbruten text

en: preserve kind of whitespace when changing indent
sv: bevara typ av blanksteg när indrag ändras

en: printing
sv: utskrift

en: problem while switching windows
sv: problem vid byte av fönster

en: program used for "=" command
sv: program som används för kommandot "="

en: program used for the ":grep" command
sv: program som används för kommandot ":grep"

en: program used for the ":make" command
sv: program som används för kommandot ":make"

en: program used for the "K" command
sv: program som används för kommandot "K"

en: program used to format lines with "gq" command
sv: program som används för att formatera rader med kommandot "gq"

en: reading and writing files
sv: läser och skriver filer

en: readonly attribute: buffer
sv: skrivskyddat attribut: buffer

en: recognize keys that start with <Esc> in Insert mode
sv: känn igen tangenter som börjar med <Esc> i infogningsläge

en: recognize mappings in mapped keys
sv: känn igen mappningar i mappade tangenter

en: recording
sv: spelar in

en: remove() argument
sv: remove()-argument

en: replace with %s (y/n/a/q/l/^E/^Y)?
sv: ersätt med %s (y/n/a/q/l/^E/^Y)?

en: report mouse movement events
sv: rapportera musrörelser

en: request terminal key codes when an xterm is detected
sv: begär terminaltangentkoder när en xterm upptäcks

en: restore the screen contents when exiting Vim
sv: återställ skärminnehållet vid avslutning av Vim

en: restoring Wayland display %s
sv: återställer Wayland-skärm %s

en: restoring X11 display %s
sv: återställer X11-skärm %s

en: reverse() argument
sv: reverse()-argument

en: ring the bell for error messages
sv: ring i klockan för felmeddelanden

en: room (in pixels) left above/below the window
sv: utrymme (i bildpunkter) kvar ovanför/under fönstret

en: round to 'shiftwidth' for "<<" and ">>"
sv: runda av till "shiftwidth" för "<<" och ">>"

en: row %d column %d
sv: rad %d kolumn %d

en: running
sv: kör

en: running make and jumping to errors (quickfix)
sv: kör make och hoppar till fel (snabbkorrigering)

en: safer working with script files in the current directory
sv: säkrare arbete med skriptfiler i den aktuella katalogen

en: scroll by screen line
sv: rulla efter skärmrad

en: search commands wrap around the end of the buffer
sv: sökkommandon börjar om i slutet av bufferten

en: search hit BOTTOM, continuing at TOP
sv: sökning nådde BOTTEN, forsätter vid TOPPEN

en: search hit TOP, continuing at BOTTOM
sv: sökning nådde TOPPEN, fortsätter vid BOTTEN

en: select the default regexp engine used
sv: välj standardmotor för reguljära uttryck att använda

en: selecting text
sv: markerar text

en: set the text of the icon for this window
sv: ställ in texten för ikonen för detta fönster

en: set to "all" to close a fold when the cursor leaves it
sv: ställ in till "all" för att stänga en vikning när markören lämnar den

en: set to "msg" to see all error messages
sv: ställ in till "msg" för att se alla felmeddelanden

en: shell
sv: skal

en: shell returned %d
sv: skal returnerade %d

en: show (partial) command keys in location given by 'showcmdloc'
sv: visa (delvisa) kommandotangenter på platsen som anges av 'showcmdloc'

en: show <Tab> as ^I and end-of-line as $
sv: visa <Tab> som ^I och radslut som $

en: show cursor position below each window
sv: visa markörposition under varje fönster

en: show info in the window title
sv: visa information i fönstrets titel

en: show match for partly typed search command
sv: visa matchning för delvis inmatat sökkommando

en: show the line number for each line
sv: visa radnumret för varje rad

en: show the relative line number for each line
sv: visa det relativa radnumret för varje rad

en: shutdown
sv: stäng av

en: size of a terminal window
sv: storlek på ett terminalfönster

en: size of toolbar icons
sv: storlek på verktygsfältets ikoner

en: slice step cannot be zero
sv: slice-steg kan inte vara noll

en: sort() argument
sv: sort()-argument

en: sourcing "%s"
sv: läser "%s"

en: specifies escape characters in a string
sv: anger escape-tecken i en sträng

en: specifies for which commands a fold will be opened
sv: anger för vilka kommandon en vikning ska öppnas

en: specifies how Insert mode completion works for CTRL-N and CTRL-P
sv: anger hur komplettering i infogningsläge fungerar för CTRL-N och CTRL-P

en: specifies how command line completion works
sv: anger hur kommandoradskomplettering fungerar

en: specifies printable characters
sv: anger utskrivbara tecken

en: specifies slash/backslash used for completion
sv: anger snedstreck/bakstreck att använda för komplettering

en: specifies the characters in a file name
sv: anger tecknen i ett filnamn

en: specifies the characters in a keyword
sv: anger tecknen i ett nyckelord

en: specifies the characters in an identifier
sv: anger tecknen i en identifierare

en: specifies what <BS>, CTRL-W, etc. can do in Insert mode
sv: anger vad <BS>, CTRL-W osv. kan göra i infogningsläget

en: specifies what the cursor looks like in different modes
sv: anger hur markören ser ut i olika lägen

en: specifies which area 'cursorline' highlights
sv: anger vilket område "cursorline" markerar

en: stack_idx should be 0
sv: stack_idx ska vara 0

en: start a dialog when a command fails
sv: starta en dialog när ett kommando misslyckas

en: string
sv: sträng

en: string cannot contain newlines
sv: sträng kan inte innehålla nyrader

en: string to put before wrapped screen lines
sv: sträng som ska placeras före radbrytna skärmrader

en: string to restore the title to when exiting Vim
sv: sträng för att återställa titeln när Vim avslutas

en: string used to put the output of ":make" in the error file
sv: sträng som används för att placera utdata från ":make" i felfilen

en: syncing on C-style comments
sv: synkning av C-stil-kommentarer

en: syncing starts
sv: synkning startar

en: syncing starts at the first line
sv: synkronisering börjar vid första raden

en: syntax iskeyword not set
sv: syntaxen iskeyword inte inställt

en: syntax, highlighting and spelling
sv: syntax, markering och stavning

en: system specific
sv: systemspecifik

en: tab
sv: flik

en: tabs and indenting
sv: tabulatorer och indrag

en: tag %d of %d%s
sv: tagg %d av %d%s

en: tagname
sv: taggnamn

en: tags
sv: taggar

en: template for comments; used to put the marker in
sv: mall för kommentarer; används för att placera markören i

en: tenth of a second to show a match for 'showmatch'
sv: tiondels sekund för att visa en matchning för "showmatch"

en: terminal connection is fast
sv: terminalanslutning är snabb

en: terminal that requires extra redrawing
sv: terminal som kräver extra omritning

en: terminal will perform bidi handling
sv: terminal kommer att utföra bidi-hantering

en: the "~" command behaves like an operator
sv: kommandot "~" fungerar som en operator

en: the ASCII code for the first letter of the Hebrew alphabet
sv: ASCII-koden för den första bokstaven i det hebreiska alfabetet

en: the CJK character set to be used for CJK output from :hardcopy
sv: CJK-typsnittet som ska användas för CJK-utdata från :hardcopy

en: the higher the more messages are given
sv: ju högre desto fler meddelanden ges

en: the swap file
sv: växlingsfilen

en: the window with the mouse pointer becomes the current one
sv: fönstret med muspekaren blir det aktuella

en: the window with the mouse pointer scrolls with the mouse wheel
sv: fönstret med muspekaren rullar med mushjulet

en: this window scrolls together with other bound windows
sv: det här fönstret rullas tillsammans med andra bundna fönster

en: this window's cursor moves together with other bound windows
sv: detta fönsters markör rör sig tillsammans med andra bundna fönster

en: threshold for reporting number of changed lines
sv: tröskelvärde för rapportering av antal ändrade rader

en: time in msec after which the swap file will be updated
sv: tid i ms efter vilken växlingsfilen kommer att uppdateras

en: time in msec for 'timeout'
sv: tid i millisekunder för "timeout"

en: time in msec for 'ttimeout'
sv: tid i millisekunder för 'ttimeout'

en: timeout for 'hlsearch' and :match highlighting in msec
sv: tidsgräns för 'hlsearch' och :match-markering i ms

en: timeout used for terminal OSC responses
sv: tidsgräns att använda för OSC-svar i terminal

en: to %s on %s
sv: till %s på %s

en: tuple constructor does not accept keyword arguments
sv: tuple-konstruktor accepterar inte nyckelordsargument

en: tuple index out of range
sv: tupelindex utanför intervallet

en: type  :help Kuwasha<Enter>    for information
sv: skriv  :help Kuwasha<Enter>    för information

en: type  :help cp-default<Enter> for info on this
sv: skriv  :help cp-default<Enter> för information om det här

en: type  :help sponsor<Enter>    for information
sv: skriv  :help sponsor<Enter>     för information

en: type  :help version9<Enter>   for version info
sv: skriv  :help version9<Enter>    för versionsinformation

en: type  :help<Enter>  or  <F1>  for on-line help
sv: skriv  :help<Enter> eller <F1>  för onlinehjälp

en: type  :q<Enter>               to exit
sv: skriv  :q<Enter>                för att avsluta

en: type  :set nocp<Enter>        for Vim defaults
sv: skriv  :set nocp<Enter>        för Vim- standarder

en: type of file; triggers the FileType event when set
sv: filtyp; utlöser händelsen FileType när den är inställd

en: type of pty to use for a terminal window
sv: typ av pty att använda för ett terminalfönster

en: unable to convert %s to a Vim dictionary
sv: kan inte konvertera %s till en Vim-ordlista

en: unable to convert %s to a Vim list
sv: kan inte konvertera %s till en Vim-lista

en: unable to convert %s to a Vim structure
sv: kan inte konvertera %s till en Vim-struktur

en: unable to get option value
sv: kan inte hämta flaggvärde

en: unable to unset global option %s
sv: kunde inte inaktivera globala alternativet %s

en: unable to unset option %s which does not have global value
sv: kunde inte inaktivera alternativet %s som inte har något globalt värde

en: uniq() argument
sv: uniq()-argument

en: unknown
sv: okänd

en: unknown flag:
sv: okänd flagga:

en: unknown option
sv: okänd flagga

en: unknown vimOption
sv: okänd vimOption

en: unnamed function %s does not exist
sv: namnlösa funktionen %s finns inte

en: unset to display all folds open
sv: ta bort för att visa alla öppnade veck

en: unsigned int
sv: osignerad int

en: unsigned long int
sv: osignerad long int

en: unsigned long long int
sv: osignerad long long int

en: use 8.3 file names
sv: använd 8.3-filnamn

en: use GUI colors for the terminal
sv: använd grafiska gränssnittsfärger för terminalen

en: use Hebrew keyboard mapping
sv: använd hebreisk tangentbordsmappning

en: use Insert mode as the default mode
sv: använd infogningsläget som standardläge

en: use a popup window for preview
sv: använd ett popup-fönster för förhandsgranskning

en: use a pseudo-tty for I/O to external commands
sv: använd en pseudo-tty för in/ut till externa kommandon

en: use a swap file for this buffer
sv: använd en växlingsfil för denna buffert

en: use a temp file for shell commands instead of using a pipe
sv: använd en temporär fil för skalkommandon istället för att använda ett rör

en: use a visual bell instead of beeping
sv: använd en visuell signal istället för pipande ljud

en: use balloon evaluation in the GUI
sv: använd ballongevaluering i grafiskt gränssnitt

en: use binary searching in tags files
sv: använd binär sökning i taggfiler

en: use cscope for tag commands
sv: använd cscope för taggkommandon

en: use diff mode for the current window
sv: använd diff-läge för det aktuella fönstret

en: use forward slashes in file names; for Unix-like shells
sv: använd snedstreck i filnamn; för Unix-liknande skal

en: use phonetic Hebrew keyboard mapping
sv: använd fonetisk hebreisk tangentbordsmappning

en: use smooth, antialiased fonts
sv: använd mjuka, kantutjämnade typsnitt

en: use the 'g' flag for ":substitute"
sv: använd flaggan 'g' för ":substitute"

en: use two spaces after '.' when joining a line
sv: använd två mellanslag efter '.' vid sammanfogning av en rad

en: used to ignore lines when 'foldmethod' is "indent"
sv: används för att ignorera rader när 'foldmethod' är "indent"

en: used to redirect command output to a file
sv: används för att omdirigera kommandoutdata till en fil

en: user defined function for Insert mode completion
sv: användardefinierad funktion för komplettering i infogningsläge

en: using the mouse
sv: med musen

en: value for 'foldlevel' when starting to edit a file
sv: värde för 'foldlevel' när redigering av en fil börjar

en: value is too large to fit into C int type
sv: värdet är för stort för att passa in i C int-typ

en: value is too small to fit into C int type
sv: värdet är för litet för att passa in i C int-typ

en: various
sv: diverse

en: warn when using a shell command and a buffer has changes
sv: varna när ett skalkommando används och en buffert har ändrats

en: wayland protocol error ->
sv: wayland-protokollfel ->

en: what happens with a buffer when it's no longer in a window
sv: vad händer med en buffert när den inte längre finns i ett fönster

en: what keyboard protocol to use for which terminal
sv: vilket tangentbordsprotokoll att använda för vilken terminal

en: what method to use for changing case of letters
sv: vilken metod att använda för ändring av bokstävernas skiftläge

en: what the mouse pointer looks like in different modes
sv: hur muspekaren ser ut i olika lägen

en: when completing tags in Insert mode show more info
sv: visa mer information när taggar i infogningsläget kompletteras

en: when inserting a bracket, briefly jump to its match
sv: vid infogning av en hakparentes, hoppa kort till dess motsvarighet

en: when not empty, string to be used for the window title
sv: när den inte är tom, sträng att använda för fönstrets titel

en: when not empty, text for the icon of this window
sv: när den inte är tom, text för ikonen för detta fönster

en: when set always use IM when starting to edit a command line
sv: när inställd, använd alltid IM vid redigering av en kommandorad

en: when set never use IM; overrules following IM options
sv: när inställd, använd aldrig IM; åsidosätter följande IM-alternativ

en: when to edit the command-line right-to-left
sv: när redigering för kommandoraden ska ske från höger till vänster

en: when to open a quickfix window for cscope
sv: när ett snabbfixfönster för cscope ska öppnas

en: when to use the shell or directly execute a command
sv: när användning av skalet ska ske eller direkt köra ett kommando

en: when to use virtual editing: "block", "insert", "all"
    and/or "onemore"
sv: när virtuell redigering ska användas: "block", "insert", "all"
    och/eller "onemore"

en: whether the buffer shows up in the buffer list
sv: huruvida bufferten visas i buffertlistan

en: whether to make the backup as a copy or rename the existing file
sv: om säkerhetskopian ska skapas som en kopia eller om den befintliga filen ska byta namn

en: whether to show the signcolumn
sv: huruvida signcolumn ska visas

en: whether to use Python 2 or 3
sv: huruvida att använda Python 2 eller 3

en: whether to use a popup menu for Insert mode completion
sv: huruvida popup-menyn ska användas för komplettering i infogningsläget

en: which characters might cause a line break
sv: vilka tecken kan orsaka en radbrytning

en: which highlighting to use for various occasions
sv: vilken markering att använda vid olika tillfällen

en: width of ambiguous width characters
sv: bredd på tecken med oklar bredd

en: width of the column used to indicate folds
sv: bredd på kolumnen som används för att indikera vikning

en: width of the display
sv: skärmens bredd

en: window
sv: fönster

en: window index is out of range
sv: fönsterindex är utanför område

en: window is invalid
sv: fönster är ogiltigt

en: with GTK2 GUI.
sv: med grafiskt GTK2-gränssnitt.

en: with GTK2-GNOME GUI.
sv: med grafiskt GTK2-GNOME-gränssnitt.

en: with GTK3 GUI.
sv: med grafiskt GTK3-gränssnitt.

en: with GUI.
sv: med grafiskt gränssnitt.

en: with Haiku GUI.
sv: med grafiskt Haiku-gränssnitt.

en: with Photon GUI.
sv: med grafiskt Photon-gränssnitt.

en: with X11-Motif GUI.
sv: med grafiskt X11-Motif-gränssnitt.

en: without GUI.
sv: utan grafiskt gränssnitt.

en: words that change how lisp indenting works
sv: ord som ändrar hur indragning i Lisp fungerar

en: wrap long lines at a character in 'breakat'
sv: bryt långa rader vid ett tecken i 'breakat'

en: write a backup file before overwriting a file
sv: skriv en säkerhetskopia innan en fil skrivs över

en: writefile() first argument must be a List or a Blob
sv: writefile() första argumentet måste vara en lista eller en blob

en: writing files is allowed
sv: skriva filer är tillåtet

en: writing to device disabled with 'opendevice' option
sv: skriver till en enhet inaktiverad med 'opendevice'-flagga

en: xchacha20v2: using custom algorithm "%d" for Key derivation.
sv: xchacha20v2: använder anpassad algoritm "%d" för nyckelgenerering.

en: xchacha20v2: using custom memlimit "%lu" for Key derivation.
sv: xchacha20v2: använder anpassad memlimit "%lu" för nyckelgenerering.

en: xchacha20v2: using custom opslimit "%llu" for Key derivation.
sv: xchacha20v2: använder anpassad opslimit "%llu" för nyckelgenerering.

en: xchacha20v2: using default algorithm "%d" for Key derivation.
sv: xchacha20v2: använder standardalgoritmen "%d" för nyckelgenerering.

en: xchacha20v2: using default memlimit "%lu" for Key derivation.
sv: xchacha20v2: använder standard-memlimit "%lu" för nyckelgenerering.

en: xchacha20v2: using default opslimit "%llu" for Key derivation.
sv: xchacha20v2: använder standard-opslimit "%llu" för nyckelgenerering.
