mutt 2.2.0 - en to ca translation catalogue (1402 entries)

en: 
    Compile options:
ca: 
    Opcions de compilació:

en: 
    Generic bindings:
ca: 
    Vincles genèrics:

en: 
    Unbound functions:
ca: 
    Funcions no vinculades:

en: 
    [-- End of S/MIME encrypted data. --]
ca: 
    [-- Final de les dades xifrades amb S/MIME. --]

en: 
    [-- End of S/MIME signed data. --]
ca: 
    [-- Final de les dades signades amb S/MIME. --]

en: 
    [-- End of signed data --]
ca: 
    [-- Final de les dades signades. --]

en:                expires:
ca:                 expira en:

en:      to %s
ca:      fins a %s

en:     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
ca:     Aquest és programari lliure; podeu redistribuir‐lo i/o modificar‐lo sota
        els termes de la Llicència Pública General GNU tal i com ha estat
        publicada per la Free Software Foundation; bé sota la versió 2 de la
        Llicència o bé (si ho preferiu) sota qualsevol versió posterior.
    
        Aquest programa es distribueix amb l’expectativa de que serà útil, però
        SENSE CAP GARANTIA; ni tan sols la garantia implícita de COMERCIABILITAT
        o ADEQUACIÓ PER A UN PROPÒSIT PARTICULAR.  Vegeu la Llicència Pública
        General GNU per a obtenir‐ne més detalls.

en:     You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program; if not, write to the Free Software
        Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.
ca:     Hauríeu d’haver rebut una còpia de la Llicència Pública General GNU
        juntament amb aquest programa; en cas contrari, escriviu a la Free
        Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston,
        MA  02110‐1301, USA.

en:    from %s
ca:    des de %s

en:   -E		edit the draft (-H) or include (-i) file
      -e <command>	specify a command to be executed after initialization
      -f <file>	specify which mailbox to read
      -F <file>	specify an alternate muttrc file
      -H <file>	specify a draft file to read header and body from
      -i <file>	specify a file which Mutt should include in the body
      -m <type>	specify a default mailbox type
      -n		causes Mutt not to read the system Muttrc
      -p		recall a postponed message
ca:   -E                   Edita el fitxer esborrany (vegeu l’opció «-H») o el
                           fitxer a incloure (opció «-i»).
      -e ORDRE             Indica una ORDRE a executar abans de la inicialització.
      -f FITXER            Indica quina bústia llegir.
      -F FITXER            Indica un FITXER «muttrc» alternatiu.
      -H FITXER            Indica un FITXER esborrany d’on llegir la capçalera i el
                           cos.
      -i FITXER            Indica un FITXER que Mutt inclourà al cos.
      -m TIPUS             Indica un TIPUS de bústia per defecte.
      -n                   Fa que Mutt no llija el fitxer «Muttrc» del sistema.
      -p                   Recupera un missatge posposat.

en:   -Q <variable>	query a configuration variable
      -R		open mailbox in read-only mode
      -s <subj>	specify a subject (must be in quotes if it has spaces)
      -v		show version and compile-time definitions
      -x		simulate the mailx send mode
      -y		select a mailbox specified in your `mailboxes' list
      -z		exit immediately if there are no messages in the mailbox
      -Z		open the first folder with new message, exit immediately if none
      -h		this help message
ca:   -Q VARIABLE          Consulta el valor d’una VARIABLE de configuració.
      -R                   Obri la bústia en mode de només lectura.
      -s ASSUMPTE          Indica l’ASSUMPTE (entre cometes si porta espais).
      -v                   Mostra la versió i les definicions de compilació.
      -x                   Simula el mode d’enviament de «mailx».
      -y                   Selecciona una bústia de la vostra llista «mailboxes».
      -z                   Ix immediatament si no hi ha missatges a la bústia.
      -Z                   Obri la primera bústia amb missatges nous, eixint
                           immediatament si no n’hi ha cap.
      -h                   Mostra aquest missatge d’ajuda.

en:   -d <level>	log debugging output to ~/.muttdebug0
    		0 => no debugging; <0 => do not rotate .muttdebug files
ca:   -d NIVELL            Escriu els missatges de depuració a «~/.muttdebug0».
                           0 no produeix missatges, menor que 0 inhabilita la
                           rotació de fitxers «.muttdebug».

en:  ('?' for list):
ca:  («?» llista):

en:  (OppEnc mode)
ca:  (xifratge oportunista)

en:  (current time: %c)
ca:  (data actual: %c)

en:  (inline PGP)
ca:  (PGP en línia)

en:  Press '%s' to toggle write
ca: Premeu «%s» per a habilitar l’escriptura.

en:  tagged
ca:  els marcats

en: "crypt_use_gpgme" set but not built with GPGME support.
ca: S’ha activat $crypt_use_gpgme, però aquest Mutt no pot emprar GPGME.

en: $pgp_sign_as unset and no default key specified in ~/.gnupg/gpg.conf
ca: $pgp_sign_as no està establerta i «~/.gnupg/gpg.conf» no conté una clau per defecte

en: $send_multipart_alternative_filter does not support multipart type generation.
ca: $send_multipart_alternative_filter no permet generar tipus «multipart».

en: $send_multipart_alternative_filter is not set
ca: $send_multipart_alternative_filter no està establerta.

en: $sendmail must be set in order to send mail.
ca: $sendmail ha d’estar establerta per a poder enviar correu.

en: %c: invalid pattern modifier
ca: %c: El modificador de patró no és vàlid.

en: %c: not supported in this mode
ca: %c: No es permet en aquest mode.

en: %d kept, %d deleted.
ca: %d mantinguts, %d esborrats.

en: %d kept, %d moved, %d deleted.
ca: %d mantinguts, %d moguts, %d esborrats.

en: %d labels changed.
ca: S’han canviat %d etiquetes.

en: %d message(s) have been lost. Try reopening the mailbox.
ca: S’han perdut %d missatges.  Proveu de reobrir la bústia.

en: %d: invalid message number.
ca: %d: El número de missatge no és vàlid.

en: %s "%s".
ca: %s «%s».

en: %s Do you really want to use the key?
ca: %s  Voleu realment emprar la clau?

en: %s [%d of %d messages read]
ca: %s [llegits %d de %d missatges]

en: %s authentication failed, trying next method
ca: L’autenticació %s ha fallat, es provarà amb el mètode següent.

en: %s authentication failed.
ca: L’autenticació %s ha fallat.

en: %s connection using %s (%s)
ca: La connexió %s empra «%s» (%s).

en: %s does not exist. Create it?
ca: «%s» no existeix.  Voleu crear‐lo?

en: %s has insecure permissions!
ca: «%s» no té uns permisos segurs.

en: %s is an invalid IMAP path
ca: «%s» no és un camí IMAP vàlid.

en: %s is an invalid POP path
ca: «%s» no és un camí POP vàlid.

en: %s is not a directory.
ca: «%s» no és un directori.

en: %s is not a mailbox!
ca: «%s» no és una bústia.

en: %s is not a mailbox.
ca: «%s» no és una bústia.

en: %s is set
ca: «%s» està activada.

en: %s is unset
ca: «%s» no està activada.

en: %s isn't a regular file.
ca: «%s» no és un fitxer ordinari.

en: %s no longer exists!
ca: «%s» ja no existeix.

en: %s, %lu bit %s
ca: %1$s, %3$s de %2$lu bits

en: %s: Operation not permitted by ACL
ca: %s: l’ACL no permet l’operació.

en: %s: Unknown type.
ca: %s: El tipus no és conegut.

en: %s: color not supported by term
ca: %s: El terminal no permet aquest color.

en: %s: command valid only for index, body, header objects
ca: %s: L’ordre només és vàlida per a objectes «index», «body» i «header».

en: %s: invalid mailbox type
ca: %s: El tipus de bústia no és vàlid.

en: %s: invalid value
ca: %s: El valor no és vàlid.

en: %s: invalid value (%s)
ca: %s: El valor no és vàlid (%s).

en: %s: no such attribute
ca: %s: L’atribut no existeix.

en: %s: no such color
ca: %s: El color no existeix.

en: %s: no such function
ca: %s: La funció no existeix.

en: %s: no such function in map
ca: %s: La funció no es troba al mapa.

en: %s: no such menu
ca: %s: El menú no existeix.

en: %s: no such object
ca: %s: L’objecte no existeix.

en: %s: too few arguments
ca: %s: Manquen arguments.

en: %s: unable to attach file
ca: %s: No s’ha pogut adjuntar el fitxer.

en: %s: unable to attach file.
ca: %s: No s’ha pogut adjuntar el fitxer.

en: %s: unknown command
ca: %s: L’ordre no és coneguda.

en: %s: unknown editor command (~? for help)
ca: %s: L’ordre de l’editor no és coneguda («~?» per a l’ajuda).

en: %s: unknown sorting method
ca: %s: El mètode d’ordenació no és conegut.

en: %s: unknown type
ca: %s: El tipus no és conegut.

en: %s: unknown variable
ca: %s: La variable no és coneguda.

en: %sgroup: missing -rx or -addr.
ca: %sgroup: Manca «-rx» o «-addr».

en: %sgroup: warning: bad IDN '%s'.
ca: %sgroup: Avís: L’IDN no és vàlid: %s

en: (End message with a . on a line by itself)
ca: (Termineu el missatge amb «.» a soles en una línia)

en: (c)reate new, or (s)elect existing GPG key?
ca: (c)rear una nova clau PGP, o (s)eleccionar‐ne una d’existent?

en: (continue)
ca: (continuar)

en: (i)nline
ca: en lín(i)a

en: (need 'view-attachments' bound to key!)
ca:  (Vinculeu «view-attachents» a una tecla.)

en: (no mailbox)
ca: (cap bústia)

en: (r)eject, accept (o)nce
ca: (r)ebutja, accepta (u)na sola volta

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
ca: (r)ebutja, accepta (u)na sola volta, accepta (s)empre

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip
ca: (r)ebutja, accepta (u)na sola volta, accepta (s)empre, sal(t)a

en: (r)eject, accept (o)nce, (s)kip
ca: (r)ebutja, accepta (u)na sola volta, sal(t)a

en: (size %s bytes)
ca: (amb mida %s octets)

en: (use '%s' to view this part)
ca:  (Empreu «%s» per a veure aquesta part.)

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
ca: *** Inici de la notació (signatura de: %s). ***

en: *** End Notation ***
ca: *** Final de la notació. ***

en: *BAD* signature from:
ca: Signatura *INCORRECTA* de:

en: -%r-Mutt: %f [Msgs:%?M?%M/?%m%?n? New:%n?%?o? Old:%o?%?d? Del:%d?%?F? Flag:%F?%?t? Tag:%t?%?p? Post:%p?%?b? Inc:%b?%?B? Back:%B?%?l? %l?]---(%s/%?T?%T/?%S)-%>-(%P)---
ca: -%r-Mutt: %f [Msgs:%?M?%M/?%m%?n? Nou:%n?%?o? Vell:%o?%?d? Esb:%d?%?F? Imp:%F?%?t? Marc:%t?%?p? Posp:%p?%?b? Entr:%b?%?B? 2pla:%B?%?l? %l?]---(%s/%?T?%T/?%S)-%>-(%P)---

en: -- Attachments
ca: -- Adjuncions

en: -- Mutt: Compose  [Approx. msg size: %l   Atts: %a]%>-
ca: -- Mutt: Redacta  [Mida aprox. msg.: %l   Adjs: %a]%>-

en: ----- End forwarded message -----
ca: ----- Fi del missatge reenviat -----

en: ----- Forwarded message from %f -----
ca: ----- Missatge reenviat de %f -----

en: ---Attachment: %s
ca: ---Adjunció: %s

en: ---Attachment: %s: %s
ca: ---Adjunció: %s: %s

en: ---Command: %-20.20s Description: %s
ca: ---Ordre: %-20.20s Descripció: %s

en: ---Command: %-30.30s Attachment: %s
ca: ---Ordre: %-30.30s Adjunció: %s

en: -group: no group name
ca: -group: No s’ha indicat el nom del grup.

en: ...  Exiting.
ca: …  S’està eixint.

en: 1: AES128, 2: AES192, 3: AES256
ca: AES12(8), AES1(9)2, AES2(5)6

en: 1: DES, 2: Triple-DES
ca: (D)ES, DES (t)riple

en: 1: RC2-40, 2: RC2-64, 3: RC2-128
ca: RC2‐(4)0, RC2‐(6)4, RC2‐12(8)

en: <UNKNOWN>
ca: <DESCONEGUT>

en: <default>
ca: <per defecte>

en: A fatal error occurred.  Will attempt reconnection.
ca: S’ha produït un error fatal.  Es provarà de reconnectar.

en: A policy requirement was not met
ca: No s’ha acomplert un requeriment establert per política.

en: A system error occurred
ca: S’ha produït un error de sistema.

en: APOP authentication failed.
ca: L’autenticació APOP ha fallat.

en: Abort
ca: Avorta

en: Abort download and close mailbox?
ca: Voleu avortar la descàrrega i tancar la bústia?

en: Abort unmodified message?
ca: Voleu avortar el missatge no modificat?

en: Aborted unmodified message.
ca: S’avorta el missatge no modificat.

en: Address:
ca: Adreça:

en: Alias added.
ca: S’ha afegit l’àlies.

en: Alias as:
ca: Nou àlies:

en: Aliases
ca: Àlies

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
ca: Tots els protocols de connexió TLS/SSL disponibles estan inhabilitats.

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled.
ca: Totes les claus concordants han expirat o estan revocades o inhabilitades.

en: All matching keys are marked expired/revoked.
ca: Totes les claus concordants estan marcades com a expirades o revocades.

en: Already skipped past headers.
ca: Ja s’ha avançat fins a passar les capçaleres.

en: Anonymous authentication failed.
ca: L’autenticació anònima ha fallat.

en: Append
ca: Afegeix

en: Append message(s) to %s?
ca: Voleu afegir els missatges a «%s»?

en: Archives
ca: Veure arxius

en: Argument must be a message number.
ca: L’argument ha de ser un número de missatge.

en: Attach file
ca: Ajunta

en: Attaching selected files...
ca: S’estan adjuntant els fitxers seleccionats…

en: Attachment #%d modified. Update encoding for %s?
ca: S’ha modificat l’adjunció #%d.  Actualitzar codificació de «%s»?

en: Attachment #%d no longer exists: %s
ca: L’adjunció #%d ja no existeix: %s

en: Attachment filtered.
ca: S’ha filtrat l’adjunció.

en: Attachment referenced in message is missing
ca: Manca l’adjunció esmentada en el missatge.

en: Attachment saved.
ca: S’ha desat l’adjunció.

en: Attachments
ca: Adjuncions

en: Authenticating (%s)...
ca: S’està autenticant (%s)…

en: Authenticating (APOP)...
ca: S’està autenticant (APOP)…

en: Authenticating (CRAM-MD5)...
ca: S’està autenticant (CRAM‐MD5)…

en: Authenticating (GSSAPI)...
ca: S’està autenticant (GSSAPI)…

en: Authenticating (SASL)...
ca: S’està autenticant (SASL)…

en: Authenticating (anonymous)...
ca: S’està autenticant (anònimament)…

en: Authentication failed.
ca: L’autenticació ha fallat.

en: Autocrypt Accounts
ca: Comptes d’Autocrypt

en: Autocrypt account address:
ca: Adreça del compte d’Autocrypt:

en: Autocrypt account creation aborted.
ca: S’ha avortat la creació del compte d’Autocrypt.

en: Autocrypt account creation succeeded
ca: S’ha pogut crear amb èxit el compte d’Autocrypt.

en: Autocrypt database version is too new
ca: La versió de la base de dades d’Autocrypt és massa nova.

en: Autocrypt is not available.
ca: Autocrypt no es troba disponible.

en: Autocrypt is not enabled for %s.
ca: No s’ha habilitat Autocrypt per a %s.

en: Autocrypt: (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic?
ca: Autocrypt: (x)ifra, en (c)lar, (a)utomàtic?

en: Available
ca: Disponible

en: Available CRL is too old
ca: La CRL (llista de certificats revocats) és massa vella.

en: Available mailing list actions
ca: Accions de la llista de correu

en: Background Compose Menu
ca: Menú de redacció en segon pla

en: Bad IDN "%s".
ca: L’IDN no és vàlid: %s

en: Bad IDN %s while preparing resent-from.
ca: En preparar «Resent-From»: L’IDN no és vàlid: %s

en: Bad IDN in "%s": '%s'
ca: L’IDN de «%s» no és vàlid: %s

en: Bad IDN in %s: '%s'
ca: L’IDN de «%s» no és vàlid: %s

en: Bad IDN: '%s'
ca: L’IDN no és vàlid: %s

en: Bad history file format (line %d)
ca: El format del fitxer d’historial no és vàlid (línia %d).

en: Bad mailbox name
ca: El nom de la bústia no és vàlid.

en: Bad regexp: %s
ca: L’expressió regular no és vàlida: %s

en: Bcc:
ca: En còpia oculta:

en: Bottom of message is shown.
ca: El final del missatge ja és visible.

en: Bounce message to %s
ca: Voleu redirigir el missatge a «%s»

en: Bounce message to:
ca: Redirigeix el missatge a:

en: Bounce messages to %s
ca: Voleu redirigir els missatges a «%s»

en: Bounce tagged messages to:
ca: Redirigeix els missatges marcats a:

en: CC
ca: Còpia

en: CRAM-MD5 authentication failed.
ca: L’autenticació CRAM‐MD5 ha fallat.

en: CREATE failed: %s
ca: L’ordre «CREATE» ha fallat: %s

en: Can't append to folder: %s
ca: No s’ha pogut afegir a la carpeta: %s

en: Can't attach a directory!
ca: No es pot adjuntar un directori.

en: Can't create %s.
ca: No s’ha pogut crear «%s».

en: Can't create %s: %s.
ca: No s’ha pogut crear «%s»: %s

en: Can't create file %s
ca: No s’ha pogut crear el fitxer «%s».

en: Can't create filter
ca: No s’ha pogut crear el filtre.

en: Can't create filter process
ca: No s’ha pogut crear el procés filtre.

en: Can't create temporary file
ca: No s’ha pogut crear un fitxer temporal.

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
ca: Encapsular amb MIME les adjuncions marcades no descodificables?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
ca: Reenviar amb MIME les adjuncions marcades no descodificables?

en: Can't decrypt encrypted message!
ca: No s’ha pogut desxifrar el missatge xifrat.

en: Can't delete attachment from POP server.
ca: No es poden esborrar les adjuncions d’un servidor POP.

en: Can't dotlock %s.
ca: No s’ha pogut blocar «%s» amb «dotlock».

en: Can't find any tagged messages.
ca: No s’ha trobat cap missatge marcat.

en: Can't find mailbox ops for mailbox type %d
ca: No s’han pogut trobar les operacions per al tipus de bústia %d.

en: Can't get mixmaster's type2.list!
ca: No s’ha pogut obtenir «type2.list» de «mixmaster».

en: Can't identify the contents of the compressed file
ca: No s’ha pogut identificar el contingut del fitxer comprimit.

en: Can't invoke PGP
ca: No s’ha pogut invocar PGP.

en: Can't match nametemplate, continue?
ca: El nom de fitxer no concorda amb cap «nametemplate»; continuar?

en: Can't open /dev/null
ca: No s’ha pogut obrir «/dev/null».

en: Can't open OpenSSL subprocess!
ca: No s’ha pogut obrir el subprocés OpenSSL.

en: Can't open PGP subprocess!
ca: No s’ha pogut obrir el subprocés PGP.

en: Can't open message file: %s
ca: No s’ha pogut obrir el fitxer missatge: %s

en: Can't open temporary file %s.
ca: No s’ha pogut obrir el fitxer temporal «%s».

en: Can't open trash folder
ca: No s’ha pogut obrir la carpeta paperera.

en: Can't save message to POP mailbox.
ca: No es poden desar missatges en bústies POP.

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
ca: No es pot signar: no s’ha indicat cap clau.  Empreu «signa com a».

en: Can't stat %s: %s
ca: Ha fallat stat() sobre «%s»: %s

en: Can't sync a compressed file without a close-hook
ca: No es pot sincronitzar un fitxer comprimit sense definir «close-hook».

en: Can't verify due to a missing key or certificate
ca: No s’ha pogut verificar perquè manca una clau o certificat.

en: Can't view a directory
ca: No es pot veure un directori.

en: Can't write header to temporary file!
ca: No s’ha pogut escriure la capçalera en un fitxer temporal.

en: Can't write message
ca: No s’ha pogut escriure el missatge.

en: Can't write message to temporary file!
ca: No s’ha pogut escriure el missatge en un fitxer temporal.

en: Cannot append without an append-hook or close-hook : %s
ca: No es pot afegir sense definir «append-hook» o «close-hook»: %s

en: Cannot create display filter
ca: No s’ha pogut crear el filtre de visualització.

en: Cannot create filter
ca: No s’ha pogut crear el filtre.

en: Cannot delete message
ca: No es pot esborrar el missatge

en: Cannot delete message(s)
ca: No es poden esborrar els missatges

en: Cannot delete root folder
ca: No es pot esborrar la carpeta arrel.

en: Cannot edit message
ca: No es pot editar el missatge.

en: Cannot flag message
ca: No es pot senyalar el missatge

en: Cannot link threads
ca: No es poden enllaçar els fils

en: Cannot mark message(s) as read
ca: No es poden marcar els missatges com a llegits

en: Cannot parse draft file
ca: No s’ha pogut interpretar el fitxer esborrany.

en: Cannot postpone.  $postponed is unset
ca: No es pot postposar; $postponed no està establerta.

en: Cannot rename root folder
ca: No es pot reanomenar la carpeta arrel.

en: Cannot toggle new
ca: No es pot canviar el senyalador «nou»

en: Cannot toggle write on a readonly mailbox!
ca: No es pot establir si una bústia de només lectura pot ser modificada.

en: Cannot undelete message
ca: No es pot restaurar el missatge

en: Cannot undelete message(s)
ca: No es poden restaurar els missatges

en: Cannot use -E flag with stdin
ca: No es pot emprar l’opció «-E» amb l’entrada estàndard.

en: Caught signal
ca: S’ha capturat el senyal

en: Cc:
ca: En còpia:

en: Certificate host check failed: %s
ca: La comprovació de l’amfitrió del certificat ha fallat: %s

en: Certificate saved
ca: S’ha desat el certificat.

en: Certificate verification error (%s)
ca: Error en verificar el certificat: %s

en: Changes to folder will be written on folder exit.
ca: S’escriuran els canvis a la carpeta en abandonar‐la.

en: Changes to folder will not be written.
ca: No s’escriuran els canvis a la carpeta.

en: Char = %s, Octal = %o, Decimal = %d
ca: Caràcter = %s, Octal = %o, Decimal = %d

en: Character set changed to %s; %s.
ca: S’ha canviat el joc de caràcters a %s; %s.

en: Chdir
ca: Canvia de directori

en: Chdir to:
ca: Canvia al directori:

en: Check key
ca: Comprova la clau

en: Checking for new messages...
ca: S’està comprovant si hi ha missatges nous…

en: Choose algorithm family: 1: DES, 2: RC2, 3: AES, or (c)lear?
ca: Trieu la família d’algorismes: (D)ES, (R)C2, (A)ES, (c)lar?

en: Clear flag
ca: Quin senyalador voleu desactivar

en: Closing connection to %s...
ca: S’està tancant la connexió amb «%s»…

en: Closing connection to POP server...
ca: S’està tancant la connexió amb el servidor POP…

en: Collecting data...
ca: S’estan recollint les dades…

en: Command TOP is not supported by server.
ca: El servidor no permet l’ordre «TOP».

en: Command UIDL is not supported by server.
ca: El servidor no permet l’ordre «UIDL».

en: Command USER is not supported by server.
ca: El servidor no permet l’ordre «USER».

en: Command:
ca: Ordre:

en: Committing changes...
ca: S’estan realitzant els canvis…

en: Compiling search pattern...
ca: S’està compilant el patró de cerca…

en: Compress command failed: %s
ca: L’ordre de compressió ha fallat: %s

en: Compressed-appending to %s...
ca: S’està afegint comprimit a «%s»…

en: Compressing %s
ca: S’està comprimint «%s»…

en: Compressing %s...
ca: S’està comprimint «%s»…

en: Connecting to %s...
ca: S’està connectant amb «%s»…

en: Connecting with "%s"...
ca: S’està connectant amb «%s»…

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
ca: S’ha perdut la connexió.  Reconnectar amb el servidor POP?

en: Connection to %s closed
ca: S’ha tancat la connexió amb «%s».

en: Connection to %s timed out
ca: La connexió amb «%s» ha expirat.

en: Content-Type changed to %s.
ca: S’ha canviat «Content-Type» a «%s».

en: Content-Type is of the form base/sub
ca: «Content-Type» ha de tenir la forma «base/sub».

en: Continue?
ca: Voleu continuar?

en: Convert attachment from %s to %s?
ca: Voleu convertir el joc de caràcters de l’adjunció de «%s» a «%s»?

en: Convert to %s upon sending?
ca: Voleu convertir en %s en enviar?

en: Copy%s to mailbox
ca: Copia%s a la bústia

en: Copying %d messages to %s...
ca: S’estan copiant %d missatges a «%s»…

en: Copying message %d to %s...
ca: S’està copiant el missatge %d a «%s»…

en: Copying tagged messages...
ca: S’estan copiant els missatges marcats…

en: Copying to %s...
ca: S’està copiant a «%s»…

en: Copyright (C) 1996-2023 Michael R. Elkins and others.
    Mutt comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type `mutt -vv'.
    Mutt is free software, and you are welcome to redistribute it
    under certain conditions; type `mutt -vv' for details.
ca: Copyright © 1996‐2023 Michael R. Elkins i d’altres.
    Mutt s’ofereix SENSE CAP GARANTIA; empreu «mutt -vv» per a obtenir‐ne més
    detalls.  Mutt és programari lliure, i podeu, si voleu, redistribuir‐lo sota
    certes condicions; empreu «mutt -vv» per a obtenir‐ne més detalls.

en: Could not connect to %s (%s).
ca: No s’ha pogut connectar amb «%s» (%s).

en: Could not copy message
ca: No s’ha pogut copiar el missatge.

en: Could not create temporary file %s
ca: No s’ha pogut crear el fitxer temporal «%s».

en: Could not create temporary file!
ca: No s’ha pogut crear un fitxer temporal.

en: Could not decrypt PGP message
ca: No s’ha pogut desxifrar el missatge PGP.

en: Could not find sorting function! [report this bug]
ca: No s’ha pogut trobar la funció d’ordenació (informeu d’aquest error).

en: Could not find the host "%s"
ca: No s’ha pogut trobar l’amfitrió «%s».

en: Could not flush message to disk
ca: No s’ha pogut escriure el missatge a disc.

en: Could not include all requested messages!
ca: No s’han pogut incloure tots els missatges sol·licitats.

en: Could not negotiate TLS connection
ca: No s’ha pogut negociar la connexió TLS.

en: Could not open %s
ca: No s’ha pogut obrir «%s».

en: Could not parse mailto: URI.
ca: No s’ha pogut interpretar la URI del tipus «mailto:».

en: Could not reopen mailbox!
ca: No s’ha pogut reobrir la bústia.

en: Could not send the message.
ca: No s’ha pogut enviar el missatge.

en: Couldn't lock %s
ca: No s’ha pogut blocar «%s».

en: Create
ca: Crea

en: Create %s?
ca: Voleu crear «%s»?

en: Create a new GPG key for this account, instead?
ca: Voleu en canvi crear una nova clau PGP per a aquest compte?

en: Create an initial autocrypt account?
ca: Voleu crear un compte inicial d’Autocrypt?

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
ca: Només es poden crear bústies amb IMAP.

en: Create mailbox:
ca: Crea la bústia:

en: DATERANGE
ca: RANG_DATA

en: DEBUG was not defined during compilation.  Ignored.
ca: No es va definir «DEBUG» a la compilació.  Es descarta l’opció.

en: Debugging at level %d.
ca: S’activa la depuració a nivell %d.

en: Decode-copy%s to mailbox
ca: Descodifica i copia%s a la bústia

en: Decode-save%s to mailbox
ca: Descodifica i desa%s a la bústia

en: Decompressing %s
ca: S’està descomprimint «%s»…

en: Decrypt message attachment?
ca: Voleu desxifrar el missatge adjunt?

en: Decrypt-copy%s to mailbox
ca: Desxifra i copia%s a la bústia

en: Decrypt-save%s to mailbox
ca: Desxifra i desa%s a la bústia

en: Decrypting message...
ca: S’està desxifrant el missatge…

en: Decryption failed
ca: El desxifratge ha fallat.

en: Decryption failed.
ca: El desxifratge ha fallat.

en: Del
ca: Esborra

en: Delete
ca: Esborra

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
ca: Només es poden esborrar bústies amb IMAP.

en: Delete messages from server?
ca: Voleu eliminar els missatges del servidor?

en: Delete messages matching:
ca: Esborra els missatges que concorden amb:

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported.
ca: No es poden esborrar les adjuncions d’un missatge xifrat.

en: Deletion of attachments from signed messages may invalidate the signature.
ca: Esborrar les adjuncions d’un missatge xifrat pot invalidar‐ne la signatura.

en: Descrip
ca: Descriu

en: Directory [%s], File mask: %s
ca: Directori [%s], màscara de fitxers: %s

en: Discouraged
ca: No recomanat

en: ERROR: please report this bug
ca: Error: Per favor, informeu d’aquest error.

en: EXPR
ca: EXPRESSIÓ

en: Edit forwarded message?
ca: Voleu editar el missatge a reenviar?

en: Editing backgrounded.
ca: S’està editant en segon pla.

en: Empty expression
ca: L’expressió és buida.

en: Encrypt
ca: Xifra

en: Encrypt with:
ca: Xifra amb:

en: Encrypted connection unavailable
ca: No s’ha pogut establir una connexió xifrada.

en: Enter PGP passphrase:
ca: Entreu la frase clau de PGP:

en: Enter S/MIME passphrase:
ca: Entreu la frase clau de S/MIME:

en: Enter keyID for %s:
ca: Entreu l’ID de clau per a %s:

en: Enter keyID:
ca: Entreu l’ID de clau:

en: Enter keys (^G to abort):
ca: Premeu les tecles («^G» avorta):

en: Enter macro stroke:
ca: Entreu una pulsació per a la drecera:

en: Error History
ca: Historial d’errors

en: Error History is currently being shown.
ca: Ja s’està mostrant l’historial d’errors.

en: Error History is disabled.
ca: L’historial d’errors no es troba habilitat.

en: Error allocating SASL connection
ca: Error en reservar una connexió SASL.

en: Error bouncing message!
ca: Error en redirigir el missatge.

en: Error bouncing messages!
ca: Error en redirigir els missatges.

en: Error connecting to server: %s
ca: Error en connectar amb el servidor: %s

en: Error copying message
ca: Error en copiar el missatge.

en: Error copying tagged messages
ca: Error en copiar els missatges marcats.

en: Error creating autocrypt key: %s
ca: Error en crear la clau d’Autocrypt: %s

en: Error exporting key: %s
ca: Error en exportar la clau: %s

en: Error finding issuer key: %s
ca: Error en trobar la clau del lliurador: %s

en: Error getting key information for KeyID %s: %s
ca: Error en obtenir informació de la clau amb identificador %s: %s

en: Error in %s, line %d: %s
ca: Error a «%s», línia %d: %s

en: Error in command line: %s
ca: Error a la línia d’ordres: %s

en: Error in expression: %s
ca: Error a l’expressió: %s

en: Error initialising gnutls certificate data
ca: Error en inicialitzar les dades de certificat de GNU TLS.

en: Error initializing terminal.
ca: Error en inicialitzar el terminal.

en: Error opening mailbox
ca: Error en obrir la bústia.

en: Error parsing address!
ca: Error en interpretar l’adreça.

en: Error processing certificate data
ca: Error en processar les dades del certificat.

en: Error reading alias file
ca: Error en llegir el fitxer d’àlies.

en: Error running "%s"!
ca: Error en executar «%s».

en: Error saving flags
ca: Error en desar els senyaladors.

en: Error saving flags. Close anyway?
ca: Error en desar els senyaladors.  Voleu tancar igualment?

en: Error saving message
ca: Error en desar el missatge.

en: Error saving tagged messages
ca: Error en desar els missatges marcats.

en: Error scanning directory.
ca: Error en llegir el directori.

en: Error seeking in alias file
ca: Error en desplaçar‐se dins del fitxer d’àlies.

en: Error sending message, child exited %d (%s).
ca: Error en enviament, el fill isqué amb codi %d (%s).

en: Error sending message, child exited %d.
ca: Error en enviar el missatge, el procés fill ha eixit amb codi %d.

en: Error sending message.
ca: Error en enviar el missatge.

en: Error setting SASL external security strength
ca: Error en establir el nivell de seguretat extern de SASL.

en: Error setting SASL external user name
ca: Error en establir el nom d’usuari extern de SASL.

en: Error setting SASL security properties
ca: Error en establir les propietats de seguretat de SASL.

en: Error talking to %s (%s)
ca: Error en parlar amb «%s» (%s).

en: Error trying to view file
ca: Error en intentar veure el fitxer.

en: Error updating account record
ca: Error en actualitzar el registre del compte.

en: Error while writing mailbox!
ca: Error en escriure a la bústia.

en: Error. Preserving temporary file: %s
ca: Error.  Es manté el fitxer temporal: %s

en: Error: %s can't be used as the final remailer of a chain.
ca: Error: No es pot emprar «%s» com a redistribuïdor final d’una cadena.

en: Error: '%s' is a bad IDN.
ca: Error: L’IDN no és vàlid: %s

en: Error: certification chain too long - stopping here
ca: Error: La cadena de certificació és massa llarga, s’abandona aquí.

en: Error: copy data failed
ca: Error: La còpia de les dades ha fallat.

en: Error: decryption/verification failed: %s
ca: Error: El desxifratge o verificació ha fallat: %s

en: Error: multipart/signed has no protocol.
ca: Error: La part «multipart/signed» no té paràmetre «protocol».

en: Error: no TLS socket open
ca: Error: No hi ha un connector TLS obert.

en: Error: score: invalid number
ca: score: El número no és vàlid.

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess!
ca: Error: No s’ha pogut crear el subprocés OpenSSL.

en: Error: verification failed: %s
ca: Error: La verificació ha fallat: %s

en: Evaluating cache...
ca: S’està avaluant la memòria cau…

en: Executing command on matching messages...
ca: S’està executant l’ordre sobre els missatges concordants…

en: Exit
ca: Ix

en: Exit
ca: Ix

en: Exit Mutt without saving?
ca: Voleu abandonar Mutt sense desar els canvis?

en: Exit Mutt?
ca: Voleu abandonar Mutt?

en: Expired
ca: Expirat

en: Explicit ciphersuite selection via $ssl_ciphers not supported
ca: No es permet la selecció explícita de la suite de xifrat amb $ssl_ciphers.

en: Expunge failed
ca: No s’han pogut eliminar els missatges.

en: Expunging messages from server...
ca: S’estan eliminant missatges del servidor…

en: Failed to figure out sender
ca: No s’ha pogut endevinar el remitent.

en: Failed to find enough entropy on your system
ca: No s’ha pogut extraure l’entropia suficient del vostre sistema.

en: Failed to parse mailto: link
ca: No s’ha pogut interpretar l’enllaç de tipus «mailto:».

en: Failed to verify sender
ca: No s’ha pogut verificar el remitent.

en: Failure to open file to parse headers.
ca: No s’ha pogut obrir el fitxer per a interpretar‐ne les capçaleres.

en: Failure to open file to strip headers.
ca: No s’ha pogut obrir el fitxer per a eliminar‐ne les capçaleres.

en: Failure to rename file.
ca: No s’ha pogut reanomenar un fitxer.

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
ca: Error fatal.  No s’ha pogut reobrir la bústia.

en: Fcc failed. (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip?
ca: La còpia a bústia ha fallat; (r)eintentar, (c)anviar de bústia, (s)altar?

en: Fcc mailbox
ca: Còpia a bústia

en: Fcc:
ca: Còpia a bústia:

en: Fetching PGP key...
ca: S’està recollint la clau PGP…

en: Fetching flag updates...
ca: S’estan recollint els canvis als senyaladors…

en: Fetching list of messages...
ca: S’està recollint la llista de missatges…

en: Fetching message headers...
ca: S’estan recollint les capçaleres dels missatges…

en: Fetching message...
ca: S’està recollint el missatge…

en: File Mask:
ca: Màscara de fitxers:

en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
ca: El fitxer ja existeix; (s)obreescriu, (a)fegeix, (c)ancel·la?

en: File is a directory, save under it?
ca: El fitxer és un directori; voleu desar a dins?

en: File is a directory, save under it? [(y)es, (n)o, (a)ll]
ca: El fitxer és un directori; voleu desar a dins? [(s)í, (n)o, (t)ots]

en: File under directory:
ca: Fitxer a sota del directori:

en: Filling entropy pool: %s...
ca: S’està plenant la piscina d’entropia «%s»…

en: Filter through:
ca: Filtra amb:

en: Fingerprint:
ca: Empremta digital:

en: First, please tag a message to be linked here
ca: Per favor, marqueu un missatge per a enllaçar‐lo ací.

en: Follow-up to %s%s?
ca: Voleu escriure un seguiment a %s%s?

en: Forward MIME encapsulated?
ca: Voleu reenviar amb encapsulament MIME?

en: Forward as attachment?
ca: Voleu reenviar com a adjunció?

en: Forward as attachments?
ca: Voleu reenviar com a adjuncions?

en: Forward attachments?
ca: Voleu reenviar també les adjuncions?

en: From:
ca: Remitent:

en: Function not permitted in attach-message mode.
ca: No es permet aquesta funció al mode d’adjuntar missatges.

en: GPGME: CMS protocol not available
ca: GPGME: El protocol CMS no es troba disponible.

en: GPGME: OpenPGP protocol not available
ca: GPGME: El protocol OpenPGP no es troba disponible.

en: GSSAPI authentication failed.
ca: L’autenticació GSSAPI ha fallat.

en: Generate multipart/alternative content?
ca: Voleu generar contingut «multipart/alternative»?

en: Generating autocrypt key...
ca: S’està generant una clau d’Autocrypt…

en: Getting folder list...
ca: S’està obtenint la llista de carpetes…

en: Good signature from:
ca: Signatura correcta de:

en: Group
ca: Grup

en: Header search without header name: %s
ca: Cal un nom de capçalera per a cercar les capçaleres: %s

en: Help
ca: Ajuda

en: Help for %s
ca: Ajuda de «%s»

en: Help is currently being shown.
ca: Ja s’està mostrant l’ajuda.

en: History '%s'
ca: Historial de «%s»

en: I don't know how to print %s attachments!
ca: Es desconeix com imprimir adjuncions de tipus «%s».

en: I don't know how to print that!
ca: Es desconeix com imprimir l’adjunció.

en: I/O error
ca: Error d’E/S.

en: ID has undefined validity.
ca: L’ID té una validesa indefinida.

en: ID is expired/disabled/revoked.
ca: ID expirat/inhabilitat/revocat.

en: ID is not trusted.
ca: L’ID no és de confiança.

en: ID is not valid.
ca: L’ID no és vàlid.

en: ID is only marginally valid.
ca: L’ID és lleugerament vàlid.

en: Illegal S/MIME header
ca: La capçalera S/MIME no és permesa.

en: Illegal crypto header
ca: La capçalera criptogràfica no és permesa.

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
ca: Entrada de tipus «%s» a «%s», línia %d: format no vàlid.

en: Include message in reply?
ca: Voleu incloure el missatge a la resposta?

en: Including quoted message...
ca: S’hi està incloent el missatge citat…

en: Inline PGP can't be used with attachments.  Revert to PGP/MIME?
ca: No es pot emprar PGP en línia amb adjuncions.  Emprar PGP/MIME?

en: Inline PGP can't be used with format=flowed.  Revert to PGP/MIME?
ca: No es pot emprar PGP en línia amb «format=flowed».  Emprar PGP/MIME?

en: Insert
ca: Insereix

en: Integer overflow -- can't allocate memory!
ca: Desbordament enter, no s’ha pogut reservar memòria.

en: Integer overflow -- can't allocate memory.
ca: Desbordament enter, no s’ha pogut reservar memòria.

en: Internal error.  Please submit a bug report.
ca: Error intern.  Per favor, informeu d’aquest error.

en: Invalid
ca: No vàlid

en: Invalid POP URL: %s
ca: L’URL de POP no és vàlid: %s

en: Invalid SMTP URL: %s
ca: L’URL d’SMTP no és vàlid: %s

en: Invalid day of month: %s
ca: El dia del mes no és vàlid: %s

en: Invalid encoding.
ca: La codificació no és vàlida.

en: Invalid index number.
ca: El número d’índex no és vàlid.

en: Invalid message number.
ca: El número de missatge no és vàlid.

en: Invalid month: %s
ca: El mes no és vàlid: %s

en: Invalid relative date: %s
ca: La data relativa no és vàlida: %s

en: Invalid server response
ca: La resposta del servidor no és vàlida.

en: Invalid value for option %s: "%s"
ca: El valor de l’opció «%s» no és vàlid: «%s»

en: Invoking PGP...
ca: S’està invocant PGP…

en: Invoking S/MIME...
ca: S’està invocant S/MIME…

en: Invoking autoview command: %s
ca: Ordre de visualització automàtica: %s

en: Issued By:
ca: Lliurada per:

en: Jump to message:
ca: Salta al missatge:

en: Jump to:
ca: Salta a:

en: Jumping is not implemented for dialogs.
ca: No es pot saltar en un diàleg.

en: Key ID: 0x%s
ca: ID de la clau: 0x%s

en: Key Type:
ca: Tipus de la clau:

en: Key Usage:
ca: Utilitat de la clau:

en: Key is not bound.
ca: La tecla no està vinculada.

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
ca: La tecla no està vinculada.  Premeu «%s» per a obtenir ajuda.

en: KeyID
ca: identificador

en: LOGIN disabled on this server.
ca: L’ordre «LOGIN» no es troba habilitada en aquest servidor.

en: Label for certificate:
ca: Etiqueta per al certificat:

en: Limit to messages matching:
ca: Limita als missatges que concorden amb:

en: Limit: %s
ca: Límit: %s

en: List actions only support mailto: URIs. (Try a browser?)
ca: Les accions de llista només admeten URI del tipus «mailto:».  Proveu amb un navegador.

en: Lock count exceeded, remove lock for %s?
ca: Voleu eliminar un forrellat sobrant de «%s»?

en: Logged out of IMAP servers.
ca: S’ha eixit dels servidors IMAP.

en: Logging in...
ca: S’està entrant…

en: Login failed.
ca: L’entrada ha fallat.

en: Looking for keys matching "%s"...
ca: S’estan cercant les claus que concorden amb «%s»…

en: Looking up %s...
ca: S’està cercant «%s»…

en: M%?n?AIL&ail?
ca: C%?n?ORREU&orreu?

en: MIME type not defined.  Cannot view attachment.
ca: No s’ha definit el tipus MIME.  No es pot veure l’adjunció.

en: Macro loop detected.
ca: S’ha detectat un bucle entre macros.

en: Mail
ca: Nou correu

en: Mail not sent.
ca: No s’ha enviat el missatge.

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with attachments.
ca: No s’ha enviat el missatge: no es pot emprar PGP en línia amb adjuncions.

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with format=flowed.
ca: No s’ha enviat el missatge: no es pot emprar PGP en línia amb «format=flowed».

en: Mail sent.
ca: S’ha enviat el missatge.

en: Mailbox %s@%s closed
ca: S’ha tancat la bústia «%s@%s».

en: Mailbox checkpointed.
ca: S’ha establert un punt de control a la bústia.

en: Mailbox created.
ca: S’ha creat la bústia.

en: Mailbox deleted.
ca: S’ha esborrat la bústia.

en: Mailbox deletion failed.
ca: L’esborrat la bústia ha fallat.

en: Mailbox is corrupt!
ca: La bústia és corrupta.

en: Mailbox is empty.
ca: La bústia és buida.

en: Mailbox is marked unwritable. %s
ca: Bústia en estat de només lectura.  %s

en: Mailbox is read-only.
ca: La bústia és de només lectura.

en: Mailbox is unchanged.
ca: No s’ha modificat la bústia.

en: Mailbox must have a name.
ca: La bústia ha de tenir un nom.

en: Mailbox not deleted.
ca: No s’ha esborrat la bústia.

en: Mailbox reconnected.  Some changes may have been lost.
ca: S’ha reconnectat a la bústia.  Alguns canvis podrien haver‐se perdut.

en: Mailbox renamed.
ca: S’ha reanomenat la bústia.

en: Mailbox was corrupted!
ca: La bústia ha estat corrompuda.

en: Mailbox was externally modified.
ca: S’ha modificat la bústia des de fora.

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
ca: S’ha modificat la bústia des de fora.  Els senyaladors poden ser incorrectes.

en: Mailboxes [%d]
ca: Bústies d’entrada [%d]

en: Mailcap Edit entry requires %%s
ca: Cal que l’entrada «edit» de «mailcap» continga «%%s».

en: Mailcap compose entry requires %%s
ca: Cal que l’entrada «compose» de «mailcap» continga «%%s».

en: Make Alias
ca: Crea àlies

en: Many others not mentioned here contributed code, fixes,
    and suggestions.
ca: Moltes altres persones que no s’hi mencionen han contribuït amb codi,
    solucions i suggeriments.

en: Marking %d messages deleted...
ca: S’estan marcant %d missatges com a esborrats…

en: Marking messages deleted...
ca: S’estan marcant els missatges per a esborrar…

en: Mask
ca: Màscara

en: Message bounced.
ca: S’ha redirigit el missatge.

en: Message bound to %s.
ca: S’ha vinculat el missatge amb la drecera «%s».

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
ca: No s’ha pogut enviar el missatge en línia.  Emprar PGP/MIME?

en: Message contains:
ca: Contingut del missatge:

en: Message could not be printed
ca: No s’ha pogut imprimir el missatge.

en: Message file is empty!
ca: El fitxer missatge és buit.

en: Message not bounced.
ca: No s’ha redirigit el missatge.

en: Message not modified!
ca: El missatge no ha estat modificat.

en: Message postponed.
ca: S’ha posposat el missatge.

en: Message printed
ca: S’ha imprès el missatge.

en: Message written.
ca: S’ha escrit el missatge.

en: Messages bounced.
ca: S’han redirigit els missatges.

en: Messages could not be printed
ca: No s’han pogut imprimir els missatges.

en: Messages not bounced.
ca: No s’han redirigit els missatges.

en: Messages printed
ca: S’han imprès els missatges.

en: Missing arguments.
ca: Manquen arguments.

en: Missing blank line separator from output of "%s"!
ca: Manca la línia en blanc separadora a l’eixida de «%s».

en: Missing mime type from output of "%s"!
ca: Manca el tipus MIME a l’eixida de «%s».

en: Mixmaster chains are limited to %d elements.
ca: Les cadenes de Mixmaster estan limitades a %d elements.

en: Mixmaster doesn't accept Cc or Bcc headers.
ca: No es poden emprar les capçaleres «Cc» i «Bcc» amb Mixmaster.

en: Move %d read messages to %s?
ca: Voleu moure %d missatges llegits a «%s»?

en: Moving read messages to %s...
ca: S’estan movent els missatges llegits a «%s»…

en: Mutt with %?m?%m messages&no messages?%?n? [%n NEW]?
ca: Mutt %?m?amb %m missatges&sense cap missatge?%?n? [%n NOUS]?

en: MuttLisp: missing if condition: %s
ca: MuttLisp: Manca la condició d’«if»: %s

en: MuttLisp: no such function %s
ca: MuttLisp: La funció «%s» no existeix.

en: MuttLisp: unclosed backticks: %s
ca: MuttLisp: L’accent greu «`» no està tancat: %s

en: MuttLisp: unclosed list: %s
ca: MuttLisp: La llista no està tancada: %s

en: Name:
ca: Nom:

en: Neither mailcap_path nor MAILCAPS specified
ca: No s’ha indicat ni «mailcap_path» ni MAILCAPS.

en: New Query
ca: Nova consulta

en: New file name:
ca: Nom del nou fitxer:

en: New file:
ca: Nou fitxer:

en: New mail in
ca: Hi ha correu nou a

en: New mail in this mailbox.
ca: Hi ha correu nou en aquesta bústia.

en: Next
ca: Segnt.

en: NextPg
ca: AvPàg

en: No (valid) autocrypt key found for %s.
ca: No s’ha trobat cap clau (vàlida) d’Autocrypt per a %s.

en: No (valid) certificate found for %s.
ca: No s’ha trobat cap certificat (vàlid) per a %s.

en: No Message-ID: header available to link thread
ca: No hi ha capçalera «Message-ID:» amb què enllaçar el fil.

en: No PGP backend configured
ca: No heu configurat cap implementació de PGP.

en: No S/MIME backend configured
ca: No heu configurat cap implementació de S/MIME.

en: No attachments, abort sending?
ca: No hi ha cap adjunció; voleu avortar l’enviament?

en: No authenticators available
ca: No hi ha cap autenticador disponible.

en: No backgrounded editing sessions.
ca: No hi ha cap sessió de redacció en segon pla.

en: No boundary parameter found! [report this error]
ca: No s’ha trobat el paràmetre «boundary» (informeu d’aquest error).

en: No crypto backend configured.  Disabling message security setting.
ca: Cal configurar implementació criptogràfica.  Es retira seguretat del missatge.

en: No decryption engine available for message
ca: No hi ha cap mecanisme disponible per a desxifrar el missatge.

en: No entries.
ca: No hi ha cap entrada.

en: No files match the file mask
ca: No hi ha cap fitxer que concorde amb la màscara de fitxers.

en: No from address given
ca: No s’ha indicat el remitent (From).

en: No incoming mailboxes defined.
ca: No s’ha definit cap bústia d’entrada.

en: No labels changed.
ca: No s’ha canviat cap etiqueta.

en: No limit pattern is in effect.
ca: No hi ha cap patró limitant en efecte.

en: No lines in message.
ca: El missatge no conté cap línia.

en: No list action available for %s.
ca: No es troba l’acció «%s» per a la llista.

en: No mailbox is open.
ca: No hi ha cap bústia oberta.

en: No mailbox with new mail.
ca: No hi ha cap bústia amb correu nou.

en: No mailbox.
ca: No hi ha cap bústia activa.

en: No mailboxes have new mail
ca: No hi ha cap bústia amb correu nou.

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file.
ca: «%s» no té entrada «compose» a «mailcap»: cree fitxer buit.

en: No mailcap edit entry for %s
ca: No hi ha cap entrada «edit» de «%s» a «mailcap».

en: No mailing lists found!
ca: No s’ha trobat cap llista de correu.

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
ca: No hi ha cap entrada adequada a «mailcap».  Es visualitza com a text.

en: No message ID to macro.
ca: El missatge no té identificador per a ser vinculat amb la drecera.

en: No messages in that folder.
ca: La carpeta no conté missatges.

en: No messages matched criteria.
ca: No hi ha cap missatge que concorde amb el criteri.

en: No more quoted text.
ca: No hi ha més text citat.

en: No more threads.
ca: No hi ha més fils.

en: No more unquoted text after quoted text.
ca: No hi ha més text sense citar després del text citat.

en: No new mail in POP mailbox.
ca: No hi ha correu nou a la bústia POP.

en: No new messages in this limited view.
ca: No hi ha cap missatge nou en aquesta vista limitada.

en: No new messages.
ca: No hi ha cap missatge nou.

en: No output from OpenSSL...
ca: OpenSSL no ha produït cap eixida…

en: No postponed messages.
ca: No hi ha cap missatge posposat.

en: No printing command has been defined.
ca: No s’ha definit cap ordre d’impressió.

en: No recipients are specified!
ca: No s’ha indicat cap destinatari.

en: No recipients specified.
ca: No s’ha indicat cap destinatari.

en: No recipients were specified.
ca: No s’ha indicat cap destinatari.

en: No secret keys found
ca: No s’ha trobat cap clau secreta.

en: No subject specified.
ca: No s’ha indicat l’assumpte.

en: No subject, abort sending?
ca: No hi ha assumpte; voleu avortar l’enviament?

en: No subject, abort?
ca: No hi ha assumpte; voleu avortar el missatge?

en: No subject, aborting.
ca: S’avorta el missatge sense assumpte.

en: No such folder
ca: La carpeta no existeix.

en: No tagged entries.
ca: No hi ha cap entrada marcada.

en: No tagged messages are visible!
ca: Cap dels missatges marcats és visible.

en: No tagged messages.
ca: No hi ha cap missatge marcat.

en: No text past headers.
ca: No hi ha cap text després de les capçaleres.

en: No thread linked
ca: No s’ha enllaçat cap fil.

en: No undeleted messages.
ca: No hi ha cap missatge no esborrat.

en: No unread messages in this limited view.
ca: No hi ha cap missatge no llegit en aquesta vista limitada.

en: No unread messages.
ca: No hi ha cap missatge no llegit.

en: No visible messages.
ca: No hi ha cap missatge visible.

en: None
ca: Cap

en: Not available in this menu.
ca: No es troba disponible en aquest menú.

en: Not enough subexpressions for template
ca: Hi ha més referències cap enrere que subexpressions definides.

en: Not found.
ca: No s’ha trobat.

en: Not supported
ca: No es permet

en: Nothing to do.
ca: No hi ha res per fer.

en: OK
ca: Accepta

en: Off
ca: Desactivat

en: On %d, %n wrote:
ca: El %d, %n va escriure:

en: One or more parts of this message could not be displayed
ca: No s’han pogut mostrar una o més parts d’aquest missatge.

en: Only deletion of multipart attachments is supported.
ca: Només es poden esborrar les adjuncions dels missatges «multipart».

en: Open mailbox
ca: Obri la bústia

en: Open mailbox in read-only mode
ca: Obri en mode de només lectura la bústia

en: Open mailbox to attach message from
ca: Bústia a obrir per a adjuntar‐ne missatges

en: Out of memory!
ca: No resta memòria.

en: Output of the delivery process
ca: Eixida del procés de repartiment

en: Owner
ca: Contactar amb propietari

en: PATTERN
ca: PATRÓ

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode?
ca: PGP: (x)ifra, (s)igna, si(g)na com a, (a)mbdós, %s, (c)lar, (o)portunista?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, or (c)lear?
ca: PGP: (x)ifra, (s)igna, si(g)na com a, (a)mbdós, %s, (c)lar?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
ca: PGP: (x)ifra, (s)igna, si(g)na com a, (a)mbdós, (c)lar, (o)portunista?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
ca: PGP: (x)ifra, (s)igna, si(g)na com a, (a)mbdós, (c)lar?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime or (c)lear?
ca: PGP: (x)ifra, (s)igna, si(g)na com a, (a)mbdós, s/(m)ime, (c)lar?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode?
ca: PGP: (x)ifra, (s)igna, si(g)na com a, (a)mbdós, s/(m)ime, (c)lar, (o)portunista?

en: PGP (s)ign, sign (a)s, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
ca: PGP: (s)igna, si(g)na com a, %s, (c)lar, no (o)portunista?

en: PGP (s)ign, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
ca: PGP: (s)igna, si(g)na com a, (c)lar, no (o)portunista?

en: PGP (s)ign, sign (a)s, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
ca: PGP: (s)igna, si(g)na com a, s/(m)ime, (c)lar, no (o)portunista?

en: PGP Key %s.
ca: Clau PGP %s.

en: PGP Key 0x%s.
ca: Clau PGP 0x%s.

en: PGP already selected. Clear & continue ?
ca: El missatge ja empra PGP.  Voleu posar‐lo en clar i continuar?

en: PGP and S/MIME keys matching
ca: Claus PGP i S/MIME que concordem amb

en: PGP keys matching
ca: Claus PGP que concordem amb

en: PGP keys matching "%s".
ca: Claus PGP que concordem amb «%s».

en: PGP keys matching <%s>.
ca: Claus PGP que concorden amb <%s>.

en: PGP message is not encrypted.
ca: El missatge PGP no es troba xifrat.

en: PGP message successfully decrypted.
ca: S’ha pogut desxifrar amb èxit el missatge PGP.

en: PGP passphrase forgotten.
ca: S’ha esborrat de la memòria la frase clau de PGP.

en: PGP signature could NOT be verified.
ca: NO s’ha pogut verificar la signatura PGP.

en: PGP signature successfully verified.
ca: S’ha pogut verificar amb èxit la signatura PGP.

en: PKA verified signer's address is:
ca: L’adreça del signatari verificada amb PKA és:

en: POP host is not defined.
ca: No s’ha definit el servidor POP (pop_host).

en: POP timestamp is invalid!
ca: La marca horària de POP no és vàlida.

en: Parent message is not available.
ca: El missatge pare no es troba disponible.

en: Parent message is not visible in this limited view.
ca: El missatge pare no és visible en aquesta vista limitada.

en: Passphrase(s) forgotten.
ca: S’han esborrat de la memòria les frases clau.

en: Password for %s client cert:
ca: Contrasenya del certificat de client per a «%s»:

en: Password for %s@%s:
ca: Contrasenya per a «%s@%s»:

en: Pattern modifier '~%c' is disabled.
ca: El modificador de patró «~%c» no es troba habilitat.

en: Patterns
ca: Patrons

en: Personal name:
ca: Nom personal:

en: Pipe
ca: Redirigeix

en: Pipe to command:
ca: Redirigeix a l’ordre:

en: Pipe to:
ca: Redirigeix a:

en: Please enter a single email address
ca: Per favor, entreu una sola adreça de correu.

en: Please enter the key ID:
ca: Per favor, entreu l’ID de la clau:

en: Please set the hostname variable to a proper value when using mixmaster!
ca: Per favor, establiu un valor adequat per a «hostname» quan empreu Mixmaster.

en: Post
ca: Enviar

en: Postpone this message?
ca: Voleu posposar aquest missatge?

en: Postponed Messages
ca: Missatges posposats

en: Preconnect command failed.
ca: preconnect: L’ordre de preconnexió ha fallat.

en: Prefer encryption?
ca: Preferiu xifrar?

en: Preparing forwarded message...
ca: S’està preparant el missatge a reenviar…

en: Press any key to continue...
ca: Premeu qualsevol tecla per a continuar…

en: PrevPg
ca: RePàg

en: Prf Encr
ca: Pref xifrar

en: Print
ca: Imprimeix

en: Print attachment?
ca: Voleu imprimir l’adjunció?

en: Print message?
ca: Voleu imprimir el missatge?

en: Print tagged attachment(s)?
ca: Voleu imprimir les adjuncions seleccionades?

en: Print tagged messages?
ca: Voleu imprimir els missatges marcats?

en: Problem signature from:
ca: Problema, la signatura de:

en: Process is still running. Really select?
ca: El procés encara està en marxa. Voleu realment seleccionar‐lo?

en: Purge %d deleted message?
ca: Voleu eliminar %d missatge esborrat?

en: Purge %d deleted messages?
ca: Voleu eliminar %d missatges esborrats?

en: QRESYNC failed.  Reopening mailbox.
ca: L’ordre «QRESYNC» ha fallat.  Es reobrirà la bústia.

en: Query '%s'
ca: Consulta de «%s»

en: Query command not defined.
ca: No s’ha definit cap ordre de consulta.

en: Query:
ca: Consulta:

en: Quit
ca: Ix

en: Quit Mutt?
ca: Voleu abandonar Mutt?

en: RANGE
ca: RANG_NUM

en: Reading %s...
ca: S’està llegint «%s»…

en: Reading new messages (%d bytes)...
ca: S’estan llegint els missatges nous (%d octets)…

en: Really delete account "%s"?
ca: Voleu realment esborrar el compte «%s»?

en: Really delete mailbox "%s"?
ca: Voleu realment esborrar la bústia «%s»?

en: Really delete the main message?
ca: Voleu realment esborrar el missatge principal?

en: Recall postponed message?
ca: Voleu recuperar un missatge posposat?

en: Recoding only affects text attachments.
ca: La recodificació només afecta les adjuncions de tipus text.

en: Recommendation:
ca: Recomanació:

en: Reconnect failed.  Mailbox closed.
ca: No s’ha pogut reconnectar.  S’ha tancat la bústia.

en: Reconnect succeeded.
ca: S’ha pogut reconnectar amb èxit.

en: Redraw
ca: Redibuixa

en: Rename failed: %s
ca: El reanomenament ha fallat: %s

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
ca: Només es poden reanomenar bústies amb IMAP.

en: Rename mailbox %s to:
ca: Reanomena la bústia «%s» a:

en: Rename to:
ca: Reanomena a:

en: Reopening mailbox...
ca: S’està reobrint la bústia…

en: Reply
ca: Respon

en: Reply to %s%s?
ca: Voleu escriure una resposta a %s%s?

en: Reply-To:
ca: Respostes a:

en: Resume
ca: Reprèn

en: Rev-Sort Date/Frm/Recv/Subj/tO/Thread/Unsort/siZe/sCore/sPam/Label?:
ca: Descendent per Data/Orig/Rebut/Tema/deSt/Fil/Cap/Mida/Punts/spAm/Etiqueta:

en: Reverse search for:
ca: Cerca cap enrere:

en: Reverse sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, (c)ount, (u)nread, or do(n)'t sort?
ca: Descendent per Data/Alfabet/Mida/Nombre/Pendents/Cap:

en: Revoked
ca: Revocat

en: Root message is not visible in this limited view.
ca: El missatge arrel no és visible en aquesta vista limitada.

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
ca: S/MIME: (x)ifra, (s)igna, xi(f)ra amb, si(g)na com a, (a)mbdós, (c)lar, (o)portunista?

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
ca: S/MIME: (x)ifra, (s)igna, xi(f)ra amb, si(g)na com a, (a)mbdós, (c)lar?

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp or (c)lear?
ca: S/MIME: (x)ifra, (s)igna, si(g)na com a, (a)mbdós, (p)gp, (c)lar?

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode?
ca: S/MIME: (x)ifra, (s)igna, si(g)na com a, (a)mbdós, (p)gp, (c)lar, (o)portunista?

en: S/MIME (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
ca: S/MIME: (s)igna, xi(f)ra amb, si(g)na com a, (c)lar, no (o)portunista?

en: S/MIME (s)ign, sign (a)s, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
ca: S/MIME: (s)igna, si(g)na com a, (p)gp, (c)lar, no (o)portunista?

en: S/MIME already selected. Clear & continue ?
ca: El missatge ja empra S/MIME.  Voleu posar‐lo en clar i continuar?

en: S/MIME certificate owner does not match sender.
ca: El propietari del certificat S/MIME no concorda amb el remitent.

en: S/MIME certificates matching "%s".
ca: Certificats S/MIME que concorden amb «%s».

en: S/MIME keys matching
ca: Claus S/MIME que concorden amb

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported.
ca: No es permeten els missatges S/MIME sense pistes sobre el contingut.

en: S/MIME signature could NOT be verified.
ca: NO s’ha pogut verificar la signatura S/MIME.

en: S/MIME signature successfully verified.
ca: S’ha pogut verificar amb èxit la signatura S/MIME.

en: SASL authentication failed
ca: L’autenticació SASL ha fallat.

en: SASL authentication failed.
ca: L’autenticació SASL ha fallat.

en: SHA1 Fingerprint: %s
ca: Empremta digital SHA1: %s

en: SHA256 Fingerprint:
ca: Empremta digital SHA256:

en: SMTP authentication method %s requires SASL
ca: El mètode d’autenticació %s per a SMTP necessita SASL.

en: SMTP authentication requires SASL
ca: L’autenticació SMTP necessita SASL.

en: SMTP session failed: %s
ca: La sessió SMTP fallat: %s

en: SMTP session failed: read error
ca: La sessió SMTP ha fallat: error de lectura

en: SMTP session failed: unable to open %s
ca: La sessió SMTP fallat: no s’ha pogut obrir «%s»

en: SMTP session failed: write error
ca: La sessió SMTP ha fallat: error d’escriptura

en: SSL Certificate check (certificate %d of %d in chain)
ca: Comprovació del certificat SSL (%d de %d en la cadena)

en: SSL disabled due to the lack of entropy
ca: S’ha inhabilitat l’SSL per manca d’entropia.

en: SSL failed: %s
ca: La negociació d’SSL ha fallat: %s

en: SSL is unavailable.
ca: SSL no es troba disponible.

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
ca: La connexió SSL/TLS empra «%s» (%s/%s/%s).

en: Save
ca: Desa

en: Save a copy of this message?
ca: Voleu desar una còpia d’aquest missatge?

en: Save attachments in Fcc?
ca: Voleu desar les adjuncions a la bústia de còpia?

en: Save to file:
ca: Desa al fitxer:

en: Save%s to mailbox
ca: Desa%s a la bústia

en: Saving Fcc to %s
ca: S’està desant una còpia a la bústia «%s»…

en: Saving changed messages... [%d/%d]
ca: S’estan desant els missatges canviats… [%d/%d]

en: Saving tagged messages...
ca: S’estan desant els missatges marcats…

en: Saving...
ca: S’està desant…

en: Scan a mailbox for autocrypt headers?
ca: Voleu cercar capçaleres d’Autocrypt a una bústia?

en: Scan another mailbox for autocrypt headers?
ca: Voleu cercar capçaleres d’Autocrypt en una altra bústia?

en: Scan mailbox
ca: Bústia on cercar

en: Scanning %s...
ca: S’està llegint «%s»…

en: Search
ca: Cerca

en: Search for:
ca: Cerca:

en: Search hit bottom without finding match
ca: La cerca ha arribat al final sense trobar cap concordança.

en: Search hit top without finding match
ca: La cerca ha arribat a l’inici sense trobar cap concordança.

en: Search interrupted.
ca: S’ha interromput la cerca.

en: Search is not implemented for this menu.
ca: No es pot cercar en aquest menú.

en: Search wrapped to bottom.
ca: La cerca ha tornat al final.

en: Search wrapped to top.
ca: La cerca ha tornat al principi.

en: Searching...
ca: S’està cercant…

en: Secure connection with TLS?
ca: Voleu protegir la connexió emprant TLS?

en: Security:
ca: Seguretat:

en: See $%s for more information.
ca: Vegeu la documentació de «%s» per a obtenir més informació.

en: Select
ca: Selecciona

en: Select
ca: Selecciona

en: Select a remailer chain.
ca: Seleccioneu una cadena de redistribuïdors.

en: Selecting %s...
ca: S’està seleccionant la bústia «%s»…

en: Send
ca: Envia

en: Send attachment with name:
ca: Envia l’adjunt amb el nom:

en: Sending in background.
ca: S’està enviant en segon pla.

en: Sending message...
ca: S’està enviant el missatge…

en: Serial-No:
ca: Número de sèrie:

en: Server certificate has expired
ca: El certificat del servidor ha expirat.

en: Server certificate is not yet valid
ca: El certificat del servidor encara no és vàlid.

en: Server closed connection!
ca: El servidor ha tancat la connexió.

en: Set flag
ca: Quin senyalador voleu activar

en: Setting reply flags.
ca: S’estan establint els senyaladors de missatge respost.

en: Shell command:
ca: Ordre per a l’intèrpret:

en: Sign
ca: Signa

en: Sign as:
ca: Signa com a:

en: Sign, Encrypt
ca: Signa i xifra

en: Sort Date/Frm/Recv/Subj/tO/Thread/Unsort/siZe/sCore/sPam/Label?:
ca: Ascendent per Data/Orig/Rebut/Tema/deSt/Fil/Cap/Mida/Punts/spAm/Etiqueta:

en: Sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, (c)ount, (u)nread, or do(n)'t sort?
ca: Ascendent per Data/Alfabet/Mida/Nombre/Pendents/Cap:

en: Sorting mailbox...
ca: S’està ordenant la bústia…

en: Structural changes to decrypted attachments are not supported
ca: No es permeten els canvis estructurals als adjunts desxifrats.

en: Subj
ca: Assumpte

en: Subject:
ca: Assumpte:

en: Subkey:
ca: Subclau:

en: Subscribe
ca: Subscriure

en: Subscribed [%s], File mask: %s
ca: Subscrites [%s], màscara de fitxers: %s

en: Subscribed to %s
ca: S’ha subscrit a «%s».

en: Subscribing to %s...
ca: S’està subscrivint a «%s»…

en: Tag messages matching:
ca: Marca els missatges que concorden amb:

en: Tag the messages you want to attach!
ca: Marqueu els missatges que voleu adjuntar.

en: Tagging is not supported.
ca: No es pot marcar.

en: Tgl Active
ca: (Des)Activa

en: That email address is already assigned to an autocrypt account
ca: Aquesta adreça de correu ja té assignat un compte d’Autocrypt.

en: That message is not visible.
ca: El missatge no és visible.

en: The CRL is not available
ca: La CRL (llista de certificats revocats) no es troba disponible.

en: The current attachment will be converted.
ca: Es convertirà l’adjunció actual.

en: The current attachment won't be converted.
ca: No es convertirà l’adjunció actual.

en: The key %s is not usable for autocrypt
ca: No es pot emprar la clau «%s» amb Autocrypt.

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
ca: L’índex del missatge no és correcte.  Proveu de reobrir la bústia.

en: The remailer chain is already empty.
ca: La cadena de redistribuïdors ja és buida.

en: There are $background_edit sessions. Really quit Mutt?
ca: Hi ha sessions de redacció en segon pla. Voleu realment abandonar Mutt?

en: There are no attachments.
ca: No hi ha cap adjunció.

en: There are no messages.
ca: No hi ha cap missatge.

en: There are no subparts to show!
ca: No hi ha cap subpart a mostrar.

en: There was a problem decoding the message for attachment.  Try again with decoding turned off?
ca: Ha ocorregut un problema en descodificar el missatge a adjuntar.  Voleu provar sense descodificar?

en: There was a problem decrypting the message for attachment.  Try again with decryption turned off?
ca: Ha ocorregut un problema en desxifrar el missatge a adjuntar.  Voleu provar sense desxifrar?

en: There was an error displaying all or part of the message
ca: S’ha produït un error en mostrar el missatge o una de les seues parts.

en: This IMAP server is ancient. Mutt does not work with it.
ca: Aquest servidor IMAP és antic.  Mutt no pot funcionar amb ell.

en: This certificate belongs to:
ca: Aquest certificat pertany a:

en: This certificate is valid
ca: Aquest certificat té validesa

en: This certificate was issued by:
ca: Aquest certificat ha estat lliurat per:

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked.
ca: No es pot emprar aquesta clau: es troba expirada, inhabilitada o revocada.

en: Thread broken
ca: S’ha trencat el fil.

en: Thread cannot be broken, message is not part of a thread
ca: No es pot trencar el fil, el missatge no n’és part de cap.

en: Thread contains unread messages.
ca: El fil conté missatges no llegits.

en: Threading is not enabled.
ca: No s’ha habilitat l’ús de fils.

en: Threads linked
ca: S’han enllaçat els fils.

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock!
ca: S’ha excedit el temps d’espera en intentar blocar amb fcntl().

en: Timeout exceeded while attempting flock lock!
ca: S’ha excedit el temps d’espera en intentar blocar amb flock().

en: To
ca: Dest.

en: To contact the developers, please mail to <mutt-dev@mutt.org>.
    To report a bug, please contact the Mutt maintainers via gitlab:
        https://gitlab.com/muttmua/mutt/issues
ca: Per a contactar amb els desenvolupadors, per favor envieu un missatge de
    correu a <mutt-dev@mutt.org>.  Per a informar d’un error, contacteu amb els
    mantenidors de Mutt via GitLab a <https://gitlab.com/muttmua/mutt/issues>.  Si
    teniu observacions sobre la traducció, contacteu amb Ivan Vilata i Balaguer
    <ivan@selidor.net>.

en: To view all messages, limit to "all".
ca: Per a veure tots els missatges, limiteu a «all».

en: To:
ca: Destinatari:

en: Toggle display of subparts
ca: Activa o desactiva la visualització de les subparts.

en: Top of message is shown.
ca: L’inici del missatge ja és visible.

en: Trusted
ca: Confiat

en: Trying to extract PGP keys...
ca: S’està provant d’extreure les claus PGP…

en: Trying to extract S/MIME certificates...
ca: S’està provant d’extreure els certificats S/MIME…

en: Trying to reconnect...
ca: S’està provant de reconnectar…

en: Tunnel error talking to %s: %s
ca: Error al túnel establert amb «%s»: %s

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
ca: El túnel a «%s» ha tornat l’error %d: %s

en: Type '%s' to background compose session.
ca: Premeu «%s» per a enviar al segon pla la sessió de redacció.

en: Unable to append to trash folder
ca: No s’ha pogut afegir a la carpeta paperera.

en: Unable to attach %s!
ca: No s’ha pogut adjuntar «%s».

en: Unable to attach!
ca: No s’ha pogut adjuntar.

en: Unable to create SSL context
ca: No s’ha pogut crear el context SSL.

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version.
ca: No s’han pogut recollir les capçaleres d’aquesta versió de servidor IMAP.

en: Unable to get certificate from peer
ca: No s’ha pogut obtenir el certificat del servidor.

en: Unable to leave messages on server.
ca: No s’han pogut deixar els missatges al servidor.

en: Unable to lock mailbox!
ca: No s’ha pogut blocar la bústia.

en: Unable to open autocrypt database %s
ca: No s’ha pogut obrir la base de dades d’Autocrypt «%s».

en: Unable to open mailbox %s
ca: No s’ha pogut obrir la bústia «%s».

en: Unable to open temporary file!
ca: No s’ha pogut obrir el fitxer temporal.

en: Unable to save attachments to %s.  Using cwd
ca: No s’han pogut desar les adjuncions a «%s», s’emprarà el directori actual.

en: Unable to write %s!
ca: No s’ha pogut escriure «%s».

en: Undel
ca: Recupera

en: Undelete messages matching:
ca: Restaura els missatges que concorden amb:

en: Unknown
ca: No es coneix

en: Unknown
ca: Desconegut

en: Unknown Content-Type %s
ca: El valor de «Content-Type» «%s» no és conegut.

en: Unknown SASL profile
ca: El perfil SASL no és conegut.

en: Unsubscribe
ca: Dessubscriure

en: Unsubscribed from %s
ca: S’ha dessubscrit de «%s».

en: Unsubscribing from %s...
ca: S’està dessubscrivint de «%s»…

en: Unsupported mailbox type for appending.
ca: No es poden afegir missatges a les bústies d’aquest tipus.

en: Untag messages matching:
ca: Desmarca els missatges que concorden amb:

en: Unverified
ca: No verificat

en: Uploading message...
ca: S’està penjant el missatge…

en: Usage: set variable=yes|no
ca: Forma d’ús: set variable=yes|no

en: Use '%s' to select a directory
ca: Empreu «%s» per a seleccionar un directori.

en: Use 'toggle-write' to re-enable write!
ca: Habiliteu l’escriptura amb «toggle-write».

en: Use keyID = "%s" for %s?
ca: Voleu emprar l’ID de clau «%s» per a %s?

en: Username at %s:
ca: Nom d’usuari a «%s»:

en: Valid From:
ca: Vàlida des de:

en: Valid To:
ca: Vàlida fins a:

en: Verified
ca: Verificat

en: Verify signature?
ca: Voleu verificar la signatura?

en: Verifying message indexes...
ca: S’estan verificant els índexs dels missatges…

en: View Attachm.
ca: Adjuncs.

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
ca: AVÍS.  Aneu a sobreescriure «%s»; voleu continuar?

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
ca: Avís: NO és segur que la clau pertanya a la persona esmentada a sobre.

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
ca: Avís: L’entrada PKA no concorda amb l’adreça del signatari:

en: WARNING: Server certificate has been revoked
ca: Avís: El certificat del servidor ha estat revocat.

en: WARNING: Server certificate has expired
ca: Avís: El certificat del servidor ha expirat.

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
ca: Avís: El certificat del servidor encara no és vàlid.

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
ca: Avís: El nom d’amfitrió del servidor no concorda amb el del certificat.

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
ca: Avís: El signatari del certificat del servidor no és una CA.

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
ca: Avís: La clau NO PERTANY a la persona esmentada a sobre.

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
ca: Avís: RES indica que la clau pertanya a la persona esmentada a sobre.

en: Waiting for editor to exit
ca: S’està esperant que acabe l’editor…

en: Waiting for fcntl lock... %d
ca: S’està esperant el blocatge amb fcntl()… %d

en: Waiting for flock attempt... %d
ca: S’està esperant el blocatge amb flock()… %d

en: Waiting for response...
ca: S’està esperant una resposta…

en: Warning: '%s' is a bad IDN.
ca: Avís: L’IDN no és vàlid: %s

en: Warning: At least one certification key has expired
ca: Avís: Almenys una de les claus de certificació ha expirat.

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'.
ca: Avís: L’IDN de l’àlies «%2$s» no és vàlid: %1$s

en: Warning: Couldn't save certificate
ca: Avís: No s’ha pogut desar el certificat.

en: Warning: One of the keys has been revoked
ca: Avís: Una de les claus ha estat revocada.

en: Warning: Part of this message has not been signed.
ca: Avís: Part d’aquest missatge no ha estat signat.

en: Warning: Server certificate was signed using an insecure algorithm
ca: Avís: El certificat del servidor s’ha signat emprant un algorisme insegur.

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
ca: Avís: La clau emprada per a crear la signatura expirà en:

en: Warning: The signature expired at:
ca: Avís: La signatura expirà en:

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
ca: Avís: Aquest àlies podria no funcionar.  Voleu reparar‐lo?

en: Warning: clearing unexpected server data before TLS negotiation
ca: Avís: Es descarten dades inesperades del sevidor abans de negociació TLS.

en: Warning: error enabling ssl_verify_partial_chains
ca: Avís: Error en habilitar $ssl_verify_partial_chains.

en: Warning: message contains no From: header
ca: Avís: El missatge no té capçalera «From:».

en: Warning: unable to set TLS SNI host name
ca: Avís: No s’ha pogut establir el nom d’amfitrió per a SNI de TLS.

en: What we have here is a failure to make an attachment
ca: El que ocorre aquí és que no s’ha pogut incloure una adjunció.

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
ca: L’escriptura fallà.  Es desa la bústia parcial a «%s».

en: Write fault!
ca: Error d’escriptura.

en: Write message to mailbox
ca: Escriu el missatge a la bústia

en: Writing %s...
ca: S’està escrivint «%s»…

en: Writing message to %s ...
ca: S’està escrivint el missatge a «%s»…

en: Yes
ca: Sí

en: You already have an alias defined with that name!
ca: Ja heu definit un àlies amb aquest nom.

en: You already have the first chain element selected.
ca: Vos trobeu al primer element de la cadena.

en: You already have the last chain element selected.
ca: Vos trobeu al darrer element de la cadena.

en: You are on the first entry.
ca: Vos trobeu a la primera entrada.

en: You are on the first message.
ca: Vos trobeu sobre el primer missatge.

en: You are on the first page.
ca: Vos trobeu a la primera pàgina.

en: You are on the first thread.
ca: Vos trobeu al primer fil.

en: You are on the last entry.
ca: Vos trobeu a la darrera entrada.

en: You are on the last message.
ca: Vos trobeu sobre el darrer missatge.

en: You are on the last page.
ca: Vos trobeu a la darrera pàgina.

en: You cannot scroll down farther.
ca: No podeu baixar més.

en: You cannot scroll up farther.
ca: No podeu pujar més.

en: You have no aliases!
ca: No teniu cap àlies.

en: You may not delete the only attachment.
ca: No es pot esborrar l’única adjunció.

en: You may only bounce message/rfc822 parts.
ca: Només es poden redirigir parts de tipus «message/rfc822».

en: You may only compose to sender with message/rfc822 parts.
ca: Només es pot redactar al remitent d’una part de tipus «message/rfc822».

en: [%s = %s] Accept?
ca: Voleu acceptar «%s» com a àlies de «%s»?

en: [-- %s output follows%s --]
ca: [-- Eixida de %s%s: --]

en: [-- %s/%s is unsupported
ca: [-- No es pot mostrar «%s/%s».

en: [-- Attachment #%d
ca: [-- Adjunció #%d

en: [-- Autoview stderr of %s --]
ca: [-- Errors de l’ordre de visualització automàtica --]
    [-- «%s». --]

en: [-- Autoview using %s --]
ca: [-- Eixida de l’ordre de visualització automàtica --]
    [-- «%s». --]

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
ca: [-- Inici del missatge PGP. --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
ca: [-- Inici del bloc de clau pública PGP. --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
ca: [-- Inici del missatge PGP signat. --]

en: [-- Begin signature information --]
ca: [-- Inici de la informació de la signatura. --]

en: [-- Can't run %s. --]
ca: [-- No s’ha pogut executar «%s». --]

en: [-- END PGP MESSAGE --]
ca: [-- Final del missatge PGP. --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
ca: [-- Final del bloc de clau pública PGP. --]

en: [-- END PGP SIGNED MESSAGE --]
ca: [-- Final del missatge PGP signat. --]

en: [-- End of OpenSSL output --]
ca: [-- Final de l’eixida d’OpenSSL. --]

en: [-- End of PGP output --]
ca: [-- Final de l’eixida de PGP. --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
ca: [-- Final de les dades xifrades amb PGP/MIME. --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
ca: [-- Final de les dades signades i xifrades amb PGP/MIME. --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
ca: [-- Final de les dades xifrades amb S/MIME. --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
ca: [-- Final de les dades signades amb S/MIME. --]

en: [-- End signature information --]
ca: [-- Final de la informació de la signatura. --]

en: [-- Error:  Could not display any parts of Multipart/Alternative! --]
ca: [-- Error: No s’ha pogut mostrar cap part del «multipart/alternative». --]

en: [-- Error: Missing or bad-format multipart/signed signature! --]
ca: [-- Error: La signatura de «multipart/signed» manca o és feta malbé. --]

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s! --]
ca: [-- Error: El protocol «%s» de «multipart/signed» no és conegut. --]

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess! --]
ca: [-- Error: No s’ha pogut crear el subprocés PGP. --]

en: [-- Error: could not create temporary file! --]
ca: [-- Error: No s’ha pogut crear un fitxer temporal. --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message! --]
ca: [-- Error: No s’ha trobat l’inici del missatge PGP. --]

en: [-- Error: decryption failed --]
ca: [-- Error: El desxifratge ha fallat. --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
ca: [-- Error: El desxifratge ha fallat: %s --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
ca: [-- Error: La part «message/external-body» no té paràmetre «access-type». --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess! --]
ca: [-- Error: No s’ha pogut crear el subprocés OpenSSL. --]

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess! --]
ca: [-- Error: No s’ha pogut crear el subprocés PGP. --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
ca: [-- Les dades següents es troben xifrades amb PGP/MIME: --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
ca: [-- Les dades següents es troben signades i xifrades amb PGP/MIME: --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
ca: [-- Les dades següents es troben xifrades amb S/MIME: --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
ca: [-- Les dades següents es troben xifrades amb S/MIME: --]

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
ca: [-- Les dades següents es troben signades amb S/MIME: --]

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
ca: [-- Les dades següents es troben signades amb S/MIME: --]

en: [-- The following data is signed --]
ca: [-- Les dades següents es troben signades: --]

en: [-- This %s/%s attachment
ca: [-- Aquesta adjunció de tipus «%s/%s» --]
    [--

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
ca: [-- Aquesta adjunció de tipus «%s/%s» no s’inclou, --]

en: [-- This is an attachment
ca: [-- Açò és una adjunció.

en: [-- Type: %s/%s, Encoding: %s, Size: %s --]
ca: [-- Tipus: %s/%s, Codificació: %s, Mida: %s --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures. --]
ca: [-- Avís: No s’ha trobat cap signatura. --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures. --]
ca: [-- Avís: No es poden verificar les signatures «%s/%s». --]

en: [-- and the indicated access-type %s is unsupported --]
ca: [-- i no es pot emprar el mètode d’accés indicat, «%s». --]

en: [-- and the indicated external source has --]
    [-- expired. --]
ca: [-- i la font externa indicada ha expirat. --]

en: [-- name: %s --]
ca: [-- Nom: %s --]

en: [-- on %s --]
ca: [-- amb data %s. --]

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
ca: [No es mostra l’ID d’usuari (DN desconegut).]

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
ca: [No es mostra l’ID d’usuari (codificació no vàlida).]

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
ca: [No es mostra l’ID d’usuari (codificació desconeguda).]

en: [Disabled]
ca: [Inhabilitada]

en: [Expired]
ca: [Expirada]

en: [Invalid]
ca: [No és vàlid]

en: [Revoked]
ca: [Revocada]

en: [invalid date]
ca: [la data no és vàlida]

en: [unable to calculate]
ca: [no s’ha pogut calcular]

en: _maildir_commit_message(): unable to set time on file
ca: _maildir_commit_message(): No s’ha pogut canviar la data del fitxer.

en: accept the chain constructed
ca: Accepta la cadena construïda.

en: active
ca: actiu

en: add, change, or delete a message's label
ca: Afegeix, canvia o esborra etiquetes d’un missatge.

en: aka:
ca: també conegut com a:

en: alias: no address
ca: alias: No s’ha indicat cap adreça.

en: all messages
ca: tots els missatges

en: already read messages
ca: missatges ja llegits

en: ambiguous specification of secret key `%s'
ca: L’especificació de la clau secreta «%s» és ambigua.

en: append a remailer to the chain
ca: Afegeix un redistribuïdor a la cadena.

en: append new query results to current results
ca: Afegeix els resultats d’una consulta nova als resultats actuals.

en: apply next function ONLY to tagged messages
ca: Aplica la funció següent NOMÉS als missatges marcats.

en: apply next function to tagged messages
ca: Aplica la funció següent als missatges marcats.

en: attach a PGP public key
ca: Adjunta una clau pública PGP.

en: attach file(s) to this message
ca: Adjunta fitxers a aquest missatge.

en: attach message(s) to this message
ca: Adjunta missatges a aquest missatge.

en: attachments: invalid disposition
ca: attachments: La disposició no és vàlida.

en: attachments: no disposition
ca: attachments: No s’ha indicat la disposició.

en: badly formatted command string
ca: La cadena d’ordre no té un format vàlid.

en: bind: too many arguments
ca: bind: Sobren arguments.

en: break the thread in two
ca: Parteix el fil en dos.

en: calculate message statistics for all mailboxes
ca: Calcula estadístiques dels missatges de totes les bústies.

en: cannot get certificate common name
ca: No s’ha pogut obtenir el nom comú del certificat.

en: cannot get certificate subject
ca: No s’ha pogut obtenir el subjecte del certificat.

en: capitalize the word
ca: Posa la primera lletra de la paraula en majúscula.

en: certificate owner does not match hostname %s
ca: El propietari del certificat no concorda amb l’amfitrió «%s».

en: certification
ca: certificació

en: change directories
ca: Canvia de directori.

en: check for classic PGP
ca: Comprova si s’ha emprat el PGP clàssic.

en: check mailboxes for new mail
ca: Comprova si hi ha correu nou a les bústies.

en: clear a status flag from a message
ca: Elimina un senyalador d’estat d’un missatge.

en: clear and redraw the screen
ca: Neteja i redibuixa la pantalla.

en: collapse/uncollapse all threads
ca: Plega o desplega tots els fils.

en: collapse/uncollapse current thread
ca: Plega o desplega el fil actual.

en: color: too few arguments
ca: color: Manquen arguments.

en: complete address with query
ca: Completa una adreça fent una consulta.

en: complete filename or alias
ca: Completa el nom de fitxer o l’àlies.

en: compose a new mail message
ca: Redacta un nou missatge de correu.

en: compose new attachment using mailcap entry
ca: Crea una nova adjunció emprant l’entrada de «mailcap».

en: compose new message to the current message sender
ca: Redacta un nou missatge adreçat al remitent de l’actual.

en: contact list owner
ca: Contacta amb el propietari de la llista de correu.

en: convert the word to lower case
ca: Converteix la paraula a minúscules.

en: convert the word to upper case
ca: Converteix la paraula a majúscules.

en: converting
ca: no es farà conversió

en: copy a message to a file/mailbox
ca: Copia un missatge en un fitxer o bústia.

en: could not create temporary folder: %s
ca: No s’ha pogut crear una carpeta temporal: %s

en: could not truncate temporary mail folder: %s
ca: No s’ha pogut truncar una carpeta temporal: %s

en: could not write temporary mail folder: %s
ca: No s’ha pogut escriure en una carpeta temporal: %s

en: create a hotkey macro for the current message
ca: Crea una drecera de teclat per al missatge actual.

en: create a new autocrypt account
ca: Crea un nou compte d’Autocrypt.

en: create a new mailbox (IMAP only)
ca: Crea una nova bústia (només a IMAP).

en: create an alias from a message sender
ca: Crea un àlies partint del remitent d’un missatge.

en: created:
ca: creada en:

en: cryptographically encrypted messages
ca: missatges xifrats criptogràficament

en: cryptographically signed messages
ca: missatges signats criptogràficament

en: cryptographically verified messages
ca: missatges verificats criptogràficament

en: current mailbox shortcut '^' is unset
ca: La drecera «^» a la bústia actual no està establerta.

en: cycle among incoming mailboxes
ca: Canvia entre les bústies d’entrada.

en: dazcun
ca: damnpc

en: default colors not supported
ca: No es permet l’ús de colors per defecte.

en: delete a remailer from the chain
ca: Esborra un redistribuïdor de la cadena.

en: delete all chars on the line
ca: Esborra tots els caràcters de la línia.

en: delete all messages in subthread
ca: Esborra tots els missatges d’un subfil.

en: delete all messages in thread
ca: Esborra tots els missatges d’un fil.

en: delete chars from cursor to end of line
ca: Esborra els caràcters des del cursor fins al final de la línia.

en: delete chars from the cursor to the end of the word
ca: Esborra els caràcters des del cursor fins al final de la paraula.

en: delete messages matching a pattern
ca: Esborra els missatges que concorden amb un patró.

en: delete the char in front of the cursor
ca: Esborra el caràcter anterior al cursor.

en: delete the char under the cursor
ca: Esborra el caràcter sota el cursor.

en: delete the current account
ca: Esborra el compte d’Autocrypt actual.

en: delete the current entry
ca: Esborra l’entrada actual.

en: delete the current entry, bypassing the trash folder
ca: Esborra l’entrada actual, sense emprar la paperera.

en: delete the current mailbox (IMAP only)
ca: Esborra la bústia actual (només a IMAP).

en: delete the word in front of the cursor
ca: Esborra la paraula a l’esquerra del cursor.

en: deleted messages
ca: missatges esborrats

en: descend into a directory
ca: Entra en un directori.

en: dfrsotuzcpl
ca: dortsfcmpae

en: display a message
ca: Mostra un missatge.

en: display full address of sender
ca: Mostra l’adreça completa del remitent.

en: display message and toggle header weeding
ca: Mostra un missatge i oculta o mostra certs camps de la capçalera.

en: display recent history of error messages
ca: Mostra l’historial recent de missatges d’error.

en: display the currently selected file's name
ca: Mostra el nom del fitxer seleccionat actualment.

en: display the keycode for a key press
ca: Mostra el codi d’una tecla premuda.

en: duplicated messages
ca: missatges duplicats

en: eca
ca: xca

en: edit attachment content type
ca: Edita el tipus de contingut d’una adjunció.

en: edit attachment description
ca: Edita la descripció d’una adjunció.

en: edit attachment transfer-encoding
ca: Edita la codificació de transferència d’una adjunció.

en: edit attachment using mailcap entry
ca: Edita l’adjunció emprant l’entrada de «mailcap».

en: edit the BCC list
ca: Edita la llista de còpia oculta (Bcc).

en: edit the CC list
ca: Edita la llista de còpia (Cc).

en: edit the Reply-To field
ca: Edita el camp de resposta (Reply-To).

en: edit the TO list
ca: Edita la llista de destinataris (To).

en: edit the file to be attached
ca: Edita un fitxer a adjuntar.

en: edit the from field
ca: Edita el camp de remitent (From).

en: edit the message
ca: Edita el missatge.

en: edit the message with headers
ca: Edita el missatge amb capçaleres.

en: edit the raw message
ca: Edita un missatge en brut.

en: edit the subject of this message
ca: Edita l’assumpte del missatge (Subject).

en: empty pattern
ca: El patró és buit.

en: encryption
ca: xifratge

en: end of conditional execution (noop)
ca: Termina l’execució condicional (operació nul·la).

en: enter a file mask
ca: Estableix una màscara de fitxers.

en: enter a file to save a copy of this message in
ca: Demana un fitxer on desar una còpia d’aquest missatge.

en: enter a muttrc command
ca: Executa una ordre de «muttrc».

en: error adding recipient `%s': %s
ca: Error en afegir el destinatari «%s»: %s

en: error allocating data object: %s
ca: Error en reservar l’objecte de dades: %s

en: error creating gpgme context: %s
ca: Error en crear el context GPGME: %s

en: error creating gpgme data object: %s
ca: Error en crear l’objecte de dades GPGME: %s

en: error enabling CMS protocol: %s
ca: Error en habilitar el protocol CMS: %s

en: error encrypting data: %s
ca: Error en xifrar les dades: %s

en: error importing key: %s
ca: Error en importar la clau: %s

en: error in pattern at: %s
ca: Error al patró a: %s

en: error reading data object: %s
ca: Error en llegir l’objecte de dades: %s

en: error rewinding data object: %s
ca: Error en rebobinar l’objecte de dades: %s

en: error setting PKA signature notation: %s
ca: Error en establir la notació PKA de la signatura: %s

en: error setting secret key `%s': %s
ca: Error en establir la clau secreta «%s»: %s

en: error signing data: %s
ca: Error en signar les dades: %s

en: error: unknown op %d (report this error).
ca: Error: L’operació %d no és coneguda (informeu d’aquest error).

en: esabfc
ca: xsgacc

en: esabfci
ca: xsgacci

en: esabfco
ca: xsgacco

en: esabfcoi
ca: xsgaccoi

en: esabmfc
ca: xsgamcc

en: esabmfco
ca: xsgamcco

en: esabpfc
ca: xsgapcc

en: esabpfco
ca: xsgapcco

en: eswabfc
ca: xsfgacc

en: eswabfco
ca: xsfgacco

en: exec: no arguments
ca: exec: Manquen arguments.

en: execute a macro
ca: Executa una macro.

en: exit this menu
ca: Abandona aquest menú.

en: expired messages
ca: missatges expirats

en: extract supported public keys
ca: Extreu totes les claus públiques possibles.

en: filter attachment through a shell command
ca: Filtra una adjunció amb una ordre de l’intèrpret.

en: finished
ca: finalitzat

en: flagged messages
ca: missatges amb senyaladors d’important

en: force retrieval of mail from IMAP server
ca: Força l’obtenció del correu d’un servidor IMAP.

en: force viewing of attachment using mailcap
ca: Força la visualització d’una adjunció emprant «mailcap».

en: format error
ca: error de format

en: forward a message with comments
ca: Reenvia un missatge amb comentaris.

en: get a temporary copy of an attachment
ca: Crea una còpia temporal d’una adjunció.

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
ca: Ha fallat gpgme_op_keylist_next(): %s

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
ca: Ha fallat gpgme_op_keylist_start(): %s

en: has been deleted --]
ca: ha estat esborrada --]

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
ca: imap_sync_mailbox: Ha fallat «EXPUNGE».

en: inactive
ca: inactiu

en: insert a remailer into the chain
ca: Insereix un redistribuïdor a la cadena.

en: invalid header field
ca: El camp de capçalera no és vàlid.

en: invoke a command in a subshell
ca: Invoca una ordre en un subintèrpret.

en: jump to an index number
ca: Salta a un número d’índex.

en: jump to parent message in thread
ca: Salta al missatge pare del fil.

en: jump to previous subthread
ca: Salta al subfil anterior.

en: jump to previous thread
ca: Salta al fil anterior.

en: jump to root message in thread
ca: Salta al missatge arrel del fil.

en: jump to the beginning of the line
ca: Salta al començament de la línia.

en: jump to the bottom of the message
ca: Salta al final del missatge.

en: jump to the end of the line
ca: Salta al final de la línia.

en: jump to the next new message
ca: Salta al següent missatge nou.

en: jump to the next new or unread message
ca: Salta al següent missatge nou o no llegit.

en: jump to the next subthread
ca: Salta al subfil següent.

en: jump to the next thread
ca: Salta al fil següent.

en: jump to the next unread message
ca: Salta al següent missatge no llegit.

en: jump to the previous new message
ca: Salta a l’anterior missatge nou.

en: jump to the previous new or unread message
ca: Salta a l’anterior missatge nou o no llegit.

en: jump to the previous unread message
ca: Salta a l’anterior missatge no llegit.

en: jump to the top of the message
ca: Salta a l’inici del missatge.

en: keys matching
ca: Claus que concordem amb

en: link tagged message to the current one
ca: Enllaça el missatge marcat a l’actual.

en: list and select backgrounded compose sessions
ca: Llista i selecciona una sessió de redacció en segon pla.

en: list mailboxes with new mail
ca: Llista les bústies amb correu nou.

en: logout from all IMAP servers
ca: Ix de tots els servidors IMAP.

en: macro: empty key sequence
ca: macro: La seqüència de tecles és buida.

en: macro: too many arguments
ca: macro: Sobren arguments.

en: mail a PGP public key
ca: Envia una clau pública PGP.

en: mailbox shortcut expanded to empty regexp
ca: La drecera a bústia s’ha expandit a l’expressió regular buida.

en: mailcap entry for type %s not found
ca: No s’ha trobat cap entrada pel tipus «%s» a «mailcap»

en: make decoded (text/plain) copy
ca: Crea una còpia descodificada (text/plain) del missatge.

en: make decoded copy (text/plain) and delete
ca: Crea una còpia descodificada (text/plain) del missatge i l’esborra.

en: make decrypted copy
ca: Fa una còpia desxifrada del missatge.

en: make decrypted copy and delete
ca: Fa una còpia desxifrada del missatge i esborra aquest.

en: make the sidebar (in)visible
ca: Mostra o amaga la llista de bústies.

en: manage autocrypt accounts
ca: Gestiona els comptes d’Autocrypt.

en: manual encrypt
ca: xifrar manualment

en: mark the current subthread as read
ca: Marca el subfil actual com a llegit.

en: mark the current thread as read
ca: Marca el fil actual com a llegit.

en: message hotkey
ca: Drecera de teclat per a un missatge.

en: message(s) not deleted
ca: No s’han pogut esborrar els missatges.

en: messages addressed to known mailing lists
ca: missatges adreçats a llistes de correu conegudes

en: messages addressed to subscribed mailing lists
ca: missatges adreçats a llistes de correu subscrites

en: messages addressed to you
ca: missatges adreçats a vós

en: messages from you
ca: missatges enviats per vós

en: messages having an immediate child matching PATTERN
ca: missatges amb fills immediats que concorden amb el PATRÓ

en: messages in collapsed threads
ca: missatges en fils plegats

en: messages in threads containing messages matching PATTERN
ca: missatges en fils que contenen missatges que concorden amb el PATRÓ

en: messages received in DATERANGE
ca: missatges rebuts durant el RANG_DATA

en: messages sent in DATERANGE
ca: missatges enviats en el RANG_DATA

en: messages which contain PGP key
ca: missatges que contenen claus PGP

en: messages which have been replied to
ca: missatges que han estat resposts

en: messages whose CC header matches EXPR
ca: missatges amb capçaleres de còpia (Cc) que concorden amb l’EXPRESSIÓ

en: messages whose From header matches EXPR
ca: missatges amb capçaleres de remitent (From) que concorden amb l’EXPRESSIÓ

en: messages whose From/Sender/To/CC matches EXPR
ca: missatges amb capçaleres From/Sender/To/Cc que concorden amb l’EXPRESSIÓ

en: messages whose Message-ID matches EXPR
ca: missatges amb identificadors (Message-ID) que concorden amb l’EXPRESSIÓ

en: messages whose References header matches EXPR
ca: missatges amb capçaleres de referències (References) que concorden amb l’EXPRESSIÓ

en: messages whose Sender header matches EXPR
ca: missatges amb capçaleres de remitent (Sender) que concorden amb l’EXPRESSIÓ

en: messages whose Subject header matches EXPR
ca: missatges amb capçaleres d’assumpte (Subject) que concorden amb l’EXPRESSIÓ

en: messages whose To header matches EXPR
ca: missatges amb capçaleres de destinatari (To) que concorden amb l’EXPRESSIÓ

en: messages whose X-Label header matches EXPR
ca: missatges amb capçaleres d’etiquetes (X-Label) que concorden amb l’EXPRESSIÓ

en: messages whose body matches EXPR
ca: missatges amb cossos que concorden amb l’EXPRESSIÓ

en: messages whose body or headers match EXPR
ca: missatges amb cossos o capçaleres que concorden amb l’EXPRESSIÓ

en: messages whose header matches EXPR
ca: missatges amb capçaleres que concorden amb l’EXPRESSIÓ

en: messages whose immediate parent matches PATTERN
ca: missatges amb pares immediats que concorden amb el PATRÓ

en: messages whose number is in RANGE
ca: missatges amb números dins del RANG_NUM

en: messages whose recipient matches EXPR
ca: missatges amb destinataris que concorden amb l’EXPRESSIÓ

en: messages whose score is in RANGE
ca: missatges amb una puntuació dins del RANG_NUM

en: messages whose size is in RANGE
ca: missatges amb una mida dins del RANG_NUM

en: messages whose spam tag matches EXPR
ca: missatges amb etiquetes d’spam que concorden amb l’EXPRESSIÓ

en: messages with RANGE attachments
ca: missatges amb un nombre d’adjuncions dins del RANG_NUM

en: messages with a Content-Type matching EXPR
ca: missatges amb tipus (Content-Type) que concorden amb l’EXPRESSIÓ

en: mismatched brackets: %s
ca: Els parèntesis no estan aparellats: %s

en: mismatched parenthesis: %s
ca: Els parèntesis no estan aparellats: %s

en: missing filename.
ca: Manca un nom de fitxer.

en: missing parameter
ca: Manca un paràmetre.

en: missing pattern: %s
ca: Manca el patró: %s

en: mono: too few arguments
ca: mono: Manquen arguments.

en: move attachment down in compose menu list
ca: Mou l’adjunció cap avall a la llista del menú de redacció.

en: move attachment up in compose menu list
ca: Mou l’adjunció cap amunt a la llista del menú de redacció.

en: move entry to bottom of screen
ca: Mou l’indicador al final de la pantalla.

en: move entry to middle of screen
ca: Mou l’indicador al centre de la pantalla.

en: move entry to top of screen
ca: Mou l’indicador al començament de la pantalla.

en: move the cursor one character to the left
ca: Mou el cursor un caràcter a l’esquerra.

en: move the cursor one character to the right
ca: Mou el cursor un caràcter a la dreta.

en: move the cursor to the beginning of the word
ca: Mou el cursor al començament de la paraula.

en: move the cursor to the end of the word
ca: Mou el cursor al final de la paraula.

en: move the highlight to next mailbox
ca: Mou la selecció a la bústia següent.

en: move the highlight to next mailbox with new mail
ca: Mou la selecció a la següent bústia amb correu nou.

en: move the highlight to previous mailbox
ca: Mou la selecció a la bústia anterior.

en: move the highlight to previous mailbox with new mail
ca: Mou la selecció a l’anterior bústia amb correu nou.

en: move the highlight to the first mailbox
ca: Mou la selecció a la primera bústia.

en: move the highlight to the last mailbox
ca: Mou la selecció a la darrera bústia.

en: move to the bottom of the page
ca: Va al final de la pàgina.

en: move to the first entry
ca: Va a la primera entrada.

en: move to the last entry
ca: Va a la darrera entrada.

en: move to the middle of the page
ca: Va al centre de la pàgina.

en: move to the next entry
ca: Va a l’entrada següent.

en: move to the next page
ca: Va a la pàgina següent.

en: move to the next undeleted message
ca: Va al següent missatge no esborrat.

en: move to the previous entry
ca: Va a l’entrada anterior.

en: move to the previous page
ca: Va a la pàgina anterior.

en: move to the previous undeleted message
ca: Va a l’anterior missatge no llegit.

en: move to the top of the page
ca: Va a l’inici de la pàgina.

en: multipart message has no boundary parameter!
ca: El missatge «multipart» no té paràmetre «boundary».

en: mutt_account_getoauthbearer: Command returned empty string
ca: mutt_account_getoauthbearer: L’ordre ha retornat la cadena buida.

en: mutt_account_getoauthbearer: No OAUTH refresh command defined
ca: mutt_account_getoauthbearer: No s’ha definit l’ordre de refresc OAUTH.

en: mutt_account_getoauthbearer: Unable to run refresh command
ca: mutt_account_getoauthbearer: No s’ha pogut executar l’ordre de refresc.

en: mutt_restore_default(%s): error in regexp: %s
ca: mutt_restore_default(%s): Error a l’expressió regular: %s

en: new messages
ca: missatges nous

en: no certfile
ca: No hi ha fitxer de certificat.

en: no mbox
ca: No hi ha bústia.

en: no signature fingerprint available
ca: sense empremta de signatura

en: nospam: no matching pattern
ca: nospam: No s’ha indicat el patró de concordança.

en: not converting
ca: es farà conversió

en: not enough arguments
ca: Manquen arguments.

en: null key sequence
ca: La seqüència de tecles és nul·la.

en: null operation
ca: L’operació nul·la.

en: number overflow
ca: desbordament numèric

en: oac
ca: sac

en: old messages
ca: missatges vells

en: open a different folder
ca: Obri una carpeta diferent.

en: open a different folder in read only mode
ca: Obri una carpeta diferent en mode de només lectura.

en: open highlighted mailbox
ca: Obri la bústia seleccionada.

en: open next mailbox with new mail
ca: Obri la següent bústia amb correu nou.

en: options:
      -A <alias>	expand the given alias
      -a <file> [...] --	attach file(s) to the message
    		the list of files must be terminated with the "--" sequence
      -b <address>	specify a blind carbon-copy (BCC) address
      -c <address>	specify a carbon-copy (CC) address
      -D		print the value of all variables to stdout
ca: Opcions:
      -A ÀLIES             Expandeix l’ÀLIES indicat.
      -a FITXER… --        Adjunta cada FITXER al missatge.  La llista de fitxers
                           ha d’acabar amb l’argument «--».
      -b ADREÇA            Indica una ADREÇA per a la còpia oculta (Bcc).
      -c ADREÇA            Indica una ADREÇA per a la còpia (Cc).
      -D                   Mostra el valor de totes les variables a l’eixida
                           estàndard.

en: out of arguments
ca: Manquen arguments.

en: perform mailing list action
ca: Realitza una acció de la llista de correu.

en: pipe message/attachment to a shell command
ca: Redirigeix un missatge o adjunció a una ordre de l’intèrpret.

en: post to mailing list
ca: Envia a la llista de correu.

en: prefer encrypt
ca: es prefereix xifrar

en: prefix is illegal with reset
ca: El prefix emprat en «reset» no és permès.

en: print the current entry
ca: Imprimeix l’entrada actual.

en: push: too many arguments
ca: push: Sobren arguments.

en: query external program for addresses
ca: Pregunta a un programa extern per una adreça.

en: quote the next typed key
ca: Escriu tal qual la tecla premuda a continuació.

en: recall a postponed message
ca: Recupera un missatge posposat.

en: remail a message to another user
ca: Redirigeix un missatge a un altre destinatari.

en: rename the current mailbox (IMAP only)
ca: Reanomena la bústia actual (només a IMAP).

en: rename/move an attached file
ca: Reanomena (o mou) un fitxer adjunt.

en: reply to a message
ca: Respon a un missatge.

en: reply to all recipients
ca: Respon a tots els destinataris.

en: reply to all recipients preserving To/Cc
ca: Respon a tots els destinataris, mantenint els camps «To» (destinatari) i «Cc» (en còpia).

en: reply to specified mailing list
ca: Respon a la llista de correu indicada.

en: retrieve list archive information
ca: Obté informació sobre els arxius de la llista de correu.

en: retrieve list help
ca: Obté ajuda sobre la llista de correu.

en: retrieve mail from POP server
ca: Obté el correu d’un servidor POP.

en: rms
ca: rcs

en: ro
ca: ru

en: roa
ca: rus

en: roas
ca: rust

en: run ispell on the message
ca: Executa «ispell» (comprovació ortogràfica) sobre el missatge.

en: run: too many arguments
ca: run: Sobren arguments.

en: running
ca: en marxa

en: safco
ca: sgcco

en: safcoi
ca: sgccoi

en: samfco
ca: sgmcco

en: sapfco
ca: sgpcco

en: save changes to mailbox
ca: Desa els canvis realitzats a la bústia.

en: save changes to mailbox and quit
ca: Desa els canvis realitzats a la bústia i ix.

en: save message/attachment to a mailbox/file
ca: Desa un missatge o adjunció en una bústia o fitxer.

en: save this message to send later
ca: Desa aquest missatge per a enviar‐lo més endavant.

en: score: too few arguments
ca: score: Manquen arguments.

en: score: too many arguments
ca: score: Sobren arguments.

en: scroll down 1/2 page
ca: Avança mitja pàgina.

en: scroll down one line
ca: Avança una línia.

en: scroll down through the history list
ca: Es desplaça cap avall a la llista d’historial.

en: scroll the sidebar down 1 page
ca: Avança una pàgina la llista de bústies.

en: scroll the sidebar up 1 page
ca: Endarrereix una pàgina la llista de bústies.

en: scroll up 1/2 page
ca: Endarrereix mitja pàgina.

en: scroll up one line
ca: Endarrereix una línia.

en: scroll up through the history list
ca: Es desplaça cap amunt a la llista d’historial.

en: search backwards for a regular expression
ca: Cerca cap enrere una expressió regular.

en: search for a regular expression
ca: Cerca una expressió regular.

en: search for next match
ca: Cerca la concordança següent.

en: search for next match in opposite direction
ca: Cerca la concordança anterior.

en: search through the history list
ca: Cerca a la llista d’historial.

en: secret key `%s' not found: %s
ca: No s’ha trobat la clau secreta «%s»: %s

en: select a new file in this directory
ca: Selecciona un nou fitxer d’aquest directori.

en: select a new mailbox from the browser
ca: Selecciona una nova bústia del llistat.

en: select a new mailbox from the browser in read only mode
ca: Selecciona una nova bústia en mode de només lectura del llistat.

en: select the current entry
ca: Selecciona l’entrada actual.

en: select the next element of the chain
ca: Selecciona l’element següent de la cadena.

en: select the previous element of the chain
ca: Selecciona l’element anterior de la cadena.

en: send attachment with a different name
ca: Canvia el nom amb què s’enviarà una adjunció.

en: send the message
ca: Envia el missatge.

en: send the message through a mixmaster remailer chain
ca: Envia el missatge per una cadena de redistribuïdors Mixmaster.

en: set a status flag on a message
ca: Estableix un senyalador d’estat d’un missatge.

en: show MIME attachments
ca: Mostra les adjuncions MIME.

en: show PGP options
ca: Mostra les opcions de PGP.

en: show S/MIME options
ca: Mostra les opcions de S/MIME.

en: show autocrypt compose menu options
ca: Mostra les opcions d’Autocrypt del menú de redacció.

en: show currently active limit pattern
ca: Mostra el patró limitant actiu.

en: show only messages matching a pattern
ca: Mostra només els missatges que concorden amb un patró.

en: show the Mutt version number and date
ca: Mostra el número de versió i la data de Mutt.

en: signing
ca: signatura

en: skip beyond headers
ca: Avança fins a passar les capçaleres.

en: skip beyond quoted text
ca: Avança fins al final del text citat.

en: sort messages
ca: Ordena els missatges.

en: sort messages in reverse order
ca: Ordena inversament els missatges.

en: source: error at %s
ca: source: Error a «%s».

en: source: errors in %s
ca: source: Hi ha errors a «%s».

en: source: reading aborted due to too many errors in %s
ca: source: «%s» conté massa errors: s’avorta la lectura.

en: source: too many arguments
ca: source: Sobren arguments.

en: spam: no matching pattern
ca: spam: No s’ha indicat el patró de concordança.

en: subscribe to current mailbox (IMAP only)
ca: Se subscriu a la bústia actual (només a IMAP).

en: subscribe to mailing list
ca: Es subscriu a la llista de correu.

en: superseded messages
ca: missatges reemplaçats

en: swafco
ca: sfgcco

en: sync: mbox modified, but no modified messages! (report this bug)
ca: sync: La bústia és modificada però els missatges no (informeu de l’error).

en: tag messages matching a pattern
ca: Marca els missatges que concorden amb un patró.

en: tag the current entry
ca: Marca l’entrada actual.

en: tag the current subthread
ca: Marca el subfil actual.

en: tag the current thread
ca: Marca el fil actual.

en: tagged messages
ca: missatges marcats

en: this screen
ca: Mostra aquesta pantalla.

en: toggle a message's 'important' flag
ca: Canvia el senyalador «important» d’un missatge.

en: toggle a message's 'new' flag
ca: Canvia el senyalador «nou» d’un missatge.

en: toggle display of quoted text
ca: Oculta o mostra el text citat.

en: toggle disposition between inline/attachment
ca: Canvia la disposició entre en línia o adjunt.

en: toggle recoding of this attachment
ca: Estableix si una adjunció serà recodificada.

en: toggle search pattern coloring
ca: Estableix si cal ressaltar les concordances trobades.

en: toggle the current account active/inactive
ca: Activa o desactiva el compte d’Autocrypt actual.

en: toggle the current account prefer-encrypt flag
ca: Canvia entre preferir xifrar o no amb el compte d’Autocrypt actual.

en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
ca: Canvia entre veure totes les bústies o tan sols les subscrites (només a IMAP).

en: toggle whether the mailbox will be rewritten
ca: Estableix si s’escriuran els canvis a la bústia.

en: toggle whether to browse mailboxes or all files
ca: Estableix si es navegarà només per les bústies d’entrada o per tots els fitxers.

en: toggle whether to delete file after sending it
ca: Estableix si cal esborrar un fitxer una volta enviat.

en: too few arguments
ca: Manquen arguments.

en: too many arguments
ca: Sobren arguments.

en: transpose character under cursor with previous
ca: Transposa el caràcter sota el cursor i l’anterior.

en: unable to determine home directory
ca: No s’ha pogut determinar el directori de l’usuari.

en: unable to determine nodename via uname()
ca: No s’ha pogut determinar el nom de l’amfitrió amb uname().

en: unable to determine username
ca: No s’ha pogut determinar el nom de l’usuari.

en: unattachments: invalid disposition
ca: unattachments: La disposició no és vàlida.

en: unattachments: no disposition
ca: unattachments: No s’ha indicat la disposició.

en: undelete all messages in subthread
ca: Restaura tots els missatges d’un subfil.

en: undelete all messages in thread
ca: Restaura tots els missatges d’un fil.

en: undelete messages matching a pattern
ca: Restaura els missatges que concorden amb un patró.

en: undelete the current entry
ca: Restaura l’entrada actual.

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s.
ca: unhook: No es pot esborrar un «%s» des d’un «%s».

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook.
ca: unhook: No es pot fer «unhook *» des d’un «hook».

en: unhook: unknown hook type: %s
ca: unhook: El tipus de «hook» no és conegut: %s

en: unknown error
ca: Error desconegut

en: unread messages
ca: missatges no llegits

en: unreferenced messages
ca: missatges no referits per d’altres

en: unsubscribe from current mailbox (IMAP only)
ca: Es dessubscriu de la bústia actual (només a IMAP).

en: unsubscribe from mailing list
ca: Es dessubscriu de la llista de correu.

en: untag messages matching a pattern
ca: Desmarca els missatges que concorden amb un patró.

en: update an attachment's encoding info
ca: Edita la informació de codificació d’un missatge.

en: usage: mutt [<options>] [-z] [-f <file> | -yZ]
           mutt [<options>] [-Ex] [-Hi <file>] [-s <subj>] [-bc <addr>] [-a <file> [...] --] <addr> [...]
           mutt [<options>] [-x] [-s <subj>] [-bc <addr>] [-a <file> [...] --] <addr> [...] < message
           mutt [<options>] -p
           mutt [<options>] -A <alias> [...]
           mutt [<options>] -Q <query> [...]
           mutt [<options>] -D
           mutt -v[v]
ca: Forma d’ús: mutt [OPCIÓ]… [-z] [-f FITXER | -yZ]
                mutt [OPCIÓ]… [-Ex] [-Hi FITXER] [-s ASSUMPTE] [-bc ADREÇA]
                     [-a FITXER… --] ADREÇA…
                mutt [OPCIÓ]… [-x] [-s ASSUMPTE] [-bc ADREÇA] [-a FITXER… --]
                     ADREÇA… < MISSATGE
                mutt [OPCIÓ]… -p
                mutt [OPCIÓ]… -A ÀLIES [-A ÀLIES]…
                mutt [OPCIÓ]… -Q VAR [-Q VAR]…
                mutt [OPCIÓ]… -D
                mutt -v[v]

en: use the current message as a template for a new one
ca: Empra el missatge actual com a plantilla per a un de nou.

en: value is illegal with reset
ca: El valor emprat en «reset» no és permès.

en: verify a PGP public key
ca: Verifica una clau pública PGP.

en: view attachment as text
ca: Mostra una adjunció com a text.

en: view attachment in pager using copiousoutput mailcap entry
ca: Mostra una adjunció en un visor emprant l’entrada de «mailcap» per a eixida copiosa.

en: view attachment using mailcap entry if necessary
ca: Mostra una adjunció emprant l’entrada de «mailcap» si és necessari.

en: view file
ca: Mostra un fitxer.

en: view multipart/alternative
ca: Mostra la part «multipart/alternative».

en: view multipart/alternative as text
ca: Mostra la part «multipart/alternative» com a text.

en: view multipart/alternative in pager using copiousoutput mailcap entry
ca: Mostra la part «multipart/alternative» en un visor emprant l’entrada de «mailcap» per a eixida copiosa.

en: view multipart/alternative using mailcap
ca: Mostra la part «multipart/alternative» emprant «mailcap».

en: view the key's user id
ca: Mostra l’identificador d’usuari d’una clau.

en: wipe passphrase(s) from memory
ca: Esborra de la memòria les frases clau.

en: write the message to a folder
ca: Escriu el missatge en una carpeta.

en: yes
ca: sí

en: yna
ca: snt

en: {internal}
ca: {interna}

en: ~q		write file and quit editor
    ~r file		read a file into the editor
    ~t users	add users to the To: field
    ~u		recall the previous line
    ~v		edit message with the $visual editor
    ~w file		write message to file
    ~x		abort changes and quit editor
    ~?		this message
    .		on a line by itself ends input
ca: ~q                     Escriu el fitxer i abandona l’editor.
    ~r FITXER              Llegeix un FITXER a l’editor.
    ~t USUARIS             Afegeix els USUARIS al camp «To:».
    ~u                     Retorna a la línia anterior.
    ~v                     Edita el missatge amb l’editor $visual.
    ~w FITXER              Escriu el missatge al FITXER.
    ~x                     Avorta els canvis i abandona l’editor.
    ~?                     Mostra aquest missatge.
    .                      A soles en una línia termina l’entrada.

en: ~~		insert a line beginning with a single ~
    ~b addresses	add addresses to the Bcc: field
    ~c addresses	add addresses to the Cc: field
    ~f messages	include messages
    ~F messages	same as ~f, except also include headers
    ~h		edit the message header
    ~m messages	include and quote messages
    ~M messages	same as ~m, except include headers
    ~p		print the message
ca: ~~                     Insereix una línia que comença amb un sol «~».
    ~b ADRECES             Afegeix les ADRECES al camp «Bcc:».
    ~c ADRECES             Afegeix les ADRECES al camp «Cc:».
    ~f MISSATGES           Inclou els MISSATGES.
    ~F MISSATGES           El mateix que «~f», però incloent‐hi també les
                           capçaleres.
    ~h                     Edita la capçalera del missatge.
    ~m MISSATGES           Inclou i cita els MISSATGES.
    ~M MISSATGES           El mateix que «~m», però incloent‐hi també les
                           capçaleres.
    ~p                     Imprimeix el missatge.
