gsettings-desktop-schemas master - en to el translation catalogue (549 entries)

en: A font description string describing a font for window titlebars. The size from the description will only be used if the titlebar-font-size option is set to 0. Also, this option is disabled if the titlebar-uses-desktop-font option is set to true.
el: Μια συμβολοσειρά περιγραφής γραμματοσειράς που περιγράφει μια γραμματοσειρά της γραμμής τίτλου παραθύρου. Το μέγεθος από την περιγραφή θα χρησιμοποιείται μόνο αν η επιλογή titlebar-font-size είναι 0. Επίσης, αυτή η επιλογή απενεργοποιείται αν η επιλογή titlebar-uses-desktop-font οριστεί σε αληθής.

en: A list of IDs of applications that are excluded from this folder. This can be used to remove applications that would otherwise be included by category.
el: Ένας κατάλογος με τα αναγνωριστικά των εφαρμογών που αποκλείονται από αυτό τον φάκελο. Αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την απομάκρυνση εφαρμογών που διαφορετικά θα συμπεριλαμβανόταν ανά κατηγορία.

en: A list of categories for which apps will be placed into this folder by default, in addition to the apps that are listed in the apps key.
el: Ένας κατάλογος με κατηγορίες για τις οποίες οι εφαρμογές θα τοποθετηθούν σε αυτό τον φάκελο από προεπιλογή, επιπροσθέτως των εφαρμογών που συμπεριλαμβάνονται στο κλειδί των εφαρμογών.

en: A “\n” separated list of “name:color” as defined by the “gtk-color-scheme” setting
el: Μια λίστα που διαχωρίζει με «\n» το «name:color» όπως ορίζεται από τη ρύθμιση «gtk-color-scheme»

en: Acceleration profile
el: Προφίλ επιτάχυνσης

en: Accent color
el: Χρώμα έμφασης

en: Action on title bar double-click
el: Ενέργεια κατά το διπλό κλικ στη γραμμή τίτλου

en: Action on title bar middle-click
el: Ενέργεια στο μεσαίο κλικ στη γραμμή τίτλου

en: Action on title bar right-click
el: Ενέργεια με δεξί κλικ στη γραμμή τίτλου

en: Activate the window menu
el: Ενεργοποίηση του μενού παραθύρου

en: Activate when idle
el: Ενεργοποίηση όταν είναι αδρανές

en: Allow embedding a keyboard into the window
el: Να επιτρέπεται η ενσωμάτωση πληκτρολογίου στο παράθυρο

en: Allow logout
el: Να επιτρέπεται η αποσύνδεση

en: Allow overlay scrolling
el: Να επιτρέπεται η επικάλυψη κύλισης

en: Allow the session status message to be displayed
el: Να επιτρέπεται η εμφάνιση του μηνύματος κατάστασης συνεδρίας

en: Allow user switching
el: Να επιτρέπεται η αλλαγή χρήστη

en: Allow volume above 100%
el: Να επιτρέπεται η ένταση μεγαλύτερη από 100%

en: Always show the Universal Access status icon
el: Να εμφανίζεται πάντα το εικονίδιο κατάστασης γενικής πρόσβασης

en: Always show the text caret
el: Να εμφανίζεται πάντα το κείμενο δρομέα

en: Amount to delay break if requested
el: Ποσό καθυστέρησης διαλείμματος εάν ζητηθεί

en: Antialiasing
el: Εξομάλυνση

en: Application ID
el: Αναγνωριστικό εφαρμογής

en: Applications
el: Εφαρμογές

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the “exec” key. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The default terminal and how to invoke it is handled in GIO.
el: Όρισμα που χρησιμοποιείται για εκτέλεση προγραμμάτων στο τερματικό που ορίζεται από το κλειδί "exec". ΠΑΡΩΧΗΜΕΝΟ: Αυτό το κλειδί είναι παρωχημένο και αγνοείται. Το προεπιλεγμένο τερματικό και ο τρόπος κλήσης του χειρίζεται στο GIO.

en: Arrangement of buttons on the titlebar
el: Διάταξη των κουμπιών στη γραμμή τίτλου

en: Authenticate proxy server connections
el: Πιστοποίηση συνδέσεων διακομιστών διαμεσολάβησης

en: Automatic proxy configuration URL
el: Διεύθυνση αυτόματης ρύθμισης διαμεσολαβητή

en: Automatically raises the focused window
el: Αυτόματη ανύψωση του εστιασμένου παράθυρου

en: Automatically update timezone
el: Αυτόματη ενημέρωση ζώνης ώρας

en: Basename of the default keybinding theme used by gtk+.
el: Όνομα βάσης του προεπιλεγμένου θέματος συνδυασμού πλήκτρων που χρησιμοποιείται από το gtk+.

en: Basename of the default theme used by gtk+.
el: Όνομα βάσης του προεπιλεγμένου θέματος που χρησιμοποιείται από το gtk+.

en: Beep when a key is accepted
el: Ήχος κατά την αποδοχή πλήκτρου

en: Beep when a key is first pressed
el: Ήχος κατά το πάτημα πλήκτρου

en: Beep when a key is rejected
el: Ήχος κατά την απόρριψη πλήκτρου

en: Beep when a keyboard accessibility feature changes
el: Ήχος κατά την αλλαγή λειτουργίας προσιτότητας πληκτρολογίου

en: Beep when a modifier is pressed.
el: Ήχος κατά το πάτημα τροποποιητή.

en: Binding to select the next input source
el: Συνδυασμός για την επιλογή της επόμενης πηγής εισόδου

en: Binding to select the previous input source
el: Συνδυασμός για την επιλογή της προηγούμενης πηγής εισόδου

en: Calendar needs terminal
el: Το ημερολόγιο χρειάζεται τερματικό

en: Can Change Accels
el: Δυνατότητα αλλαγής επιταχυντών

en: Caret Tracking Mode
el: Λειτουργία εντοπισμού δρομέα

en: Categories
el: Κατηγορίες

en: Change brightness of blue
el: Αλλαγή φωτεινότητας του γαλάζιου

en: Change brightness of green
el: Αλλαγή φωτεινότητας του πράσινου

en: Change brightness of red
el: Αλλαγή φωτεινότητας του κόκκινου

en: Change contrast of blue
el: Αλλαγή αντίθεσης του γαλάζιου

en: Change contrast of green
el: Αλλαγή αντίθεσης του πράσινου

en: Change contrast of red
el: Αλλαγή αντίθεσης του κόκκινου

en: Click method
el: Μέθοδος κλικ

en: Clip the crosshairs at the center
el: Περικοπή των στόχων στο κέντρο

en: Close window
el: Κλείσιμο παραθύρου

en: Color Saturation
el: Κορεσμός χρώματος

en: Color Shading Type
el: Τύπος σκίασης χρώματος

en: Color of the crosshairs
el: Χρώμα των στόχων

en: Color scheme
el: Σχήμα χρωμάτων

en: Consider trash and temporary files old after this many days.
el: Να θεωρούνται τα απορρίμματα και τα προσωρινά αρχεία παλιά μετά από τόσες ημέρες.

en: Control how new windows get focus
el: Έλεγχος λήψης εστίασης από νέα παράθυρα

en: Controls visibility of personal information
el: Ελέγχει την ορατότητα των προσωπικών πληροφοριών

en: Current input source
el: Tρέχουσα πηγή εισόδου

en: Current theme
el: Τρέχον θέμα

en: Cursor Blink
el: Τρέμουλο δρομέα

en: Cursor Blink Time
el: Χρόνος τρέμουλου δρομέα

en: Cursor Blink Timeout
el: Όριο χρόνου τρέμουλου δρομέα

en: Cursor size
el: Μέγεθος δρομέα

en: Cursor theme
el: Θέμα δρομέα

en: Cursor theme name. Used only by Xservers that support the Xcursor extension.
el: Όνομα θέματος δρομέα. Χρησιμοποιείται μόνο από Xservers που υποστηρίζουν την επέκταση Xcursor.

en: Default calendar
el: Προεπιλεγμένο ημερολόγιο

en: Default calendar application DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The preferred calendar application is the application handling the text/calendar mime type.
el: Προεπιλεγμένη εφαρμογή ημερολογίου ΠΑΡΩΧΗΜΕΝΟ: Αυτό το κλειδί είναι παρωχημένο και αγνοείται. Η προτιμώμενη εφαρμογή ημερολογίου είναι η εφαρμογή που χειρίζεται τον τύπο mime text/calendar.

en: Default font
el: Προεπιλεγμένη γραμματοσειρά

en: Default tasks
el: Προεπιλεγμένες εργασίες

en: Default tasks application.
el: Προεπιλεγμένη εφαρμογή εργασιών.

en: Defines the situations in which the touchpad is enabled.
el: Ορίζει τις περιπτώσεις στις οποίες είναι ενεργή η πινακίδα αφής.

en: Delay between repeats in milliseconds.
el: Καθυστέρηση μεταξύ των επαναλήψεων σε χιλιοστά δευτερολέπτου.

en: Delay in milliseconds for the auto raise option
el: Καθυστέρηση σε ms για την επιλογή αυτόματης ανύψωσης

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are “none”, “wallpaper”, “centered”, “scaled”, “stretched”, “zoom”, “spanned”.
el: Καθορίζει πώς αποδίδεται η εικόνα που ορίζεται από το wallpaper_filename. Πιθανές τιμές είναι «none», «wallpaper», «centered», «scaled», «stretched», «zoom», «spanned».

en: Determines the length in pixels of the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
el: Καθορίζει το μήκος σε εικονοστοιχεία των κάθετων και οριζόντιων γραμμών που αποτελούν τους στόχους.

en: Determines the position of the caret within magnified view. The values are: • none: no caret tracking • centered: the image of the caret is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system caret) and the magnified contents are scrolled as the system caret moves • proportional: the position of the magnified caret in the zoom region is proportionally the same as the position of the system caret on screen • push: when the magnified caret intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view
el: Καθορίζει τη θέση του δρομέα μέσα στη μεγεθυμένη προβολή. Οι τιμές είναι: • none: καμία παρακολούθηση δρομέα • centered: η εικόνα του δρομέα εμφανίζεται στο κέντρο της περιοχής εστίασης (που επίσης αντιπροσωπεύει το σημείο κάτω από το δρομέα του συστήματος) και το μεγεθυμένο περιεχόμενο κυλάει καθώς ο δρομέας του συστήματος κινείται • proportional: η θέση του μεγεθυμένου δρομέα στην περιοχή μεγέθυνσης είναι αναλογικά η ίδια με τη θέση του δρομέα του συστήματος στην οθόνη • push: όταν ο μεγεθυσμένος δρομέας τέμνει ένα όριο της περιοχής μεγέθυνσης, τα περιεχόμενα κυλούνται στην προβολή

en: Determines the position of the focused widget within magnified view. The values are: • none: no focus tracking • centered: the focused image is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system focus) and the magnified contents are scrolled as the system focus moves • proportional: the position of the magnified focus in the zoom region is proportionally the same as the position of the system focus on screen • push: when the magnified focus intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view
el: Καθορίζει τη θέση του εστιασμένου widget μέσα στη μεγεθυμένη προβολή. Οι τιμές είναι: • none: χωρίς εντοπισμό εστίασης • centered: η εστιασμένη εικόνα εμφανίζεται στο κέντρο της περιοχής εστίασης (που επίσης αντιπροσωπεύει το σημείο κάτω από την εστίαση του συστήματος) και το μεγεθυμένο περιεχόμενο κυλάει καθώς η εστίαση του συστήματος κινείται • proportional: η θέση της μεγεθυμένης εστίασης στην περιοχή μεγέθυνσης είναι αναλογικά η ίδια με τη θέση της εστίασης του συστήματος στην οθόνη • push: όταν η μεγεθυμένη εστίαση τέμνει ένα όριο της περιοχής μεγέθυνσης, τα περιεχόμενα κυλούνται στην προβολή

en: Determines the position of the magnified mouse image within the magnified view and how it reacts to system mouse movement. The values are • none: no mouse tracking; • centered: the mouse image is displayed at the center of the zoom region (which also represents the point under the system mouse) and the magnified contents are scrolled as the system mouse moves; • proportional: the position of the magnified mouse in the zoom region is proportionally the same as the position of the system mouse on screen; • push: when the magnified mouse intersects a boundary of the zoom region, the contents are scrolled into view.
el: Καθορίζει τη θέση της μεγεθυμένης εικόνας του ποντικιού εντός της μεγεθυμένης προβολής και πώς αντιδρά στην κίνηση του ποντικιού του συστήματος. Οι τιμές είναι • none: χωρίς εντοπισμό ποντικιού· • centered: η εικόνα του ποντικιού εμφανίζεται στο κέντρο της περιοχής εστίασης (που επίσης αναπαριστά το σημείο κάτω από το ποντίκι του συστήματος) και τα μεγεθυσμένα περιεχόμενα κυλούν καθώς το ποντίκι του συστήματος μετακινείται· • proportional: η θέση του μεγεθυσμένου ποντικιού στην περιοχή εστίασης είναι αναλογικά η ίδια όπως η θέση του ποντικιού του συστήματος στην οθόνη· • push: όταν το μεγεθυσμένο ποντίκι τέμνει ένα όριο της περιοχής εστίασης, τα περιεχόμενα κυλούν στην προβολή.

en: Determines the transparency of the crosshairs, from fully opaque to fully transparent.
el: Καθορίζει την διαφάνεια των στόχων, από πλήρως αδιαφανή σε πλήρως διαφανή.

en: Determines whether the crosshairs intersect the magnified mouse sprite, or are clipped such that the ends of the horizontal and vertical lines surround the mouse image.
el: Καθορίζει εάν οι στόχοι τέμνουν την εικόνα του μεγεθυσμένου ποντικιού, ή περικόπτονται έτσι ώστε τα άκρα των οριζόντιων και κάθετων γραμμών να περιβάλλουν την εικόνα του ποντικιού.

en: Determines whether the lightness values are inverted: darker colors become lighter and vice versa, and white and black are interchanged.
el: Καθορίζει εάν οι τιμές φωτεινότητας αντιστρέφονται: πιο σκοτεινά χρώματα γίνονται φωτεινότερα και αντίστροφα και λευκό και μαύρο εναλλάσσονται.

en: Direction to perform a double click (“left”, “right”, “up”, “down”).
el: Κατεύθυνση για να πραγματοποιήσετε διπλό κλικ («αριστερά», «δεξιά», «πάνω», «κάτω»).

en: Direction to perform a secondary click (“left”, “right”, “up”, “down”).
el: Κατεύθυνση για να πραγματοποιήσετε δευτερεύον κλικ («αριστερά», «δεξιά», «πάνω», «κάτω»).

en: Direction to perform a single click (“left”, “right”, “up”, “down”).
el: Κατεύθυνση για να πραγματοποιήσετε μονό κλικ («αριστερά», «δεξιά», «πάνω», «κάτω»).

en: Direction to perform dragging (“left”, “right”, “up”, “down”).
el: Κατεύθυνση για να πραγματοποιήσετε σύρσιμο («αριστερά», «δεξιά», «πάνω», «κάτω»).

en: Directories to override the default avatar faces installed by gnome-control-center.
el: Κατάλογοι για αντικατάσταση των προεπιλεγμένων προσώπων αβατάρ που είναι εγκατεστημένα από το gnome-control-center.

en: Directories with avatar faces
el: Κατάλογοι με πρόσωπα αβατάρ

en: Disable URL and MIME type handlers
el: Απενεργοποίηση των χειριστών διεύθυνσης και τύπου MIME

en: Disable all external search providers
el: Απενεργοποίηση όλων των εξωτερικών παρόχων αναζήτησης

en: Disable all external thumbnailers
el: Απενεργοποίηση όλων των εξωτερικών προγραμμάτων προεπισκόπησης

en: Disable command line
el: Απενεργοποίηση γραμμής εντολών

en: Disable keyboard accessibility after a timeout
el: Απενεργοποίηση προσιτότητας πληκτρολογίου μετά από τη λήξη χρόνου

en: Disable lock screen
el: Απενεργοποίηση κλειδώματος οθόνης

en: Disable log out
el: Απενεργοποίηση αποσύνδεσης

en: Disable misfeatures that are required by old or broken applications
el: Απενεργοποίηση κακών λειτουργιών που απαιτούνται από παλιές η χαλασμένες εφαρμογές

en: Disable print setup
el: Απενεργοποίηση διαμόρφωσης εκτυπωτή

en: Disable printing
el: Απενεργοποίηση εκτύπωσης

en: Disable saving files to disk
el: Απενεργοποίηση αποθήκευσης αρχείων στο δίσκο

en: Disable user administration
el: Απενεργοποίηση διαχείρισης χρήστη

en: Disable user switching
el: Απενεργοποίηση εναλλαγής χρήστη

en: Disable when two keys are pressed at the same time
el: Απενεργοποίηση αν δύο πλήκτρα πατηθούν ταυτόχρονα

en: Distance before a drag is started.
el: Απόσταση πριν από την έναρξη συρσίματος.

en: Distance in pixels before movement will be recognized.
el: Απόσταση σε εικονοστοιχεία πριν την αναγνώριση κίνησης.

en: Do not accept a key as being pressed unless held for this many milliseconds.
el: Να μη γίνεται αποδοχή ενός πλήκτρου αν δεν πατηθεί και κρατηθεί για τόσα ms.

en: Document font
el: Γραμματοσειρά εγγράφου

en: Double click time
el: Χρόνος διπλού κλικ

en: Drag threshold
el: Κατώφλι συρσίματος

en: Drawing tablet mapping
el: Απεικόνιση πινακίδας σχεδίασης

en: Duration of each break
el: Διάρκεια κάθε διαλείμματος

en: Duration of the disabling timeout
el: Διάρκεια της λήξης χρόνου απενεργοποίησης

en: Duration of the timeout before disabling the keyboard accessibility.
el: Διάρκεια της λήξης χρόνου πριν την απενεργοποίηση της προσιτότητας του πληκτρολογίου.

en: Dwell click mode
el: Λειτουργία κρατήματος κλικ

en: Dwell click time
el: Διάρκεια κλικ

en: Embedded keyboard command
el: Εντολή ενσωματωμένου πληκτρολογίου

en: Enable Animations
el: Ενεργοποίηση κινήσεων

en: Enable Toolkit Accessibility
el: Ενεργοποίηση προσιτότητας εργαλειοθήκης

en: Enable Visual Bell
el: Ενεργοποίηση οπτικού κουδουνιού

en: Enable accessibility keyboard shortcuts
el: Ενεργοποίηση προσιτότητας συντομεύσεων πληκτρολογίου

en: Enable dwell clicks
el: Ενεργοποίηση κρατήματος κλικ

en: Enable dwell clicks.
el: Ενεργοποίηση κρατήματος κλικ.

en: Enable hot corners
el: Ενεργοποίηση ζεστών γωνιών

en: Enable lens mode
el: Ενεργοποίηση λειτουργίας φακών

en: Enable mouse clicks with touchpad
el: Ενεργοποίηση πατημάτων ποντικιού με πινακίδα αφής

en: Enable notifications
el: Ενεργοποίηση ειδοποιήσεων

en: Enable simulated secondary clicks
el: Ενεργοποίηση προσομοιωμένων δευτερευόντων κλικ

en: Enable sound alerts
el: Ενεργοποίηση ηχητικών ειδοποιήσεων

en: Enable sticky keys
el: Ενεργοποίηση κολλωδών πλήκτρων

en: Enable the primary paste selection
el: Ενεργοποίηση πρωτεύουσας επιλογής επικόλλησης

en: Enable “Bounce Keys”
el: Ενεργοποίηση των «πλήκτρων αναπήδησης»

en: Enable “Mouse Keys”
el: Ενεργοποίηση «πλήκτρων ποντικιού»

en: Enable “Slow Keys”
el: Ενεργοποίηση «αργών πλήκτρων»

en: Enable “Toggle Keys”
el: Ενεργοποίηση «πλήκτρων εναλλαγής»

en: Enables/disables display of crosshairs centered on the magnified mouse sprite.
el: Ενεργοποιεί/απενεργοποιεί τους κεντραρισμένους στόχους στην εικόνα του μεγεθυμένου ποντικιού.

en: Excluded applications
el: Εξαιρεθείσες εφαρμογές

en: Exec Arguments
el: Ορίσματα εκτέλεσης

en: FTP proxy host name
el: Όνομα κεντρικού υπολογιστή διαμεσολαβητή FTP

en: FTP proxy port
el: Θύρα διαμεσολαβητή FTP

en: Factor used to enlarge or reduce text display, without changing font size.
el: Ο χρησιμοποιούμενος συντελεστής για μεγέθυνση ή σμίκρυνση της εμφάνισης κειμένου, χωρίς αλλαγή μεγέθους γραμματοσειράς.

en: Fade screen during breaks
el: Σβήσιμο οθόνης κατά τη διάρκεια διαλειμμάτων

en: Focus Tracking Mode
el: Λειτουργία εντοπισμού εστίασης

en: Folder children
el: Θυγατρικός φάκελος

en: Folder name
el: Όνομα φακέλου

en: Font rendering
el: Απόδοση γραμματοσειράς

en: For centered mouse tracking, when the system pointer is at or near the edge of the screen, the magnified contents continue to scroll such that the screen edge moves into the magnified view.
el: Για ανίχνευση κεντραρισμένου ποντικιού, όταν ο δείκτης συστήματος είναι στην άκρη ή κοντά στην άκρη της οθόνης, τα μεγεθυσμένα περιεχόμενα συνεχίζουν την κύλιση έτσι ώστε η άκρη της οθόνης να μετακινείται στη μεγεθυσμένη προβολή.

en: Force automatic expanding of banners
el: Αναγκαστική αυτόματη επέκταση των τίτλων

en: GTK IM Module
el: Άρθρωμα IM του GTK

en: GTK IM Preedit Style
el: Στυλ προεπεξεργασίας IM του GTK

en: GTK IM Status Style
el: Στυλ κατάστασης GTK IM

en: Geolocation services are enabled.
el: Είναι ενεργοποιημένες η υπηρεσίες γεωεντοπισμού.

en: Gesture double click
el: Κίνηση διπλού κλικ

en: Gesture drag click
el: Κίνηση κλικ συρσίματος

en: Gesture secondary click
el: Κίνηση δευτερεύοντος κλικ

en: Gesture single click
el: Κίνηση μονού κλικ

en: Gtk+ Keybinding Theme
el: Θέμα συνδυασμού πλήκτρων Gtk+

en: Gtk+ Theme
el: Θέμα Gtk+

en: HTTP proxy host name
el: Όνομα κεντρικού υπολογιστή διαμεσολαβητή HTTP

en: HTTP proxy password
el: Κωδικός πρόσβασης διαμεσολαβητή HTTP

en: HTTP proxy port
el: Θύρα διαμεσολαβητή HTTP

en: HTTP proxy username
el: Όνομα χρήστη διαμεσολαβητή HTTP

en: Have file manager handle the desktop
el: Ο διαχειριστής αρχείου να χειρίζεται την επιφάνεια εργασίας

en: Hide all normal windows
el: Απόκρυψη όλων των κανονικών παραθύρων

en: High contrast
el: Υψηλή αντίθεση

en: Highlights the current location of the pointer.
el: Επισημαίνει την τρέχουσα θέση του δρομέα.

en: Hinting
el: Εξομάλυνση

en: How long to accelerate in milliseconds
el: Διάρκεια επιτάχυνσης σε χιλιοστά δευτερολέπτου

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
el: Χιλιοστά δευτερολέπτου που χρειάζονται για τη μετάβαση από το 0 στη μέγιστη ταχύτητα.

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
el: Χιλιοστά δευτερολέπτου αναμονής μέχρι την έναρξη της λειτουργίας των πλήκτρων κίνησης ποντικιού.

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
el: Αριθμός εικονοστοιχείων ανά δευτερόλεπτο που θα μετακινούνται στη μέγιστη ταχύτητα.

en: How to shade the background color. Possible values are “horizontal”, “vertical”, and “solid”.
el: Πώς να σκιαγραφηθεί το χρώμα φόντου. Πιθανές τιμές είναι «horizontal», «vertical» και «solid».

en: Icon Theme
el: Θέμα εικονιδίου

en: Icon theme to use for the panel, nautilus etc.
el: Θέμα εικονιδίου που χρησιμοποιείται για το πίνακα εφαρμογών, το ναυτίλο κλπ.

en: If FALSE, application usage will not be monitored and recorded.
el: Εάν είναι ΨΕΥΔΕΣ, η χρήση της εφαρμογής δεν θα παρακολουθείται και δεν θα καταγράφεται.

en: If FALSE, applications will not remember recently used files.
el: Εάν είναι ΨΕΥΔΕΣ, οι εφαρμογές δεν θα θυμούνται τα πρόσφατα χρησιμοποιημένα αρχεία.

en: If FALSE, no anonymous installation or removal information will be sent to the vendor.
el: Αν είναι ΨΕΥΔΕΣ, δεν θα σταλεί καμία ανώνυμη εγκατάσταση ή απομάκρυνση πληροφοριών προς τον πωλητή.

en: If TRUE, anonymized reports will be sent automatically to the vendor.
el: Αν είναι ΑΛΗΘΕΣ, θα σταλούν αυτόματα ανώνυμες αναφορές στον πωλητή.

en: If set to true, then Nautilus will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
el: Αν οριστεί σε αληθές, ο Ναυτίλος θα προσαρτά αυτόματα τα μέσα όπως ορατοί από τον χρήστη σκληροί δίσκοι και αφαιρέσιμα μέσα στην εκκίνηση και μέσα εισαγωγής.

en: If set to true, then Nautilus will automatically open a folder when media is automounted. This only applies to media where no known x-content/* type was detected; for media where a known x-content type is detected, the user configurable action will be taken instead.
el: Αν οριστεί σε αληθές, τότε ο Ναυτίλος θα ανοίγει αυτόματα έναν φάκελο, όταν προσαρτάται αυτόματα ένα μέσο. Αυτό ισχύει μόνο για μέσα με άγνωστο τύπο x-content/*· για μέσα με γνωστό τύπο x-content, θα εκτελείται η ενέργεια που έχει επιλέξει ο χρήστης.

en: If set to true, then Nautilus will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
el: Αν οριστεί σε αληθές, τότε ο Ναυτίλος δε θα προτρέπει ποτέ ούτε και θα εκτελεί αυτόματα προγράμματα κατά την εισαγωγή ενός μέσου.

en: If set to true, then file manager will draw the icons on the desktop.
el: Αν οριστεί σε αληθές, τότε ο διαχειριστής αρχείου θα σχεδιάζει τα εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας.

en: If true, applications are allowed to access location information.
el: Αν αληθές, επιτρέπεται σε εφαρμογές να έχουν πρόσβαση στις πληροφορίες τοποθεσίας.

en: If true, display battery percentage in the status menu, in addition to the icon.
el: Αν αληθές, εκτός του εικονιδίου, εμφανίζεται και το ποσοστό μπαταρίας στο μενού κατάστασης.

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
el: Αν αληθές, εμφανίζει εκτός από την ώρα και την ημερομηνία στο ρολόι.

en: If true, display seconds in the clock.
el: Αν αληθές, εμφάνιση δευτερολέπτων στο ρολόι.

en: If true, display the ISO week date in the calendar.
el: Αν αληθές, εμφάνιση της ημερομηνίας εβδομάδας ISO στο ημερολόγιο.

en: If true, display weekday in the clock, in addition to time.
el: Αν αληθές, εμφάνιση ημέρας εβδομάδας στο ρολόι, εκτός από την ώρα.

en: If true, gtk+ uses the primary paste selection, usually triggered by a middle mouse button click.
el: Αν αληθές, το gtk+ χρησιμοποιεί την κύρια επιλογή επικόλλησης, που συνήθως ενεργοποιείται με κλικ στο μεσαίο κουμπί του ποντικιού.

en: If true, ignore the titlebar-font option, and use the standard application font for window titles.
el: Αν αληθές, παράβλεψη της επιλογής γραμματοσειράς γραμμής τίτλου και χρήση της τυπικής γραμματοσειράς εφαρμογής για τους τίτλους παραθύρων.

en: If true, pressing a key will highlight the current pointer location on screen.
el: Αν αληθές, το πάτημα ενός πλήκτρου θα επισημάνει την τρέχουσα θέση του δρομέα στην οθόνη.

en: If true, the activities overview can be accessed by moving the mouse to the top-left corner.
el: Αν αληθές, η επισκόπηση δραστηριοτήτων μπορεί να προσεγγιστεί μετακινώντας το ποντίκι στην πάνω αριστερή γωνία.

en: Ignore multiple presses of the same key within this many milliseconds.
el: Αγνόηση πολλαπλών πατημάτων του ίδιου πλήκτρου σε διάστημα τόσων ms.

en: Initial Key Repeat Delay
el: Αρχική καθυστέρηση επανάληψης πλήκτρου

en: Initial delay in milliseconds
el: Αρχική καθυστέρηση σε χιλιοστά του δευτερολέπτου

en: Initial key repeat delay in milliseconds.
el: Αρχική καθυστέρηση επανάληψης πλήκτρου σε χιλιοστά του δευτερολέπτου.

en: Input feedback sounds
el: Ήχοι ανατροφοδότησης εισόδου

en: Integer factor used to scale windows by. For use on high-dpi screens. 0 means pick automatically based on monitor.
el: Ο χρησιμοποιούμενος συντελεστής ακεραίου για κλιμάκωση παραθύρων. Για χρήση σε οθόνες υψηλού dpi. 0 σημαίνει αυτόματη επιλογή με βάση την οθόνη.

en: Inverse lightness
el: Αντιστροφή φωτεινότητας

en: Key Repeat Interval
el: Διάστημα επανάληψης πλήκτρου

en: Key combination for the custom action
el: Ο συνδυασμός πλήκτρων για την προσαρμοσμένη ενέργεια

en: Keyboard repeat
el: Επανάληψη πληκτρολογίου

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
el: Συντόμευση πληκτρολογίου για το άνοιγμα γραμμών μενού.

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
el: Αριστερό ή πάνω χρώμα κατά τη σχεδίαση διαβαθμίσεων, ή το συμπαγές χρώμα.

en: Length of a double click in milliseconds.
el: Διάρκεια του διπλού κλικ σε χιλιοστά δευτερολέπτου.

en: Length of the crosshairs in pixels
el: Μήκος των στόχων σε εικονοστοιχεία

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
el: Διάρκεια του κύκλου τρέμουλου δρομέα, σε χιλιοστά του δευτερολέπτου.

en: List of XKB options
el: Λίστα επιλογών XKB

en: List of XKB options. Each option is an XKB option string as defined by xkeyboard-config's rules files.
el: Λίστα επιλογών XKB. Κάθε επιλογή είναι μια συμβολοσειρά επιλογής XKB όπως ορίζεται από τα αρχεία κανόνων του xkeyboard-config.

en: List of breaks that are currently enabled
el: Λίστα των διαλειμμάτων που είναι τρέχοντα ενεργοποιημένα

en: List of desktop file IDs for search providers sort order
el: Λίστα των αναγνωριστικών αρχείου επιφάνειας εργασίας για τη σειρά ταξινόμησης παρόχων αναζήτησης

en: List of desktop file IDs for which the associated default-disabled search provider should be enabled
el: Λίστα των αναγνωριστικών αρχείου επιφάνειας εργασίας για τα οποία ο συσχετισμένος από προεπιλογή απενεργοποιημένος πάροχος αναζήτησης πρέπει να ενεργοποιηθεί

en: List of desktop file IDs for which the associated default-enabled search provider should be disabled
el: Λίστα των αναγνωριστικών αρχείου επιφάνειας εργασίας για τα οποία ο συσχετισμένος από προεπιλογή ενεργοποιημένος πάροχος αναζήτησης πρέπει να απενεργοποιηθεί

en: List of input source identifiers available. Each source is specified as a tuple of 2 strings. The first string is the type and can be one of “xkb” or “ibus”. For “xkb” sources the second string is “xkb_layout+xkb_variant” or just “xkb_layout” if a XKB variant isn’t needed. For “ibus” sources the second string is the IBus engine name. An empty list means that the X server’s current XKB layout and variant won’t be touched and IBus won’t be used.
el: Λίστα των διαθέσιμων ταυτοποιητών πηγών εισόδου. Κάθε πηγή ορίζεται ως μια πλειάδα 2 συμβολοσειρών. Η πρώτη συμβολοσειρά είναι ο τύπος και μπορεί να είναι ένα από τα «xkb» ή «ibus». Για πηγές «xkb» η δεύτερη συμβολοσειρά είναι «xkb_layout+xkb_variant» ή απλά «xkb_layout» εάν δεν απαιτείται παραλλαγή XKB. Για πηγές «ibus» η δεύτερη συμβολοσειρά είναι το όνομα μηχανής IBus. Μια άδεια λίστα σημαίνει ότι η τρέχουσα διάταξη και παραλλαγή XKB του διακομιστή X δεν θα αλλάξει και το IBus δεν θα χρησιμοποιηθεί.

en: List of input sources
el: Λίστα των πηγών εισόδου

en: List of mime-types for which external thumbnailer programs will be disabled
el: Λίστα των τύπων mime για τους οποίους εξωτερικά προγράμματα μικρογραφιών θα απενεργοποιηθούν

en: List of most recently used input sources
el: Λίστα των πιο πρόσφατα χρησιμοποιημένων πηγών εισόδου

en: List of most recently used input sources. The value is in the same format as the available sources list.
el: Λίστα των πιο πρόσφατα χρησιμοποιημένων πηγών εισόδου. Η τιμή είναι στην ίδια μορφή με τη λίστα διαθέσιμων πηγών.

en: List of relative settings paths at which app-folders are stored. Each folder uses the org.gnome.desktop.app-folders.folder schema.
el: Κατάλογος των σχετικών διαδρομών ρυθμίσεων στις οποίες αποθηκεύονται φάκελοι εφαρμογών. Κάθε φάκελος χρησιμοποιεί το σχήμα org.gnome.desktop.app-folders.folder.

en: List of symbolic names and color equivalents
el: Λίστα των συμβολικών ονομάτων και ισοδύναμων χρωμάτων

en: List of x-content/* types for which the user have chosen to start an application in the preference capplet. The preferred application for the given type will be started on insertion on media matching these types.
el: Μια λίστα από τύπους x-content/* για τους οποίους ο χρήστης έχει επιλέξει την εκκίνηση μιας εφαρμογής στις προτιμήσεις. Η προτιμώμενη εφαρμογή για τον δοσμένο τύπο θα ξεκινήσει με την εισαγωγή στα μέσα που ταιριάζουν αυτών των τύπων.

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
el: Μια λίστα από τύπους x-content/* που θα εκκινούν την προτιμώμενη εφαρμογή

en: Lock on activation
el: Κλείδωμα στην ενεργοποίηση

en: Lock screen during breaks
el: Κλείδωμα οθόνης κατά τη διάρκεια διαλειμμάτων

en: Logout command
el: Εντολή αποσύνδεσης

en: Lower window below other windows
el: Βύθιση παραθύρου κάτω από τα άλλα παράθυρα

en: Magnification factor
el: Συντελεστής μεγέθυνσης

en: Makes all installed input sources available for choosing in System Settings.
el: Κάνει διαθέσιμες όλες τις πηγές εισόδου στις Ρυθμίσεις συστήματος.

en: Maximize window
el: Μεγιστοποίηση παραθύρου

en: Maximize window horizontally
el: Μεγιστοποίηση παραθύρου οριζόντια

en: Maximize window vertically
el: Μεγιστοποίηση παραθύρου κάθετα

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
el: Μέγιστος χρόνος διατήρησης μικρογραφιών στην κρυφή μνήμη, σε ημέρες. Ορίστε το σε -1 για να απενεργοποιήσετε την εκκαθάριση.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
el: Μέγιστο μέγεθος κρυφής μνήμης μικρογραφιών, σε mb. Ορίστε το σε -1 για να απενεργοποιήσετε την εκκαθάριση.

en: Menubar Detachable
el: Αποσπώμενη γραμμή μενού

en: Menubar accelerator
el: Επιταχυντής γραμμής μενού

en: Menus Have Tearoff
el: Τα μενού είναι αποσπώμενα

en: Minimize window
el: Ελαχιστοποίηση παραθύρου

en: Minimum interval in milliseconds
el: Ελάχιστος χρόνος σε χιλιοστά του δευτερολέπτου

en: Modifier to use for modified window click actions
el: Μετατροπέας για χρήση στις τροποποιημένες ενέργειες πατήματος παραθύρων

en: Monospace font
el: Γραμματοσειρά monospace

en: Mouse Tracking Mode
el: Λειτουργία εντοπισμού ποντικιού

en: Mouse button orientation
el: Προσανατολισμός πλήκτρου του ποντικιού

en: Mouse wheel emulation button. 0 to disable the feature.
el: Πλήκτρο προσομοίωσης τροχού του ποντικιού. Το 0 απενεργοποιεί το γνώρισμα.

en: Move window
el: Μετακίνηση παραθύρου

en: Move window one workspace down
el: Μετακίνηση του παραθύρου έναν χώρο εργασίας κάτω

en: Move window one workspace to the left
el: Μετακίνηση παραθύρου έναν χώρο εργασίας δεξιά

en: Move window one workspace to the right
el: Μετακίνηση του παραθύρου έναν χώρο εργασίας δεξιά

en: Move window one workspace up
el: Μετακίνηση του παραθύρου έναν χώρο εργασίας πάνω

en: Move window to bottom edge of screen
el: Μετακίνηση παραθύρου στην κάτω άκρη της οθόνης

en: Move window to bottom left corner
el: Μετακίνηση παραθύρου στην κάτω αριστερή γωνία

en: Move window to bottom right corner
el: Μετακίνηση παραθύρου στην κάτω δεξιά γωνία

en: Move window to center of screen
el: Μετακίνηση παραθύρου στο κέντρο της οθόνης

en: Move window to last workspace
el: Μετακίνηση παραθύρου στον τελευταίο χώρο εργασίας

en: Move window to left side of screen
el: Μετακίνηση παραθύρου στην αριστερή μεριά της οθόνης

en: Move window to right side of screen
el: Μετακίνηση παραθύρου στην δεξιά μεριά της οθόνης

en: Move window to the next monitor above
el: Μετακίνηση παραθύρου στην επόμενη οθόνη επάνω

en: Move window to the next monitor below
el: Μετακίνηση παραθύρου στην επόμενη οθόνη κάτω

en: Move window to the next monitor on the left
el: Μετακίνηση παραθύρου στην επόμενη οθόνη στα αριστερά

en: Move window to the next monitor on the right
el: Μετακίνηση παραθύρου στην επόμενη οθόνη στα δεξιά

en: Move window to top edge of screen
el: Μετακίνηση παραθύρου στην πάνω άκρη της οθόνης

en: Move window to top left corner
el: Μετακίνηση παραθύρου στην επάνω αριστερή γωνία

en: Move window to top right corner
el: Μετακίνηση παραθύρου στην επάνω δεξιά γωνία

en: Move window to workspace 1
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 1

en: Move window to workspace 10
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 10

en: Move window to workspace 11
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 11

en: Move window to workspace 12
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 12

en: Move window to workspace 2
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 2

en: Move window to workspace 3
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 3

en: Move window to workspace 4
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 4

en: Move window to workspace 5
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 5

en: Move window to workspace 6
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 6

en: Move window to workspace 7
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 7

en: Move window to workspace 8
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 8

en: Move window to workspace 9
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 9

en: Movement threshold
el: Κατώφλι κίνησης

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
el: Όνομα γραμματοσειράς monospace (σταθερού πλάτους) για χρήση σε τοποθεσίες όπως τερματικά.

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
el: Όνομα της μεθόδου εισαγωγής τεχνοτροπίας προεπεξεργασίας GTK+ που χρησιμοποιείται από το gtk+.

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
el: Όνομα της μεθόδου εισαγωγής τεχνοτροπίας κατάστασης GTK+ που χρησιμοποιείται από το gtk+.

en: Name of the default font used by gtk+.
el: Όνομα της προεπιλεγμένης γραμματοσειράς για χρήση από το gtk+.

en: Name of the default font used for reading documents.
el: Όνομα της προεπιλεγμένης γραμματοσειράς για χρήση στην ανάγνωση εγγράφων.

en: Name of the input method module used by GTK+.
el: Όνομα της μεθόδου εισαγωγής που χρησιμοποιείται από το GTK+.

en: Natural scrolling
el: Φυσική κύλιση

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
el: Χωρίς προτροπές ή προγράμματα αυτόματης εκτέλεσης ή εκκίνησης όταν εισάγεται μέσο

en: Non-proxy hosts
el: Κεντρικοί υπολογιστές χωρίς διαμεσολαβητή

en: Notify when a break is due
el: Ειδοποίηση όταν ένα διάλειμμα είναι προγραμματισμένο

en: Notify when a break is overdue
el: Ειδοποίηση όταν ένα διάλειμμα έχει καθυστερήσει

en: Notify when a break is upcoming
el: Ειδοποίηση όταν ένα διάλειμμα πλησιάζει

en: NumLock state
el: Κατάσταση NumLock

en: Number of days to keep trash and temporary files
el: Αριθμός ημερών διατήρησης απορριμμάτων και προσωρινών αρχείων

en: Number of days to remember recently used files for
el: Τα πρόσφατα χρησιμοποιημένα αρχεία θα κρατιούνται για τόσες ημέρες

en: Number of workspaces
el: Αριθμός χώρων εργασίας

en: Number of workspaces. Must be more than zero, and has a fixed maximum to prevent making the desktop unusable by accidentally asking for too many workspaces.
el: Αριθμός των χώρων εργασίας. Πρέπει να είναι μεγαλύτερος από μηδέν και να έχει ένα σταθερό μέγιστο για αποφυγή αχρηστίας της επιφάνειας εργασίας ζητώντας υπερβολικά πολλούς χώρους εργασίας.

en: On-screen keyboard
el: Πληκτρολόγιο οθόνης

en: Opacity of the crosshairs
el: Αδιαφάνεια των στόχων

en: Opacity with which to draw the background picture.
el: Αδιαφάνεια με την οποία θα σχεδιάζεται η εικόνα παρασκηνίου.

en: Palette used in the color selector
el: Η χρησιμοποιούμενη παλέτα στον επιλογέα χρώματος

en: Palette used in the color selector as defined by the “gtk-color-palette” setting
el: Παλέτα που χρησιμοποιείται στον επιλογέα χρώματος όπως ορίζεται από τη ρύθμιση «gtk-color-palette»

en: Password to pass as authentication when doing HTTP proxying.
el: Κωδικός πιστοποίησης για διαμεσολάβηση HTTP.

en: Picture Opacity
el: Αδιαφάνεια εικόνας

en: Picture Options
el: Επιλογές εικόνας

en: Picture URI
el: URI εικόνας

en: Picture URI (dark)
el: URI εικόνας (σκούρη)

en: Pixels per seconds
el: Εικονοστοιχεία ανά δευτερόλεπτο

en: Play sound when a break finishes
el: Αναπαραγωγή ήχου όταν ολοκληρώνεται ένα διάλειμμα

en: Pointer speed
el: Ταχύτητα δείκτη

en: Preference to indicate whether font rendering should follow the low-level `font-hinting` and `font-antialiasing` and `font-rgba-order` settings, or take environmental factors such as screen resolution and scaling into account. Possible values are: "manual" for respecting the low-level settings, or "automatic" for letting the toolkit make its own decisions.
el: Προτίμηση για το αν η απόδοση γραμματοσειράς θα πρέπει να ακολουθεί τις χαμηλού επιπέδου ρυθμίσεις `font-hinting`, `font-antialiasing` και `font-rgba-order`, ή να λαμβάνει υπόψη περιβαλλοντικούς παράγοντες όπως η ανάλυση οθόνης και η κλίμακα. Πιθανές τιμές είναι: «manual» για σεβασμό των χαμηλού επιπέδου ρυθμίσεων, ή «automatic» για να επιτρέπει στο εργαλείο να παίρνει τις δικές του αποφάσεις.

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
el: Να εμποδίζεται η εκτέλεση εφαρμογών χειριστών διεύθυνσης ή τύπων MIME.

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's “Run Application” dialog.
el: Αποτρέπει τον χρήστη από την πρόσβαση στο τερματικό ή τον καθορισμό γραμμής εντολών για εκτέλεση. Για παράδειγμα, αυτό θα απενεργοποιούσε την πρόσβαση στο διάλογο «Εκτέλεση Εφαρμογής» του πίνακα.

en: Prevent the user from locking their screen.
el: Αποτρέπει τον χρήστη από το κλείδωμα της οθόνης του.

en: Prevent the user from logging out.
el: Αποτρέπει τον χρήστη από αποσύνδεση.

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' “Print Setup” dialogs.
el: Αποτρέπει τον χρήστη από την τροποποίηση ρυθμίσεων εκτύπωσης. Για παράδειγμα, αυτό θα απενεργοποιούσε την πρόσβαση στους διαλόγους «Διαμόρφωση Εκτύπωσης» σε όλες τις εφαρμογές.

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' “Print” dialogs.
el: Αποτρέπει τον χρήστη από την εκτύπωση. Για παράδειγμα, αυτό θα απενεργοποιούσε την πρόσβαση στους διαλόγους «Εκτύπωση» σε όλες τις εφαρμογές.

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' “Save as” dialogs.
el: Αποτρέπει τον χρήστη από την αποθήκευση αρχείων στο δίσκο. Για παράδειγμα, αυτό θα απενεργοποιούσε την πρόσβαση στους διαλόγους «Αποθήκευση ως» σε όλες τις εφαρμογές.

en: Prevent the user from switching to another account while their session is active.
el: Αποτρέπει τον χρήστη από την εναλλαγή σε άλλο λογαριασμό ενώ η συνεδρία του είναι ενεργή.

en: Primary Color
el: Κύριο χρώμα

en: Proxy configuration mode
el: Λειτουργία ρύθμισης διαμεσολαβητή

en: RGBA order
el: Σειρά RGBA

en: Raise window above other windows
el: Ανύψωση παραθύρου πάνω από τα άλλα παράθυρα

en: Raise window if covered, otherwise lower it
el: Ανύψωση παραθύρου εάν καλύπτεται, αλλιώς βύθιση του

en: Remember NumLock state
el: Απομνημόνευση κατάστασης NumLock

en: Represents a change to the color saturation, from 0.0 (grayscale) to 1.0 (full color).
el: Αναπαριστά μια αλλαγή στο κορεσμό του χρώματος, από το 0.0 (απόχρωση του γκρι) στο 1.0 (έγχρωμο).

en: Represents a change to the default brightness for the blue component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
el: Αναπαριστά μια αλλαγή στην προεπιλεγμένη φωτεινότητα του μπλε συστατικού. Το μηδέν δεν δείχνει καμία αλλαγή, τιμές μικρότερες από μηδέν δείχνουν μια μείωση και τιμές μεγαλύτερες από μηδέν δείχνουν μια αύξηση.

en: Represents a change to the default brightness for the green component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
el: Αναπαριστά μια αλλαγή στην προεπιλεγμένη φωτεινότητα του πράσινου συστατικού. Το μηδέν δεν δείχνει καμία αλλαγή, τιμές μικρότερες από μηδέν δείχνουν μια μείωση και τιμές μεγαλύτερες από μηδέν δείχνουν μια αύξηση.

en: Represents a change to the default brightness of the red component. Zero indicates no change, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
el: Αναπαριστά μια αλλαγή στην προεπιλεγμένη φωτεινότητα του κόκκινου συστατικού. Το μηδέν δεν δείχνει καμία αλλαγή, τιμές μικρότερες από μηδέν δείχνουν μια μείωση και τιμές μεγαλύτερες από μηδέν δείχνουν μια αύξηση.

en: Represents a change to the default contrast of the blue component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
el: Αναπαριστά μια αλλαγή στην προεπιλεγμένη αντίθεση του μπλε συστατικού. Το μηδέν δεν δείχνει καμία αλλαγή στην αντίθεση, τιμές μικρότερες από μηδέν δείχνουν μια μείωση και τιμές μεγαλύτερες από μηδέν δείχνουν μια αύξηση.

en: Represents a change to the default contrast of the green component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
el: Αναπαριστά μια αλλαγή στην προεπιλεγμένη αντίθεση του πράσινου συστατικού. Το μηδέν δεν δείχνει καμία αλλαγή στην αντίθεση, τιμές μικρότερες από μηδέν δείχνουν μια μείωση και τιμές μεγαλύτερες από μηδέν δείχνουν μια αύξηση.

en: Represents a change to the default contrast of the red component. Zero indicates no change in contrast, values less than zero indicate a decrease, and values greater than zero indicate an increase.
el: Αναπαριστά μια αλλαγή στην προεπιλεγμένη αντίθεση του κόκκινου συστατικού. Το μηδέν δεν δείχνει καμία αλλαγή στην αντίθεση, τιμές μικρότερες από μηδέν δείχνουν μια μείωση και τιμές μεγαλύτερες από μηδέν δείχνουν μια αύξηση.

en: Resize window
el: Αλλαγή μεγέθους παραθύρου

en: Restore window
el: Επαναφορά παραθύρου

en: Results for applications contained in this list will be displayed in the specified order. Results for applications not specified in this list will be displayed last, sorted alphabetically.
el: Αποτελέσματα για εφαρμογές που περιέχονται σε αυτή τη λίστα θα εμφανιστούν στην καθορισμένη σειρά. Τα αποτελέσματα για εφαρμογές που δεν ορίζονται σε αυτή τη λίστα θα εμφανιστούν τελευταία, ταξινομημένα αλφαβητικά.

en: Results for applications contained in this list will be displayed when searching.
el: Αποτελέσματα για εφαρμογές που περιέχονται σε αυτή τη λίστα θα εμφανίζονται κατά την αναζήτηση.

en: Results for applications contained in this list will not be displayed when searching.
el: Αποτελέσματα για εφαρμογές που περιέχονται σε αυτή τη λίστα δεν θα εμφανίζονται κατά την αναζήτηση.

en: Reverse switch applications
el: Αντιστροφή εναλλαγής εφαρμογών

en: Reverse switch system controls
el: Αντιστροφή εναλλαγής ελέγχων συστήματος

en: Reverse switch system controls directly
el: Αντιστροφή εναλλαγής ελέγχων συστήματος άμεσα

en: Reverse switch windows
el: Αντιστροφή εναλλαγής παραθύρων

en: Reverse switch windows directly
el: Αντιστροφή εναλλαγής παραθύρων άμεσα

en: Reverse switch windows of an app directly
el: Αντιστροφή εναλλαγής παραθύρων μιας εφαρμογής άμεσα

en: Reverse switch windows of an application
el: Αντιστροφή εναλλαγής παραθύρων μιας εφαρμογής

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
el: Δεξιό ή κάτω χρώμα κατά τη σχεδίαση διαβαθμίσεων, δε χρησιμοποιείται για συμπαγές χρώμα.

en: SOCKS proxy host name
el: Όνομα κεντρικού υπολογιστή διαμεσολαβητή SOCKS

en: SOCKS proxy port
el: Θύρα διαμεσολαβητή SOCKS

en: Screen magnifier
el: Μεγεθυντής οθόνης

en: Screen position
el: Θέση οθόνης

en: Screen reader
el: Αναγνώστης οθόνης

en: Scroll magnified contents beyond the edges of the desktop
el: Κύλιση των μεγεθυμένων περιεχομένων πέρα από τις άκρες της επιφάνεια εργασίας

en: Secondary Color
el: Δευτερεύον χρώμα

en: Secondary click enabled
el: Ενεργοποίηση δευτερεύοντος κλικ

en: Secondary click time
el: Χρόνος δευτερεύοντος κλικ

en: Secure HTTP proxy host name
el: Διεύθυνση κεντρικού υπολογιστή διαμεσολαβητή ασφαλούς HTTP

en: Secure HTTP proxy port
el: Θύρα διαμεσολάβησης ασφαλούς HTTP

en: Send reports of technical problems to the vendor
el: Αποστολή αναφορών τεχνικών προβλημάτων στον πωλητή

en: Send statistics when applications are removed or installed
el: Αποστολή στατιστικών όταν αφαιρούνται ή εγκαθίστανται εφαρμογές

en: Session type
el: Τύπος συνεδρίας

en: Set or unset window to appear always on top
el: Ορισμός ή άρση του παραθύρου ώστε να εμφανίζεται πάντα στην κορυφή

en: Set this to TRUE to be able to send mouse clicks by tapping on the touchpad.
el: Ορίστε αυτό σε ΑΛΗΘΕΣ (TRUE) για να μπορείτε να στέλνετε πατήματα ποντικιού πιέζοντας την πινακίδα αφής.

en: Set this to TRUE to enable keyboard repeat.
el: Ορίστε το σε TRUE (αληθές) για να ενεργοποιήσετε επανάληψη πληκτρολογίου.

en: Set this to TRUE to enable natural (reverse) scrolling for mice.
el: Ορίστε αυτό σε ΑΛΗΘΕΣ (TRUE) για να ενεργοποιήσετε τη φυσική (αντίστροφη) κύλιση για ποντίκια.

en: Set this to TRUE to enable natural (reverse) scrolling for touchpads.
el: Ορίστε αυτό σε ΑΛΗΘΕΣ (TRUE) για να ενεργοποιήσετε φυσική (αντίστροφη) κύλιση για πινακίδες αφής.

en: Set this to TRUE to lock the screen when the screensaver goes active.
el: Ορισμός αυτού σε ΑΛΗΘΕΣ για να κλειδώνει η οθόνη όταν ενεργοποιείται η προστασία οθόνης.

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to switch to a different user account.
el: Ορισμός αυτού σε ΑΛΗΘΕΣ για να προσφέρεται η επιλογή του διαλόγου ξεκλειδώματος στην αλλαγή σε διαφορετικό λογαριασμό χρήστη.

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the eraser.
el: Ορίστε αυτό σε x1, y1 και x2, y2 της καμπύλης πίεσης που εφαρμόζεται στη γόμα.

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the stylus.
el: Ορίστε αυτό σε x1, y1 και x2, y2 της καμπύλης πίεσης που εφαρμόζεται στη γραφίδα.

en: Set to true to disable all external search provider programs, whether or not they are independently disabled or enabled. External search providers are installed by applications in $XDG_DATA_DIR/gnome-shell/search-providers.
el: Ορίστε σε αληθές για απενεργοποίηση όλων των εξωτερικών προγραμμάτων παρόχου αναζήτησης, εάν είναι ή όχι ανεξάρτητα ανενεργά ή ενεργά. Οι εξωτερικοί πάροχοι αναζήτησης εγκαθίστανται από εφαρμογές στο $XDG_DATA_DIR/gnome-shell/search-providers.

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
el: Ορισμός σε αληθές για την απενεργοποίηση όλων των εξωτερικών προγραμμάτων μικρογραφιών, ανεξαρτήτως από το αν είναι ανεξάρτητα απενεργοποιημένα ή ενεργοποιημένα.

en: Show all installed input sources
el: Εμφάνιση όλων των εγκαταστημένων πηγών εισόδου

en: Show battery percentage
el: Εμφάνιση ποσοστού μπαταρίας

en: Show click type window
el: Εμφάνιση παραθύρου τύπου κλικ

en: Show click type window.
el: Εμφάνιση παραθύρου τύπου κλικ.

en: Show date in clock
el: Εμφάνιση ημερομηνίας στο ρολόι

en: Show details in the lock screen
el: Εμφάνιση λεπτομερειών στο κλείδωμα της οθόνης

en: Show full name in the lock screen
el: Εμφάνιση πλήρους ονόματος στο κλείδωμα οθόνης

en: Show full name in the user menu
el: Εμφάνιση πλήρους ονόματος στο μενού χρήστη

en: Show in the lock screen
el: Εμφάνιση στο κλείδωμα της οθόνης

en: Show notification banners
el: Εμφάνιση ειδοποιήσεων τίτλων

en: Show notifications in the lock screen
el: Εμφάνιση ειδοποιήσεων στο κλείδωμα της οθόνης

en: Show or hide crosshairs
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη στόχων

en: Show status shapes
el: Εμφάνιση σχημάτων κατάστασης

en: Show the run command prompt
el: Εμφάνιση προτροπής εντολής εκτέλεσης

en: Show the week date in the calendar
el: Εμφάνιση της ημερομηνίας της εβδομάδας στο ημερολόγιο

en: Show weekday in clock
el: Εμφάνιση ημέρας εβδομάδας στο ρολόι

en: Size of the cursor used as cursor theme.
el: Μέγεθος του χρησιμοποιούμενου δρομέα ως θέματος δρομέα.

en: Some applications disregard specifications in ways that result in window manager misfeatures. This option puts the WM in a rigorously correct mode, which gives a more consistent user interface, provided one does not need to run any misbehaving applications.
el: Μερικές εφαρμογές παραβλέπουν προδιαγραφές κατά τρόπο που καταλήγει σε δυσλειτουργίες του διαχειριστή παραθύρου. Αυτή η επιλογή βάζει το WM σε μια επακριβώς σωστή λειτουργία, που δίνει μια περισσότερο συνεπή διεπαφή χρήστη, με τον όρο να μην χρειάζεται να τρέξει οποιεσδήποτε δυσλειτουργούσες εφαρμογές.

en: Sound theme name
el: Όνομα θέματος ήχων

en: Sounds for events
el: Ήχοι για συμβάντα

en: Specify the locale to be used for displaying dates, times and numbers formats.
el: Ορισμός των τοπικών ρυθμίσεων για εμφάνιση μορφών ημερομηνιών, χρόνου και αριθμών.

en: Stop the user from modifying user accounts. By default, we allow adding and removing users, as well as changing other users settings.
el: Αποτροπή του χρήστη από τροποποίηση των λογαριασμών χρήστη. Από προεπιλογή, επιτρέπεται η προσθήκη και η αφαίρεση χρηστών, καθώς και η αλλαγή άλλων ρυθμίσεων χρηστών.

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
el: Εναλλαγή αριστερού και δεξιού πλήκτρου του ποντικιού για αριστερόχειρα ποντίκια.

en: Switch applications
el: Εναλλαγή εφαρμογών

en: Switch input source
el: Εναλλαγή πηγής εισόδου

en: Switch input source backward
el: Εναλλαγή πηγής εισόδου προς τα πίσω

en: Switch system controls
el: Εναλλαγή ελέγχων συστήματος

en: Switch system controls directly
el: Εναλλαγή ελέγχων συστήματος άμεσα

en: Switch to last workspace
el: Εναλλαγή στον τελευταίο χώρο εργασίας

en: Switch to workspace 1
el: Εναλλαγή στο χώρο εργασίας 1

en: Switch to workspace 10
el: Εναλλαγή στο χώρο εργασίας 10

en: Switch to workspace 11
el: Εναλλαγή στο χώρο εργασίας 11

en: Switch to workspace 12
el: Εναλλαγή στο χώρο εργασίας 12

en: Switch to workspace 2
el: Εναλλαγή στο χώρο εργασίας 2

en: Switch to workspace 3
el: Εναλλαγή στο χώρο εργασίας 3

en: Switch to workspace 4
el: Εναλλαγή στο χώρο εργασίας 4

en: Switch to workspace 5
el: Εναλλαγή στο χώρο εργασίας 5

en: Switch to workspace 6
el: Εναλλαγή στο χώρο εργασίας 6

en: Switch to workspace 7
el: Εναλλαγή στο χώρο εργασίας 7

en: Switch to workspace 8
el: Εναλλαγή στο χώρο εργασίας 8

en: Switch to workspace 9
el: Εναλλαγή στο χώρο εργασίας 9

en: Switch to workspace above
el: Εναλλαγή στο χώρο εργασίας επάνω

en: Switch to workspace below
el: Εναλλαγή στο χώρο εργασίας κάτω

en: Switch to workspace left
el: Εναλλαγή στο χώρο εργασίας αριστερά

en: Switch to workspace right
el: Εναλλαγή στο χώρο εργασίας δεξιά

en: Switch windows
el: Εναλλαγή παραθύρων

en: Switch windows directly
el: Εναλλαγή παραθύρων άμεσα

en: Switch windows of an app directly
el: Εναλλαγή παραθύρων μιας εφαρμογής άμεσα

en: Switch windows of an application
el: Εναλλαγή παραθύρων μιας εφαρμογής

en: System Bell is Audible
el: Το κουδούνι συστήματος είναι ακουστό

en: Tasks needs terminal
el: Εργασίες που χρειάζονται τερματικό

en: Terminal application
el: Εφαρμογή τερματικού

en: Terminal program to use when starting applications that require one. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The default terminal is handled in GIO.
el: Πρόγραμμα τερματικού που χρησιμοποιείται κατά την εκκίνηση εφαρμογών που το απαιτούν. ΠΑΡΩΧΗΜΕΝΟ: Αυτό το κλειδί είναι παρωχημένο και αγνοείται. Το προεπιλεγμένο τερματικό χειρίζεται στο GIO.

en: Text scaling factor
el: Συντελεστής κλιμάκωσης κειμένου

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
el: Θέμα ήχων XDG για τους ήχους συμβάντων.

en: The XKB model to use. The value is the same identifier as defined by xkeyboard-config's geometry files.
el: Το μοντέλο XKB προς χρήση. Η τιμή είναι το ίδιο αναγνωριστικό όπως ορίζεται από τα αρχεία γεωμετρίας του xkeyboard-config.

en: The active dwell click mode. Possible values are “window” and “gesture”.
el: Η ενεργή λειτουργία κρατήματος κλικ. Οι δυνατές τιμές είναι «window» and «gesture».

en: The amount to delay taking the break by, if the user requests a delay, in seconds.
el: Το ποσό καθυστέρησης για τη λήψη του διαλείμματος, εάν ο χρήστης ζητήσει καθυστέρηση, σε δευτερόλεπτα.

en: The application that this policy is for.
el: Η εφαρμογή για την οποία είναι αυτή η πολιτική.

en: The color of the the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
el: Το χρώμα των κάθετων και οριζόντιων γραμμών που αποτελούν τους στόχους.

en: The duration of each rest break, in seconds.
el: Η διάρκεια κάθε διαλείμματος ανάπαυσης, σε δευτερόλεπτα.

en: The keyboard shortcut generated when the button is pressed for custom actions.
el: Η συντόμευση πληκτρολογίου που παράγεται όταν πατηθεί το κουμπί για τις προσαρμοσμένες ενέργειες.

en: The list of IDs of applications that are explicitly included in this folder.
el: Ένας κατάλογος με τα αναγνωριστικά των εφαρμογών που περιλαμβάνονται σαφώς σε αυτό τον φάκελο.

en: The locale to use for dates / numbers formats
el: Οι τοπικές ρυθμίσεις χρήσης μορφών ημερομηνιών / αριθμών

en: The machine name to proxy FTP through.
el: Το όνομα μηχανήματος μέσω του οποίου γίνεται διαμεσολάβηση FTP.

en: The machine name to proxy HTTP through.
el: Το όνομα μηχανήματος μέσω του οποίου γίνεται διαμεσολάβηση HTTP.

en: The machine name to proxy secure HTTP through.
el: Το όνομα μηχανήματος μέσω του οποίου γίνεται διαμεσολάβηση ασφαλούς HTTP.

en: The machine name to use as a SOCKS proxy.
el: Το όνομα μηχανήματος για χρήση ως διαμεσολαβητή SOCKS.

en: The magnified view either fills the entire screen, or occupies the top-half, bottom-half, left-half, or right-half of the screen.
el: Η μεγεθυμένη προβολή είτε γεμίζει όλη την οθόνη, ή καταλαμβάνει το πάνω μισό, κάτω μισό, αριστερό μισό ή δεξιό μισό της οθόνης.

en: The maximum accuracy level of location.
el: Το μέγιστο επίπεδο ακρίβειας της τοποθεσίας.

en: The name of the application folder.
el: Το όνομα του φακέλου της εφαρμογής.

en: The names of the workspaces
el: Τα ονόματα των χώρων εργασίας

en: The number of seconds after screensaver activation before locking the screen.
el: Ο αριθμός των δευτερολέπτων αφού ενεργοποιηθεί η προστασίας οθόνης πριν το κλείδωμα της οθόνης.

en: The number of seconds of inactivity before the session is considered idle.
el: Ο αριθμός των δευτερολέπτων αδράνειας για να θεωρηθεί η συνεδρία αδρανής.

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to “rgba”. Possible values are: “rgb” for red on left (most common), “bgr” for blue on left, “vrgb” for red on top, “vbgr” for red on bottom.
el: Η σειρά των στοιχείων υποεικονοστοιχείων σε μια οθόνη LCD· χρησιμοποιείται μόνο όταν η εξομάλυνση έχει ορισθεί σε «rgba». Οι πιθανές τιμές είναι: «rgb» για κόκκινο στα αριστερά (το πιο κοινό), «bgr» για γαλάζιο στα αριστερά, «vrgb» για κόκκινο στο άνω μέρος, «vbgr» για κόκκινο κάτω.

en: The power of the magnification. A value of 1.0 means no magnification. A value of 2.0 doubles the size.
el: Η ισχύς της μεγέθυνσης. Τιμή 1.0 σημαίνει χωρίς μεγέθυνση. Τιμή 2.0 διπλασιάζει το μέγεθος.

en: The preferred accent color for the user interface. Valid values are "blue", "teal", "green", "yellow", "orange", "red", "pink", "purple", "slate".
el: Το προτιμώμενο χρώμα έμφασης για τη διεπαφή χρήστη. Έγκυρες τιμές είναι "blue", "teal", "green", "yellow", "orange", "red", "pink", "purple", "slate".

en: The preferred color scheme for the user interface. Valid values are “default”, “prefer-dark”, “prefer-light”.
el: Η προτιμώμενη χρωματική παλέτα για τη διεπαφή χρήστη. Έγκυρες τιμές είναι «default», «prefer-dark», «prefer-light».

en: The remembered state of the NumLock LED.
el: Η κατάσταση απομνημόνευσης του LED του NumLock.

en: The time between rest breaks, in seconds.
el: Ο χρόνος μεταξύ των διαλειμμάτων ανάπαυσης, σε δευτερόλεπτα.

en: The time delay before raising a window if auto-raise is set to true. The delay is given in thousandths of a second.
el: Η χρονική καθυστέρηση πριν την ανύψωση ενός παραθύρου αν το auto-raise είναι αληθές. Η καθυστέρηση δίνεται σε χιλιοστά του δευτερολέπτου.

en: The type of action triggered by the button being pressed.
el: Το είδος της δράσης που ενεργοποιείται από το κουμπί που πιέζεται.

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no antialiasing, “grayscale” for standard grayscale antialiasing, and “rgba” for subpixel antialiasing (LCD screens only).
el: Ο τύπος της εξομάλυνσης που χρησιμοποιείται για την εμφάνιση των γραμματοσειρών. Οι πιθανές τιμές είναι: «none» για καθόλου εξομάλυνση, «grayscale» για κανονική κλίμακα του γκρι, και «rgba» για εξομάλυνση υποεικονοστοιχείων (μόνο για οθόνες LCD).

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no hinting and “slight” for fitting only to the Y-axis like Microsoft’s ClearType, DirectWrite and Adobe’s proprietary font rendering engine. Ignores native hinting within the font, generates hints algorithmically. Used on Ubuntu by default. Recommended. The meaning of “medium” and “full” depends on the font format (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) and the installed version of FreeType. They usually try to fit glyphs to both the X and the Y axis (except for .otf: Y-only). This can lead to distortion and/or inconsistent rendering depending on the quality of the font, the font format and the state of FreeType’s font engines.
el: Ο τύπος της εξομάλυνσης που χρησιμοποιείται κατά την απεικόνιση γραμματοσειρών. Οι πιθανές τιμές είναι: «none» για καμία εξομάλυνση και «slight» κατάλληλο μόνο για τον άξονα Y όπως τις Microsoft ClearType, DirectWrite και την ιδιοταγή μηχανή απεικόνισης γραμματοσειρών της Adobe. Αγνοεί εγγενή εξομάλυνση εντός της γραμματοσειράς, δημιουργώντας αλγοριθμικά υποδείξεις. Χρησιμοποιήθηκαν από προεπιλογή στο Ubuntu και συνιστάται. Η έννοια του «medium» και «full» εξαρτάται από τη μορφή της γραμματοσειράς (.ttf, .otf, .pfa /.pfb) και την εγκατεστημένη έκδοση της FreeType. Συνήθως προσπαθούν να ταιριάξουν τα στοιχεία τόσο στον άξονα Χ όσο και τον άξονα Υ (εκτός από τα .otf: μόνο στον άξονα Y). Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε παραμόρφωση ή/και ασυνεπή απεικόνιση ανάλογα με την ποιότητα της γραμματοσειράς, τη μορφή της γραμματοσειράς και την κατάσταση των μηχανών γραμματοσειράς FreeType.

en: The zero-based index into the input sources list specifying the current one in effect. The value is automatically capped to remain in the range [0, sources_length) as long as the sources list isn’t empty. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored.
el: Ο δείκτης, που ξεκινά από το μηδέν, στη λίστα πηγών εισόδου που καθορίζει την τρέχουσα ενεργή πηγή. Η τιμή περιορίζεται αυτόματα για να παραμείνει στην περιοχή [0, sources_length) όσο η λίστα πηγών δεν είναι άδεια. ΠΑΡΩΧΗΜΕΝΟ: Αυτό το κλειδί είναι παρωχημένο και αγνοείται.

en: Thickness of the crosshairs in pixels
el: Πάχος των στόχων σε εικονοστοιχεία

en: This key contains a list of hosts which are connected to directly, rather than via the proxy (if it is active). The values can be hostnames, domains (using an initial wildcard like *.foo.com), IP host addresses (both IPv4 and IPv6) and network addresses with a netmask (something like 192.168.0.0/24).
el: Αυτό το κλειδί περιέχει μια λίστα κεντρικών υπολογιστών με τους οποίους συνδέεστε απευθείας, αντί για διαμεσολαβητή (εάν είναι ενεργός). Οι τιμές μπορούν να είναι ονόματα κεντρικών υπολογιστών, τομέων (με χρήση αρχικού μπαλαντέρ όπως *.foo.com), διευθύνσεις IP κεντρικού υπολογιστή (IPv4 και IPv6) και διευθύνσεις δικτύου με μάσκα δικτύου (π.χ.κάτι όπως 192.168.0.0/24).

en: This key is not used; HTTP proxying is enabled when the host key is non-empty and the port is non-0.
el: Αυτό το κλειδί δεν χρησιμοποιείται· η διαμεσολάβηση HTTP ενεργοποιείται όταν το κλειδί κεντρικού υπολογιστή δεν είναι κενό και η θύρα δεν είναι 0.

en: This key overrides the automatic hiding of the Universal Access status icon when no accessibility features are enabled.
el: Αυτό το κλειδί υπερισχύει της αυτόματης απόκρυψης του εικονιδίου κατάστασης γενικής πρόσβασης, όταν δεν υπάρχουν ενεργοποιημένες λειτουργίες προσιτότητας.

en: This key overrides the hiding of the text caret in noneditable text in applications.
el: Το κλειδί αντικαθιστά την απόκρυψη του δρομέα κειμένου στις εφαρμογές με κείμενο που δεν μπορεί να επεξεργαστεί.

en: Thumbnails will not be created for files whose mime-type is contained in the list.
el: Μικρογραφίες δεν θα δημιουργηθούν για αρχεία των οποίων ο τύπος mime περιέχεται στη λίστα.

en: Time after which the cursor stops blinking, in seconds.
el: Χρόνος μέχρι να σταματήσει το τρέμουλο δρομέα, σε δευτερόλεπτα.

en: Time before locking
el: Χρόνος πριν το κλείδωμα

en: Time before logout option
el: Χρόνος πριν την επιλογή αποσύνδεσης

en: Time before session is considered idle
el: Ο χρόνος για να θεωρηθεί η συνεδρία αδρανής

en: Time between breaks
el: Χρόνος μεταξύ διαλειμμάτων

en: Time in seconds before a click is triggered.
el: Χρόνος σε δευτερόλεπτα πριν την πρόκληση κλικ.

en: Time in seconds before a simulated secondary click is triggered.
el: Χρόνος σε δευτερόλεπτα πριν την πρόκληση προσομοιωμένου δευτερεύοντος κλικ.

en: Timeout before click repeat
el: Όριο χρόνου πριν την επανάληψη κλικ

en: Timeout between click repeats
el: Όριο χρόνου μεταξύ επαναλήψεων κλικ

en: Timeout in milliseconds before a click starts repeating (on spinner buttons for example).
el: Όριο χρόνου σε χιλιοστά του δευτερολέπτου πριν ένα κλικ να ξεκινήσει επανάληψη (σε κουμπιά μετρητή για παράδειγμα).

en: Timeout in milliseconds between repeated clicks when a button is left pressed.
el: Λήξη χρόνου σε χιλιοστά του δευτερολέπτου μεταξύ επαναλαμβανόμενων κλικ, όταν ένα κουμπί αφήνεται πατημένο.

en: Toggle fullscreen mode
el: Εναλλαγή λειτουργίας πλήρους οθόνης

en: Toggle maximization state
el: Εναλλαγή κατάστασης μεγιστοποίησης

en: Toggle window always appearing on top
el: Εναλλαγή μόνιμης εμφάνισης παραθύρου στην κορυφή

en: Toggle window on all workspaces or one
el: Εναλλαγή παραθύρου σε όλους τους χώρους εργασίας ή σε έναν

en: Toggle window to be always on top
el: Εναλλαγή παραθύρου ώστε να είναι πάντα στην κορυφή

en: Toolbar Detachable
el: Αποσπώμενη εργαλειοθήκη

en: Toolbar Icon Size
el: Μέγεθος εικονιδίων εργαλειοθηκών

en: Toolbar Style
el: Στυλ εργαλειοθήκης

en: Toolbar Style. Valid values are “both”, “both-horiz”, “icons”, and “text”.
el: Στυλ Γραμμής Εργαλείων. Έγκυρες τιμές είναι «both», «both-horiz», «icons» και «text».

en: Touchpad button orientation
el: Προσανατολισμός κουμπιού πινακίδας αφής

en: Touchpad enabled
el: Ενεργοποιημένη η πινακίδα αφής

en: Translate the name
el: Μετάφραση του ονόματος

en: True to emit a notification a few minutes before a break is due.
el: True για αποστολή ειδοποίησης λίγα λεπτά πριν από ένα προγραμματισμένο διάλειμμα.

en: True to emit a notification when a break is due to start.
el: True για αποστολή ειδοποίησης όταν ένα διάλειμμα πρόκειται να ξεκινήσει.

en: True to emit a notification when a break is overdue.
el: True για αποστολή ειδοποίησης όταν ένα διάλειμμα έχει καθυστερήσει.

en: True to fade the screen during rest breaks.
el: True για σβήσιμο της οθόνης κατά τη διάρκεια διαλειμμάτων ανάπαυσης.

en: True to lock the screen during rest breaks.
el: True για κλείδωμα της οθόνης κατά τη διάρκεια διαλειμμάτων ανάπαυσης.

en: True to play a sound when a break finishes.
el: True για αναπαραγωγή ήχου όταν ολοκληρώνεται ένα διάλειμμα.

en: True to show a prominent countdown shortly before a break is due.
el: True για εμφάνιση ενός εντυπωτικού αντίστροφου μετρητή λίγο πριν από ένα προγραμματισμένο διάλειμμα.

en: URI to use for the background image. Note that the backend only supports local (file://) URIs.
el: URI προς χρήση για την εικόνα παρασκηνίου. Σημειώστε ότι το παρασκήνιο του συστήματος υποστηρίζει μόνο τοπικά (αρχείο://) URIs.

en: Unused; ignore
el: Αχρησιμοποίητος· παράβλεψη

en: Use different input sources for each window
el: Χρήση διαφορετικών πηγών εισόδου για κάθε παράθυρο

en: Use standard system font in window titles
el: Χρήση τυπικής γραμματοσειράς συστήματος στους τίτλους παραθύρων

en: User name to pass as authentication when doing HTTP proxying.
el: Όνομα χρήστη για πιστοποίηση διαμεσολάβησης HTTP.

en: Visual Bell Type
el: Οπτικό είδος κουδουνιού

en: When enabled, input sources get attached to the currently focused window when activated.
el: Όταν ενεργοποιηθεί, οι πηγές εισόδου συνδέονται με το τρεχόντως εστιασμένο παράθυρο όταν ενεργοποιείται.

en: When set to true, GNOME will remember the state of the NumLock LED between sessions.
el: Όταν έχει οριστεί αληθές, το GNOME θα θυμάται την κατάσταση του LED NumLock μεταξύ των συνεδριών.

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
el: Εάν θα πρέπει να εμφανίζονται οι κινήσεις. Σημείωση: Αυτό είναι ένα γενικό κλειδί, αλλάζει τη συμπεριφορά του διαχειριστή παραθύρων, του πίνακα εφαρμογών κτλ.

en: Whether edge scrolling is enabled
el: Αν είναι ενεργοποιημένη η κύλιση άκρου

en: Whether menus should have a tearoff.
el: Εάν θα πρέπει τα μενού να είναι αποσπώμενα.

en: Whether notification banners are visible for application notifications.
el: Αν οι τίτλοι ειδοποίησης είναι ορατοί για ειδοποιήσεις εφαρμογής.

en: Whether notification banners for this application are shown or not. Does not affect clicking on message tray buttons.
el: Αν οι τίτλοι ειδοποίησης για αυτήν την εφαρμογή εμφανίζονται ή όχι. Αυτό δεν επηρεάζει το πάτημα στα κουμπιά της περιοχής ειδοποιήσεων.

en: Whether notifications are globally enabled for this application.
el: Αν οι ειδοποιήσεις είναι γενικά ενεργές για αυτήν την εφαρμογή.

en: Whether notifications are shown in the lock screen or not.
el: Αν οι ειδοποιήσεις εμφανίζονται στο κλείδωμα της οθόνης ή όχι.

en: Whether notifications from this application are expanded automatically when in banner mode.
el: Αν οι ειδοποιήσεις από αυτήν την εφαρμογή επεκτείνονται αυτόματα όταν είναι σε λειτουργία τίτλου.

en: Whether notifications from this application are shown when the screen is locked.
el: Αν οι ειδοποιήσεις από αυτήν την εφαρμογή εμφανίζονται όταν η οθόνη κλειδώνεται.

en: Whether notifications should be accompanied by sound alerts.
el: Αν οι ειδοποιήσεις θα πρέπει να συνοδεύονται από ήχο.

en: Whether scrollbars should be overlayed as indicators. Depending on input devices in use, permanent scrollbars may still be displayed.
el: Εάν οι γραμμές κύλισης θα πρέπει να επικαλύπτονται ως δείκτες. Ανάλογα με τις συσκευές εισόδου που χρησιμοποιούνται, ενδέχεται να εμφανίζονται ακόμα μόνιμες γραμμές κύλισης.

en: Whether the clock displays in 24h or 12h format
el: Εάν το ρολόι εμφανίζεται σε μορφή 24 ή 12 ωρών

en: Whether the clock shows seconds
el: Εάν το ρολόι εμφανίζει δευτερόλεπτα

en: Whether the cursor should blink.
el: Εάν θα πάλλεται ο δρομέας.

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run. DEPRECATED: This key is deprecated and ignored. The preferred calendar application is the application handling the text/calendar mime type, whether it needs a terminal is taken from its desktop file.
el: Εάν η προεπιλεγμένη εφαρμογή ημερολογίου χρειάζεται τερματικό για να εκτελεστεί. ΠΑΡΩΧΗΜΕΝΟ: Αυτό το κλειδί είναι παρωχημένο και αγνοείται. Η προτιμώμενη εφαρμογή ημερολογίου είναι η εφαρμογή που χειρίζεται τον τύπο mime text/calendar, και το αν χρειάζεται τερματικό προέρχεται από το αρχείο επιφάνειας εργασίας της.

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run.
el: Εάν η προεπιλεγμένη εφαρμογή εργασιών χρειάζεται τερματικό για να εκτελεσθεί.

en: Whether the magnified view should be centered over the location of the system mouse and move with it.
el: Εάν η μεγεθυσμένη προβολή θα πρέπει να κεντραριστεί πάνω από τη θέση του ποντικιού του συστήματος και να μετακινηθεί μαζί του.

en: Whether the name key is a filename to be looked up in /usr/share/desktop-directories.
el: Εαν το κλειδί ονόματος είναι ένα όνομα αρχείου που θα αναζητηθεί στο /usr/share/desktop-directories.

en: Whether the on-screen keyboard is turned on.
el: Εάν θα είναι ενεργοποιημένο το πληκτρολόγιο οθόνης.

en: Whether the screen magnifier is turned on.
el: Εάν θα είναι ενεργοποιημένος ο μεγεθυντής οθόνης.

en: Whether the screen reader is turned on.
el: Εάν θα είναι ενεργοποιημένος ο αναγνώστης οθόνης.

en: Whether the sticky keys accessibility feature is turned on.
el: Εάν θα είναι ενεργοποιημένη η λειτουργία προσιτότητας των κολλωδών πλήκτρων.

en: Whether the summary and body of notifications from this application will be visible in the locked screen.
el: Εάν η περίληψη και το σώμα των ειδοποιήσεων από αυτήν την εφαρμογή θα εμφανίζονται στην κλειδωμένη οθόνη.

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
el: Αν ο χρήστης θα μπορεί να αποσπά τις γραμμές μενού και να τις μετακινεί τριγύρω.

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
el: Αν ο χρήστης θα μπορεί να αποσπά τις εργαλειοθήκες και να τις μετακινεί τριγύρω.

en: Whether the user can dynamically type a new accelerator when positioned over an active menuitem.
el: Αν ο χρήστης θα μπορεί να πληκτρολογήσει δυναμικά ένα νέο επιταχυντή, όταν τοποθετείται πάνω από ένα ενεργό στοιχείο μενού.

en: Whether the users full name is shown in the user menu or not.
el: Εάν θα εμφανίζεται το πλήρες όνομα των χρηστών στο μενού χρήστη ή όχι.

en: Whether the “Bounce Keys” keyboard accessibility feature is turned on.
el: Εάν η λειτουργία προσβασιμότητας πληκτρολογίου «Πλήκτρα αναπήδησης» είναι ενεργοποιημένη.

en: Whether the “Mouse Keys” accessibility feature is turned on.
el: Εάν η λειτουργία προσβασιμότητας «Πλήκτρα Ποντικιού» είναι ενεργοποιημένη.

en: Whether the “Slow Keys” accessibility feature is turned on.
el: Εάν η λειτουργία προσβασιμότητας «Αργά Πλήκτρα» είναι ενεργοποιημένη.

en: Whether the “Toggle Keys” accessibility feature is turned on.
el: Εάν η λειτουργία προσβασιμότητας «Εναλλαγή Πλήκτρων» είναι ενεργοποιημένη.

en: Whether to automatically mount media
el: Εάν θα γίνεται αυτόματη προσάρτηση μέσων

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
el: Εάν θα ανοίγει αυτόματα ένας φάκελος για αυτόματη προσάρτηση μέσων

en: Whether to automatically update the timezone using geolocation.
el: Εάν θα γίνεται αυτόματη ενημέρωση της ζώνης ώρας χρησιμοποιώντας γεωεντοπισμό.

en: Whether to beep when a key is accepted.
el: Εάν θα ηχεί στην αποδοχή ενός πλήκτρου.

en: Whether to beep when a key is first pressed.
el: Εάν θα ηχεί όταν πατιέται ένα πλήκτρο.

en: Whether to beep when a key is rejected.
el: Εάν θα ηχεί όταν απορρίπτεται ένα πλήκτρο.

en: Whether to beep when a keyboard accessibility feature is enabled or disabled.
el: Εάν θα ηχεί όταν ενεργοποιείται ή απενεργοποιείται μια λειτουργία προσιτότητας πληκτρολογίου.

en: Whether to beep when a modifier key is pressed.
el: Εάν θα ηχεί όταν πατιέται ένα πλήκτρο τροποποιητή.

en: Whether to disable keyboard accessibility after a timeout, useful for shared machines.
el: Εάν θα απενεργοποιείται η προσιτότητα πληκτρολογίου μετά τη λήξη χρόνου, χρήσιμο για κοινόχρηστα μηχανήματα.

en: Whether to disable sticky keys if two keys are pressed at the same time.
el: Εάν θα απενεργοποιούνται τα κολλώδη πλήκτρα, εάν δύο πλήκτρα πατηθούν ταυτόχρονα.

en: Whether to play sounds on input events.
el: Εάν θα αναπαράγονται ήχοι για συμβάντα εισόδου.

en: Whether to play sounds on user events.
el: Εάν θα αναπαράγονται ήχοι στα συμβάντα χρήστη.

en: Whether to remember application usage
el: Εάν θα θυμάται την χρήση της εφαρμογής

en: Whether to remember recently used files
el: Εάν θα διατηρούνται τα πρόσφατα χρησιμοποιημένα αρχεία

en: Whether to remove old files from the trash automatically
el: Εάν θα αφαιρούνται τα παλιά αρχεία από τα απορρίμματα αυτόματα

en: Whether to remove old temporary files automatically
el: Εάν θα αφαιρούνται τα παλιά προσωρινά αρχεία αυτόματα

en: Whether to resize with the right button
el: Εάν θα αυξομειώνεται με το δεξί κουμπί

en: Whether to use shapes to indicate status in addition or instead of color.
el: Χρήση σχημάτων για την ένδειξη της κατάστασης ή αντί του χρώματος.

en: Whether to use the high contrast style.
el: Εάν να χρησιμοποιήσετε το στυλ υψηλής αντίθεσης.

en: Whether toolkits should load accessibility related modules.
el: Εάν οι εργαλειοθήκες θα πρέπει να φορτώσουν τα αρθρώματα που σχετιίζονται με την προσιτότητα.

en: Whether windows should be raised when their client area is clicked
el: Αν τα παράθυρα πρέπει να ανυψώνονται όταν η περιοχή πελάτη τους πατιέται

en: Width in pixels of the vertical and horizontal lines that make up the crosshairs.
el: Πλάτος σε εικονοστοιχεία των κάθετων και οριζόντιων γραμμών που αποτελούν τους στόχους.

en: Window focus mode
el: Λειτουργία εστίασης παραθύρου

en: Window scaling factor
el: Συντελεστής κλιμάκωσης παραθύρου

en: Window title font
el: Γραμματοσειρά τίτλου παραθύρου

en: XKB model to use
el: Μοντέλο XKB προς χρήση
