gstreamer-1.27.90 - en to ar translation catalogue (396 entries)

en: "%s" is a directory.
ar: "%s" هو دليل.

en: %d blacklist entry | %d blacklist entries
ar[0]: لا مدخلات في القائمة السوداء
ar[1]: مدخل واحد في القائمة السوداء
ar[2]: مدخلان في القائمة السوداء
ar[3]: %d مدخلات في القائمة السوداء
ar[4]: %d مدخلاً في القائمة السوداء
ar[5]: %d مدخل في القائمة السوداء

en: %d blacklisted file | %d blacklisted files
ar[0]: لا ملفات في القائمة السوداء
ar[1]: ملف واحد في القائمة السوداء
ar[2]: ملفان في القائمة السوداء
ar[3]: %d ملفات في القائمة السوداء
ar[4]: %d ملفاً في القائمة السوداء
ar[5]: %d ملف في القائمة السوداء

en: %d feature | %d features
ar[0]: لا ميزات
ar[1]: ميزة واحدة
ar[2]: ميزتان
ar[3]: %d ميزات
ar[4]: %d ميزة
ar[5]: %d ميزة

en: %d plugin | %d plugins
ar[0]: لا ملحقات
ar[1]: ملحق واحد
ar[2]: ملحقان
ar[3]: %d ملحقات
ar[4]: %d ملحقاً
ar[5]: %d ملحق

en: %sElement Flags%s:
ar: %sأعلام العناصر%s:

en: %sImplemented Interfaces%s:
ar: %sالواجهات المنفذة%s:

en: %sTotal count%s: %s
ar: %sالعدد الإجمالي%s: %s

en: ,
ar: ،

en: A lot of buffers are being dropped.
ar: يُسقط الكثير من المخازن المؤقتة.

en: A slashes ('/') separated list of types of elements (also known as klass) to list. (unordered)
ar: قائمة بأنواع العناصر (تُعرف أيضاً بـ klass) مفصولة بشرطة مائلة ('/') لإدراجها. (غير مرتبة)

en: Additional debug info:
    %s
ar: معلومات التنقيح إضافية:
    %s

en: Allow printing current position of pipeline even if stdout is not a TTY. This option has no effect if the "no-position" option is specified
ar: اسمح بطباعة الموضع الحالي لأنبوب النقل حتى لو لم يكن stdout هو TTY. ليس لهذا الخيار أي تأثير إذا حدد خيار "no-position"

en: An error happened while waiting for EOS
ar: حدث خطأ أثناء انتظار EOS

en: Application used to create the media
ar: التطبيق المستخدم لإنشاء هذه الوسائط

en: Arbitrary application data to be serialized into the media
ar: بيانات تطبيق عشوائية ستسلسل داخل الوسائط

en: Blacklisted files:
ar: الملفات المدرجة في القائمة السوداء:

en: Buffering, setting pipeline to PAUSED ...
ar: يخزن مؤقتاً، يضبط أنبوب النقل إلى PAUSED ...

en: Caps Change Mode
ar: نمط تغيير الإمكانيات

en: Changes coloring mode of the debug log. Possible modes: off, on, disable, auto, unix
ar: يغير نمط التلوين لسجل التنقيح. الأنماط الممكنة: off, on, disable, auto, unix

en: Check if the specified element or plugin exists
ar: تحقق مما إذا كان العنصر أو الملحق المحدد موجوداً

en: Colon-separated paths containing plugins
ar: مسارات مفصولة بنقطتين تحتوي على ملحقات

en: Color output, even when not sending to a tty.
ar: لون المخرجات، حتى لو لم تُرسل إلى tty.

en: Comma-separated list of category_name:level pairs to set specific levels for the individual categories. Example: GST_AUTOPLUG:5,GST_ELEMENT_*:3
ar: قائمة مفصولة بفاصلة لأزواج (اسم_الفئة:المستوى) لضبط مستويات محددة للفئات الفردية. مثال: GST_AUTOPLUG:5,GST_ELEMENT_*:3

en: Comma-separated list of plugins to preload in addition to the list stored in environment variable GST_PLUGIN_PATH
ar: قائمة مفصولة بفاصلة للملحقات التي تُحمل مسبقًا بالإضافة إلى القائمة المخزنة في متغير البيئة GST_PLUGIN_PATH

en: Container-specific Track ID
ar: معرف المسار الخاص بالحاوية

en: Could not close resource.
ar: تعذر إغلاق المورد.

en: Could not close supporting library.
ar: تعذر إغلاق مكتبة الدعم.

en: Could not configure supporting library.
ar: تعذر ضبط مكتبة الدعم.

en: Could not create temp file "%s".
ar: تعذر إنشاء ملف مؤقت "%s".

en: Could not decode stream.
ar: تعذر فك ترميز التدفق.

en: Could not demultiplex stream.
ar: تعذر فك تجميع التدفق.

en: Could not determine type of stream.
ar: تعذر تحديد نوع التدفق.

en: Could not encode stream.
ar: تعذر ترميز التدفق.

en: Could not get info on "%s".
ar: تعذر الحصول على معلومات عن "%s".

en: Could not get/set settings from/on resource.
ar: تعذر الحصول على/ضبط الإعدادات من/على المورد.

en: Could not initialize supporting library.
ar: تعذر تهيئة مكتبة الدعم.

en: Could not load plugin file: %s
ar: تعذر تحميل ملف الملحق: %s

en: Could not multiplex stream.
ar: تعذر تجميع التدفق.

en: Could not open file "%s" for reading.
ar: تعذر فتح ملف "%s" للقراءة.

en: Could not open file "%s" for writing.
ar: تعذر فتح ملف "%s" للكتابة.

en: Could not open resource for reading and writing.
ar: تعذر فتح المورد للقراءة والكتابة.

en: Could not open resource for reading.
ar: تعذر فتح المورد للقراءة.

en: Could not open resource for writing.
ar: تعذر فتح المورد للكتابة.

en: Could not perform seek on resource.
ar: تعذر تنفيذ السعي في المورد.

en: Could not read from resource.
ar: تعذر القراءة من المورد.

en: Could not synchronize on resource.
ar: تعذر المزامنة على المورد.

en: Could not write to resource.
ar: تعذر الكتابة إلى المورد.

en: Default debug level from 1 (only error) to 9 (anything) or 0 for no output
ar: مستوى التنقيح المبدئي من 1 (خطأ فقط) إلى 9 (أي شيء) أو 0 لتعطيل المخرجات

en: Delayed linking failed.
ar: فشل الربط المتأخر.

en: Details:
    %s
ar: التفاصيل:
    %s

en: Disable colored debugging output
ar: عطّل مخرجات التنقيح الملونة

en: Disable colors in output. You can also achieve the same by setting 'GST_INSPECT_NO_COLORS' environment variable to any value.
ar: عطّل الألوان في المخرجات. يمكنك أيضاً تحقيق ذلك بضبط متغير البيئة 'GST_INSPECT_NO_COLORS' على أي قيمة.

en: Disable debugging
ar: عطّل التنقيح

en: Disable spawning a helper process while scanning the registry
ar: عطّل إطلاق عملية مساعدة أثناء مسح السجل

en: Disable trapping of segmentation faults during plugin loading
ar: عطّل اعتراض أخطاء التجزئة أثناء تحميل الملحقات

en: Disable updating the registry
ar: عطّل تحديث السجل

en: Do not install a fault handler
ar: لا تثبت معالجاً للأخطاء

en: Do not output status information for the specified property if verbose output is enabled (can be used multiple times)
ar: لا تخرج معلومات الحالة للخاصية المحددة إذا كانت المخرجات المفصلة مفعلة (يمكن استخدامها عدة مرات)

en: Do not print any progress information
ar: لا تطبع أي معلومات تقدم

en: Do not print current position of pipeline. If this option is unspecified, the position will be printed when stdout is a TTY. To enable printing position when stdout is not a TTY, use "force-position" option
ar: لا تطبع الموضع الحالي لأنبوب النقل. إذا لم يحدد هذا الخيار، سيُطبع الموضع عندما يكون stdout هو TTY. لتمكين طباعة الموضع عندما لا يكون stdout هو TTY، استخدم خيار "force-position"

en: Done buffering, setting pipeline to PLAYING ...
ar: انتهى التخزين المؤقت، يضبط أنبوب النقل إلى PLAYING ...

en: EOS on shutdown enabled -- Forcing EOS on the pipeline
ar: EOS عند الإغلاق مفعل -- يفرض EOS على أنبوب النقل

en: EOS received - stopping pipeline...
ar: تلقى EOS - يوقف أنبوب النقل...

en: ERROR: %s
ar: خطأ: %s

en: ERROR: from element %s: %s
ar: خطأ: من العنصر %s: %s

en: ERROR: pipeline could not be constructed.
ar: خطأ: تعذر بناء أنبوب النقل.

en: ERROR: pipeline could not be constructed: %s.
ar: خطأ: تعذر بناء أنبوب النقل: %s.

en: ERROR: pipeline doesn't want to play.
ar: خطأ: أنبوب النقل لا يريد التشغيل.

en: ERROR: pipeline doesn't want to preroll.
ar: خطأ: أنبوب النقل لا يريد القيام بـ preroll.

en: ERROR: the 'pipeline' element wasn't found.
ar: خطأ: لم يعثر على عنصر 'pipeline'.

en: Element "%s" is not a GstPreset
ar: العنصر "%s" ليس GstPreset

en: Element doesn't implement handling of this stream. Please file a bug.
ar: العنصر لا ينفذ معالجة هذا التدفق. يرجى التبليغ عن علة.

en: Encoding error.
ar: خطأ في التّرميز.

en: Error closing file "%s".
ar: خطأ في إغلاق ملف "%s".

en: Error while seeking in file "%s".
ar: خطأ أثناء السعي في ملف "%s".

en: Error while writing to download file.
ar: خطأ أثناء الكتابة إلى ملف التنزيل.

en: Error while writing to file "%s".
ar: خطأ أثناء الكتابة إلى ملف "%s".

en: Error writing registry cache to %s: %s
ar: خطأ أثناء كتابة خبيئة السجل إلى %s: %s

en: Execution ended after %
ar: انتهى التنفيذ بعد %

en: FOUND TAG
ar: وُجد وسم

en: FOUND TAG      : found by element "%s".
ar: وُجد وسم      : وُجد بواسطة العنصر "%s".

en: FOUND TAG      : found by object "%s".
ar: وُجد وسم      : وُجد بواسطة الكائن "%s".

en: FOUND TAG      : found by pad "%s:%s".
ar: وُجد وسم      : وُجد بواسطة الحشية (pad) "%s:%s".

en: FOUND TOC
ar: وُجد TOC

en: FOUND TOC      : found by element "%s".
ar: وُجد TOC      : وُجد بواسطة العنصر "%s".

en: FOUND TOC      : found by object "%s".
ar: وُجد TOC      : وُجد بواسطة الكائن "%s".

en: Failed after iterations as requested.
ar: فشل بعد التكرارات كما هو مطلوب.

en: Failed to map buffer.
ar: فشل في تعيين المخزن المؤقت.

en: Failed to set pipeline to PAUSED.
ar: فشل في ضبط أنبوب النقل إلى PAUSED.

en: File "%s" is a socket.
ar: الملف "%s" هو مقبس.

en: Filter caps
ar: إمكانيات المرشح

en: Filter caps change behaviour
ar: سلوك تغيير إمكانيات المرشح

en: Force EOS on sources before shutting the pipeline down
ar: افرض EOS على المصادر قبل إغلاق أنبوب النقل

en: Freeing pipeline ...
ar: يحرر أنبوب النقل ...

en: GStreamer Options
ar: خيارات جي ستريمر

en: GStreamer developers were too lazy to assign an error code to this error.
ar: مطورو جي ستريمر كانوا كسالى جدًا لتعيين رمز خطأ لهذا الخطأ.

en: GStreamer encountered a general core library error.
ar: واجه جي ستريمر خطأ عامًا في المكتبة الجوهرية.

en: GStreamer encountered a general resource error.
ar: واجه جي ستريمر خطأ عامًا في الموارد.

en: GStreamer encountered a general stream error.
ar: واجه جي ستريمر خطأ عامًا في التدفق.

en: GStreamer encountered a general supporting library error.
ar: واجه جي ستريمر خطأ عامًا في مكتبة الدعم.

en: GStreamer error: clock problem.
ar: خطأ جي ستريمر: مشكلة في الساعة.

en: GStreamer error: negotiation problem.
ar: خطأ جي ستريمر: مشكلة في التفاوض.

en: GStreamer error: state change failed and some element failed to post a proper error message with the reason for the failure.
ar: خطأ جي ستريمر: فشل تغيير الحالة وفشل أحد العناصر في إرسال رسالة خطأ مناسبة توضح سبب الفشل.

en: Gather and print index statistics
ar: اجمع واطبع إحصائيات الفهرس

en: Got EOS from element "%s".
ar: تلقى EOS من العنصر "%s".

en: Got context from element '%s': %s=%s
ar: تلقى سياقاً من العنصر '%s': %s=%s

en: Got message #%u (%s):
ar: تلقى الرسالة #%u (%s):

en: Got message #%u from element "%s" (%s):
ar: تلقى الرسالة #%u من العنصر "%s" (%s):

en: Got message #%u from object "%s" (%s):
ar: تلقى الرسالة #%u من الكائن "%s" (%s):

en: Got message #%u from pad "%s:%s" (%s):
ar: تلقى الرسالة #%u من الحشية (pad) "%s:%s" (%s):

en: Groups related media that spans multiple tracks, like the different pieces of a concerto. It is a higher level than a track, but lower than an album
ar: يجمع الوسائط ذات الصلة التي تمتد عبر مسارات متعددة، مثل المقطوعات المختلفة لكونسيرتو. هو مستوى أعلى من المسار وأقل من الألبوم

en: Homepage for this media (i.e. artist or movie homepage)
ar: الصفحة الرئيسة لهذه الوسائط (مثلاً الصفحة الرئيسة للفنان أو الفيلم)

en: How the image should be rotated or flipped before display
ar: كيف ينبغي تدوير أو قلب الصورة قبل عرضها

en: INFO:
    %s
ar: معلومات:
    %s

en: Index statistics
ar: إحصائيات الفهرس

en: Information about the people behind a remix and similar interpretations
ar: معلومات حول الأشخاص وراء الريمكس والتفسيرات المماثلة

en: Internal GStreamer error: caps problem.
ar: خطأ داخلي في جي ستريمر: مشكلة في الإمكانيات.

en: Internal GStreamer error: code not implemented.
ar: خطأ داخلي في جي ستريمر: الرمز غير منفذ.

en: Internal GStreamer error: event problem.
ar: خطأ داخلي في جي ستريمر: مشكلة في الحدث.

en: Internal GStreamer error: pad problem.
ar: خطأ داخلي في جي ستريمر: مشكلة في الحشية (pad).

en: Internal GStreamer error: seek problem.
ar: خطأ داخلي في جي ستريمر: مشكلة في السعي.

en: Internal GStreamer error: tag problem.
ar: خطأ داخلي في جي ستريمر: مشكلة في الوسم.

en: Internal GStreamer error: thread problem.
ar: خطأ داخلي في جي ستريمر: مشكلة في الخيط.

en: Internal clock error.
ar: خطأ ساعة داخلي.

en: Internal data flow error.
ar: خطأ تدفق بيانات داخلي.

en: Internal data flow problem.
ar: مشكلة تدفق بيانات داخلية.

en: International Standard Recording Code - see http://www.ifpi.org/isrc/
ar: رمز التسجيل القياسي الدولي - انظر http://www.ifpi.org/isrc/

en: Interrupt while waiting for EOS - stopping pipeline...
ar: مقاطعة أثناء انتظار EOS - يوقف أنبوب النقل...

en: Interrupt: Stopping pipeline ...
ar: مقاطعة: يوقف أنبوب النقل ...

en: Invalid URI: %s
ar: عنوان غير صالح: %s

en: LEVEL
ar: المستوى

en: LIST
ar: القائمة

en: List the plugin contents
ar: أدرج محتويات الملحق

en: Make all warnings fatal
ar: اجعل كل التحذيرات قاتلة

en: Manufacturer of the device used to create this media
ar: الشركة المصنعة للجهاز المستخدم لإنشاء هذه الوسائط

en: Midi note number of the audio track.
ar: رقم نغمة ميدي لمسار الصوت.

en: Missing element: %s
ar: عنصر مفقود: %s

en: Model of the device used to create this media
ar: طراز الجهاز المستخدم لإنشاء هذه الوسائط

en: Name of the label or publisher
ar: اسم العلامة أو الناشر

en: Name of the tv/podcast/series show the media is from
ar: اسم عرض التلفاز/البودكاست/المسلسل الذي تنتمي إليه الوسائط

en: Name of the tv/podcast/series show the media is from, for sorting purposes
ar: اسم عرض التلفاز/البودكاست/المسلسل الذي تنتمي إليه الوسائط، لأغراض الفرز

en: No Temp directory specified.
ar: لم يحدد دليل مؤقت.

en: No URI handler for the %s protocol found
ar: لا يوجد معالج عنوان لميفاق %s

en: No error message for domain %s.
ar: لا توجد رسالة خطأ للنطاق %s.

en: No file name specified for reading.
ar: لم يحدد اسم ملف للقراءة.

en: No file name specified for writing.
ar: لم يحدد اسم ملف للكتابة.

en: No space left on the resource.
ar: لم تتبق مساحة في المورد.

en: No standard error message for domain %s and code %d.
ar: لا توجد رسالة خطأ قياسية للنطاق %s والرمز %d.

en: No such element or plugin '%s'
ar: لا يوجد مثل هذا العنصر أو الملحق '%s'

en: No such property.
ar: لا توجد مثل هذه الخاصية.

en: Not authorized to access resource.
ar: غير مخول للوصول للمورد.

en: Origin of media as a URI (location, where the original of the file or stream is hosted)
ar: أصل الوسائط كعنوان (المكان، حيث يستضاف الملف الأصلي أو التدفق)

en: Output TOC (chapters and editions)
ar: يخرج TOC (الفصول والإصدارات)

en: Output messages
ar: يخرج الرسائل

en: Output status information and property notifications
ar: يخرج معلومات الحالة وإشعارات الخصائص

en: Output tags (also known as metadata)
ar: يخرج الوسوم (تُعرف أيضاً بالبيانات الوصفية)

en: PATHS
ar: المسارات

en: PLUGINS
ar: الملحقات

en: PROGRAM-NAME
ar: اسم_البرنامج

en: PROPERTY-NAME
ar: اسم_الخاصية

en: Pipeline construction is invalid, please add queues.
ar: بناء أنبوب النقل غير صالح، يرجى إضافة صفوف (queues).

en: Pipeline is PREROLLED ...
ar: أنبوب النقل في وضع PREROLLED ...

en: Pipeline is PREROLLING ...
ar: أنبوب النقل في وضع PREROLLING ...

en: Pipeline is live and does not need PREROLL ...
ar: أنبوب النقل مباشر ولا يحتاج إلى PREROLL ...

en: Prerolled, waiting for buffering to finish...
ar: وضع Prerolled، ينتظر انتهاء التخزين المؤقت...

en: Prerolled, waiting for progress to finish...
ar: وضع Prerolled، ينتظر انتهاء التقدم...

en: Print a machine-parsable list of features the specified plugin or all plugins provide.
                                           Useful in connection with external automatic plugin installation mechanisms
ar: اطبع قائمة ميزات يمكن للآلة تحليلها يوفرها الملحق المحدد أو كل الملحقات. مفيدة في الاتصال بآليات تثبيت الملحقات الآلية الخارجية

en: Print all elements
ar: اطبع كل العناصر

en: Print available debug categories and exit
ar: اطبع فئات التنقيح المتاحة واخرج

en: Print list of blacklisted files
ar: اطبع قائمة الملفات المدرجة في القائمة السوداء

en: Print supported URI schemes, with the elements that implement them
ar: اطبع مخططات العناوين المتاحة، مع العناصر التي تنفذها

en: Print the GStreamer version
ar: اطبع إصدارة جي ستريمر

en: Private data
ar: بيانات خاصة

en: Progress: (%s) %s
ar: التقدم: (%s) %s

en: Rating attributed by a user. The higher the rank, the more the user likes this media
ar: التقييم الذي وضعه المستخدم. كلما زادت الرتبة، زاد إعجاب المستخدم بهذه الوسائط

en: Redistribute latency...
ar: يعيد توزيع التأخير...

en: Resource busy or not available.
ar: المورد مشغول أو غير متاح.

en: Resource not found.
ar: المورد غير موجود.

en: Restrict the possible allowed capabilities (NULL means ANY). Setting this property takes a reference to the supplied GstCaps object.
ar: تقييد الإمكانيات الممكن المسموح بها (NULL تعني الكل). ضبط هذه الخاصية يأخذ مرجعاً لكائن GstCaps الموفر.

en: Selected clock cannot be used in pipeline.
ar: الساعة المختارة لا يمكن استخدامها في أنبوب النقل.

en: Set the name of the program
ar: اضبط اسم البرنامج

en: Setting pipeline to NULL ...
ar: يضبط أنبوب النقل إلى NULL ...

en: Setting pipeline to PAUSED ...
ar: يضبط أنبوب النقل إلى PAUSED ...

en: Setting pipeline to PLAYING ...
ar: يضبط أنبوب النقل إلى PLAYING ...

en: Setting state to %s as requested by %s...
ar: يضبط الحالة إلى %s كما هو مطلوب من %s...

en: Show GStreamer Options
ar: أظهر خيارات جي ستريمر

en: Stream contains no data.
ar: التدفق لا يحتوي على بيانات.

en: Stream doesn't contain enough data.
ar: التدفق لا يحتوي على بيانات كافية.

en: The artist of the entire album, as it should be displayed
ar: فنان الألبوم كاملاً، كما ينبغي أن يُعرض

en: The artist of the entire album, as it should be sorted
ar: فنان الألبوم كاملاً، كما ينبغي أن يُفرز

en: The episode number in the season the media is part of
ar: رقم الحلقة في الموسم الذي تنتمي إليه الوسائط

en: The lyrics of the media, commonly used for songs
ar: كلمات الوسائط، تستخدم عادة للأغاني

en: The season number of the show the media is part of
ar: رقم الموسم للعرض الذي تنتمي إليه الوسائط

en: The stream is encrypted and can't be decrypted because no suitable key has been supplied.
ar: التدفق معمى ولا يمكن فك تعميته لعدم توفير مفتاح مناسب.

en: The stream is encrypted and decryption is not supported.
ar: التدفق معمى وفك التعمية غير متاح.

en: The stream is in the wrong format.
ar: التدفق بتنسيق خاطئ.

en: The stream is of a different type than handled by this element.
ar: التدفق من نوع مختلف عما يعالجه هذا العنصر.

en: There is no codec present that can handle the stream's type.
ar: لا يوجد مرماز يمكنه معالجة نوع التدفق هذا.

en: This application is trying to use GStreamer functionality that has been disabled.
ar: يحاول هذا التطبيق استخدام وظائف جي ستريمر التي عُطلت.

en: URI scheme '%s' not supported
ar: مخطط عنوان '%s' غير متاح

en: URI to the copyright notice of the data
ar: عنوان إشعار حقوق النسخ للبيانات

en: URI to the license of the data
ar: عنوان رخصة البيانات

en: Unknown option
ar: خيار غير معروف

en: Use Windows high-resolution clock, precision: %u ms
ar: يستخدم ساعة ويندوز عالية الدقة، الدقة: %u ميلي ثانية

en: WARNING: erroneous pipeline: %s
ar: تحذير: أنبوب نقل خاطئ: %s

en: WARNING: from element %s: %s
ar: تحذير: من العنصر %s: %s

en: Waiting for EOS...
ar: ينتظر EOS...

en: When checking if an element or plugin exists, also check that its version is at least the version specified
ar: عند التحقق من وجود عنصر أو ملحق، تحقق أيضاً من أن إصداره على الأقل هي الإصدارة المحددة

en: Your GStreamer installation is missing a plug-in.
ar: تثبيت جي ستريمر الخاص بك ينقصه ملحق.

en: a location within a city where the media has been produced or created (e.g. the neighborhood)
ar: موقع داخل مدينة حيث أُنتجت الوسائط أو أُنشئت (مثل الحي)

en: album
ar: الألبوم

en: album artist
ar: فنان الألبوم

en: album artist sortname
ar: اسم فرز فنان الألبوم

en: album containing this data
ar: الألبوم الذي يحتوي على هذه البيانات

en: album containing this data for sorting purposes
ar: الألبوم الذي يحتوي على هذه البيانات لأغراض الفرز

en: album gain in dB
ar: رفع الألبوم بالديسيبل

en: album gain in dB (r128)
ar: رفع الألبوم بالديسيبل (r128)

en: album sortname
ar: اسم فرز الألبوم

en: application data
ar: بيانات التطبيق

en: application name
ar: اسم التطبيق

en: artist
ar: الفنان

en: artist sortname
ar: اسم فرز الفنان

en: attachment
ar: المرفق

en: audio codec
ar: مرماز الصوت

en: beats per minute
ar: ضربة في الدقيقة

en: bitrate
ar: معدّل بِتّ

en: buffering...
ar: يخزن مؤقتاً...

en: can be set only at object construction time
ar: يمكن ضبطه فقط عند وقت بناء الكائن

en: caps
ar: الإمكانيات

en: changeable in NULL, READY, PAUSED or PLAYING state
ar: قابل للتغيير في حالة NULL، أو READY، أو PAUSED، أو PLAYING

en: changeable only in NULL or READY state
ar: قابل للتغيير فقط في حالة NULL، أو READY

en: changeable only in NULL, READY or PAUSED state
ar: قابل للتغيير فقط في حالة NULL، أو READY، أو PAUSED

en: city (english name) where the media has been recorded or produced
ar: المدينة (بالاسم الإنجليزي) حيث سُجلت الوسائط أو أُنتجت

en: codec
ar: المرماز

en: codec the audio data is stored in
ar: المرماز الذي خُزنت فيه بيانات الصوت

en: codec the data is stored in
ar: المرماز الذي خُزنت فيه البيانات

en: codec the subtitle data is stored in
ar: المرماز الذي خُزنت فيه بيانات العناوين الفرعية

en: codec the video data is stored in
ar: المرماز الذي خُزنت فيه بيانات الفيديو

en: comma separated keywords describing the content
ar: كلمات مفتاحية مفصولة بفاصلة تصف المحتوى

en: comment
ar: تعليق

en: commonly used title
ar: العنوان المستخدم عادة

en: commonly used title for sorting purposes
ar: العنوان المستخدم عادة لأغراض الفرز

en: composer
ar: الملحّن

en: composer sortname
ar: اسم فرز الملحن

en: conditionally available
ar: متاح بشرط

en: conductor
ar: قائد الفرقة

en: conductor/performer refinement
ar: تحسين قائد الفرقة/المؤدي

en: contact
ar: الاتصال

en: contact information
ar: معلومات الاتصال

en: container format
ar: تنسيق الحاوية

en: container format the data is stored in
ar: تنسيق الحاوية الذي خُزنت فيه البيانات

en: container-specific-track-id
ar: معرف المسار الخاص بالحاوية

en: controllable
ar: يمكن التحكم فيه

en: copyright
ar: حقوق النسخ

en: copyright notice of the data
ar: إشعار حقوق النسخ للبيانات

en: copyright uri
ar: عنوان حقوق النسخ

en: could not link %s to %s
ar: تعذر ربط %s بـ %s

en: could not link %s to %s with caps %s
ar: تعذر ربط %s بـ %s مع الإمكانيات %s

en: could not link %s to %s, %s can't handle caps %s
ar: تعذر ربط %s بـ %s، %s لا يمكنه معالجة الإمكانيات %s

en: could not link %s to %s, neither element can handle caps %s
ar: تعذر ربط %s بـ %s، لا يمكن لأي من العنصرين معالجة الإمكانيات %s

en: could not parse caps "%s"
ar: تعذر تحليل الإمكانيات "%s"

en: could not set preset "%s" in element "%s"
ar: تعذر ضبط الإعداد المسبق "%s" في العنصر "%s"

en: could not set property "%s" in child of element "%s" to "%s"
ar: تعذر ضبط الخاصية "%s" في ابن العنصر "%s" إلى "%s"

en: could not set property "%s" in element "%s" to "%s"
ar: تعذر ضبط الخاصية "%s" في العنصر "%s" إلى "%s"

en: count of discs inside collection this disc belongs to
ar: عدد الأقراص داخل المجموعة التي ينتمي إليها هذا القرص

en: count of tracks inside collection this track belongs to
ar: عدد المسارات داخل المجموعة التي ينتمي إليها هذا المسار

en: country (english name) where the media has been recorded or produced
ar: البلد (بالاسم الإنجليزي) حيث سُجلت الوسائط أو أُنتجت

en: date
ar: التاريخ

en: date and time the data was created (as a GstDateTime structure)
ar: تاريخ ووقت إنشاء البيانات (بنية GstDateTime)

en: date the data was created (as a GDate structure)
ar: تاريخ إنشاء البيانات (بنية GDate)

en: datetime
ar: التاريخ والوقت

en: deprecated
ar: مهجور

en: description
ar: الوصف

en: detected capabilities in stream
ar: الإمكانيات المكتشفة في التدفق

en: device manufacturer
ar: مصنع الجهاز

en: device model
ar: طراز الجهاز

en: disc count
ar: عدد الأقراص

en: disc number
ar: رقم القرص

en: disc number inside a collection
ar: رقم القرص داخل مجموعة

en: duration
ar: المدّة

en: empty pipeline not allowed
ar: أنبوب نقل فارغ غير مسموح به

en: encoded by
ar: مرمزة بواسطة

en: encoder
ar: المرمِز

en: encoder used to encode this stream
ar: المرمِز المستخدم لترميز هذا التدفق

en: encoder version
ar: إصدارة المرمِز

en: eos-after and error-after can't both be defined.
ar: لا يمكن تعريف eos-after و error-after معاً.

en: episode number
ar: رقم الحلقة

en: exact or average bitrate in bits/s
ar: معدل البت الدقيق أو المتوسط بـ بت/ثانية

en: expected error of the horizontal positioning measures (in meters)
ar: الخطأ المتوقع لمقاييس التموضع الأفقي (بالأمتار)

en: extended comment
ar: التعليق الممتد

en: file attached to this stream
ar: ملف مرفق بهذا التدفق

en: force caps
ar: فرض الإمكانيات

en: force caps without doing a typefind
ar: فرض الإمكانيات دون القيام باكتشاف النوع

en: free text commenting the data
ar: نص حر يعلق على البيانات

en: free text commenting the data in key=value or key[en]=comment form
ar: نص حر يعلق على البيانات بصيغة مفتاح=قيمة أو مفتاح[ar]=تعليق

en: freeform name of the language this stream is in
ar: اسم حر للغة التي يستخدمها هذا التدفق

en: genre
ar: النوع

en: genre this data belongs to
ar: النوع الذي تنتمي إليه هذه البيانات

en: geo elevation of where the media has been recorded or produced in meters according to WGS84 (zero is average sea level)
ar: ارتفاع الموقع الجغرافي حيث سُجلت الوسائط أو أُنتجت بالأمتار وفقاً لـ WGS84 (الصفر هو متوسط مستوى سطح البحر)

en: geo latitude location of where the media has been recorded or produced in degrees according to WGS84 (zero at the equator, negative values for southern latitudes)
ar: عرض الموقع الجغرافي حيث سُجلت الوسائط أو أُنتجت بالدرجات وفقاً لـ WGS84 (الصفر عند خط الاستواء، القيم السالبة للعروض الجنوبية)

en: geo location capture direction
ar: اتجاه التقاط الموقع الجغرافي

en: geo location city
ar: مدينة الموقع الجغرافي

en: geo location country
ar: بلد الموقع الجغرافي

en: geo location elevation
ar: ارتفاع الموقع الجغرافي

en: geo location horizontal error
ar: الخطأ الأفقي للموقع الجغرافي

en: geo location latitude
ar: عرض الموقع الجغرافي

en: geo location longitude
ar: طول الموقع الجغرافي

en: geo location movement direction
ar: اتجاه حركة الموقع الجغرافي

en: geo location movement speed
ar: سرعة حركة الموقع الجغرافي

en: geo location name
ar: اسم الموقع الجغرافي

en: geo location sublocation
ar: الموقع الفرعي للموقع الجغرافي

en: geo longitude location of where the media has been recorded or produced in degrees according to WGS84 (zero at the prime meridian in Greenwich/UK,  negative values for western longitudes)
ar: طول الموقع الجغرافي حيث سُجلت الوسائط أو أُنتجت بالدرجات وفقاً لـ WGS84 (الصفر عند خط غرينتش، القيم السالبة للأطوال الغربية)

en: grouping
ar: التجميع

en: homepage
ar: الصفحة الرئيسة

en: human readable descriptive location of where the media has been recorded or produced
ar: موقع وصفي مقروء للبشر للمكان الذي سُجلت فيه الوسائط أو أُنتجت فيه

en: image
ar: الصورة

en: image orientation
ar: اتجاه الصورة

en: image related to this stream
ar: صورة متعلقة بهذا التدفق

en: indicates the direction the device is pointing to when capturing  a media. It is represented as degrees in floating point  representation, 0 means the geographic north, and increases clockwise
ar: يشير إلى الاتجاه الذي يشير إليه الجهاز عند التقاط الوسائط. يُمثل بالدرجات في تمثيل النقطة العائمة، 0 تعني الشمال الجغرافي، وتزداد مع اتجاه عقارب الساعة

en: indicates the movement direction of the device performing the capture of a media. It is represented as degrees in floating point representation, 0 means the geographic north, and increases clockwise
ar: يشير إلى اتجاه حركة الجهاز الذي يلتقط الوسائط. يُمثل بالدرجات في تمثيل النقطة العائمة، 0 تعني الشمال الجغرافي، وتزداد مع اتجاه عقارب الساعة

en: interpreted-by
ar: مؤدى من

en: keywords
ar: الكلمات المفتاحيّة

en: language code
ar: رمز اللغة

en: language code for this stream, conforming to ISO-639-1 or ISO-639-2
ar: رمز لغة هذا التدفق، وفقاً لـ ISO-639-1 أو ISO-639-2

en: language name
ar: اسم اللغة

en: length in GStreamer time units (nanoseconds)
ar: الطول بوحدات زمن جي ستريمر (نانو ثانية)

en: license
ar: الرخصة

en: license of data
ar: رخصة البيانات

en: license uri
ar: عنوان الرخصة

en: link has no sink [source=%s@%p]
ar: الرابط ليس له مصرف [المصدر=%s@%p]

en: link has no source [sink=%s@%p]
ar: الرابط ليس له مصدر [المصرف=%s@%p]

en: location
ar: المكان

en: lyrics
ar: الكلمات

en: maximum bitrate
ar: أقصى معدل بت

en: maximum bitrate in bits/s
ar: أقصى معدل بت بـ بت/ثانية

en: midi-base-note
ar: نغمة ميدي الأساسية

en: minimum
ar: الأدنى

en: minimum bitrate
ar: أدنى معدل بت

en: minimum bitrate in bits/s
ar: أدنى معدل بت بـ بت/ثانية

en: movement speed of the capturing device while performing the capture in m/s
ar: سرعة حركة جهاز الالتقاط أثناء القيام بالالتقاط بـ م/ث

en: name of the encoding person or organization
ar: اسم الشخص أو المنظمة التي قامت بالترميز

en: no bin "%s", unpacking elements
ar: لا يوجد صندوق "%s"، يفك العناصر

en: no element "%s"
ar: لا يوجد عنصر "%s"

en: no property "%s" in element "%s"
ar: لا توجد خاصية "%s" في العنصر "%s"

en: no sink element for URI "%s"
ar: لا يوجد عنصر مصرف لعنوان URI "%s"

en: no source element for URI "%s"
ar: لا يوجد عنصر مصدر لعنوان URI "%s"

en: nominal bitrate
ar: معدّل بتّ الاسميّ

en: nominal bitrate in bits/s
ar: معدل البت الاسمي بـ بت/ثانية

en: number of beats per minute in audio
ar: عدد الضربات في الدقيقة في الصوت

en: organization
ar: المنظّمة

en: peak of the album
ar: قمة الألبوم

en: peak of the track
ar: قمة المسار

en: performer
ar: المؤدّي

en: person(s) performing
ar: الشخص (الأشخاص) المؤدي

en: person(s) responsible for the recording
ar: الشخص (الأشخاص) المسؤول عن التسجيل

en: person(s) responsible for the recording for sorting purposes
ar: الشخص (الأشخاص) المسؤول عن التسجيل لأغراض الفرز

en: person(s) who composed the recording
ar: الشخص (الأشخاص) الذي لحن التسجيل

en: person(s) who composed the recording, for sorting purposes
ar: الشخص (الأشخاص) الذي لحن التسجيل، لأغراض الفرز

en: preview image
ar: صورة المعاينة

en: preview image related to this stream
ar: صورة معاينة متعلقة بهذا التدفق

en: private-data
ar: بيانات خاصة

en: publisher
ar: الناشر

en: r128 album gain
ar: رفع الألبوم r128

en: r128 track gain
ar: رفع المسار r128

en: readable
ar: قابل للقراءة

en: reference level of track and album gain values
ar: المستوى المرجعي لقيم رفع المسار والألبوم

en: replaygain album gain
ar: رافعة الصوت رفع الألبوم

en: replaygain album peak
ar: رافعة الصوت قمة الألبوم

en: replaygain reference level
ar: رافعة الصوت المستوى المرجعي

en: replaygain track gain
ar: رافعة الصوت رفع المسار

en: replaygain track peak
ar: رافعة الصوت قمة المسار

en: season number
ar: رقم الموسم

en: serial
ar: الرقم التسلسلي

en: serial number of track
ar: الرقم التسلسلي للمسار

en: short text describing the content of the data
ar: نص قصير يصف محتوى البيانات

en: show name
ar: اسم العرض

en: show sortname
ar: اسم فرز العرض

en: specified empty bin "%s", not allowed
ar: صندوق (bin) فارغ محدد "%s"، غير مسموح به

en: subtitle codec
ar: مرماز العنوان الفرعيّ

en: syntax error
ar: خطأ إملائي

en: title
ar: العنوان

en: title sortname
ar: اسم فرز العنوان

en: track count
ar: عدد المسارات

en: track gain in dB
ar: رفع المسار بالديسيبل

en: track gain in dB (r128)
ar: رفع المسار بالديسيبل (r128)

en: track number
ar: رقم المسار

en: track number inside a collection
ar: رقم المسار داخل مجموعة

en: unexpected pad-reference "%s" - ignoring
ar: مرجع حشية (pad) غير متوقع "%s" - يتجاهله

en: unexpected reference "%s" - ignoring
ar: مرجع غير متوقع "%s" - يتجاهله

en: user rating
ar: تقييم المستخدم

en: version
ar: الإصدارة

en: version of the encoder used to encode this stream
ar: إصدارة المرمِز المستخدم لترميز هذا التدفق

en: version of this data
ar: إصدارة هذه البيانات

en: video codec
ar: مرماز الفيديو

en: writable
ar: قابل للكتابة
