fetchmail 6.5.6 - en to ro translation catalogue (755 entries)

en: 
    Caught SIGINT... bailing out.
ro: 
    S-a primit semnalul SIGINT... se salvează.

en: 
    However, if you HAVE changed your account details since starting the
    fetchmail daemon, you need to stop the daemon, change your configuration
    of fetchmail, and then restart the daemon.
    
    The fetchmail daemon will continue running and attempt to connect
    at each cycle.  No future notifications will be sent until service
    is restored.
ro: 
    În orice caz, dacă AȚI schimbat detaliile contului după pornirea
    serviciului fetchmail, trebuie să opriți serviciul, să modificați configurarea
    lui fetchmail, și apoi să reporniți demonul.
    
    Serviciul fetchmail va continua să ruleze și să încerce să se conecteze
    la fiecare ciclu.  Nu se vor trimite înștiințări viitoare până când serviciul
    este restabilit.

en:       --auth        authentication type (see manual)
ro:       --auth        tipul de autentificare (consultați manualul)

en:       --bad-header {reject|accept}
                        specify policy for handling messages with bad headers
ro:       --bad-header {reject|accept}
                        specifică politica pentru gestionarea mesajelor cu antete necorespunzătoare

en:       --bsmtp       set output BSMTP file
ro:       --bsmtp       stabilește fișierul BSMTP de ieșire

en:       --fastuidl    do a binary search for UIDLs
ro:       --fastuidl    face o căutare binară pentru UIDL-uri

en:       --fetchdomains fetch mail for specified domains
ro:       --fetchdomains preia email pentru domeniile specificate

en:       --fetchsizelimit set fetch message size limit
ro:       --fetchsizelimit stabilește limita dimensiunii mesajului de aducere

en:       --forceidle   Force idle mode, even if server does not advertise the capability
ro:       --forceidle   forțează modul inactiv „idle”, chiar dacă serverul nu anunță capacitatea

en:       --idle        tells the IMAP server to send notice of new messages
ro:       --idle        îi spune serverului IMAP să trimită înștiințare de mesaje noi

en:       --idletimeout specify timeout before refreshing --idle (%d s)
ro:       --idletimeout specifică timpul de așteptare înainte de reîmprospătare „--idle (%d s)”

en:       --invisible   don't write Received & enable host spoofing
ro:       --invisible   nu scrie „Received” și activează falsificarea gazdei

en:       --limitflush  delete oversized messages
ro:       --limitflush  șterge mesajele supradimensionate

en:       --lmtp        use LMTP (RFC2033) for delivery
ro:       --lmtp        utilizează LMTP (RFC2033) pentru livrare

en:       --moveto      move message to the given IMAP folder instead of deleting it
ro:       --moveto      mută mesajul în dosarul IMAP dat în loc să-l șteargă

en:       --nobounce    redirect bounces from user to postmaster.
ro:       --nobounce    redirecționează respingerile de la utilizator la „postmaster”.

en:       --nosoftbounce fetchmail deletes permanently undeliverable messages.
ro:       --nosoftbounce fetchmail șterge permanent mesajele care nu pot fi livrate.

en:       --nossl       disable SSL/TLS-wrapped encrypted session
ro:       --nossl       dezactivează sesiunea criptată cu SSL/TLS

en:       --nosslcertck skip strict server certificate check (insecure)
ro:       --nosslcertck omite verificarea strictă a certificatului de server (nesigur)

en:       --nosyslog    turns off use of syslog(3)
ro:       --nosyslog    dezactivează utilizarea lui syslog(3)

en:       --pidfile     specify alternate PID (lock) file
ro:       --pidfile     specifică fișierul alternativ de PID (blocare)

en:       --plugin      specify external command to open connection
ro:       --plugin      specifică comanda externă pentru a deschide conexiunea

en:       --plugout     specify external command to open smtp connection
ro:       --plugout     specifică comanda externă pentru a deschide conexiunea smtp

en:       --port        TCP port to connect to (obsolete, use --service)
ro:       --port        portul TCP la care să se conecteze (învechit, utilizați „--service”)

en:       --postmaster  specify recipient of last resort
ro:       --postmaster  specifică destinatarul în ultimă instanță, dacă totul eșuează

en:       --principal   mail service principal
ro:       --principal   principalul serviciu de mail (POP3/IMAP, doar cu Kerberos4)

en:       --showdots    show progress dots even in logfiles
ro:       --showdots    arată punctele de progres chiar și în fișierele de jurnal

en:       --smtpname    set SMTP full name username@domain
ro:       --smtpname    stabilește numele complet SMTP numeutilizator@domeniu

en:       --softbounce  keep permanently undeliverable messages on server (default).
ro:       --softbounce  păstrează permanent mesajele care nu pot fi livrate pe server (implicit).

en:       --ssl         enable SSL/TLS-wrapped encrypted session
ro:       --ssl         activează sesiunea criptată cu SSL/TLS

en:       --sslcert     ssl client certificate
ro:       --sslcert     certificat de client ssl

en:       --sslcertck   do strict server certificate check (recommended)
ro:       --sslcertck   face o verificare strictă a certificatului de server (recomandat)

en:       --sslcertfile path to trusted-CA ssl certificate file
ro:       --sslcertfile ruta către fișierul de certificat ssl de încredere CA

en:       --sslcertpath path to trusted-CA ssl certificate directory
ro:       --sslcertpath ruta către directorul de certificate ssl de încredere CA

en:       --sslcommonname  expect this CommonName from server (discouraged)
ro:       --sslcommonname  așteaptă acest „CommonName” de la server (descurajat)

en:       --sslfingerprint fingerprint that must match that of the server's cert.
ro:       --sslfingerprint amprentă care trebuie să se potrivească cu cea de pe certificatul serverului.

en:       --sslkey      ssl private key file
ro:       --sslkey      fișier de cheie privată ssl

en:       --sslproto    force ssl protocol (see manual) and/or STLS/STARTTLS
ro:       --sslproto    forțează protocolul ssl (consultați manualul) și/sau STLS/STARTTLS

en:       --syslog      use syslog(3) for most messages when running as a daemon
ro:       --syslog      utilizează syslog(3) pentru majoritatea mesajelor în timpul rulării ca un demon

en:       --tracepolls  add poll-tracing information to Received header
ro:       --tracepolls  adaugă informații de urmărire a sondării la antetul „Received”

en:     attacks by a dishonest service are possible.)
ro:     de imitare de către un serviciu neonest sunt posibile.)

en:     cannot be sure you are talking to the
ro:     puteți să fiți sigur că vorbiți cu

en:     prevent you logging in, but means you
ro:     să împiedice a vă autentifica, dar înseamnă că nu

en:     service that you think you are (replay
ro:     serviciul cu care credeți că vorbiți (atacurile

en:    Do linear search of UIDs during each poll (--fastuidl 0).
ro:    Efectuează o căutare liniară a UID-urilor în timpul fiecărei sondări („--fastuidl 0”).

en:   %d UIDs saved.
ro:   %d UID-uri salvate.

en:   %d message  %d octets long deleted by fetchmail. |   %d messages %d octets long deleted by fetchmail.
ro[0]:   un mesaj  lung de %d de octeți șters de fetchmail.
ro[1]:   două mesaje lungi de %d de octeți șterse de fetchmail.
ro[2]:   %d mesaje lungi de %d de octeți șterse de fetchmail.
ro[3]:   %d de mesaje lungi de %d de octeți șterse de fetchmail.

en:   %d message  %d octets long skipped by fetchmail. |   %d messages %d octets long skipped by fetchmail.
ro[0]:   un mesaj  lung de %d de octeți omis de fetchmail.
ro[1]:   două mesaje lungi de %d de octeți omise de fetchmail.
ro[2]:   %d mesaje lungi de %d de octeți omise de fetchmail.
ro[3]:   %d de mesaje lungi de %d de octeți omise de fetchmail.

en:   -?, --help        display this option help
ro:   -?, --help        afișează acest ajutor

en:   -B, --fetchlimit  set fetch limit for server connections
ro:   -B, --fetchlimit  stabilește limita aducerii pentru conexiunile de server

en:   -D, --smtpaddress set SMTP delivery domain to use
ro:   -D, --smtpaddress stabilește domeniul de livrare SMTP de utilizat

en:   -E, --envelope    envelope address header
ro:   -E, --envelope    antetul adresei „plicului”

en:   -F, --flush       delete old messages from server
ro:   -F, --flush       șterge mesajele noi de la server

en:   -I, --interface   interface required specification
ro:   -I, --interface   specifică interfața necesară

en:   -K, --nokeep      delete new messages after retrieval
ro:   -K, --nokeep      șterge mesajele noi după recuperare

en:   -L, --logfile     specify logfile name
ro:   -L, --logfile     specifică numele fișierului de jurnal

en:   -M, --monitor     monitor interface for activity
ro:   -M, --monitor     monitorizează activitatea interfeței

en:   -N, --nodetach    don't detach daemon process
ro:   -N, --nodetach    nu detașa procesul daemon

en:   -P, --service     TCP service to connect to (can be numeric TCP port)
ro:   -P, --service     serviciul TCP la care să se conecteze (poate fi un port TCP numeric)

en:   -Q, --qvirtual    prefix to remove from local user id
ro:   -Q, --qvirtual    prefix pentru a elimina de la id-ul de utilizator local

en:   -S, --smtphost    set SMTP forwarding host
ro:   -S, --smtphost    stabilește gazda de reexpediere SMTP

en:   -U, --uidl        force the use of UIDLs (pop3 only)
ro:   -U, --uidl        forțează utilizarea de UIDL-uri (doar pop3)

en:   -V, --version     display version info
ro:   -V, --version     afișează informațiile despre versiune

en:   -Z, --antispam    set antispam response values
ro:   -Z, --antispam    stabilește valorile de răspuns anti-spam

en:   -a, --[fetch]all  retrieve old and new messages
ro:   -a, --[fetch]all  obține mesaje vechi și noi

en:   -b, --batchlimit  set batch limit for SMTP connections
ro:   -b, --batchlimit  stabilește limita lotului pentru conexiunile SMTP

en:   -c, --check       check for messages without fetching
ro:   -c, --check       verifică dacă există mesaje, fără a le prelua

en:   -d, --daemon      run as a daemon once per n seconds
ro:   -d, --daemon      rulează ca un demon o dată la n secunde

en:   -e, --expunge     set max deletions between expunges
ro:   -e, --expunge     stabilește numărul maxim de mesaje șterse între eliminări

en:   -f, --fetchmailrc specify alternate run control file
ro:   -f, --fetchmailrc specifică fișierul de control de rulare alternativ

en:   -i, --idfile      specify alternate UIDs file
ro:   -i, --idfile      specifică fișierul de UID-uri alternativ

en:   -k, --keep        save new messages after retrieval
ro:   -k, --keep        salvează mesajele noi după recuperare

en:   -l, --limit       don't fetch messages over given size
ro:   -l, --limit       nu preia mesaje peste dimensiunea specificată

en:   -m, --mda         set MDA to use for forwarding
ro:   -m, --mda         stabilește MDA-ul (agentul de livrare a mesajelor) de utilizat pentru expediere

en:   -n, --norewrite   don't rewrite header addresses
ro:   -n, --norewrite   nu rescrie adresele de antet

en:   -p, --proto[col]  specify retrieval protocol (see man page)
ro:   -p, --proto[col]  specifică protocolul de recuperare (consultați pagina manualului)

en:   -q, --quit        kill daemon process
ro:   -q, --quit        omoară procesul demon

en:   -r, --folder      specify remote folder name
ro:   -r, --folder      specifică numele de dosar de la distanță

en:   -s, --silent      work silently
ro:   -s, --silent      lucrează silențios

en:   -t, --timeout     server nonresponse timeout
ro:   -t, --timeout     specifică timpul de așteptare pentru răspunsul serverului

en:   -u, --user[name]  specify users's login on server
ro:   -u, --user[name]  specifică autentificarea (numele) utilizatorului pe server

en:   -v, --verbose     work noisily (diagnostic output)
ro:   -v, --verbose     lucrează zgomotos (ieșire de diagnosticare)

en:   -w, --warnings    interval between warning mail notification
ro:   -w, --warnings    intervalul dintre înștiințările de email de avertisment

en:   APOP secret = "%s".
ro:   Secret APOP = „%s”.

en:   Address to be put in RCPT TO lines shipped to SMTP will be %s
ro:   Adresa care va fi plasată în liniile „RCPT TO (destinatar la)” expediate către SMTP va fi %s

en:   All available authentication methods will be tried.
ro:   Toate metodele de autentificare disponibile vor fi încercate.

en:   All messages will be retrieved (--all on).
ro:   Toate mesajele vor fi descărcate (opțiunea „--all” este activată).

en:   CRAM-MD5 authentication will be forced.
ro:   Autentificarea CRAM-MD5 va fi forțată.

en:   Carriage-return forcing is disabled (forcecr off).
ro:   Forțarea utilizării returului de caret „CR” nu este activată (opțiunea „--forcecr” este dezactivată).

en:   Carriage-return forcing is enabled (forcecr on).
ro:   Forțarea utilizării returului de caret „CR” este activată (opțiunea „--forcecr” este activată).

en:   Carriage-return stripping is disabled (stripcr off).
ro:   Eliminarea returului de caret „CR” nu este activată (opțiunea „--stripcr” este dezactivată).

en:   Carriage-return stripping is enabled (stripcr on).
ro:   Eliminarea returului de caret „CR” este activată (opțiunea „--stripcr” este activată).

en:   Connection must be through interface %s.
ro:   Conexiunea trebuie să fie printr-o interfață %s.

en:   DNS lookup for multidrop addresses is disabled.
ro:   Căutarea DNS pentru adresele de livrare multiplă nu este activată.

en:   DNS lookup for multidrop addresses is enabled.
ro:   Căutarea DNS pentru adresele de livrare multiplă este activată.

en:   Default mailbox selected.
ro:   Căsuța de email implicită selectată.

en:   Deletion interval between expunges forced to %d (--expunge %d).
ro:   Intervalul de ștergere între eliminări este forțat la %d („--expunge %d”).

en:   Delivered-To lines will be discarded (dropdelivered on)
ro:   Liniile „Delivered-To (livrat către)” vor fi eliminate (opțiunea „--dropdelivered” este activată)

en:   Delivered-To lines will be kept (dropdelivered off)
ro:    Liniile „Delivered-To (livrat către)” vor fi păstrate (opțiunea „--dropdelivered” este dezactivată)

en:   Do binary search of UIDs during %d out of %d polls (--fastuidl %d).
ro:   Efectuează o căutare binară a UID-urilor în timpul a %d din %d sondări („--fastuidl %d”).

en:   Do binary search of UIDs during each poll (--fastuidl 1).
ro:   Efectuează o căutare binară a UID-urilor în timpul fiecărei sondări („--fastuidl 1”).

en:   Domains for which mail will be fetched are:
ro:   Domeniile pentru care mailul va fi preluat sunt:

en:   End-to-end encryption assumed.
ro:   Este presupusă criptarea de la un capăt la celălalt capăt.

en:   Envelope header is assumed to be: %s
ro:   Antetul plicului se presupune a fi: %s

en:   Envelope-address routing is disabled
ro:   Direcționarea adresei de pe plic este dezactivată

en:   Fetch message size limit is %d (--fetchsizelimit %d).
ro:   Limita de dimensiune a mesajelor primite este %d („--fetchsizelimit %d”).

en:   Fetched messages will be kept on the server (--keep on).
ro:   Mesajele preluate vor fi păstrate pe server (opțiunea „--keep” este activată).

en:   Fetched messages will not be kept on the server (--keep off).
ro:   Mesajele preluate nu vor fi păstrate pe server (opțiunea „--keep” este dezactivată).

en:   GSSAPI authentication will be forced.
ro:   Autentificarea GSSAPI va fi forțată.

en:   Host part of MAIL FROM line will be %s
ro:   Numele gazdei din linia „MAIL FROM (mail de la)” va fi %s

en:   Idle after poll is disabled (idle off).
ro:   Intrarea „în așteptare” după sondare nu este activată (opțiunea „--idle” este dezactivată).

en:   Idle after poll is enabled (idle on).
ro:   Intrarea „în așteptare” după sondare este activată (opțiunea „--idle” este activată).

en:   Idle after poll is forced (forceidle on).
ro:   Intrarea „în așteptare” după sondare este forțată (opțiunea „--forceidle” este activată).

en:   Idle after poll is not forced (forceidle off).
ro:   Intrarea „în așteptare” după sondare nu este forțată (opțiunea „--forceidle” este dezactivată).

en:   Interpretation of Content-Transfer-Encoding is disabled (pass8bits on).
ro:   Interpretarea liniei de „Content-Transfer-Encoding (codificarea transferului de conținut)” nu este activată (opțiunea „--pass8bit” este activată).

en:   Interpretation of Content-Transfer-Encoding is enabled (pass8bits off).
ro:   Interpretarea liniei de „Content-Transfer-Encoding (codificarea transferului de conținut)” este activată (opțiunea „--pass8bit” este dezactivată).

en:   Kerberos V4 authentication will be forced.
ro:   Autentificarea V4 Kerberos va fi forțată.

en:   Kerberos V5 authentication will be forced.
ro:   Autentificarea V5 Kerberos va fi forțată.

en:   Listener connections will be made via plugout %s (--plugout %s).
ro:   Conexiunile de ascultător vor fi făcute via modulul de ieșire %s (--plugout %s).

en:   Local domains:
ro:   Domenii locale:

en:   MIME decoding is disabled (mimedecode off).
ro:   Decodificarea MIME nu este activată (opțiunea „--mimedecode” este dezactivată).

en:   MIME decoding is enabled (mimedecode on).
ro:   Decodificarea MIME este activată (opțiunea „--mimedecode” este activată).

en:   MSN authentication will be forced.
ro:   Autentificarea MSN va fi forțată.

en:   Mail service principal is: %s
ro:   Principalul serviciu de mail este: %s

en:   Mail will be retrieved via %s
ro:   Mailul va fi preluat via %s

en:   Message size limit is %d octets (--limit %d).
ro:   Limita de dimensiune a mesajelor este %d de octeți („--limit %d”).

en:   Message size warning interval is %d seconds (--warnings %d).
ro:   Intervalul de avertizare privind dimensiunea mesajului este de %d secunde („--warnings %d”).

en:   Message will be deleted (no --moveto).
ro:   Mesajul va fi șters (fără „--moveto”).

en:   Message will be moved to %s folder and won't be deleted.
ro:   Mesajul va fi mutat în dosarul %s și nu va fi șters.

en:   Messages will be %cMTP-forwarded to:
ro:   Mesajele sunt redirecționate via %cMTP către:

en:   Messages will be appended to %s as BSMTP
ro:   Mesajele vor fi adăugate la %s ca BSMTP

en:   Messages will be delivered with "%s".
ro:   Mesajele vor fi livrate cu „%s”.

en:   Messages with bad headers will be passed on.
ro:   Mesajele cu antete greșite vor fi admise.

en:   Messages with bad headers will be rejected.
ro:   Mesajele cu antete greșite vor fi respinse.

en:   Multi-drop mode:
ro:   Modul de livrare multiplă:

en:   NTLM authentication will be forced.
ro:   Autentificarea NTLM va fi forțată.

en:   No SMTP message batch limit (--batchlimit 0).
ro:   Nu există limită de lot de mesaje SMTP („--batchlimit 0”).

en:   No UIDs saved from this host.
ro:   Nu sunt UID-uri salvate de la această gazdă.

en:   No fetch message size limit (--fetchsizelimit 0).
ro:   Nu există limită de dimensiune a mesajelor primite („--fetchsizelimit 0”).

en:   No forced expunges (--expunge 0).
ro:   Nicio eliminare forțată (--expunge 0).

en:   No interface requirement specified.
ro:   Nu s-a specificat nicio cerință de interfață.

en:   No localnames declared for this host.
ro:   Nu există nume locale declarate pentru această gazdă.

en:   No message size limit (--limit 0).
ro:   Nu există limită de dimensiune a mesajelor („--limit 0”).

en:   No monitor interface specified.
ro:   Nu există o interfață de monitorizare specificată.

en:   No plugin command specified.
ro:   Nu este specificată nicio comandă de modul de intrare.

en:   No plugout command specified.
ro:   Nu este specificată nicio comandă de modul de ieșire.

en:   No poll trace information will be added to the Received header.
ro:   Nicio informație de urmărire a sondării nu va fi adăugată la antetul „Received (Recepționate)”.

en:   No post-connection command.
ro:   Nicio comandă de post-conexiune.

en:   No pre-connection command.
ro:   Nicio comandă de pre-conexiune.

en:   No prefix stripping
ro:   Nu se va elimina niciun prefix

en:   No received-message limit (--fetchlimit 0).
ro:   Nu există limită de mesaje primite („--fetchlimit 0”).

en:   Nonempty Status lines will be discarded (dropstatus on)
ro:   Liniile „Status (de stare)” care nu sunt goale vor fi eliminate (opțiunea „--dropstatus” este activată)

en:   Nonempty Status lines will be kept (dropstatus off)
ro:   Liniile „Status (de stare)” care nu sunt goale vor fi păstrate (opțiunea „--dropstatus” este dezactivată)

en:   Number of envelope headers to be skipped over: %d
ro:   Numărul de antete de plic care se omit: %d

en:   OTP authentication will be forced.
ro:   Autentificarea OTP va fi forțată.

en:   Old messages will be flushed before message retrieval (--flush on).
ro:   Mesajele vechi vor fi eliminate înaintea descărcării mesajelor (opțiunea „--flush” este activată).

en:   Old messages will not be flushed before message retrieval (--flush off).
ro:   Mesajele vechi nu vor fi eliminate înaintea descărcării mesajelor (opțiunea „--flush” este dezactivată).

en:   Only new messages will be retrieved (--all off).
ro:   Doar mesajele noi vor fi descărcate (opțiunea „--all” este dezactivată).

en:   Options are as follows:
ro:   Opțiunile sunt după cum urmează:

en:   Oversized messages will be flushed before message retrieval (--limitflush on).
ro:   Mesajele supradimensionate vor fi eliminate înaintea descărcării mesajelor (opțiunea „--limitflush” este activată).

en:   Oversized messages will not be flushed before message retrieval (--limitflush off).
ro:   Mesajele supradimensionate nu vor fi golite înaintea descărcării mesajelor (opțiunea „--limitflush” este dezactivată).

en:   Pass-through properties "%s".
ro:   Proprietăți de trecere „%s”.

en:   Password = "%s".
ro:   Parolă = „%s”.

en:   Password authentication will be forced.
ro:   Autentificarea parolei va fi forțată.

en:   Password will be prompted for.
ro:   Parola va fi solicitată.

en:   Poll of this server will occur every %d interval.
     |   Poll of this server will occur every %d intervals.
ro[0]:   Sondarea acestui server va avea loc de fiecare dată la intervalul de timp fixat.
ro[1]:   Sondarea acestui server va avea loc la fiecare două intervale.
ro[2]:   Sondarea acestui server va avea loc la fiecare %d intervale
ro[3]:   Sondarea acestui server va avea loc la fiecare %d de intervale.

en:   Poll trace information will be added to the Received header.
ro:   Informația de urmărire a sondării va fi adăugată la antetul „Received (Recepționate)”.

en:   Polling loop will monitor %s.
ro:   Bucla de sondare va monitoriza %s.

en:   Predeclared mailserver aliases:
ro:   Numele de alias ale serverului de mail pre-declarate:

en:   Prefix %s will be removed from user id
ro:   Prefixul %s va fi eliminat de la id-ul utilizatorului

en:   Protocol is %s
ro:   Protocolul este %s

en:   Protocol is KPOP with Kerberos %s authentication
ro:   Protocolul este KPOP cu autentificare Kerberos %s

en:   RPOP id = "%s".
ro:   ID RPOP = „%s”.

en:   Received-message limit is %d (--fetchlimit %d).
ro:   Limita de mesaje primite este %d („--fetchlimit %d”).

en:   Recognized listener spam block responses are:
ro:   Răspunsurile recunoscute ale ascultătorului la blocarea de spam sunt:

en:   Rewrite of server-local addresses is disabled (--norewrite on).
ro:   Rescrierea adreselor locale pe server nu este activată (opțiunea „--norewrite” este activată).

en:   Rewrite of server-local addresses is enabled (--norewrite off).
ro:   Rescrierea adreselor locale pe server este activată (opțiunea „--norewrite” este dezactivată).

en:   SMTP message batch limit is %d.
ro:   Limita lotului de mesaje SMTP este %d.

en:   SSL default trusted certificate directory: %s
ro:   Director de certificat de încredere SSL implicit: %s

en:   SSL default trusted certificate file: %s
ro:   Fișier de certificat de încredere SSL implicit: %s

en:   SSL encrypted sessions enabled.
ro:   Sesiunile criptate SSL sunt activate.

en:   SSL key fingerprint (checked against the server key): %s
ro:   Amprentă de cheie SSL (verificată contra cheii de server): %s

en:   SSL protocol: %s.
ro:   Protocolul SSL: %s.

en:   SSL server CommonName: %s
ro:   NumeComun de server SSL: %s

en:   SSL server certificate checking disabled.
ro:   Verificarea certificatelor pentru serverul SSL este dezactivată.

en:   SSL server certificate checking enabled.
ro:   Verificarea certificatelor pentru serverul SSL este activată.

en:   SSL trusted certificate directory: %s
ro:   Director de certificat de încredere SSL: %s

en:   SSL trusted certificate file: %s
ro:   Fișier de certificat de încredere SSL: %s

en:   Selected mailboxes are:
ro:   Căsuțele de email selectate sunt:

en:   Server IDLE timeout is %d seconds
ro:   Limita de timp de inactivitate „IDLE” a serverului este de %d secunde

en:   Server aliases will be compared with multidrop addresses by IP address.
ro:   Numele de alias ale serverului vor fi comparate cu adresele de livrare multiplă după adresa IP.

en:   Server aliases will be compared with multidrop addresses by name.
ro:   Numele de alias ale serverului vor fi comparate cu adresele de livrare multiplă după nume.

en:   Server connection will be brought up with "%s".
ro:   Conexiunea serverului va fi inițiată cu „%s”.

en:   Server connection will be taken down with "%s".
ro:   Conexiunea serverului va fi terminată cu „%s”.

en:   Server connections will be made via plugin %s (--plugin %s).
ro:   Conexiunile serverului vor fi făcute via modulul de intrare %s („--plugin %s”).

en:   Server nonresponse timeout is %d seconds
ro:   Limita de timp de non-răspuns a serverului este %d secunde

en:   Single-drop mode:
ro:   Modul de livrare unică:

en:   Size warnings on every poll (--warnings 0).
ro:   Avertizări privind dimensiunea la fiecare sondaj („--warnings 0”).

en:   Spam-blocking disabled
ro:   Blocarea de spam nu este activată

en:   This host will be queried when no host is specified.
ro:   Această gazdă va fi interogată, atunci când nicio gazdă nu este specificată.

en:   This host will not be queried when no host is specified.
ro:   Această gazdă nu va fi interogată, atunci când nicio gazdă nu este specificată.

en:   True name of server is %s.
ro:   Numele adevărat al serverului este %s.

en:  (%d body octets)
ro:  (%d de octeți în corpul mesajului)

en:  (%d header octets)
ro:  (%d de octeți în antetul mesajului)

en:  (%d octets)
ro:  (%d octeți)

en:  (%llu octets).
ro:  (%llu octeți).

en:  (default)
ro:  (implicit)

en:  (forcing UIDL use)
ro:  (se forțează utilizarea UIDL)

en:  (length -1)
ro:  (lungime -1)

en:  (oversized)
ro:  (supradimensionat)

en:  (previously authorized)
ro:  (autorizat anterior)

en:  (using default port)
ro:  (se utilizează portul implicit)

en:  (using service %s)
ro:  (se utilizează serviciul %s)

en:  <empty>
ro:  <goală>

en:  and
ro:  și

en:  flushed
ro:  golit

en:  not flushed
ro:  negolit

en:  retained
ro:  reținut

en: %cMTP connect to %s failed
ro: Conectarea %cMTP la %s a eșuat

en: %cMTP error: %s
ro: eroare %cMTP: %s

en: %cMTP listener doesn't like recipient address `%s'
ro: Ascultătorului %cMTP nu-i place adresa destinatarului „%s”

en: %cMTP listener doesn't really like recipient address `%s'
ro: Ascultătorului %cMTP nu prea îi place adresa destinatarului „%s”

en: %d local name recognized.
     | %d local names recognized.
ro[0]: un nume local recunoscut.
ro[1]: două nume locale recunoscute.
ro[2]: %d nume locale recunoscute.
ro[3]: %d de nume locale recunoscute.

en: %d message (%d %s) for %s | %d messages (%d %s) for %s
ro[0]: %d mesaj (%d %s) pentru %s
ro[1]: %d mesaje (%d %s) pentru %s
ro[2]: %d mesaje (%d %s) pentru %s
ro[3]: %d de mesaje (%d %s) pentru %s

en: %d message for %s | %d messages for %s
ro[0]: %d mesaj pentru %s
ro[1]: %d mesaje pentru %s
ro[2]: %d mesaje pentru %s
ro[3]: %d de mesaje pentru %s

en: %d message waiting after expunge
     | %d messages waiting after expunge
ro[0]: un mesaj în așteptare după eliminare
ro[1]: două mesaje în așteptare după eliminare
ro[2]: %d mesaje în așteptare după eliminare
ro[3]: %d de mesaje în așteptare după eliminare

en: %d message waiting after first poll
     | %d messages waiting after first poll
ro[0]: un mesaj în așteptare după prima sondare
ro[1]: două mesaje în așteptare după prima sondare
ro[2]: %d mesaje în așteptare după prima sondare
ro[3]: %d de mesaje în așteptare după prima sondare

en: %d message waiting after re-poll
     | %d messages waiting after re-poll
ro[0]: un mesaj în așteptare după repetarea sondării
ro[1]: două mesaje în așteptare după re-sondare
ro[2]: %d mesaje în așteptare după re-sondare
ro[3]: %d de mesaje în așteptare după re-sondare

en: %lu is unseen
ro: %lu este nevăzut

en: %s (log message incomplete)
ro: %s (mesaj de jurnal incomplet)

en: %s at %s
ro: %s la %s

en: %s at %s (folder %s)
ro: %s la %s (dosarul %s)

en: %s configuration invalid, LMTP can't use default SMTP port
ro: configurarea %s nu este validă, LMTP nu poate utiliza portul SMTP implicit

en: %s connection to %s failed
ro: conexiunea %s la %s a eșuat

en: %s error while fetching from %s@%s
ro: eroare %s în timpul aducerii de la %s@%s

en: %s error while fetching from %s@%s and delivering to %s host %s
ro: eroare %s în timpul aducerii de la %s@%s și livrării la gazda %s %s

en: %s fingerprint (%s) matches: %s
ro: %s amprentele (%s) se potrivesc: %s

en: %s fingerprint ({%s}%s) does not match expected %s!
ro: %s amprenta ({%s}%s) nu se potrivește cu cea așteptată %s!

en: %s fingerprint is: {%s}%s
ro: %s amprenta este: {%s}%s\n

en: %s querying %s (protocol %s) at %s: poll completed
ro: %s interogare a %s (protocol %s) la %s: sondarea este completată

en: %s querying %s (protocol %s) at %s: poll started
ro: %s interogarea a %s (protocol %s) la %s: sondarea a început

en: %s reported: %s
ro: %s a raportat: %s

en: %s's SMTP listener does not support ATRN
ro: Ascultătorul SMTP al lui %s nu suportă ATRN

en: %s's SMTP listener does not support ESMTP
ro: Ascultătorul SMTP al lui %s nu suportă ESMTP

en: %s's SMTP listener does not support ETRN
ro: Ascultătorul SMTP al lui %s nu suportă ETRN

en: %s: --auth external requested but server does not advertise it.
ro: %s: „--auth external” a fost solicitată, dar serverul nu o anunță.

en: %s: --auth password requested but server forbids it (LOGINDISABLED).
ro: %s: a fost solicitată o parolă „--auth password”, dar serverul o interzice (LOGINDISABLED).

en: %s: The NULLMAILER_FLAGS environment variable is set.
    This is dangerous as it can make nullmailer-inject or nullmailer's
    sendmail wrapper tamper with your From:, Message-ID: or Return-Path: headers.
    Try "env NULLMAILER_FLAGS= %s YOUR ARGUMENTS HERE"
    %s: Abort.
ro: %s: Variabila de mediu NULLMAILER_FLAGS este stabilită.
    Acest lucru este periculos, deoarece poate face ca nullmailer-inject sau scriptul de
    sendmail al nullmailer să modifice antetele dvs. De la:, ID-mesaj: sau Rută-returnare:.
    Încercați «env NULLMAILER_FLAGS= %s ARGUMENTELE AICI»
    %s: Se renunță.

en: %s: The QMAILINJECT environment variable is set.
    This is dangerous as it can make qmail-inject or qmail's sendmail wrapper
    tamper with your From: or Message-ID: headers.
    Try "env QMAILINJECT= %s YOUR ARGUMENTS HERE"
    %s: Abort.
ro: %s: Variabila de mediu QMAILINJECT este stabilită.
    Acest lucru este periculos, deoarece poate face ca qmail-inject sau scriptul
    de sendmail al qmail să modifice antetele dvs. De la: sau ID-mesaj:.
    Încercați «env QMAILINJECT= %s ARGUMENTELE AICI»
    %s: Se renunță.

en: %s: WARNING: server offered STARTTLS but sslproto '' given.
ro: %s: AVERTISMENT: serverul a oferit STARTTLS, dar s-a dat «--sslproto ''».

en: %s: WARNING: server offered STLS, but sslproto '' given.
ro: %s: AVERTISMENT: serverul a oferit STLS, dar «--sslproto ''» a fost specificată.

en: %s: WARNING: the operation system this program was built for does not function beyond the year 2038. Plan your update accordingly.
ro: %s: AVERTISMENT: sistemul de operare pentru care a fost creat acest program nu va mai funcționa după anul 2038. Planificați-vă actualizarea în consecință.

en: %s: WARNING: time() overflowed. Proper function is not guaranteed. Obtain an operating system which supports operation beyond the year 2038.
ro: %s: AVERTISMENT: time() a depășit limita. Funcționarea corectă nu este garantată. Obțineți un sistem de operare care acceptă funcționarea după anul 2038.

en: %s: You don't exist.  Go away.
ro: %s: Nu existați.  Plecați.

en: %s: can't determine your host!
ro: %s: nu se poate determina gazda!

en: %s: cannot open file for reading: %s
ro: %s: nu se poate deschide fișierul pentru citire: %s

en: %s: configuration requires TLS, but STARTTLS is not permitted because of authenticated state (PREAUTH). Aborting connection.  If your plugin is secure, you can defeat STARTTLS with --sslproto '' (see manual).
ro: %s: configurația necesită TLS, dar STARTTLS nu este permis din cauza stării de autentificare (PREAUTH). Se anulează conexiunea.  Dacă pluginul dvs. este securizat, puteți învinge STARTTLS cu opțiunea «--sslproto ''» («''» reprezintă un șir gol, consultați manualul).

en: %s: configuration requires TLS, but STARTTLS is not permitted because of authenticated state (PREAUTH). Aborting connection.  Server permitting, try --ssl instead (see manual).
ro: %s: configurația necesită TLS, dar STARTTLS nu este permis din cauza stării de autentificare (PREAUTH). Se anulează conexiunea.  Dacă serverul permite, încercați în schimb „--ssl” (consultați manualul).

en: %s: error reading file (%s).
ro: %s: eroare la citirea fișierului (%s).

en: %s: opportunistic upgrade to TLS failed, trying to continue.
ro: %s: încercarea de înnoire la TLS a eșuat, se încearcă să se continue.

en: %s: parsing rcfile %s: memory exhausted
ro: %s: la analizarea fișierului de configurare rc %s: memorie epuizată

en: %s: rejecting file because it is group or other accessible (mode %#o) and contains passwords.
ro: %s: se respinge fișierul deoarece este accesibil grupului sau altor utilizatori (modul %#o) și conține parole.

en: %s: rejecting file, cannot fstat(%d): %s
ro: %s: se respinge fișierul, nu se poate efectua fstat(%d): %s

en: %s: rejecting file, cannot get file descriptor number for fstat: %s
ro: %s: se respinge fișierul, nu se poate obține numărul descriptorului de fișier pentru fstat(): %s

en: %s: upgrade to TLS failed.
ro: %s: înnoirea la TLS a eșuat.

en: %s: upgrade to TLS succeeded.
ro: %s: înnoirea la TLS a fost cu succes.

en: %s: we've run out of authentication methods and cannot log in.
ro: %s: am rămas fără metode de autentificare și nu se poate realiza autentificarea.

en: %s:%d: machine entry not permitted after default, rejecting file.
ro: %s:%d: o intrare de mașină nu este permisă după cea implicită, se respinge fișierul.

en: %s:%d: warning: found "%s" before any host names
ro: %s:%d: avertisment: „%s” a fost găsit înaintea oricărui nume de gazdă

en: %s:%d: warning: unknown token "%s"
ro: %s:%d: avertisment: jeton necunoscut „%s”

en: %u is first unseen
ro: %u este primul ce nu a fost văzut

en: %u is unseen
ro: %u este nevăzut

en: (unknown regcomp error)
ro: (eroare regcomp necunoscută)

en: --check mode enabled, not fetching mail
ro: modul „--check” este activat, nu se preia mail

en: ...rewritten version is %s.
ro: ...versiunea rescrisă este %s.

en: ATRN request refused.
ro: Cererea ATRN a fost refuzată.

en: About to rewrite %s...
ro: Pe cale să se rescrie %s...

en: All connections are wedged.  Exiting.
ro: Toate conexiunile sunt înțepenite.  Se iese.

en: Authentication required.
ro: Autentificarea este necesară.

en: Authorization OK on %s@%s
ro: Autorizarea este OK pe %s@%s

en: Authorization failure on %s@%s%s
ro: Eșec de autorizare pe %s@%s%s

en: BSMTP file open failed: %s
ro: Deschiderea fișierului BSMTP a eșuat: %s

en: BSMTP preamble write failed: %s.
ro: Scrierea preambulului BSMTP a eșuat: %s.

en: Bad base64 reply from server.
ro: Răspuns base64 greșit de la server.

en: Bad certificate: Subject Alternative Name contains NUL, aborting!
ro: Certificat deteriorat: Nume alternativ subiect conține NUL, se renunță!

en: Bad certificate: Subject CommonName contains NUL, aborting!
ro: Certificat deteriorat: NumeComun subiect conține NUL, se renunță!

en: Bad certificate: Subject CommonName too long!
ro: Certificat deteriorat: NumeComun subiect prea lung!

en: Both fetchall and keep on in daemon or idle mode is a mistake!
ro: Utilizarea opțiunilor „--fetchall” sau „--keep” împreună, în modul demon sau în modul de așteptare, sunt o greșeală!

en: Broken certification chain at: %s
ro: Lanț de certificare rupt la: %s

en: Buffer too small. This is a bug in the caller of %s:%lu.
ro: Memoria tampon este prea mică. Aceasta este o eroare în rutina de apelare a lui %s:%lu.

en: CAPA command support is, however, necessary for STLS.
ro: Comanda «CAPA» este, în orice caz, necesară pentru „STLS”.

en: Cannot fetch digest implementation %s for sslfingerprint!
ro: Nu se poate extrage implementarea „digest” (algoritmul de calculare al sumei de control) %s pentru sslfingerprint!

en: Cannot find absolute path for fetchmail's home directory.
ro: Nu se poate găsi ruta absolută pentru directorul personal al fetchmail.

en: Cannot find absolute path for user's home directory.
ro: Nu se poate găsi ruta absolută pentru directorul personal al utilizatorului.

en: Cannot find my own host in hosts database to qualify it!
ro: Nu se poate găsi propria gazdă în baza de date de gazde pentru a o califica!

en: Cannot handle UIDL response from upstream server.
ro: Nu se poate gestiona răspunsul UIDL provenit de la serverul anterior.

en: Cannot load verify locations (file="%s", dir="%s"), error %d:
ro: Nu se pot încărca locațiile de verificare (fișier=„%s”, dir=„%s”), eroare %d:

en: Cannot modify signal mask: %s
ro: Nu se poate modifica masca de semnal: %s

en: Cannot obtain current SSL/TLS cipher - no session established?
ro: Nu se poate obține cifrul SSL/TLS curent - nu există nicio sesiune stabilită?

en: Cannot open fetchids file %s for writing: %s
ro: Nu se poate deschide fișierul „fetchids” %s pentru scriere: %s

en: Cannot rename fetchids file %s to %s: %s
ro: Nu se poate redenumi fișierul „fetchids” %s la %s: %s

en: Cannot resolve service %s to port number.
ro: Nu se poate rezolva serviciul %s la numărul de port.

en: Cannot switch effective user id back to original %ld: %s
ro: Nu se poate schimba id-ul utilizatorului efectiv înapoi la originalul %ld: %s

en: Cannot switch effective user id to %ld: %s
ro: Nu se poate schimba id-ul de utilizator efectiv la %ld: %s

en: Certificate at depth %d:
ro: Certificat la nivelul %d:

en: Certificate chain, from root to peer, starting at depth %d:
ro: Lanț de certificate, de la root la peer, începând de la nivelul %d:

en: Certificate/fingerprint verification was somehow skipped!
ro: Verificarea certificatului/amprentei a fost cumva omisă!

en: Challenge decoded: %s
ro: Provocare decodificată: %s

en: Checking if %s is really the same node as %s
ro: Se verifică dacă %s și %s sunt într-adevăr aceeași mașină

en: Command not implemented
ro: Comanda nu este implementată

en: Compiled with SSL library %#lx "%s"
    Run-time uses SSL library %#lx "%s"
ro: Compilat cu biblioteca SSL %#lx „%s”
    În timpul rulării utilizează biblioteca SSL %#lx „%s”

en: Connection errors for this poll:
    %s
ro: Erori de conexiune pentru această sondare:
    %s

en: Copyright (C) 2002, 2003 Eric S. Raymond
    Copyright (C) 2004 Matthias Andree, Eric S. Raymond,
                       Robert M. Funk, Graham Wilson
    Copyright (C) 2005 - 2012 Sunil Shetye
    Copyright (C) 2005 - %d Matthias Andree
ro: Drepturi de autor (C) 2002, 2003 Eric S. Raymond
    Drepturi de autor (C) 2004 Matthias Andree, Eric S. Raymond,
                       Robert M. Funk, Graham Wilson
    Drepturi de autor (C) 2005 - 2012 Sunil Shetye
    Drepturi de autor (C) 2005 - %d Matthias Andree

en: Could not decode OTP challenge
ro: Nu s-a putut decodifica provocarea OTP

en: Couldn't get service name for [%s]
ro: Nu s-a putut obține numele de serviciu pentru [%s]

en: Couldn't unwrap security level data
ro: Nu s-au putut extrage datele de nivel de securitate

en: Credential exchange complete
ro: Schimb de certificări complet

en: DEBUG: SSL security level is %d
ro: DEPANARE: Nivelul de securitate SSL este %d

en: DNS lookup
ro: Căutare DNS

en: Deity error
ro: Eroare divină

en: Deleting fetchids file.
ro: Se șterge fișierul „fetchids”.

en: Digest text buffer too small!
ro: Memoria tampon pentru suma de control a textului este prea mică!

en: ERROR: Compiled against LibreSSL, which is a copyright violation for lack of GPL clause 2b exception. See COPYING. Aborting.
ro: EROARE: Compilat cu LibreSSL, care încalcă drepturile de autor prin lipsa excepției din clauza 2b a GPL. Consultați fișierul COPYING. Se renunță.

en: ESMTP CRAM-MD5 Authentication...
ro: Autentificare ESMTP CRAM-MD5...

en: ESMTP LOGIN Authentication...
ro: Autentificare ESMTP LOGIN...

en: ESMTP PLAIN Authentication...
ro: Autentificare ESMTP PLAIN...

en: ETRN support is not configured.
ro: Suportul ETRN nu este configurat.

en: ETRN syntax error
ro: Eroare de sintaxă ETRN

en: ETRN syntax error in parameters
ro: Eroare de sintaxă ETRN în parametri

en: Enter password for %s@%s:
ro: Introduceți parola pentru %s@%s:

en: Error creating security level request
ro: Eroare la crearea cererii de nivel de securitate

en: Error deleting %s: %s
ro: Eroare la ștergerea a %s: %s

en: Error exchanging credentials
ro: Eroare la schimbul de certificări

en: Error releasing credentials
ro: Eroare la emiterea certificărilor

en: Error writing to MDA: %s
ro: Eroare la scrierea către MDA: %s

en: Error writing to fetchids file %s, old file left in place.
ro: Eroare la scrierea în fișierul „fetchids” %s, fișierul vechi este lăsat pe loc.

en: Fetchmail comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you
    are welcome to redistribute it under certain conditions. For details,
    please see the file COPYING in the source or documentation directory.
ro: Fetchmail vine cu ABSOLUT NICIO GARANȚIE. Acesta este software liber, și sunteți
    binevenit să îl redistribuiți sub anumite condiții. Pentru detalii,
    consultați fișierul COPYING în directorul sursă sau documentație.

en: Fetchmail could not get mail from %s@%s.
ro: Fetchmail nu a putut obține mesajele de email de la %s@%s.

en: Fetchmail oversized-messages warning
ro: Fetchmail avertizează: mesaje supradimensionate

en: Fetchmail saw more than %d timeouts while attempting to get mail from %s@%s.
ro: Fetchmail a notat mai mult de %d depășiri ale limitei de timp, în timp ce încerca să obțină mesaje de email de la %s@%s.

en: Fetchmail was able to log into %s@%s.
ro: Fetchmail a putut să se autentifice la %s@%s.

en: Fetchmail will direct error mail to the postmaster.
ro: Fetchmail va direcționa erorile de email la „postmaster”.

en: Fetchmail will direct error mail to the sender.
ro: Fetchmail va direcționa erorile de email la expeditor.

en: Fetchmail will forward misaddressed multidrop messages to %s.
ro: Fetchmail va redirecționa mesajele de livrare multiplă adresate greșit la %s.

en: Fetchmail will masquerade and will not generate Received
ro: Fetchmail va masca mesajele și nu va genera «Received»

en: Fetchmail will show progress dots even in logfiles.
ro: Fetchmail va arăta punctele de progres chiar și în fișierele de jurnal.

en: Fetchmail will treat permanent errors as permanent (drop messages).
ro: Fetchmail va trata erorile permanente ca permanente (aruncă mesajele).

en: Fetchmail will treat permanent errors as temporary (keep messages).
ro: Fetchmail va trata erorile permanente ca temporare (păstrează mesajele).

en: File %s must be a regular file.
ro: Fișierul %s trebuie să fie un fișier obișnuit.

en: File %s must be owned by you.
ro: Fișierul %s trebuie să fie deținut de dumneavoastră.

en: File %s must have no more than -rwx------ (0700) permissions.
ro: Fișierul %s nu trebuie să aibă permisiuni mai mult de -rwx------ (0700).

en: File descriptor out of range for SSL
ro: Descriptorul fișierului este în afara intervalului pentru SSL

en: For help, see http://www.fetchmail.info/fetchmail-FAQ.html#R15
ro: Pentru ajutor, consultați http://www.fetchmail.info/fetchmail-FAQ.html#R15

en: GSSAPI error %s: %.*s
ro: Eroare GSSAPI %s: %.*s

en: GSSAPI error in gss_display_status called from <%s>
ro: Eroare GSSAPI în gss_display_status() apelată de la <%s>

en: GSSAPI send_token too large (%lu) while sending username.
ro: send_token GSSAPI este prea mare (%lu) la trimiterea numelui de utilizator.

en: GSSAPI support is configured, but not compiled in.
ro: Suportul GSSAPI este configurat, dar nu este compilat.

en: GSSAPI username too long for static buffer.
ro: Numele de utilizator GSSAPI este prea lung pentru stocarea statică.

en: Get response
ro: Se obține răspunsul

en: Get response return %d [%s]
ro: Se obține mesajul de răspuns %d [%s]

en: Guessing from header "%-.*s".
ro: Se ghicește din antetul „%-.*s”.

en: Hdr not 60
ro: Antetul nu este 60

en: IMAP support is not configured.
ro: Suportul IMAP nu este configurat.

en: Idfile is %s
ro: Fișierul de id-uri este %s

en: If you want to use GSSAPI, you need credentials first, possibly from kinit.
ro: Dacă doriți să utilizați GSSAPI, aveți nevoie mai întâi de certificări, posibil de la kinit.

en: Inbound binary data:
ro: Date binare de intrare:

en: Incorrect FETCH response: %s.
ro: Răspuns „FETCH” incorect: %s.

en: Internal error: match_regex could not compile pattern %s: %s
ro: Eroare internă: match_regex nu a putut compila modelul %s: %s

en: Invalid APOP timestamp.
ro: Marcajul de timp APOP nu este valid.

en: Invalid SSL protocol '%s' specified, using default autoselect (auto).
ro: S-a specificat protocolul SSL „%s” nevalid, se utilizează selectarea automată (auto) implicită.

en: Invalid authentication `%s' specified.
ro: Autentificarea „%s” specificată, nu este validă.

en: Invalid bad-header policy `%s' specified.
ro: S-a specificat politica „--bad-header %s” nevalidă.

en: Invalid protocol `%s' specified.
ro: Protocolul „%s” specificat, nu este valid.

en: Invalid userid or passphrase
ro: ID utilizator sau frază secretă de acces nevalidă

en: Issuer CommonName: %s
ro: NumeComun emitent: %s

en: Issuer Organization: %s
ro: Organizație emitentă: %s

en: KERBEROS v4 support is configured, but not compiled in.
ro: Suportul v4 KERBEROS este configurat, dar nu este compilat.

en: KERBEROS v5 support is configured, but not compiled in.
ro: Suportul v5 KERBEROS este configurat, dar nu este compilat.

en: Kerberos V4 support not linked.
ro: Suportul V4 Kerberos nu este conectat.

en: Kerberos V5 support not linked.
ro: Suportul V5 Kerberos nu este conectat.

en: LAST is an obsolete command that many servers will not support. We will try modern means to find what messages are new.
ro: LAST este o comandă învechită pe care multe servere nu o vor accepta. Vom încerca mijloace moderne pentru a afla ce mesaje sunt noi.

en: LMTP delivery error on EOM
ro: Eroare de livrare a protocolului de transfer local de email (LMTP) la sfârșitul mesajului (EOM)

en: Lead server has no name.
ro: Serverul principal nu are un nume.

en: Loaded OpenSSL library %#lx newer than headers %#lx, trying to continue.
ro: Biblioteca OpenSSL %#lx încărcată este mai nouă decât antetele %#lx, se încearcă să se continue.

en: Loaded OpenSSL library %#lx older than headers %#lx, refusing to work.
ro: Biblioteca OpenSSL %#lx încărcată este mai veche decât antetele %#lx, refuză să funcționeze.

en: Loaded wolfSSL library %#lx older than headers %#lx, refusing to work.
ro: Biblioteca wolfSSL %#lx încărcată, este mai veche decât antetele %#lx, refuzând să funcționeze.

en: Lock-busy error on %s@%s
ro: Eroare de blocare-ocupat pe %s@%s

en: Logfile "%s" does not exist, ignoring logfile option.
ro: Fișierul de jurnal „%s” nu există, se ignoră opțiunea „--logfile”.

en: Logfile "%s" is not writable, aborting.
ro: Fișierul de jurnal „%s” nu este inscriptibil, se renunță.

en: Logfile is %s
ro: Fișierul de jurnal este %s

en: MD5 being applied to data block:
ro: MD5 aplicat pe blocul de date:

en: MD5 result is:
ro: Rezultatul MD5 este:

en: MDA died of signal %d
ro: MDA a murit cu semnalul %d

en: MDA open failed
ro: Deschiderea MDA a eșuat

en: MDA option contains single-quoted %%%c expansion.
ro: Opțiunea MDA conține expansiunea „%%%c” între ghilimele simple(' ').

en: MDA returned nonzero status %d
ro: MDA a returnat starea nonzero %d

en: Malformed server reply
ro: Răspuns incorect (prost-format) al serverului

en: Maximum GSS token size is %ld
ro: Dimensiunea maximă a jetonului de acreditări GSS este %ld

en: Mechanism field incorrect
ro: Câmp de mecanism incorect

en: Merged UID list from %s:
ro: Listă de UID fuzionată de la %s:

en: Message termination or close of BSMTP file failed: %s
ro: Terminarea mesajului sau închiderea fișierului BSMTP a eșuat: %s

en: Messages inserted into list on server. Cannot handle this.
ro: Mesaje inserate în lista de pe server. Nu se poate gestiona aceast lucru.

en: Missing trust anchor certificate: %s
ro: Lipsește certificatul inițial de încredere: %s

en: NTLM challenge contains invalid data.
ro: Provocarea NTLM conține date nevalide.

en: New UID list from %s:
ro: Listă de UID nouă de la %s:

en: No IP address found for %s
ro: Nu s-a găsit nicio adresă IP pentru %s

en: No envelope recipient found, resorting to header guessing.
ro: Nu s-a găsit niciun destinatar pe plic, se încearcă ghicirea lui pe baza informației din antet.

en: No interface found with name %s
ro: Nu s-a găsit nicio interfață cu numele %s

en: No mail for %s
ro: Nu există niciun mesaj de email pentru %s

en: No mailservers set up -- perhaps %s is missing?
ro: Nu există servere de email stabilite -- poate că „%s” lipsește?

en: No messages waiting for %s
ro: Niciun mesaj în așteptare pentru %s

en: No suitable GSSAPI credentials found. Skipping GSSAPI authentication.
ro: Nu s-au găsit certificări GSSAPI adecvate. Se omite autentificarea GSSAPI.

en: No, their IP addresses don't match
ro: Nu, adresele lor IP nu se potrivesc

en: Node %s not allowed: %s
ro: Nodul %s nu este permis: %s

en: Not running in daemon mode, ignoring logfile option.
ro: Nu rulează în modul demon, se ignoră opțiunea „--logfile”.

en: Note that some distributions disable older protocol versions in weird non-standard ways. Try a newer protocol version.
ro: Rețineți că unele distribuții dezactivează versiunile mai vechi de protocol în moduri ciudate, nestandard. Încercați o versiune de protocol nouă.

en: ODMR support is not configured.
ro: Suportul ODMR nu este configurat.

en: Old UID list from %s:
ro: Listă de UID veche de la %s:

en: Open or read error while reading idfile %s: %s
ro: Eroare de deschidere sau citire în timpul citirii fișierului de id-uri %s: %s

en: OpenSSL: %s
    Engines: %s
ro: OpenSSL: %s
    Motoare: %s

en: Option --all is not supported with %s
ro: Opțiunea „--all” nu este suportată cu %s

en: Option --check is not supported with ETRN
ro: Opțiunea „--check” nu este suportată cu ETRN

en: Option --check is not supported with ODMR
ro: Opțiunea „--check” nu este suportată cu ODMR

en: Option --flush is not supported with %s
ro: Opțiunea „--flush” nu este suportată cu %s

en: Option --flush is not supported with ETRN
ro: Opțiunea „--flush” nu este suportată cu ETRN

en: Option --flush is not supported with ODMR
ro: Opțiunea „--flush” nu este suportată cu ODMR

en: Option --folder is not supported with ETRN
ro: Opțiunea „--folder” nu este suportată cu ETRN

en: Option --folder is not supported with ODMR
ro: Opțiunea „--folder” nu este suportată cu ODMR

en: Option --folder is not supported with POP3
ro: Opțiunea „--folder” nu este suportată cu POP3

en: Option --keep is not supported with ETRN
ro: Opțiunea „--keep” nu este suportată cu ETRN

en: Option --keep is not supported with ODMR
ro: Opțiunea „--keep” nu este suportată cu ODMR

en: Option --limit is not supported with %s
ro: Opțiunea „--limit” nu este suportată cu %s

en: Options for retrieving from %s@%s:
ro: Opțiunile pentru preluarea de la %s@%s:

en: Outbound data:
ro: Date de ieșire:

en: POP2 does not support STLS. Giving up.
ro: POP2 nu suportă STLS. Se renunță.

en: POP2 only supports password authentication. Giving up.
ro: POP2 suportă doar autentificarea prin parolă. Se renunță.

en: POP2 support is not configured.
ro: Suportul POP2 nu este configurat.

en: POP3 support is not configured.
ro: Suportul POP3 nu este configurat.

en: Parsed %s to set new security level %d
ro: Se analizează %s pentru a stabili un nou nivel de securitate %dn

en: Parsing Received names "%-.*s"
ro: Se analizează numele „%-.*s” din linia „Received”

en: Parsing envelope "%s" names "%-.*s"
ro: Analizarea plicului „%s” nume „%-.*s”

en: Pending messages for %s started
ro: Mesajele în așteptare pentru %s au început

en: Please specify the service as decimal port number.
ro: Specificați serviciul ca un număr de port zecimal.

en: Poll interval is %d seconds
ro: Intervalul sondării este de %d de secunde

en: Polling %s
ro: Se sondează %s

en: Progress messages will be logged via syslog
ro: Mesajele de progres vor fi înregistrate via syslog

en: Protocol identified as IMAP2 or IMAP2BIS
ro: Protocol identificat ca IMAP2 sau IMAP2BIS

en: Protocol identified as IMAP4 rev 0
ro: Protocol identificat ca IMAP4 rev 0

en: Protocol identified as IMAP4 rev 1
ro: Protocol identificat ca IMAP4 rev 1

en: Query status=%d
ro: Stare interogare=%d

en: Query status=%d (%s)
ro: Stare interogare=%d (%s)

en: Queuing for %s started
ro: Statul la coadă pentru %s a început

en: RPA Failed open of /dev/urandom. This shouldn't
ro: RPA a eșuat să deschidă /dev/urandom. Acest lucru nu ar trebui

en: RPA Session key length error: %d
ro: Eroare de lungime de cheie de sesiune RPA: %d

en: RPA String too long
ro: Șirul RPA prea lung

en: RPA User Authentication length error: %d
ro: Eroare de lungime de autentificare de utilizator RPA: %d

en: RPA _service_ auth fail. Spoof server?
ro: Eșuare de autentificare de _serviciu_ RPA. Server falsificat?

en: RPA authorisation complete
ro: Autorizare RPA completă

en: RPA error in service@realm string
ro: Eroare RPA în șirul serviciu@domeniu

en: RPA rejects you, reason unknown
ro: RPA vă respinge, motiv necunoscut

en: RPA rejects you: %s
ro: RPA vă respinge: %s

en: RPA status: %02X
ro: Stare RPA: %02X

en: RPA token 2 length error
ro: Eroare de lungime a jetonului RPA 2

en: RPA token 2: Base64 decode error
ro: Jeton RPA 2: eroare de decodificare Base64

en: RPA token 4 length error
ro: Eroare de lungime de jeton RPA 4

en: RPA token 4: Base64 decode error
ro: Jeton RPA 4: eroare de decodificare Base64

en: Realm list: %s
ro: Listă de domenii: %s

en: Received BYE response from IMAP server: %s
ro: S-a primit răspunsul „BYE” de la serverul IMAP: %s

en: Received malformed challenge to "%s GSSAPI"!
ro: S-a recepționat o provocare greșit formulată la „%s GSSAPI”!

en: Refusing to deliver. Check the manual and fix your mda option.
ro: Se refuză livrarea. Consultați manualul și corectați opțiunea mda.

en: Releasing GSS credentials
ro: Se emit certificările GSS

en: Repoll immediately on %s@%s
ro: Sondează din nou imediat pe %s@%s

en: Required APOP timestamp not found in greeting
ro: Marcajul temporal APOP necesar, nu a fost găsit în mesajul de întâmpinare

en: Required NTLM capability not compiled into fetchmail
ro: Funcționalitatea NTLM necesară nu este compilată în fetchmail

en: Required OTP capability not compiled into fetchmail
ro: Funcționalitatea OTP necesară nu este compilată în fetchmail

en: Restricted user (something wrong with account)
ro: Utilizator restricționat (ceva greșit cu contul)

en: Routing message version %d not understood.
ro: Versiunea mesajului de rutare %d nu a fost înțeleasă.

en: SDPS not enabled.
ro: SDPS nu este activat.

en: SMTP listener refused delivery
ro: Ascultătorul SMTP a refuzat livrarea

en: SMTP listener rejected local recipient addresses:
ro: Ascultătorul SMTP a respins adresele destinatarilor locali:

en: SMTP server requires STARTTLS, keeping message.
ro: Serverul SMTP necesită STARTTLS, se păstrează mesajul.

en: SMTP transaction
ro: Tranzacție SMTP

en: SMTP: (bounce-message body)
ro: SMTP: (corpul mesajului respins)

en: SSL connection failed.
ro: Conexiunea SSL a eșuat.

en: SSL is not enabled
ro: SSL nu este activat

en: SSL support is not compiled in.
ro: Suportul SSL nu este compilat.

en: SSL verify callback depth %d: verify_ok == %d, err = %d, %s
ro: Reapelare pentru verificarea SSL nivel %d: verify_ok == %d, err = %d, %s

en: SSL verify callback error: current certificate NULL!
ro: Eroare la apelul de verificare SSL: certificatul curent este NULL!

en: SSL/TLS <= 1.2: ciphers set from %s to "%s"
ro: SSL/TLS <= 1.2: cifrări definite de la %s la „%s”

en: SSL/TLS <= 1.2: environment variable %s unset, using fetchmail built-in ciphers.
ro: SSL/TLS <= 1.2: variabila de mediu %s nu este definită, folosind cifrările integrate în fetchmail.

en: SSL/TLS: <= 1.2 failed to set ciphers from %s to "%s"
ro: SSL/TLS: <= 1.2 nu s-a reușit definirea cifrărilor de la %s la „%s”

en: STLS is mandatory for this session, but server refused CAPA command.
ro: „STLS” este obligatoriu pentru această sesiune, dar serverul a refuzat comanda «CAPA».

en: Scratch list of UIDs:
ro: Listă de UID-uri începută de la zero:

en: Secret pass phrase:
ro: Fraza secretă de acces:

en: Sending credentials
ro: Se trimit certificările

en: Server CommonName mismatch: %s != %s
ro: Nepotrivire de NumeComun server: %s != %s

en: Server busy error on %s@%s
ro: Eroare de server ocupat pe %s@%s

en: Server certificate verification error: %s
ro: Eroare de verificare a certificatului serverului: %s

en: Server certificate:
ro: Certificat de server:

en: Server name not set, could not verify certificate!
ro: Numele serverului nu este stabilit, nu s-a putut verifica certificatul!

en: Server name not specified in certificate!
ro: Numele serverului nu este specificat în certificat!

en: Server rejected the AUTH command.
ro: Serverul a refuzat comanda AUTH.

en: Server requires integrity and/or privacy
ro: Serverul necesită integritate și/sau confidențialitate

en: Server responded with UID for wrong message.
ro: Serverul a răspuns cu UID-ul pentru mesajul greșit.

en: Server shut down connection prematurely during SSL_connect().
ro: Serverul a închis conexiunea prematur în timpul SSL_connect().

en: Service challenge (l=%d):
ro: Provocarea serviciului (l=%d):

en: Service chose RPA version %d.%d
ro: Serviciul a ales versiunea RPA %d.%d

en: Service has been restored.
ro: Serviciul a fost restabilit.

en: Service timestamp %s
ro: Marcajul temporal al serviciului %s

en: Session key established:
ro: Cheie de sesiune stabilită:

en: Socket or TLS error on %s@%s
ro: Eroare de soclu sau TLS pe %s@%s

en: Strange: MDA pclose returned %d and errno %d/%s, cannot handle at %s:%d
ro: Ciudat: pclose() din MDA a returnat %d și codul de eroare %d/%s; nu se poate gestiona acest lucru la %s:%d

en: String '%s' is not a valid number string.
ro: Șirul „%s” nu este un șir de numere valid.

en: Subject Alternative Name: %s
ro: Nume alternativ subiect: %s

en: Subject CommonName: %s
ro: NumeComun subiect: %s

en: Success
ro: Succes

en: System error during SSL_connect(): %s
ro: Eroare de sistem în timpul SSL_connect(): %s

en: TLS >= 1.3: ciphersuite set from %s to "%s"
ro: TLS >= 1.3: suita de cifrări definită de la %s la „%s”

en: TLS >= 1.3: environment variable %s unset, using OpenSSL built-in ciphersuites.
ro: TLS >= 1.3: variabila de mediu %s nu este definită, utilizând suita de cifrări integrată în OpenSSL.

en: TLS >= 1.3: failed to set ciphersuite from %s to "%s"
ro: TLS >= 1.3: nu s-a reușit definirea suitei de cifrări de la %s la „%s”

en: Taking options from command line%s%s
ro: Se preiau opțiunile din linia de comandă%s%s

en: The %s environment variable must contain a non-negative integer - parsing failed, using default level %d.
ro: Variabila de mediu %s trebuie să conțină un număr întreg ne-negativ - analizarea a eșuat, folosind nivelul implicit %d.

en: The Fetchmail Daemon
ro: Demonul Fetchmail

en: The attempt to get authorization failed.
    Since we have already succeeded in getting authorization for this
    connection, this is probably another failure mode (such as busy server)
    that fetchmail cannot distinguish because the server didn't send a useful
    error message.
ro: Încercarea de a obține autorizarea a eșuat.
    Deoarece s-a reușit deja mai demult obținerea autorizării pentru această
    conexiune, probabil există un alt motiv de eșuare (precum un server ocupat)
    pe care fetchmail nu îl poate distinge pentru că serverul nu a trimis un mesaj
    de eroare util.

en: The attempt to get authorization failed.
    This probably means your password is invalid, but some servers have
    other failure modes that fetchmail cannot distinguish from this
    because they don't send useful error messages on login failure.
    
    The fetchmail daemon will continue running and attempt to connect
    at each cycle.  No future notifications will be sent until service
    is restored.
ro: Încercarea de a obține autorizare a eșuat.
    Acest lucru probabil înseamnă că parola nu este validă, dar unele servere au
    alte moduri de eșuare pe care fetchmail nu le poate distinge de acestea
    pentru că ele nu trimit mesaje de eroare utile la eșuarea autentificării
    
    Serviciul fetchmail va continua să ruleze și să încerce să se conecteze
    la fiecare ciclu.  Nu se vor trimite înștiințări viitoare până când serviciul
    nu este restabilit.

en: The following oversized messages remain on server %s account %s:
ro: Următoarele mesaje supradimensionate rămân pe serverul %s, contul %s:

en: The following oversized messages were deleted on server %s account %s:
ro: Următoarele mesaje supradimensionate au fost șterse de pe serverul %s, contul %s:

en: The nodetach option is in effect, ignoring logfile option.
ro: Opțiunea „--nodetach” este activă; se ignoră opțiunea „--logfile”.

en: This could mean that the root CA's signing certificate is not in the trusted CA certificate location, or that c_rehash needs to be run on the certificate directory. For details, please see the documentation of --sslcertpath and --sslcertfile in the manual page. See README.SSL for details.
ro: Acest lucru ar putea însemna că certificatul de semnare al CA rădăcină nu se află în locația de încredere a certificatului CA sau că c_rehash trebuie să fie rulat în directorul de certificate. Pentru detalii, consultați documentația opțiunilor „--sslcertpath” și „--sslcertfile” în pagina manualului. Consultați README.SSL pentru detalii.

en: This could mean that the server did not provide the intermediate CA's certificate(s), which is nothing fetchmail could do anything about.  For details, please see the README.SSL-SERVER document that ships with fetchmail.
ro: Acest lucru poate să însemne că serverul nu a furnizat certificatul(ele) intermediar(e) CA, iar fetchmail nu poate face nimic în această privință.  Pentru detalii, consultați documentul README.SSL-SERVER care vine cu fetchmail.

en: This could mean that your mailserver is stuck, or that your SMTP
    server is wedged, or that your mailbox file on the server has been
    corrupted by a server error.  You can run `fetchmail -v -v' to
    diagnose the problem.
    
    Fetchmail won't poll this mailbox again until you restart it.
ro: Aceasta poate să însemne că serverul de mail este blocat, sau că serverul
    SMTP este înțepenit, sau că fișierul căsuței de mail de pe server a fost
    corupt de o eroare a serverului.  Puteți rula «fetchmail -v -v» pentru a
    diagnostica problema.
    
    Fetchmail nu va sonda această căsuță de email din nou până ce nu îl reporniți.

en: This is fetchmail release %s
ro: Aceasta este versiunea de fetchmail: %s

en: Timestamp syntax error in greeting
ro: Eroare de sintaxă a marcajului de timp în mesajul de întâmpinare

en: Token Length %d disagrees with rxlen %d
ro: Lungimea jetonului %d este în dezacord cu rxlen %d

en: Token length error
ro: Eroare de lungime a jetonului

en: Too many mails skipped (%d > %d) due to transient errors for %s
ro: Prea multe mesaje de email omise (%d > %d) din cauza erorilor tranzitorii pentru %s

en: Try adding the --service option (see also FAQ item R12).
ro: Încercați să adăugați opțiunea „--service” (consultați, de asemenea, elementul de FAQ R12).

en: Trying to connect to %s/%s...
ro: Se încearcă să se conecteze la %s/%s...

en: Trying to continue with unqualified hostname.
    DO NOT report broken Received: headers, HELO/EHLO lines or similar problems!
    DO repair your /etc/hosts, DNS, NIS or LDAP instead.
ro: Se încearcă să se continue cu un nume de gazdă necalificat.
    NU raportați antetele „Received”: nevalide, liniile HELO/EHLO sau problemele similare!
    REPARAȚI, în schimb, /etc/hosts, DNS, NIS sau LDAP.

en: Turnaround now...
ro: Întoarceți-vă acum...

en: Unable to open kvm interface. Make sure fetchmail is SGID kmem.
ro: Nu se poate deschide interfața kvm. Asigurați-vă că fetchmail este kmem SGID.

en: Unable to parse interface name from %s
ro: Nu se poate analiza numele interfeței de la %s

en: Unable to process ATRN request now
ro: Nu se poate procesa cererea ATRN acum

en: Unable to queue messages for node %s
ro: Nu se pot plasa în coadă mesajele pentru nodul %s

en: Undefined protocol request in POP3_auth
ro: Cerere de protocol nedefinită în POP3_auth

en: Unexpected non-503 response to LMTP EOM: %s
ro: Răspuns neașteptat diferit de „503” de la LMTP EOM: %s

en: Unknown ETRN error %d
ro: Eroare ETRN necunoscută %d

en: Unknown Issuer CommonName
ro: NumeComun emitent necunoscut

en: Unknown ODMR error "%s"
ro: Eroare ODMR necunoscută „%s”

en: Unknown Organization
ro: Organizație necunoscută

en: Unknown Server CommonName
ro: NumeComun al serverului necunoscut

en: Unknown login or authentication error on %s@%s
ro: Eroare necunoscută de conectare la cont sau de autentificare pe %s@%s

en: Unwrapped security level flags: %s%s%s
ro: Opțiuni de nivel de securitate extrase: %s%s%s

en: User authentication (l=%d):
ro: Autentificare de utilizator (l=%d):

en: User challenge:
ro: Provocare utilizator:

en: Using service name [%s]
ro: Se utilizează numele de serviciu [%s]

en: Value of string '%s' is %s than %d.
ro: Valoarea șirului „%s” este %s decât %d.

en: WARNING: %s configuration invalid, you normally need --ssl for port 993/service imaps.
ro: AVERTISMENT: configurarea %s nu este validă, în mod normal aveți nevoie de opțiunea „--ssl” pentru portul 993/serviciul imaps.

en: WARNING: %s configuration invalid, you normally need --ssl for port 995/service pop3s.
ro: AVERTISMENT: configurarea %s nu este validă, în mod normal aveți nevoie de opțiunea „--ssl” pentru portul 995/serviciul pop3s.

en: WARNING: %s configuration invalid, you normally need port 993/service imaps for --ssl.
ro: AVERTISMENT: configurarea %s nu este validă, în mod normal aveți nevoie de portul 993/serviciul imaps pentru opțiunea „--ssl”.

en: WARNING: %s configuration invalid, you normally need port 995/service pop3s for --ssl.
ro: AVERTISMENT: configurarea %s nu este validă, în mod normal aveți nevoie de portul 995/serviciul pop3s pentru opțiunea „--ssl”.

en: WARNING: Compiled without SSL/TLS.
ro: AVERTISMENT: Compilat fără SSL/TLS.

en: WARNING: Running as root is discouraged.
ro: AVERTISMENT: Rularea ca root este descurajată.

en: Warning: "Maillennium POP3" found, using RETR command instead of TOP.
ro: Avertisment: „Maillennium POP3” a fost găsit, se utilizează comanda «RETR» în loc de «TOP».

en: Warning: Issuer CommonName too long (possibly truncated).
ro: Avertisment: NumeComun al emitentului prea lung (posibil trunchiat).

en: Warning: Issuer Organization Name too long (possibly truncated).
ro: Avertisment: Numele organizației emitente este prea lung (posibil trunchiat).

en: Warning: SSL_set_tlsext_host_name(%p, "%s") failed (code %#lx), trying to continue.
ro: Avertisment: SSL_set_tlsext_host_name(%p, „%s”) a eșuat cu (codul de eroare %#lx), se încearcă să se continue.

en: Warning: X509_VERIFY_PARAM_set1_host(%p, "%s") failed (code %#x), trying to continue.
ro: Avertisment: X509_VERIFY_PARAM_set1_host(%p, "%s") a eșuat cu (codul de eroare %#x), se încearcă să se continue.

en: Warning: ignoring bogus data for message sizes returned by the server.
ro: Avertisment: se ignoră datele false pentru dimensiunile de mesaj returnate de către server.

en: Warning: multiple mentions of host %s in config file
ro: Avertisment: mențiuni multiple ale gazdei %s în fișierul de configurare

en: Warning: received malformed challenge to "AUTH(ENTICATE) NTLM"!
ro: Avertisment: s-a primit o provocare incorectă pentru „AUTH(ENTICATE) NTLM”!

en: Warning: the connection is insecure, continuing anyways. (Better use --sslcertck!)
ro: Avertisment: conexiunea nu este sigură, se continuă oricum. (Utilizați mai bine „--sslcertck”!)

en: We've run out of allowed authenticators and cannot continue.
ro: Am rămas fără autentificatori autorizați și nu se poate continua.

en: Write error on fetchids file %s: %s
ro: Eroare de scriere în fișierul „fetchids” %s: %s

en: Writing fetchids file.
ro: Se scrie fișierul „fetchids”.

en: X509_digest(): Out of memory!
ro: X509_digest(): Memorie insuficientă!

en: Yes, their IP addresses match
ro: Da, adresele lor IP se potrivesc

en: You have no mail.
ro: Nu aveți niciun mesaj de email.

en: Your operating system neither defines PATH_MAX nor will it accept realpath(f, NULL). Aborting.
ro: Sistemul dvs. de operare nu definește nici PATH_MAX și nici nu va accepta realpath(f, NULL). Se renunță.

en: about to deliver with: %s
ro: pe cale să se livreze cu: %s

en: activity on %s -noted- as %d
ro: activitatea pe %s -notată- ca %d

en: activity on %s checked as %d
ro: activitatea pe %s verificată ca %d

en: activity on %s was %d, is %d
ro: activitatea pe %s a fost %d, este %d

en: analyzing Received line:
    %s
ro: se analizează linia „Received”:
    %s

en: attempt to re-exec fetchmail failed
ro: încercarea de a re-executa fetchmail a eșuat

en: attempt to re-exec may fail as directory has not been restored
ro: încercarea de a re-executa poate eșua pentru că directorul nu a fost restabilit

en: awakened at %s
ro: trezit la %s

en: awakened by %s
ro: trezit de %s

en: awakened by signal %d
ro: trezit de semnalul %d

en: background
ro: fundal

en: bogus EXPUNGE message number in untagged response "%s"!
ro: număr de mesaje „EXPUNGE (eliminări)” incorect în răspunsul neetichetat „%s”!

en: bogus message count in "%s"!
ro: număr de mesaje incorect în „%s”!

en: bogus message count!
ro: număr de mesaje fals!

en: built-in defaults
ro: valorile implicite integrate

en: can't even send to %s!
ro: nici măcar nu se poate trimite către %s!

en: cannot create socket: %s
ro: nu se poate crea soclul: %s

en: cannot parse rcfile, debug mode: dumping obtained configuration as Python:
ro: nu se poate analiza fișierul de configurare, modul de depanare: descărcarea configurației obținute ca Python:

en: challenge mismatch
ro: provocare nepotrivită

en: client/server protocol
ro: protocol client/server

en: client/server synchronization
ro: sincronizare client/server

en: connected.
ro: conectat.

en: connection failed.
ro: conexiunea a eșuat.

en: connection to %s:%s [%s/%s] failed: %s.
ro: conexiunea la %s:%s [%s/%s] a eșuat: %s.

en: could not decode BASE64 challenge
ro: nu s-a putut decodifica provocarea BASE64

en: could not decode BASE64 ready response
ro: nu s-a putut decodifica răspunsul pregătit BASE64

en: could not decode initial BASE64 challenge
ro: nu s-a putut decodifica provocarea BASE64 inițială

en: could not get current working directory
ro: nu s-a putut obține directorul de lucru curent

en: could not open %s to append logs to
ro: nu s-a putut deschide %s pentru a adăuga mesaje în jurnal

en: couldn't fetch headers, message %s@%s:%d (%d octets)
ro: nu s-au putut aduce antetele, mesajul %s@%s:%d (%d octeți)

en: couldn't find HESIOD pobox for %s
ro: nu s-a putut găsi căsuța poștală HESIOD pentru %s

en: couldn't find canonical DNS name of %s (%s): %s
ro: nu s-a putut găsi numele DNS canonic pentru %s (%s): %s

en: couldn't time-check %s (error %d)
ro: nu s-a putut verifica timpul %s (eroarea %d)

en: couldn't time-check the run-control file
ro: nu s-a putut verifica marcajul de timp al fișierului de control al rulării

en: dec64 error at char %d: %x
ro: eroare dec64 la caracterul %d: %x

en: decoded as %s
ro: decodificat ca %s

en: discarding new UID list
ro: se ignoră lista de UID nouă

en: dup2 failed
ro: dup2 a eșuat

en: end of input
ro: sfârșitul intrării

en: error writing message text
ro: eroare la scrierea textului mesajului

en: execvp(%s) failed
ro: execvp(%s) a eșuat

en: expunge failed
ro: eliminarea a eșuat

en: fetchlimit %d reached; %d message left on server %s account %s
     | fetchlimit %d reached; %d messages left on server %s account %s
ro[0]: limita de aducere %d atinsă; %d mesaj rămas pe serverul %s contul %s
ro[1]: limita de aducere %d atinsă; %d mesaje rămase pe serverul %s contul %s
ro[2]: limita de aducere %d atinsă; %d mesaje rămase pe serverul %s contul %s
ro[3]: limita de aducere %d atinsă; %d de mesaje rămase pe serverul %s contul %s

en: fetchmail authentication OK on %s@%s
ro: autentificarea fetchmail OK pe %s@%s

en: fetchmail authentication failed on %s@%s
ro: autentificarea fetchmail a eșuat pe %s@%s

en: fetchmail sees repeated timeouts
ro: fetchmail notează repetate depășiri ale limitei de timp

en: fetchmail: %s configuration invalid, RPOP requires a privileged port
ro: fetchmail: configurarea %s nu este validă, RPOP necesită un port cu permisiuni privilegiate

en: fetchmail: %s configuration invalid, specify positive port number for service or port
ro: fetchmail: configurarea %s nu este validă, specificați un număr pozitiv de port pentru serviciu sau port

en: fetchmail: %s fetchmail at %ld killed.
ro: fetchmail: %s fetchmail la %ld a fost omorât.

en: fetchmail: Cannot detach into background. Aborting.
ro: fetchmail: Nu se poate detașa în fundal. Se renunță.

en: fetchmail: Error: idle mode does not work for multiple folders or accounts!
ro: fetchmail: Eroare: modul în așteptare nu funcționează pentru dosare sau conturi multiple!

en: fetchmail: Error: multiple "defaults" records in config file, or "defaults" is not the first record.
ro: fetchmail: Eroare: multiple înregistrări „defaults” în fișierul de configurare sau „defaults” nu este prima înregistrare.

en: fetchmail: another foreground fetchmail is running at %ld.
ro: fetchmail: un alt fetchmail în prim plan rulează la %ld.

en: fetchmail: background fetchmail at %ld awakened.
ro: fetchmail: serviciul fetchmail în fundal pe %ld a fost reactivat.

en: fetchmail: can't accept options while a background fetchmail is running.
ro: fetchmail: nu se pot accepta opțiuni în timp ce un alt fetchmail rulează în fundal.

en: fetchmail: can't check mail while another fetchmail to same host is running.
ro: fetchmail: nu se poate verifica emailul în timp ce rulează alt fetchmail la aceeași gazdă.

en: fetchmail: can't find a password for %s@%s.
ro: fetchmail: nu se poate găsi o parolă pentru %s@%s.

en: fetchmail: can't poll specified hosts with another fetchmail running at %ld.
ro: fetchmail: nu se pot sonda gazdele specificate cu alt fetchmail care rulează la %ld.

en: fetchmail: cannot remove or truncate pidfile "%s": %s
ro: fetchmail: nu se poate elimina sau trunchia fișierul pid „%s”: %s

en: fetchmail: cannot unlink lockfile "%s" (%s), trying to write to it
ro: fetchmail: nu se poate elimina fișierul de blocare „%s” (%s), încercând să scrie în el

en: fetchmail: cannot write to lockfile "%s" either (%s), exiting
ro: fetchmail: nu se poate scrie în fișierul de blocare „%s” și nici în (%s), ieșind

en: fetchmail: configuration invalid, --moveto is only valid for IMAP servers
ro: fetchmail: configurație nevalidă, opțiunea „--moveto” este valabilă numai pentru serverele IMAP

en: fetchmail: elder sibling at %ld died mysteriously.
ro: fetchmail: fratele mai mare la %ld a murit misterios.

en: fetchmail: error killing %s fetchmail at %ld; bailing out.
ro: fetchmail: eroare la omorârea lui %s fetchmail la %ld; se salvează.

en: fetchmail: error opening lockfile "%s": %s
ro: fetchmail: eroare la deschiderea fișierului de blocare „%s”: %s

en: fetchmail: error reading lockfile "%s": %s
ro: fetchmail: eroare la citirea fișierului de blocare „%s”: %s

en: fetchmail: fork failed
ro: fetchmail: fork() a eșuat

en: fetchmail: interface option is only supported under Linux (without IPv6) and FreeBSD
ro: fetchmail: opțiunea „--interface” este suportată doar sub Linux (fără IPv6) și FreeBSD

en: fetchmail: invoked with
ro: fetchmail: invocat cu

en: fetchmail: lock creation failed, pidfile "%s": %s
ro: fetchmail: crearea blocării a eșuat, fișierul pid „%s”: %s

en: fetchmail: malloc failed
ro: fetchmail: malloc a eșuat

en: fetchmail: monitor option is only supported under Linux (without IPv6) and FreeBSD
ro: fetchmail: opțiunea „--monitor” este suportată doar sub Linux (fără IPv6) și FreeBSD

en: fetchmail: no mailservers have been specified.
ro: fetchmail: nu au fost specificate servere de mail.

en: fetchmail: no other fetchmail is running
ro: fetchmail: nu rulează niciun alt fetchmail

en: fetchmail: plugin for host %s service %s is empty, cannot run!
ro: fetchmail: opțiunii „--plugin” pentru gazda %s serviciul %s îi lipsește argumentul, nu se poate rula!

en: fetchmail: removing stale lockfile "%s"
ro: fetchmail: se elimină fișierul de blocare învechit „%s”

en: fetchmail: sock %d: wolfSSL_check_domain_name(%p, "%s") returned %d, trying to continue
ro: fetchmail: soclul %d: wolfSSL_check_domain_name(%p, „%s”) a returnat %d, se încearcă să se continue.

en: fetchmail: socketpair failed
ro: fetchmail: socketpair a eșuat

en: fetchmail: warning: no DNS available to check multidrop fetches from %s
ro: fetchmail: avertisment: nu există niciun DNS disponibil pentru a verifica preluările de livrări multiple de la %s

en: foreground
ro: prim plan

en: forwarding and deletion suppressed due to DNS errors
ro: retrimiterea și ștergerea suprimate din cauza erorilor DNS

en: forwarding to %s
ro: se retrimite la %s

en: found Received address `%s'
ro: s-a găsit adresa „%s” în linia „Received”

en: found updated capabilities list
ro: s-a găsit lista actualizată de funcționalități

en: get_ifinfo: malloc failed
ro: get_ifinfo: malloc a eșuat

en: get_ifinfo: sysctl (iflist estimate) failed
ro: get_ifinfo: sysctl („iflist estimate” estimarea listei de interfețe) a eșuat

en: get_ifinfo: sysctl (iflist) failed
ro: get_ifinfo: sysctl („iflist” lista de interfețe) a eșuat

en: getaddrinfo failed for "%s": %s
ro: getaddrinfo() a eșuat pentru „%s”: %s

en: getaddrinfo("%s","%s") error: %s
ro: eroare getaddrinfo("%s","%s"): %s

en: getaddrinfo(NULL, "%s") error: %s
ro: eroare getaddrinfo(NULL, „%s”): %s

en: id=%s (num=%d) was deleted, but is still present!
ro: id=%s (num=%d) a fost șters, dar este încă prezent!

en: id=%s (num=%u) was deleted, but is still present!
ro: id=%s (num=%u) a fost șters, dar este încă prezent!

en: incorrect header line found - see manpage for bad-header option
ro: s-a găsit o linie de antet incorectă - consultați pagina de manual pentru opțiunea „--bad-header”

en: interval not reached, not querying %s
ro: intervalul nu a fost atins, nu se interoghează %s

en: invalid IP interface address
ro: adresă de interfață IP nevalidă

en: invalid IP interface mask
ro: mască de interfață IP nevalidă

en: kerberos error %s
ro: eroare kerberos %s

en: krb5_sendauth: %s [server says '%s']
ro: krb5_sendauth: %s [serverul spune „%s”]

en: larger
ro: mai mare

en: line accepted, %s is an alias of the mailserver
ro: linie acceptată, %s este un alias al serverului de mail

en: line rejected, %s is not an alias of the mailserver
ro: linie respinsă, %s nu este un alias al serverului de mail

en: line: %s
ro: linia: %s

en: lock busy on server
ro: blocare-ocupat pe server

en: lock busy!  Is another session active?
ro: blocarea este ocupată!  Există o altă sesiune activă?

en: mail expunge mismatch (%d actual != %d expected)
ro: nepotrivire de eliminare a e-mailurilor (%d, actual != %d, așteptat)

en: mail from %s bounced to %s
ro: email de la %s returnat la %s

en: mailbox selection failed
ro: selectarea căsuței de email a eșuat

en: malloc failed
ro: malloc a eșuat

en: mapped %s to local %s
ro: s-a alocat %s la locala %s

en: mapped address %s to local %s
ro: adresa %s este alocată la locala %s

en: message %s@%s:%d was not the expected length (%d actual != %d expected)
ro: mesajul %s@%s:%d nu a fost de lungimea așteptată (%d actual != %d așteptat)

en: message has embedded NULs
ro: mesajul conține caractere „NULL”

en: missing IP interface address
ro: lipsește adresa de interfață IP

en: missing or bad RFC822 header
ro: antet RFC822 defect sau care lipsește

en: name %d: cannot create socket family %d type %d: %s
ro: numele %d: nu se poate crea familia de soclu %d tipul %d: %s

en: name %d: connection to %s:%s [%s/%s] failed: %s.
ro: numele %d: conexiunea la %s:%s [%s/%s] a eșuat: %s.

en: nameserver failure while looking for '%s' during poll of %s: %s
ro: serverul de nume a eșuat la rezolvarea numelui pentru „%s” în timpul sondajului %s: %s

en: nameserver failure while looking for `%s' during poll of %s.
ro: serverul de nume a eșuat la rezolvarea numelui pentru „%s” în timpul sondajului %s.

en: no Received address found
ro: nu s-a găsit nicio adresă în linia „Received”

en: no address matches; forwarding to %s.
ro: nu sunt potriviri de adresă, se retrimite la %s.

en: no address matches; no postmaster set.
ro: nu sunt potriviri de adresă; nu este stabilit niciun „postmaster”.

en: no local matches, forwarding to %s
ro: nu există potriviri locale, se retrimite la %s

en: no recipient addresses matched declared local names
ro: nu există adrese de destinatar care să se potrivească cu numele locale declarate

en: non-null instance (%s) might cause strange behavior
ro: instanța non-null (%s) poate să cauzeze un comportament ciudat

en: normal termination, status %d
ro: terminare normală, stare %d

en: not swapping UID lists, no UIDs seen this query
ro: listele de UID nu sunt schimbate, nu au fost găsite UID-uri în această interogare

en: passed through %s matching %s
ro: s-a trecut prin %s se potrivește %s

en: poll of %s skipped (failed authentication or too many timeouts)
ro: sondarea a %s a fost omisă (a eșuat autentificarea sau au fost prea multe depășiri ale limitei de timp)

en: post-connection command failed with status %d
ro: comanda post-conexiune a eșuat cu starea %d

en: post-connection command terminated with signal %d
ro: comanda post-conexiune terminată cu semnalul %d

en: pre-connection command failed with status %d
ro: comanda de pre-conectare a eșuat cu starea %d

en: pre-connection command terminated with signal %d
ro: comandă de pre-conectare terminată cu semnalul %d

en: principal %s in ticket does not match -u %s
ro: %s principal în „ticket” nu se potrivește cu „--user %s”

en: protocol error
ro: eroare de protocol

en: protocol error while fetching UIDLs
ro: eroare de protocol în timpul aducerii UIDL-urilor

en: re-poll failed
ro: repetarea sondării a eșuat

en: reading message %s@%s:%d of %d
ro: se citește mesajul %s@%s:%d din %d

en: realloc failed
ro: realloc a eșuat

en: receiving message data
ro: se primesc datele de mesaj

en: recipient address %s didn't match any local name
ro: adresa de destinatar %s nu s-a potrivit niciunui nume local

en: restarting fetchmail (%s changed)
ro: se repornește fetchmail (s-a modificat %s)

en: running %s (host %s service %s)
ro: rulează %s (gazda %s serviciul %s)

en: search for unseen messages failed
ro: căutarea după mesaje nevăzute a eșuat

en: seen | seen
ro[0]: văzut
ro[1]: văzute
ro[2]: văzute
ro[3]: văzute

en: selecting or re-polling default folder
ro: se selectează sau se sondează din nou dosarul implicit

en: selecting or re-polling folder %s
ro: se selectează sau se sondează din nou dosarul %s

en: server did not advertise SASL-IR extension but fetchmail's implementation requires it for AUTHENTICATE EXTERNAL
ro: serverul nu a anunțat extensia SASL-IR, dar implementarea fetchmail o necesită pentru AUTHENTICATE EXTERNAL

en: server option after user options
ro: opțiunea de server după opțiunile utilizatorului

en: server recv fatal
ro: eroare fatală de recv() a serverului

en: sink
ro: sink (colector)

en: skipping message %s@%s:%d
ro: se omite mesajul %s@%s:%d

en: skipping message %s@%s:%d (%d octets)
ro: se omite mesajul %s@%s:%d (%d octeți)

en: skipping poll of %s, %s IP address excluded
ro: se omite sondarea a %s, adresa IP %s este exclusă

en: skipping poll of %s, %s down
ro: se omite sondarea a %s, %s este dezactivată

en: skipping poll of %s, %s inactive
ro: se omite sondarea a %s, %s este inactiv

en: sleeping at %s for %d seconds
ro: se doarme la %s pentru %d secunde

en: smaller
ro: mai mică

en: smtp listener protocol error
ro: eroare de protocol de ascultător smtp

en: socket
ro: soclu

en: starting fetchmail %s daemon
ro: se pornește serviciul %s fetchmail

en: syslog and logfile options are both set, ignoring syslog, and logging to %s
ro: opțiunile „--syslog” și „--logfile” sunt amândouă stabilite, se ignoră „--syslog”, și se scrie jurnalul în %s

en: terminated with signal %d
ro: terminat cu semnalul %d

en: timeout after %d seconds waiting for %s.
ro: după %d secunde, a expirat timpul de așteptare pentru %s.

en: timeout after %d seconds waiting for listener to respond.
ro: după %d secunde, a expirat timpul de așteptare pentru ca ascultătorul să răspundă.

en: timeout after %d seconds waiting for server %s.
ro: după %d secunde, a expirat timpul de așteptare pentru serverul %s.

en: timeout after %d seconds waiting to connect to server %s.
ro: după %d secunde, a expirat timpul de așteptare pentru conectarea la serverul %s.

en: timeout after %d seconds.
ro: limită de timp atinsă, după %d secunde.

en: undefined
ro: nedefinit

en: unknown
ro: necunoscut

en: unknown (%s)
ro: necunoscut (%s)

en: unsupported protocol selected.
ro: a fost selectat un protocol nesuportat.

en: usage:  fetchmail [options] [server ...]
ro: utilizare:  fetchmail [opțiuni] [server ...]

en: warning: Do not ask for support if all mail goes to postmaster!
ro: avertisment: Nu cereți asistență dacă toate e-mailurile ajung la „postmaster”!

en: warning: multidrop for %s requires envelope option!
ro: avertisment: livrarea multiplă pentru %s necesită opțiunea „--envelope”!

en: will idle after poll
ro: va intra în așteptare după sondare

en: writing RFC822 msgblk.headers
ro: se scriu antetele „msgblk.headers” în conformitate cu RFC822
