libexif 0.6.25 - en to ar translation catalogue (1255 entries)

en:  (%.02f cd/m^2)
ar:  (%.02f شمعة/م^2)

en:  (%.0f sec.)
ar:  (%.0f ثانية)

en:  (1/%.0f sec.)
ar:  (1/%.0f ثانية)

en:  (35 equivalent: %.0f mm)
ar:  (مكافئ 35: %.0f مم)

en:  (f/%.01f)
ar:  (فتحة/%.01f)

en:  sec.
ar:  ثانية

en: %.02f EV
ar: %.02f قيمة تعريض

en: %.2f mm
ar: %.2f ملم

en: %2.2f meters
ar: %2.2f متر

en: %2.2f mm
ar: %2.2f ملم

en: %i (ms)
ar: %i (م.ث)

en: %i bytes undefined data
ar: %i بايت بيانات غير محددة

en: %i bytes unknown data
ar: %i بايت بيانات غير معروفة

en: %i bytes unknown data:
ar: %i بايت بيانات مجهولة:

en: %i bytes unsupported data type
ar: %i بايت نوع بيانات غير مدعوم

en: %u mm
ar: %u ملم

en: (Editor)
ar: (المحرر)

en: (Photographer)
ar: (المصور)

en: ,
ar: ،

en: 10 frames/sec
ar: 10 إطارات/ثانية

en: 15 frames/sec
ar: 15 إطارات/ثانية

en: 2 Mpixel basic
ar: 2 ميجابكسل أساسي

en: 2 Mpixel fine
ar: 2 ميجابكسل دقيق

en: 2 Mpixel normal
ar: 2 ميجابكسل عادي

en: 2 sec.
ar: 2 ثانية

en: 20 frames/sec
ar: 20 إطارات/ثانية

en: 2304x1728 or 2592x1944
ar: 2304x1728 أو 2592x1944

en: 2560x1920 or 2304x1728
ar: 2560x1920 أو 2304x1728

en: 2816x2212 or 2816x2112
ar: 2816x2212 أو 2816x2112

en: 2nd-curtain sync used
ar: مزامنة الستارة الثانية مستخدمة

en: 2x2 matrix (clockwise)
ar: مصفوفة 2x2 (مع عقارب الساعة)

en: 3008x2008 or 3040x2024
ar: 3008x2008 أو 3040x2024

en: 5 frames/sec
ar: 5 إطارات/ثانية

en: ?
ar: ؟

en: A character string containing a comment about the image, encoded in UTF-16LE.
ar: سلسلة محارف تحتوي على تعليق حول الصورة، مرمزة بـ UTF-16LE.

en: A character string containing key words describing the image, encoded in UTF-16LE.
ar: سلسلة محارف تحتوي على كلمات مفتاحية تصف الصورة، مرمزة بـ UTF-16LE.

en: A character string containing the name of the image creator, encoded in UTF-16LE.
ar: سلسلة محارف تحتوي على اسم منشئ الصورة، مرمزة بـ UTF-16LE.

en: A character string giving the image subject, encoded in UTF-16LE.
ar: سلسلة محارف تعطي موضوع الصورة، مرمزة بـ UTF-16LE.

en: A character string giving the title of the image, encoded in UTF-16LE.
ar: سلسلة محارف تعطي عنوان الصورة، مرمزة بـ UTF-16LE.

en: A character string giving the title of the image. It may be a comment such as "1988 company picnic" or the like. Two-bytes character codes cannot be used. When a 2-bytes code is necessary, the Exif Private tag <UserComment> is to be used.
ar: سلسلة حرفية تعطي عنوان الصورة.

en: A character string recording date and time information relative to UTC (Coordinated Universal Time). The format is "YYYY:MM:DD". The length of the string is 11 bytes including NULL.
ar: سلسلة حرفية تسجل تاريخ ووقت GPS بتنسيق "YYYY:MM:DD".

en: A character string recording the name of the GPS area. The first byte indicates the character code used, and this is followed by the name of the GPS area. Since the Type is not ASCII, NULL termination is not necessary.
ar: سلسلة حرفية تسجل اسم منطقة GPS.

en: A character string recording the name of the method used for location finding. The first byte indicates the character code used, and this is followed by the name of the method. Since the Type is not ASCII, NULL termination is not necessary.
ar: سلسلة حرفية تسجل اسم الطريقة المستخدمة لإيجاد الموقع.

en: A general indication of the kind of data contained in this subfile.
ar: إشارة عامة لنوع البيانات في هذا الملف الفرعي.

en: A pointer to the Exif IFD. Interoperability, Exif IFD has the same structure as that of the IFD specified in TIFF. ordinarily, however, it does not contain image data as in the case of TIFF.
ar: مؤشر إلى Exif IFD.

en: A pointer to the GPS Info IFD. The Interoperability structure of the GPS Info IFD, like that of Exif IFD, has no image data.
ar: مؤشر إلى GPS Info IFD.

en: A tag for Exif users to write keywords or comments on the image besides those in <ImageDescription>, and without the character code limitations of the <ImageDescription> tag. The character code used in the <UserComment> tag is identified based on an ID code in a fixed 8-byte area at the start of the tag data area. The unused portion of the area is padded with NULL ("00.h"). ID codes are assigned by means of registration. The designation method and references for each character code are defined in the specification. The value of CountN is determined based on the 8 bytes in the character code area and the number of bytes in the user comment part. Since the TYPE is not ASCII, NULL termination is not necessary. The ID code for the <UserComment> area may be a Defined code such as JIS or ASCII, or may be Undefined. The Undefined name is UndefinedText, and the ID code is filled with 8 bytes of all "NULL" ("00.H"). An Exif reader that reads the <UserComment> tag must have a function for determining the ID code. This function is not required in Exif readers that do not use the <UserComment> tag. When a <UserComment> area is set aside, it is recommended that the ID code be ASCII and that the following user comment part be filled with blank characters [20.H].
ar: وسم لمستخدمي Exif لكتابة كلمات مفتاحية أو تعليقات على الصورة بالإضافة إلى تلك الموجودة في <ImageDescription>، وبدون قيود رموز المحارف لوسم <ImageDescription>. يُعرف رمز المحارف المستخدم في وسم <UserComment> بناءً على رمز معرف في منطقة ثابتة بحجم 8 بايت في بداية منطقة بيانات الوسم. يُملأ الجزء غير المستخدم من المنطقة بـ NULL ("00.h"). تُخصص رموز المعرفات عن طريق التسجيل. تُحدد طريقة التعيين والمراجع لكل رمز محارف في المواصفات. تُحدد قيمة CountN بناءً على 8 بايت في منطقة رمز المحارف وعدد البايتات في جزء تعليق المستخدم. بما أن النوع ليس ASCII، فإن إنهاء NULL ليس ضرورياً. قد يكون رمز المعرف لمنطقة <UserComment> رمزاً معرّفاً مثل JIS أو ASCII، أو قد يكون غير معرّف. الاسم غير المعرّف هو UndefinedText، ويُملأ رمز المعرف بـ 8 بايت من جميع "NULL" ("00.H"). يجب أن يحتوي قارئ Exif الذي يقرأ وسم <UserComment> على وظيفة لتحديد رمز المعرف. لا تُطلب هذه الوظيفة في قراء Exif الذين لا يستخدمون وسم <UserComment>. عند تخصيص منطقة <UserComment>، يُوصى بأن يكون رمز المعرف ASCII وأن يُملأ جزء تعليق المستخدم التالي بمحارف فارغة [20.H].

en: A tag for manufacturers of Exif writers to record any desired information. The contents are up to the manufacturer.
ar: وسم لمصنعي كتاب Exif لتسجيل أي معلومات مرغوبة. المحتويات متروكة للمصنع.

en: A tag used to record fractions of seconds for the <DateTime> tag.
ar: وسم يُستخدم لتسجيل أجزاء من الثانية لوسم <DateTime>.

en: A tag used to record fractions of seconds for the <DateTimeDigitized> tag.
ar: وسم يُستخدم لتسجيل أجزاء من الثانية لوسم <DateTimeDigitized>.

en: A tag used to record fractions of seconds for the <DateTimeOriginal> tag.
ar: وسم يُستخدم لتسجيل أجزاء من الثانية لوسم <DateTimeOriginal>.

en: A tag used to record the offset from UTC (the time difference from Universal Time Coordinated including daylight  saving  time)  of  the time  of  DateTimeDigitized  tag.  The  format  when  recording  the  offset  is "+|-HH:MM". The part of "+|-" shall be recorded as "+" or "-". When the offset are unknown, all the character spaces except colons (":")should be filled with blank characters, or else the Interoperability field should be filled with blank characters. The character string length is 7 Bytes including NULL for termination. When the field is left blank, it is treated as unknown.
ar: وسم يُستخدم لتسجيل الإزاحة عن التوقيت العالمي المنسق (فرق الوقت عن التوقيت العالمي المنسق بما في ذلك التوقيت الصيفي) لوقت وسم تاريخ ووقت الرقمنة. التنسيق عند تسجيل الإزاحة هو "+|-HH:MM". يُسجل جزء "+|-" كـ "+" أو "-". عندما تكون الإزاحة مجهولة، يجب ملء جميع مسافات المحارف باستثناء النقطتين (":") بمحارف فارغة، وإلا فيجب ملء حقل قابليّة التشغيل البيني بمحارف فارغة. طول سلسلة المحارف هو 7 بايت بما في ذلك NULL للإنهاء. عند ترك الحقل فارغاً، يُعامل كـ مجهول.

en: A tag used to record the offset from UTC (the time difference from Universal Time Coordinated including daylight saving  time)  of  the time  of  DateTimeOriginal  tag.  The  format  when  recording  the  offset  is "+|-HH:MM". The part of "+|-" shall be recorded as "+" or "-". When the offset are unknown, all the character spaces except colons (":")should be filled with blank characters, or else the Interoperability field should be filled with blank characters. The character string length is 7 Bytes including NULL for termination. When the field is left blank, it is treated as unknown.
ar: وسم يُستخدم لتسجيل الإزاحة عن التوقيت العالمي المنسق (فرق الوقت عن التوقيت العالمي المنسق بما في ذلك التوقيت الصيفي) لوقت وسم تاريخ ووقت الأصل. التنسيق عند تسجيل الإزاحة هو "+|-HH:MM". يُسجل جزء "+|-" كـ "+" أو "-". عندما تكون الإزاحة مجهولة، يجب ملء جميع مسافات المحارف باستثناء النقطتين (":") بمحارف فارغة، وإلا فيجب ملء حقل قابليّة التشغيل البيني بمحارف فارغة. طول سلسلة المحارف هو 7 بايت بما في ذلك NULL للإنهاء. عند ترك الحقل فارغاً، يُعامل كـ مجهول.

en: A tag used to record the offset from UTC (the time difference from Universal Time Coordinated including daylight saving time) of the time of DateTime tag. The format when recording the offset is "+|-HH:MM". The part of "+|-" shall be recorded as "+" or "-". When the offset are unknown, all the character spaces except colons (":")should be filled with blank characters, or else the Interoperability field should be filled with blank characters. The character string length is 7 Bytes including NULL for termination. When the field is left blank, it is treated as unknown.
ar: وسم يستخدم لتسجيل الإزاحة عن توقيت UTC.

en: A transfer function for the image, described in tabular style. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in the color space information tag (<ColorSpace>).
ar: دالة نقل للصورة، توصف بأسلوب جدولي.

en: AE Bracket Value
ar: قيمة تدرج التعريض الآلي

en: AE Bracketing
ar: تدرج التعريض الآلي

en: AE Info
ar: معلومات التعريض الآلي

en: AE Setting
ar: إعداد التعريض الآلي

en: AE good
ar: تعريض آلي جيد

en: AE lock
ar: قفل التعريض الآلي

en: AE lock + exposure compensation
ar: قفل التعريض الآلي + تعويض التعريض

en: AF Config
ar: تهيئة التركيز الآلي

en: AF Focus Position
ar: موقع تركيز التركيز الآلي

en: AF Info
ar: معلومات التركيز الآلي

en: AF Info 2
ar: معلومات التركيز الآلي 2

en: AF Info 3
ar: معلومات التركيز الآلي 3

en: AF Micro Adjust
ar: ضبط دقيق للتركيز الآلي

en: AF Point
ar: نقطة التركيز الآلي

en: AF Point Selected
ar: نقطة التركيز الآلي المختارة

en: AF Result
ar: نتيجة التركيز الآلي

en: AF non D lens
ar: عدسة AF غير D

en: AF position: bottom
ar: موقع التركيز الآلي: أسفل

en: AF position: center
ar: موقع التركيز الآلي: مركز

en: AF position: far left
ar: موقع التركيز الآلي: أقصى اليسار

en: AF position: far right
ar: موقع التركيز الآلي: أقصى اليمين

en: AF position: left
ar: موقع التركيز الآلي: يسار

en: AF position: lower-left
ar: موقع التركيز الآلي: أسفل اليسار

en: AF position: lower-right
ar: موقع التركيز الآلي: أسفل اليمين

en: AF position: right
ar: موقع التركيز الآلي: يمين

en: AF position: top
ar: موقع التركيز الآلي: أعلى

en: AF position: upper-left
ar: موقع التركيز الآلي: أعلى اليسار

en: AF position: upper-right
ar: موقع التركيز الآلي: أعلى اليمين

en: AF-D G VR lens
ar: عدسة AF-D G VR

en: AF-D G lens
ar: عدسة AF-D G

en: AF-D VR lens
ar: عدسة AF-D VR

en: AF-D or AF-S lens
ar: عدسة AF-D أو AF-S

en: AI focus AF
ar: تركيز آلي ذكي

en: AI servo AF
ar: تركيز آلي مؤازر ذكي

en: APP Tag too short.
ar: وسم APP قصير جداً.

en: Action
ar: حركة

en: Active DLighting
ar: إضاءة D نشطة

en: Adapter
ar: مهيئ

en: Add, correct and remove entries to get EXIF data that follows the specification.
ar: إضافة وتصحيح وإزالة المدخلات للحصول على بيانات EXIF تتبع المواصفات.

en: Adjust exposure
ar: اضبط التعريض

en: Adobe RGB
ar: أدوبي RGB

en: All
ar: الكل

en: Altitude
ar: الارتفاع

en: Altitude Reference
ar: مرجع الارتفاع

en: Ambience_Info
ar: معلومات المحيط

en: Aperture
ar: الفتحة

en: Aperture Value
ar: قيمة فتحة العدسة

en: Aperture priority
ar: أولوية الفتحة

en: Aperture priority AE
ar: تعريض آلي مع أولوية الفتحة

en: Aquarium
ar: حوض أسماك

en: Artist
ar: الفنان

en: Aspect Info
ar: معلومات النسبة

en: Auto
ar: آليّ

en: Auto (100-400%)
ar: آلي (100-400%)

en: Auto AF Point
ar: نقطة تركيز آلي آلي

en: Auto AF point selection
ar: اختيار آلي لنقطة التركيز الآلي

en: Auto Bracketing
ar: تدريج آلي

en: Auto Exposure Check
ar: فحص التعريض الآلي

en: Auto Focus Check
ar: فحص التركيز الآلي

en: Auto ISO
ar: ISO آلي

en: Auto Rotate
ar: تدوير آلي

en: Auto bracket
ar: تدرج آلي

en: Auto exposure
ar: تعريض آلي

en: Auto high
ar: آلي مرتفع

en: Auto white balance
ar: توازن أبيض آلي

en: Auto, did not fire
ar: آلي، لم يطلق

en: Auto, did not fire, red-eye reduction
ar: آلي، لم يطلق، تقليل العين الحمراء

en: Auto, fired
ar: آلي، أطلق

en: Auto, fired, red-eye reduction
ar: آلي، أطلق، تقليل العين الحمراء

en: Auto, red-eye reduction
ar: آلي، تقليل العين الحمراء

en: Auto-selected
ar: مختار آلياً

en: Autofocus Points Used
ar: نقاط التركيز الآلي المستخدمة

en: Automatic
ar: آلي

en: Autumn
ar: الخريف

en: Av-priority
ar: أولوية الفتحة

en: Average
ar: متوسط

en: Avg
ar: متوسط

en: Battery Info
ar: معلومات البطارية

en: Battery Level
ar: مستوى البطارية

en: Battery Type
ar: نوع البطارية

en: Beach
ar: شاطئ

en: Bearing of Destination
ar: اتجاه الوجهة

en: Best
ar: الأفضل

en: Bestshot Mode
ar: وضع أفضل لقطة

en: Better
ar: أفضل

en: Bits per Sample
ar: بت لكل عينة

en: Black & White Mode
ar: وضع أبيض وأسود

en: Black & white
ar: أبيض وأسود

en: Black Level
ar: مستوى الأسود

en: Black Point
ar: نقطة سوداء

en: Blue Balance
ar: توازن الأزرق

en: Blur Check
ar: فحص الضبابية

en: Blur warning
ar: تحذير ضبابية

en: Body Serial Number
ar: الرقم التسلسلي لجسم الكاميرا

en: Bottom
ar: أسفل

en: Bottom to top
ar: من الأسفل إلى الأعلى

en: Bottom-center
ar: أسفل الوسط

en: Bottom-left
ar: أسفل اليسار

en: Bottom-right
ar: أسفل اليمين

en: Bracketing
ar: اختلاف الإعدادات

en: Bright+
ar: سطوع+

en: Bright-
ar: سطوع-

en: Brightness
ar: السطوع

en: Brightness Value
ar: قيمة السطوع

en: Bulb Duration
ar: مدة المصباح

en: Byte at position %i: 0x%02x
ar: بايت في الموقع %i: 0x%02x

en: CCD Scan Mode
ar: وضع مسح CCD

en: CCD Sensitivity
ar: حساسية CCD

en: CCS ISO Sensitivity
ar: حساسية CCS ISO

en: CFA Pattern
ar: نمط CFA

en: CMOS Serial Number
ar: الرقم التسلسلي لـ CMOS

en: Camera ID
ar: معرف الكاميرا

en: Camera Info
ar: معلومات الكاميرا

en: Camera Owner Name
ar: اسم مالك الكاميرا

en: Camera Temperature
ar: حرارة الكاميرا

en: Camera Type
ar: نوع الكاميرا

en: Candlelight
ar: ضوء الشموع

en: Canon EF 100-300mm F5.6L
ar: كانون EF 100-300mm F5.6L

en: Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS
ar: كانون EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS

en: Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS + x1.4
ar: كانون EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS + x1.4

en: Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS + x2
ar: كانون EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS + x2

en: Canon EF 100mm f/2
ar: كانون EF 100mm f/2

en: Canon EF 100mm f/2.8 Macro
ar: كانون EF 100mm f/2.8 Macro

en: Canon EF 135mm f/2L
ar: كانون EF 135mm f/2L

en: Canon EF 15mm f/2.8
ar: كانون EF 15mm f/2.8

en: Canon EF 16-35mm f/2.8L
ar: كانون EF 16-35mm f/2.8L

en: Canon EF 17-40mm f/4L
ar: كانون EF 17-40mm f/4L

en: Canon EF 180mm Macro f/3.5L or Sigma 180mm EX HSM Macro f/3.5
ar: كانون EF 180mm Macro f/3.5L أو سيجما 180mm EX HSM Macro f/3.5

en: Canon EF 20-35mm f/3.5-4.5 USM
ar: كانون EF 20-35mm f/3.5-4.5 USM

en: Canon EF 200mm f/1.8L
ar: كانون EF 200mm f/1.8L

en: Canon EF 200mm f/2.8L
ar: كانون EF 200mm f/2.8L

en: Canon EF 200mm f/2.8L II
ar: كانون EF 200mm f/2.8L II

en: Canon EF 24-105mm f/4L IS
ar: كانون EF 24-105mm f/4L IS

en: Canon EF 24-70mm f/2.8L
ar: كانون EF 24-70mm f/2.8L

en: Canon EF 24-85mm f/3.5-4.5 USM
ar: كانون EF 24-85mm f/3.5-4.5 USM

en: Canon EF 24mm f/2.8 or Sigma 15mm f/2.8 EX Fisheye
ar: كانون EF 24mm f/2.8 أو سيجما 15mm f/2.8 EX Fisheye

en: Canon EF 28-105mm f/3.5-4.5 USM
ar: كانون EF 28-105mm f/3.5-4.5 USM

en: Canon EF 28-105mm f/4-5.6
ar: كانون EF 28-105mm f/4-5.6

en: Canon EF 28-135mm f/3.5-5.6 IS
ar: كانون EF 28-135mm f/3.5-5.6 IS

en: Canon EF 28-200mm f/3.5-5.6
ar: كانون EF 28-200mm f/3.5-5.6

en: Canon EF 28-70mm f/2.8L or Sigma 24-70mm EX f/2.8
ar: كانون EF 28-70mm f/2.8L أو سيجما 24-70mm EX f/2.8

en: Canon EF 28-80 f/3.5-5.6 USM IV
ar: كانون EF 28-80 f/3.5-5.6 USM IV

en: Canon EF 28-80mm f/3.5-5.6
ar: كانون EF 28-80mm f/3.5-5.6

en: Canon EF 28mm f/1.8 USM
ar: كانون EF 28mm f/1.8 USM

en: Canon EF 28mm f/2.8
ar: كانون EF 28mm f/2.8

en: Canon EF 300mm f/2.8L
ar: كانون EF 300mm f/2.8L

en: Canon EF 300mm f/2.8L IS
ar: كانون EF 300mm f/2.8L IS

en: Canon EF 300mm f/4L IS
ar: كانون EF 300mm f/4L IS

en: Canon EF 35-350mm f/3.5-5.6L
ar: كانون EF 35-350mm f/3.5-5.6L

en: Canon EF 35-80mm f/4-5.6
ar: كانون EF 35-80mm f/4-5.6

en: Canon EF 35mm f/1.4L
ar: كانون EF 35mm f/1.4L

en: Canon EF 35mm f/2
ar: كانون EF 35mm f/2

en: Canon EF 400mm f/2.8L
ar: كانون EF 400mm f/2.8L

en: Canon EF 400mm f/2.8L + x2
ar: كانون EF 400mm f/2.8L + x2

en: Canon EF 400mm f/4 DO IS
ar: كانون EF 400mm f/4 DO IS

en: Canon EF 500mm f/4.5L
ar: كانون EF 500mm f/4.5L

en: Canon EF 500mm f/4L IS
ar: كانون EF 500mm f/4L IS

en: Canon EF 50mm F1.2L USM
ar: كانون EF 50mm F1.2L USM

en: Canon EF 50mm f/1.0L
ar: كانون EF 50mm f/1.0L

en: Canon EF 50mm f/1.4
ar: كانون EF 50mm f/1.4

en: Canon EF 50mm f/1.8
ar: كانون EF 50mm f/1.8

en: Canon EF 50mm f/1.8 MkII
ar: كانون EF 50mm f/1.8 MkII

en: Canon EF 600mm f/4L IS
ar: كانون EF 600mm f/4L IS

en: Canon EF 70-200mm f/2.8 L
ar: كانون EF 70-200mm f/2.8 L

en: Canon EF 70-200mm f/2.8 L + x1.4
ar: كانون EF 70-200mm f/2.8 L + x1.4

en: Canon EF 70-200mm f/2.8 L + x2
ar: كانون EF 70-200mm f/2.8 L + x2

en: Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM
ar: كانون EF 70-200mm f/2.8L IS II USM

en: Canon EF 70-200mm f/2.8L IS USM
ar: كانون EF 70-200mm f/2.8L IS USM

en: Canon EF 70-200mm f/2.8L IS USM + x1.4
ar: كانون EF 70-200mm f/2.8L IS USM + x1.4

en: Canon EF 70-200mm f/2.8L IS USM + x2
ar: كانون EF 70-200mm f/2.8L IS USM + x2

en: Canon EF 70-200mm f/4L
ar: كانون EF 70-200mm f/4L

en: Canon EF 70-200mm f/4L IS USM
ar: كانون EF 70-200mm f/4L IS USM

en: Canon EF 70-300mm F4-5.6 IS USM
ar: كانون EF 70-300mm F4-5.6 IS USM

en: Canon EF 70-300mm f/4.5-5.6 DO IS USM
ar: كانون EF 70-300mm f/4.5-5.6 DO IS USM

en: Canon EF 75-300mm f/4-5.6
ar: كانون EF 75-300mm f/4-5.6

en: Canon EF 75-300mm f/4-5.6 IS
ar: كانون EF 75-300mm f/4-5.6 IS

en: Canon EF 80-200mm f/2.8L
ar: كانون EF 80-200mm f/2.8L

en: Canon EF 85mm f/1.2L
ar: كانون EF 85mm f/1.2L

en: Canon EF 85mm f/1.8 USM
ar: كانون EF 85mm f/1.8 USM

en: Canon EF 90-300mm f/4.5-5.6
ar: كانون EF 90-300mm f/4.5-5.6

en: Canon EF-S 17-85mm f4-5.6 IS USM
ar: كانون EF-S 17-85mm f4-5.6 IS USM

en: Canon EF-S 18-55mm f/3.5-4.5 USM
ar: كانون EF-S 18-55mm f/3.5-4.5 USM

en: Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6
ar: كانون EF-S 18-55mm f/3.5-5.6

en: Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II
ar: كانون EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II

en: Canon EF-S10-22mm F3.5-4.5 USM
ar: كانون EF-S10-22mm F3.5-4.5 USM

en: Canon EF-S60mm F2.8 Macro USM
ar: كانون EF-S60mm F2.8 Macro USM

en: Canon Flags
ar: أعلام كانون

en: Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo
ar: كانون MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo

en: Canon TS-E 24mm f/3.5L
ar: كانون TS-E 24mm f/3.5L

en: Canon TS-E 45mm f/2.8
ar: كانون TS-E 45mm f/2.8

en: Canon TS-E 90mm f/2.8
ar: كانون TS-E 90mm f/2.8

en: Capture Editor Data
ar: بيانات محرر الالتقاط

en: Capture Editor Version
ar: إصدار محرر الالتقاط

en: Capture Mode
ar: وضع الالتقاط

en: Categories
ar: الفئات

en: Center
ar: مركز

en: Center-right
ar: وسط اليمين

en: Center-weight
ar: تركيز على المركز

en: Center-weighted average
ar: متوسط مرجح للمركز

en: Centered
ar: ممركز

en: Centimeter
ar: سنتيمتر

en: Chromaticity Saturation
ar: تشبع اللونية

en: Chunky format
ar: تنسيق مكتنز

en: Close
ar: قريب

en: Close view
ar: رؤية قريبة

en: Cloudy
ar: غائم

en: Cloudy weather
ar: جو غائم

en: Co-sited
ar: موقع مشترك

en: Color
ar: لون

en: Color Adjustment Mode
ar: وضع ضبط الألوان

en: Color Balance
ar: توازن اللون

en: Color Control
ar: التحكم في الألوان

en: Color Information
ar: معلومات اللون

en: Color Matrix
ar: مصفوفة الألوان

en: Color Matrix Number
ar: رقم مصفوفة الألوان

en: Color Mode
ar: وضع اللون

en: Color Mode (?)
ar: وضع اللون (?)

en: Color Space
ar: الفضاء اللوني

en: Color Temperature
ar: حرارة اللون

en: Color Temperature Auto
ar: حرارة اللون آلي

en: Color Tone
ar: نغمة اللون

en: Color accent
ar: تركيز لوني

en: Color sequential area sensor
ar: مستشعر منطقة ألوان تتابعي

en: Color sequential linear sensor
ar: مستشعر خطي ألوان تتابعي

en: Color swap
ar: تبديل الألوان

en: Colors
ar: ألوان

en: Compact
ar: مدمج

en: Components Configuration
ar: ضبط المكونات

en: Composite Image
ar: صورة مركبة

en: Composite image captured while shooting
ar: صورة مركبة لُقطت أثناء التصوير

en: Compressed Bits per Pixel
ar: بتات مضغوطة لكل بكسل

en: Compression
ar: الضغط

en: Compression Ratio
ar: نسبة الضغط

en: Continuous
ar: مستمر

en: Continuous Sequence Number
ar: رقم التسلسل المستمر

en: Continuous Taking
ar: التقاط مستمر

en: Continuous, high
ar: مستمر، مرتفع

en: Continuous, low
ar: مستمر، منخفض

en: Continuous, speed priority
ar: مستمر، أولوية السرعة

en: Contrast
ar: التباين

en: Contrast Curve
ar: منحنى التباين

en: Contrast Info
ar: معلومات التباين

en: Contrast Setting
ar: ضبط التباين

en: Contrast+
ar: تباين+

en: Contrast-
ar: تباين-

en: Control Mode
ar: وضع التحكم

en: Converter
ar: محول

en: Cool white fluorescent
ar: فلورسنت أبيض بارد

en: Copyright
ar: حقوق النشر

en: Copyright information. In this standard the tag is used to indicate both the photographer and editor copyrights. It is the copyright notice of the person or organization claiming rights to the image. The Interoperability copyright statement including date and rights should be written in this field; e.g., "Copyright, John Smith, 19xx. All rights reserved.". In this standard the field records both the photographer and editor copyrights, with each recorded in a separate part of the statement. When there is a clear distinction between the photographer and editor copyrights, these are to be written in the order of photographer followed by editor copyright, separated by NULL (in this case, since the statement also ends with a NULL, there are two NULL codes) (see example 1). When only the photographer is given, it is terminated by one NULL code (see example 2). When only the editor copyright is given, the photographer copyright part consists of one space followed by a terminating NULL code, then the editor copyright is given (see example 3). When the field is left blank, it is treated as unknown.
ar: معلومات حقوق النشر. في هذا المعيار، يُستخدم الوسم للإشارة لحقوق المصور والمحرر.

en: Corrupt data
ar: بيانات تالفة

en: Cosina 100mm f/3.5 Macro AF
ar: كوزينا 100mm f/3.5 Macro AF

en: Creative
ar: إبداعي

en: Creative program (biased toward depth of field)
ar: برنامج إبداعي (منحاز لعمق المجال)

en: Creative program (biased toward fast shutter speed)
ar: برنامج إبداعي (منحاز لسرعة غالق عالية)

en: Crop Area
ar: منطقة الاقتطاع

en: Crop HiSpeed
ar: اقتطاع سريع جداً

en: Crop Info
ar: معلومات الاقتصاص

en: Custom
ar: مخصص

en: Custom 1
ar: مخصص 1

en: Custom 2
ar: مخصص 2

en: Custom Functions
ar: وظائف مخصصة

en: Custom Functions 2
ar: وظائف مخصصة 2

en: Custom Picture Style Filename
ar: اسم ملف نمط الصورة المخصص

en: Custom Rendered
ar: مُصيّر مخصص

en: Custom process
ar: معالجة مخصصة

en: Dark pet
ar: حيوان أليف داكن

en: Data Dump
ar: تفريغ البيانات

en: Date
ar: التاريخ

en: Date Stamp Mode
ar: وضع ختم التاريخ

en: Date and Time
ar: التاريخ والوقت

en: Date and Time (Digitized)
ar: التاريخ والوقت (الرقمنة)

en: Date and Time (Original)
ar: التاريخ والوقت (الأصلي)

en: Day white fluorescent
ar: فلورسنت أبيض نهاري

en: Daylight
ar: ضوء النهار

en: Daylight Savings
ar: توقيت صيفي

en: Daylight fluorescent
ar: فلورسنت ضوء النهار

en: Debugging information
ar: معلومات تنقيح

en: Debugging information is available.
ar: معلومات التنقيح متوفرة.

en: Default
ar: مبدئي

en: Defined by Adobe Corporation to enable TIFF Trees within a TIFF file.
ar: عُرف بواسطة شركة أدوبي للسماح بأشجار TIFF داخل ملف TIFF.

en: Deflate/ZIP compression
ar: ضغط Deflate/ZIP

en: Destination City
ar: مدينة الوجهة

en: Destination City Code
ar: رمز مدينة الوجهة

en: Destination DST
ar: توقيت صيفي للوجهة

en: Destination Daylight Savings Time
ar: التوقيت الصيفي للوجهة

en: Development Dynamic Range Wide Mode
ar: تطوير وضع النطاق الديناميكي العريض

en: Device Setting Description
ar: وصف إعدادات الجهاز

en: Digital Gain
ar: الزيادة الرقمية

en: Digital Zoom
ar: تقريب رقمي

en: Digital Zoom Ratio
ar: نسبة التقريب الرقمي

en: Digital filter
ar: مرشح رقمي

en: Digital filter?
ar: مرشح رقمي؟

en: Digital macro
ar: ماكرو رقمي

en: Direction of Movement
ar: اتجاه الحركة

en: Directly photographed
ar: مصورة مباشرة

en: Display Aperture
ar: فتحة العرض

en: Distance of photographed object in millimeters.
ar: مسافة الكائن المصور بالمليمترات.

en: Distance to Destination
ar: المسافة إلى الوجهة

en: Distant
ar: بعيد

en: Distant view
ar: رؤية بعيدة

en: Distort Info
ar: معلومات التشويه

en: Do not change maker note
ar: لا تغير ملاحظة الصانع

en: Document Name
ar: اسم المستند

en: Drive Mode
ar: وضع القيادة

en: Dust Removal Data
ar: بيانات إزالة الغبار

en: Dynamic Range
ar: النطاق الديناميكي

en: Dynamic Range Wide Mode
ar: وضع النطاق الديناميكي العريض

en: EOS high-end
ar: EOS فئة عليا

en: EOS mid-range
ar: EOS فئة متوسطة

en: EXIF header not found.
ar: ترويسة EXIF غير موجودة.

en: EXIF marker not found.
ar: علامة EXIF غير موجودة.

en: East or West Longitude
ar: خط طول شرقي أو غربي

en: Easy Shooting Mode
ar: وضع التصوير السهل

en: Easy shooting
ar: تصوير سهل

en: Economy
ar: اقتصادي

en: Encodes time zone of camera clock relative to GMT.
ar: يرمز المنطقة الزمنية لساعة الكاميرا بالنسبة لتوقيت جرينتش.

en: Enhancement
ar: تحسين

en: Epson Image Height
ar: ارتفاع صورة إبسون

en: Epson Image Width
ar: عرض صورة إبسون

en: Epson Software Version
ar: إصدار برمجيات إبسون

en: Evaluative
ar: تقييمي

en: Exif Version
ar: إصدار Exif

en: Exif Version %d.%d
ar: إصدار Exif %d.%d

en: Exposure Bias
ar: انحياز التعريض

en: Exposure Bracket Value
ar: قيمة اختلاف التعريض

en: Exposure Compensation
ar: تعويض التعريض

en: Exposure Index
ar: مؤشر التعريض

en: Exposure Mode
ar: وضع التعريض

en: Exposure Program
ar: برنامج التعريض

en: Exposure Time
ar: وقت التعريض

en: Exposure Tuning
ar: ضبط التعريض

en: Exposure compensation
ar: تعويض التعريض

en: Exposure time, given in seconds (sec).
ar: وقت التعريض، يُعطى بالثواني.

en: Exposurediff ?
ar: فرق التعريض ؟

en: External
ar: خارجي

en: External 1
ar: خارجي 1

en: External 2
ar: خارجي 2

en: External 3
ar: خارجي 3

en: External Flash Bounce
ar: ارتداد الفلاش الخارجي

en: External Flash Exposure Compensation
ar: تعويض تعريض الفلاش الخارجي

en: External Flash G Value
ar: قيمة G للفلاش الخارجي

en: External Flash Mode
ar: وضع الفلاش الخارجي

en: External Flash Zoom
ar: تقريب الفلاش الخارجي

en: External flash
ar: وميض خارجي

en: F-B&W
ar: F-أبيض وأسود

en: F-Chrome
ar: F-كروم

en: F-Number
ar: الرقم البؤري

en: F-Standard
ar: F-قياسي

en: F0/Standard
ar: F0/قياسي

en: F1/Studio portrait
ar: F1/بورتريه استوديو

en: F1a/Professional portrait
ar: F1a/بورتريه احترافي

en: F1b/Professional portrait
ar: F1b/بورتريه احترافي

en: F1c/Professional portrait
ar: F1c/بورتريه احترافي

en: F2/Fujichrome
ar: F2/فوجيكروم

en: F3/Studio portrait Ex
ar: F3/بورتريه استوديو إضافي

en: F4/Velvia
ar: F4/فيلفيا

en: FP sync enabled
ar: مزامنة FP مفعلة

en: FP sync used
ar: مزامنة FP مستخدمة

en: Face Detect
ar: كشف الوجه

en: Face Detect 1
ar: كشف الوجه 1

en: Face Detect 2
ar: كشف الوجه 2

en: Face Detect 3
ar: كشف الوجه 3

en: Faithful
ar: مخلص

en: Far range
ar: مدى بعيد

en: Fast
ar: سريع

en: Fast shutter
ar: غالق سريع

en: File Info
ar: معلومات الملف

en: File Length
ar: طول الملف

en: File Source
ar: مصدر الملف

en: Fill
ar: ملء

en: Fill Order
ar: ترتيب الملء

en: Film Simulation Mode
ar: وضع محاكاة الفيلم

en: Film simulation mode
ar: وضع محاكاة الفيلم

en: Filter Info
ar: معلومات المرشح

en: Fine
ar: جيد

en: Fine weather
ar: جو صحو

en: Fine, HQ
ar: دقيق، HQ

en: Fine, RAW
ar: دقيق، RAW

en: Fine, SHQ
ar: دقيق، SHQ

en: Fine, SQ
ar: دقيق، SQ

en: Fine, SQ1
ar: دقيق، SQ1

en: Fine, SQ2
ar: دقيق، SQ2

en: Fine, super high
ar: دقيق، مرتفع جداً

en: FinePix Color
ar: لون FinePix

en: Finer
ar: أدق

en: Fireworks
ar: ألعاب نارية

en: Firmware Revision
ar: مراجعة البرمجيات الثابتة

en: Firmware Version
ar: نسخة البرمجيات الثابتة

en: Fisheye on
ar: عين سمكة مفعّلة

en: Fixed
ar: ثابت

en: Fixed center
ar: مركز ثابت

en: Flash
ar: وميض

en: Flash Activity
ar: نشاط الوميض

en: Flash Charge Level
ar: مستوى شحن الفلاش

en: Flash Details
ar: تفاصيل الوميض

en: Flash Device
ar: جهاز الفلاش

en: Flash Distance
ar: مسافة الوميض

en: Flash Energy
ar: طاقة الفلاش

en: Flash Exposure Bracket Value
ar: قيمة اختلاف تعريض الفلاش

en: Flash Exposure Comp
ar: تعويض تعريض الفلاش

en: Flash Exposure Compensation
ar: تعويض تعريض الوميض

en: Flash Firing Strength Compensation
ar: تعويض قوة إطلاق الفلاش

en: Flash Guide Number
ar: رقم دليل الوميض

en: Flash Info
ar: معلومات الفلاش

en: Flash Mode
ar: وضع الوميض

en: Flash Setting
ar: ضبط الفلاش

en: Flash Used
ar: الفلاش مستخدم

en: Flash did not fire
ar: الوميض لم يطلق

en: Flash did not fire, auto mode
ar: لم يطلق الوميض، الوضع الآلي

en: Flash did not fire, auto mode, red-eye reduction mode
ar: لم يطلق الوميض، وضع آلي، وضع تقليل العين الحمراء

en: Flash did not fire, compulsory flash mode
ar: لم يطلق الوميض، وضع الوميض الإجباري

en: Flash fired
ar: أطلق الوميض

en: Flash fired, auto mode
ar: أطلق الوميض، الوضع الآلي

en: Flash fired, auto mode, red-eye reduction mode
ar: أطلق الوميض، وضع آلي، وضع تقليل العين الحمراء

en: Flash fired, auto mode, return light detected
ar: أطلق الوميض، الوضع الآلي، كُشف الضوء الراجع

en: Flash fired, auto mode, return light detected, red-eye reduction mode
ar: أطلق الوميض، وضع آلي، كُشف الضوء الراجع، تقليل العين الحمراء

en: Flash fired, auto mode, return light not detected
ar: أطلق الوميض، الوضع الآلي، لم يُكتشف الضوء الراجع

en: Flash fired, auto mode, return light not detected, red-eye reduction mode
ar: أطلق الوميض، وضع آلي، لم يُكتشف الضوء الراجع، تقليل العين الحمراء

en: Flash fired, compulsory flash mode
ar: أطلق الوميض، وضع الوميض الإجباري

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode
ar: أطلق الوميض، وضع إجباري، وضع تقليل العين الحمراء

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode, return light detected
ar: أطلق الوميض، وضع إجباري، تقليل العين الحمراء، كُشف الضوء الراجع

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode, return light not detected
ar: أطلق الوميض، وضع إجباري، تقليل العين الحمراء، لم يُكتشف الضوء الراجع

en: Flash fired, compulsory flash mode, return light detected
ar: أطلق الوميض، وضع الوميض الإجباري، كُشف الضوء الراجع

en: Flash fired, compulsory flash mode, return light not detected
ar: أطلق الوميض، وضع الوميض الإجباري، لم يُكتشف الضوء الراجع

en: Flash fired, red-eye reduction mode
ar: أطلق الوميض، وضع تقليل العين الحمراء

en: Flash fired, red-eye reduction mode, return light detected
ar: أطلق الوميض، وضع تقليل العين الحمراء، كُشف الضوء الراجع

en: Flash fired, red-eye reduction mode, return light not detected
ar: أطلق الوميض، وضع تقليل العين الحمراء، لم يُكتشف الضوء الراجع

en: Flash is external
ar: الفلاش خارجي

en: Flash is on camera
ar: الفلاش على الكاميرا

en: Flash off
ar: وميض موقف

en: Flash on
ar: الوميض يعمل

en: Flash unit unknown
ar: وحدة الفلاش مجهولة

en: FlashPix Version 1.0
ar: إصدار FlashPix 1.0

en: FlashPix Version 1.01
ar: إصدار FlashPix 1.01

en: Flavor
ar: نكهة

en: Flicker Reduce
ar: تقليل الوميض

en: Flower
ar: زهرة

en: Fluorescence
ar: تفلور

en: Fluorescent
ar: فلورسنت

en: Focal Length
ar: البعد البؤري

en: Focal Length in 35mm Film
ar: البعد البؤري في فيلم 35 ملم

en: Focal Plane Diagonal
ar: قطر المستوى البؤري

en: Focal Plane Resolution Unit
ar: وحدة دقة المستوى البؤري

en: Focal Plane X Size
ar: حجم X للمستوى البؤري

en: Focal Plane X-Resolution
ar: دقة المستوى البؤري X

en: Focal Plane Y Size
ar: حجم Y للمستوى البؤري

en: Focal Plane Y-Resolution
ar: دقة المستوى البؤري Y

en: Focal Type
ar: نوع البؤرة

en: Focal Units per mm
ar: الوحدات البؤرية لكل ملم

en: Focus
ar: تركيز

en: Focus Distance Lower
ar: الحد السفلي لمسافة التركيز

en: Focus Distance Upper
ar: الحد العلوي لمسافة التركيز

en: Focus Mode
ar: وضع التركيز

en: Focus Point
ar: نقطة التركيز

en: Focus Position
ar: موضع التركيز

en: Focus Range
ar: مدى التركيز

en: Focus Step Count
ar: عدد خطوات التركيز

en: Focus good
ar: تركيز جيد

en: Focusing Mode
ar: وضع التركيز

en: Foliage
ar: أوراق الشجر

en: Follow specification
ar: اتبع المواصفات

en: Food
ar: طعام

en: For each strip, the byte offset of that strip. It is recommended that this be selected so the number of strip bytes does not exceed 64 Kbytes. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted. See also <RowsPerStrip> and <StripByteCounts>.
ar: إزاحة البايت لكل شريط.

en: Frame Number
ar: رقم الإطار

en: Frame composite
ar: إطار مركب

en: Full
ar: كامل

en: Full auto
ar: آلي كامل

en: GPS Date
ar: تاريخ GPS

en: GPS Differential Correction
ar: تصحيح GPS التفاضلي

en: GPS Horizontal Positioning Error
ar: خطأ تحديد الموقع الأفقي لـ GPS

en: GPS Image Direction
ar: اتجاه صورة GPS

en: GPS Image Direction Reference
ar: مرجع اتجاه صورة GPS

en: GPS Info IFD Pointer
ar: مؤشر GPS Info IFD

en: GPS Measurement Mode
ar: وضع قياس GPS

en: GPS Receiver Status
ar: حالة مستقبل GPS

en: GPS Satellites
ar: أقمار GPS الصناعية

en: GPS Tag Version
ar: إصدار وسم GPS

en: GPS Time (Atomic Clock)
ar: توقيت GPS (ساعة ذرية)

en: Gain Control
ar: التحكم في الكسب

en: Gamma
ar: جاما

en: General composite image
ar: صورة مركبة عامة

en: Geodetic Survey Data Used
ar: بيانات المسح الجيوديسي المستخدمة

en: Good
ar: جيد

en: Grayscale
ar: تدرج رمادي

en: Green mode
ar: الوضع الأخضر

en: HDR Info
ar: معلومات المدى الديناميكي العالي

en: Hard
ar: حاد

en: Hardest
ar: الأكثر حدة

en: High
ar: مرتفع

en: High ISO Noise Reduction
ar: تقليل ضوضاء ISO المرتفع

en: High gain down
ar: زيادة عالية للأسفل

en: High gain up
ar: زيادة عالية للأعلى

en: High saturation
ar: تشبع عالٍ

en: Highest
ar: الأعلى

en: Home Daylight Savings Time
ar: التوقيت الصيفي للمنزل

en: Hometown City
ar: مدينة الموطن

en: Hometown City Code
ar: رمز مدينة الموطن

en: Hometown DST
ar: توقيت صيفي للموطن

en: Hue Adjustment
ar: تعديل الصبغة

en: ISO Info
ar: معلومات ISO

en: ISO Number
ar: رقم ISO

en: ISO Selection
ar: اختيار ISO

en: ISO Setting
ar: ضبط ISO

en: ISO Speed
ar: سرعة ISO

en: ISO Speed Latitude yyy
ar: نطاق سرعة ISO yyy

en: ISO Speed Latitude zzz
ar: نطاق سرعة ISO zzz

en: ISO Speed Ratings
ar: تقييمات سرعة ISO

en: ISO Value
ar: قيمة ISO

en: ISO speed
ar: سرعة ISO

en: ISO studio tungsten
ar: تنجستن استوديو ISO

en: Ignore unknown tags
ar: تجاهل الوسوم المجهولة

en: Ignore unknown tags when loading EXIF data.
ar: يتجاهل الوسوم المجهولة عند تحميل بيانات EXIF.

en: Illustrations
ar: توضيحات

en: Image Adjustment
ar: تعديل الصورة

en: Image Area Offset
ar: إزاحة منطقة الصورة

en: Image Authentication
ar: استيثاق الصورة

en: Image Boundary
ar: حدود الصورة

en: Image Data Size
ar: حجم بيانات الصورة

en: Image Description
ar: وصف الصورة

en: Image Length
ar: طول الصورة

en: Image Number
ar: رقم الصورة

en: Image Processing
ar: معالجة الصورة

en: Image Resources Block
ar: كتلة موارد الصورة

en: Image Sharpening
ar: شحذ الصورة

en: Image Size
ar: حجم الصورة

en: Image Size Raw
ar: حجم الصورة الخام

en: Image Stabilization
ar: تثبيت الصورة

en: Image Tone
ar: نغمة الصورة

en: Image Type
ar: نوع الصورة

en: Image Unique ID
ar: المعرف الفريد للصورة

en: Image Width
ar: عرض الصورة

en: Incandescence
ar: توهج

en: Incandescent
ar: متوهج

en: Inch
ar: بوصة

en: Indicates the GPS DOP (data degree of precision). An HDOP value is written during two-dimensional measurement, and PDOP during three-dimensional measurement.
ar: يشير إلى دقة GPS (DOP).

en: Indicates the GPS measurement mode. '2' means two-dimensional measurement and '3' means three-dimensional measurement is in progress.
ar: يشير لوضع قياس GPS. '2' تعني قياس ثنائي الأبعاد و'3' تعني ثلاثي الأبعاد.

en: Indicates the GPS satellites used for measurements. This tag can be used to describe the number of satellites, their ID number, angle of elevation, azimuth, SNR and other information in ASCII notation. The format is not specified. If the GPS receiver is incapable of taking measurements, value of the tag shall be set to NULL.
ar: يشير لأقمار GPS المستخدمة للقياس. يمكن استخدامه لوصف عدد الأقمار ومعرفاتها وغيرها.

en: Indicates the ISO Speed and ISO Latitude of the camera or input device as specified in ISO 12232.
ar: يشير لسرعة ISO ونطاق ISO للكاميرا كما هو محدد في ISO 12232.

en: Indicates the Opto-Electronic Conversion Function (OECF) specified in ISO 14524. <OECF> is the relationship between the camera optical input and the image values.
ar: يشير لدالة التحويل الكهروضوئية (OECF).

en: Indicates the altitude based on the reference in GPSAltitudeRef. Altitude is expressed as one RATIONAL value. The reference unit is meters.
ar: يشير للارتفاع بناءً على المرجع في GPSAltitudeRef. يُعبر عنه بقيمة كسرية واحدة، والوحدة بالمتر.

en: Indicates the altitude used as the reference altitude. If the reference is sea level and the altitude is above sea level, 0 is given. If the altitude is below sea level, a value of 1 is given and the altitude is indicated as an absolute value in the GPSAltitude tag. The reference unit is meters. Note that this tag is BYTE type, unlike other reference tags.
ar: يشير إلى الارتفاع المستخدم كمرجع. إذا كان المرجع مستوى سطح البحر والارتفاع فوقه، تُعطى القيمة 0. إذا كان تحته، تُعطى القيمة 1.

en: Indicates the bearing to the destination point. The range of values is from 0.00 to 359.99.
ar: يشير لاتجاه نقطة الوجهة.

en: Indicates the color filter array (CFA) geometric pattern of the image sensor when a one-chip color area sensor is used. It does not apply to all sensing methods.
ar: يشير للنمط الهندسي لمصفوفة مرشح الألوان (CFA) لمستشعر الصورة.

en: Indicates the direction of GPS receiver movement. The range of values is from 0.00 to 359.99.
ar: يشير لاتجاه حركة مستقبل GPS. النطاق من 0.00 إلى 359.99.

en: Indicates the direction of the image when it was captured. The range of values is from 0.00 to 359.99.
ar: يشير لاتجاه الصورة عند لقطها. النطاق من 0.00 إلى 359.99.

en: Indicates the distance to the destination point.
ar: يشير للمسافة إلى نقطة الوجهة.

en: Indicates the exposure index selected on the camera or input device at the time the image is captured.
ar: يشير إلى مؤشر التعريض الضوئي المحدد في الكاميرا أو جهاز الإدخال في وقت التقاط الصورة.

en: Indicates the geodetic survey data used by the GPS receiver. If the survey data is restricted to Japan, the value of this tag is 'TOKYO' or 'WGS-84'. If a GPS Info tag is recorded, it is strongly recommended that this tag be recorded.
ar: يشير لبيانات المسح الجيوديسي المستخدمة من قبل مستقبل GPS.

en: Indicates the horizontal positioning errors in meters. This is expressed as one RATIONAL value.
ar: يشير لأخطاء تحديد الموقع الأفقي بالأمتار.

en: Indicates the identification of the Interoperability rule. Use "R98" for stating ExifR98 Rules. Four bytes used including the termination code (NULL). see the separate volume of Recommended Exif Interoperability Rules (ExifR98) for other tags used for ExifR98.
ar: يشير إلى معرف قاعدة التوافقية. استخدم "R98" لبيان قواعد ExifR98. تُستخدم أربعة بايتات تشمل رمز الإنهاء (NULL). راجع المجلد المنفصل لقواعد توافقية Exif الموصى بها (ExifR98) للوسوم الأخرى المستخدمة لـ ExifR98.

en: Indicates the image sensor type on the camera or input device.
ar: يشير إلى نوع مستشعر الصورة في الكاميرا أو جهاز الإدخال.

en: Indicates the image source. If a DSC recorded the image, the tag value of this tag always be set to 3, indicating that the image was recorded on a DSC.
ar: يشير إلى مصدر الصورة. إذا قامت كاميرا رقمية (DSC) بتسجيل الصورة، فسيتم ضبط قيمة هذا الوسم دائماً على 3، مما يشير إلى أن الصورة سُجلت على كاميرا رقمية.

en: Indicates the latitude of the destination point. The latitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. If latitude is expressed as degrees, minutes and seconds, a typical format would be dd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format would be dd/1,mmmm/100,0/1.
ar: يشير لخط عرض نقطة الوجهة.

en: Indicates the latitude. The latitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is dd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is dd/1,mmmm/100,0/1.
ar: يشير لخط العرض. يُعبر عنه بثلاث قيم كسرية (RATIONAL) تعطي الدرجات، الدقائق، والثواني على التوالي.

en: Indicates the location of the main subject in the scene. The value of this tag represents the pixel at the center of the main subject relative to the left edge, prior to rotation processing as per the <Rotation> tag. The first value indicates the X column number and the second indicates the Y row number.
ar: يشير إلى موقع الموضوع الرئيسي في المشهد. تمثل قيمة هذا الوسم البكسل في مركز الموضوع الرئيسي بالنسبة للحافة اليسرى، قبل معالجة التدوير حسب وسم <Rotation>. تشير القيمة الأولى إلى رقم العمود X والثانية تشير إلى رقم الصف Y.

en: Indicates the longitude of the destination point. The longitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. If longitude is expressed as degrees, minutes and seconds, a typical format would be ddd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format would be ddd/1,mmmm/100,0/1.
ar: يشير لخط طول نقطة الوجهة.

en: Indicates the longitude. The longitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is ddd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is ddd/1,mmmm/100,0/1.
ar: يشير لخط الطول. يُعبر عنه بثلاث قيم كسرية (RATIONAL) تعطي الدرجات، الدقائق، والثواني على التوالي.

en: Indicates the number of pixels in the image height (V) direction per <FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.
ar: يشير إلى عدد البكسلات في اتجاه ارتفاع الصورة (V) لكل <FocalPlaneResolutionUnit> على المستوى البؤري للكاميرا.

en: Indicates the number of pixels in the image width (X) direction per <FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.
ar: يشير إلى عدد البكسلات في اتجاه عرض الصورة (X) لكل <FocalPlaneResolutionUnit> على المستوى البؤري للكاميرا.

en: Indicates the reference for giving the direction of GPS receiver movement. 'T' denotes true direction and 'M' is magnetic direction.
ar: يشير لمرجع اتجاه حركة مستقبل GPS. 'T' للاتجاه الحقيقي و'M' للمغناطيسي.

en: Indicates the reference for giving the direction of the image when it is captured. 'T' denotes true direction and 'M' is magnetic direction.
ar: يشير لمرجع اتجاه الصورة عند لقطها. 'T' للاتجاه الحقيقي و'M' للمغناطيسي.

en: Indicates the reference used for giving the bearing to the destination point. 'T' denotes true direction and 'M' is magnetic direction.
ar: يشير للمرجع المستخدم لاتجاه نقطة الوجهة.

en: Indicates the spectral sensitivity of each channel of the camera used. The tag value is an ASCII string compatible with the standard developed by the ASTM Technical Committee.
ar: يشير للحساسية الطيفية لكل قناة في الكاميرا المستخدمة.

en: Indicates the speed of GPS receiver movement.
ar: يشير لسرعة حركة مستقبل GPS.

en: Indicates the status of the GPS receiver when the image is recorded. 'A' means measurement is in progress, and 'V' means the measurement is Interoperability.
ar: يشير لحالة مستقبل GPS عند تسجيل الصورة. 'A' تعني أن القياس جارٍ، و'V' تعني التوافقية.

en: Indicates the strobe energy at the time the image is captured, as measured in Beam Candle Power Seconds (BCPS).
ar: يشير إلى طاقة الوميض في وقت التقاط الصورة، مقاسة بـ Beam Candle Power Seconds (BCPS).

en: Indicates the time as UTC (Coordinated Universal Time). TimeStamp is expressed as three RATIONAL values giving the hour, minute, and second.
ar: يشير للوقت بتوقيت UTC. يُعبر عن الطابع الزمني بثلاث قيم كسرية تعطي الساعة والدقيقة والثانية.

en: Indicates the type of scene. If a DSC recorded the image, this tag value must always be set to 1, indicating that the image was directly photographed.
ar: يشير إلى نوع المشهد. إذا قامت كاميرا رقمية (DSC) بتسجيل الصورة، فيجب ضبط قيمة هذا الوسم دائماً على 1، مما يشير إلى أن الصورة صُورت مباشرة.

en: Indicates the unit for measuring <FocalPlaneXResolution> and <FocalPlaneYResolution>. This value is the same as the <ResolutionUnit>.
ar: يشير إلى وحدة قياس <FocalPlaneXResolution> و <FocalPlaneYResolution>. هذه القيمة هي نفس <ResolutionUnit>.

en: Indicates the unit used to express the GPS receiver speed of movement. 'K', 'M' and 'N' represent kilometers per hour, miles per hour, and knots.
ar: يشير للوحدة المستخدمة لسرعة مستقبل GPS. 'K' كيلومتر/ساعة، 'M' ميل/ساعة، 'N' عقدة.

en: Indicates the unit used to express the distance to the destination point. 'K', 'M' and 'N' represent kilometers, miles and nautical miles.
ar: يشير للوحدة المستخدمة للمسافة إلى الوجهة.

en: Indicates the value of coefficient gamma.
ar: يشير إلى قيمة معامل جاما.

en: Indicates the version of <GPSInfoIFD>. The version is given as 2.0.0.0. This tag is mandatory when <GPSInfo> tag is present. (Note: The <GPSVersionID> tag is given in bytes, unlike the <ExifVersion> tag. When the version is 2.0.0.0, the tag value is 02000000.H).
ar: يشير إلى إصدار <GPSInfoIFD>. الإصدار يُعطى كـ 2.0.0.0. هذا الوسم إلزامي عند وجود وسم <GPSInfo>. (ملاحظة: وسم <GPSVersionID> يُعطى بالبايت، بخلاف وسم <ExifVersion>. عندما يكون الإصدار 2.0.0.0، تكون قيمة الوسم 02000000.H).

en: Indicates whether differential correction is applied to the GPS receiver.
ar: يشير لما إذا كان التصحيح التفاضلي مطبقاً على مستقبل GPS.

en: Indicates whether pixel components are recorded in a chunky or planar format. In JPEG compressed files a JPEG marker is used instead of this tag. If this field does not exist, the TIFF default of 1 (chunky) is assumed.
ar: يشير لما إذا كانت مكونات البكسل مسجلة بتنسيق مكتنز أو مستوٍ.

en: Indicates whether the latitude is north or south latitude. The ASCII value 'N' indicates north latitude, and 'S' is south latitude.
ar: يشير إلى ما إذا كان خط العرض شمالياً أم جنوبياً. قيمة ASCII 'N' تشير لخط العرض الشمالي، و'S' للجنوبي.

en: Indicates whether the latitude of the destination point is north or south latitude. The ASCII value 'N' indicates north latitude, and 'S' is south latitude.
ar: يشير لما إذا كان خط عرض الوجهة شمالياً أم جنوبياً.

en: Indicates whether the longitude is east or west longitude. ASCII 'E' indicates east longitude, and 'W' is west longitude.
ar: يشير إلى ما إذا كان خط الطول شرقياً أم غربياً. 'E' للشرقي و'W' للغربي.

en: Indicates whether the longitude of the destination point is east or west longitude. ASCII 'E' indicates east longitude, and 'W' is west longitude.
ar: يشير لما إذا كان خط طول الوجهة شرقياً أم غربياً.

en: Indoor
ar: داخلي

en: Infinite
ar: لانهائي

en: Infinity
ar: لانهاية

en: Infinity Lens Step
ar: خطوة عدسة اللانهاية

en: Info
ar: معلومات

en: Information specific to compressed data. The channels of each component are arranged in order from the 1st component to the 4th. For uncompressed data the data arrangement is given in the <PhotometricInterpretation> tag. However, since <PhotometricInterpretation> can only express the order of Y, Cb and Cr, this tag is provided for cases when compressed data uses components other than Y, Cb, and Cr and to enable support of other sequences.
ar: معلومات خاصة بالبيانات المضغوطة. تُرتب قنوات كل مكون بالترتيب من المكون الأول إلى الرابع. بالنسبة للبيانات غير المضغوطة، يُعطى ترتيب البيانات في وسم <PhotometricInterpretation>. ومع ذلك، وبما أن <PhotometricInterpretation> يمكنه فقط التعبير عن ترتيب Y و Cb و Cr، فقد وفّر هذا الوسم للحالات التي تستخدم فيها البيانات المضغوطة مكونات أخرى غير Y و Cb و Cr ولتمكين دعم تسلسلات أخرى.

en: Information specific to compressed data. The compression mode used for a compressed image is indicated in unit bits per pixel.
ar: معلومات خاصة بالبيانات المضغوطة. يُشار إلى وضع الضغط المستخدم للصورة المضغوطة بوحدة بت لكل بكسل.

en: Information specific to compressed data. When a compressed file is recorded, the valid height of the meaningful image must be recorded in this tag, whether or not there is padding data or a restart marker. This tag should not exist in an uncompressed file. Since data padding is unnecessary in the vertical direction, the number of lines recorded in this valid image height tag will in fact be the same as that recorded in the SOF.
ar: معلومات خاصة بالبيانات المضغوطة. عند تسجيل ملف مضغوط، يجب تسجيل الارتفاع الصالح للصورة ذات المعنى في هذا الوسم، سواء كانت هناك بيانات حشو أو علامة إعادة تشغيل. لا ينبغي أن يتواجد هذا الوسم في ملف غير مضغوط. بما أن حشو البيانات غير ضروري في الاتجاه الرأسي، فإن عدد الخطوط المسجلة في وسم ارتفاع الصورة الصالح سيكون في الواقع هو نفسه المسجل في SOF.

en: Information specific to compressed data. When a compressed file is recorded, the valid width of the meaningful image must be recorded in this tag, whether or not there is padding data or a restart marker. This tag should not exist in an uncompressed file.
ar: معلومات خاصة بالبيانات المضغوطة. عند تسجيل ملف مضغوط، يجب تسجيل العرض الصالح للصورة ذات المعنى في هذا الوسم، سواء كانت هناك بيانات حشو أو علامة إعادة تشغيل. لا ينبغي أن يتواجد هذا الوسم في ملف غير مضغوط.

en: Intel
ar: إنتل

en: Interlaced
ar: متداخل

en: Internal
ar: داخلي

en: Internal + external
ar: داخلي + خارجي

en: Internal Flash Table
ar: جدول الفلاش الداخلي

en: Internal error (unknown value %hi %hi)
ar: خطأ داخلي (قيمة غير معروفة %hi %hi)

en: Internal error (unknown value %hi)
ar: خطأ داخلي (قيمة مجهولة %hi)

en: Internal error (unknown value %hu %hu)
ar: خطأ داخلي (قيمة غير معروفة %hu %hu)

en: Internal error (unknown value %hu)
ar: خطأ داخلي (قيمة غير معروفة %hu)

en: Internal error (unknown value %i)
ar: خطأ داخلي (قيمة مجهولة %i)

en: Interoperability IFD Pointer
ar: مؤشر IFD لقابلية التشغيل البيني

en: Interoperability IFD is composed of tags which stores the information to ensure the Interoperability and pointed by the following tag located in Exif IFD. The Interoperability structure of Interoperability IFD is the same as TIFF defined IFD structure but does not contain the image data characteristically compared with normal TIFF IFD.
ar: يتكون IFD لقابلية التشغيل البيني من أوسمة تخزن المعلومات لضمان قابليّة التشغيل البيني ويشير إليها الوسم التالي الموجود في Exif IFD. بنية قابليّة التشغيل البيني لـ IFD قابليّة التشغيل البيني هي نفسها بنية IFD المحددة في TIFF ولكنها لا تحتوي على بيانات الصورة بشكل مميز مقارنة بـ TIFF IFD العادي.

en: Interoperability Index
ar: فهرس التوافقية

en: Interoperability Version
ar: إصدار التوافقية

en: Invalid format '%s', expected '%s' or '%s'.
ar: تنسيق غير صالح '%s'، المتوقع '%s' أو '%s'.

en: Invalid format '%s', expected '%s'.
ar: تنسيق غير صالح '%s'، المتوقع '%s'.

en: Invalid number of components (%i, expected %i or %i).
ar: عدد مكونات غير صالح (%i، المتوقع %i أو %i).

en: Invalid number of components (%i, expected %i).
ar: عدد مكونات غير صالح (%i، المتوقع %i).

en: Invalid size of entry (%i, expected %li x %i).
ar: حجم مدخل غير صالح (%i، المتوقع %li x %i).

en: JPEG Interchange Format
ar: تنسيق تبادل JPEG

en: JPEG Interchange Format Length
ar: طول تنسيق تبادل JPEG

en: JPEG compression
ar: ضغط JPEG

en: Kids & pets
ar: أطفال وحيوانات أليفة

en: LZW compression
ar: ضغط LZW

en: Lamp
ar: مصباح

en: Landscape
ar: مشهد طبيعي

en: Landscape mode (for landscape photos with the background in focus)
ar: وضع المناظر الطبيعية (للمناظر الطبيعية مع خلفية داخل التركيز)

en: Large
ar: كبير

en: Latitude
ar: خط العرض

en: Latitude of Destination
ar: خط عرض الوجهة

en: Left
ar: يسار

en: Left to right
ar: من اليسار إلى اليمين

en: Left-bottom
ar: يسار الأسفل

en: Left-center
ar: وسط اليسار

en: Left-right
ar: يسار-يمين

en: Left-top
ar: يسار الأعلى

en: Lens
ar: عدسة

en: Lens Data
ar: بيانات العدسة

en: Lens Distortion Parameters
ar: معلمات تشويه العدسة

en: Lens F Stops
ar: وقفات F للعدسة

en: Lens Info
ar: معلومات العدسة

en: Lens Make
ar: صانع العدسة

en: Lens Model
ar: طراز العدسة

en: Lens Serial Number
ar: الرقم التسلسلي للعدسة

en: Lens Specification
ar: مواصفات العدسة

en: Lens Temperature
ar: حرارة العدسة

en: Lens Type
ar: نوع العدسة

en: Light Condition
ar: حالة الضوء

en: Light Source
ar: مصدر الضوء

en: Light Source Special
ar: مصدر ضوء خاص

en: Light Type
ar: نوع الضوء

en: Light Value Center
ar: مركز قيمة الضوء

en: Light Value Periphery
ar: محيط قيمة الضوء

en: Light pet
ar: حيوان أليف فاتح

en: LightingOpt
ar: تحسين الإضاءة

en: Long Focal Length of Lens
ar: البعد البؤري الطويل للعدسة

en: Long shutter
ar: غالق طويل

en: Longitude
ar: خط الطول

en: Longitude of Destination
ar: خط طول الوجهة

en: Low
ar: منخفض

en: Low gain down
ar: زيادة منخفضة للأسفل

en: Low gain up
ar: زيادة منخفضة للأعلى

en: Low saturation
ar: تشبع منخفض

en: Lower-left
ar: أسفل اليسار

en: Lower-right
ar: أسفل اليمين

en: Lowest
ar: الأدنى

en: Macro
ar: ماكرو

en: Macro Mode
ar: وضع الماكرو

en: Maker Note
ar: ملاحظة الصانع

en: Maker Note Version
ar: إصدار ملاحظة الصانع

en: Manual
ar: يدوي

en: Manual AF point selection
ar: اختيار يدوي لنقطة التركيز الآلي

en: Manual Flash Output
ar: خرج الوميض اليدوي

en: Manual Focus Distance
ar: مسافة التركيز اليدوي

en: Manual exposure
ar: تعريض يدوي

en: Manual focus
ar: تركيز يدوي

en: Manual temperature (Kelvin)
ar: حرارة يدوية (كلفن)

en: Manual white balance
ar: توازن أبيض يدوي

en: Manual: %liK
ar: يدوي: %liK

en: Manual: unknown
ar: يدوي: مجهول

en: Manufacturer
ar: المصنع

en: Maximal Aperture
ar: أقصى فتحة

en: Maximum Aperture Value
ar: أقصى قيمة لفتحة العدسة

en: Maximum Aperture at Maximum Focal
ar: أقصى فتحة عند أقصى بعد بؤري

en: Maximum Aperture at Minimum Focal
ar: أقصى فتحة عند أقل بعد بؤري

en: Maximum Focal Length
ar: أقصى بعد بؤري

en: Measured Color
ar: اللون المقاس

en: Measured EV
ar: EV المقاس

en: Measured EV 2
ar: قيمة التعريض المقاسة 2

en: Measurement Precision
ar: دقة القياس

en: Mechanical Shutter Count
ar: عدد مرات الغالق الميكانيكي

en: Medium
ar: وسط

en: Medium 1
ar: وسط 1

en: Medium 2
ar: وسط 2

en: Medium 3
ar: وسط 3

en: Medium hard
ar: متوسط الحدة

en: Medium high
ar: متوسط الارتفاع

en: Medium low
ar: متوسط الانخفاض

en: Medium pet
ar: حيوان أليف متوسط

en: Medium soft
ar: متوسط النعومة

en: Metering Mode
ar: وضع القياس

en: Mid-left
ar: منتصف اليسار

en: Mid-right
ar: منتصف اليمين

en: Middle range
ar: مدى متوسط

en: Minimal Aperture
ar: أقل فتحة

en: Minimum Focal Length
ar: أقل بعد بؤري

en: Model
ar: الموديل

en: Model ID
ar: معرف النموذج

en: Model Identification
ar: تعريف الطراز

en: Modified Info
ar: المعلومات المعدلة

en: Monochrome
ar: أحادي اللون

en: Motorola
ar: موتورولا

en: Movie
ar: فلم

en: Movie Info
ar: معلومات الفلم

en: Multi Exposure
ar: تعريض متعدد

en: Multi spot
ar: بقع متعددة

en: Multi-exposure
ar: تعريض متعدد

en: Multiple
ar: متعدد

en: Museum
ar: متحف

en: My Colors
ar: ألواني

en: My color data
ar: بيانات ألواني

en: My colors
ar: ألواني

en: N/A
ar: غير متاح

en: ND Filter
ar: مرشح الكثافة المحايدة

en: NP & flash
ar: صورة طبيعية وفلاش

en: Name of GPS Area
ar: اسم منطقة GPS

en: Name of GPS Processing Method
ar: اسم طريقة معالجة GPS

en: Natural photo
ar: صورة طبيعية

en: Natural skin tone
ar: لون بشرة طبيعي

en: Near Lens Step
ar: خطوة عدسة قريبة

en: Neutral
ar: محايد

en: New Subfile Type
ar: نوع ملف فرعي جديد

en: Night
ar: ليلي

en: Night scene
ar: مشهد ليلي

en: Night snapshot
ar: لقطة ليلية

en: Nikon Settings
ar: إعدادات Nikon

en: No
ar: لا

en: No AE
ar: لا يوجد تعريض آلي

en: No blur
ar: لا ضبابية

en: No fisheye
ar: لا عين سمكة

en: No flash
ar: لا وميض

en: No flash function
ar: لا توجد وظيفة وميض

en: No manual focus selection
ar: لا يوجد اختيار تركيز يدوي

en: Noise Reduction
ar: تقليل الضوضاء

en: None
ar: لا شيء

en: None (MF)
ar: لا شيء (تركيز يدوي)

en: Normal
ar: عادي

en: Normal AE
ar: تعريض آلي عادي

en: Normal focus
ar: تركيز عادي

en: Normal mono
ar: أحادي عادي

en: Normal process
ar: معالجة عادية

en: Normal program
ar: برنامج عادي

en: Normal, HQ
ar: عادي، HQ

en: Normal, RAW
ar: عادي، RAW

en: Normal, SHQ
ar: عادي، SHQ

en: Normal, SQ
ar: عادي، SQ

en: Normal, SQ1
ar: عادي، SQ1

en: Normal, SQ2
ar: عادي، SQ2

en: Normal, standard
ar: عادي، قياسي

en: Normal, super high
ar: عادي، مرتفع جداً

en: North or South Latitude
ar: خط عرض شمالي أو جنوبي

en: Not a composite image
ar: ليست صورة مركبة

en: Not defined
ar: غير محدد

en: Not enough memory
ar: لا توجد ذاكرة كافية

en: Not known
ar: غير معروف

en: Object Distance
ar: مسافة الكائن

en: Off
ar: موقف

en: Offset Time For DateTime
ar: وقت الإزاحة للتاريخ والوقت

en: Offset Time For DateTimeDigitized
ar: وقت الإزاحة لتاريخ ووقت الرقمنة

en: Offset Time For DateTimeOriginal
ar: وقت الإزاحة لتاريخ ووقت الأصل

en: Offset of the preview image directory (IFD) inside the file.
ar: إزاحة دليل صورة المعاينة (IFD) داخل الملف.

en: Olympus Image Height
ar: ارتفاع صورة أوليمبوس

en: Olympus Image Width
ar: عرض صورة أوليمبوس

en: On
ar: مشغل

en: On (Preset)
ar: مفعّل (مسبق الضبط)

en: On (shot 1)
ar: مشغل (لقطة 1)

en: On (shot 2)
ar: مشغل (لقطة 2)

en: On (shot 3)
ar: مشغل (لقطة 3)

en: On, red-eye reduction
ar: مشغل، تقليل العين الحمراء

en: On, shot only
ar: مشغل، لقطة فقط

en: On, slow-sync
ar: يعمل، تزامن بطيء

en: On, slow-sync, red-eye reduction
ar: يعمل، تزامن بطيء، تقليل العين الحمراء

en: On, soft
ar: يعمل، ناعم

en: On, trailing-curtain sync
ar: يعمل، تزامن الستارة الخلفية

en: On, wireless
ar: يعمل، لاسلكي

en: One Touch White Balance
ar: توازن بياض بلمسة واحدة

en: One-chip color area sensor
ar: مستشعر منطقة ألوان ذو شريحة واحدة

en: One-shot AF
ar: تركيز آلي بلقطة واحدة

en: One-touch
ar: لمسة واحدة

en: Optical Zoom
ar: تقريب بصري

en: Optical Zoom Code
ar: رمز التقريب البصري

en: Optimize Image
ar: تحسين الصورة

en: Opto-Electronic Conversion Function
ar: دالة التحويل الكهروضوئية

en: Order Number
ar: رقم الطلب

en: Orientation
ar: الاتجاه

en: Original
ar: الأصلي

en: Original Decision Data Offset
ar: إزاحة بيانات القرار الأصلية

en: Other
ar: آخر

en: Out of focus
ar: خارج التركيز

en: Over exposed
ar: تعريض زائد

en: Owner Name
ar: اسم المالك

en: PC set 1
ar: طقم حاسوب 1

en: PC set 2
ar: طقم حاسوب 2

en: PC set 3
ar: طقم حاسوب 3

en: PRINT Image Matching
ar: مطابقة صور الطباعة (PRINT Image Matching)

en: PackBits compression
ar: ضغط PackBits

en: Padding
ar: حشو

en: Palette
ar: لوحة ألوان

en: Pan focus
ar: تركيز شامل

en: Panorama
ar: بانوراما

en: Panorama Direction
ar: اتجاه البانوراما

en: Panorama Frame
ar: إطار البانوراما

en: Partial
ar: جزئي

en: Party
ar: حفلة

en: Pattern
ar: نمط

en: Personal Functions
ar: وظائف شخصية

en: Personal Functions Values
ar: قيم الوظائف الشخصية

en: Photo Effect
ar: تأثير الصورة

en: Photometric Interpretation
ar: التفسير الضوئي

en: Picture Control Data
ar: بيانات التحكم في الصورة

en: Picture Mode
ar: وضع الصورة

en: Picture Mode (2)
ar: وضع الصورة (2)

en: Picture Style
ar: نمط الصورة

en: Picture Style PC
ar: نمط الصورة للحاسوب

en: Picture Style Userdefined
ar: نمط الصورة محدد من المستخدم

en: Pixel X Dimension
ar: بعد البكسل X

en: Pixel Y Dimension
ar: بعد البكسل Y

en: Planar Configuration
ar: التكوين المستوي

en: Planar format
ar: تنسيق مستوٍ

en: Portrait
ar: لوحة

en: Portrait mode (for closeup photos with the background out of focus)
ar: وضع البورتريه (للصور القريبة مع خلفية خارج التركيز)

en: Postcard
ar: بطاقة بريدية

en: Powerup Time
ar: وقت التشغيل

en: Precapture Frames
ar: إطارات ما قبل الالتقاط

en: Preset
ar: مسبق الضبط

en: Press start, press stop
ar: اضغط للبدء، اضغط للإيقاف

en: Preview Image
ar: معاينة الصورة

en: Preview Image IFD
ar: IFD معاينة الصورة

en: Preview Image Info
ar: معلومات معاينة الصورة

en: Preview Image Valid
ar: صورة المعاينة صالحة

en: Preview Length
ar: طول المعاينة

en: Preview Size
ar: حجم المعاينة

en: Preview Start
ar: بداية المعاينة

en: Primary Chromaticities
ar: اللونيات الأساسية

en: PrintIM Settings
ar: إعدادات PrintIM

en: Program
ar: برنامج

en: Program AE
ar: برنامج تعريض آلي

en: Program Shift
ar: إزاحة البرنامج

en: Progressive
ar: تقدمي

en: Quality
ar: الجودة

en: Quality Level
ar: مستوى الجودة

en: Quick Shot
ar: لقطة سريعة

en: RAW
ar: خام

en: Raw Burst Info
ar: معلومات التدفق الخام

en: Raw Data Offset
ar: إزاحة البيانات الخام

en: Raw Image Size
ar: حجم الصورة الخام

en: Read length %d is longer than data length %d.
ar: طول القراءة %d أطول من طول البيانات %d.

en: Recommended Exposure Index
ar: مؤشر التعريض الموصى به

en: Recommended exposure index (REI)
ar: مؤشر التعريض الموصى به (REI)

en: Recommended exposure index (REI) and ISO speed
ar: مؤشر التعريض الموصى به (REI) وسرعة ISO

en: Record Mode
ar: وضع التسجيل

en: Record Shutter Release
ar: تسجيل تحرير الغالق

en: Record while down
ar: تسجيل أثناء الضغط لأسفل

en: Red Balance
ar: توازن الأحمر

en: Red Correction %f, blue Correction %f
ar: تصحيح الأحمر %f، تصحيح الأزرق %f

en: Red-eye reduction
ar: تقليل العين الحمراء

en: Reference Black/White
ar: مرجع الأسود/الأبيض

en: Reference For Latitude of Destination
ar: مرجع لخط عرض الوجهة

en: Reference for Bearing of Destination
ar: مرجع لاتجاه الوجهة

en: Reference for Distance to Destination
ar: مرجع للمسافة إلى الوجهة

en: Reference for Longitude of Destination
ar: مرجع لخط طول الوجهة

en: Reference for direction of movement
ar: مرجع اتجاه الحركة

en: Related Sound File
ar: ملف صوتي ذو صلة

en: Related to Epson's PRINT Image Matching technology
ar: مرتبط بتقنية Epson لمطابقة صور الطباعة

en: Resaved
ar: أعيد حفظه

en: Reserved
ar: محجوز

en: Resolution Unit
ar: وحدة الدقة

en: Retouch History
ar: تاريخ التنقيح

en: Retouch Info
ar: معلومات التنقيح

en: Reversed mono
ar: أحادي معكوس

en: Right
ar: يمين

en: Right to left
ar: من اليمين إلى اليسار

en: Right-bottom
ar: يمين الأسفل

en: Right-top
ar: يمين الأعلى

en: Rotate 180
ar: تدوير 180

en: Rotate 270 CW
ar: تدوير 270 مع عقارب الساعة

en: Rotate 90 CW
ar: تدوير 90 مع عقارب الساعة

en: Rotated by software
ar: مدور برمجياً

en: Rows per Strip
ar: صفوف لكل شريط

en: SRAW Quality
ar: جودة SRAW

en: SXGA basic
ar: SXGA أساسي

en: SXGA fine
ar: SXGA دقيق

en: SXGA normal
ar: SXGA عادي

en: Samples per Pixel
ar: عينات لكل بكسل

en: Saturation
ar: التشبع

en: Saturation 2
ar: تشبع 2

en: Scene Capture Type
ar: نوع التقاط المشهد

en: Scene Detect
ar: كشف المشهد

en: Scene Select
ar: اختيار المشهد

en: Scene Type
ar: نوع المشهد

en: Sea level
ar: مستوى سطح البحر

en: Sea level reference
ar: مرجع مستوى سطح البحر

en: Self portrait
ar: صورة شخصية

en: Self-timer
ar: مؤقت ذاتي

en: Sensing Method
ar: طريقة الاستشعار

en: Sensitivity Type
ar: نوع الحساسية

en: Sensor Blue Level
ar: مستوى الأزرق في المستشعر

en: Sensor Info
ar: معلومات الحساس

en: Sensor Pixel Size
ar: حجم بكسل المستشعر

en: Sensor Red Level
ar: مستوى الأحمر في المستشعر

en: Sensor Temperature
ar: حرارة المستشعر

en: Sepia
ar: سيبيا

en: Sequence Number
ar: رقم التسلسل

en: Sequence Shot Interval
ar: فترة اللقطات المتسلسلة

en: Sequential Shot
ar: لقطة متسلسلة

en: Serial Number
ar: الرقم التسلسلي

en: Serial Number 2
ar: رقم تسلسلي 2

en: Serial Number Format
ar: تنسيق الرقم التسلسلي

en: Set 1
ar: طقم 1

en: Set 2
ar: طقم 2

en: Set 3
ar: طقم 3

en: Settings (First Part)
ar: الإعدادات (الجزء الأول)

en: Settings (Second Part)
ar: الإعدادات (الجزء الثاني)

en: Shade
ar: ظل

en: Shake Reduction Info
ar: معلومات تقليل الاهتزاز

en: Sharpness
ar: الحدة

en: Sharpness Factor
ar: عامل الحدة

en: Sharpness Frequency
ar: تردد الحدة

en: Sharpness Frequency Table
ar: جدول تردد الحدة

en: Sharpness Setting
ar: ضبط الحدة

en: Sharpness Table
ar: جدول الحدة

en: Short Focal Length of Lens
ar: البعد البؤري القصير للعدسة

en: Shot ISO
ar: ISO اللقطة

en: Shot Info
ar: معلومات اللقطة

en: Shutter
ar: الغالق

en: Shutter Mode
ar: وضع الغالق

en: Shutter Speed
ar: سرعة الغالق

en: Shutter priority
ar: أولوية الغالق

en: Shutter priority AE
ar: تعريض آلي مع أولوية الغالق

en: Shutter speed. The unit is the APEX (Additive System of Photographic Exposure) setting.
ar: سرعة الغالق. الوحدة هي ضبط APEX (النظام الإضافي للتعريض الضوئي الفوتوغرافي).

en: Sigma 10-20mm F4-5.6 or 12-24mm f/4.5-5.6 or 14mm f/2.8
ar: سيجما 10-20mm F4-5.6 أو 12-24mm f/4.5-5.6 أو 14mm f/2.8

en: Sigma 15-30mm f/3.5-4.5 EX DG Aspherical
ar: سيجما 15-30mm f/3.5-4.5 EX DG Aspherical

en: Sigma 17-35mm f2.8-4 EX Aspherical HSM
ar: سيجما 17-35mm f2.8-4 EX Aspherical HSM

en: Sigma 20mm EX f/1.8
ar: سيجما 20mm EX f/1.8

en: Sigma 50mm f/2.8 EX or 28mm f/1.8
ar: سيجما 50mm f/2.8 EX أو 28mm f/1.8

en: Sigma UC Zoom 35-135mm f/4-5.6
ar: سيجما UC Zoom 35-135mm f/4-5.6

en: Single
ar: فردي

en: Size of compressed image data in bytes.
ar: حجم بيانات الصورة المضغوطة بالبايت.

en: Size of data too small to allow for EXIF data.
ar: حجم البيانات صغير جداً بما لا يسمح ببيانات EXIF.

en: Slow Shutter
ar: غالق بطيء

en: Slow Synchro Mode
ar: وضع المزامنة البطيئة

en: Slow shutter
ar: غالق بطيء

en: Slow synchro
ar: مزامنة بطيئة

en: Small
ar: صغير

en: Smooth
ar: ناعم

en: Snow
ar: ثلج

en: Soft
ar: ناعم

en: Softest
ar: الأكثر نعومة

en: Software
ar: البرمجيات

en: Source Exposure Times of Composite Image
ar: أوقات تعريض المصدر للصورة المركبة

en: Source Image Number Of Composite Image
ar: عدد الصور المصدر للصورة المركبة

en: Spatial Frequency Response
ar: استجابة التردد المكاني

en: Spectral Sensitivity
ar: الحساسية الطيفية

en: Speed Unit
ar: وحدة السرعة

en: Speed of GPS Receiver
ar: سرعة مستقبل GPS

en: Speed/Sequence/Panorama Direction
ar: سرعة/تسلسل/اتجاه بانوراما

en: Sport
ar: رياضة

en: Sports
ar: رياضة

en: Spot
ar: بقعة

en: Spot Metering Mode
ar: وضع قياس البقعة

en: Spot focus
ar: تركيز بقعي

en: Standard
ar: قياسي

en: Standard (100%)
ar: قياسي (100%)

en: Standard Output Sensitivity
ar: حساسية المخرج القياسية

en: Standard light A
ar: ضوء قياسي A

en: Standard light B
ar: ضوء قياسي B

en: Standard light C
ar: ضوء قياسي C

en: Standard output sensitivity (SOS)
ar: حساسية المخرج القياسية (SOS)

en: Standard output sensitivity (SOS) and ISO speed
ar: حساسية المخرج القياسية (SOS) وسرعة ISO

en: Standard output sensitivity (SOS) and recommended exposure index (REI)
ar: حساسية المخرج القياسية (SOS) ومؤشر التعريض الموصى به (REI)

en: Standard output sensitivity (SOS) and recommended exposure index (REI) and ISO speed
ar: حساسية المخرج القياسية (SOS) ومؤشر التعريض الموصى به (REI) وسرعة ISO

en: Still image
ar: صورة ثابتة

en: Strip Byte Count
ar: عدد بايتات الشريط

en: Strip Offsets
ar: إزاحات الشرائط

en: Strobe return light detected
ar: كُشف ضوء الستروب الراجع

en: Strobe return light not detected
ar: لم يُكتشف ضوء الستروب الراجع

en: Sub-second Time
ar: وقت أجزاء الثانية

en: Sub-second Time (Digitized)
ar: وقت أجزاء الثانية (المرقمن)

en: Sub-second Time (Original)
ar: وقت أجزاء الثانية (الأصلي)

en: Subject Area
ar: منطقة الموضوع

en: Subject Distance
ar: مسافة الموضوع

en: Subject Distance Range
ar: نطاق مسافة الموضوع

en: Subject Location
ar: موقع الموضوع

en: Sunny
ar: مشمس

en: Sunset
ar: غروب الشمس

en: Sunset or candlelight
ar: غروب أو ضوء الشموع

en: Super Macro
ar: سوبر ماكرو

en: Super fine, HQ
ar: دقيق جداً، HQ

en: Super fine, RAW
ar: دقيق جداً، RAW

en: Super fine, SHQ
ar: دقيق جداً، SHQ

en: Super fine, SQ
ar: دقيق جداً، SQ

en: Super fine, SQ1
ar: دقيق جداً، SQ1

en: Super fine, SQ2
ar: دقيق جداً، SQ2

en: Super fine, high
ar: دقيق جداً، مرتفع

en: Super fine, super high
ar: دقيق جداً، مرتفع جداً

en: Super macro
ar: سوبر ماكرو

en: Superfine
ar: جيد جداً

en: Surf & snow
ar: ركوب الأمواج والثلج

en: Synchro sound record
ar: تسجيل صوت متزامن

en: TIFF/EP Standard ID
ar: معرف معيار TIFF/EP

en: TV
ar: تلفاز

en: Tag '%s' is of format '%s' (which is against specification) but cannot be changed to format '%s'.
ar: الوسم '%s' بتنسيق '%s' (مخالف للمواصفات) لكن لا يمكن تغييره إلى التنسيق '%s'.

en: Tag '%s' was of format '%s' (which is against specification) and has been changed to format '%s'.
ar: الوسم '%s' كان بتنسيق '%s' (مخالف للمواصفات) وتغير إلى التنسيق '%s'.

en: Tag 'UserComment' did not start with a format identifier. This has been fixed.
ar: الوسم 'UserComment' لم يبدأ بمعرف تنسيق. جرى إصلاح ذلك.

en: Tag 'UserComment' had invalid format '%s'. Format has been set to 'undefined'.
ar: الوسم 'UserComment' كان بتنسيق غير صالح '%s'. ضُبط التنسيق ليكون 'غير محدد'.

en: Tag 'UserComment' has been expanded to at least 8 bytes in order to follow the specification.
ar: وُسّع الوسم 'UserComment' إلى 8 بايت على الأقل لاتباع المواصفات.

en: Tag 'UserComment' is not empty but does not start with a format identifier. This has been fixed.
ar: الوسم 'UserComment' ليس فارغاً لكنه لا يبدأ بمعرف تنسيق. جرى إصلاح ذلك.

en: Tag UserComment contains data but is against specification.
ar: الوسم UserComment يحتوي بيانات لكنه مخالف للمواصفات.

en: Tamron AF Aspherical 28-200mm f/3.8-5.6
ar: تامرون AF Aspherical 28-200mm f/3.8-5.6

en: Tamron SP AF 300mm f/2.8 LD IF
ar: تامرون SP AF 300mm f/2.8 LD IF

en: Target Aperture
ar: الفتحة المستهدفة

en: Target Exposure Time
ar: وقت التعريض المستهدف

en: Text
ar: نص

en: The F number.
ar: الرقم البؤري.

en: The FlashPix format version supported by a FPXR file.
ar: إصدار تنسيق FlashPix المدعوم بواسطة ملف FPXR.

en: The SensitivityType tag indicates which one of the parameters of ISO12232 is the PhotographicSensitivity tag. Although it is an optional tag, it should be recorded when a PhotographicSensitivity tag is recorded. Value = 4, 5, 6, or 7 may be used in case that the values of plural parameters are the same.
ar: وسم نوع الحساسية يشير إلى أي معايير ISO12232 هو وسم الحساسية الفوتوغرافية.

en: The actual focal length of the lens, in mm. Conversion is not made to the focal length of a 35 mm film camera.
ar: البعد البؤري الفعلي للعدسة، بالملم. لا يُحوّل البعد البؤري إلى بعد كاميرا فيلم 35 ملم.

en: The chromaticity of the three primary colors of the image. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in the color space information tag (<ColorSpace>).
ar: لونية الألوان الثلاثة الأساسية للصورة.

en: The chromaticity of the white point of the image. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in the color space information tag (<ColorSpace>).
ar: لونية النقطة البيضاء في الصورة.

en: The class of the program used by the camera to set exposure when the picture is taken.
ar: فئة البرنامج المستخدم من الكاميرا لضبط التعريض عند التقاط الصورة.

en: The color space information tag is always recorded as the color space specifier. Normally sRGB (=1) is used to define the color space based on the PC monitor conditions and environment. If a color space other than sRGB is used, Uncalibrated (=FFFF.H) is set. Image data recorded as Uncalibrated can be treated as sRGB when it is converted to FlashPix.
ar: يُسجل وسم معلومات الفضاء اللوني دائماً كمحدد للفضاء اللوني. عادةً ما يُستخدم sRGB (=1) لتعريف الفضاء اللوني بناءً على ظروف وبيئة شاشة الحاسوب. إذا استُخدم فضاء لوني غير sRGB، يُضبط كـ غير معاير (=FFFF.H). يمكن معاملة بيانات الصورة المسجلة كـ غير معايرة على أنها sRGB عند تحويلها إلى FlashPix.

en: The compression scheme used for the image data. When a primary image is JPEG compressed, this designation is not necessary and is omitted. When thumbnails use JPEG compression, this tag value is set to 6.
ar: نظام الضغط المستخدم لبيانات الصورة.

en: The data provided does not follow the specification.
ar: البيانات المزودة لا تتبع المواصفات.

en: The date and time of image creation. In this standard (EXIF-2.1) it is the date and time the file was changed.
ar: تاريخ ووقت إنشاء الصورة.

en: The date and time when the image was stored as digital data.
ar: تاريخ ووقت تخزين الصورة كبيانات رقمية.

en: The date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
ar: تاريخ ووقت توليد بيانات الصورة الأصلية.

en: The distance to the subject, given in meters.
ar: المسافة إلى الموضوع، تُعطى بالأمتار.

en: The exposure bias. The units is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
ar: انحياز التعريض. الوحدات هي قيمة APEX. عادة ما تُعطى في النطاق من -99.99 إلى 99.99.

en: The file '%s' could not be opened.
ar: تعذر فتح الملف '%s'.

en: The image orientation viewed in terms of rows and columns.
ar: اتجاه الصورة من منظور الصفوف والأعمدة.

en: The kind of light source.
ar: نوع مصدر الضوء.

en: The lens aperture. The unit is the APEX value.
ar: فتحة العدسة. الوحدة هي قيمة APEX.

en: The manufacturer of the recording equipment. This is the manufacturer of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
ar: الجهة المصنعة لجهاز التسجيل.

en: The matrix coefficients for transformation from RGB to YCbCr image data. No default is given in TIFF; but here the value given in "Color Space Guidelines", is used as the default. The color space is declared in a color space information tag, with the default being the value that gives the optimal image characteristics Interoperability this condition.
ar: معاملات المصفوفة للتحويل من RGB إلى YCbCr.

en: The metering mode.
ar: وضع القياس.

en: The model name or model number of the equipment. This is the model name or number of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
ar: اسم الموديل أو رقم جهاز التسجيل.

en: The number of bits per image component. In this standard each component of the image is 8 bits, so the value for this tag is 8. See also <SamplesPerPixel>. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
ar: عدد البتات لكل مكون صورة.

en: The number of bytes of JPEG compressed thumbnail data. This is not used for primary image JPEG data. JPEG thumbnails are not divided but are recorded as a continuous JPEG bitstream from SOI to EOI. Appn and COM markers should not be recorded. Compressed thumbnails must be recorded in no more than 64 Kbytes, including all other data to be recorded in APP1.
ar: عدد بايتات بيانات الصورة المصغرة المضغوطة بـ JPEG.

en: The number of columns of image data, equal to the number of pixels per row. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
ar: عدد أعمدة بيانات الصورة، ويساوي عدد البكسلات في الصف.

en: The number of components per pixel. Since this standard applies to RGB and YCbCr images, the value set for this tag is 3. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
ar: عدد المكونات لكل بكسل.

en: The number of pixels per <ResolutionUnit> in the <ImageLength> direction. The same value as <XResolution> is designated.
ar: عدد البكسلات لكل وحدة دقة في اتجاه طول الصورة.

en: The number of pixels per <ResolutionUnit> in the <ImageWidth> direction. When the image resolution is unknown, 72 [dpi] is designated.
ar: عدد البكسلات لكل وحدة دقة في اتجاه عرض الصورة.

en: The number of rows of image data. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
ar: عدد صفوف بيانات الصورة.

en: The number of rows per strip. This is the number of rows in the image of one strip when an image is divided into strips. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted. See also <StripOffsets> and <StripByteCounts>.
ar: عدد الصفوف في كل شريط.

en: The offset to the start byte (SOI) of JPEG compressed thumbnail data. This is not used for primary image JPEG data.
ar: الإزاحة لبداية بايت بيانات الصورة المصغرة المضغوطة بـ JPEG.

en: The pixel composition. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
ar: تكوين البكسل.

en: The position of chrominance components in relation to the luminance component. This field is designated only for JPEG compressed data or uncompressed YCbCr data. The TIFF default is 1 (centered); but when Y:Cb:Cr = 4:2:2 it is recommended in this standard that 2 (co-sited) be used to record data, in order to improve the image quality when viewed on TV systems. When this field does not exist, the reader shall assume the TIFF default. In the case of Y:Cb:Cr = 4:2:0, the TIFF default (centered) is recommended. If the reader does not have the capability of supporting both kinds of <YCbCrPositioning>, it shall follow the TIFF default regardless of the value in this field. It is preferable that readers be able to support both centered and co-sited positioning.
ar: موضع مكونات اللون بالنسبة لمكون الإضاءة.

en: The reference black point value and reference white point value. No defaults are given in TIFF, but the values below are given as defaults here. The color space is declared in a color space information tag, with the default being the value that gives the optimal image characteristics Interoperability these conditions.
ar: قيمة مرجع نقطة السواد وقيمة مرجع نقطة البياض.

en: The sampling ratio of chrominance components in relation to the luminance component. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
ar: نسبة عينات مكونات اللون بالنسبة لمكون الإضاءة.

en: The smallest F number of the lens. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of 00.00 to 99.99, but it is not limited to this range.
ar: أصغر رقم F للعدسة. الوحدة هي قيمة APEX. عادة ما تُعطى في النطاق من 00.00 إلى 99.99، لكنها ليست مقتصرة على هذا النطاق.

en: The system cannot provide enough memory.
ar: لا يستطيع النظام توفير ذاكرة كافية.

en: The tag '%s' contains an invalid number of components (%i, expected %i).
ar: الوسم '%s' يحتوي عدداً غير صالح من المكونات (%i، المتوقع %i).

en: The tag '%s' contains data of an invalid format ('%s', expected '%s').
ar: الوسم '%s' يحتوي بيانات بتنسيق غير صالح ('%s'، المتوقع '%s').

en: The total number of bytes in each strip. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
ar: العدد الإجمالي للبايتات في كل شريط.

en: The unit for measuring <XResolution> and <YResolution>. The same unit is used for both <XResolution> and <YResolution>. If the image resolution is unknown, 2 (inches) is designated.
ar: الوحدة المستخدمة لقياس الدقة الأفقية والرأسية.

en: The value of brightness. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
ar: قيمة السطوع. الوحدة هي قيمة APEX. عادة ما تُعطى في النطاق من -99.99 إلى 99.99.

en: The version of this standard supported. Nonexistence of this field is taken to mean nonconformance to the standard.
ar: إصدار هذا المعيار المدعوم.

en: This number is unique and based on the date of manufacture.
ar: هذا الرقم فريد ويعتمد على تاريخ التصنيع.

en: This tag indicates an identifier assigned uniquely to each image. It is recorded as an ASCII string equivalent to hexadecimal notation and 128-bit fixed length.
ar: يشير هذا الوسم إلى معرف مخصص بشكل فريد لكل صورة. يُسجل كسلسلة محارف ASCII تعادل التدوين الست عشري وبطول ثابت 128 بت.

en: This tag indicates how many images are included and used in the composition of this image
ar: يشير هذا الوسم إلى عدد الصور المضمنة والمستخدمة في تركيب هذه الصورة

en: This tag indicates information on the picture-taking conditions of a particular camera model. The tag is used only to indicate the picture-taking conditions in the reader.
ar: يشير هذا الوسم إلى معلومات حول ظروف التقاط الصور لطراز كاميرا معين. يُستخدم الوسم فقط للإشارة إلى ظروف التقاط الصور في القارئ.

en: This tag indicates minimum focal length, maximum focal length, minimum F number in the minimum focal length, and minimum F number in the maximum focal length.
ar: يشير هذا الوسم إلى الحد الأدنى للبعد البؤري، والحد الأقصى للبعد البؤري، وأصغر رقم F في الحد الأدنى للبعد البؤري، وأصغر رقم F في الحد الأقصى للبعد البؤري.

en: This tag indicates the degree of overall image gain adjustment.
ar: يشير هذا الوسم إلى درجة تعديل كسب الصورة الإجمالي.

en: This tag indicates the digital zoom ratio when the image was shot. If the numerator of the recorded value is 0, this indicates that digital zoom was not used.
ar: يشير هذا الوسم إلى نسبة التقريب الرقمي عند التقاط الصورة. إذا كان بسط القيمة المسجلة 0، فهذا يشير إلى أن التقريب الرقمي لم يُستخدم.

en: This tag indicates the direction of contrast processing applied by the camera when the image was shot.
ar: يشير هذا الوسم إلى اتجاه معالجة التباين التي طبقتها الكاميرا عند التقاط الصورة.

en: This tag indicates the direction of saturation processing applied by the camera when the image was shot.
ar: يشير هذا الوسم إلى اتجاه معالجة التشبع التي طبقتها الكاميرا عند التقاط الصورة.

en: This tag indicates the direction of sharpness processing applied by the camera when the image was shot.
ar: يشير هذا الوسم إلى اتجاه معالجة الحدة التي طبقتها الكاميرا عند التقاط الصورة.

en: This tag indicates the distance to the subject.
ar: يشير هذا الوسم إلى المسافة إلى الموضوع.

en: This tag indicates the equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown. Note that this tag differs from the FocalLength tag.
ar: يشير هذا الوسم إلى البعد البؤري المكافئ بافتراض كاميرا فيلم 35 ملم، بالملم. القيمة 0 تعني أن البعد البؤري مجهول. لاحظ أن هذا الوسم يختلف عن وسم FocalLength.

en: This tag indicates the exposure mode set when the image was shot. In auto-bracketing mode, the camera shoots a series of frames of the same scene at different exposure settings.
ar: يشير هذا الوسم إلى وضع التعريض المضبوط عند التقاط الصورة. في وضع الاختلاف التلقائي، تلتقط الكاميرا سلسلة من الإطارات لنفس المشهد بإعدادات تعريض مختلفة.

en: This tag indicates the exposure times of the source images of this image
ar: يشير هذا الوسم إلى أوقات تعريض الصور المصدر لهذه الصورة

en: This tag indicates the lens manufacturer.
ar: يشير هذا الوسم إلى الشركة المصنعة للعدسة.

en: This tag indicates the lens' model name and model number.
ar: يشير هذا الوسم إلى اسم طراز العدسة ورقم طرازها.

en: This tag indicates the location and area of the main subject in the overall scene.
ar: يشير هذا الوسم إلى موقع ومساحة الموضوع الرئيسي في المشهد العام.

en: This tag indicates the name of the camera owner, photographer or image creator.
ar: يشير هذا الوسم إلى اسم مالك الكاميرا، أو المصور أو منشئ الصورة.

en: This tag indicates the serial number of the body of the camera
ar: يشير هذا الوسم إلى الرقم التسلسلي لجسم الكاميرا

en: This tag indicates the serial number of the interchangeable lens.
ar: يشير هذا الوسم إلى الرقم التسلسلي للعدسة القابلة للتبديل.

en: This tag indicates the type of scene that was shot. It can also be used to record the mode in which the image was shot. Note that this differs from the scene type <SceneType> tag.
ar: يشير هذا الوسم إلى نوع المشهد الذي صُوّر. يمكن استخدامه أيضاً لتسجيل الوضع الذي صُوّرت فيه الصورة. لاحظ أن هذا يختلف عن وسم نوع المشهد <SceneType>.

en: This tag indicates the use of special processing on image data, such as rendering geared to output. When special processing is performed, the reader is expected to disable or minimize any further processing.
ar: يشير هذا الوسم إلى استخدام معالجة خاصة على بيانات الصورة، مثل التصيير الموجه للإخراج. عند إجراء معالجة خاصة، يُتوقع من القارئ تعطيل أو تقليل أي معالجة إضافية.

en: This tag indicates the white balance mode set when the image was shot.
ar: يشير هذا الوسم إلى وضع توازن اللون الأبيض المضبوط عند التقاط الصورة.

en: This tag indicates whether this image was composed from multiple images
ar: يشير هذا الوسم إلى ما إذا كانت هذه الصورة قد رُكبت من صور متعددة

en: This tag is recorded when an image is taken using a strobe light (flash).
ar: يُسجل هذا الوسم عند التقاط صورة باستخدام ضوء وامض (فلاش).

en: This tag is used to record the name of an audio file related to the image data. The only relational information recorded here is the Exif audio file name and extension (an ASCII string consisting of 8 characters + '.' + 3 characters). The path is not recorded. Stipulations on audio and file naming conventions are defined in the specification. When using this tag, audio files must be recorded in conformance to the Exif audio format. Writers are also allowed to store the data such as Audio within APP2 as FlashPix extension stream data. The mapping of Exif image files and audio files is done in any of three ways, [1], [2] and [3]. If multiple files are mapped to one file as in [2] or [3], the above format is used to record just one audio file name. If there are multiple audio files, the first recorded file is given. In the case of [3], for example, for the Exif image file "DSC00001.JPG" only  "SND00001.WAV" is given as the related Exif audio file. When there are three Exif audio files "SND00001.WAV", "SND00002.WAV" and "SND00003.WAV", the Exif image file name for each of them, "DSC00001.JPG", is indicated. By combining multiple relational information, a variety of playback possibilities can be supported. The method of using relational information is left to the implementation on the playback side. Since this information is an ASCII character string, it is terminated by NULL. When this tag is used to map audio files, the relation of the audio file to image data must also be indicated on the audio file end.
ar: يُستخدم هذا الوسم لتسجيل اسم ملف صوتي مرتبط ببيانات الصورة. المعلومات العلائقية الوحيدة المسجلة هنا هي اسم ملف صوت Exif وامتداده (سلسلة ASCII مكونة من 8 محارف + '.' + 3 محارف). لا يُسجل المسار. تُحدد شروط الصوت واتفاقيات تسمية الملفات في المواصفات. عند استخدام هذا الوسم، يجب تسجيل الملفات الصوتية وفقاً لتنسيق صوت Exif. يُسمح أيضاً للكتاب بتخزين البيانات مثل الصوت داخل APP2 كبيانات دفق امتداد FlashPix. يتم ربط ملفات صور Exif وملفات الصوت بأي من ثلاث طرق، [1] و [2] و [3]. إذا رُبطت ملفات متعددة بملف واحد كما في [2] أو [3]، يُستخدم التنسيق أعلاه لتسجيل اسم ملف صوتي واحد فقط. إذا كانت هناك ملفات صوتية متعددة، يُعطى أول ملف مسجل. في حالة [3]، على سبيل المثال، لملف صورة Exif "DSC00001.JPG" يُعطى فقط "SND00001.WAV" كملف صوت Exif ذو صلة. عندما تكون هناك ثلاثة ملفات صوت Exif "SND00001.WAV" و "SND00002.WAV" و "SND00003.WAV"، يُشار إلى اسم ملف صورة Exif لكل منها بـ "DSC00001.JPG". من خلال الجمع بين معلومات علائقية متعددة، يمكن دعم مجموعة متنوعة من إمكانيات التشغيل. تُترك طريقة استخدام المعلومات العلائقية للتنفيذ في جانب التشغيل. بما أن هذه المعلومات عبارة عن سلسلة محارف ASCII، فإنها تنتهي بـ NULL. عند استخدام هذا الوسم لربط ملفات الصوت، يجب أيضاً الإشارة إلى علاقة الملف الصوتي ببيانات الصورة في نهاية الملف الصوتي.

en: This tag records the camera or input device spatial frequency table and SFR values in the direction of image width, image height, and diagonal direction, as specified in ISO 12233.
ar: يسجل هذا الوسم جدول التردد المكاني للكاميرا أو جهاز الإدخال وقيم SFR في اتجاه عرض الصورة وارتفاع الصورة والاتجاه القطري، كما هو محدد في ISO 12233.

en: This tag records the name and version of the software or firmware of the camera or image input device used to generate the image. The detailed format is not specified, but it is recommended that the example shown below be followed. When the field is left blank, it is treated as unknown.
ar: يسجل اسم وإصدار البرمجيات أو البرامج الثابتة المستخدمة لإنتاج الصورة.

en: This tag records the name of the camera owner, photographer or image creator. The detailed format is not specified, but it is recommended that the information be written as in the example below for ease of Interoperability. When the field is left blank, it is treated as unknown.
ar: يسجل اسم مالك الكاميرا أو المصور أو منشئ الصورة.

en: This tag reserves space that can be reclaimed later when additional metadata are added. New metadata can be written in place by replacing this tag with a smaller data element and using the reclaimed space to store the new or expanded metadata tags.
ar: يتحفظ هذا الوسم بمساحة يمكن استعادتها لاحقاً عند إضافة بيانات وصفية إضافية. يمكن كتابة بيانات وصفية جديدة في مكانها عن طريق استبدال هذا الوسم بعنصر بيانات أصغر واستخدام المساحة المستعادة لتخزين أوسمة البيانات الوصفية الجديدة أو الموسعة.

en: Three-chip color area sensor
ar: مستشعر منطقة ألوان ذو ثلاث شرائح

en: Thumbnail Image
ar: صورة مصغرة

en: Thumbnail Valid Area
ar: منطقة المصغرة الصالحة

en: Time
ar: الوقت

en: Time Info
ar: معلومات الوقت

en: Time Zone
ar: نطاق زمني

en: Time Zone Offset
ar: إزاحة المنطقة الزمنية

en: Tokina AF193-2 19-35mm f/3.5-4.5
ar: توكينا AF193-2 19-35mm f/3.5-4.5

en: Tokina AT-X280AF PRO 28-80mm F2.8 Aspherical
ar: توكينا AT-X280AF PRO 28-80mm F2.8 Aspherical

en: Tone Compensation
ar: تعويض النغمة

en: Tone Curve
ar: منحنى النغمة

en: Tone Curve Table
ar: جدول منحنى النغمة

en: Tonecurve Matching
ar: مطابقة منحنى النغمة

en: Toning Effect
ar: تأثير التلوين

en: Top
ar: أعلى

en: Top to bottom
ar: من الأعلى إلى الأسفل

en: Top-center
ar: أعلى الوسط

en: Top-left
ar: أعلى اليسار

en: Top-right
ar: أعلى اليمين

en: Total Number of Pictures Taken
ar: إجمالي عدد الصور الملتقطة

en: Transfer Function
ar: دالة النقل

en: Transfer Range
ar: نطاق النقل

en: Trilinear sensor
ar: مستشعر ثلاثي الخطوط

en: Tungsten
ar: تنجستن

en: Tungsten incandescent light
ar: ضوء تنجستن وهاج

en: Tv-priority
ar: أولوية الغالق

en: Two-chip color area sensor
ar: مستشعر منطقة ألوان ذو شريحتين

en: Uncalibrated
ar: غير معاير

en: Uncompressed
ar: غير مضغوط

en: Undefined
ar: غير محدد

en: Underwater
ar: تحت الماء

en: Unexpected number of components (%li, expected 2, 3, or 4).
ar: عدد مكونات غير متوقع (%li، المتوقع 2، 3، أو 4).

en: Unknown
ar: مجهول

en: Unknown %hu
ar: مجهول %hu

en: Unknown AF position
ar: موقع تركيز آلي مجهول

en: Unknown Exif Version
ar: إصدار Exif مجهول

en: Unknown FlashPix Version
ar: إصدار FlashPix مجهول

en: Unknown encoding.
ar: ترميز مجهول.

en: Unknown value %hi
ar: قيمة مجهولة %hi

en: Unknown value %i
ar: قيمة مجهولة %i

en: Unsupported JIS string
ar: سلسلة JIS غير مدعومة

en: Unsupported UNICODE string
ar: سلسلة UNICODE غير مدعومة

en: Upper-left
ar: أعلى اليسار

en: Upper-right
ar: أعلى اليمين

en: User 1
ar: مستخدم 1

en: User 2
ar: مستخدم 2

en: User Comment
ar: تعليق المستخدم

en: User def. 1
ar: تعريف المستخدم 1

en: User def. 2
ar: تعريف المستخدم 2

en: User def. 3
ar: تعريف المستخدم 3

en: User selected
ar: اختيار المستخدم

en: VGA basic
ar: VGA أساسي

en: VGA fine
ar: VGA دقيق

en: VGA normal
ar: VGA عادي

en: VR Info
ar: معلومات VR

en: VRD Offset
ar: إزاحة VRD

en: Vari Program
ar: برنامج متنوع

en: Very close
ar: قريب جداً

en: Vibration reduction
ar: تقليل الاهتزاز

en: Vignette Control
ar: التحكم في التظليل

en: Vignetting Correct
ar: تصحيح التظليل

en: Vignetting Correct 2
ar: تصحيح التظليل 2

en: Vivid
ar: حيوي

en: Voice Memo
ar: مذكرة صوتية

en: WB Info
ar: معلومات موازنة الأبيض

en: WB Packet
ar: حزمة موازنة الأبيض

en: When loading and resaving Exif data, save the maker note unmodified. Be aware that the maker note can get corrupted.
ar: عند تحميل بيانات Exif وحفظها مجدداً، احفظ ملاحظة الصانع دون تعديل. انتبه فقد تتعرض للتلف.

en: White Balance
ar: موازنة الأبيض

en: White Balance Bias
ar: انحياز توازن البياض

en: White Balance Blue
ar: توازن اللون الأبيض للأزرق

en: White Balance Bracket
ar: اختلاف توازن البياض

en: White Balance Fine Adjustment
ar: تعديل دقيق لتوازن اللون الأبيض

en: White Balance Mode
ar: وضع توازن الأبيض

en: White Balance RB
ar: توازن اللون الأبيض RB

en: White Balance Red
ar: توازن اللون الأبيض للأحمر

en: White Balance Setting
ar: ضبط توازن البياض

en: White Balance Shift AB
ar: إزاحة توازن اللون الأبيض AB

en: White Balance Shift GM
ar: إزاحة توازن اللون الأبيض GM

en: White Board
ar: سبورة بيضاء

en: White Point
ar: النقطة البيضاء

en: White fluorescent
ar: فلورسنت أبيض

en: Whitebalance Matching
ar: مطابقة موازنة الأبيض

en: Whitebalance Table
ar: جدول موازنة الأبيض

en: Wide
ar: عريض

en: Wide Range
ar: نطاق واسع

en: Wide1 (230%)
ar: عريض 1 (230%)

en: Wide2 (400%)
ar: عريض 2 (400%)

en: Widescreen
ar: شاشة عريضة

en: With strobe
ar: مع ستروب

en: Within distance %i of (x,y) = (%i,%i)
ar: ضمن مسافة %i من (س،ص) = (%i،%i)

en: Within rectangle (width %i, height %i) around (x,y) = (%i,%i)
ar: ضمن مستطيل (عرض %i، ارتفاع %i) حول (س،ص) = (%i،%i)

en: Without strobe
ar: بدون ستروب

en: World Time
ar: توقيت عالمي

en: World Time Location
ar: موقع توقيت العالم

en: X-Resolution
ar: الدقة الأفقية

en: XML Packet
ar: حزمة XML

en: XMP Metadata
ar: بيانات XMP الوصفية

en: XP Author
ar: مؤلف XP

en: XP Comment
ar: تعليق XP

en: XP Keywords
ar: كلمات XP المفتاحية

en: XP Subject
ar: موضوع XP

en: XP Title
ar: عنوان XP

en: Y-Resolution
ar: الدقة الرأسية

en: YCbCr Coefficients
ar: معاملات YCbCr

en: YCbCr Positioning
ar: تموضع YCbCr

en: YCbCr Sub-Sampling
ar: أخذ عينات فرعية لـ YCbCr

en: Yes
ar: نعم

en: Zoom
ar: تقريب

en: Zoom Source Width
ar: عرض مصدر التقريب

en: Zoom Step Count
ar: عدد خطوات التقريب

en: Zoom Target Width
ar: عرض هدف التقريب

en: [None]
ar: [لا شيء]

en: cm
ar: سم

en: in
ar: بوصة
