gsettings-desktop-schemas master - en to uz translation catalogue (669 entries)

en: '24h'
uz: '24h' (24 soat)

en: A font description string describing a font for window titlebars. The size from the description will only be used if the titlebar-font-size option is set to 0. Also, this option is disabled if the titlebar-uses-desktop-font option is set to true.
uz: Oyna sarlavhalari uchun shriftni belgilovchi shrift ta'rifi matni. Ta'rifdagi shrift hajmi faqat "titlebar-font-size" sozlamasi 0 ga teng bo'lganda qo'llaniladi. Bundan tashqari, agar "titlebar-uses-desktop-font" sozlamasi yoqilgan bo'lsa, bu sozlama ishlamaydi.

en: A list of IDs of applications that are excluded from this folder. This can be used to remove applications that would otherwise be included by category.
uz: Agar bo'limi bo'yicha avtomatik ravishda qo'shilishi kerak bo'lgan ilovalarni olib tashlash zarur bo'lsa, unda bu ilovalar ID'lari ro'yxati ishlatiladi.

en: A list of categories for which apps will be placed into this folder by default, in addition to the apps that are listed in the apps key.
uz: Ilovalar bo'limida sanab o'tilgan dasturlardan tashqari, bu jildga avtomatik ravishda joylashtiriladigan bo'limlar ro'yxati.

en: A “\n” separated list of “name:color” as defined by the “gtk-color-scheme” setting
uz: gtk-color-scheme” sozlamasi bo'yicha aniqlangan “name:color” formatidagi “\n” bilan ajratilgan ro'yxat

en: Acceleration profile
uz: Tezlanish profili

en: Acceleration profile used for connected mice. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile for each device, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured pointer speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the mouse movement. If a mouse doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
uz: Ulangan sichqonchalar uchun ishlatiladigan tezlanish profili. Tezlanish profilini quyidagi qiymatlarga o'rnatish mumkin: “default” (har bir qurilma uchun standart tezlanish profilini ishlatadi), “flat” (sozlangan kursor tezligidan olingan qurilmaga xos doimiy ko'paytuvchi bilan tezlashtiradi) yoki “adaptive” (sichqoncha harakatiga qarab tezlanishni moslashtiradi). Agar sichqoncha sozlangan profilni qo'llab-quvvatlamasa, “default” ishlatiladi.

en: Acceleration profile used for connected touchpads. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile for each device, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured pointer speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the mouse movement. If a touchpad doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
uz: Ulangan touchpadlar uchun ishlatiladigan tezlanish profili. Tezlanish profilini quyidagi qiymatlarga o'rnatish mumkin: “default” (har bir qurilma uchun standart tezlanish profilini qo'llaydi), “flat” (sozlangan ko'rsatkich tezligidan kelib chiqqan qurilmaga xos doimiy omilga ko'paytirib tezlashtiradi) yoki “adaptive” (sichqoncha harakatiga moslashuvchan tezlanish). Agar sensorli panel sozlangan profilni qo'llab-quvvatlamasa, “default” ishlatiladi.

en: Acceleration profile used for the pointing stick. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the movement. If the pointing stick doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
uz: Ishora tayoqchasi uchun qo'llaniladigan tezlashuv profili. Bu profilni quyidagi ko'rinishlarda sozlash mumkin: “default” (o'rnatilgan tezlashuv profilini ishlatadi), “flat” (sozlangan tezlikdan kelib chiqqan qurilmaga xos doimiy koeffitsientga ko'paytirib tezlashtiradi) yoki “adaptive” (harakatga qarab tezlashuvni o'zgartiradi). Agar ishora tayoqchasi sozlangan profilni qo'llab-quvvatlamasa, “default” rejimi ishlatiladi.

en: Acceleration profile used for the trackball. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the movement. If the trackball doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
uz: Trekbol uchun qo'llaniladigan tezlashuv profili. Bu profilni quyidagi ko'rinishlarda sozlash mumkin: “default” (o'rnatilgan tezlashuv profilini ishlatadi), “flat” (sozlangan tezlikdan kelib chiqqan qurilmaga xos doimiy koeffitsientga ko'paytirib tezlashtiradi) yoki “adaptive” (harakatga qarab tezlashuvni o'zgartiradi). Agar trekbol sozlangan profilni qo'llab-quvvatlamasa, “default” rejimi ishlatiladi.

en: Accent color
uz: Aksent rangi

en: Action on title bar double-click
uz: Sarlavha panelini ikki marta bosganda bajariladigan amal

en: Action on title bar middle-click
uz: Sarlavha panelini o'rta tugma bilan bosganda bajariladigan amal

en: Action on title bar right-click
uz: Sarlavha panelini o'rta tugma bilan bosganda bajariladigan amal

en: Activate the window menu
uz: Oyna menyusini faollashtirish

en: Activate when idle
uz: Bo'sh turganda faollashsin

en: Allow embedding a keyboard into the window
uz: Virtual klaviaturani oyna ichiga joylash imkoniyatini berilsin

en: Allow logout
uz: Seansni yakunlash (logout)ga ruxsat berish

en: Allow overlay scrolling
uz: Ustki qatlamni scroll qilishga ruxsat berish

en: Allow the session status message to be displayed
uz: Seans holati xabarining ko'rsatilishiga ruxsat berish

en: Allow the session status message to be displayed when the screen is locked. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
uz: Ekran qulflangan paytda seans holati haqidagi xabarning ko'rinishiga imkoniyat berish. ESKIRGAN: Bu kalit endi ishlatilmaydi va e'tiborga olinmaydi.

en: Allow user switching
uz: Foydalanuvchini hisoblarini almashtirishga ruxsat berish

en: Allow volume above 100%
uz: Ovoz balandligini 100 foizdan oshirishga ruxsat berish

en: Always show the Universal Access status icon
uz: Universal Kirish belgisi har doim ko'rinsin

en: Always show the text caret
uz: Matn kursori doimiy ko'rinsin

en: Amount to delay break if requested
uz: Agar so'ralsa, tanaffusni qanchaga kechiktirish vaqti

en: Application ID
uz: Ilova ID'si

en: Applications
uz: Ilovalar

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the “exec” key. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The default terminal and how to invoke it is handled in GIO.
uz: “Exec” kaliti orqali belgilangan terminalda dasturlarni ishga tushirish uchun ishlatiladigan argument. ESKIRGAN: Bu kalit eskirgan va e'tiborga olinmaydi. Standart terminal va uni qanday ishga tushirish GIO tomonidan boshqariladi.

en: Arrangement of buttons on the titlebar
uz: Sarlavha panelidagi tugmalarn joylashuvi

en: Arrangement of buttons on the titlebar. The value should be a string, such as “menu:minimize,maximize,spacer,close”; the colon separates the left corner of the window from the right corner, and the button names are comma-separated. Duplicate buttons are not allowed. Unknown button names are silently ignored so that buttons can be added in future metacity versions without breaking older versions. A special spacer tag can be used to insert some space between two adjacent buttons.
uz: Sarlavha satridagi tugmalarning joylashuvi. Qiymat satr bo'lishi kerak, masalan, “menu:minimize,maximize,spacer,close”; ikki nuqta oynaning chap burchagini o'ng burchagidan ajratadi, tugma nomlari esa vergul bilan ajratiladi. Takroriy tugmalarga ruxsat etilmaydi. Noma'lum tugma nomlari e'tiborsiz qoldiriladi, shunda kelajakdagi metacity versiyalarida tugmalar qo'shilganda eski versiyalar buzilmaydi. Ikki qo'shni tugma orasiga bo'sh joy qo'shish uchun maxsus spacer tegidan foydalanish mumkin.

en: Authenticate proxy server connections
uz: Proksi server ulanishlarini autentifikatsiya qilish

en: Automatic proxy configuration URL
uz: Avtomatik proksi sozlamalari URL manzili

en: Automatically raises the focused window
uz: Diqqat markazidagi oynani avtomatik ravishda oldinga chiqarish

en: Automatically update timezone
uz: Vaqt mintaqasini avtomatik yangilash

en: Basename of the default keybinding theme used by gtk+.
uz: Bu gtk+ tomonidan qo'llaniladigan standart klaviatura kombinatsiyalari mavzusining asosiy nomi.

en: Basename of the default theme used by gtk+.
uz: Bu gtk+ tomonidan ishlatiladigan standart mavzuning asosiy nomi.

en: Beep when a key is accepted
uz: Tugma qabul qilnganda tovush chiqarish

en: Beep when a key is first pressed
uz: Tugma birinchi marta bosilganda tovush chiqarish

en: Beep when a key is rejected
uz: Tugma rad etilganda tovush chiqarsin

en: Beep when a keyboard accessibility feature changes
uz: Klaviatura maxsus imkoniyatlari o‘zgarganda tovush chiqarish

en: Beep when a modifier is pressed.
uz: Modifikator tugmasi bosilganda tovush chiqishi.

en: Binding to select the next input source
uz: Keyingi kirish manbasini tanlash uchun bog'lash

en: Binding to select the previous input source
uz: Avvalgi kirish manbasini tanlash uchun bog'lash

en: Button action
uz: Tugma vazifasi

en: Calendar needs terminal
uz: Taqvim terminalni talab qiladi

en: Can Change Accels
uz: Accelsni o'zgartirish imkoni bor

en: Caret Tracking Mode
uz: Kursorni kuzatish rejimi

en: Categories
uz: Bo'limlar

en: Change brightness of blue
uz: Ko'k rang yorqinligini o'zgartirish

en: Change brightness of green
uz: Yashil rang yorqinligini o'zgartirish

en: Change brightness of red
uz: Qizil rang yorqinligini o'zgartirish

en: Change contrast of blue
uz: Ko'k rang kontrastini o‘zgartirish

en: Change contrast of green
uz: Yashil rang kontrastini o‘zgartirish

en: Change contrast of red
uz: Qizil rang kontrastini o‘zgartirish

en: Click method
uz: Bosish usuli

en: Clicking a window while holding down this modifier key will move the window (left click), resize the window (middle click), or show the window menu (right click). The middle and right click operations may be swapped using the “resize-with-right-button” key. Modifier is expressed as “<Alt>” or “<Super>” for example.
uz: Agar ushbu modifikator tugmasi bosib turilgan holatda oyna sichqonchaning chap tugmasi bilan bosilsa, oyna siljiydi, o'rta tugma bilan bosilsa, o'lchami o'zgaradi, o'ng tugma bilan bosilsa esa oyna menyusi ochiladi. O'rta va o'ng tugmalarning bu harakatlari “resize-with-right-button” sozlamasi orqali o'zgartirilishi mumkin. Modifikator tugmasi “<Alt>” yoki “<Super>” kabi ko'rsatiladi.

en: Clip the crosshairs at the center
uz: Kesishmalarni markazda cheklash

en: Close window
uz: Oynani yopish

en: Color Saturation
uz: Ranglar to'yinganligi

en: Color Shading Type
uz: Rang berish turi

en: Color of the crosshairs
uz: Kesishmaning rangi

en: Color scheme
uz: Rang sxemasi

en: Configures the maximum level of location accuracy applications are allowed to see. Valid options are “country”, “city”, “neighborhood”, “street”, and “exact” (typically requires GPS receiver). Please keep in mind that this only controls what GeoClue will allow applications to see and they can find user’s location on their own using network resources (albeit with street-level accuracy at best).
uz: Ilovalarga ko'rishga ruxsat etilgan joylashuv aniqligining maksimal darajasini sozlaydi. Mumkin bo'lgan qiymatlar: “mamlakat”, “shahar”, “mahalla”, “ko'cha” va “aniq” (odatda GPS qabul qiluvchini talab qiladi). Shuni yodda tutingki, bu faqat GeoClue ilovalarga ko'rishga ruxsat beradigan darajani nazorat qiladi, ular esa tarmoq resurslaridan foydalanib (eng yaxshi holatda ko'cha darajasidagi aniqlik bilan bo'lsa ham) foydalanuvchi joylashuvini mustaqil ravishda aniqlashlari mumkin.

en: Consider trash and temporary files old after this many days.
uz: Savatdagi va temp papkadagi fayllar necha kundan keyin eski hisoblansin.

en: Control how new windows get focus
uz: Yangi oynalarning aktiv holatga o'tishini boshqarish

en: Controls visibility of personal information
uz: Shaxsiy ma'lumotlarning ko'rinishini boshqaradi

en: Current input source
uz: Hozirgi kiritish manbai

en: Current theme
uz: Joriy mavzu

en: Cursor Blink
uz: Kurson Miltillashi

en: Cursor Blink Time
uz: Kursorning Miltillash Vaqti

en: Cursor Blink Timeout
uz: Kursor miltillash taym-auti

en: Cursor size
uz: Kurson o'lchami

en: Cursor theme
uz: Kursor mavzusi

en: Cursor theme name. Used only by Xservers that support the Xcursor extension.
uz: Kursor mavzusining nomi. Faqat Xcursor kengaytmasini qo'llab-quvvatlaydigan Xserverlar tomonidan ishlatiladi.

en: DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
uz: QO'LLANILMAYDI: Bu kalit eskirgan va inkor qilingan.

en: Daily screen time limit
uz: Kunlik foydalanish vaqti limiti

en: Dead area padding around the active area, in percentages. Respectively applied to left,right,top and bottom sides.
uz: Aktiv soha atrofidagi sezgir bo'lmagan (o'lik) zonaning kengligi, foizlarda. Mos ravishda chap, o'ng, yuqori va pastki tomonlarga qo'llaniladi.

en: Default calendar
uz: Standart taqvim

en: Default calendar application DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The preferred calendar application is the application handling the text/calendar mime type.
uz: Standart taqvim ilovasi ESKIRGAN: Ushbu kalit eskirgan va e'tiborga olinmaydi. Tavsiya etilgan taqvim ilovasi esa text/calendar mime turini boshqaradigan ilovadir.

en: Default font
uz: Standart shrift

en: Default tasks
uz: Standart vazifalar

en: Default tasks application.
uz: Standart vazifalar ilovasi.

en: Defines the mapping between the number of fingers and touchpad buttons. The default is to have a 1, 2 and 3 finger tap to map to the left, right and middle button ("lrm"), respectively.
uz: Bu sozlama barmoqlar soni va touchpadning qaysi tugmasi bosilishiga mos kelishini aniqlaydi. Odatda, bir barmoq bilan teginish chap tugma, ikki barmoq bilan teginish o'ng tugma va uch barmoq bilan teginish o'rta tugma vazifasini bajaradi ("lrm" qisqartmasi bilan belgilanadi).

en: Defines the names that should be assigned to workspaces. If the list is too long for the current number of workspaces, names in excess will be ignored. If the list is too short, or includes empty names, missing values will be replaced with the default (“Workspace N”).
uz: Ish maydonlariga berilishi kerak bo‘lgan nomlarni belgilaydi. Agar ro‘yxat hozirgi ish maydonlari soni uchun juda uzun bo‘lsa, ortiqcha nomlar e’tiborga olinmaydi. Agar ro‘yxat juda qisqa bo‘lsa yoki bo‘sh nomlarni o‘z ichiga olsa, yo‘q nomlar standart nomlar bilan almashtiriladi (“Workspace N”).

en: Defines the situations in which the touchpad is enabled.
uz: Touchpadning qaysi vaziyatlarda faol bo'lishini aniqlaydi.

en: Delay between repeats in milliseconds.
uz: Takrorlashlar orasidagi kechikish millisekundlarda.

en: Delay in milliseconds for the auto raise option
uz: Avtimatik oldinga chiqarish opsiyasi uchun millisekundlardagi vaqt oralig'i

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are “none”, “wallpaper”, “centered”, “scaled”, “stretched”, “zoom”, “spanned”.
uz: Bu "wallpaper_filename" orqali o'rnatilgan rasmning qanday ko'rinishda aks etishini belgilaydi. Mumkin bo'lgan qiymatlar: “yo'q”, “fon rasmi sifatida”, “markazga joylashgan”, “masshtablangan”, “cho'zilgan”, “yaqinlashtirilgan”, “butun ekranga yoyilgan”.

en: Determines the length in pixels of the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
uz: Kesishmalarning vertikal va gorizontal chiziqlari uzunligini pikselda aniqlaydi.

en: Determines the position of the caret within magnified view. The values are: • none: no caret tracking • centered: the image of the caret is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system caret) and the magnified contents are scrolled as the system caret moves • proportional: the position of the magnified caret in the zoom region is proportionally the same as the position of the system caret on screen • push: when the magnified caret intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view
uz: Kattalashtirilgan ko‘rinish ichida matn kursorining joylashuvini aniqlaydi. Qiymatlar: • yo‘q: kursor kuzatilmaydi • markazda: kursor tasviri kattalashtirilgan hududning markazida ko‘rsatiladi (bu tizim kursorining ostidagi nuqtani ham bildiradi) va kattalashtirilgan kontent tizim kursori harakatlanganda siljitiladi • proportsional: kattalashtirilgan kursorning kattalashtirilgan hududdagu joylashuvi ekrandagi tizim kursori joylashuvi bilan proportsional bo‘ladi • surish: agar kattalashtirilgan kursor kattalashtirilgan hududning chegarasiga yetsa, kontent ko‘rinadigan qilib siljitiladi

en: Determines the position of the focused widget within magnified view. The values are: • none: no focus tracking • centered: the focused image is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system focus) and the magnified contents are scrolled as the system focus moves • proportional: the position of the magnified focus in the zoom region is proportionally the same as the position of the system focus on screen • push: when the magnified focus intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view
uz: Fokuslangan vidjetning kattalashtirilgan ko‘rinishdagi joylashuvini aniqlaydi. Qiymatlar: • yo‘q: fokus kuzatilmaydi • markazda: fokuslangan tasvir kattalashtirilgan hududning markazida ko‘rsatiladi (bu tizim fokusining ostidagi nuqtani ham bildiradi) va kengaytirilgan kontent tizim fokusi harakatlanganda siljitiladi • proportsional: kengaytirilgan fokusing zoom mintaqasidagi joylashuvi ekran bo‘yicha tizim fokusi joylashuvi bilan proportsional bo‘ladi • surish: agar kengaytirilgan fokus kattalashtirilgan hududning chegarasiga yetsa, kontent ko‘rinadigan qilib siljitiladi

en: Determines the position of the magnified mouse image within the magnified view and how it reacts to system mouse movement. The values are • none: no mouse tracking; • centered: the mouse image is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system mouse) and the magnified contents are scrolled as the system mouse moves; • proportional: the position of the magnified mouse in the zoom region is proportionally the same as the position of the system mouse on screen; • push: when the magnified mouse intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view.
uz: Kattalashtirilgan sichqoncha tasvirining kattalashtirilgan ko'rinishdagi o'rnini va tizim sichqoncha harakatiga qanday javob beradi. Qiymatlar quyidagilar: • yo'q: sichqoncha kuzatilmaydi; • markazlashtirilgan: sichqoncha tasviri kattalashtirilgan hududning markazida ko'rsatiladi (bu tizim sichqonchasi ostidagi nuqtani ham ifodalaydi) va tizim sichqonchasi harakatlanganda kattalashtirilgan kontent scroll qilinadi; • mutanosib: kattalashtirilgan sichqonchaning masshtab hududidagi joylashuvi tizim sichqonchasining ekrandagi holati bilan mutanosib ravishda bir xil; • surish: kattalashtirilgan sichqoncha kattalashtirilgan hududning chegarasiga yetganda, kontent ko'rinadigan qilib scroll qilinadi.

en: Determines the transparency of the crosshairs, from fully opaque to fully transparent.
uz: Kesishmalarning shaffofligini belgilaydi, to‘liq shaffof bo'lmagan holatdan to‘liq shaffoflikgacha.

en: Determines whether applications or the system can generate audible “beeps”; may be used in conjunction with “visual bell” to allow silent “beeps”.
uz: Dasturlar yoki operatsion tizim eshitiladigan "signal" tovushlarini chiqarishiga ruxsat berish yoki bermaslikni aniqlaydi; ovozsiz "signal"larni yaratish uchun "vizual qo'ng'iroq" bilan birga ishlatilishi mumkin.

en: Determines whether the crosshairs intersect the magnified mouse sprite, or are clipped such that the ends of the horizontal and vertical lines surround the mouse image.
uz: Kesishmalar kattalashtirilgan sichqoncha tasviriga tegishli bo‘lishi yoki chiziqlarning oxirlarini sichqoncha tasvirini o‘rab turadigan tarzda cheklanishi kerakligini belgilaydi.

en: Determines whether the lightness values are inverted: darker colors become lighter and vice versa, and white and black are interchanged.
uz: Yoritilish qiymatlari teskari bo‘lishini aniqlaydi: qorong‘i ranglar yorqinroq bo‘ladi va aksincha, oq va qora ranglar o‘rnini almashtiradi.

en: Direction to perform a double click (“left”, “right”, “up”, “down”).
uz: Ikki martalik bosishni amalga oshirish yo‘nalishi (“chapga”, “o‘ngga”, “yuqoriga”, “pastga”).

en: Direction to perform a secondary click (“left”, “right”, “up”, “down”).
uz: Ikkinchi darajali bosishni amalga oshirish yo‘nalishi (“chapga”, “o‘ngga”, “yuqoriga”, “pastga”).

en: Direction to perform a single click (“left”, “right”, “up”, “down”).
uz: Bitta bosishni amalga oshirish yo‘nalishi (“chapga”, “o‘ngga”, “yuqoriga”, “pastga”).

en: Direction to perform dragging (“left”, “right”, “up”, “down”).
uz: Siljitish harakatini amalga oshirish yo‘nalishi (“chapga”, “o‘ngga”, “yuqoriga”, “pastga”).

en: Directories to override the default avatar faces installed by gnome-control-center.
uz: Jildlar gnome-control-center o'rnatgan standart avatar suratlari o'rniga ishlatiladi.

en: Directories with avatar faces
uz: Avatar rasmlari bo'lgan jildlar

en: Disable URL and MIME type handlers
uz: URL va MIME turidagi ishlovchilarni o'chirish

en: Disable all external search providers
uz: Barcha tashqi qidiruv provayderlarini o'chirish

en: Disable all external thumbnailers
uz: Barcha tashqi thumbnail'larni o'chirish

en: Disable command line
uz: Buyruq satrini o'chirish

en: Disable keyboard accessibility after a timeout
uz: Vaqt o'tgach klaviatura maxsus imkoniyatlarini o'chirish

en: Disable lock screen
uz: Ekran qulflashini o'chirish

en: Disable log out
uz: Foydalanuvchi hisobidan chiqishni o'chirish

en: Disable misfeatures that are required by old or broken applications
uz: Eski yoki buzilgan dasturlar talab qiladigan nosoz funksiyalarni o‘chirish

en: Disable print setup
uz: Chop etishni sozlash imkoniyatini bekor qilish

en: Disable printing
uz: Chop etishni o'chirish

en: Disable saving files to disk
uz: Fayllarni diskka saqlashni o‘chirish

en: Disable the "Show Password" menu item in password entries.
uz: Parol kiritish maydonlaridagi "Parolni ko'rsatish" menyu elementini o'chirish.

en: Disable user administration
uz: Foydalanuvchi boshqaruvini faolsizlantirish

en: Disable user switching
uz: Foydalanuvchi hisobini almashtirishni o'chirish

en: Disable when two keys are pressed at the same time
uz: Ikki tugma birga bosilganda o'chirish

en: Distance before a drag is started.
uz: Sudrash boshlanishidan oldingi masofa.

en: Distance in pixels before movement will be recognized.
uz: Harakat tan olinishi uchun zarur bo‘lgan masofa piksellarda.

en: Do not accept a key as being pressed unless held for this many milliseconds.
uz: Tugma shu millisekund davomida bosilib turilmasa, uni bosilgan deb hisoblamang.

en: Document font
uz: Hujjat shrifti

en: Don’t allow applications to access the camera
uz: Ilovalarga kameradan foydalanishga ruxsat berilmasin

en: Don’t allow applications to access the microphone
uz: Ilovalarga mikrofon foydalanishiga ruxsat berilmasin

en: Don’t allow applications to output sound
uz: Ilovalarga ovoz chiqarishga ruxsat bermang

en: Don’t use
uz: Foydalanmaslik

en: Double click time
uz: Ikki marta bosish vaqti

en: Drag threshold
uz: Sudrab olib o'tish chegarasi

en: Drawing tablet mapping
uz: Rasm plansheti xaritasi

en: Duration of each break
uz: Har bir tanaffusning davomiyligi

en: Duration of the disabling timeout
uz: O'chirish vaqtining davomiyligi

en: Duration of the timeout before disabling the keyboard accessibility.
uz: Klaviatura maxsus imkoniyatlarini o‘chirishdan oldingi kutish vaqti davomiyligi.

en: Dwell click mode
uz: Bosish rejimi (uzoq bosish)

en: Dwell click time
uz: Bosish uchun kutish vaqti (uzoq bosish)

en: EDID information of the output the tablet is mapped to. Must be in the format [vendor, product, serial]. ["","",""] relies on automatic mapping.
uz: Planshet xaritalangan chiqishning EDID ma'lumotlari. [Ishlab chiqaruvchi, mahsulot, seriya raqami] formatida bo'lishi kerak. ["", "", ""] avtomatik xaritalashga tayanadi.

en: EDID information of the output the touchscreen is mapped to. Must be in the format [vendor, product, serial]. ["","",""] relies on automatic mapping.
uz: Sensorli ekran ulangan chiqish qurilmasining EDID informatsiyasi. U shaklida bo'lishi kerak. Agar ["", "", ""] qiymati berilsa, avtomatik bog'lash amalga oshiriladi.

en: Embedded keyboard command
uz: O'rnatilgan klaviatura buyrug'i

en: Emulate middle click
uz: O'rta tugmani emulyatsiya qilish

en: Enable Animations
uz: Animatsiyani yoqish

en: Enable Toolkit Accessibility
uz: Toolkitning maxsus imkoniyatlarini yoqish

en: Enable Visual Bell
uz: Vizual Signal Turi

en: Enable accessibility keyboard shortcuts
uz: Maxsus imkoniyatlar uchun klaviatura tezkor tugmalarini yoqish

en: Enable basic screen time functionality, recording usage data for viewing history.
uz: Ekran foydalanish vaqti funksiyasining asosiy ishini faollashtirish, tarixni ko'rish uchun foydalanish ma'lumotlarini qayd etish.

en: Enable daily screen time limit
uz: Kunlik foydalanish vaqti limitini faollashtirish

en: Enable dwell clicks
uz: Uzoq bosishlarni yoqish

en: Enable dwell clicks.
uz: Uzoq bosishlarni yoqish.

en: Enable hot corners
uz: Faol burchaklarni yoqish

en: Enable imposing a screen time limit on the user, as set in daily-limit-seconds.
uz: Foydalanuvchiga kunlik-limit-soniyalarda belgilangan ekran vaqti limitini qo'llash.

en: Enable lens mode
uz: Linza rejimini yoqish

en: Enable mouse clicks with touchpad
uz: Touchpad orqali sichqoncha bosishlarini yoqish

en: Enable notifications
uz: Bildirishnomalarni yoqish

en: Enable screen time history
uz: Ekran foydalanish vaqti tarixini faollashtirish

en: Enable simulated secondary clicks
uz: Ikkinchi darajali bosishlarni simulyatsiya qilishni yoqish

en: Enable sound alerts
uz: Tovushli bildirishnomalarni faollashtirish

en: Enable sticky keys
uz: Tugmalarni ketma-ket bosishni yoqish

en: Enable tap-and-drag with touchpad
uz: Touchpad yordamida teginib sudrash imkoniyatini ishga tushirish

en: Enable tap-and-drag-lock with touchpad
uz: Touchpad yordamida teginib sudrashni qulflash imkoniyatini ishga tushirish

en: Enable the primary paste selection
uz: Birlamchi joylashtirish tanlovini faollashtirish

en: Enable this to allow physically rotating the tablet for left-handed setups
uz: Chap qo'l uchun sozlashda planshetni fizik jihatdan aylantirishga ruxsat berish uchun buni yoqing

en: Enable this to restrict the tablet area to match the aspect ratio of the output.
uz: Planshet sohasini chiqish qurilmasining tomonlar nisbatiga moslashtirish uchun buni yoqish.

en: Enable “Bounce Keys”
uz: Tugma cheklovini yoqish

en: Enable “Mouse Keys”
uz: Klaviatura bilan sichqonchani boshqarish

en: Enable “Slow Keys”
uz: "Tugmalardagi kechikish"ni yoqish

en: Enable “Toggle Keys”
uz: "Toggle tugmalarini" yoqish

en: Enables/disables display of crosshairs centered on the magnified mouse sprite.
uz: Kattalashtirilgan sichqoncha tasvirida markazlashtirilgan kesishmalarni ko‘rsatish/yashirishni yoqadi/o‘chiradi.

en: Eraser pressure curve
uz: O'chirg'ich bosim egri chizig'i

en: Eraser pressure range
uz: O'chirg'ich bosim diapazoni

en: Excluded applications
uz: Istisno qilinga ilovalar

en: Exec Arguments
uz: Ishga tushirish argumentlari

en: FTP proxy host name
uz: FTP proksi host nomi

en: FTP proxy port
uz: FTP proksi porti

en: Factor used to enlarge or reduce text display, without changing font size.
uz: Shriftning kattaligini o'zgartirmasdan, matnning aks etishini kattalashtirish yoki kichraytirish uchun ishlatiladigan faktor.

en: Fade screen during breaks
uz: Tanaffuslar vaqtida ekran yorug'ligini pasaytirish

en: Focus Tracking Mode
uz: Fokusni kuzatish rejimi

en: Folder children
uz: Ichki jildlar

en: Folder name
uz: Jild nomi

en: Font rendering
uz: Shriftni renderlash

en: For centered mouse tracking, when the system pointer is at or near the edge of the screen, the magnified contents continue to scroll such that the screen edge moves into the magnified view.
uz: Markazlashtirilgan sichqoncha kuzatuvi uchun, tizim ko‘rsatkichi ekran chetiga yetganda yoki yaqinlashganda, kattalashtirilgan kontent davom etib scroll qilinadi, shunday qilib, ekran chetini kattalashtirilgan ko‘rish oynasiga kiritadi.

en: Force automatic expanding of banners
uz: Bannerlarni avtomatik ravishda yoyishga majbur qilish

en: GTK IM Module
uz: GTK IM moduli

en: GTK IM Preedit Style
uz: GTK matn kiritish uslubini oldindan ko‘rsatish uslubi

en: GTK IM Status Style
uz: GTK IM holat uslubi

en: Geolocation services are enabled.
uz: Geolokatsiya xizmati yoqilgan.

en: Gesture double click
uz: Ikki marta bosish harakati

en: Gesture drag click
uz: Bosib siljitish harakati

en: Gesture secondary click
uz: Ikkinchi darajali bosish harakati

en: Gesture single click
uz: Yagona bosish harakati

en: Grayscale once limit is reached
uz: Limitga yetganda kulrang rangga o'tish

en: Gtk+ Keybinding Theme
uz: Gtk+ Klaviatura Kombinatsiyalari Mavzusi

en: Gtk+ Theme
uz: Gtk+ Mavzusi

en: HTTP proxy host name
uz: Xavfsiz HTTP proksi host nomi

en: HTTP proxy password
uz: HTTP proksi paroli

en: HTTP proxy port
uz: HTTP proksi porti

en: HTTP proxy username
uz: HTTP proksi foydalanuvchi nomi

en: Have file manager handle the desktop
uz: Ish stolini fayl menejeri boshqarsin

en: Hide all normal windows
uz: Barcha normal oynalarni yashirish

en: High contrast
uz: Yuqori kontrast

en: Highlights the current location of the pointer.
uz: Kursorni hozirgi turgan o'rnini ajratib ko'rsatadi.

en: How input affects the pointer on the screen
uz: Kiritilgan ma'lumotlar ekrandagi kursorni qanday boshqarishi

en: How long to accelerate in milliseconds
uz: Tezlashish davomiyligi millisekundlarda

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
uz: 0 dan maksimal tezlikkacha qancha millisekund ketadi.

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
uz: Sichqoncha harakat tugmalari ishga tushishi uchun boshlang‘ich kechikish millisekundlarda.

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
uz: Maksimal tezlik: sekundiga nechta piksel.

en: How to generate software-emulated buttons, either disabled (“none”), through specific areas (“areas”), number of fingers (“fingers”) or left as hardware default (“default”).
uz: Dasturiy ta'minot yordamida yaratilgan tugmalarni qanday sozlash mumkin: ularni o'chirish (“none”), touchpadning ma'lum joylaridan foydalanish (“areas”), barmoqlar soniga qarab (“fingers”) yoki qurilma sozlamalarini saqlab qolish (“default”).

en: How to shade the background color. Possible values are “horizontal”, “vertical”, and “solid”.
uz: Fon rangini qanday soyalash kerak. Mumkin bo'lgan qiymatlar: “gorizontal”, “vertikal” va “tekis”.

en: Icon Theme
uz: Belgi Mavzusi

en: Icon theme to use for the panel, nautilus etc.
uz: Panel, Nautilus kabi dasturlar uchun qo'llaniladigan belgilar mavzusi.

en: If FALSE, application usage will not be monitored and recorded.
uz: Agar FALSE bo'lsa, dasturlardan foydalanish kuzatilmaydi va qayd etilmaydi.

en: If FALSE, applications will not remember recently used files.
uz: Agar FALSE bo'lsa, ilovalar yaqinda ishlatilgan fayllarni eslab qolmaydi.

en: If FALSE, no anonymous installation or removal information will be sent to the vendor.
uz: Agar FALSE bo'lsa, ishlab chiqaruvchiga o'rnatish yoki olib tashlash haqida hech qanday ma'lumot jo'natilmaydi.

en: If TRUE, anonymized reports will be sent automatically to the vendor.
uz: Agar TRUE bo'lsa, anonimlashtirilgan hisobotlar avtomatik ravishda ishlab chiqaruvchiga yuboriladi.

en: If TRUE, applications should not make sound.
uz: Agar TRUE bo'lsa, ilovalar ovoz chiqarmasligi kerak.

en: If TRUE, applications should not use the camera.
uz: Agar TRUE bo'lsa, ilovalar kamerani ishlatmasligi kerak.

en: If TRUE, applications should not use the microphone.
uz: Agar TRUE bo'lsa, ilovalar mikrofonni ishlatmasligi kerak.

en: If TRUE, automatically remove files from the trash when they are older than “old-files-age” days.
uz: Agar TRUE bo'lsa, fayllar “old-files-age” kunidan oshgan bo'lsa, savatdan avtomatik ravishda o'chiriladi.

en: If TRUE, automatically remove temporary files when they are older than “old-files-age” days.
uz: Agar TRUE bo'lsa, vaqtinchalik fayllar “old-files-age” kunidan oshgan bo'lsa, avtomatik ravishda o'chiriladi.

en: If set to true, and the focus mode is either “sloppy” or “mouse” then the focused window will be automatically raised after a delay specified by the auto-raise-delay key. This is not related to clicking on a window to raise it, nor to entering a window during drag-and-drop.
uz: Agar bu sozlama "true" ga o'rnatilgan bo'lsa va fokuslash usuli "sloppy" yoki "mouse" bo'lardan biri bo'lsa, diqqat markazidagi oyna "auto-raise-delay" sozlamasida ko'rsatilgan vaqtdan keyin o'z-o'zidan oldinga chiqadi. Bu oynani bosib ko'tarish yoki sudrab olib o'tish jarayonida oynaga kirish bilan bog'liq emas.

en: If set to true, the system will make an effort to not divulge the user’s identity on screen or on the network.
uz: Agar bu parametr "true" qiymatiga o'rnatilsa, tizim ekranda yoki internetda foydalanuvchining kimligini ko'rsatmaslik uchun choralar ko'radi.

en: If set to true, then Nautilus will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
uz: Agar bu sozlama yoqilgan bo'lsa, Nautilus dasturi ishga tushganda va yangi media (masalan, flesh disk) ulanganida foydalanuvchi ko'ra oladigan qattiq disklar va olinadigan qurilmalarni o'z-o'zidan ulab qo'yadi.

en: If set to true, then Nautilus will automatically open a folder when media is automounted. This only applies to media where no known x-content/* type was detected; for media where a known x-content type is detected, the user configurable action will be taken instead.
uz: Agar bu sozlama yoqilgan bo'lsa, Nautilus media avtomatik tarzda ulanganida papkani o'z-o'zidan ochadi. Bu faqat aniqlanmagan x-content/* turdagi mediaga taalluqli; agar ma'lum x-content turi aniqlansa, foydalanuvchi belgilagan harakat bajariladi.

en: If set to true, then Nautilus will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
uz: Agar bu sozlama yoqilgan bo'lsa, Nautilus dasturi media (masalan, flesh disk) ulanganida hech qanday so'rov chiqarmaydi va dasturlarni avtomatik ravishda ishga tushirmaydi/avtomatik boshlamaydi.

en: If set to true, then file manager will draw the icons on the desktop.
uz: Agar bu parametr yoqilsa, fayl boshqaruvchisi ish stolida belgilarni (ikonkalarni) aks ettiradi.

en: If set to “lockscreen”, only when the lock screen is present new USB devices will be rejected; if set to “always”, all new USB devices will always be rejected.
uz: Agar “lockscreen” (qulf ekran) qilib o'rnatilsa, faqat qulf ekrani mavjud bo'lganda yangi USB qurilmalari rad etiladi; agar “always” (doim) qilib o'rnatilsa, barcha yangi USB qurilmalari har doim rad etiladi.

en: If the USBGuard service is present and this setting is enabled, USB devices will be protected as configured in the usb-protection-level setting.
uz: Agar USBGuard xizmati mavjud bo'lsa va bu sozlama yoqilgan bo'lsa, USB qurilmalari usb-protection-level sozlamasida ko'rsatilganidek himoyalanadi.

en: If the underlying hardware has privacy screen support and this setting is enabled, the panels supporting this technology will be obscured from lateral view.
uz: Agar qurilmaning asosiy apparat ta'minoti maxfiylik ekranini qo'llab-quvvatlasa va bu sozlama yoqilgan bo'lsa, bu texnologiyani qo'llab-quvvatlaydigan panellar yon tomondan qaraganda ko'rinmaydigan bo'ladi.

en: If true, applications are allowed to access location information.
uz: Agar bu sozlama yoqilgan bo'lsa, dasturlarga joylashuv haqidagi ma'lumotlardan foydalanishga ruxsat beriladi.

en: If true, display battery percentage in the status menu, in addition to the icon.
uz: Agar bu sozlama yoqilgan bo'lsa, holat panelida ikonka bilan birga batareya zaryadining foizini ham aks ettirish.

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
uz: Agar bu sozlama yoqilgan bo'lsa, soatda vaqt bilan birga sana ham aks ettirilsin.

en: If true, display seconds in the clock.
uz: Agar bu sozlama yoqilgan bo'lsa, soatda soniyalar ham ko'rsatiladi.

en: If true, display the ISO week date in the calendar.
uz: Agar "true" (rost) qo'llansa, taqvim ichida ISO hafta sanasi ko'rsatilsin.

en: If true, display weekday in the clock, in addition to time.
uz: Agar bu sozlama yoqilgan bo'lsa, soatda vaqt bilan birga hafta kuni ham aks ettirilsin.

en: If true, gtk+ uses the primary paste selection, usually triggered by a middle mouse button click.
uz: Agar bu sozlama yoqilgan bo'lsa, gtk+ birlamchi joylashtirishni ishlatadi, uni ko'pincha sichqonchaning o'rtadagi tugmasini bosish faollashtiradi.

en: If true, ignore the titlebar-font option, and use the standard application font for window titles.
uz: Agar bu sozlama yoqilgan bo'lsa, "titlebar-font" sozlamasiga ahamiyat bermasdan va oyna nomlari uchun standart dastur shriftini ishlating.

en: If true, pressing a key will highlight the current pointer location on screen.
uz: Agar bu sozlama yoqilgan bo'lsa, klaviaturadagi tugmani bosish sichqoncha kursorining hozirgi turgan o'rnini ekranda ajratib ko'rsatadi.

en: If true, the activities overview can be accessed by moving the mouse to the top-left corner.
uz: Agar bu sozlama yoqilgan bo'lsa, sichqonchani ekraning yuqori chap qismiga surish orqali faolliklar menyusi ochiladi.

en: If true, then connections to the proxy server require authentication. The username/password combo is defined by “/system/proxy/http/authentication-user” and “/system/proxy/http/authentication-password”. This applies only to the http proxy; when using a separate https proxy, there is currently no way to specify that it should use authentication.
uz: Agar bu sozlama yoqilgan bo'lsa, proksi serverga ulanish uchun autentifikatsiya zarur bo'ladi. Foydalanuvchi ismi va paroli (“/system/proxy/http/authentication-user” va “/system/proxy/http/authentication-password” sozlamalarida ko'rsatiladi). Bu faqat HTTP proksi uchun amal qiladi; agar alohida HTTPS proksi ishlatilsa, hozircha unga autentifikatsiya kerakligini ko'rsatishning usuli mavjud emas.

en: Ignore multiple presses of the same key within this many milliseconds.
uz: Bir tugma ketma-ket bosilganda, shu millisekund ichida takroriy bosishlar qabul qilinmasin.

en: Initial Key Repeat Delay
uz: Tugma takrorlashining dastlabki kechikish vaqti

en: Initial delay in milliseconds
uz: Dastlabki kutish vaqti millisekundlarda

en: Initial key repeat delay in milliseconds.
uz: Tugma takrorlashining dastlabki kechikish vaqti millisekundlarda.

en: Input feedback sounds
uz: Kiritish signallari

en: Integer factor used to scale windows by. For use on high-dpi screens. 0 means pick automatically based on monitor.
uz: Oynalarni masshtablash uchun ishlatiladigan butun son koeffitsienti. Bu yuqori aniqlikdagi (hiDPI) ekranlar uchun ishlatiladi. 0 bo‘lsa, monitor asosida avtomatik tanlanadi.

en: Inverse lightness
uz: Teskari yoritish

en: Key Repeat Interval
uz: Tugmani takrorlash oraliq vaqti

en: Key combination for the custom action
uz: Maxsus amal uchun klaviatura kombinatsiyasi

en: Key combination for the primary button
uz: Asosiy tugma uchun klaviatura kombinatsiyasi

en: Key combination for the secondary button
uz: Ikkilamchi tugma uchun klaviatura kombinatsiyasi

en: Key combination for the tertiary button
uz: Uchinchi tugma uchun klaviatura kombinatsiyasi

en: Keyboard repeat
uz: Klaviatura takrori

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
uz: Menyular panelini ochish uchun tugmalar kombinatsiyasi.

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
uz: Gradient chizishda ishlatiladigan chap yoki ustki rang, yoxud yagona rang.

en: Length of a double click in milliseconds.
uz: Ikki marta bosishning uzunligi millisekundlarda.

en: Length of the crosshairs in pixels
uz: Kesishma uzunligi piksellarda

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
uz: Kursor miltillash davrining davomiyligi, millisekundlarda.

en: List of XKB options
uz: XKB parametrlari ro'yxati

en: List of XKB options. Each option is an XKB option string as defined by xkeyboard-config’s rules files.
uz: XKB parametrlar ro‘yxati. Har bir parametr — bu xkeyboard-config qoidalar faylida belgilangan XKB parametr satridir.

en: List of breaks that are currently enabled
uz: Hozirda yoqilgan tanaffuslar ro'yxati

en: List of desktop file IDs for search providers sort order
uz: Qidiruv xizmatlarining saralash tartibi uchun desktop fayllarining ID'lari ro'yxati

en: List of desktop file IDs for which the associated default-disabled search provider should be enabled
uz: Standart ravishda o'chirilgan va yoqilishi lozim bo'lgan qidiruv xizmatiga ega desktop fayllarining ID'lari ro'yxati

en: List of desktop file IDs for which the associated default-enabled search provider should be disabled
uz: Standart ravishda yoqilgan va o'chirilishi lozim bo'lgan qidiruv xizmatiga ega desktop fayllarining ID'lari ro'yxati

en: List of input source identifiers available. Each source is specified as a tuple of 2 strings. The first string is the type and can be one of “xkb” or “ibus”. For “xkb” sources the second string is “xkb_layout+xkb_variant” or just “xkb_layout” if a XKB variant isn’t needed. For “ibus” sources the second string is the IBus engine name. An empty list means that the X server’s current XKB layout and variant won’t be touched and IBus won’t be used.
uz: Mavjud kiritish manbalari identifikatorlarining ro'yxati. Har bir manba 2 ta satrdan iborat tuple (o'zgarmas ro'yxat) sifatida ko'rsatilgan. Birinchi satr tur bo'lib, "xkb" yoki "ibus" dan biri bo'lishi mumkin. "xkb" manbalari uchun ikkinchi satr "xkb_layout+xkb_variant" yoki agar XKB varianti kerak bo'lmasa faqat "xkb_layout" bo'ladi. "ibus" manbalari uchun ikkinchi satr IBus dvigatelining nomi. Bo'sh ro'yxat X serverning joriy XKB tartibi va variantiga tegmaslikni va IBus ishlatilmasligini bildiradi.

en: List of input sources
uz: Kiritish qurilmalari ro'yxati

en: List of mime-types for which external thumbnailer programs will be disabled
uz: Tashqi thumbnailer dasturlari o'chiriladigan MIME-tiplar ro'yxati

en: List of most recently used input sources
uz: Eng so'nggi ishlatilgan kiritish manbalari ro'yxati

en: List of most recently used input sources. The value is in the same format as the available sources list.
uz: Eng so'nggi ishlatilgan kiritish manbalari ro'yxati. Qiymat mavjud manbalar ro'yxati bilan bir xil formatda.

en: List of relative settings paths at which app-folders are stored. Each folder uses the org.gnome.desktop.app-folders.folder schema.
uz: Ilovalar jildlari saqlanadigan aloqador sozlamalar joylashuvi ro'yxati. Har bir jild org.gnome.desktop.app-folders.folder sxemasidan foydalanadi.

en: List of symbolic names and color equivalents
uz: Ramziy nomlar va rang ekvivalentlari ro'yxati

en: List of x-content/* types for which the user have chosen to start an application in the preference capplet. The preferred application for the given type will be started on insertion on media matching these types.
uz: Foydalanuvchi sozlamalar panelida dasturni avtomatik ravishda ochishni belgilagan x-content/* turlarining ro'yxati. Agar shunday turdagi media (masalan, flesh diskda rasm bo'lsa) ulansa, shu tur uchun tanlangan dastur avtomatik ravishda ishga tushiriladi.

en: List of x-content/* types for which the user have chosen “Do Nothing” in the preference capplet. No prompt will be shown nor will any matching application be started on insertion of media matching these types.
uz: Foydalanuvchi sozlamalar panelida “Hech narsa qilmaslik” amalini belgilagan x-content/* turlarining ro'yxati. Agar shunday turdagi media (masalan, ma'lum bir formatdagi video) ulansa, hech qanday so'rov chiqmaydi va shu turga mos keladigan dastur avtomatik ravishda ochilmaydi.

en: List of x-content/* types for which the user have chosen “Open Folder” in the preferences capplet. A folder window will be opened on insertion of media matching these types.
uz: Foydalanuvchi sozlamalar panelida “Papkani ochish” amalini belgilagan x-content/* turlarining ro'yxati. Agar shunday turdagi media (masalan, turli xil hujjatlar saqlangan flesh disk) ulansa, uning ichidagi fayllarni ko'rsatadigan papka oynasi avtomatik ravishda ochiladi.

en: List of x-content/* types set to “Do Nothing”
uz: Qaysi x-content/* turlari uchun "Hech narsa qilmaslik" amali tanlanganining ro'yxati

en: List of x-content/* types set to “Open Folder”
uz: Qaysi x-content/* turlari uchun "Jildni ochish" amali tanlanganining ro'yxati.

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
uz: Qaysi x-content/* turlari uchun tanlangan dastur avtomatik ravishda ochilishining ro'yxati

en: Lock on activation
uz: Ishga tushganda qulflash

en: Lock screen during breaks
uz: Tanaffuslar vaqtida ekranni qulflash

en: Logout command
uz: Tizimdan chiqish (logout) komandasi.

en: Lower window below other windows
uz: Oynani boshqa oynalar orqasiga o'tkazish

en: Magnification factor
uz: Kengaytirish ko‘rsatkichi

en: Makes all installed input sources available for choosing in System Settings.
uz: O'rnatilgan barcha kiritish usullarini Tizim Sozlamalarida tanlash imkoniyatini yaratadi.

en: Maximize window
uz: Oynani kattalashtirish

en: Maximize window horizontally
uz: Oynani gorizontal yo'nalishda to'liq ekran qilish

en: Maximize window vertically
uz: Oynani vertikal yo'nalishda to'liq ekran qilish

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
uz: Keshdagi thumbnail'larning maksimal saqlanish muddati, kunlarda. Tozalashni o'chirish uchun -1 ga o'rnating.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
uz: Thumbnail'lar keshining maksimal hajmi, megabaytlarda. Tozalashni o'chirish uchun -1 ga o'rnating.

en: Menubar Detachable
uz: Menyular panelini ajratib olish imkoniyati

en: Menubar accelerator
uz: Menyular panelining klaviatura kombinatsiyasi

en: Menus Have Tearoff
uz: Menyularni alohida oynalarga aylantirish mumkin bo'lsin

en: Minimize window
uz: Oynani kichraytirish

en: Minimum interval in milliseconds
uz: Har millisekundlarda minimum interval

en: Modifier to use for modified window click actions
uz: O'zgartirilgan deraza ustida bosish amallari uchun ishlatiladigan modifier

en: Monospace font
uz: Monospace shrift

en: Mount removable storage devices as read-only
uz: Ko'chma xotira qurilmalarini faqat o'qish (read-only) rejimida ulash

en: Mouse Tracking Mode
uz: Sichqoncha kuzatuv rejimi

en: Mouse button orientation
uz: Sichqoncha tugmalarining yo'nalishi

en: Mouse wheel emulation button lock
uz: Sichqoncha g'ildiragini emulyatsiya qilish tugmasini qulflanishi

en: Mouse wheel emulation button. 0 to disable the feature.
uz: Sichqoncha g'ildiragini taqlid qiluvchi tugma. Bu funksiyani o'chirib qo'yish uchun 0 raqamini qo'llang.

en: Move window
uz: Oynani surish

en: Move window one workspace down
uz: Oynani bir ishchi maydon pastga ko‘chirish

en: Move window one workspace to the left
uz: Oynani bir ish maydoni chapga o'tkazish

en: Move window one workspace to the right
uz: Oynani bir ish maydoni o'ngga o'tkazish

en: Move window one workspace up
uz: Oynani bir ishchi maydon yuqoriga ko‘chirish

en: Move window to bottom edge of screen
uz: Oynani ekranning pastki chetiga ko'chirish

en: Move window to bottom left corner
uz: Oynani pastki chap burchakka ko'chirish

en: Move window to bottom right corner
uz: Oynani pastki o'ng burchakka ko'chirish

en: Move window to center of screen
uz: Oynani ekranning markaziga ko'chirish

en: Move window to last workspace
uz: Oynani oxirgi ish maydoniga o'tkazish

en: Move window to left side of screen
uz: Oynani ekranning chap tarafiga ko'chirish

en: Move window to right side of screen
uz: Oynani ekranning o'ng tarafiga ko'chirish

en: Move window to the next monitor above
uz: Oynani tepadagi keyingi monitorga ko‘chirish

en: Move window to the next monitor below
uz: Oynani pastdagi keyingi monitorga ko‘chirish

en: Move window to the next monitor on the left
uz: Oynani chapdagi keyingi monitorga ko‘chirish

en: Move window to the next monitor on the right
uz: Oynani o'ngdagi keyingi monitorga ko‘chirish

en: Move window to top edge of screen
uz: Oynani ekranning yuqori chetiga ko'chirish

en: Move window to top left corner
uz: Oynani yuqori chap burchakka ko'chirish

en: Move window to top right corner
uz: Oynani yuqori o'ng burchakka ko'chirish

en: Move window to workspace 1
uz: Oynani 1-ish maydoniga o'tkazish

en: Move window to workspace 10
uz: Oynani 10-ish maydoniga o'tkazish

en: Move window to workspace 11
uz: Oynani 11-ish maydoniga o'tkazish

en: Move window to workspace 12
uz: Oynani 12-ish maydoniga o'tkazish

en: Move window to workspace 2
uz: Oynani 2-ish maydoniga o'tkazish

en: Move window to workspace 3
uz: Oynani 3-ish maydoniga o'tkazish

en: Move window to workspace 4
uz: Oynani 4-ish maydoniga o'tkazish

en: Move window to workspace 5
uz: Oynani 5-ish maydoniga o'tkazish

en: Move window to workspace 6
uz: Oynani 6-ish maydoniga o'tkazish

en: Move window to workspace 7
uz: Oynani 7-ish maydoniga o'tkazish

en: Move window to workspace 8
uz: Oynani 8-ish maydoniga o'tkazish

en: Move window to workspace 9
uz: Oynani 9-ish maydoniga o'tkazish

en: Movement threshold
uz: Harakat chegarasi

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
uz: Terminal kabi joylarda ishlatish uchun mo'ljallangan monospace shrifti nomi.

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
uz: GTK+ tomonidan ishlatiladigan Preedit uslubining nomi.

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
uz: GTK+ kirish usuli nomi va GTK+ tomonidan ishlatiladigan holat uslubi.

en: Name of the default font used by gtk+.
uz: Standart shriftning nomi, gtk+ uni ishlatadi.

en: Name of the default font used for reading documents.
uz: Hujjatlarni o'qish uchun ishlatiladigan standart shrift nomi.

en: Name of the input method module used by GTK+.
uz: GTK+ tomonidan ishlatiladigan kirish usuli moduli nomi.

en: Natural scrolling
uz: Tabiiy ravishda g'ildiratish

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
uz: Qurilma ulanganda hech qanday so'rov chiqarmaslik va dasturlarni avtomatik ravishda ishga tushirmaslik/avtomatik boshlamaslik

en: Non-proxy hosts
uz: Proksi orqali o'tmaydigan hostlar

en: Notify when a break is due
uz: Tanaffus vaqti kelganini bildirish

en: Notify when a break is overdue
uz: Tanaffus kechiksa ogohlantirish

en: Notify when a break is upcoming
uz: Tanaffus vaqti yaqinlashayotganida ogohlantirish

en: NumLock state
uz: NumLock holati

en: Number of days to keep trash and temporary files
uz: Savatdagi va temp jildidagi fayllarni necha kun saqlash kerak

en: Number of days to remember recently used files for
uz: Yaqinda ishlatilgan fayllarni eslab qolish muddati (kunlarda)

en: Number of workspaces
uz: Ish maydonlari soni

en: Number of workspaces. Must be more than zero, and has a fixed maximum to prevent making the desktop unusable by accidentally asking for too many workspaces.
uz: Ish maydonlari soni. U noldan katta bo'lishi shart va tasodifan juda ko'p ish maydoni so'rab, ish stolini buzib qo'ymaslik uchun qat'iy maksimal miqdori belgilangan.

en: On-screen keyboard
uz: Ekran klaviaturasi

en: Opacity of the crosshairs
uz: Kesishmalarning shaffofligi

en: Opacity with which to draw the background picture.
uz: Orqa fon rasmi qanday shaffoflikda ko'rsatilishini belgilaydi.

en: Pad button action type
uz: Pad tugmasi vazifasining turi

en: Palette used in the color selector
uz: Rang tanlashda ishlatiladigan palitra

en: Palette used in the color selector as defined by the “gtk-color-palette” setting
uz: Rang tanlagichda ishlatiladigan palitra, “gtk-color-palette” sozlamasi orqali belgilangan

en: Password to pass as authentication when doing HTTP proxying.
uz: HTTP orqali proksi ulanishda autentifikatsiya uchun yuboriladigan parol.

en: Picture Opacity
uz: Rasmning shaffofligi

en: Picture Options
uz: Tasvir Sozlamalari

en: Picture URI
uz: Rasmning URL manzili

en: Picture URI (dark)
uz: Qorong'i rejim uchun rasmning URI manzili

en: Pixels per seconds
uz: Harakat tezligi (sekundiga piksel)

en: Play sound when a break finishes
uz: Tanaffus tugagach ovoz chiqarish

en: Pointer speed
uz: Ko'rsatkich tezligi

en: Pointer speed for mice. Accepted values are in the [-1..1] range (from “unaccelerated” to “fast”). A value of 0 is the system default.
uz: Sichqonchalar uchun kursor tezligi. Qabul qilinadigan qiymatlar [-1..1] oraliqda ("unaccelerated" dan “fast”gacha). 0 qiymati tizimning standart tezligidir.

en: Pointer speed for pointing sticks. Accepted values are in the [-1..1] range (from “unaccelerated” to “fast”). A value of 0 is the system default.
uz: Ishora tayoqchalari uchun kursor tezligi. Qabul qilinadigan qiymatlar [-1 dan 1 gacha] oraliqda (tezlanmaganidan “tez”gacha). 0 qiymati tizimning o'rnatilgan tezligidir.

en: Pointer speed for the touchpad. Accepted values are in the [-1..1] range (from “unaccelerated” to “fast”). A value of 0 is the system default.
uz: Touchpad uchun ko'rsatkich tezligi. Qabul qilinadigan qiymatlar [-1..1] oraliqda (eng sekindan “tez”gacha). 0 qiymati tizim standartidir.

en: Preference to indicate whether font rendering should follow the low-level `font-hinting` and `font-antialiasing` and `font-rgba-order` settings, or take environmental factors such as screen resolution and scaling into account. Possible values are: "manual" for respecting the low-level settings, or "automatic" for letting the toolkit make its own decisions.
uz: Shriftlarni renderlashda past darajadagi font-hinting, font-antialiasing va font-rgba-order sozlamalariga rioya qilish yoki ekranning rezolyutsiyasi va o‘lchamini hisobga olish kerakligini belgilaydigan afzallik. Mumkin bo‘lgan qiymatlar: "manual" past darajadagi sozlamalarga rioya qilish, yoki "automatic" vositaning o‘z qarorlarini qabul qilishiga ruxsat berish.

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
uz: Har qanday URL yoki MIME turidagi ishlovchilarni ishga tushirishni oldini olish.

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel’s “Run Application” dialog.
uz: Foydalanuvchining terminalga kirishiga yoki bajarilishi kerak bo‘lgan buyruq satrini ko‘rsatishiga yo‘l qo‘ymaslik. Masalan, bu paneldagi “Dastur ishga tushurish” oynasiga kirishni ham o‘chiradi.

en: Prevent the user from locking their screen.
uz: Foydalanuvchiga o'z ekranini qulflashni taqiqlash.

en: Prevent the user from logging out.
uz: Foydalanuvchini hisobdan chiqishini oldini olish.

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications’ “Print Setup” dialogs.
uz: Foydalanuvchining chop etish sozlamalarini o'zgartirish imkoniyatini cheklash. Masalan, bu barcha ilovalar uchun "Chop etish sozlamalari" dialoglariga kirishni o'chiradi.

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications’ “Print” dialogs.
uz: Foydalanuvchining chop etish imkoniyatini cheklash. Masalan, bu barcha ilovalar uchun "Chop etish" dialoglariga kirishni o'chiradi.

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications’ “Save as” dialogs.
uz: Foydalanuvchiga fayllarni diskka saqlashni oldini olish. Masalan, bu barcha ilovalarning “Saqlash” oynalariga kirishni o‘chirishni anglatadi.

en: Prevent the user from switching to another account while their session is active.
uz: Foydalanuvchining o'z sessiyasi faol bo'lgan vaqtda boshqa foydalanuvchi hisobiga o'tishiga yo'l qo'ymaslik.

en: Prevent users from writing or modifying files on removable storage devices (i.e. flash disks, mobile phones, cameras).
uz: Foydalanuvchilarga tashqi xotira qurilmalarida (masalan, fleshkalar, mobil telefonlar, fotoapparatlar) fayllarni yozish yoki tahrirlashni taqiqlash.

en: Primary Color
uz: Asosiy rang

en: Proxy configuration mode
uz: Proksi konfiguratsiya rejimi

en: RGBA order
uz: RGBA tartibi

en: Raise window above other windows
uz: Oynani boshqa barcha oynalarning ustiga olib chiqish

en: Raise window if covered, otherwise lower it
uz: Agar oyna boshqa oynalar bilan yopilgan bo‘lsa oldinga olib chiqiladi, aks holda orqaga suriladi

en: Recently used files will be remembered for this many days. If set to 0, recent files will not be remembered; if set to -1, they will be retained indefinitely.
uz: Yaqinda ishlatilgan fayllar shuncha kun davomida eslab qolinadi. Agar 0 ga o'rnatilsa, yaqinda ishlatilgan fayllar esda saqlanmaydi; agar -1 ga o'rnatilsa, ular cheksiz saqlanadi.

en: Remember NumLock state
uz: NumLock holatini eslab qolish

en: Represents a change to the color saturation, from 0.0 (grayscale) to 1.0 (full color).
uz: Rangning to‘yinganligini o‘zgartirishni bildiradi, 0.0 (grayscale) dan 1.0 (to‘liq rang) gacha.

en: Represents a change to the default brightness for the blue component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
uz: Ko'k komponentning standart yorqinligini o‘zgartirishni bildiradi. Nol qiymati o‘zgarmasligini, noldan kichik qiymatlar kamayishini, nolga katta qiymatlar esa oshishini anglatadi.

en: Represents a change to the default brightness for the green component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
uz: Yashil komponentning standart yorqinligini o‘zgartirishni bildiradi. Nol qiymati o‘zgarmasligini, noldan kichik qiymatlar kamayishini, nolga katta qiymatlar esa oshishini anglatadi.

en: Represents a change to the default brightness of the red component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
uz: Qizil komponentning standart yorqinligini o‘zgartirishni bildiradi. Nol qiymati o‘zgarmasligini, noldan kichik qiymatlar kamayishini, nolga katta qiymatlar esa oshishini anglatadi.

en: Represents a change to the default contrast of the blue component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
uz: Ko'k komponentning standart kontrastini o‘zgartirishni bildiradi. Nol qiymati kontrastning o‘zgarmasligini, noldan kichik qiymatlar kamayishini, nolga katta qiymatlar esa oshishini anglatadi.

en: Represents a change to the default contrast of the green component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
uz: Yashil komponentning standart kontrastini o‘zgartirishni bildiradi. Nol qiymati kontrastning o‘zgarmasligini, noldan kichik qiymatlar kamayishini, nolga katta qiymatlar esa oshishini anglatadi.

en: Represents a change to the default contrast of the red component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
uz: Qizil komponentning standart kontrastini o‘zgartirishni bildiradi. Nol qiymati kontrastning o‘zgarmasligini, noldan kichik qiymatlar kamayishini, nolga katta qiymatlar esa oshishini anglatadi.

en: Resize window
uz: Oyna o'lchamini o'zgartirish

en: Restore window
uz: Oynani tiklash

en: Results for applications contained in this list will be displayed in the specified order. Results for applications not specified in this list will be displayed last, sorted alphabetically.
uz: Bu ro'yxatdagi ilovalar uchun natijalar ko'rsatilgan tartibda namoyish etiladi. Bu ro'yxatda ko'rsatilmagan ilovalar uchun natijalar oxirida, alifbo tartibida saralanib ko'rsatiladi.

en: Results for applications contained in this list will be displayed when searching.
uz: Qidiruv vaqtida bu ro'yxatdagi dasturlar uchun natijalar ko'rsatiladi.

en: Results for applications contained in this list will not be displayed when searching.
uz: Qidiruv vaqtida bu ro'yxatdagi ilovalar uchun natijalar ko'rsatilmaydi.

en: Reverse switch applications
uz: Ilovalarni teskari tartibda almashtirish

en: Reverse switch system controls
uz: Tizim boshqaruv elementlarini teskari tartibda almashtirish

en: Reverse switch system controls directly
uz: Tizim boshqaruvlarini bevosita teskari tartibda almashtirish

en: Reverse switch windows
uz: Oynalarni teskari tartibda almashtirish

en: Reverse switch windows directly
uz: Teskari tartibda oynalarni to'g'ridan-to'g'ri almashtirish

en: Reverse switch windows of an app directly
uz: Teskari yo'nalishda ilova oynalarini to'g'ridan-to'g'ri almashtirish

en: Reverse switch windows of an application
uz: Ilova oynalarini teskari tartibda almashtirish

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
uz: Gradient chizishda ishlatiladigan o'ng yoki pastki rang, yoxud yagona rang.

en: SOCKS proxy host name
uz: SOCKS proksi host nomi

en: SOCKS proxy port
uz: SOCKS proksi porti

en: Screen magnifier
uz: Ekran kattalashtirgich

en: Screen position
uz: Ekrandagi joylashuv

en: Screen reader
uz: Ovozli o'quvchi

en: Scroll magnified contents beyond the edges of the desktop
uz: Kattalashtirilgan kontentni ish stoli chetlaridan tashqariga siljitish

en: Scrolling method
uz: G'ildiratish (scroll) usuli

en: Scrolling method used for pointing sticks. The scrolling method can be set to either default (“default”) which uses the default method, none (“none”), which disables scrolling, or middle-button (“on-button-down”) which enables scrolling whilst the middle button is held down.
uz: Ishora tayoqchalari uchun qo'llaniladigan sahifani o'tkazish usuli. O'tkazish usulini quyidagi ko'rinishlarda sozlash mumkin: “default” (o'rnatilgan usulni ishlatadi), “none” (o'tkazishni o'chirib qo'yadi) yoki “middle-button” (“on-button-down”) (o'rta tugma bosib turilganda o'tkazishni faollashtiradi).

en: Secondary Color
uz: Ikkilamchi Rang

en: Secondary button action
uz: Ikkinchi darajali tugma vazifasi

en: Secondary click enabled
uz: Ikkinchi darajali bosish yoqilgan

en: Secondary click time
uz: Ikkinchi darajali bosish vaqti

en: Secondary stylus button action, this button is located along the pen handle on some styli like the Grip Pen. Other styli like the Airbrush Pen or the Inking Pen only have one button, this setting is ineffective on those.
uz: Stilusning ikkinchi yon tugmasining vazifasi, bu tugma Grip Pen kabi ayrim stiluslarning ushlagichi bo'ylab joylashgan. Airbrush Pen yoki Inking Pen kabi boshqa stiluslarda faqat bitta tugma bo'lganligi sababli, bu sozlama ularga ta'sir qilmaydi.

en: Secure HTTP proxy host name
uz: Xavfsiz HTTP proksi host nomi

en: Secure HTTP proxy port
uz: Xavfsiz HTTP proksi porti

en: Select the proxy configuration mode. Supported values are “none”, “manual”, “auto”. If this is “none”, then proxies are not used. If it is “auto”, the autoconfiguration URL described by the “autoconfig-url” key is used. If it is “manual”, then the proxies described by “/system/proxy/http”, “/system/proxy/https”, “/system/proxy/ftp” and “/system/proxy/socks” will be used. Each of the 4 proxy types is enabled if its “host” key is non-empty and its “port” key is non-0. If an http proxy is configured, but an https proxy is not, then the http proxy is also used for https. If a SOCKS proxy is configured, it is used for all protocols, except that the http, https, and ftp proxy settings override it for those protocols only.
uz: Proksi sozlamalari rejimini tanlang. Qo‘llab-quvvatlanadigan qiymatlar: “yo‘q”, “qo‘lda”, “avtomatik”. Agar “yo‘q” tanlansa, proksilar ishlatilmaydi. Agar “avtomatik” tanlansa, “autoconfig-url” kalitida ko‘rsatilgan URL orqali barcha protokollar uchun proksi ma’lumotlari olinadi. Agar “qo‘lda” tanlansa, unda “/system/proxy/http”, “/system/proxy/https”, “/system/proxy/ftp” va “/system/proxy/socks” orqali belgilanadigan proksilar ishlatiladi. Har bir proksi turi faollashadi, agar uning “host” kaliti bo‘sh bo‘lmasa va “port” kaliti 0 dan farqli bo‘lsa. Agar http proksi mavjud bo‘lib, https proksi belgilanmagan bo‘lsa, https uchun ham http proksi ishlatiladi. Agar SOCKS proksi belgilanayotgan bo‘lsa, u barcha protokollar uchun ishlatiladi, biroq http, https va ftp uchun alohida proksi sozlamalari mavjud bo‘lsa, ular ustun bo‘ladi.

en: Send reports of technical problems to the vendor
uz: Texnik nosozliklar haqida hisobotni ishlab chiqaruvchiga jo'natish

en: Send statistics when applications are removed or installed
uz: Ilovalar o'chirilganda yoki o'rnatilganda statistika yuborilsin

en: Session type
uz: Sessiya turi

en: Set or unset window to appear always on top
uz: Derazani doimo eng yuqorida ko‘rinadigan qilib sozlash yoki sozlamani bekor qilish

en: Set this to TRUE to activate the screensaver when the session is idle. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. Set org.gnome.desktop.session idle-delay to 0 if you do not want to activate the screensaver.
uz: Sessiya ishlamay qolganda ekran saqlagichni faollashtirish uchun buni TRUE qilib o'rnating. ESKIRGAN: Bu kalit eskirgan va e'tiborga olinmaydi. Agar ekran saqlagichni faollashtirishni xohlamasangiz, org.gnome.desktop.session idle-delay ni 0 ga o'rnating.

en: Set this to TRUE to allow embedding a keyboard into the window when trying to unlock. The “keyboard_command” key must be set with the appropriate command. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
uz: Qulfni ochishga urinayotganda klaviaturani oynaga joylashtirishga ruxsat berish uchun buni TRUE qilib o'rnating. “keyboard_command” kaliti tegishli buyruq bilan o'rnatilgan bo'lishi kerak. ESKIRGAN: Bu kalit eskirgan va e'tiborga olinmaydi.

en: Set this to TRUE to be able to send mouse clicks by tapping on the touchpad.
uz: Touchpadga teginish orqali sichqoncha bosishlarini bajarish uchun bu sozlamaga TRUE qiymatni qo'llang.

en: Set this to TRUE to be able to start a drag by tapping and immediately moving the finger that’s now pressed on the touchpad.
uz: Touchpadga teginib, keyin bosib turgan barmoqni darhol siljitish orqali sudrab olib o'tishni boshlash uchun buni TRUE ga o'zgartiring.

en: Set this to TRUE to enable button locking for the wheel emulation button. If enabled, the first click of the button enables scrolling, the second click disables scrolling again.
uz: Sichqoncha g'ildiragini taqlid qilish tugmasi uchun qulflash funksiyasini yoqish uchun buni TRUE ga o'zgartiring. Agar bu funksiya ishga tushirilsa, tugmani birinchi marta bosish scroll rejimini yoqadi, ikkinchi marta bosish esa uni o'chiradi.

en: Set this to TRUE to enable keyboard repeat.
uz: Klaviatura takrorini yoqish uchun buni TRUE qilib o'rnating.

en: Set this to TRUE to enable middle click during simultaneous left and right click.
uz: Chap va o'ng tugmalarni bir vaqtda bosish vaqtida o'rta tugmani yoqish uchun buni TRUE qilib o'rnating.

en: Set this to TRUE to enable natural (reverse) scrolling for mice.
uz: Sichqonchalar uchun teskari g'ildiratish funksiyasini faollashtirish uchun buni TRUE ga o'zgartiring.

en: Set this to TRUE to enable natural (reverse) scrolling for touchpads.
uz: Touchpadlar uchun tabiiy (teskari) aylantirishni yoqish uchun buni TRUE qilib o'rnating.

en: Set this to TRUE to lock the dragging process within a short timeout when the finger is lifted on the touchpad and the tap-and-drag setting is enabled.
uz: Agar teginish va sudrash funksiyasi faol bo'lsa, touchpaddan barmoq olingandan keyin qisqa vaqt ichida sudrashni qulflash uchun buni TRUE ga o'zgartiring.

en: Set this to TRUE to lock the screen when the screensaver goes active.
uz: Ekran saqlagich ishga tushganda ekranni qulflash uchun buni TRUE qilib o'rnating.

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to allow logging out after a delay. The delay is specified in the “logout_delay” key. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
uz: Qulfni ochish oynasida kechikish bilan tizimdan chiqish imkoniyatini berish uchun buni TRUE ga o'zgartiring. Kechikish vaqti “logout_delay” kalitida belgilangan. ESKIRGAN: Bu kalit endi ishlatilmaydi va e'tiborga olinmaydi.

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to switch to a different user account.
uz: Qulfni ochish oynasida boshqa foydalanuvchi hisobiga o'tish imkoniyatini berish uchun buni TRUE ga o'zgartiring.

en: Set this to the percentage of the physical pressure range that should map to the logical range.
uz: Jismoniy bosim diapazonining mantiqiy diapazonga qancha foizi mos kelishini foizlarda ko'rsating.

en: Set this to true to resize with the right button and show a menu with the middle button while holding down the key given in “mouse-button-modifier”; set it to false to make it work the opposite way around.
uz: Agar “mouse-button-modifier” sozlamasida belgilangan tugma bosib turilganida o'ng tugma orqali oynaning o'lchamini o'zgartirish va o'rta tugma orqali menyuni ochishni xohlasangiz, bu sozlamani "true" ga o'rnating; agar aksincha bo'lishini istasangiz ("false" ga o'rnating).

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the eraser.
uz: O'chirg'ichning bosim sezgirligi egri chizig'i uchun x1, y1 va x2, y2 qiymatlarini belgilang.

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the stylus.
uz: Stilusning bosim sezgirligi egri chizig'i uchun x1, y1 va x2, y2 qiymatlarini belgilang.

en: Set to true to disable all external search provider programs, whether or not they are independently disabled or enabled. External search providers are installed by applications in $XDG_DATA_DIR/gnome-shell/search-providers.
uz: Barcha tashqi qidiruv provayderi dasturlarini, ular mustaqil ravishda o'chirilgan yoki yoqilganligidan qat'i nazar, o'chirish uchun buni TRUE qilib o'rnating. Tashqi qidiruv provayderlari $XDG_DATA_DIR/gnome-shell/search-providers jildidagi ilovalar tomonidan o'rnatiladi.

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
uz: Barcha tashqi thumbnailer dasturlarini, ular mustaqil ravishda o'chirilgan yoki yoqilganligidan qat'i nazar, o'chirish uchun buni TRUE qilib o'rnating.

en: Show all installed input sources
uz: Barcha o'rnatilgan kiritish manbalarini ko'rsatish

en: Show battery percentage
uz: Batareya foizini ko'rsatish

en: Show click type window
uz: Klik turi oynasini ko‘rsatish

en: Show click type window.
uz: Klik turi oynasini ko‘rsatish.

en: Show date in clock
uz: Soat bilan sanani ham ko'rsatish

en: Show details in the lock screen
uz: Qulflangan ekranda tafsilotlarni ko'rsatish

en: Show full name in the lock screen
uz: Bloklash ekranida to'liq familiya ismini ko'rsatish

en: Show full name in the user menu
uz: Foydalanuvchi menyusida to'liq ismni ko'rsatish

en: Show in the lock screen
uz: Qulflangan ekranda ko'rsatish

en: Show notification banners
uz: Bildirishnoma bannerlarini ko'rsatish

en: Show notifications in the lock screen
uz: Qulflangan ekranda xabarnomalarni ko'rsatish

en: Show or hide crosshairs
uz: Kesishmalarni ko'rsatish yoki yashirish

en: Show status shapes
uz: Holat shakllarini ko'rsatilsin

en: Show the run command prompt
uz: Buyruq satrini chiqarish

en: Show the week date in the calendar
uz: Taqvimda hafta sanasini ko'rsatish

en: Show weekday in clock
uz: Soat bilan hafta kunlarini ham ko'rsatish

en: Size of icons in toolbars, either “small” or “large”.
uz: Asboblar panellaridagi belgilar o'lchami, “small” yoki “large”.

en: Size of the cursor used as cursor theme.
uz: Kursor mavzusi sifatida ishlatiladigan kursorning o'lchami.

en: Some applications disregard specifications in ways that result in window manager misfeatures. This option puts the WM in a rigorously correct mode, which gives a more consistent user interface, provided one does not need to run any misbehaving applications.
uz: Ayrim dasturlar belgilangan qoidalarga rioya qilmasligi natijasida oyna boshqaruvchisida muammolar kelib chiqishi mumkin. Bu sozlama oyna boshqaruvchini qat'iy to'g'ri ishlash rejimiga o'rnatadi, bu esa noto'g'ri ishlaydigan dasturlarni ishlatmasangiz, yanada bir xil va tushunarli interfeysni yaratadi.

en: Sound theme name
uz: Ovoz mavzusining nomi

en: Sounds for events
uz: Hodisalar uchun ovozlar

en: Specify the locale to be used for displaying dates, times and numbers formats.
uz: Sanalar, vaqtlar va raqamlar formatlarini ko‘rsatish uchun ishlatiladigan mintaqani belgilash.

en: Stop the user from modifying user accounts. By default, we allow adding and removing users, as well as changing other users settings.
uz: Foydalanuvchiga o'z hisobidan tashqari boshqa foydalanuvchi hisoblarini tahrirlashga yo'l qo'ymaslik. Odatda, biz foydalanuvchilarni qo'shish, o'chirish va boshqa foydalanuvchi hisoblari parametrlarini o'zgartirishga imkon beramiz.

en: Stylus button action, this button is located along the pen handle.
uz: Stilus tugmasining harakati, bu tugma qalam dastasi bo'ylab joylashgan.

en: Stylus pressure curve
uz: Qalam bosimi egri chizig'i

en: Stylus pressure range
uz: Stilus bosim diapazoni

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice with “left”, “right” for right-handed, “mouse” to follow the mouse setting.
uz: Sichqoncha tugmalarini almashtirish: chapqo‘l foydalanuvchilar uchun “left”, o‘ngqo‘l foydalanuvchilar uchun “right”, yoki sichqoncha sozlamasi asosida “mouse”.

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
uz: Chap qo'llar uchun sichqonchaning chap va o'ng tugmalarining o'rnini almashtirish.

en: Switch applications
uz: Ilovalarni almashtirish

en: Switch input source
uz: Kiritish manbaini almashtirish

en: Switch input source backward
uz: Kiritish manbasini orqaga almashtirish

en: Switch system controls
uz: Tizim boshqaruv elementlarini almashtirish

en: Switch system controls directly
uz: Tizim boshqaruvlarini bevosita almashtirish

en: Switch to last workspace
uz: Oxirgi ish maydoniga o'tish

en: Switch to workspace 1
uz: 1-ish maydoniga o'tish

en: Switch to workspace 10
uz: 10-ish maydoniga o'tish

en: Switch to workspace 11
uz: 11-ish maydoniga o'tish

en: Switch to workspace 12
uz: 12-ish maydoniga o'tish

en: Switch to workspace 2
uz: 2-ish maydoniga o'tish

en: Switch to workspace 3
uz: 3-ish maydoniga o'tish

en: Switch to workspace 4
uz: 4-ish maydoniga o'tish

en: Switch to workspace 5
uz: 5-ish maydoniga o'tish

en: Switch to workspace 6
uz: 6-ish maydoniga o'tish

en: Switch to workspace 7
uz: 7-ish maydoniga o'tish

en: Switch to workspace 8
uz: 8-ish maydoniga o'tish

en: Switch to workspace 9
uz: 9-ish maydoniga o'tish

en: Switch to workspace above
uz: Yuqoridagi ish maydoniga o'tish

en: Switch to workspace below
uz: Pastdagi ish maydoniga o'tish

en: Switch to workspace left
uz: Chap tarafdagi ish maydoniga o'tish

en: Switch to workspace right
uz: O'ng tarafdagi ish maydoniga o'tish

en: Switch windows
uz: Oynalarni almashtirish

en: Switch windows directly
uz: Oynalarni to'g'ridan-to'g'ri almashtirish

en: Switch windows of an app directly
uz: Ilova oynalarini to'g'ridan-to'g'ri almashtirish

en: Switch windows of an application
uz: Ilova oynalarini almashtirish

en: System Bell is Audible
uz: Tizim signal tovushi eshitiladi

en: Tablet area
uz: Planshet sohasi

en: Tablet aspect ratio
uz: Planshet tomonlari nisbati

en: Tablet left-handed mode
uz: Planshetning chap qo'l rejimi

en: Tablet mapping
uz: Planshet xaritasi

en: Tap Button Map
uz: Teginish orqali bosish tugmalarining moslashuvi

en: Tasks needs terminal
uz: Vazifalar terminalni talab qiladi

en: Tells the WM how to implement the visual indication that the system bell or another application “bell” indicator has been rung. Currently there are two valid values, “fullscreen-flash”, which causes a fullscreen white-black flash, and “frame-flash” which causes the titlebar of the application which sent the bell signal to flash. If the application which sent the bell is unknown (as is usually the case for the default “system beep”), the currently focused window’s titlebar is flashed.
uz: WM (Window Manager) ga tizim signal ovozi yoki boshqa dastur signal berganda ekranda qanday ko‘rinish ko‘rsatishni belgilaydi. Hozirda ikkita amal qiluvchi qiymat mavjud: “fullscreen-flash” — butun ekran oq-qora miltillaydi, va “frame-flash” — signal yuborgan dastur oynasining sarlavha paneli miltillaydi. Agar signal yuborgan dastur noma’lum bo‘lsa (odatda bu “tizim signal”ida shunday bo‘ladi), hozir faol oynaning sarlavha paneli miltillaydi.

en: Terminal application
uz: Terminal ilovasi

en: Terminal program to use when starting applications that require one. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The default terminal is handled in GIO.
uz: Terminal talab qiladigan ilovalarni ishga tushirishda foydalaniladigan terminal dasturi. ESKIRGAN: Bu kalit eskirgan va e'tiborga olinmaydi. Standart terminal GIO tomonidan boshqariladi.

en: Tertiary button action
uz: Uchinchi tugmaning vazifasi

en: Tertiary stylus button action, this button is located along the pen handle on some styli like the 3D Pen. Other styli like the Grip Pen only have two buttons, this setting is ineffective on those.
uz: Stilusning uchinchi yon tugmasining vazifasi, bu tugma 3D Pen kabi ayrim stiluslarning ushlagichi bo'ylab joylashgan. Grip Pen kabi boshqa stiluslarda faqat ikkita tugma bo'lganligi sababli, bu sozlama ularga ta'sir qilmaydi.

en: Text scaling factor
uz: Matnni masshtablash koeffitsiyenti

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
uz: Hodisa tovushlari uchun ishlatiladigan XDG ovoz mavzusi.

en: The XKB model to use. The value is the same identifier as defined by xkeyboard-config’s geometry files.
uz: Foydalaniladigan XKB modeli. Qiymat xkeyboard-config'ning geometriya fayllarida belgilangan identifikator bilan bir xil bo‘ladi.

en: The active dwell click mode. Possible values are “window” and “gesture”.
uz: Faol bosish rejimi (uzoq bosish). Mumkin bo‘lgan qiymatlar: “oyna” va “harakat”.

en: The amount to delay taking the break by, if the user requests a delay, in seconds.
uz: Agar foydalanuvchi tanaffusni kechiktirishni so'rasa, uni necha sekundga surish mumkin bo'lgan vaqt miqdori.

en: The application that this policy is for.
uz: Bu qoida qaysi ilova uchun.

en: The color of the the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
uz: Kesishmalardagi vertikal va gorizontal chiziqlarning rangi.

en: The command that will be run, if the “embedded_keyboard_enabled” key is set to TRUE, to embed a keyboard widget into the window. This command should implement an XEMBED plug interface and output a window XID on the standard output. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
uz: Agar “embedded_keyboard_enabled” kaliti TRUE (rost) qiymatiga o'rnatilgan bo'lsa, oynaga klaviatura виджетини joylashtirish uchun bajariladigan buyruq. Bu buyruq XEMBED plagin interfeysini qo'llab-quvvatlashi va standart chiqishga oyna XID-sini chop etishi zarur. ESKIRGAN: Bu kalit endi ishlatilmaydi va e'tiborga olinmaydi.

en: The command to invoke when the logout button is clicked. This command should simply log the user out without any interaction. This key has effect only if the “logout_enable” key is set to TRUE. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
uz: Chiqish tugmasi bosilganda bajariladigan buyruq. Bu buyruq foydalanuvchini hech qanday so'rovsiz shunchaki tizimdan chiqarishi kerak. Bu kalit faqat “logout_enable” kaliti TRUE (rost) bo'lgandagina ishlaydi. ESKIRGAN: Bu kalit endi ishlatilmaydi va e'tiborga olinmaydi.

en: The default, true, indicates that a window will be raised whenever its client area or its frame is clicked. Setting this to false means that a window will not be raised if it is clicked on the client area. To raise it, one can click anywhere in the window’s frame, or Super-click on any part of the window. This mode is useful if one uses many overlapping windows.
uz: Standart qiymat — true, bu oynaga (ichki qismiga yoki ramkasiga) bosilganda u yuqoriga ko‘tarilishini anglatadi. Agar false qilib qo‘yilsa, oyna faqat ramkaga bosilgandagina yuqoriga ko‘tariladi. Ichki qismga oddiy bosish bilan esa ko‘tarilmaydi. Biroq istalgan joyga Super tugmasi bilan bosilsa, baribir ko‘tariladi. Bu usul bir nechta ustma-ust derazalar bilan ishlaganda qulay.

en: The duration of each rest break, in seconds.
uz: Har bir tanaffusning davomiyligi, sekundlarda.

en: The keyboard shortcut generated when the button is pressed for custom actions.
uz: Tugma maxsus amallar uchun bosilganda yaratiladigan klaviatura kombinatsiyasi.

en: The limit on the amount of daily screen time the user is allowed, in seconds.
uz: Foydalanuvchi bir kun davomida ekran bilan o'tkazishi mumkin bo'lgan maksimal vaqt, soniyalarda.

en: The list of IDs of applications that are explicitly included in this folder.
uz: Bu papkaga aniq kiritilgan ilovalarning ID'lari ro'yxati.

en: The locale to use for dates / numbers formats
uz: Sanalar va raqamlar formatlari uchun ishlatiladigan mintaqa

en: The machine name to proxy FTP through.
uz: FTP orqali proksi qilish uchun ishlatiladigan qurilma nomi.

en: The machine name to proxy HTTP through.
uz: HTTP orqali proksi qilish uchun ishlatiladigan qurilma nomi.

en: The machine name to proxy secure HTTP through.
uz: Xavfsiz HTTP proksi serveri sifatida foydalaniladigan qurilma nomi.

en: The machine name to use as a SOCKS proxy.
uz: SOCKS proksisi uchun ishlatiladigan qurilma nomi.

en: The magnified view either fills the entire screen, or occupies the top-half, bottom-half, left-half, or right-half of the screen.
uz: Kengaytirilgan ko‘rish oynasi butun ekranni to‘ldirishi yoki ekraning yuqori yarmi, pastki yarmi, chap yarmi yoki o‘ng yarmida joylashishi mumkin.

en: The maximum accuracy level of location.
uz: Joylashuvning maksimal aniqlik darajasi.

en: The name of the application folder.
uz: Ilovi jildi nomi.

en: The name of the session to use. Known value is “gnome”.
uz: Ishlatiladigan sessiya nomi. Ma'lum qiymat "gnome".

en: The names of the workspaces
uz: Ish maydonlarining nomlari

en: The number of seconds after screensaver activation before locking the screen.
uz: Ekran saqlagich faollashganidan keyin ekranni qulflash uchun soniyalar soni.

en: The number of seconds after the screensaver activation before a logout option will appear in the unlock dialog. This key has effect only if the “logout_enable” key is set to TRUE. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored
uz: Ekran saqlagich ishga tushganidan keyin qulfni ochish oynasida tizimdan chiqish imkoniyati paydo bo'lishi uchun soniyalar soni. Bu kalit faqat “logout_enable” kaliti TRUE (rost) bo'lgandagina ishlaydi. ESKIRGAN: Bu kalit endi ishlatilmaydi va e'tiborga olinmaydi

en: The number of seconds of inactivity before the session is considered idle.
uz: Sessiya harakatsiz deb hisoblangunga qadar o'tishi kerak bo'lgan soniyalari.

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to “rgba”. Possible values are: “rgb” for red on left (most common), “bgr” for blue on left, “vrgb” for red on top, “vbgr” for red on bottom.
uz: LCD ekrandagi subpiksel elementlarining joylashuvi; faqat antialiasing “rgba” holatida bo'lganda qo'llaniladi. Quyidagi qiymatlar mavjud: chap tomonda qizil uchun “rgb” (eng keng tarqalgan), chap tomonda ko'k uchun “bgr”, yuqori qismda qizil uchun “vrgb”, pastki qismda qizil uchun “vbgr”.

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/ftp/host” that you proxy through.
uz: Bu system/proxy/ftp/host manzili bo'yicha aniqlangan qurilmada siz ulanayotgan proksi porti.

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/http/host” that you proxy through.
uz: /system/proxy/http/host orqali belgilangan qurilmadagi siz proxy qilayotgan port.

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/https/host” that you proxy through.
uz: /system/proxy/https/host orqali belgilangan qurilmadagi siz proksi qilayotgan port.

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/socks/host” that you proxy through.
uz: /system/proxy/socks/host manzili bo'yicha aniqlangan qurilmada siz ulanayotgan proksi porti.

en: The power of the magnification. A value of 1.0 means no magnification. A value of 2.0 doubles the size.
uz: Kattalashtirish kuchi. 1.0 qiymati kattalashtirilmaganini bildiradi. 2.0 qiymati o‘lchamni ikki baravarga kattalashtiradi.

en: The preferred accent color for the user interface. Valid values are "blue", "teal", "green", "yellow", "orange", "red", "pink", "purple", "slate".
uz: Foydalanuvchi interfeysi uchun tanlangan asosiy rang. Mumkin bo'lgan qiymatlar: "blue", "teal", "green", "yellow", "orange", "red", "pink", "purple", "slate".

en: The preferred color scheme for the user interface. Valid values are “default”, “prefer-dark”, “prefer-light”.
uz: Foydalanuvchi interfeysi uchun tanlangan ranglar mavzusi. Mumkin bo'lgan qiymatlar: “default” (standart), “prefer-dark” (qorong'u), “prefer-light” (yorug').

en: The remembered state of the NumLock LED.
uz: NumLock chiroqchasining eslab qolingan holati.

en: The theme determines the appearance of window borders, titlebar, and so forth. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
uz: Mavzu oyna chegaralari, sarlavha satri va boshqalarning ko'rinishini belgilaydi. ESKIRGAN: Bu kalit eskirgan va e'tiborga olinmaydi.

en: The time between rest breaks, in seconds.
uz: Tanaffuslar oralig'idagi vaqt, sekundlarda.

en: The time delay before raising a window if auto-raise is set to true. The delay is given in thousandths of a second.
uz: Agar avtomatik ravishda oldinga chiqarish (auto-raise) funksiyasi yoqilgan bo'lsa, oynani ko'tarishdan oldingi vaqt oralig'i. Bu vaqt soniyaning mingdan bir qismlarida ko'rsatiladi.

en: The type of action triggered by the button being pressed.
uz: Tugma bosilganda ishga tushadigan harakatning turi.

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no antialiasing, “grayscale” for standard grayscale antialiasing, and “rgba” for subpixel antialiasing (LCD screens only).
uz: Shriftlarni renderlashda ishlatiladigan antialiasing turi. Mumkin bo‘lgan qiymatlar: “none” antialiasing ishlatilmaydi, “grayscale” standart grayscale antialiasing, va “rgba” subpixel antialiasing (faqat LCD ekranlar uchun).

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no hinting and “slight” for fitting only to the Y-axis like Microsoft’s ClearType, DirectWrite and Adobe’s proprietary font rendering engine. Ignores native hinting within the font, generates hints algorithmically. Used on Ubuntu by default. Recommended. The meaning of “medium” and “full” depends on the font format (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) and the installed version of FreeType. They usually try to fit glyphs to both the X and the Y axis (except for .otf: Y-only). This can lead to distortion and/or inconsistent rendering depending on the quality of the font, the font format and the state of FreeType’s font engines.
uz: Shriftlarni renderlashda ishlatiladigan hinting turi. Mumkin bo‘lgan qiymatlar: “none” — hinting ishlatilmaydi va “slight” — faqat Y-o‘qi bo‘yicha moslashtirish, bu Microsoft’ning ClearType, DirectWrite va Adobe’ning o‘ziga xos shrift renderlash tizimi kabi ishlaydi. Bu shriftning o‘zidagi hintingni e'tiborsiz qoldiradi va hintlarni algoritmik tarzda yaratadi. Ubuntu’da standart tarzda ishlatiladi. Tavsiya etiladi. “Medium” va “full”ning ma'nosi shrift formati (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) va o‘rnatilgan FreeType versiyasiga bog‘liq. Ular odatda belgilarga X va Y o‘qlariga moslashtirishga harakat qiladi (lekin .otf formatida: faqat Y-o‘qi). Bu shriftning sifati, shrift formati va FreeType shrift dvigatelining holatiga qarab, deformatsiya va/yoki tutarsiz renderlashga olib kelishi mumkin.

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; “click” means windows must be clicked in order to focus them, “sloppy” means windows are focused when the mouse enters the window, and “mouse” means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
uz: Oyna fokuslash rejimi oynalar qanday aktivlashtirilishini ko'rsatadi. Uning uchta mumkin bo'lgan qiymati bor; “click” (bosish) oynalarni fokuslash uchun ularni bosish kerakligini anglatadi, “sloppy” (ehtiyotsiz) sichqoncha oyna ichiga kirganda oynalar fokuslanishini anglatadi, va “mouse” (sichqoncha) sichqoncha oyna ichiga kirganda oynalar fokuslanishini va sichqoncha oyna tashqarisiga chiqqanda fokusni yo'qotishini anglatadi.

en: The zero-based index into the input sources list specifying the current one in effect. The value is automatically capped to remain in the range [0, sources_length) as long as the sources list isn’t empty. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
uz: Joriy tanlangan kiritish manbasining nolga asoslangan indeksi. Qiymat avtomatik ravishda [0, sources_length) oraliqda qolish uchun cheklab qo‘yiladi, agar manbalar ro‘yxati bo‘sh bo‘lmasa. ESKIRGAN: Bu kalit eskirgan va e’tiborga olinmaydi.

en: Thickness of the crosshairs in pixels
uz: Kesishmalarning qalinligini piksellarda

en: This key contains a list of hosts which are connected to directly, rather than via the proxy (if it is active). The values can be hostnames, domains (using an initial wildcard like *.foo.com), IP host addresses (both IPv4 and IPv6) and network addresses with a netmask (something like 192.168.0.0/24).
uz: Bu sozlama, agar proksi ishlayotgan bo'lsa ham, unga emas, balki bevosita ulanadigan qurilmalar ro'yxatini saqlaydi. Bu ro'yxatdagi elementlar host nomlari, domenlar (masalan, *.foo.com), IP manzillar (ham IPv4, ham IPv6) va netmask bilan tarmoq manzillari (masalan, 192.168.0.0/24) ko'rinishida bo'lishi mumkin.

en: This key is not used; HTTP proxying is enabled when the host key is non-empty and the port is non-0.
uz: Bu sozlama qo'llanilmaydi; HTTP proksisi, agar xost nomi ko'rsatilgan bo'lsa va port raqami noldan katta bo'lsa, faollashadi.

en: This key overrides the automatic hiding of the Universal Access status icon when no accessibility features are enabled.
uz: Maxsus imkoniyatlar yoqilmaganda, bu kalit Universal Kirish holati belgisini avtomatik yashirishni bekor qiladi.

en: This key overrides the hiding of the text caret in noneditable text in applications.
uz: Ushbu kalit, dasturlarda tahrir qilib bo‘lmaydigan matnda matn kursorini yashirishni bekor qiladi.

en: This option determines the effects of double-clicking on the title bar. Current valid options are “toggle-maximize” which will maximize/unmaximize the window, “toggle-maximize-horizontally” and “toggle-maximize-vertically” which will maximize/unmaximize the window in that direction only, “minimize” which will minimize the window, “menu” which will display the window menu, “lower” which will put the window behind all the others, and “none” which will not do anything.
uz: Bu parametr sarlavha satrini ikki marta bosishning ta'sirini belgilaydi. Hozirgi yaroqli variantlar: oynani maksimalallashtirish/tiklash uchun “toggle-maximize”, oynani faqat shu yo'nalishda maksimalallashtirish/tiklash uchun “toggle-maximize-horizontally” va “toggle-maximize-vertically”, oynani minimallashtirish uchun “minimize”, oyna menyusini ko'rsatish uchun “menu”, oynani boshqa barcha oynalar orqasiga qo'yish uchun “lower” va hech narsa qilmaslik uchun “none”.

en: This option determines the effects of middle-clicking on the title bar. Current valid options are “toggle-maximize” which will maximize/unmaximize the window, “toggle-maximize-horizontally” and “toggle-maximize-vertically” which will maximize/unmaximize the window in that direction only, “minimize” which will minimize the window, “menu” which will display the window menu, “lower” which will put the window behind all the others, and “none” which will not do anything.
uz: Bu parametr sarlavha satrini o'rta tugma bilan bosishning ta'sirini belgilaydi. Hozirgi yaroqli variantlar: oynani maksimalallashtirish/tiklash uchun “toggle-maximize”, oynani faqat shu yo'nalishda maksimalallashtirish/tiklash uchun “toggle-maximize-horizontally” va “toggle-maximize-vertically”, oynani minimallashtirish uchun “minimize”, oyna menyusini ko'rsatish uchun “menu”, oynani boshqa barcha oynalar orqasiga qo'yish uchun “lower” va hech narsa qilmaslik uchun “none”.

en: This option determines the effects of right-clicking on the title bar. Current valid options are “toggle-maximize” which will maximize/unmaximize the window, “toggle-maximize-horizontally” and “toggle-maximize-vertically” which will maximize/unmaximize the window in that direction only, “minimize” which will minimize the window, “menu” which will display the window menu, “lower” which will put the window behind all the others, and “none” which will not do anything.
uz: Bu parametr sarlavha satrini o'ng tugma bilan bosishning ta'sirini belgilaydi. Hozirgi yaroqli variantlar: oynani maksimalallashtirish/tiklash uchun “toggle-maximize”, oynani faqat shu yo'nalishda maksimalallashtirish/tiklash uchun “toggle-maximize-horizontally” va “toggle-maximize-vertically”, oynani minimallashtirish uchun “minimize”, oyna menyusini ko'rsatish uchun “menu”, oynani boshqa barcha oynalar orqasiga qo'yish uchun “lower” va hech narsa qilmaslik uchun “none”.

en: This option provides additional control over how newly created windows get focus. It has two possible values; “smart” applies the user’s normal focus mode, and “strict” results in new windows not being given focus automatically.
uz: Bu sozlama yangi ochilgan oynalar qanday qilib diqqat markaziga tushishini yanada yaxshiroq sozlash imkonini beradi. Ikki xil qiymat mavjud: “smart” (aqlli) foydalanuvchining standart fokuslash usulini ishlatadi, “strict” (qat'iy) esa yangi oynalarning o'z-o'zidan aktivlashishiga yo'l qo'ymaydi.

en: Thumbnails will not be created for files whose mime-type is contained in the list.
uz: Ro'yxatda MIME-tipi ko'rsatilgan fayllar uchun thumbnail'lar yaratilmaydi.

en: Time after which the cursor stops blinking, in seconds.
uz: Kursor miltillashdan to'xtaydigan vaqt, sekundlarda.

en: Time before locking
uz: Qulflashdan oldingi vaqt

en: Time before logout option
uz: Chiqish opsiyasi uchun belgilangan vaqt

en: Time before session is considered idle
uz: Sessiya harakatsiz deb hisoblanishidan oldingi muddat

en: Time between breaks
uz: Tanaffuslar oraliq vaqti

en: Time in seconds before a click is triggered.
uz: Bosish amalga oshirilishidan oldin kutish uchun vaqt (soniyalarda).

en: Time in seconds before a simulated secondary click is triggered.
uz: Simulyatsiya qilingan ikkinchi darajali bosish amalga oshirilishidan oldin kutish uchun kerak bo‘lgan vaqt (soniyalarda).

en: Timeout before click repeat
uz: Bosish takrorlanishidan oldingi taym-aut

en: Timeout between click repeats
uz: Bosish takrorlanishlari orasidagi taym-aut

en: Timeout in milliseconds before a click starts repeating (on spinner buttons for example).
uz: Bosish takrorlanishi boshlanishidan oldingi taym-aut, millisekundlarda (masalan, spinner tugmalarida).

en: Timeout in milliseconds between repeated clicks when a button is left pressed.
uz: Tugma chapga bosib turilganda takroriy bosishlar orasidagi taym-aut, millisekundlarda.

en: Toggle fullscreen mode
uz: Oynani to‘liq ekran rejimiga o‘tkazish yoki chiqarish

en: Toggle maximization state
uz: Oynaning maksimal holatini yoqish yoki o‘chirish

en: Toggle window always appearing on top
uz: Oynani doimo yuqorida ko‘rinishini yoqish yoki o‘chirish

en: Toggle window on all workspaces or one
uz: Oynani barcha ish maydonlarida ko‘rsatish yoki faqat bittasida ko‘rsatishga o‘tish

en: Toggle window to be always on top
uz: Derazani doimo eng yuqorida qilishni yoqish/o‘chirish

en: Toolbar Detachable
uz: Asboblar panelini ajratib olish imkoniyati

en: Toolbar Icon Size
uz: Asboblar paneli belgilarining o'lchami

en: Toolbar Style
uz: Asboblar paneli (ToolBar) ko'rinishi

en: Toolbar Style. Valid values are “both”, “both-horiz”, “icons”, and “text”.
uz: Asboblar paneli uslubi. Yaroqli qiymatlar: “both” (ikkalasi), “both-horiz” (ikkalasi gorizontal), “icons” (belgilar) va “text” (matn).

en: Touchpad button orientation
uz: Touchpad tugmalarining joylashuvi

en: Touchpad enabled
uz: Touchpad yoqilgan

en: Touchscreen output mapping
uz: Touchpadni chiqish qurilmasiga moslashuvi

en: Translate the name
uz: Nomni tarjima qilish

en: True to emit a notification a few minutes before a break is due.
uz: Tanaffusdan bir necha daqiqa oldin ogohlantirish uchun "true" (rost) qiymatini qo'llang.

en: True to emit a notification when a break is due to start.
uz: Tanaffus boshlanishidan oldin ogohlantirish berishni faollashtirish uchun "true" (rost) qiymatini kiriting.

en: True to emit a notification when a break is overdue.
uz: Dam olish vaqti o'tib ketganida bildirishnoma ko'rsatish uchun "true" (rost) qiymatini qo'llang.

en: True to fade the screen during rest breaks.
uz: Dam olish paytida ekranning asta-sekin qorayishini yoqish uchun "true' qiymatini bering.

en: True to lock the screen during rest breaks.
uz: Dam olish paytida ekranni qulflash uchun "true" qiymatini bering.

en: True to play a sound when a break finishes.
uz: Tanaffus tugagach signal berilishini faollashtirish uchun "true" (rost) qiymatini bering.

en: True to show a prominent countdown shortly before a break is due.
uz: Tanaffus yaqinlashganda taymerni ko'rsatish uchun "true" (rost) qiymatini qo'llang.

en: Turns on a visual indication when an application or the system issues a “bell” or “beep”; useful for the hard-of-hearing and for use in noisy environments.
uz: Ilova yoki tizim "qo'ng'iroq" yoki "beep" signalini berganda vizual ko'rsatkichni yoqadi; bu eshitishida muammo bo‘lgan foydalanuvchilar yoki shovqinli muhitda ishlayotganlar uchun foydali.

en: URI to use for the background image. Note that the backend only supports local (file://) URIs.
uz: Orqa fon rasmi sifatida ishlatiladigan URI manzili. Diqqat qiling: dasturiy ta'minot faqat mahalliy (file://) URI manzillarini qo'llaydi.

en: URL that provides proxy configuration values. When mode is “auto”, this URL is used to look up proxy information for all protocols.
uz: Proksi sozlamalarini ta'minlaydigan URL. “Avto” rejimda ushbu URL barcha protokollar uchun proksi ma’lumotlarini aniqlashda ishlatiladi.

en: Unused; ignore
uz: Foydalanilmaydi; inkor qilish

en: Use HTTP proxy for all protocols
uz: HTTP proksini barcha protocollar uchun foydalanish

en: Use different input sources for each window
uz: Har bir oyna uchun alohida kiritish usullarini ishlatish

en: Use standard system font in window titles
uz: Oyna sarlavhalarida standart tizim shriftidan foydalanish

en: User name to pass as authentication when doing HTTP proxying.
uz: HTTP orqali proksi ulanishda autentifikatsiya uchun yuboriladigan foydalanuvchi nomi.

en: Visual Bell Type
uz: Vizual Signal Turi

en: When USB devices should be rejected
uz: USB qurilmalari qachon rad etilishi kerak

en: When enabled, input sources get attached to the currently focused window when activated.
uz: Agar yoqilgan bo'lsa, kiritish usullari ishga tushirilganda hozirgi aktiv oynaga bog'lanadi.

en: When enabled, touchpads that support edge scrolling will have that feature enabled.
uz: Agar faollashtirilsa, scroll bar g'ildiratish imkoniyatiga ega bo'lgan touchpadlar bu funksiyani ishlatishi mumkin bo'ladi.

en: When enabled, touchpads that support two-finger scrolling will have that feature enabled.
uz: Yoqilganda, ikki barmoq bilan aylantirishni qo'llab-quvvatlaydigan touchpadlar bu funksiyaga ega bo'ladi.

en: When enabled, touchpads will be disabled while typing on the keyboard.
uz: Yoqilganda, klaviaturada yozish vaqtida touchpadlar o'chiriladi.

en: When set to true, GNOME will remember the state of the NumLock LED between sessions.
uz: Agar bu sozlama TRUE qilib belgilansa, GNOME NumLock chiroqchasining holatini (yoqilgan yoki o'chirilganligini) har safar tizimga kirganingizda saqlab qoladi.

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
uz: Animatsiyalarni namoyish qo'llansinmi. Diqqat: Bu global sozlama, u oyna menejeri va panel kabi elementlarning ishlashini o'zgartiradi.

en: Whether edge scrolling is enabled
uz: Scroll bar bilan scroll qilish yoqilganmi

en: Whether menus should have a tearoff.
uz: Menyularni alohida oynalarga aylantirish mumkin bo'lsinmi.

en: Whether notification banners are visible for application notifications.
uz: Dastur bildirishnomalari uchun xabarnoma bannerlari ko'rinib turishi kerakmi.

en: Whether notification banners for this application are shown or not. Does not affect clicking on message tray buttons.
uz: Ushbu ilova uchun xabarnoma bannerlari namoyish qilinsinmi yoki yo'qmi. Bu xabar qutisi tugmalarini bosishga aloqador emas.

en: Whether notifications are globally enabled for this application.
uz: Ushbu ilova uchun xabarnomalar butun tizim bo'ylab faollashtirilganmi.

en: Whether notifications are shown in the lock screen or not.
uz: Bildirishnomalar qulflangan ekranda ko'rsatilsinmi.

en: Whether notifications from this application are expanded automatically when in banner mode.
uz: Bu dasturdan kelgan bildirishnomalar banner rejimida bo'lganda avtomatik ravishda kengaytirilishi kerakmi.

en: Whether notifications from this application are shown when the screen is locked.
uz: Ushbu ilovadan kelgan bildirishnomalar ekran qulflanganda ko'rsatilsinmi.

en: Whether notifications should be accompanied by sound alerts.
uz: Bildirishnomalar ovozli ogohlantirishlar bilan birga bo'lishi kerakmi.

en: Whether scrollbars should be overlayed as indicators. Depending on input devices in use, permanent scrollbars may still be displayed.
uz: Scroll chiziqlari indikator sifatida ustma-ust (qoplangan) ko‘rsatilishi kerakmi-yo‘qmi. Foydalanilayotgan kiritish qurilmalariga qarab, doimiy scroll chiziqlari ham ko‘rinishi mumkin.

en: Whether the clock displays in 24h or 12h format
uz: Soatning 24 yoki 12 soatlik formatda ko'rsatilishini tanlash

en: Whether the clock shows seconds
uz: Soatda soniyalar ham ko'rsatilsinmi

en: Whether the cursor should blink.
uz: Kurson miltillashi kerakmi.

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The preferred calendar application is the application handling the text/calendar mime type, whether it needs a terminal is taken from its desktop file.
uz: Standart taqvim ilovasi ishga tushishi uchun terminalga ehtiyoj bormi. ESKIRGAN: Ushbu kalit eskirgan va e'tiborga olinmaydi. Tavsiya etilgan taqvim ilovasi text/calendar mime turini boshqaradigan ilova, terminalga ehtiyoj bor-yo‘qligi esa uning desktop faylidan olinadi.

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run.
uz: Standart vazifalar ilovasi ishga tushishi uchun terminalga ehtiyoj bormi.

en: Whether the magnified view should be centered over the location of the system mouse and move with it.
uz: Kattalashtirilgan ko‘rish tizim sichqonchasining joylashuvi ustida markazlashtirilishi va u bilan harakatlanishi kerakligini aniqlaydi.

en: Whether the name key is a filename to be looked up in /usr/share/desktop-directories.
uz: "Name" kaliti /usr/share/desktop-directories ichida topilishi kerak bo'lgan fayl nomi yoki yo'qligi.

en: Whether the on-screen keyboard is turned on.
uz: Ekran klaviaturasi yoqilganmi.

en: Whether the privacy screen is enabled
uz: Maxfiylik ekrani yoqilganmi

en: Whether the screen magnifier is turned on.
uz: Ekran kattalashtirgich yoqilganmi.

en: Whether the screen reader is turned on.
uz: Erkan o'quvchi yoqilganmi.

en: Whether the sticky keys accessibility feature is turned on.
uz: Tugmalarni ketma-ket bosib ishlatish imkoniyati yoqilganmi.

en: Whether the summary and body of notifications from this application will be visible in the locked screen.
uz: Bu ilovadan kelgan bildirishnomalarning qisqacha mazmuni va asosiy qismi qulflangan ekranda ko'rinib turadimi.

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
uz: Foydalanuvchi menyu panellarini ajratib boshqa joyga o'tkaza oladimi.

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
uz: Foydalanuvchi asboblar panellarini ajratib boshqa joyga o'tkaza oladimi.

en: Whether the user can dynamically type a new accelerator when positioned over an active menuitem.
uz: Foydalanuvchi faol menyu punktining ustida bo'lganida yangi tezlashtirilgan tugmani dinamik ravishda yozishi mumkinmi.

en: Whether the users full name is shown in the user menu or not.
uz: Foydalanuvchi ro'yxatida to'liq ism aks etadimi yoki yo'qmi.

en: Whether the user’s full name is shown in the lock screen or not. This only affects the screen shield, the name is always shown in the unlock dialog.
uz: Foydalanuvchi ro'yxatidagi to'liq ism qulflash ekranida aks etadimi yoki yo'qmi. Bu faqat ekran himoyasiga ta'sir qiladi, ism qulfni ochish oynasida doim ko'rinadi.

en: Whether the “Bounce Keys” keyboard accessibility feature is turned on.
uz: "Tugma cheklovi" klaviatura maxsus imkoniyati yoqilgan yoki yo‘qligini tekshirish.

en: Whether the “Mouse Keys” accessibility feature is turned on.
uz: Klaviatura bilan sichqonchani boshqarish yoqilganmi.

en: Whether the “Slow Keys” accessibility feature is turned on.
uz: "Tugmalardagi kechikish" imkoniyati yoqilganmi.

en: Whether the “Toggle Keys” accessibility feature is turned on.
uz: "Toggle tugmalari" imkoniyati yoqilganmi.

en: Whether to automatically mount media
uz: Mediani avtomatik ravishda ulash kerakmi

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
uz: Avtomatik ravishda ulangan media uchun papkani avtomatik ravishda ochish kerakmi

en: Whether to automatically update the timezone using geolocation.
uz: Vaqt mintaqasini joylashuv orqali avtomatik yangilash kerakmi.

en: Whether to beep when a key is accepted.
uz: Tugma qabul qilinganda tovush chiqarilsinmi.

en: Whether to beep when a key is first pressed.
uz: Tugma birinchi marta bosilganda tovush chiqarilsinmi.

en: Whether to beep when a key is rejected.
uz: Tugma rad etilganda tovush chiqarilsinmi.

en: Whether to beep when a keyboard accessibility feature is enabled or disabled.
uz: Klaviatura maxsus imkoniyatlari yoqilganda yoki o'chirilganda tovush chiqarish.

en: Whether to beep when a modifier key is pressed.
uz: Modifikator tugma bosilganda tovush chiqarilsinmi.

en: Whether to disable keyboard accessibility after a timeout, useful for shared machines.
uz: Vaqt o‘tgach klaviatura maxsus imkoniyatlarini o‘chirishni tanlash, ulashilgan kompyuterlarda uchun foydali.

en: Whether to disable sticky keys if two keys are pressed at the same time.
uz: Ikki tugma bir vaqtda bosilganda Tugmalarni ketma-ket bosib ishlatishni o‘chirish.

en: Whether to disable the touchpad while typing
uz: Yozish vaqtida touchpadni o'chirish kerakmi

en: Whether to make the screen grayscale once the user’s screen time limit is reached.
uz: Foydalanuvchining ekran vaqti limiti tugagandan so'ng ekranni kulrang qilish kerakmi.

en: Whether to play sounds on input events.
uz: Kiritish hodisalarida tovushlarni ijro etish kerakmi.

en: Whether to play sounds on user events.
uz: Foydalanuvchi hodisalarida tovushlarni ijro etish kerakmi.

en: Whether to protect USB devices
uz: USB qurilmalarini himoya qilish kerakmi

en: Whether to remember application usage
uz: Ilovalardan foydalanish tarixi saqlansinmi

en: Whether to remember recently used files
uz: Yaqinda ishlatilgan fayllarni eslab qolinsinmi

en: Whether to remove old files from the trash automatically
uz: Savatdagi eski fayllar avtomatik tarzda o'chirilsinmi yoki yo'qmi

en: Whether to remove old temporary files automatically
uz: Eski vaqtinchalik fayllar avtomatik tarzda o'chirilsinmi yoki yo'qmi

en: Whether to resize with the right button
uz: O'ng tugmani bosib turib oynaning o'lchamini o'zgartirishga ruxsat berilsinmi

en: Whether to use shapes to indicate status in addition or instead of color.
uz: Holatni ko‘rsatishda rang o‘rniga yoki qo‘shimcha ravishda shakllardan foydalanishni tanlash.

en: Whether to use the HTTP proxy for all protocols or not.
uz: Barcha protokollar uchun HTTP proksidan foydalanilsinmi yoki yo‘qmi.

en: Whether to use the high contrast style.
uz: Yuqori kontrast uslubi qo'llashni tanlash.

en: Whether toolkits should load accessibility related modules.
uz: Toolkitlar maxsus imkoniyatlarga oid modullarni yuklash kerakmi.

en: Whether two-finger scrolling is enabled
uz: Ikki barmoq bilan g'ildiratish yoqilganmi

en: Whether volume can be set above 100%, using software amplification.
uz: Dasturiy amplifikatsiya yordamida tovushni 100% dan yuqori sozlash imkoniyati bormi.

en: Whether windows should be raised when their client area is clicked
uz: Oynaning mijoz sohasi bosilganda oyna ustki qatlamga ko'tarilsinmi

en: Width in pixels of the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
uz: Kesishmalarni tashkil etuvchi vertikal va gorizontal chiziqlarning pikseldagi kengligi.

en: Window focus mode
uz: Oynaga e'tibor qaratish tartibi

en: Window scaling factor
uz: Oyna o'lchamini kattalashtirish omili

en: Window title font
uz: Oyna sarlavhasi shrifti

en: XKB model to use
uz: Foydalaniladigan XKB modeli
