msmtp 1.8.26 - en to ro translation catalogue (320 entries)

en: 
    Report bugs to <%s>.
ro: 
    Raportați erorile la <%s>.

en:   --                           end of options
ro:   --                           sfârșitul opțiunilor

en:   --aliases=[file]             set/unset aliases file
ro:   --aliases=[fișier]           specifică/elimină fișierul de alias

en:   --auth[=(on|off|method)]     enable/disable authentication and optionally
                                   choose the method
ro:   --auth[=(on|off|metoda)]     activează/dezactivează autentificarea și, opțional,
                                   alege metoda

en:   --auto-from[=(on|off)]       enable/disable automatic envelope-from addresses
ro:   --auto-from[=(on|off)]       activează/dezactivează completarea automată a
                                   adresei expeditorului plicurilor, câmpul „From”

en:   --configure=mailaddress      generate and print configuration for address
ro:   --configure=adresă-email     generează și afișează configurația pentru adresă

en:   --domain=string              set the argument of EHLO or LHLO command
ro:   --domain=șir                 stabilește argumentul comenzii EHLO sau LHLO

en:   --help                       print help
ro:   --help                       imprimă ajutorul și iese

en:   --host=hostname              set the server, use only command-line settings;
                                   do not use any configuration file data
ro:   --host=nume-gazdă            specifică numele serverului, utilizează numai
                                   parametrii din linia de comandă; nu utilizează
                                   datele din fișierul de configurare

en:   --logfile-time-format=[fmt]  set/unset log file time format for strftime()
ro:   --logfile-time-format=[format]  definește formatul de dată strftime() al
                                   fișierului de jurnal

en:   --maildomain=[domain]        set the domain for automatic envelope from
                                   addresses
ro:   --maildomain=[domeniu]       definește domeniul pentru completarea automată a
                                   adresei expeditorului plicurilor

en:   --passwordeval=[eval]        evaluate password for authentication
ro:   --passwordeval=[eval]        evaluează parola pentru autentificare

en:   --port=number                set port number
ro:   --port=număr                 stabilește numărul portului

en:   --protocol=(smtp|lmtp)       use the given sub protocol
ro:   --protocol=(smtp|lmtp)       utilizează protocolul dat

en:   --proxy-host=[IP|hostname]   set/unset proxy
ro:   --proxy-host=[IP|nume-gazdă]  specifică/elimină serverul proxy

en:   --proxy-port=[number]        set/unset proxy port
ro:   --proxy-port=[număr]         specifică/elimină portul serverului proxy

en:   --read-envelope-from         read envelope from address from the mail
ro:   --read-envelope-from         citește adresa expeditorului plicului din e-mail

en:   --remove-bcc-headers[=(on|off)] enable/disable removal of Bcc headers
ro:   --remove-bcc-headers[=(on|off)]
                                   activează/dezactivează eliminarea antetelor „Bcc”

en:   --rmqs=host|@domain|#queue   send a Remote Message Queue Starting request
ro:   --rmqs=gazdă|@domeniu|#nr-coadă
                                   trimite o cerere Remote Message Queue Starting

en:   --set-date-header[=(auto|off)] set Date header handling
ro:   --set-date-header[=(auto|off)]  gestionează antetul „Date”

en:   --set-from-header[=(auto|on|off)] set From header handling
ro:   --set-from-header[=(auto|on|off)]  gestionează antetul „From”

en:   --set-msgid-header[=(auto|off)] set Message-ID header handling
ro:   --set-msgid-header[=(auto|off)]  gestionează antetul „Message-ID”

en:   --socket=[socketname]        set/unset local socket to connect to
ro:   --socket=[nume-soclu]        specifică/elimină soclul local la care să se
                                   conecteze

en:   --source-ip=[IP]             set/unset source ip address to bind the socket to
ro:   --source-ip=[IP]             specifică/elimină adresa IP sursă la care se
                                   asociază soclul

en:   --syslog[=(on|off|facility)] enable/disable/configure syslog logging
ro:   --syslog[=(on|off|facility)] activează/dezactivează/configurează jurnalizarea
                                   syslog

en:   --timeout=(off|seconds)      set/unset network timeout in seconds
ro:   --timeout=(off|secunde)      stabilește/dezactivează timpul de așteptare al
                                   rețelei în secunde

en:   --tls-cert-file=[file]       set/unset private cert file for TLS
ro:   --tls-cert-file=[fișier]     specifică/elimină fișierul de certificat privat
                                   pentru TLS

en:   --tls-certcheck[=(on|off)]   enable/disable server certificate checks for TLS
ro:   --tls-certcheck[=(on|off)]   activează/dezactivează verificările certificatelor
                                   serverului pentru TLS

en:   --tls-crl-file=[file]        set/unset revocation file for TLS
ro:   --tls-crl-file=[fișier]      specifică/elimină fișierul de revocare pentru TLS

en:   --tls-fingerprint=[f]        set/unset trusted certificate fingerprint for TLS
ro:   --tls-fingerprint=[f]        specifică/elimină amprenta digitală a certificatului
                                   de încredere pentru TLS

en:   --tls-host-override=[host]   set/unset override for TLS host verification.
ro:   --tls-host-override=[gazda]  activează/dezactivează suprascrierea pentru
                                   verificarea unei gazdei TLS

en:   --tls-key-file=[file]        set/unset private key file for TLS
ro:   --tls-key-file=[fișier]      specifică/elimină fișierul de chei private pentru
                                   TLS

en:   --tls-min-dh-prime-bits=[b]  set/unset minimum bit size of DH prime
ro:   --tls-min-dh-prime-bits=[b]  specifică/dezactivează numărul minim de biți
                                   utilizați pentru numărul prim DH

en:   --tls-priorities=[prios]     set/unset TLS priorities.
ro:   --tls-priorities=[priorități]  stabilește/elimină prioritățile TLS

en:   --tls-starttls[=(on|off)]    enable/disable STARTTLS for TLS
ro:   --tls-starttls[=(on|off)]    activează/dezactivează STARTTLS pentru TLS

en:   --tls-trust-file=[file]      set/unset trust file for TLS
ro:   --tls-trust-file=[fișier]    specifică/elimină fișierul de încredere pentru TLS

en:   --tls[=(on|off)]             enable/disable TLS encryption
ro:   --tls[=(on|off)]             activează/dezactivează criptarea TLS

en:   --undisclosed-recipients[=(on|off)] enable/disable replacement of To/Cc/Bcc
                                   with To: undisclosed-recipients:;
ro:   --undisclosed-recipients[=(on|off)]
                                   activează/dezactivează înlocuirea To/Cc/Bcc cu
                                   To: undisclosed-recipients:;

en:   --user=[username]            set/unset user name for authentication
ro:   --user=[nume-utilizator]     specifică/elimină numele utilizatorului pentru
                                   autentificare

en:   --version                    print version
ro:   --version                    afișează informațiile despre versiune

en:   -C, --file=filename          set configuration file
ro:   -C, --file=nume-fișier       stabilește fișierul de configurare

en:   -N, --dsn-notify=(off|cond)  set/unset DSN conditions
ro:   -N, --dsn-notify=(off|cond)  stabilește/elimină condițiile DSN

en:   -P, --pretend                print configuration info and exit
ro:   -P, --pretend                afișează informațiile despre configurare și iese

en:   -R, --dsn-return=(off|ret)   set/unset DSN amount
ro:   -R, --dsn-return=(off|ret)   specifică/elimină cantitatea de returnat în DSN
                                   (off/headers/full)

en:   -S, --serverinfo             print information about the server
ro:   -S, --serverinfo             afișează informații despre server

en:   -X, --logfile=[file]         set/unset log file
ro:   -X, --logfile=[fișier]       specifică/elimină fișierul de jurnal

en:   -a, --account=id             use the given account instead of the account
                                   named "default"; its settings may be changed
                                   with command-line options
ro:   -a, --account=id             utilizează contul dat în locul contului numit
                                   „default”; parametrii acestuia pot fi modificați
                                   cu ajutorul opțiunilor din linia de comandăn

en:   -d, --debug                  print debugging information
ro:   -d, --debug                  imprimă informațiile de depanare

en:   -f, --from=address           set envelope from address
ro:   -f, --from=adresa            definește adresa expeditorului plicului

en:   -t, --read-recipients        read additional recipients from the mail
ro:   -t, --read-recipients        citește destinatarii suplimentari din e-mail

en:  = %.2f KiB
ro:  = %.2f Kio

en:  = %.2f MiB
ro:  = %.2f Mio

en: %d seconds
ro: %d secunde

en: %ld bytes
ro: %ld octeți

en: %s server at %s (%s [%s]), port %d:
ro: serverul %s pe %s (%s [%s]), port %d:

en: %s server at %s (%s), port %d:
ro: serverul %s pe %s (%s), port %d:

en: %s server at %s ([%s]), port %d:
ro: serverul %s pe %s ([%s]), port %d:

en: %s server at %s, port %d:
ro: serverul %s pe %s, port %d:

en: %s version %s
ro: %s versiunea %s

en: %s: cannot get activation time
ro: %s: nu se poate obține data și ora activării

en: %s: cannot get certificate common name
ro: %s: nu se poate obține câmpul „Common Name” al certificatului

en: %s: cannot get certificate issuer
ro: %s: nu se poate obține emitentul certificatului

en: %s: cannot get certificate subject
ro: %s: nu se poate obține subiectul certificatului

en: %s: cannot get expiration time
ro: %s: nu se poate obține data și ora expirării

en: %s: cannot initialize certificate structure
ro: %s: nu se poate inițializa structura certificatului

en: %s: certificate common name contains NUL
ro: %s: câmpul „Common Name” al certificatului conține NUL

en: %s: certificate subject alternative name contains NUL
ro: %s: câmpul „Subject Alternative Name” al certificatului conține NUL

en: %s: error getting MD5 fingerprint
ro: %s: eroare la obținerea amprentei MD5

en: %s: error getting SHA1 fingerprint
ro: %s: eroare la obținerea amprentei SHA1

en: %s: error getting SHA256 fingerprint
ro: %s: eroare la obținerea amprentei SHA256

en: %s: error parsing certificate
ro: %s: eroare la analizarea certificatului

en: %s: error parsing certificate %u of %u
ro: %s: eroare la analizarea certificatului %u din %u

en: %s: input error
ro: %s: eroare de intrare

en: %s: no certificate was found
ro: %s: nu a fost găsit niciun certificat

en: %s: no certificate was sent
ro: %s: nu a fost trimis niciun certificat

en: %s: the certificate fingerprint does not match
ro: %s: amprenta digitală a certificatului nu se potrivește

en: %s: the certificate owner does not match hostname %s
ro: %s: proprietarul certificatului nu se potrivește cu numele de gazdă %s

en: (not set)
ro: (nedefinit)

en: (read from mail)
ro: (citește din e-mail)

en: , LOCALEDIR is %s
ro: , LOCALEDIR este %s

en: 1 second
ro: o secundă

en: Accepted but ignored: -A, -B, -bm, -G, -h, -i, -L, -m, -n, -O, -o
ro: Acceptate, dar ignorate: -A, -B, -bm, -G, -h, -i, -L, -m, -n, -O, -o

en: Activation time
ro: Data și ora de activare

en: Authentication library: %s
    Supported authentication methods:
ro: Biblioteca de autentificare: %s
    Metode de autentificare acceptate:

en: Cannot send command because it is longer than %d characters. Increase SMTP_MAXCMDLEN.
ro: Nu se poate trimite comanda deoarece este mai lungă de %d caractere. Măriți valoarea variabilei SMTP_MAXCMDLEN.

en: Capabilities:
ro: Capacități:

en: Changing the mode of operation:
ro: Schimbarea modului de operare:

en: Configuration mode:
      %s --configure=mailadress
      Generate and print configuration for address.
ro: Modul de configurare:
      %s --configure=adresă-email
     Generează și afișează configurația pentru adresă.

en: Configuration options:
ro: Opțiuni de configurare:

en: Copyright (C) %d Martin Lambers and others.
    This is free software.  You may redistribute copies of it under the terms of
    the GNU General Public License <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html>.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
ro: Drepturi de autor © %d Martin Lambers și alții.
    Acesta este software liber.  Puteți redistribui copii ale acestuia
    în conformitate cu termenii din Licența publică generală GNU
    <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html>.
    Nu există NICI O GARANȚIE, în măsura permisă de lege.

en: Expiration time
ro: Data și ora expirării

en: Fingerprints
ro: Amprentele digitale

en: GNU SASL: authentication method %s not supported
ro: GNU SASL: metoda de autentificare %s nu este acceptată

en: GNU SASL; oauthbearer and xoauth2: built-in
ro: GNU SASL; oauthbearer și xoauth2: încorporate

en: General options:
ro: Opțiuni generale:

en: IDN support:
ro: Suport IDN:

en: Issuer
ro: Emitent

en: Keyring support:
ro: Suport pentru inele de chei:

en: LMTP server message: %s
ro: mesajul serverului LMTP: %s

en: Maximum message size is
ro: Dimensiunea maximă a mesajului este de

en: No special capabilities.
ro: Fără capacități speciale.

en: Options specific to sendmail mode:
ro: Opțiuni specifice pentru modul trimitere e-mail:

en: Platform: %s
ro: Platformă: %s

en: Rejecting server reply that is longer than %d lines. Increase SMTP_MAXLINES.
ro: Se respinge răspunsul serverului care este mai lung de %d linii. Creșteți valoarea variabilei SMTP_MAXLINES.

en: Remote Message Queue Starting mode:
      %s [option...] --rmqs=host|@domain|#queue
      Send a Remote Message Queue Starting request to a server.
ro: Modul de pornire a cozii de mesaje la distanță:
      %s [opțiune...] --rmqs=gazdă|@domeniu|#nr-coadă
      Trimite o cerere Remote Message Queue Starting către un server.

en: SMTP server does not accept EHLO or HELO commands
ro: Serverul SMTP nu acceptă comenzile EHLO sau HELO

en: Sendmail mode (default):
      %s [option...] [--] recipient...
      %s [option...] -t [--] [recipient...]
      Read a mail from standard input and transmit it to an SMTP or LMTP server.
ro: Modul trimitere e-mail (implicit):
      %s [opțiune...] [--] destinatar...
      %s [opțiune...] -t [--] [destinatar...]
      Citește un mesaj de la intrarea standard și îl transmite către un server SMTP sau LMTP.

en: Server information mode:
      %s [option...] --serverinfo
      Print information about a server.
ro: Modul de informații despre server:
      %s [opțiune...] --serverinfo
      Afișează informații despre un server.

en: Subject
ro: Subiect

en: Support for Delivery Status Notifications
ro: Suport pentru notificări privind starea livrării („Delivery Status Notifications”: DSN)

en: Support for RMQS (Remote Message Queue Starting)
ro: Suport pentru RMQS (Remote Message Queue Starting)

en: Support for TLS encryption via the STARTTLS command
ro: Suport pentru criptarea TLS prin intermediul comenzii STARTTLS

en: Support for command grouping for faster transmission
ro: Suport pentru gruparea comenzilor pentru o transmisie mai rapidă

en: Supported authentication methods:
ro: Metode de autentificare acceptate:

en: System configuration file name: %s
ro: Numele fișierului de configurare al sistemului: %s

en: TLS certificate check failed
ro: Verificarea certificatului TLS a eșuat

en: TLS certificate information:
ro: Informații despre certificatul TLS:

en: TLS certificate verification failed
ro: Verificarea certificatului TLS a eșuat

en: TLS handshake failed
ro: negocierea TLS a eșuat

en: TLS handshake failed: %s
ro: Negocierea TLS a eșuat: %s

en: TLS session parameters:
ro: Parametrii sesiunii TLS:

en: TLS/SSL library: %s
ro: Biblioteca TLS/SSL: %s

en: This server might advertise more or other capabilities when TLS is active.
ro: Acest server poate anunța mai multe sau alte capacități atunci când TLS este activ.

en: Too many redirects when expanding alias %s.
ro: Prea multe redirecționări la extinderea alias-ului %s.

en: Usage:
ro: Utilizare:

en: User configuration file name: %s
ro: Numele fișierului de configurare al utilizatorului: %s

en: Validity
ro: Valabilitate

en: a blocking operation is in progress
ro: o operație de blocare este în curs de desfășurare

en: a protocol violating EOF occurred
ro: a avut loc un sfârșit de fișier care afectează protocolul

en: account %s from %s: %s
ro: contul %s din %s: %s

en: account %s not found in %s
ro: contul %s nu a fost găsit în %s

en: account %s not found in %s and %s
ro: contul %s nu a fost găsit în %s și %s

en: account %s not found: no configuration file available
ro: contul %s nu a fost găsit: nu este disponibil niciun fișier de configurare

en: account chosen by envelope from address %s: %s
ro: cont ales prin intermediul adresei expeditorului plicului %s: %s

en: add your password to the key ring:
ro: adăugați parola la inelul de chei:

en: address family not supported
ro: familia de adrese nu este acceptată

en: address type not supported
ro: tip de adresă neacceptat

en: authentication failed (method %s)
ro: autentificarea a eșuat (metoda %s)

en: authentication failed: %s (method %s)
ro: autentificarea a eșuat: %s (metoda %s)

en: authentication method %s needs TLS channel binding information
ro: metoda de autentificare %s are nevoie de informații de asociere a canalului TLS

en: authentication method %s needs a password
ro: metoda de autentificare %s necesită o parolă

en: authentication method %s needs a user name
ro: metoda de autentificare %s are nevoie de un nume de utilizator

en: authentication method %s not supported
ro: metoda de autentificare %s nu este acceptată

en: authentication method CRAM-MD5: server sent invalid challenge
ro: metoda de autentificare CRAM-MD5: serverul a trimis o provocare nevalidă

en: automatic configuration based on SRV records failed: %s
ro: configurarea automată pe baza înregistrărilor SRV a eșuat: %s

en: built-in
ro: încorporat

en: cannot allocate certificate for TLS session: %s
ro: nu se poate aloca un certificat pentru sesiunea TLS: %s

en: cannot bind source ip %s: %s
ro: nu se poate asocia adresa IP sursă %s: %s

en: cannot connect to %s, port %d: %s
ro: nu se poate conecta la %s, portul %d: %s

en: cannot connect to %s: %s
ro: nu se poate conecta la %s: %s

en: cannot create TLS context: %s
ro: nu se poate crea contextul TLS: %s

en: cannot create a TLS structure: %s
ro: nu se poate crea o structură TLS: %s

en: cannot create socket: %s
ro: nu se poate crea soclul: %s

en: cannot create temporary file: %s
ro: nu se poate crea fișierul temporar: %s

en: cannot find a usable authentication method
ro: nu se poate găsi o metodă de autentificare utilizabilă

en: cannot get TLS certificate info
ro: nu se pot obține informații despre certificatul TLS

en: cannot get initial OK message from server
ro: nu se poate primi mesajul OK inițial de la server

en: cannot initialize TLS library: %s
ro: nu se poate inițializa biblioteca TLS: %s

en: cannot initialize TLS session: %s
ro: nu se poate inițializa sesiunea TLS: %s

en: cannot initialize libtls
ro: nu se poate inițializa „libtls”

en: cannot initialize networking: %s
ro: nu se poate inițializa rețeaua: %s

en: cannot load CRL file: %s
ro: nu se poate încărca fișierul CRL: %s

en: cannot load certificate file %s: %s
ro: nu poate încărca fișierul de certificat %s: %s

en: cannot load key file %s: %s
ro: nu se poate încărca fișierul de chei %s: %s

en: cannot load trust file %s: %s
ro: nu se poate încărca fișierul de încredere %s: %s

en: cannot locate host %s: %s
ro: nu se poate localiza gazda %s: %s

en: cannot lock (tried for %d seconds): %s
ro: nu se poate bloca (s-a încercat timp de %d secunde): %s

en: cannot lock: %s
ro: nu se poate bloca: %s

en: cannot log to %s: %s
ro: nu se poate scrie jurnalul în „%s”: %s

en: cannot open: %s
ro: nu se poate deschide: %s

en: cannot read from TLS connection
ro: nu se poate citi din conexiunea TLS

en: cannot read from TLS connection: %s
ro: nu se poate citi din conexiunea TLS: %s

en: cannot rewind temporary file: %s
ro: nu se poate reveni la începutul fișierului temporar: %s

en: cannot set TLS method
ro: nu poate stabili metoda TLS

en: cannot set X509 CRL file %s for TLS session: %s
ro: nu se poate configura fișierul X509 CRL %s pentru sesiunea TLS: %s

en: cannot set X509 key file %s and/or X509 cert file %s for TLS session: %s
ro: nu se poate configura fișierul cheie X509 %s și/sau fișierul certificat X509 %s pentru sesiunea TLS: %s

en: cannot set X509 system trust for TLS session: %s
ro: nu se poate configura un sistem de încredere X509 pentru sesiunea TLS: %s

en: cannot set X509 trust file %s for TLS session: %s
ro: nu se poate configura fișierul de încredere X509 %s pentru sesiunea TLS: %s

en: cannot set credentials for TLS session: %s
ro: nu se pot defini acreditările pentru sesiunea TLS: %s

en: cannot set default priority for TLS session: %s
ro: nu se poate stabili prioritatea implicită pentru sesiunea TLS: %s

en: cannot set minimum number of DH prime bits for TLS: %s
ro: nu se poate defini numărul minim de biți utilizați pentru numărul prim DH în sesiunea TLS: %s

en: cannot set priorities for TLS session: %s
ro: nu se pot stabili prioritățile pentru sesiunea TLS: %s

en: cannot set the file descriptor for TLS: %s
ro: nu se poate stabili descriptorul de fișier pentru TLS: %s

en: cannot use a secure authentication method
ro: nu se poate utiliza o metodă de autentificare sigură

en: cannot use both --from and --read-envelope-from
ro: nu se poate utiliza atât „--from”, cât și „--read-envelope-from”

en: cannot use both --host and --account
ro: nu se poate utiliza atât „--host”, cât și „--account”

en: cannot use both --serverinfo and --rmqs
ro: nu se poate utiliza atât „--serverinfo”, cât și „--rmqs”

en: cannot use deprecated fingerprints, please update to SHA256
ro: nu se pot utiliza amprente depreciate, vă rugăm să actualizați la SHA256

en: cannot write mail headers to temporary file: output error
ro: nu se pot scrie antetele de e-mail în fișierul temporar: eroare de ieșire

en: cannot write to TLS connection
ro: nu se poate scrie pe conexiunea TLS

en: cannot write to TLS connection: %s
ro: nu se poate scrie pe conexiunea TLS: %s

en: choose
ro: alegeți

en: class type not found
ro: tipul de clasă nu a fost găsit

en: command %s failed
ro: comanda %s a eșuat

en: command not supported
ro: comandă neacceptată

en: connection not allowed
ro: conexiunea nu este permisă

en: connection refused
ro: conexiune refuzată

en: connection reset by peer
ro: conexiune reinițiată de către mașina de la distanță

en: contains secrets and therefore must be owned by you
ro: conține secrete și, prin urmare, trebuie să vă aparțină

en: contains secrets and therefore must have no more than user read/write permissions
ro: conține secrete și, prin urmare, nu trebuie să aibă mai mult decât permisiuni de citire/scriere pentru utilizator

en: copy this to your configuration file %s
ro: copiați aceasta în fișierul de configurare %s

en: could not parse protocols
ro: nu s-au putut analiza protocoalele

en: could not send mail
ro: nu s-a putut trimite corespondența

en: could not send mail (account %s from %s)
ro: nu s-a putut trimite corespondența (contul %s din %s)

en: could not send mail to all recipients
ro: nu s-a putut trimite corespondența către toți destinatarii

en: could not send mail to all recipients (account %s from %s)
ro: nu s-a putut trimite corespondența către toți destinatarii (contul %s din %s)

en: delivery to one or more recipients failed
ro: livrarea către unul sau mai mulți destinatari a eșuat

en: disabled
ro: dezactivat

en: enabled
ro: activat

en: encrypt your password:
ro: criptați-vă parola:

en: envelope from address %s not accepted by the server
ro: adresa expeditorului plicului %s nu este acceptată de server

en: envelope from address extracted from mail: %s
ro: adresa expeditorului plicului extrasă din e-mail: %s

en: envelope-from address is missing
ro: lipsește adresa expeditorului de pe plic

en: error in priority string at position %d
ro: eroare în șirul de priorități la poziția %d

en: falling back to default account
ro: se revine la contul implicit

en: feature not yet implemented for OpenSSL
ro: caracteristică neimplementată încă pentru OpenSSL

en: feature not yet implemented for libtls
ro: caracteristică neimplementată încă pentru „libtls”

en: general server failure
ro: eșec general al serverului

en: host name too long
ro: nume de gazdă prea lung

en: host not found (authoritative)
ro: gazda nu a fost găsită (server autorizat)

en: host not found (nonauthoritative) or server failure
ro: gazda nu a fost găsită (server neautorizat) sau eroare de server

en: host not set
ro: numele gazdei nu este definit

en: host unreachable
ro: gazdă inaccesibilă

en: ignoring system configuration file %s: %s
ro: se ignoră fișierul de configurare al sistemului %s: %s

en: ignoring user configuration file %s: %s
ro: se ignoră fișierul de configurare al utilizatorului %s: %s

en: input error
ro: eroare de intrare

en: input error while reading the mail
ro: eroare de intrare în timpul citirii mesajului

en: invalid argument
ro: argument nevalid

en: invalid argument %s for %s
ro: argument nevalid %s pentru %s

en: invalid argument for Remote Message Queue Starting
ro: argument nevalid pentru Remote Message Queue Starting

en: invalid logfile_time_format
ro: logfile_time_format nevalid

en: invalid mail address
ro: adresă de e-mail nevalidă

en: invalid request
ro: cerere nevalidă

en: limit on the number of tasks has been reached
ro: limita numărului de sarcini a fost atinsă

en: line %d: account %s not (yet) defined
ro: linia %d: contul %s nu este (încă) definit

en: line %d: account %s was already defined
ro: linia %d: contul %s a fost deja definit

en: line %d: an account name must not contain colons or commas
ro: linia %d: un nume de cont nu trebuie să conțină două puncte „:” sau virgule

en: line %d: command %s does not take an argument
ro: linia %d: comanda %s nu acceptă un argument

en: line %d: command %s needs an argument
ro: linia %d: comanda %s necesită un argument

en: line %d: duplicate alias '%s'
ro: linia %d: alias duplicat „%s”

en: line %d: invalid alias '%s'
ro: linia %d: alias nevalid „%s”

en: line %d: invalid argument %s for command %s
ro: linia %d: argument nevalid %s pentru comanda %s

en: line %d: longer than %d characters
ro: linia %d: mai lungă de %d caractere

en: line %d: missing account name
ro: linia %d: lipsește numele contului

en: line %d: single ':' delimiter expected
ro: linia %d: se aștepta un singur delimitator „:”

en: line %d: unknown command %s
ro: linia %d: comandă necunoscută %s

en: line longer than %d characters
ro: linie mai lungă de %d caractere

en: loaded system configuration file %s
ro: s-a încărcat fișierul de configurare al sistemului %s

en: loaded user configuration file %s
ro: s-a încărcat fișierul de configurare al utilizatorului %s

en: log info was: %s
ro: informațiile de jurnal au fost: %s

en: network read error
ro: eroare de citire în rețea

en: network read error: %s
ro: eroare de citire în rețea: %s

en: network unreachable
ro: rețea inaccesibilă

en: network write error
ro: eroare de scriere în rețea

en: network write error: %s
ro: eroare de scriere în rețea: %s

en: no SRV records for %s or %s
ro: nu există înregistrări SRV pentru %s sau %s

en: no buffer space available
ro: nu există spațiu disponibil în memoria tampon

en: no environment variables RANDFILE or HOME, or filename of rand file too long
ro: nu există variabile de mediu RANDFILE sau HOME, sau numele fișierului aleatoriu este prea lung

en: no recipients found
ro: niciun destinatar găsit

en: no socket descriptors available
ro: nu există descriptori de soclu disponibili

en: none
ro: niciuna

en: none
ro: niciuna

en: nonrecoverable error
ro: eroare irecuperabilă

en: not available
ro: nu este disponibil

en: not enough memory
ro: nu este destulă memorie

en: off
ro: dezactivat

en: off
ro: dezactivat

en: on
ro: activat

en: operation aborted
ro: operație întreruptă

en: output error
ro: eroare de ieșire

en: password for %s at %s:
ro: parola pentru %s la %s:

en: port not set
ro: portul nu este definit

en: protocol not supported
ro: protocolul nu este acceptat

en: proxy failure: %s
ro: eșec al serverului proxy: %s

en: random file + time + pseudo randomness is not enough, giving up
ro: fișier aleatoriu + timp + generator de numere pseudo-aleatoare nu este suficient, se renunță

en: reading recipients from the command line
ro: se citesc destinatarii din linia de comandă

en: reading recipients from the command line and the mail
ro: se citesc destinatarii din linia de comandă și din e-mail

en: recipient address %s not accepted by the server
ro: adresa destinatarului %s nu este acceptată de server

en: remote address is not valid
ro: adresa de la distanță nu este validă

en: server message: %s
ro: mesajul serverului: %s

en: socket not connected
ro: soclul nu este conectat

en: socket type is not supported in this address family
ro: tipul de soclu nu este acceptat în această familie de adrese

en: support for TLS is not compiled in
ro: suportul pentru TLS nu este compilat în

en: support for authentication method %s is not compiled in
ro: suportul pentru metoda de autentificare %s nu este compilat în

en: the connection was closed unexpectedly
ro: conexiunea a fost închisă în mod neașteptat

en: the network subsystem has failed
ro: subsistemul de rețea a eșuat

en: the operation timed out
ro: operația a depășit timpul de așteptare

en: the requested version is not available
ro: versiunea cerută nu este disponibilă

en: the server did not accept the mail
ro: serverul nu a acceptat e-mailul

en: the server does not accept mail data
ro: serverul nu acceptă datele de e-mail

en: the server does not support DSN
ro: serverul nu acceptă DSN

en: the server does not support Remote Message Queue Starting
ro: serverul nu acceptă extensia „Remote Message Queue Starting” (pornirea cozii de mesaje de la distanță)

en: the server does not support TLS via the STARTTLS command
ro: serverul nu acceptă TLS prin intermediul comenzii STARTTLS

en: the server does not support authentication
ro: serverul nu acceptă autentificarea

en: the server does not support authentication method %s
ro: serverul nu acceptă metoda de autentificare %s

en: the server is unable to fulfill the request
ro: serverul nu este în măsură să îndeplinească cererea

en: the server refuses to send the mail to %s
ro: serverul refuză să trimită e-mailul către %s

en: the server sent an empty reply
ro: serverul a trimis un răspuns gol

en: the server sent an invalid reply
ro: serverul a trimis un răspuns nevalid

en: the socket was shut down
ro: soclul a fost închis

en: the underlying network subsystem is not ready
ro: subsistemul de rețea subiacent nu este pregătit

en: this platform does not support syslog logging
ro: această platformă nu suportă jurnalizarea syslog

en: this system lacks libresolv
ro: acest sistem nu dispune de „libresolv”

en: time-to-live expired
ro: durata de viață a expirat

en: timeout
ro: depășire a timpului de așteptare

en: tls requires either tls_trust_file (highly recommended) or tls_fingerprint or a disabled tls_certcheck
ro: tls necesită fie tls_trust_file (foarte recomandat), fie tls_fingerprint sau opțiunea tls_certcheck dezactivată

en: tls_cert_file requires tls_key_file
ro: tls_cert_file necesită tls_key_file

en: tls_crl_file requires tls_trust_file
ro: tls_crl_file necesită tls_trust_file

en: tls_key_file requires tls_cert_file
ro: tls_key_file necesită tls_cert_file

en: too many arguments
ro: prea multe argumente

en: unexpected reply
ro: răspuns neașteptat

en: unknown error
ro: eroare necunoscută

en: unlimited
ro: nelimitată

en: unsupported operation mode b%s
ro: mod de operare neacceptat b%s

en: using account %s from %s
ro: se utilizează contul %s din %s

en: using account specified on command line
ro: se utilizează contul specificat în linia de comandă

en: using environment variables EMAIL and SMTPSERVER
ro: se utilizează variabilele de mediu EMAIL și SMTPSERVER

en: valid name, but no data record of requested type
ro: nume valid, dar nicio înregistrare de date de tipul solicitat

en: warning: the host does not match the mail domain; please check
ro: avertisment: gazda nu se potrivește cu domeniul de e-mail; vă rugăm să verificați

en: wrong protocol type for this socket
ro: tip de protocol greșit pentru acest soclu
