gsettings-desktop-schemas master - en to fa translation catalogue (673 entries)

en: A font description string describing a font for window titlebars. The size from the description will only be used if the titlebar-font-size option is set to 0. Also, this option is disabled if the titlebar-uses-desktop-font option is set to true.
fa: رشتهٔ شرح قلم برای تعریف قلم نوار عنوان پنجره.

en: A list of IDs of applications that are excluded from this folder. This can be used to remove applications that would otherwise be included by category.
fa: سیاههٔ شناسه‌هایی که از این شاخه بیرونند.

en: A list of categories for which apps will be placed into this folder by default, in addition to the apps that are listed in the apps key.
fa: سیاههٔ شاخه‌ای که کاره‌ها به طور پیش‌گزیده برایشان در این شاخه قرار می‌گیرند به اضافهٔ کاره‌هایی که در کلید کاره‌ها سیاهه شده‌اند.

en: A “\n” separated list of “name:color” as defined by the “gtk-color-scheme” setting
fa: سیاهه‌ای جدا شده با «‪\n‬» از name:color

en: Acceleration profile
fa: نمایهٔ شتاب

en: Acceleration profile used for connected mice. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile for each device, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured pointer speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the mouse movement. If a mouse doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
fa: نمایهٔ شتاب استفاده شده برای موشی‌های وصل شده.

en: Acceleration profile used for connected touchpads. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile for each device, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured pointer speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the mouse movement. If a touchpad doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
fa: نمایهٔ شتاب استفاده شده برای صفحه‌لمسی‌های وصل شده.

en: Acceleration profile used for the pointing stick. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the movement. If the pointing stick doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
fa: نمایهٔ شتاب استفاده شده برای دستهٔ اشاره.

en: Acceleration profile used for the trackball. The acceleration profile can be set to either default (“default”) which uses the default acceleration profile, flat (“flat”), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured speed, or adaptive (“adaptive”) which adapts the acceleration depending on the movement. If the trackball doesn’t support the configured profile, “default” will be used.
fa: نمایهٔ شتاب استفاده شده برای گوی مسیر.

en: Accent color
fa: رنگ لهجه

en: Action on title bar double-click
fa: کنش دو بار کلیک نوار عنوان

en: Action on title bar middle-click
fa: کنش کلیک وسط نوار عنوان

en: Action on title bar right-click
fa: کنش کلیک راست نوار عنوان

en: Activate the window menu
fa: فعّال‌سازی فهرست پنجره

en: Activate when idle
fa: فعّال‌سازی هنگام بی‌کاری

en: Allow embedding a keyboard into the window
fa: اجازهٔ تعبیهٔ صفحه‌کلید در پنجره

en: Allow logout
fa: اجازهٔ خروج

en: Allow overlay scrolling
fa: اجازه به لغزش روکار

en: Allow shutdown and restart actions from the lock screen.
fa: اجازه به کنش‌های خاموش کردن و آغاز دوباره از صفحهٔ قفل.

en: Allow the session status message to be displayed
fa: اجازهٔ‌نمایش پیام وضعیت نشست

en: Allow the session status message to be displayed when the screen is locked. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
fa: این که پیام وضعیت نشست هنگام قفل بودن صفحهنشان داده شود یا نه. منقضی:  این کلید منقضی شده و چشم‌پوشی می‌شود.

en: Allow user switching
fa: اجازهٔ تعویض کاربر

en: Allow volume above 100%
fa: اجزاره به حجم صدای بالای ۱۰۰٪

en: Always show the Universal Access status icon
fa: نمایش همیشگی نقشک وضعیت دسترسی جهانی

en: Always show the text caret
fa: نمایش همیشگی مکان‌نمای متن

en: Amount to delay break if requested
fa: مقدار تأخیر استراحت در صورت درخواست

en: Antialiasing
fa: حذف لبه‌های ناصاف

en: Application ID
fa: شناسهٔ برنامه

en: Applications
fa: برنامه‌های کاربردی

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the “exec” key. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The default terminal and how to invoke it is handled in GIO.
fa: آرگومان استفاده شده برای اجرای برنامه‌ها در پایانه. منقضی:‌ین کلید منقضی شده و چشم‌پوشی می‌شود.

en: Arrangement of buttons on the titlebar
fa: ترتیب دکمه‌ها در نوار عنوان

en: Arrangement of buttons on the titlebar. The value should be a string, such as “menu:minimize,maximize,spacer,close”; the colon separates the left corner of the window from the right corner, and the button names are comma-separated. Duplicate buttons are not allowed. Unknown button names are silently ignored so that buttons can be added in future metacity versions without breaking older versions. A special spacer tag can be used to insert some space between two adjacent buttons.
fa: ترتیب دکمه‌ها در نوار عنوان.

en: Authenticate proxy server connections
fa: هویت‌سنجی اتّصال‌های کارساز پیشکار

en: Automatic proxy configuration URL
fa: نشانی پیکربندی خودکار پیشکار

en: Automatically raises the focused window
fa: خیزش خودکار پنجرهٔ متمرکز

en: Automatically update timezone
fa: به‌روز رسانی خودکار ناحیهٔ زمانی

en: Basename of the default keybinding theme used by gtk+.
fa: نام پایهٔ ترکیب کلید پیش‌گزیده برای ‪gtk+‬.

en: Basename of the default theme used by gtk+.
fa: نام پایهٔ زمینهٔ پیش‌گزیده برای ‪gtk+‬.

en: Beep when a key is accepted
fa: بوق هنگام پذیرفته شدن یک کلید

en: Beep when a key is first pressed
fa: بوق زدن هنگام نخستین فشردن کلید

en: Beep when a key is rejected
fa: بوق هنگام رد شدن یک کلید

en: Beep when a keyboard accessibility feature changes
fa: بوق هنگام دگرگونی یک ویژگی دسترسی‌پذیری صفحه‌کلید

en: Beep when a modifier is pressed.
fa: بوق زدن هنگام فشردن تغییردهنده.

en: Binding to select the next input source
fa: ترکیب برای گزینش منبع ورودی بعدی

en: Binding to select the previous input source
fa: ترکیب برای گزینش منبع ورودی پیشین

en: Button action
fa: کنش دکمه

en: Calendar needs terminal
fa: تقویم نیازمند پایانه است

en: Can Change Accels
fa: می‌تواند شتاب‌دهنده را تغییر دهد

en: Caret Tracking Mode
fa: حالت ردیابی مکان‌نما

en: Categories
fa: دسته‌ها

en: Change brightness of blue
fa: تغییر روشنایی آبی

en: Change brightness of green
fa: تغییر روشنایی سبز

en: Change brightness of red
fa: تغییر روشنایی سرخ

en: Change contrast of blue
fa: تغییر سایه‌روشن آبی

en: Change contrast of green
fa: تغییر سایه‌روشن سبز

en: Change contrast of red
fa: تغییر سایه‌روشن سرخ

en: Click method
fa: روش کلیک

en: Clicking a window while holding down this modifier key will move the window (left click), resize the window (middle click), or show the window menu (right click). The middle and right click operations may be swapped using the “resize-with-right-button” key. Modifier is expressed as “<Alt>” or “<Super>” for example.
fa: کلیک روی پنجره‌ای هنگام نگه داشتن این کلید، جابه‌جایش می‌کند.

en: Clip the crosshairs at the center
fa: چسباندن تقاطع در مرکز

en: Close window
fa: بستن پنجره

en: Color Saturation
fa: اشباع رنگ

en: Color Shading Type
fa: گونهٔ سایه‌زنی رنگ

en: Color of the crosshairs
fa: رنگ تقاطع

en: Color scheme
fa: شمای رنگی

en: Configures the maximum level of location accuracy applications are allowed to see. Valid options are “country”, “city”, “neighborhood”, “street”, and “exact” (typically requires GPS receiver). Please keep in mind that this only controls what GeoClue will allow applications to see and they can find user’s location on their own using network resources (albeit with street-level accuracy at best).
fa: بیشینهٔ سطح دقّت مکانی که برنامه‌ها مجازند ببینند را پیکربندی می‌کند.

en: Consider trash and temporary files old after this many days.
fa: اطلاق قدیمی به پرونده‌های موقّتی و زباله‌دان پس از این تعداد روز.

en: Control how new windows get focus
fa: واپایش چگونگی متمرکز شدن روی پنجره‌ّای جدید

en: Controls visibility of personal information
fa: واپایش نمایانی اطّلاعات شخصی

en: Current input source
fa: منبع ورودی کنونی

en: Current theme
fa: زمینهٔ کنونی

en: Cursor Blink
fa: چشمک نشانگر

en: Cursor Blink Time
fa: زمان چشمک نشانگر

en: Cursor Blink Timeout
fa: مهلت زمانی چشمک نشانگر

en: Cursor size
fa: اندازهٔ نشانگر

en: Cursor theme
fa: زمینهٔ نشانگر

en: Cursor theme name. Used only by Xservers that support the Xcursor extension.
fa: نام زمینهٔ نشانگر.

en: DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
fa: منقضی: این کلید منقضی شده و چشم‌پوشی می‌شود.

en: Daily screen time limit
fa: محدودیت روزانهٔ زمان صفحه

en: Dead area padding around the active area, in percentages. Respectively applied to left,right,top and bottom sides.
fa: فاصلهٔ مردم دور ناحیهٔ فعّال.

en: Default calendar
fa: تقویم پیش‌گزیده

en: Default calendar application DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The preferred calendar application is the application handling the text/calendar mime type.
fa: برنامهٔ تقویم پیش‌گزیده. منقضی: این کلید منقضی شده و چشم‌پوشی می‌شود.

en: Default font
fa: قلم پیش‌گزیده

en: Default tasks
fa: وظایف پیش‌گزیده

en: Default tasks application.
fa: برنامهٔ پیش‌گزیدهٔ وظایف.

en: Defines the mapping between the number of fingers and touchpad buttons. The default is to have a 1, 2 and 3 finger tap to map to the left, right and middle button ("lrm"), respectively.
fa: نگاشت بین شمار انگشت‌ها و دکمه‌های صفحه‌لمسی را تعریف می‌کند.

en: Defines the names that should be assigned to workspaces. If the list is too long for the current number of workspaces, names in excess will be ignored. If the list is too short, or includes empty names, missing values will be replaced with the default (“Workspace N”).
fa: تعریف نام‌هایی که باید به فضاهای کاری تخصیص یابد.

en: Defines the situations in which the touchpad is enabled.
fa: وضعیتی که در آن صفحه‌لمسی به کار می‌افتد را تعریف می‌کند.

en: Delay between repeats in milliseconds.
fa: تأخیر بین تکرارها به میلی‌ثانیه.

en: Delay in milliseconds for the auto raise option
fa: تأخیر به میلی ثانیه برای گزینهٔ بالا آمدن خودکار

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are “none”, “wallpaper”, “centered”, “scaled”, “stretched”, “zoom”, “spanned”.
fa: چگونگی پرداخت تصویر تنظیم شده به دست wallpaper_filename. مقدارهای ممکن: ‪“none”, “wallpaper”, “centered”, “scaled”, “stretched”, “zoom”, “spanned”‬.

en: Determines the length in pixels of the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
fa: درازای خط‌های افقی و عمودی متقاطع به تصدانه.

en: Determines the position of the caret within magnified view. The values are: • none: no caret tracking • centered: the image of the caret is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system caret) and the magnified contents are scrolled as the system caret moves • proportional: the position of the magnified caret in the zoom region is proportionally the same as the position of the system caret on screen • push: when the magnified caret intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view
fa: حالت ردیابی مکان‌نما

en: Determines the position of the focused widget within magnified view. The values are: • none: no focus tracking • centered: the focused image is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system focus) and the magnified contents are scrolled as the system focus moves • proportional: the position of the magnified focus in the zoom region is proportionally the same as the position of the system focus on screen • push: when the magnified focus intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view
fa: حالت ردیابی تمرکز

en: Determines the position of the magnified mouse image within the magnified view and how it reacts to system mouse movement. The values are • none: no mouse tracking; • centered: the mouse image is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system mouse) and the magnified contents are scrolled as the system mouse moves; • proportional: the position of the magnified mouse in the zoom region is proportionally the same as the position of the system mouse on screen; • push: when the magnified mouse intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view.
fa: حالت ردیابی موشی.

en: Determines the transparency of the crosshairs, from fully opaque to fully transparent.
fa: کدری تقاطع از کدر تا شفاف.

en: Determines whether applications or the system can generate audible “beeps”; may be used in conjunction with “visual bell” to allow silent “beeps”.
fa: تصیمی این که برنامه‌ّا یا سامانه می‌توانند صدای بیپ ایجاد کنند.

en: Determines whether the crosshairs intersect the magnified mouse sprite, or are clipped such that the ends of the horizontal and vertical lines surround the mouse image.
fa: این که تقاطع شکل بزرگ‌شدهٔ موشی را قطع کند یا در وسط چسبانده شود.

en: Determines whether the lightness values are inverted: darker colors become lighter and vice versa, and white and black are interchanged.
fa: این که مقدارهای نور معکوسند یا نه. سفید و سیاه عوض می‌شوند.

en: Direction to perform a double click (“left”, “right”, “up”, “down”).
fa: چهت برای اجرای دوبار کلیک («چپ»، «راست»، «بالا»، «پایین»)

en: Direction to perform a secondary click (“left”, “right”, “up”, “down”).
fa: چهت برای اجرای کلیک دوم («چپ»، «راست»، «بالا»، «پایین»)

en: Direction to perform a single click (“left”, “right”, “up”, “down”).
fa: چهت برای اجرای تک کلیک («چپ»، «راست»، «بالا»، «پایین»)

en: Direction to perform dragging (“left”, “right”, “up”, “down”).
fa: چهت برای اجرای کشیدن («چپ»، «راست»، «بالا»، «پایین»)

en: Directories to override the default avatar faces installed by gnome-control-center.
fa: شاخه‌ها برای پایمالی چهرک‌های نصب شده با gnome-control-center.

en: Directories with avatar faces
fa: شاخه‌ها با پرونده‌های چهرک

en: Disable URL and MIME type handlers
fa: از کار انداختن مدیر گونه‌های MIME و نشانی

en: Disable all external search providers
fa: از کار انداختن همهٔ فراهم‌کننندگان خارجی جست‌وجو

en: Disable all external thumbnailers
fa: از کار انداختن همهٔ بندانگشتی سازهای خارجی

en: Disable command line
fa: از کار انداختن خط فرمان

en: Disable keyboard accessibility after a timeout
fa: از کار انداختن دسترسی‌پذیری صفحه‌کلید پس از مهلت زمانی

en: Disable lock screen
fa: از کار انداختن صفحهٔ قفل

en: Disable log out
fa: از کار انداختن خروج

en: Disable misfeatures that are required by old or broken applications
fa: از کار انداختن ویژگی‌های لازم برای برنامه‌های خراب یا قدیمی

en: Disable password showing
fa: از کار انداختن نمایش گذرواژه

en: Disable print setup
fa: از کار انداختن برپایی چاپ

en: Disable printing
fa: از کار انداختن چاپ

en: Disable saving files to disk
fa: از کار انداختن ذخیره روی دیسک

en: Disable the "Show Password" menu item in password entries.
fa: از کار انداختن مورد فهرست «نمایش گذرواژه» در ورودی‌های گذرواژه.

en: Disable user administration
fa: از کار انداختن مدیریت کاربر

en: Disable user switching
fa: از کار انداختن تعویض کاربر

en: Disable when two keys are pressed at the same time
fa: از کارانداختن هنگامی که دو کلید همزمان فشرده شوند

en: Distance before a drag is started.
fa: فاصله قبل از اینکه کشیدن (drag) شروع شود.

en: Distance in pixels before movement will be recognized.
fa: فاصله به تصدانه پیش از شناخته شدن حرکت.

en: Do not accept a key as being pressed unless held for this many milliseconds.
fa: نپذیرفتن کلید به عنوان فشرده مگر این که این‌قدر میلی‌ثانیه نگه داشته شود.

en: Document font
fa: قلم سند

en: Don’t allow applications to access the camera
fa: اجازه ندادن به برنامه‌ها برای دسترسی به دوربین

en: Don’t allow applications to access the microphone
fa: اجازه ندادن به برنامه‌ها برای دسترسی به صدابَر

en: Don’t allow applications to output sound
fa: اجازه ندادن به برنامه‌ّا برای خروجی دادن صدا

en: Don’t use
fa: استفاده نکردن

en: Double click time
fa: زمان دوبار کلیک

en: Drag threshold
fa: آستانهٔ کشیدن

en: Drawing tablet mapping
fa: نگاشت رایانک رسم

en: Duration of each break
fa: طول هر استراحت

en: Duration of the disabling timeout
fa: طول مهلت زمانی از کار انداختن

en: Duration of the timeout before disabling the keyboard accessibility.
fa: طول مهلت زمانی از کار انداختن دسترسی‌پذیری‌های صفحه‌کلید.

en: Dwell click mode
fa: حالت کلیک طولانی

en: Dwell click time
fa: زمان کلیک طولانی

en: EDID information of the output the tablet is mapped to. Must be in the format [vendor, product, serial]. ["","",""] relies on automatic mapping.
fa: اطّلاعات EDID خروجی که رایانک به آن نگاشت شده.

en: EDID information of the output the touchscreen is mapped to. Must be in the format [vendor, product, serial]. ["","",""] relies on automatic mapping.
fa: اطّلاعات EDID خروجی که صفحه‌لمسی به آن نگاشت شده.

en: Embedded keyboard command
fa: فرمان صفحه‌کلید تعبیه شده

en: Emulate middle click
fa: شبیه‌سازی کلیک دوم

en: Enable Animations
fa: به کار انداختن پویانمایی‌ها

en: Enable Toolkit Accessibility
fa: به کار انداختن دسترسی‌پذیری جعبه‌ابزار

en: Enable Visual Bell
fa: به کار انداختن زنگ بصری

en: Enable accessibility keyboard shortcuts
fa: به کار انداختن میان‌برهای دسترسی‌پذیری صفحه‌کلید

en: Enable basic screen time functionality, recording usage data for viewing history.
fa: به کار انداختن ویژگی زمان صفحهٔ پایه. ضبط کردن داده‌های استفاده برای تاریخچهٔ تماشا.

en: Enable daily screen time limit
fa: به کار انداختن محدودیت روزانهٔ زمان صفحه

en: Enable dwell clicks
fa: به کار انداختن کلیک‌های طولانی

en: Enable dwell clicks.
fa: به کار انداختن کلیک‌های طولانی.

en: Enable hot corners
fa: به کار انداختن گوشه‌های داغ

en: Enable imposing a screen time limit on the user, as set in daily-limit-seconds.
fa: به کار انداختن محدودیت زمان صفحه برای کاربر که در daily-limit-seconds تنظیم می‌شود.

en: Enable lens mode
fa: به کار انداختن حالت عدسی

en: Enable mouse clicks with touchpad
fa: راه‌اندازی کلیک موشی با استفاده از صفحه‌لمسی

en: Enable notifications
fa: به کار انداختن آگاهی‌ها

en: Enable restart/shutdown
fa: به کار انداختن آغاز دوباره یا خاموش کردن

en: Enable screen time history
fa: به کار انداختن تاریخچهٔ زمان صفحه

en: Enable simulated secondary clicks
fa: به کار انداختن کلیک دوم شبیه‌سازی شده

en: Enable sound alerts
fa: به کار انداختن هشدارهای صوتی

en: Enable sticky keys
fa: به کار انداختن کلیدهای چسبان

en: Enable tap-and-drag with touchpad
fa: به کار انداختن زدن و کشیدن با صفحه‌لمسی

en: Enable tap-and-drag-lock with touchpad
fa: به کار انداختن قفلِ زدن و کشیدن با صفه‌لمسی

en: Enable the primary paste selection
fa: به کار انداختن گزینش جایگذاری اصلی

en: Enable this to allow physically rotating the tablet for left-handed setups
fa: به کار انداختن برای جرخاندن فیزیکی رایانک برای چپ‌دست‌ها

en: Enable this to restrict the tablet area to match the aspect ratio of the output.
fa: به کار انداختن برای محدود کردن ناحیهٔ رایانک.

en: Enable “Bounce Keys”
fa: به کار انداختن «کلیدهای پرشی»

en: Enable “Mouse Keys”
fa: به کار انداختن «کلیدهای موشی»

en: Enable “Slow Keys”
fa: به کار انداختن «کلیدهای آهسته»

en: Enable “Toggle Keys”
fa: به کار انداختن «تغییر حالت کلیدها»

en: Enables/disables display of crosshairs centered on the magnified mouse sprite.
fa: نمایش یا نهفتن تقاطع وسط شده.

en: Eraser pressure curve
fa: منحنی فشار پاک‌کن

en: Eraser pressure range
fa: دامنهٔ فشار پاک‌کن

en: Excluded applications
fa: برنامه‌های خارج شده

en: Exec Arguments
fa: آرگومان‌های اجرا

en: FTP proxy host name
fa: نام میزبان پیشکار FTP

en: FTP proxy port
fa: درگاه پیشکار FTP

en: Factor used to enlarge or reduce text display, without changing font size.
fa: ضریب استفاده شده برای بزرگ یا کوچک کردن نمایش متن بدون تغییر اندازهٔ قلم.

en: Fade screen during breaks
fa: سیاه شدن صفحه در طول استراحت‌ها

en: Focus Tracking Mode
fa: حالت ردیابی تمرکز

en: Folder children
fa: فرزندان شاخع

en: Folder name
fa: نام شاخه

en: Font rendering
fa: پرداخت کردن متن

en: For centered mouse tracking, when the system pointer is at or near the edge of the screen, the magnified contents continue to scroll such that the screen edge moves into the magnified view.
fa: برای وسط بودن ردیابی موشی هنگام بودن نشانگر سامانه در کنار لبهٔ صفحه.

en: Force automatic expanding of banners
fa: گسترش اجباری بیرق‌ها

en: GTK IM Module
fa: پیمانهٔ روش ورودی GTK

en: GTK IM Preedit Style
fa: سبک پیش ویرایش روش ورودی GTK

en: GTK IM Status Style
fa: سبک وضعیت روش ورودی GTK

en: Geolocation services are enabled.
fa: خدمت‌های مکان زمینی به کار افتاده‌اند.

en: Gesture double click
fa: دوبار کلیک کشیدنی

en: Gesture drag click
fa: کشیدن کلیک کشیدنی

en: Gesture secondary click
fa: کلیک دوم کشیدنی

en: Gesture single click
fa: تک کلیک کشیدنی

en: Grayscale once limit is reached
fa: طیف خاکستری هنگام رسیدن به محدودیت

en: Gtk+ Keybinding Theme
fa: زمینهٔ ترکیب کلید ‪Gtk+

en: Gtk+ Theme
fa: زمینهٔ ‪Gtk+

en: HTTP proxy host name
fa: نام میزبان پیشکار HTTP

en: HTTP proxy password
fa: گذرواژهٔ پیشکار HTTP

en: HTTP proxy port
fa: درگاه پیشکار HTTP

en: HTTP proxy username
fa: نام کاربری پیشکار HTTP

en: Have file manager handle the desktop
fa: مدیریت میزکار به دست مدیر پرونده

en: Hide all normal windows
fa: نهفتن تمام پنجره‌های عادی

en: High contrast
fa: سایه‌روشن بالا

en: Highlights the current location of the pointer.
fa: مکان کنونی نشانگر را پررنگ می‌کند.

en: Hinting
fa: راهنمایی

en: How input affects the pointer on the screen
fa: چگونگی تأثیر ورودی بر نشانگر در صفحه

en: How long to accelerate in milliseconds
fa: طول مدّت شتاب به میلی‌ثانیه

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
fa: چند میلی ثانیه طول می‌کشد با از ۰ به بیشینهٔ سرعت برسد.

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
fa: پیش از آغاز به کار کلیدهای جابه‌جایی موشی چند میلی‌ثانیه منتظر شود.

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
fa: چند تصدانه در ثانیه برای جابه‌جایی با بیشینهٔ سرعت.

en: How to generate software-emulated buttons, either disabled (“none”), through specific areas (“areas”), number of fingers (“fingers”) or left as hardware default (“default”).
fa: چگونگی ایجاد دکمه‌ّای شبیه‌سازی شده به صورت نرم‌افزاری.

en: How to shade the background color. Possible values are “horizontal”, “vertical”, and “solid”.
fa: چگ.نگی سایه‌زنگی رنگ پس‌زمینه. مقادیر ممکن: ‪“horizontal”, “vertical”, and “solid”‬.

en: Icon Theme
fa: تم شمایل‌ها

en: Icon theme to use for the panel, nautilus etc.
fa: زمینهٔ نقشک برای استفاده در تابلو، ناتیلوس و….

en: If FALSE, application usage will not be monitored and recorded.
fa: اگر نادرست باشد، استفادهٔ برنامه پایش و ضبط نخواهد شد.

en: If FALSE, applications will not remember recently used files.
fa: اگر نادرست باشد برنامه پرونده‌های به تازگی استفاده شده را به یاد نخواهد سپرد.

en: If FALSE, no anonymous installation or removal information will be sent to the vendor.
fa: اگر نادرست باشد، اطّلاعات نصب یا برداشتن به سازندگان فرستاده نخواهد شد.

en: If TRUE, anonymized reports will be sent automatically to the vendor.
fa: اگر دست باشد، گزارش‌های نشناس به طور خودکار به سازنده فرستاده خواهد شد.

en: If TRUE, applications should not make sound.
fa: اگر درست باشد، برنامه‌ها نباید صدا تولید کنند.

en: If TRUE, applications should not use the camera.
fa: اگر درست باشد، برنامه‌ها نباید از دوربین استفاده کنند.

en: If TRUE, applications should not use the microphone.
fa: اگر درست باشد، برنامه‌ها نباید از صدابَر استفاده کنند.

en: If TRUE, automatically remove files from the trash when they are older than “old-files-age” days.
fa: اگر درست باشد پرونده‌های قدیمی به طور خودکار از زباله‌دان برداشته می‌شوند.

en: If TRUE, automatically remove temporary files when they are older than “old-files-age” days.
fa: اگر درست باشد پرونده‌های موقّتی به طور خودکار برداشته می‌شوند.

en: If set to true, and the focus mode is either “sloppy” or “mouse” then the focused window will be automatically raised after a delay specified by the auto-raise-delay key. This is not related to clicking on a window to raise it, nor to entering a window during drag-and-drop.
fa: اگر درست بوده و حالت تمرکز sloppy یا mouse باشد، پنجرهٔ متمرکز به طور خودکار برمی‌خیزد.

en: If set to true, the system will make an effort to not divulge the user’s identity on screen or on the network.
fa: اگر درست باشد سامانه تلاش می‌کند هویت کاربر را افشا نکند.

en: If set to true, then Nautilus will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
fa: اگر درست باشد، ناتیلوس رسانه را به طور خودکار سوار خواهد کرد.

en: If set to true, then Nautilus will automatically open a folder when media is automounted. This only applies to media where no known x-content/* type was detected; for media where a known x-content type is detected, the user configurable action will be taken instead.
fa: اگر درست باشد، ناتیلوس هنگام سوار شدن خودکار رسانه، شاخه‌ای را به طور خودکار خواهد گشود.

en: If set to true, then Nautilus will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
fa: اگر درست باشد، ناتیلوس هرگز به طور خودکار برنامه‌ای را هنگام ورود رسانه اجرا نخواهد کرد.

en: If set to true, then file manager will draw the icons on the desktop.
fa: اگر درست باشد مدیر پرونده نقشک‌های میزکار را رسم خواهد کرد.

en: If set to “lockscreen”, only when the lock screen is present new USB devices will be rejected; if set to “always”, all new USB devices will always be rejected.
fa: اگر به lockscreen تنظیم شده باشد، افزاره‌های یواس‌بی فقط هنگام حاظر بودن صفحهٔ قفل رد خواهند شد. اگر روی always تنظیم شده باشد، افزاره‌های یواس‌بی جدید همواره رد خواهند شد.

en: If the USBGuard service is present and this setting is enabled, USB devices will be protected as configured in the usb-protection-level setting.
fa: اگر خدمت USBGuard حاظر بوده و تنظیمات به کار افتاده باشد، افزاره‌های یو‌اس‌بی محافظت خواهند شد.

en: If the underlying hardware has privacy screen support and this setting is enabled, the panels supporting this technology will be obscured from lateral view.
fa: اگر سخت‌افزار پشتیبانی صفحهٔ محرمانگی را داشته و این تنظیم به کار افتاده باشد، تابلوهای با پشتیبانی از این فناوری از دید جانبی مبهم خواهند بود.

en: If true, applications are allowed to access location information.
fa: اگر درست باشد، برنامه‌ها مجازند به اطَلاعات مکانی دسترسی یابند.

en: If true, display battery percentage in the status menu, in addition to the icon.
fa: اگر درست باشد، علاوه بر نقشک، درصد باتری را هم در فهرست نشان می‌دهد.

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
fa: اگر درست باشد، علاوه بر زمان، تاریخ را هم در ساعت نشان می‌دهد.

en: If true, display seconds in the clock.
fa: اگر درست باشد، ثانیه‌ها را در ساعت نشان می‌دهد.

en: If true, display the ISO week date in the calendar.
fa: اگر درست باشد، تاریخ هفتهٔ ایزو را در تقویم نشان می‌دهد.

en: If true, display weekday in the clock, in addition to time.
fa: اگر درست باشد، علاوه بر زمان، روز هفته را هم در ساعت نشان می‌دهد.

en: If true, gtk+ uses the primary paste selection, usually triggered by a middle mouse button click.
fa: اگر درست باشد ‪gtk++‬ از گزینش جایگذاری اصلی استفاده می‌کند که معمولاً با کلیک وسط موشی تحریک می‌شود.

en: If true, ignore the titlebar-font option, and use the standard application font for window titles.
fa: اگر درست باشد در عنوان پنجره‌ها از قلم استاندارد سامانه استفاده خواهد شد.

en: If true, pressing a key will highlight the current pointer location on screen.
fa: اگر درست باشد،‌فشردن کلیدی مکان کنونی نشانگر روی صفحه را پررنگ می‌کند.

en: If true, the activities overview can be accessed by moving the mouse to the top-left corner.
fa: اگر درست باشد،‌نمای کلی فعّالیت‌ها می‌تواند با جابه‌جایی موشی به گوشهٔ بالا راست آورده شود.

en: If true, then connections to the proxy server require authentication. The username/password combo is defined by “/system/proxy/http/authentication-user” and “/system/proxy/http/authentication-password”. This applies only to the http proxy; when using a separate https proxy, there is currently no way to specify that it should use authentication.
fa: اگر درست باشد اتّصال‌های کارساز پیشکار نیازمند هویت‌سنجی خواهد بود.

en: Ignore multiple presses of the same key within this many milliseconds.
fa: چشم‌پوشی از فشردن‌های متوالی یک کلید در این مقدار میلی‌ثانیه.

en: Initial Key Repeat Delay
fa: تأخیر نخستین تکرار کلید

en: Initial delay in milliseconds
fa: تأخیر نخستین به میلی‌ثانیه

en: Initial key repeat delay in milliseconds.
fa: تأخیر نخستین تکرار کلید به میلی‌ثانیه.

en: Input feedback sounds
fa: صداهای بازخورد ورودی

en: Integer factor used to scale windows by. For use on high-dpi screens. 0 means pick automatically based on monitor.
fa: ضریب صحیح استفاده شده برای مقیاس کردن پنجره. برای استفاده روی صفحه‌های با دقّت بالا. 0 یعنی انتخاب خودکار بر اساس نمایشگر.

en: Inverse lightness
fa: نور معکوس

en: Key Repeat Interval
fa: فاصلهٔ تکرار کلید

en: Key combination for the custom action
fa: ترکیب کلید برای کنش شخصی

en: Key combination for the primary button
fa: ترکیب کلید برای دکمهٔ اصلی

en: Key combination for the secondary button
fa: ترکیب کلید برای دکمهٔ ثانویه

en: Key combination for the tertiary button
fa: ترکیب کلید برای دکمهٔ ثالث

en: Keyboard repeat
fa: تکرار صفحه‌کلید

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
fa: میان‌برهای صفحه‌کلید برای گشودن نوارهای فهرست.

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
fa: رنگ چپ یا بالا هنگام رسم گردایان‌ها یا رنگ خالص.

en: Length of a double click in milliseconds.
fa: طول یک دوبار کلیک بر حسب میلی‌ثانیه.

en: Length of the crosshairs in pixels
fa: درازای تقاطع به تصدانه

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
fa: طول دورهٔ چشمک نشانگر به میلی‌ثانیه.

en: List of XKB options
fa: سیاههٔ گزینه‌های XKB

en: List of XKB options. Each option is an XKB option string as defined by xkeyboard-config’s rules files.
fa: سیاههٔ گزینه‌های XKB.

en: List of breaks that are currently enabled
fa: سیاههٔ استراحت‌هایی که به کار افتاده‌اند

en: List of desktop file IDs for search providers sort order
fa: سیاههٔ شناسه‌های پروندهٔ میزکار برای ترتیب چینش جست‌وجو

en: List of desktop file IDs for which the associated default-disabled search provider should be enabled
fa: سیاههٔ شناسه‌های پروندهٔ میزکار برای به کار انداختن جست‌وجو

en: List of desktop file IDs for which the associated default-enabled search provider should be disabled
fa: +
    سیاههٔ شناسه‌های پروندهٔ میزکار برای از کار انداختن جست‌وجو

en: List of input source identifiers available. Each source is specified as a tuple of 2 strings. The first string is the type and can be one of “xkb” or “ibus”. For “xkb” sources the second string is “xkb_layout+xkb_variant” or just “xkb_layout” if a XKB variant isn’t needed. For “ibus” sources the second string is the IBus engine name. An empty list means that the X server’s current XKB layout and variant won’t be touched and IBus won’t be used.
fa: سیاههٔ شناسه‌های منابع ورودی. هر منبع به شکل رشته‌های دوتایی مشخّص می‌شود.

en: List of input sources
fa: سیاههٔ منبع‌های ورودی

en: List of mime-types for which external thumbnailer programs will be disabled
fa: سیاههٔ گونه‌های mime که بندانگشتی سازهای خارجی برایشان از کار می‌افتند

en: List of most recently used input sources
fa: سیاههٔ منبع‌های ورودی به تازگی استفاده شده

en: List of most recently used input sources. The value is in the same format as the available sources list.
fa: سیاههٔ منابع ورودی به تازگی استفاده شده.

en: List of relative settings paths at which app-folders are stored. Each folder uses the org.gnome.desktop.app-folders.folder schema.
fa: سیاههٔ مسیرهای تنظیمات مرتبط که در آن‌ها شاخه‌های کاره نگه‌داری می‌شوند. هر شاخه از طرحوارهٔ org.gnome.desktop.app-folders.folder استفاده می‌کند.

en: List of symbolic names and color equivalents
fa: سیاههٔ نام نمادها و رنگ‌های مرتبط

en: List of x-content/* types for which the user have chosen to start an application in the preference capplet. The preferred application for the given type will be started on insertion on media matching these types.
fa: سیاههٔ گونه‌های x-content/* که کاربر گزیده برنامه‌ای اجرا شود.

en: List of x-content/* types for which the user have chosen “Do Nothing” in the preference capplet. No prompt will be shown nor will any matching application be started on insertion of media matching these types.
fa: سیاههٔ گونه‌های x-content/* که کاربر گزیده کاری نشود.

en: List of x-content/* types for which the user have chosen “Open Folder” in the preferences capplet. A folder window will be opened on insertion of media matching these types.
fa: سیاههٔ گونه‌های x-content/* که کاربر گزیده شاخه باز شود.

en: List of x-content/* types set to “Do Nothing”
fa: سیاههٔ گونه‌های x-content/* تنظیم شده به «کاری نکن»

en: List of x-content/* types set to “Open Folder”
fa: سیاههٔ گونه‌های x-content/* تنظیم شده به «گشودن شاخه»

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
fa: سیاههٔ گونه‌های x-content/* که برنامهٔ ترجیحی اجرا خواهد کرد

en: Lock on activation
fa: قفل هنگام فعّال سازی

en: Lock screen during breaks
fa: قفل شدن صفحه در طول استراحت‌ها

en: Logout command
fa: فرمان خروج

en: Lower window below other windows
fa: بردن پنجره به زیر دیگر پنجره‌ها

en: Magnification factor
fa: ضریب درشت‌نمایی

en: Makes all installed input sources available for choosing in System Settings.
fa: همهٔ منابع ورودی را برای گزینش در تنظیمات سامانه موجود می‌کند.

en: Maximize window
fa: بیشینه کردن پنجره

en: Maximize window horizontally
fa: بیشینه کردن افقی پنجره

en: Maximize window vertically
fa: بیشینه کردن عمودی پنجره

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
fa: بیشینهٔ سن برای بندانگشتی‌ها در انباره به روز.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
fa: بیشینهٔ اندازهٔ برای بندانگشتی‌ها در انباره به مگابایت.

en: Menubar Detachable
fa: نوار فهرست جداشدنی

en: Menubar accelerator
fa: شتاب دهندهٔ نوار فهرست

en: Menus Have Tearoff
fa: فهرست‌ها پارگی دارند

en: Minimize window
fa: کمینه کردن پنجره

en: Minimum interval in milliseconds
fa: کمینهٔ مهلت به میلی‌ثانیه

en: Modifier to use for modified window click actions
fa: تغییر دهنده برای کنش‌های کلیک پنجرهٔ تغییر یافته

en: Monospace font
fa: قلم تک‌عرض

en: Mount removable storage devices as read-only
fa: سوار کردن افزاره‌های ذخیرهٔ برداشتنی به شکل فقط خواندنی

en: Mouse Tracking Mode
fa: حالت ردیابی موشی

en: Mouse button orientation
fa: جهت دکمهٔ موشی

en: Mouse wheel emulation button lock
fa: قفل دکمهٔ شبیه‌سازی چرخ موشی

en: Mouse wheel emulation button. 0 to disable the feature.
fa: دکمهٔ شبیه‌سازی چرخ موشی. 0 برای از کار انداختن ویژگی.

en: Move window
fa: جابه‌جایی پنجره

en: Move window one workspace down
fa: جابه‌جایی پنجره به فضای‌کاری پایین

en: Move window one workspace to the left
fa: انتقال پنجره به یک فضای کاری در چپ

en: Move window one workspace to the right
fa: انتقال پنجره به یک فضای کاری در راست

en: Move window one workspace up
fa: جابه‌جایی پنجره به فضای‌کاری بالا

en: Move window to bottom edge of screen
fa: انتقال پنجره به لبهٔ پایینی صفحه

en: Move window to bottom left corner
fa: انتقال پنجره به گوشهٔ چپ پایین

en: Move window to bottom right corner
fa: انتقال پنجره به گوشهٔ راست پایین

en: Move window to center of screen
fa: انتقال پنجره به مرکز صفحه

en: Move window to last workspace
fa: انتقال پنجره به واپسین فضای کاری

en: Move window to left side of screen
fa: انتقال پنجره به لبهٔ چپی صفحه

en: Move window to right side of screen
fa: انتقال پنجره به لبهٔ راستی صفحه

en: Move window to the next monitor above
fa: انتقال پنجره به نمایشگر بالایی

en: Move window to the next monitor below
fa: انتقال پنجره به نمایشگر پایینی

en: Move window to the next monitor on the left
fa: انتقال پنجره به نمایشگر چپی

en: Move window to the next monitor on the right
fa: انتقال پنجره به نمایشگر راستی

en: Move window to top edge of screen
fa: انتقال پنجره به لبهٔ بالایی صفحه

en: Move window to top left corner
fa: انتقال پنجره به گوشهٔ چپ بالا

en: Move window to top right corner
fa: انتقال پنجره به گوشهٔ راست بالا

en: Move window to workspace 1
fa: انتقال پنجره به فضای کاری ۱

en: Move window to workspace 10
fa: انتقال پنجره به فضای کاری ۱۰

en: Move window to workspace 11
fa: انتقال پنجره به فضای کاری ۱۱

en: Move window to workspace 12
fa: انتقال پنجره به فضای کاری ۱۲

en: Move window to workspace 2
fa: انتقال پنجره به فضای کاری ۲

en: Move window to workspace 3
fa: انتقال پنجره به فضای کاری ۳

en: Move window to workspace 4
fa: انتقال پنجره به فضای کاری ۴

en: Move window to workspace 5
fa: انتقال پنجره به فضای کاری ۵

en: Move window to workspace 6
fa: انتقال پنجره به فضای کاری ۶

en: Move window to workspace 7
fa: انتقال پنجره به فضای کاری ۷

en: Move window to workspace 8
fa: انتقال پنجره به فضای کاری ۸

en: Move window to workspace 9
fa: انتقال پنجره به فضای کاری ۹

en: Movement threshold
fa: آستانهٔ حرکت

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
fa: نام قلم تک‌عرض پیش‌گزیده برای استفاده در مکان‌هایی چون پایانه‌ها.

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
fa: نام سبک پیش ویرایش روش ورودی استفاده شده به دست ‪gtk+‬.

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
fa: نام سبک وضعیت روش ورودی استفاده شده به دست ‪gtk+‬.

en: Name of the default font used by gtk+.
fa: نام پایهٔ قلم پیش‌گزیده برای ‪gtk+‬.

en: Name of the default font used for reading documents.
fa: نام قلم پیش‌گزیده برای خواندن مستندات..

en: Name of the input method module used by GTK+.
fa: نام پیمانهٔ روش وردی برای ‪gtk+‬.

en: Natural scrolling
fa: لغرش طبیعی

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
fa: اعلان نکردن اجرای خودکار هنگام ورود رسانه

en: Non-proxy hosts
fa: میزبان‌های بدون پیشکار

en: Notify when a break is due
fa: آگاهی هنگام رسیدن استراحت

en: Notify when a break is overdue
fa: آگاهی هنگام پایان استراحت

en: Notify when a break is upcoming
fa: آگاهی هنگام نزدیک شدن استراحت

en: NumLock state
fa: وضعیت قفل عدد

en: Number of days to keep trash and temporary files
fa: شمار روزها برای نگه داشتن پرونده‌های موقّتی و زباله‌دان

en: Number of days to remember recently used files for
fa: شمار روزها برای نگه داشتن پرونده‌های به تازگی استفاده شده

en: Number of workspaces
fa: تعداد فضاهای کاری

en: Number of workspaces. Must be more than zero, and has a fixed maximum to prevent making the desktop unusable by accidentally asking for too many workspaces.
fa: شمار فضاهای کاری.

en: On-screen keyboard
fa: صفحه‌کلید مجازی

en: Opacity of the crosshairs
fa: کدری تقاطع

en: Opacity with which to draw the background picture.
fa: کدری برای رسم نگارهٔ پس‌زمینه.

en: Pad button action type
fa: گونهٔ کنش دکمهٔ صفحه

en: Palette used in the color selector
fa: تخته‌رنگ استفاده شده در گزینشگر رنگ

en: Palette used in the color selector as defined by the “gtk-color-palette” setting
fa: تخته‌رنگ استفاده شده در گزینشگر رنگ تعریف شده در تنظیمات gtk-color-palette

en: Password to pass as authentication when doing HTTP proxying.
fa: گذرواژه برای دادن به هویت‌سنجی هنگام کارسازی HTTP.

en: Picture Opacity
fa: شفّافیت نگاره

en: Picture Options
fa: گزینه‌های نگاره

en: Picture URI
fa: نشانی نگاره

en: Picture URI (dark)
fa: نشانی نگاره (تاریک)

en: Pixels per seconds
fa: تصدانه در ثانیه

en: Play sound when a break finishes
fa: پخش صدایی هنگام پایان استراحت

en: Pointer speed
fa: سرعت نشانگر

en: Pointer speed for mice. Accepted values are in the [-1..1] range (from “unaccelerated” to “fast”). A value of 0 is the system default.
fa: سرعت نشانگر برای موشی‌ها.

en: Pointer speed for pointing sticks. Accepted values are in the [-1..1] range (from “unaccelerated” to “fast”). A value of 0 is the system default.
fa: سرعت نشانگر برای دسته‌های اشاره.

en: Pointer speed for the touchpad. Accepted values are in the [-1..1] range (from “unaccelerated” to “fast”). A value of 0 is the system default.
fa: سرعت نشانگر برای صفحه‌لمسی.

en: Preference to indicate whether font rendering should follow the low-level `font-hinting` and `font-antialiasing` and `font-rgba-order` settings, or take environmental factors such as screen resolution and scaling into account. Possible values are: "manual" for respecting the low-level settings, or "automatic" for letting the toolkit make its own decisions.
fa: ترجیحات برای نشان دادن این که پرداخت قلم باید از تنظیمات سطح پایین font-hinting و font-antialiasing و font-rgba-order پیروی کند یا نه.

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
fa: پیشگیری از اجرای هر برنامهٔ مدیر گونهٔ‌ MIME یا نشانی.

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel’s “Run Application” dialog.
fa: پیش‌گیری از دسترسی کاربر به پیایانه یا مشخّص کردن خز فرمانی برای اجرا. برای نمونه این کلید دسترسی به گفت‌وگوی «جرای برنامه» تابلو را از کار می‌اندازد.

en: Prevent the user from locking their screen.
fa: پیشگیری از قفل کردن صفحه از سوی کاربر.

en: Prevent the user from logging out.
fa: پیشگیری از خروج کاربر.

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications’ “Print Setup” dialogs.
fa: پیشگیری از تغییر کاربر در تنظیمات چاپ.

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications’ “Print” dialogs.
fa: پیشگیری از چاپ کردن کاربر.

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications’ “Save as” dialogs.
fa: پیشگیری از نوشتن کاربر روی دیسک.

en: Prevent the user from switching to another account while their session is active.
fa: پیشگیری از تعویض کاربر به حسابی دیگر هنگام فعّال بودن نشستش.

en: Prevent users from writing or modifying files on removable storage devices (i.e. flash disks, mobile phones, cameras).
fa: پیشگیری از نوشتن کاربر روی افزاره‌های برداشتنی.

en: Primary Color
fa: رنگ اصلی

en: Proxy configuration mode
fa: حالت پیکربندی پیشکار

en: RGBA order
fa: ترتیب RGBA

en: Raise window above other windows
fa: آوردن پنجره به بالای دیگر پنجره‌ها

en: Raise window if covered, otherwise lower it
fa: بالا آوردن در صورت پوشیده بودن، وگرنه پایین بردن

en: Recently used files will be remembered for this many days. If set to 0, recent files will not be remembered; if set to -1, they will be retained indefinitely.
fa: پرونده‌های به تازگی استفاده شده تا این تعداد روز به خاطر سپرده خواهند شد.

en: Remember NumLock state
fa: به‌خاطر سپردن وضعیت قفل عدد

en: Represents a change to the color saturation, from 0.0 (grayscale) to 1.0 (full color).
fa: اشباع رنگ. از 0.0 (خاکستری) تا 1.0 (تمام رنگی)

en: Represents a change to the default brightness for the blue component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
fa: تغییر روشنایی پیش‌گزیدهٔ مولّفهٔ آبی. صفر بدون تغییر. مقدارهای منفی کاهش و مقدارهای مثبت افزایش.

en: Represents a change to the default brightness for the green component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
fa: تغییر روشنایی پیش‌گزیدهٔ مولّفهٔ سبز. صفر بدون تغییر. مقدارهای منفی کاهش و مقدارهای مثبت افزایش.

en: Represents a change to the default brightness of the red component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
fa: تغییر روشنایی پیش‌گزیدهٔ مولّفهٔ سرخ. صفر بدون تغییر. مقدارهای منفی کاهش و مقدارهای مثبت افزایش.

en: Represents a change to the default contrast of the blue component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
fa: تغییر سایه‌روشن پیش‌گزیدهٔ مولّفهٔ آبی. صفر بدون تغییر. مقدارهای منفی کاهش و مقدارهای مثبت افزایش.

en: Represents a change to the default contrast of the green component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
fa: تغییر سایه‌روشن پیش‌گزیدهٔ مولّفهٔ سبز. صفر بدون تغییر. مقدارهای منفی کاهش و مقدارهای مثبت افزایش.

en: Represents a change to the default contrast of the red component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
fa: تغییر سایه‌روشن پیش‌گزیدهٔ مولّفهٔ سرخ. صفر بدون تغییر. مقدارهای منفی کاهش و مقدارهای مثبت افزایش.

en: Resize window
fa: تغییر اندازهٔ پنجره

en: Restore window
fa: بازگرداندن پنجره

en: Results for applications contained in this list will be displayed in the specified order. Results for applications not specified in this list will be displayed last, sorted alphabetically.
fa: نتیجه‌ها برای برنامه‌های داخل این سیاهه به ترتیب مشخّص نشان داده خواهند شد.

en: Results for applications contained in this list will be displayed when searching.
fa: نتیجه‌ها برای برنامه‌های داخل این سیاهه نشان داده خواهند شد.

en: Results for applications contained in this list will not be displayed when searching.
fa: نتیجه‌ها برای برنامه‌های داخل این سیاهه نشان داده نخواهند شد.

en: Reverse switch applications
fa: تعویض معکوس برنامه‌ها

en: Reverse switch system controls
fa: تعویض معکوس واپایش‌های سامانه

en: Reverse switch system controls directly
fa: تعویض معکوس مستقیم واپایش‌های سامانه

en: Reverse switch windows
fa: تعویض معکوس پنجره‌ها

en: Reverse switch windows directly
fa: تعویض معکوس مستقیم پنجره‌ها

en: Reverse switch windows of an app directly
fa: تعویض معکوس مستقیم پنجره‌های یک کاره

en: Reverse switch windows of an application
fa: تعویض معکوس پنجره‌های یک برنامه

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
fa: رنگ راست یا پایین هنگام رسم گردایان‌ها. ستفاده نشده برای رنگ‌های خالص.

en: SOCKS proxy host name
fa: نام میزبان پیشکار ساکس

en: SOCKS proxy port
fa: درگاه پیشکار ساکس

en: Screen magnifier
fa: ذرّه‌بین صفحه

en: Screen position
fa: موقعیت صفحه

en: Screen reader
fa: صفحه‌خوان

en: Scroll magnified contents beyond the edges of the desktop
fa: لغزش محتوای درشت شده پشت لبه‌های میزکار

en: Scrolling method
fa: روش لغزش

en: Scrolling method used for pointing sticks. The scrolling method can be set to either default (“default”) which uses the default method, none (“none”), which disables scrolling, or middle-button (“on-button-down”) which enables scrolling whilst the middle button is held down.
fa: روش لفزش استفاده شده برای قلم‌های اشاره‌ای.

en: Secondary Color
fa: رنگ ثانویه

en: Secondary button action
fa: کنش دکمهٔ اصلی

en: Secondary click enabled
fa: کلیک دوم به کار افتاده

en: Secondary click time
fa: زمان کلیک دوم

en: Secondary stylus button action, this button is located along the pen handle on some styli like the Grip Pen. Other styli like the Airbrush Pen or the Inking Pen only have one button, this setting is ineffective on those.
fa: کنش دکمهٔ دوم قلم.

en: Secure HTTP proxy host name
fa: نام میزبان پیشکار HTTP امن

en: Secure HTTP proxy port
fa: درگاه پیشکار HTTP امن

en: Select the proxy configuration mode. Supported values are “none”, “manual”, “auto”. If this is “none”, then proxies are not used. If it is “auto”, the autoconfiguration URL described by the “autoconfig-url” key is used. If it is “manual”, then the proxies described by “/system/proxy/http”, “/system/proxy/https”, “/system/proxy/ftp” and “/system/proxy/socks” will be used. Each of the 4 proxy types is enabled if its “host” key is non-empty and its “port” key is non-0. If an http proxy is configured, but an https proxy is not, then the http proxy is also used for https. If a SOCKS proxy is configured, it is used for all protocols, except that the http, https, and ftp proxy settings override it for those protocols only.
fa: گزینش حالت پیکربندی پیشکار.

en: Send reports of technical problems to the vendor
fa: فرستادن گزارش‌های مشکلات فنی به سازنده

en: Send statistics when applications are removed or installed
fa: فرستادن آمار هنگام برداشتن یا نصب برنامه‌ها

en: Session type
fa: گونهٔ نشست

en: Set or unset window to appear always on top
fa: تنظیم یا ناتنظیم ظاهر شدن همیشگی پنجره در بالا

en: Set this to TRUE to activate the screensaver when the session is idle. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. Set org.gnome.desktop.session idle-delay to 0 if you do not want to activate the screensaver.
fa: تنظیم به درست برای فعّال کردن محافظ صفحه هنگام بی‌کار بودن نشست. منقضی: این کلید منقضی شده و چشم‌پوشی می‌شود.

en: Set this to TRUE to allow embedding a keyboard into the window when trying to unlock. The “keyboard_command” key must be set with the appropriate command. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
fa: تنظیم به درست برای تعبیهٔ صفحه‌کلید درون پنجره هنگام تلاش برای قفل‌گشایی.

en: Set this to TRUE to be able to send mouse clicks by tapping on the touchpad.
fa: برای فرستادن کلیک‌های موشی با ضربه‌ها روی صفحه‌لمسی، روی درست تنظیم کنید.

en: Set this to TRUE to be able to start a drag by tapping and immediately moving the finger that’s now pressed on the touchpad.
fa: تنظیم به درست برای توانایی آغاز کشیدن با ضربه زدن و حرکت دادن سریع انگشتی که روی صفحه لمسی فشار داده شده.

en: Set this to TRUE to enable button locking for the wheel emulation button. If enabled, the first click of the button enables scrolling, the second click disables scrolling again.
fa: تنظیم به درست برای به کار انداختن قفل کردن دکمه برای دکمهٔ شبیه‌ساز چرخ.

en: Set this to TRUE to enable keyboard repeat.
fa: تنظیم به درست برای به کار انداختن تکرار صفحه‌کلید.

en: Set this to TRUE to enable middle click during simultaneous left and right click.
fa: تنظیم به درست برای به کار انداختن کلیک وسط با کلیک هم‌زمان چپ و راست.

en: Set this to TRUE to enable natural (reverse) scrolling for mice.
fa: تنظیم به درست برای به کار انداختن لغزش طبیعی (معکوس) برای موشی‌ها.

en: Set this to TRUE to enable natural (reverse) scrolling for touchpads.
fa: برای به کار انداختن لغزش طبیعی (معکوس) برای صفحه‌لمسی‌ها، روی درست تنظیم کنید.

en: Set this to TRUE to lock the dragging process within a short timeout when the finger is lifted on the touchpad and the tap-and-drag setting is enabled.
fa: تنظیم به درست برای قفل کردن فرایند کشیدن در زمانی کوتاه.

en: Set this to TRUE to lock the screen when the screensaver goes active.
fa: تنظیم به درست برای قفل کردن صفحه هنگام فعّال شدن محافظ صفحه.

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to allow logging out after a delay. The delay is specified in the “logout_delay” key. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
fa: تنظیم به درست برای دادن گزینه‌ای در گفت‌وگوی قفل‌گشایی برای اجازه به خروج پس از تأخیر. منقضی: این کلید منقضی شده و چشم‌پوشی می‌شود.

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to switch to a different user account.
fa: تنظیم به درست برای دادن گزینه‌ای در گفت‌وگوی قفل‌گشایی برای تعویض به حسابی دیگر.

en: Set this to the percentage of the physical pressure range that should map to the logical range.
fa: تنظیم به درصد دامنهٔ فشار فیزیکی که باید به دامنهٔ منطقی نگاشت شود.

en: Set this to true to resize with the right button and show a menu with the middle button while holding down the key given in “mouse-button-modifier”; set it to false to make it work the opposite way around.
fa: تنظیم به درست برای تغییر اندازه با دکمهٔ راست.

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the eraser.
fa: تنظیم روی x1, y1 و x2, y2 خم فشار اعمالی به پاک‌کن.

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the stylus.
fa: به x1, y1 و x2, y2 خم فشار اعمالی به قلم تنظیم کنید.

en: Set to true to disable all external search provider programs, whether or not they are independently disabled or enabled. External search providers are installed by applications in $XDG_DATA_DIR/gnome-shell/search-providers.
fa: تنظیم به درست برای از کار انداختن همهٔ فراهم‌کننندگان خارجی جست‌وجو.

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
fa: تنظیم به درست برای .ز کار انداختن همهٔ بندانگشتی سازهای خارجی.

en: Show all installed input sources
fa: نمایش همهٔ منبع‌های ورودی نصب شده

en: Show battery percentage
fa: نمایش درصد باتری

en: Show click type window
fa: نمایش پنجرهٔ گونهٔ کلیک

en: Show click type window.
fa: نمایش پنجرهٔ گونهٔ کلیک.

en: Show date in clock
fa: نمایش تاریخ در صفحهٔ قفل

en: Show details in the lock screen
fa: نمایش جزییات در صفحهٔ قفل

en: Show full name in the lock screen
fa: نمایش نام کامل در صفحهٔ قفل

en: Show full name in the user menu
fa: نمایش نام کامل در فهرست کاربر

en: Show in the lock screen
fa: نمایش در صفحهٔ قفل

en: Show notification banners
fa: نمایش بیرق‌های آگاهی

en: Show notifications in the lock screen
fa: نمایش آگاهی‌ها در صفحهٔ قفل

en: Show or hide crosshairs
fa: نمایش یا نهفتن تقاطع

en: Show status shapes
fa: نمایش شکل‌های وضعیت

en: Show the run command prompt
fa: نمایش اعلان اجرای دستور

en: Show the week date in the calendar
fa: نمایش تاریخ هفته در تقویم

en: Show weekday in clock
fa: نمایش روز هفته در ساعت

en: Size of icons in toolbars, either “small” or “large”.
fa: اندازهٔ نقشک‌ها در نوارهای ابزار. «small»‌ یا «large».

en: Size of the cursor used as cursor theme.
fa: اندازهٔ نشانگر استفاده شده.

en: Some applications disregard specifications in ways that result in window manager misfeatures. This option puts the WM in a rigorously correct mode, which gives a more consistent user interface, provided one does not need to run any misbehaving applications.
fa: برخی برنامه‌ها به مشخّصه‌ها احترام نمی‌گذارند.

en: Sound theme name
fa: نام زمینهٔ صوتی

en: Sounds for events
fa: صدا برای رویدادها

en: Specify the locale to be used for displaying dates, times and numbers formats.
fa: مشخّص کردن locale برای نمایش قالب‌های تاریخ، زمان و عدد.

en: Stop the user from modifying user accounts. By default, we allow adding and removing users, as well as changing other users settings.
fa: پیشگیری از دستکاری حساب‌های کاربری به دست کاربر.

en: Stylus button action, this button is located along the pen handle.
fa: کنش دکمهٔ قلم. این دکمه در راستای دستهٔ قلم قرار گرفته.

en: Stylus pressure curve
fa: منحنی فشار قلم

en: Stylus pressure range
fa: دامنهٔ فشار قلم

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice with “left”, “right” for right-handed, “mouse” to follow the mouse setting.
fa: جابه‌جایی دکمه‌های چپ و راست برای موشی‌های چپ‌دست با «left». برای راست‌دست با «right» و «mouse» برای پیروی از تنظیمات موشی.

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
fa: جابه‌جایی دکمه‌های چپ و راست برای موشی‌های چپ‌دست.

en: Switch applications
fa: تعویض برنامه‌ها

en: Switch input source
fa: تعویض منبع ورودی

en: Switch input source backward
fa: تعویض معکوس منبع ورودی

en: Switch system controls
fa: تعویض واپایش‌های سامانه

en: Switch system controls directly
fa: تعویض مستقیم واپایش‌های سامانه

en: Switch to last workspace
fa: تعویض به واپسین فضای کاری

en: Switch to workspace 1
fa: تعویض به فضای کاری ۱

en: Switch to workspace 10
fa: تعویض به فضای کاری ۱۰

en: Switch to workspace 11
fa: تعویض به فضای کاری ۱۱

en: Switch to workspace 12
fa: تعویض به فضای کاری ۱۲

en: Switch to workspace 2
fa: تعویض به فضای کاری ۲

en: Switch to workspace 3
fa: تعویض به فضای کاری ۳

en: Switch to workspace 4
fa: تعویض به فضای کاری ۴

en: Switch to workspace 5
fa: تعویض به فضای کاری ۵

en: Switch to workspace 6
fa: تعویض به فضای کاری ۶

en: Switch to workspace 7
fa: تعویض به فضای کاری ۷

en: Switch to workspace 8
fa: تعویض به فضای کاری ۸

en: Switch to workspace 9
fa: تعویض به فضای کاری ۹

en: Switch to workspace above
fa: تعویض به فضای‌کاری بالا

en: Switch to workspace below
fa: تعویض به فضای‌کاری زیر

en: Switch to workspace left
fa: تعویض به فضای کاری چپ

en: Switch to workspace right
fa: تعویض به فضای کاری راست

en: Switch windows
fa: تعویض پنجره‌ها

en: Switch windows directly
fa: تعویض مستقیم پنجره‌ها

en: Switch windows of an app directly
fa: تعویض مستقیم پنجره‌های یک کاره

en: Switch windows of an application
fa: تعویض پنجره‌های یک برنامه

en: System Bell is Audible
fa: زنگ سامانه صوتی است

en: Tablet area
fa: ناحیهٔ رایانک

en: Tablet aspect ratio
fa: نسبت ابعاد رایانک

en: Tablet left-handed mode
fa: حالت چپ‌دست رایانک

en: Tablet mapping
fa: نگاشت رایانک

en: Tap Button Map
fa: نگاشت دکمهٔ ضربه

en: Tasks needs terminal
fa: فعّالیت‌ها نیازمند پایانه

en: Tells the WM how to implement the visual indication that the system bell or another application “bell” indicator has been rung. Currently there are two valid values, “fullscreen-flash”, which causes a fullscreen white-black flash, and “frame-flash” which causes the titlebar of the application which sent the bell signal to flash. If the application which sent the bell is unknown (as is usually the case for the default “system beep”), the currently focused window’s titlebar is flashed.
fa: به مدیر پنجره می‌گوید که نمایش بصری رنگ سامانه را چگونه پیاده کند.

en: Terminal application
fa: برنامهٔ پایانه‌ای

en: Terminal program to use when starting applications that require one. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The default terminal is handled in GIO.
fa: برنامهٔ پایانه برای استفاده هنگام آغاز برنامه‌هایی که به پایانه نیاز دارند. منقضی:‌ین کلید منقضی شده و چشم‌پوشی می‌شود.

en: Tertiary button action
fa: کنش دکمهٔ سوم

en: Tertiary stylus button action, this button is located along the pen handle on some styli like the 3D Pen. Other styli like the Grip Pen only have two buttons, this setting is ineffective on those.
fa: کنش دکمهٔ سوم قلم.

en: Text scaling factor
fa: ضریب مقیاس متن

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
fa: زمینهٔ صوتی XDG برای استفاده.

en: The XKB model to use. The value is the same identifier as defined by xkeyboard-config’s geometry files.
fa: مدل XKB برای استفاده.

en: The active dwell click mode. Possible values are “window” and “gesture”.
fa: حالت کلیک طولانی فعّال. مقدارهای ممکن «window» و «gesture» اند.

en: The amount to delay taking the break by, if the user requests a delay, in seconds.
fa: مقدار تأخیر استراحت در صورت درخواست از سوی کاربر به ثانیه.

en: The application that this policy is for.
fa: برنامه‌ای که این سیاست برایش است.

en: The color of the the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
fa: رنگ خط‌های افقی و عمودی متقاطع.

en: The command that will be run, if the “embedded_keyboard_enabled” key is set to TRUE, to embed a keyboard widget into the window. This command should implement an XEMBED plug interface and output a window XID on the standard output. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
fa: فرمان برای اجرا هنگام درست بودن کلید embedded_keyboard_enabled.

en: The command to invoke when the logout button is clicked. This command should simply log the user out without any interaction. This key has effect only if the “logout_enable” key is set to TRUE. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
fa: فرمان برای اجرا هنگام زدن دکمهٔ خروج. منقضی: این کلید منقضی شده و چشم‌پوشی می‌شود.

en: The default, true, indicates that a window will be raised whenever its client area or its frame is clicked. Setting this to false means that a window will not be raised if it is clicked on the client area. To raise it, one can click anywhere in the window’s frame, or Super-click on any part of the window. This mode is useful if one uses many overlapping windows.
fa: درست نشان می‌دهد که پنجره هنگام کلیک شدن روی ناحیهٔ کارخواه یا قابش برمی‌خیزد.

en: The duration of each rest break, in seconds.
fa: زمان هر استراحت‌ها به ثانیه.

en: The keyboard shortcut generated when the button is pressed for custom actions.
fa: میان‌بر صفحه‌کلید ایجاد شده هنگام فشردن دکمه برای کنش‌های سفارشی.

en: The limit on the amount of daily screen time the user is allowed, in seconds.
fa: محدودیت مقدار زمان مجاز روزانهٔ صفحه به ثانیه.

en: The list of IDs of applications that are explicitly included in this folder.
fa: سیاههٔ شناسه‌های برنامه‌هایی که مشخّصاً در این شاخه هستند.

en: The locale to use for dates / numbers formats
fa: مقدار locale استفاده شده برای قالب‌های تاریخ و عدد

en: The machine name to proxy FTP through.
fa: نام دستگاه برای پیشکاری FTP از درونش.

en: The machine name to proxy HTTP through.
fa: نام دستگاه برای پیشکاری HTTP از درونش.

en: The machine name to proxy secure HTTP through.
fa: نام دستگاه برای پیشکاری HTTP امن از درونش.

en: The machine name to use as a SOCKS proxy.
fa: نام دستگاه برای پیشکاری ساکس از درونش.

en: The magnified view either fills the entire screen, or occupies the top-half, bottom-half, left-half, or right-half of the screen.
fa: نمای ذرّه‌بینی کل صفحه را پر کرده یا نیمهٔ بالای، پایینی، راست یا چپ صفحه را اشغال می‌کند.

en: The maximum accuracy level of location.
fa: سطح دقّت مکان.

en: The name of the application folder.
fa: نام شاخهٔ برنامه.

en: The name of the session to use. Known value is “gnome”.
fa: نام نشست برای استفاده.

en: The names of the workspaces
fa: نام‌های فضاهای کاری

en: The number of seconds after screensaver activation before locking the screen.
fa: شمار ثانیه‌ّا پس از فعّال شدن محافظ صفحه پیش از قفل کردن صفحه.

en: The number of seconds after the screensaver activation before a logout option will appear in the unlock dialog. This key has effect only if the “logout_enable” key is set to TRUE. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored
fa: شمار ثانیه‌ها پس از فعّال سازی محافظ صفحه پیش از ظاهر شدن گزینهٔ خروج. منقضی: این کلید منقضی شده و چشم‌پوشی می‌شود

en: The number of seconds of inactivity before the session is considered idle.
fa: تعداد ثانیهٔ غیرفعّال بودن پیش از در نظر گرفتن نشست به عنوان بی‌کار.

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to “rgba”. Possible values are: “rgb” for red on left (most common), “bgr” for blue on left, “vrgb” for red on top, “vbgr” for red on bottom.
fa: ترتیب عناصر زیرتصدانه‌ای روی صفحهٔ ال‌سی‌دی. تنها هنگام تنظیم خوش‌نما سازی به rgba استفاده می‌شود. مقدارهای ممکن: rgb برای سرخ در چپ (معمول‌ترین)، bgr برای آبی در چپ، vrgb برای سرخ در بالا و vbgr برای سرخ در پایین.

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/ftp/host” that you proxy through.
fa: درگاه روی دستگاه تعریف شده در ‪/system/proxy/ftp/host‬ برای پیشکاری از درونش.

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/http/host” that you proxy through.
fa: درگاه روی دستگاه تعریف شده در ‪/system/proxy/http/host‬ برای پیشکاری از درونش.

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/https/host” that you proxy through.
fa: درگاه روی دستگاه تعریف شده در ‪/system/proxy/https/host‬ برای پیشکاری از درونش.

en: The port on the machine defined by “/system/proxy/socks/host” that you proxy through.
fa: درگاه روی دستگاه تعریف شده در ‪/system/proxy/socks/host‬ برای پیشکاری از درونش.

en: The power of the magnification. A value of 1.0 means no magnification. A value of 2.0 doubles the size.
fa: ضریب درشت‌نمایی. مقدار 1.0 یعنی بدون درشت‌نمایی. مقدار 2.0 اندازه را دوبرابر می‌کند.

en: The preferred accent color for the user interface. Valid values are "blue", "teal", "green", "yellow", "orange", "red", "pink", "purple", "slate".
fa: رنگ لهجهٔ ترجیحی برای رابط کاربری. مقدارهای معتبر عبارتند از: «blue»، «teal»، «green»،‌ «yellow»،‌ «orange»، «red»، «pink»، «purple» و «slate».

en: The preferred color scheme for the user interface. Valid values are “default”, “prefer-dark”, “prefer-light”.
fa: رنگوارهٔ ترجیحی برای رابط کاربری. مقدارهای ممکن: ‪“default”, “prefer-dark”, “prefer-light”‬.

en: The remembered state of the NumLock LED.
fa: وضعیت به خاطر سپردهٔ چراف قفل عدد.

en: The theme determines the appearance of window borders, titlebar, and so forth. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
fa: زمینه ظاهر مرزهای پنجره، نوار عنوان و مانند این‌ها را مشخّص می‌کند. منقضی: این کلید منقضی شده و چشم‌پوشی می‌شود.

en: The time between rest breaks, in seconds.
fa: تأخیر بین استراحت‌ها به میلی‌ثانیه.

en: The time delay before raising a window if auto-raise is set to true. The delay is given in thousandths of a second.
fa: تأخیر زمانی پیش از برخاستن پنجه در صورت درست بودن auto-raise.

en: The type of action triggered by the button being pressed.
fa: گونهٔ کنش انجام شده با فشار دکمه.

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no antialiasing, “grayscale” for standard grayscale antialiasing, and “rgba” for subpixel antialiasing (LCD screens only).
fa: گونهٔ خوش‌نما سازی استفاده شده هنگام پرداخت قلم‌ها. مقدارهای ممکن: none برای بدون خوش‌نما سازی، grayscale برای خوش‌نماسازی استاندارد و rgba برای خوش‌نما سازی زیرتصدانه‌ای (فقط صفحه‌های ال‌سی‌دی).

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no hinting and “slight” for fitting only to the Y-axis like Microsoft’s ClearType, DirectWrite and Adobe’s proprietary font rendering engine. Ignores native hinting within the font, generates hints algorithmically. Used on Ubuntu by default. Recommended. The meaning of “medium” and “full” depends on the font format (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) and the installed version of FreeType. They usually try to fit glyphs to both the X and the Y axis (except for .otf: Y-only). This can lead to distortion and/or inconsistent rendering depending on the quality of the font, the font format and the state of FreeType’s font engines.
fa: گونهٔ سرنخ دهی مورد استفاده هنگام پرداخت قلم‌ها. مقدارهای ممکن: none برای بدون سرنخ دهی و slight برای برازش فقط به بردار Y مثل ClearType مایکروسافت، DirectWrite و موتور پرداخت قلم مالکیتی ادوبی. چشم‌پوشی از سرنخ دهی بومی درون قلم،‌ایجاد سرنخ دهی به صورت خوارزمینه‌ای. استفاده شده به صورت پیش‌گزیده روی اوبونتو. توصیه شده. معنی medium و full بسته به قالب قلم (‪.ttf‬ ‪.otf‬ ‪.pfa/.pfb‬) و نگارش FreeType نصب شده متفاوت است. معمولاً تلاش می‌کنند گلیف‌ها را به هر دو بردار X و Y برازش کنند (جز برای ‪.otf‬: فقط Y). این کار می‌تواند بسته به کیفیت قلم، قالبش و وضعیت موتورهای قلم FreeType منجر به اعوجاج و یا پرداخت متناقض شود.

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; “click” means windows must be clicked in order to focus them, “sloppy” means windows are focused when the mouse enters the window, and “mouse” means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
fa: حالت تمرکز پنجره جگونگی فعّال شدن پنجره را مشخّص می‌کند.

en: The zero-based index into the input sources list specifying the current one in effect. The value is automatically capped to remain in the range [0, sources_length) as long as the sources list isn’t empty. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
fa: اندیس بر مبنای صفر در سیاههٔ منابع ورودی که مورد استفاده را مشخّص می‌کند. منقضی: این کلید منقضی شده و چشم‌پوشی می‌شود.

en: Thickness of the crosshairs in pixels
fa: کلفتی تقاطع به تصدانه

en: This key contains a list of hosts which are connected to directly, rather than via the proxy (if it is active). The values can be hostnames, domains (using an initial wildcard like *.foo.com), IP host addresses (both IPv4 and IPv6) and network addresses with a netmask (something like 192.168.0.0/24).
fa: این کلید دارای سیاهه‌ای از میزبان‌هاست که به طور مستقیم و نه با پیشکار وصل می‌شوند.

en: This key is not used; HTTP proxying is enabled when the host key is non-empty and the port is non-0.
fa: این کلید استفاده نمی‌شود. پیشکاری HTTP هنگام خالی نبودن کلید میزبان و نا صفر بودن درگاه استفاده می‌شود.

en: This key overrides the automatic hiding of the Universal Access status icon when no accessibility features are enabled.
fa: این کلید نهفتن خودکار نفشک وضعیت دسترسی جهانی هنگامی که هیچ ویژگی دسترسی‌پذیری‌ای به کار نیفتاده را پایمال می‌کند.

en: This key overrides the hiding of the text caret in noneditable text in applications.
fa: این کلید نهفتن مکان‌نمای متنی در متن ویرایش‌ناپذیر در برنامه‌ها را پایمال می‌کند.

en: This option determines the effects of double-clicking on the title bar. Current valid options are “toggle-maximize” which will maximize/unmaximize the window, “toggle-maximize-horizontally” and “toggle-maximize-vertically” which will maximize/unmaximize the window in that direction only, “minimize” which will minimize the window, “menu” which will display the window menu, “lower” which will put the window behind all the others, and “none” which will not do anything.
fa: این گزینه کنش دو بار کلیک نوار عنوان را مشخّص می‌کند.

en: This option determines the effects of middle-clicking on the title bar. Current valid options are “toggle-maximize” which will maximize/unmaximize the window, “toggle-maximize-horizontally” and “toggle-maximize-vertically” which will maximize/unmaximize the window in that direction only, “minimize” which will minimize the window, “menu” which will display the window menu, “lower” which will put the window behind all the others, and “none” which will not do anything.
fa: این گزینه کنش کلیک وسط نوار عنوان را مشخّص می‌کند.

en: This option determines the effects of right-clicking on the title bar. Current valid options are “toggle-maximize” which will maximize/unmaximize the window, “toggle-maximize-horizontally” and “toggle-maximize-vertically” which will maximize/unmaximize the window in that direction only, “minimize” which will minimize the window, “menu” which will display the window menu, “lower” which will put the window behind all the others, and “none” which will not do anything.
fa: این گزینه کنش کلیک راست نوار عنوان را مشخّص می‌کند.

en: This option provides additional control over how newly created windows get focus. It has two possible values; “smart” applies the user’s normal focus mode, and “strict” results in new windows not being given focus automatically.
fa: این گزینه واپایش‌ّایی اضافی برای چگونگی متمرکز شدن پنجره‌های تازه ایجاد شده فراهم می‌کند.

en: Thumbnails will not be created for files whose mime-type is contained in the list.
fa: برای گونه‌های mime این سیاهه بندانگشتی ساخته نخواهد شد.

en: Time after which the cursor stops blinking, in seconds.
fa: زمان توقّف چشمک نشانگر به میلی‌ثانیه.

en: Time before locking
fa: زمانی پیش از قفل کردن

en: Time before logout option
fa: زمان پیش از گزینهٔ خروج

en: Time before session is considered idle
fa: زمان پیش از در نظر گرفتن نشست به عنوان بی‌کار

en: Time between breaks
fa: زمان بین استراحت‌ها

en: Time in seconds before a click is triggered.
fa: زمان به ثانیه پیش از تحریک کلیک.

en: Time in seconds before a simulated secondary click is triggered.
fa: زمان به ثانیه پیش از تحریک کلیک دوم شبیه‌سازی شده.

en: Timeout before click repeat
fa: مهلت زمانی پیش از تکرار کلیک‌ها

en: Timeout between click repeats
fa: زمان بین تکرار کلیک‌ها

en: Timeout in milliseconds before a click starts repeating (on spinner buttons for example).
fa: مهلت زمانی پیش از آغاز تکرار کلید به ‌میلی‌ثانیه.

en: Timeout in milliseconds between repeated clicks when a button is left pressed.
fa: مهلت زمانی بین کلیدهای تکراری هنگام فشرده رها شدن دکمه به ‌میلی‌ثانیه.

en: Toggle fullscreen mode
fa: تغییر وضعیت حالت تمام‌صفحه

en: Toggle maximization state
fa: تغییر وضعیت بیشینگی

en: Toggle window always appearing on top
fa: تغییر وضعیت ظاهر شدن همیشگی پنجره در بالا

en: Toggle window on all workspaces or one
fa: تغییر وضعیت پنرجه روی همهٔ فضاهای کاری یا یکی

en: Toggle window to be always on top
fa: تغییر وضعیت پنجره برای ظاهر شدن همیشگی در بالا

en: Toolbar Detachable
fa: نوار ابزار جداشدنی

en: Toolbar Icon Size
fa: اندازهٔ نقشک نوارابزار

en: Toolbar Style
fa: سبک نوار ابزار

en: Toolbar Style. Valid values are “both”, “both-horiz”, “icons”, and “text”.
fa: سبک نوار ابزار. مقدارهای ممکن: ‪“both”, “both-horiz”, “icons”, and “text”‬.

en: Touchpad button orientation
fa: جهت دکمهٔ صفحه‌لمسی

en: Touchpad enabled
fa: صفحه‌لمسی به کار افتاده

en: Touchscreen output mapping
fa: نگاشت خروجی صفحه‌لمسی

en: Translate the name
fa: ترجمهٔ نام

en: True to emit a notification a few minutes before a break is due.
fa: درست برای دادن آگاهی چند دقیقه پیش از آغاز استراحت.

en: True to emit a notification when a break is due to start.
fa: درست برای دادن آگاهی هنگام شروع به آغاز استراحت.

en: True to emit a notification when a break is overdue.
fa: درست برای دادن آگاهی هنگام پایان آغاز استراحت.

en: True to fade the screen during rest breaks.
fa: درست برای سیاه شدن صفحه در طول استراحت‌ها.

en: True to lock the screen during rest breaks.
fa: درست برای قفل شدن صفحه در طول استراحت‌ها.

en: True to play a sound when a break finishes.
fa: درست برای پخش صدایی هنگام پایان استراحت.

en: True to show a prominent countdown shortly before a break is due.
fa: درست برای نمایش شمارش معکوس کمی پیش از رسیدن استراحت.

en: Turns on a visual indication when an application or the system issues a “bell” or “beep”; useful for the hard-of-hearing and for use in noisy environments.
fa: نمایش بصری را هنگام زنگ زدن برنامه یا سامانه روشن می‌کند.

en: URI to use for the background image. Note that the backend only supports local (file://) URIs.
fa: نشانی تصویر پس‌زمینه.

en: URL that provides proxy configuration values. When mode is “auto”, this URL is used to look up proxy information for all protocols.
fa: نشانی‌ای مع مقدارهای پیکربندی پیشکار را فراهم می‌کند.

en: Unused; ignore
fa: استفاده نشده؛ چشم‌پوشیده

en: Use HTTP proxy for all protocols
fa: استفاده از پیشکار HTTP برای همهٔ شیوه‌نامه‌ها

en: Use different input sources for each window
fa: استفاده از منبع ورودی متفاوت برای هر پنجره

en: Use standard system font in window titles
fa: استفاده از قلم استاندارد سامانه در عنوان پنجره‌ها

en: User name to pass as authentication when doing HTTP proxying.
fa: نام کاربری برای دادن به هویت‌سنجی هنگام کارسازی HTTP.

en: Visual Bell Type
fa: گونهٔ زنگ بصری

en: When USB devices should be rejected
fa: این که باید افزاره‌های یواس‌بی رد شوند یا نه

en: When enabled, input sources get attached to the currently focused window when activated.
fa: هنگام به کار افتادن،‌منبع ورودی به پنجرهٔ متمرکز هنگام فعّال شدن پیوست می شود.

en: When enabled, touchpads that support edge scrolling will have that feature enabled.
fa: هنگام به کار افتادن، صفحه‌لمسی‌هایی که از لغزش لبه پشتیبانی می‌کنند، این ویژگی را به کار خواهند انداخت.

en: When enabled, touchpads that support two-finger scrolling will have that feature enabled.
fa: هنگام به کار افتادن، صفحه‌لمسی‌هایی که از لغزش دو انگشتی پشتیبانی می‌کنند، این ویژگی را به کار خواهند انداخت.

en: When enabled, touchpads will be disabled while typing on the keyboard.
fa: اگر به کار بیفتد، صفحه‌لمسی‌ها هنگام نوشتن با صفحه‌کلید از کار خواهند افتاد.

en: When set to true, GNOME will remember the state of the NumLock LED between sessions.
fa: هنگام درست بودن، گنوم وضعیت ال‌ای‌دی قفل عدد را بین نشست‌ها به خاطر خواهد سپرد.

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
fa: این که پویانمایی‌ها نشان داده شوند یا نه.

en: Whether edge scrolling is enabled
fa: این که لغزش لبه‌ای به کار افتاده یا نه

en: Whether menus should have a tearoff.
fa: این که فهرست‌ها باید پارگی داشته باشند یا نه.

en: Whether notification banners are visible for application notifications.
fa: این که بیرق‌های آگاهی برای آگاهی‌های برنامه نمایانند یا نه.

en: Whether notification banners for this application are shown or not. Does not affect clicking on message tray buttons.
fa: این که بیرق‌های آگاهی این برنامه نشان داده می‌شوند یا نه. بر کلیک روی دکمه‌های سینی پیام تأثیری ندارد.

en: Whether notifications are globally enabled for this application.
fa: این که آگاهی‌ها به صورت عمومی برای این برنامه به کار افتاده‌اند یا نه.

en: Whether notifications are shown in the lock screen or not.
fa: این که آگاهی‌ها در صفحهٔ قفل نشان داده شوند یا نه.

en: Whether notifications from this application are expanded automatically when in banner mode.
fa: این که آگاهی‌های این برنامه در حالت بیرق به صورت خودکار گسترده می‌شوند یا نه.

en: Whether notifications from this application are shown when the screen is locked.
fa: این که آگاهی‌ها از این برنامه هنگام قفل بودن صفحه نشان داده می‌شوند یا نه.

en: Whether notifications should be accompanied by sound alerts.
fa: این که آگاهی‌ها باید همراه با هشدارهای صوتی باشند یا نه.

en: Whether scrollbars should be overlayed as indicators. Depending on input devices in use, permanent scrollbars may still be displayed.
fa: این که نوارهای لغزش باید به عنوان نشانگر رو بیایند یا نه.

en: Whether the clock displays in 24h or 12h format
fa: این که ساعت باید در قالب 24h نشان داده شود یا 12h

en: Whether the clock shows seconds
fa: این که ساعت قانیه را نشان دهد یا نه

en: Whether the cursor should blink.
fa: این که نشانگر باید چشمک بزند یا نه.

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The preferred calendar application is the application handling the text/calendar mime type, whether it needs a terminal is taken from its desktop file.
fa: این که برنامهٔ پیش‌گزیدهٔ تقویم برای اجرا نیاز به پایانه دارد یا نه. منقضی: این کلید منقضی شده و چشم‌پوشی می‌شود.

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run.
fa: این که برنامهٔ پیش‌گزیدهٔ فعّالیت‌ها برای اجرا نیاز به پایانه دارد یا نه.

en: Whether the magnified view should be centered over the location of the system mouse and move with it.
fa: این که نمای درّه‌بینی باید در نکان موشی سامانه وسط‌چین شده و با آن حرکت کند یا نه.

en: Whether the name key is a filename to be looked up in /usr/share/desktop-directories.
fa: این که کلید نام، نام پرونده‌ای برای گشتن در ‪/usr/share/desktop-directories‬ است یا نه.

en: Whether the on-screen keyboard is turned on.
fa: این که صفحه‌کلید مجازی روشن شده یا نه.

en: Whether the privacy screen is enabled
fa: این که صفحهٔ محرمانگی به کار افتاده یا نه

en: Whether the screen magnifier is turned on.
fa: این که ذرّه‌بین صفحه روشن شده یا نه.

en: Whether the screen reader is turned on.
fa: این که صفحه‌خوان روشن شده یا نه.

en: Whether the sticky keys accessibility feature is turned on.
fa: این که ویژگی کلیدهای چسبان دسترسی‌پذیری روشن است یا نه.

en: Whether the summary and body of notifications from this application will be visible in the locked screen.
fa: این که خلاصه و بدنهٔ آگاهی‌های این برنامه در صفحه قفل نمایان خواهند بود یا نه.

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
fa: این که کاربر می‌تواند نوارهای فهرست را جدا کرده و جابه‌جایشان کند یا نه.

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
fa: این که کاربر می‌تواند نوارهای ابزار را جدا کرده و جابه‌جایشان کند یا نه.

en: Whether the user can dynamically type a new accelerator when positioned over an active menuitem.
fa: این که کاربر می‌تواند به طور پویا شتاب‌دهنده‌ای جدید را بنویسد یا نه.

en: Whether the users full name is shown in the user menu or not.
fa: این که نام کامل در فهرست کاربر نشان داده شود یا نه.

en: Whether the user’s full name is shown in the lock screen or not. This only affects the screen shield, the name is always shown in the unlock dialog.
fa: این که نام کامل کاربر در صفحهٔ قفل نشان داده شود یا نه.

en: Whether the “Bounce Keys” keyboard accessibility feature is turned on.
fa: این که ویژگی «کلیدهای پرشی» دسترسی‌پذیری روشن است یا نه.

en: Whether the “Mouse Keys” accessibility feature is turned on.
fa: این که ویژگی «کلیدهای موشی» دسترسی‌پذیری روشن است یا نه.

en: Whether the “Slow Keys” accessibility feature is turned on.
fa: این که ویژگی «کلیدهای آهسته» دسترسی‌پذیری روشن است یا نه.

en: Whether the “Toggle Keys” accessibility feature is turned on.
fa: این که ویژگی دسترسی‌پذیری «تغییر حالت کلیدها» روشن است یا نه.

en: Whether to automatically mount media
fa: این که رسانه‌ها به طور خودکار سوار شوند یا نه

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
fa: این که برای رسانهٔ سوار شده به طور خودکار شاخه‌ای گشوده شود یا نه

en: Whether to automatically update the timezone using geolocation.
fa: این که ناحیهٔ زمانی به ظور خودمار بر اساس مکان جغرافیایی به‌روز شود یا نه.

en: Whether to beep when a key is accepted.
fa: این که هنگام پذیرفتن کلید بوق زده شود یا نه.

en: Whether to beep when a key is first pressed.
fa: این که هنگام نخستین فشردن کلید بوق زده شود یا نه.

en: Whether to beep when a key is rejected.
fa: این که هنگام رد شدن کلید بوق زده شود یا نه.

en: Whether to beep when a keyboard accessibility feature is enabled or disabled.
fa: این که هنگام به یا از کار افتاده یک ویژگی دسترسی‌پذیری صفحه‌کلید بوق زده شود یا نه.

en: Whether to beep when a modifier key is pressed.
fa: این که هنگام فشردن یک کلید تغییردهنده بوق زده شود یا نه.

en: Whether to disable keyboard accessibility after a timeout, useful for shared machines.
fa: این که دسترسی‌پذیری‌های صفحه‌کلید پس از یک مهلت زمانی از کار بیفتند یا نه. مناسب دستگاه‌های اشتراکی.

en: Whether to disable sticky keys if two keys are pressed at the same time.
fa: این که اگر دو کلید به صورت همزمان فشرده شوند کلیدهای چسبان از کار بیفتد یا نه.

en: Whether to disable the touchpad while typing
fa: این که هنگام نوشتن صفحه‌لمسی از کار بیفتد یا نه

en: Whether to make the screen grayscale once the user’s screen time limit is reached.
fa: این که پس از رسیدن به محدودیت زمان صفحهٔ کاربر، صفحه خاکستری شود یا نه.

en: Whether to play sounds on input events.
fa: این که برای رویدادهای ورودی صدایی پخش شود یا نه.

en: Whether to play sounds on user events.
fa: این که برای رویدادهای کاربری صدایی پخش شود یا نه.

en: Whether to protect USB devices
fa: این که از افزاره‌های یواس‌بی محافظت شود یا نه

en: Whether to remember application usage
fa: این که استفادهٔ برنامه به خاطر سپده شود یا نه

en: Whether to remember recently used files
fa: این که پرونده‌های به تازگی استفاده شده به یاد سپرده شوند یا نه

en: Whether to remove old files from the trash automatically
fa: این که پرونده‌های قدیمی به طور خودکار از زباله‌دان برداشته شوند یا نه

en: Whether to remove old temporary files automatically
fa: این که پرونده‌های موقّتی قدیمی به طور خودکار شوند یا نه

en: Whether to resize with the right button
fa: این که اندازه با دکمهٔ راست تغییر کند یا نه

en: Whether to use shapes to indicate status in addition or instead of color.
fa: این که برای نشان دادن وضعیت علاوه بر یا به جای رنگ از شکل نیز استفاده شود یا نه.

en: Whether to use the HTTP proxy for all protocols or not.
fa: این که برای همهٔ شیوه‌نامه‌ها از پیشکار HTTP استفاده شود یا نه.

en: Whether to use the high contrast style.
fa: این که از سایه‌روشن بالا استفاده شود یا نه.

en: Whether toolkits should load accessibility related modules.
fa: این که جعبه‌ابزارها باید پیمانه‌های مربوط به دسترسی‌پذیری را بار کنند یا نه.

en: Whether two-finger scrolling is enabled
fa: این که لغزش دو انگشتی به کار افتاده یا نه

en: Whether volume can be set above 100%, using software amplification.
fa: این که حجم صدا بتواند با تقویت نرم‌افزای به بالای ۱۰۰٪ تنظیم شود یا نه.

en: Whether windows should be raised when their client area is clicked
fa: این که پنجره‌ها باید هنگام کلیک شدن روی ناحیهٔ کارخواهشان برخیزند

en: Width in pixels of the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
fa: پهنای خط‌های متقاطع به تصدانه.

en: Window focus mode
fa: حالت تمرکز پنجره

en: Window scaling factor
fa: ضریب مقیاس پنجره

en: Window title font
fa: قلم عنوان پنجره

en: XKB model to use
fa: مدل XKB برای استفاده
