binutils-2.45.90 - en to ar translation catalogue (2882 entries)

en: 	(Unknown format content type %llu)
ar: 	(نوع محتوى تنسيق مجهول %llu)

en: 	(Unknown format content type %lu)
ar: 	(نوع محتوى تنسيق مجهول %lu)

en: 	... (skipping %lu zeroes, resuming at file offset: 0x%lx)
ar: 	... (تخطي %lu أصفار، استئناف عند إزاحة الملف: 0x%lx)

en: 	<corrupt IA64 descriptor>
ar: 	<واصف IA64 تالف>

en: 	<corrupt P10>
ar: 	<P10 تالف>

en: 	<corrupt P2>
ar: 	<P2 تالف>

en: 	<corrupt P3>
ar: 	<P3 تالف>

en: 	<corrupt P5>
ar: 	<P5 تالف>

en: 	<corrupt P8>
ar: 	<P8 تالف>

en: 	<corrupt P9>
ar: 	<P9 تالف>

en: 	<corrupt R2>
ar: 	<R2 تالف>

en: 	<corrupt X1>
ar: 	<X1 تالف>

en: 	<corrupt X2>
ar: 	<X2 تالف>

en: 	<corrupt X3>
ar: 	<X3 تالف>

en: 	<corrupt X4>
ar: 	<X4 تالف>

en: 	Dir
ar: 	الدليل

en: 	Index	Address
ar: 	فهرس	عنوان

en: 	Name
ar: 	الاسم

en: 	Size
ar: 	الحجم

en: 	Time
ar: 	الوقت

en: 	Unknown version.
ar: 	نسخة مجهولة.

en: 	[Abbrev Number: %ld
ar: 	[رقم الاختصار: %ld

en: 	codepage settings are ignored.
ar: 	يُتجاهل إعدادات صفحة الترميز.

en: 
    
    Symbols from %s:
ar: 
    
    رموز من %s:

en: 
    
    Symbols from %s[%s]:
ar: 
    
    رموز من %s[%s]:

en: 
    
    Undefined symbols from %s:
ar: 
    
    رموز غير معرفة من %s:

en: 
    
    Undefined symbols from %s[%s]:
ar: 
    
    رموز غير معرفة من %s[%s]:

en: 
                Flags: %08x:
ar: 
                الأعلام: %08x:

en: 
        Address            Length
ar: 
        العنوان            الطول

en: 
        Address    Length
ar: 
        العنوان    الطول

en: 
        Offset	Name
ar: 
        إزاحة	الاسم

en: 
        Offset  Kind          Name
ar: 
        إزاحة  النوع          الاسم

en: 
       Link flags  :
ar: 
       أعلام الربط  :

en: 
       Offset Entries starting at %#tx:
ar: 
       مدخلات الإزاحة تبدأ عند %#tx:

en: 
       Offsets starting at %#tx:
ar: 
       إزاحات تبدأ عند %#tx:

en: 
      -j --display-section=<name|number>
    		         Display the contents of the indicated section.  Can be repeated
ar: 
      -j --display-section=<اسم|رقم>
    		         عرض محتويات المقطع المحدد. يمكن تكراره

en: 
      File Header (at offset 0):
ar: 
      رأس الملف (عند الإزاحة 0):

en: 
      File header not present
ar: 
      رأس الملف غير موجود

en: 
      Image Header (at offset %#lx):
ar: 
      رأس الصورة (عند الإزاحة %#lx):

en: 
      Optional 32-bit AOUT Header (at offset %#lx, size %d):
ar: 
      رأس AOUT الاختياري 32 بت (عند الإزاحة %#lx، الحجم %d):

en: 
      Optional 64-bit AOUT Header (at offset %#lx):
ar: 
      رأس AOUT الاختياري 64 بت (عند الإزاحة %#lx):

en: 
      Optional PE Header (at offset %#lx):
ar: 
      رأس PE الاختياري (عند الإزاحة %#lx):

en: 
      Optional PE+ Header (at offset %#lx):
ar: 
      رأس PE+ الاختياري (عند الإزاحة %#lx):

en: 
      Optional header not present
ar: 
      الرأس الاختياري غير موجود

en: 
      Start of program headers:
ar: 
      بداية ترويسات البرنامج:

en: 
     <over large directory table entry %u>
ar: 
     <مدخلة جدول أدلة كبيرة جداً %u>

en: 
     <over large file table index %u>
ar: 
     <فهرس جدول ملفات كبير جداً %u>

en: 
     Opcodes:
ar: 
     أكواد العمليات:

en: 
     Section to Segment mapping:
ar: 
     تخطيط المقطع إلى الجزء:

en: 
     The %s (offset %#tx, lines %llu, columns %u):
ar: 
     الـ %s (إزاحة %#tx، خطوط %llu، أعمدة %u):

en: 
     The %s (offset %#tx, lines %lu, columns %u):
ar: 
     الـ %s (إزاحة %#tx، خطوط %lu، أعمدة %u):

en: 
     The %s is empty.
ar: 
     الـ %s فارغ.

en: 
     The Directory Table (offset %#tx):
ar: 
     جدول الدليل (إزاحة %#tx):

en: 
     The Directory Table is empty.
ar: 
     جدول الدليل فارغ.

en: 
     The File Name Table (offset %#tx):
ar: 
     جدول أسماء الملفات (إزاحة %#tx):

en: 
     The File Name Table is empty.
ar: 
     جدول أسماء الملفات فارغ.

en: 
     The following switches are optional:
ar: 
     المحولات التالية اختيارية:

en: 
     [Use file %s in directory table entry %d]
ar: 
     [استخدم الملف %s في مدخلة جدول الأدلة %d]

en: 
     [Use file table entry %d]
ar: 
     [استخدم مدخلة جدول الملفات %d]

en: 
    %s:     file format %s
ar: 
    %s:     تنسيق الملف %s

en: 
    %s: Corrupt entries list
ar: 
    %s: قائمة مدخلات فاسدة

en: 
    %s: Found separate debug info file: %s
ar: 
    %s: وُجد ملف معلومات تنقيح منفصل: %s

en: 
    %sgroup section [%5u] `%s' [%s] contains %u sections:
ar: 
    %sمقطع المجموعة [%5u] `%s' [%s] يحتوي على %u مقاطع:

en: 
    '%s' relocation section at offset %#llx contains %lld bytes:
ar: 
    مقطع النقل '%s' عند الإزاحة %#llx يحتوي على %lld بايت:

en: 
    '%s' relocation section at offset %#lx contains %ld bytes:
ar: 
    مقطع النقل '%s' عند الإزاحة %#lx يحتوي على %ld بايت:

en: 
    Address table:
ar: 
    جدول العناوين:

en: 
    Archive index:
ar: 
    فهرس الأرشيف:

en: 
    Assembly dump of section %s
ar: 
    تفريغ تجميعي للمقطع %s

en: 
    CTF archive member: %s:
ar: 
    عضو أرشيف CTF: %s:

en: 
    CU table:
ar: 
    جدول CU:

en: 
    Can't get contents for section '%s'.
ar: 
    لا يمكن الحصول على محتويات المقطع '%s'.

en: 
    Could not find unwind info section for
ar: 
    تعذر العثور على مقطع معلومات الفك لـ

en: 
    Disassembly of section %s:
ar: 
    فك تجميع المقطع %s:

en: 
    Displaying contents of Renesas V850 notes section at offset %#llx with length %#llx:
ar: 
    عرض محتويات قسم ملاحظات Renesas V850 عند الإزاحة %#llx وبطول %#llx:

en: 
    Displaying contents of Renesas V850 notes section at offset %#lx with length %#lx:
ar: 
    عرض محتويات قسم ملاحظات Renesas V850 عند الإزاحة %#lx وبطول %#lx:

en: 
    Dump of CTF section '%s' in linked file %s:
ar: 
    تفريغ مقطع CTF '%s' في الملف المربوط %s:

en: 
    Dump of CTF section '%s':
ar: 
    تفريغ مقطع CTF '%s':

en: 
    Dynamic info segment at offset %#llx contains %d entry:
     | 
    Dynamic info segment at offset %#<PRIx64> contains %d entries:
ar[0]: 
    قطعة المعلومات الديناميكية عند الإزاحة %#llx لا تحتوي أي مدخلات:
ar[1]: 
    قطعة المعلومات الديناميكية عند الإزاحة %#llx تحتوي مدخلاً واحداً:
ar[2]: 
    قطعة المعلومات الديناميكية عند الإزاحة %#llx تحتوي مدخلين:
ar[3]: 
    قطعة المعلومات الديناميكية عند الإزاحة %#llx تحتوي %d مدخلات:
ar[4]: 
    قطعة المعلومات الديناميكية عند الإزاحة %#llx تحتوي %d مدخلاً:
ar[5]: 
    قطعة المعلومات الديناميكية عند الإزاحة %#llx تحتوي %d مدخل:

en: 
    Dynamic info segment at offset %#lx contains %d entry:
     | 
    Dynamic info segment at offset %#<PRIx64> contains %d entries:
ar[0]: 
    قطعة المعلومات الديناميكية عند الإزاحة %#lx لا تحتوي أي مدخلات:
ar[1]: 
    قطعة المعلومات الديناميكية عند الإزاحة %#lx تحتوي مدخلاً واحداً:
ar[2]: 
    قطعة المعلومات الديناميكية عند الإزاحة %#lx تحتوي مدخلين:
ar[3]: 
    قطعة المعلومات الديناميكية عند الإزاحة %#lx تحتوي %d مدخلات:
ar[4]: 
    قطعة المعلومات الديناميكية عند الإزاحة %#lx تحتوي %d مدخلاً:
ar[5]: 
    قطعة المعلومات الديناميكية عند الإزاحة %#lx تحتوي %d مدخل:

en: 
    Dynamic section at offset %#llx contains %llu entry:
     | 
    Dynamic section at offset %#<PRIx64> contains %<PRIu64> entries:
ar[0]: 
    المقطع الديناميكي عند الإزاحة %#llx لا يحتوي على أي إدخال:
ar[1]: 
    المقطع الديناميكي عند الإزاحة %#llx يحتوي على إدخال واحد:
ar[2]: 
    المقطع الديناميكي عند الإزاحة %#llx يحتوي على إدخالين:
ar[3]: 
    المقطع الديناميكي عند الإزاحة %#llx يحتوي على %llu إدخالات:
ar[4]: 
    المقطع الديناميكي عند الإزاحة %#llx يحتوي على %llu إدخالاً:
ar[5]: 
    المقطع الديناميكي عند الإزاحة %#llx يحتوي على %llu إدخال:

en: 
    Dynamic section at offset %#lx contains %lu entry:
     | 
    Dynamic section at offset %#<PRIx64> contains %<PRIu64> entries:
ar[0]: 
    المقطع الديناميكي عند الإزاحة %#lx لا يحتوي على أي إدخال:
ar[1]: 
    المقطع الديناميكي عند الإزاحة %#lx يحتوي على إدخال واحد:
ar[2]: 
    المقطع الديناميكي عند الإزاحة %#lx يحتوي على إدخالين:
ar[3]: 
    المقطع الديناميكي عند الإزاحة %#lx يحتوي على %lu إدخالات:
ar[4]: 
    المقطع الديناميكي عند الإزاحة %#lx يحتوي على %lu إدخالاً:
ar[5]: 
    المقطع الديناميكي عند الإزاحة %#lx يحتوي على %lu إدخال:

en: 
    Dynamic symbol information is not available for displaying symbols.
ar: 
    معلومات الرموز الديناميكية غير متاحة لعرض الرموز.

en: 
    ERROR: unwind length too long (0x%lx > 0x%lx)
ar: 
    خطأ: طول الـ unwind كبير جداً (0x%lx > 0x%lx)

en: 
    Elf file type is %s
ar: 
    نوع ملف Elf هو %s

en: 
    File: %s
ar: 
    الملف: %s

en: 
    Global Offset Table '%s' contains %llu entries:
ar: 
    جدول الإزاحة العالمي '%s' يحتوي على %llu من المدخلات:

en: 
    Global Offset Table '%s' contains %lu entries:
ar: 
    جدول الإزاحة العالمي '%s' يحتوي على %lu من المدخلات:

en: 
    Global Offset Table '%s' contains 1 entry:
ar: 
    جدول الإزاحة العالمي '%s' يحتوي على مدخل واحد:

en: 
    Hex dump of section '%s' in linked file %s:
ar: 
    تفريغ ست عشري للمقطع '%s' في الملف المربوط %s:

en: 
    Hex dump of section '%s':
ar: 
    تفريغ ست عشري للمقطع '%s':

en: 
    Histogram for `%s' bucket list length (total of %llu bucket):
     | 
    Histogram for `%s' bucket list length (total of %<PRIu64> buckets):
ar[0]: 
    مدرج تكراري لطول قائمة سلال `%s' (الإجمالي 0 سلة):
ar[1]: 
    مدرج تكراري لطول قائمة سلال `%s' (الإجمالي سلة واحدة):
ar[2]: 
    مدرج تكراري لطول قائمة سلال `%s' (الإجمالي سلتين):
ar[3]: 
    مدرج تكراري لطول قائمة سلال `%s' (الإجمالي %llu سلال):
ar[4]: 
    مدرج تكراري لطول قائمة سلال `%s' (الإجمالي %llu سلة):
ar[5]: 
    مدرج تكراري لطول قائمة سلال `%s' (الإجمالي %llu سلة):

en: 
    Histogram for `%s' bucket list length (total of %lu bucket):
     | 
    Histogram for `%s' bucket list length (total of %<PRIu64> buckets):
ar[0]: 
    مدرج تكراري لطول قائمة سلال `%s' (الإجمالي 0 سلة):
ar[1]: 
    مدرج تكراري لطول قائمة سلال `%s' (الإجمالي سلة واحدة):
ar[2]: 
    مدرج تكراري لطول قائمة سلال `%s' (الإجمالي سلتين):
ar[3]: 
    مدرج تكراري لطول قائمة سلال `%s' (الإجمالي %lu سلال):
ar[4]: 
    مدرج تكراري لطول قائمة سلال `%s' (الإجمالي %lu سلة):
ar[5]: 
    مدرج تكراري لطول قائمة سلال `%s' (الإجمالي %lu سلة):

en: 
    Histogram for bucket list length (total of %llu bucket):
     | 
    Histogram for bucket list length (total of %<PRIu64> buckets):
ar[0]: 
    مدرج تكراري لطول قائمة السلال (الإجمالي 0 سلة):
ar[1]: 
    مدرج تكراري لطول قائمة السلال (الإجمالي سلة واحدة):
ar[2]: 
    مدرج تكراري لطول قائمة السلال (الإجمالي سلتين):
ar[3]: 
    مدرج تكراري لطول قائمة السلال (الإجمالي %llu سلال):
ar[4]: 
    مدرج تكراري لطول قائمة السلال (الإجمالي %llu سلة):
ar[5]: 
    مدرج تكراري لطول قائمة السلال (الإجمالي %llu سلة):

en: 
    Histogram for bucket list length (total of %lu bucket):
     | 
    Histogram for bucket list length (total of %<PRIu64> buckets):
ar[0]: 
    مدرج تكراري لطول قائمة السلال (الإجمالي 0 سلة):
ar[1]: 
    مدرج تكراري لطول قائمة السلال (الإجمالي سلة واحدة):
ar[2]: 
    مدرج تكراري لطول قائمة السلال (الإجمالي سلتين):
ar[3]: 
    مدرج تكراري لطول قائمة السلال (الإجمالي %lu سلال):
ar[4]: 
    مدرج تكراري لطول قائمة السلال (الإجمالي %lu سلة):
ar[5]: 
    مدرج تكراري لطول قائمة السلال (الإجمالي %lu سلة):

en: 
    Image fixups for needed library #%ld: %s - ident: %lx
ar: 
    إصلاحات الصورة للمكتبة المطلوبة رقم %ld: %s - الهوية: %lx

en: 
    Image fixups for needed library #%lld: %s - ident: %llx
ar: 
    إصلاحات الصورة للمكتبة المطلوبة رقم %lld: %s - الهوية: %llx

en: 
    Image relocs
ar: 
    عمليات نقل الصورة

en: 
    In linked file '%s' relocation section
ar: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع النقل

en: 
    In linked file '%s' section '%s' at offset%#llx contains %lld bytes:
ar: 
    في الملف المربوط '%s' المقطع '%s' عند الإزاحة %#llx يحتوي على %lld بايت:

en: 
    In linked file '%s' section '%s' at offset%#lx contains %ld bytes:
ar: 
    في الملف المربوط '%s' المقطع '%s' عند الإزاحة %#lx يحتوي على %ld بايت:

en: 
    In linked file '%s' symbol section '%s' contains %llu entry:
     | 
    In linked file '%s' symbol section '%s' contains %<PRIu64> entries:
ar[0]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع الرموز '%s' لا يحتوي أي مدخلات:
ar[1]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع الرموز '%s' يحتوي مدخلاً واحداً:
ar[2]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع الرموز '%s' يحتوي مدخلين:
ar[3]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع الرموز '%s' يحتوي %llu مدخلات:
ar[4]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع الرموز '%s' يحتوي %llu مدخلاً:
ar[5]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع الرموز '%s' يحتوي %llu مدخل:

en: 
    In linked file '%s' symbol section '%s' contains %lu entry:
     | 
    In linked file '%s' symbol section '%s' contains %<PRIu64> entries:
ar[0]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع الرموز '%s' لا يحتوي أي مدخلات:
ar[1]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع الرموز '%s' يحتوي مدخلاً واحداً:
ar[2]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع الرموز '%s' يحتوي مدخلين:
ar[3]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع الرموز '%s' يحتوي %lu مدخلات:
ar[4]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع الرموز '%s' يحتوي %lu مدخلاً:
ar[5]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع الرموز '%s' يحتوي %lu مدخل:

en: 
    In linked file '%s' the dynamic section at offset %#llx contains %llu entry:
     | 
    In linked file '%s' the dynamic section at offset %#<PRIx64> contains %<PRIu64> entries:
ar[0]: 
    في الملف المربوط '%s' المقطع الديناميكي عند الإزاحة %#llx لا يحتوي على أي إدخال:
ar[1]: 
    في الملف المربوط '%s' المقطع الديناميكي عند الإزاحة %#llx يحتوي على إدخال واحد:
ar[2]: 
    في الملف المربوط '%s' المقطع الديناميكي عند الإزاحة %#llx يحتوي على إدخالين:
ar[3]: 
    في الملف المربوط '%s' المقطع الديناميكي عند الإزاحة %#llx يحتوي على %llu إدخالات:
ar[4]: 
    في الملف المربوط '%s' المقطع الديناميكي عند الإزاحة %#llx يحتوي على %llu إدخالاً:
ar[5]: 
    في الملف المربوط '%s' المقطع الديناميكي عند الإزاحة %#llx يحتوي على %llu إدخال:

en: 
    In linked file '%s' the dynamic section at offset %#lx contains %lu entry:
     | 
    In linked file '%s' the dynamic section at offset %#<PRIx64> contains %<PRIu64> entries:
ar[0]: 
    في الملف المربوط '%s' المقطع الديناميكي عند الإزاحة %#lx لا يحتوي على أي إدخال:
ar[1]: 
    في الملف المربوط '%s' المقطع الديناميكي عند الإزاحة %#lx يحتوي على إدخال واحد:
ar[2]: 
    في الملف المربوط '%s' المقطع الديناميكي عند الإزاحة %#lx يحتوي على إدخالين:
ar[3]: 
    في الملف المربوط '%s' المقطع الديناميكي عند الإزاحة %#lx يحتوي على %lu إدخالات:
ar[4]: 
    في الملف المربوط '%s' المقطع الديناميكي عند الإزاحة %#lx يحتوي على %lu إدخالاً:
ar[5]: 
    في الملف المربوط '%s' المقطع الديناميكي عند الإزاحة %#lx يحتوي على %lu إدخال:

en: 
    In linked file '%s' the dynamic symbol table contains %llu entry:
     | 
    In linked file '%s' the dynamic symbol table contains %<PRIu64> entries:
ar[0]: 
    في الملف المربوط '%s' جدول الرموز الديناميكي لا يحتوي أي مدخلات:
ar[1]: 
    في الملف المربوط '%s' جدول الرموز الديناميكي يحتوي مدخلاً واحداً:
ar[2]: 
    في الملف المربوط '%s' جدول الرموز الديناميكي يحتوي مدخلين:
ar[3]: 
    في الملف المربوط '%s' جدول الرموز الديناميكي يحتوي %llu مدخلات:
ar[4]: 
    في الملف المربوط '%s' جدول الرموز الديناميكي يحتوي %llu مدخلاً:
ar[5]: 
    في الملف المربوط '%s' جدول الرموز الديناميكي يحتوي %llu مدخل:

en: 
    In linked file '%s' the dynamic symbol table contains %lu entry:
     | 
    In linked file '%s' the dynamic symbol table contains %<PRIu64> entries:
ar[0]: 
    في الملف المربوط '%s' جدول الرموز الديناميكي لا يحتوي أي مدخلات:
ar[1]: 
    في الملف المربوط '%s' جدول الرموز الديناميكي يحتوي مدخلاً واحداً:
ar[2]: 
    في الملف المربوط '%s' جدول الرموز الديناميكي يحتوي مدخلين:
ar[3]: 
    في الملف المربوط '%s' جدول الرموز الديناميكي يحتوي %lu مدخلات:
ar[4]: 
    في الملف المربوط '%s' جدول الرموز الديناميكي يحتوي %lu مدخلاً:
ar[5]: 
    في الملف المربوط '%s' جدول الرموز الديناميكي يحتوي %lu مدخل:

en: 
    In linked file '%s' the version definition section '%s' contains %u entry:
     | 
    In linked file '%s' the version definition section '%s' contains %u entries:
ar[0]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع تعريف النسخة '%s' لا يحتوي على أي إدخال:
ar[1]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع تعريف النسخة '%s' يحتوي على إدخال واحد:
ar[2]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع تعريف النسخة '%s' يحتوي على إدخالين:
ar[3]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع تعريف النسخة '%s' يحتوي على %u إدخالات:
ar[4]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع تعريف النسخة '%s' يحتوي على %u إدخالاً:
ar[5]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع تعريف النسخة '%s' يحتوي على %u إدخال:

en: 
    In linked file '%s' the version needs section '%s' contains %u entry:
     | 
    In linked file '%s' the version needs section '%s' contains %u entries:
ar[0]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع متطلبات النسخة '%s' لا يحتوي على أي إدخال:
ar[1]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع متطلبات النسخة '%s' يحتوي على إدخال واحد:
ar[2]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع متطلبات النسخة '%s' يحتوي على إدخالين:
ar[3]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع متطلبات النسخة '%s' يحتوي على %u إدخالات:
ar[4]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع متطلبات النسخة '%s' يحتوي على %u إدخالاً:
ar[5]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع متطلبات النسخة '%s' يحتوي على %u إدخال:

en: 
    In linked file '%s' the version symbols section '%s' contains %llu entry:
     | 
    In linked file '%s' the version symbols section '%s' contains %<PRIu64> entries:
ar[0]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع رموز النسخة '%s' لا يحتوي على أي إدخال:
ar[1]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع رموز النسخة '%s' يحتوي على إدخال واحد:
ar[2]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع رموز النسخة '%s' يحتوي على إدخالين:
ar[3]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع رموز النسخة '%s' يحتوي على %llu إدخالات:
ar[4]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع رموز النسخة '%s' يحتوي على %llu إدخالاً:
ar[5]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع رموز النسخة '%s' يحتوي على %llu إدخال:

en: 
    In linked file '%s' the version symbols section '%s' contains %lu entry:
     | 
    In linked file '%s' the version symbols section '%s' contains %<PRIu64> entries:
ar[0]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع رموز النسخة '%s' لا يحتوي على أي إدخال:
ar[1]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع رموز النسخة '%s' يحتوي على إدخال واحد:
ar[2]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع رموز النسخة '%s' يحتوي على إدخالين:
ar[3]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع رموز النسخة '%s' يحتوي على %lu إدخالات:
ar[4]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع رموز النسخة '%s' يحتوي على %lu إدخالاً:
ar[5]: 
    في الملف المربوط '%s' مقطع رموز النسخة '%s' يحتوي على %lu إدخال:

en: 
    In linked file '%s':
ar: 
    في الملف المربوط '%s':

en: 
    In linked file '%s: the dynamic info segment at offset %#llx contains %d entry:
     | 
    In linked file '%s: the dynamic info segment at offset %#<PRIx64> contains %d entries:
ar[0]: 
    في الملف المربوط '%s: قطعة المعلومات الديناميكية عند الإزاحة %#llx لا تحتوي أي مدخلات:
ar[1]: 
    في الملف المربوط '%s: قطعة المعلومات الديناميكية عند الإزاحة %#llx تحتوي مدخلاً واحداً:
ar[2]: 
    في الملف المربوط '%s: قطعة المعلومات الديناميكية عند الإزاحة %#llx تحتوي مدخلين:
ar[3]: 
    في الملف المربوط '%s: قطعة المعلومات الديناميكية عند الإزاحة %#llx تحتوي %d مدخلات:
ar[4]: 
    في الملف المربوط '%s: قطعة المعلومات الديناميكية عند الإزاحة %#llx تحتوي %d مدخلاً:
ar[5]: 
    في الملف المربوط '%s: قطعة المعلومات الديناميكية عند الإزاحة %#llx تحتوي %d مدخل:

en: 
    In linked file '%s: the dynamic info segment at offset %#lx contains %d entry:
     | 
    In linked file '%s: the dynamic info segment at offset %#<PRIx64> contains %d entries:
ar[0]: 
    في الملف المربوط '%s: قطعة المعلومات الديناميكية عند الإزاحة %#lx لا تحتوي أي مدخلات:
ar[1]: 
    في الملف المربوط '%s: قطعة المعلومات الديناميكية عند الإزاحة %#lx تحتوي مدخلاً واحداً:
ar[2]: 
    في الملف المربوط '%s: قطعة المعلومات الديناميكية عند الإزاحة %#lx تحتوي مدخلين:
ar[3]: 
    في الملف المربوط '%s: قطعة المعلومات الديناميكية عند الإزاحة %#lx تحتوي %d مدخلات:
ar[4]: 
    في الملف المربوط '%s: قطعة المعلومات الديناميكية عند الإزاحة %#lx تحتوي %d مدخلاً:
ar[5]: 
    في الملف المربوط '%s: قطعة المعلومات الديناميكية عند الإزاحة %#lx تحتوي %d مدخل:

en: 
    LTO Symbol table '%s' is empty!
ar: 
    جدول رموز LTO '%s' فارغ!

en: 
    Library list section '%s' contains %llu entries:
     | 
    Library list section '%s' contains %<PRIu64> entries:
ar[0]: 
    مقطع قائمة المكتبات '%s' لا يحتوي أي مدخلات:
ar[1]: 
    مقطع قائمة المكتبات '%s' يحتوي مدخلاً واحداً:
ar[2]: 
    مقطع قائمة المكتبات '%s' يحتوي مدخلين:
ar[3]: 
    مقطع قائمة المكتبات '%s' يحتوي %llu مدخلات:
ar[4]: 
    مقطع قائمة المكتبات '%s' يحتوي %llu مدخلاً:
ar[5]: 
    مقطع قائمة المكتبات '%s' يحتوي %llu مدخل:

en: 
    Library list section '%s' contains %lu entries:
     | 
    Library list section '%s' contains %<PRIu64> entries:
ar[0]: 
    مقطع قائمة المكتبات '%s' لا يحتوي أي مدخلات:
ar[1]: 
    مقطع قائمة المكتبات '%s' يحتوي مدخلاً واحداً:
ar[2]: 
    مقطع قائمة المكتبات '%s' يحتوي مدخلين:
ar[3]: 
    مقطع قائمة المكتبات '%s' يحتوي %lu مدخلات:
ar[4]: 
    مقطع قائمة المكتبات '%s' يحتوي %lu مدخلاً:
ar[5]: 
    مقطع قائمة المكتبات '%s' يحتوي %lu مدخل:

en: 
    No version information found in linked file '%s'.
ar: 
    لم يُعثر على معلومات نسخة في الملف المربوط '%s'.

en: 
    No version information found in this file.
ar: 
    لم يُعثر على معلومات نسخة في هذا الملف.

en: 
    Options supported for -P/--private switch:
ar: 
    الخيارات المدعومة لمبدل -P/--private:

en: 
    Primary GOT:
ar: 
    GOT أساسي:

en: 
    Program Headers:
ar: 
    ترويسات البرنامج:

en: 
    Relocation section
ar: 
    مقطع النقل

en: 
    Section '%s' contains %d entry:
     | 
    Section '%s' contains %d entries:
ar[0]: 
    المقطع '%s' لا يحتوي أي مدخلات:
ar[1]: 
    المقطع '%s' يحتوي مدخلاً واحداً:
ar[2]: 
    المقطع '%s' يحتوي مدخلين:
ar[3]: 
    المقطع '%s' يحتوي %d مدخلات:
ar[4]: 
    المقطع '%s' يحتوي %d مدخلاً:
ar[5]: 
    المقطع '%s' يحتوي %d مدخل:

en: 
    Section '%s' has an invalid size: %#llx.
ar: 
    المقطع '%s' له حجم غير صالح: %#llx.

en: 
    Section '%s' has an invalid size: %#lx.
ar: 
    المقطع '%s' له حجم غير صالح: %#lx.

en: 
    Section '%s' has no debugging data.
ar: 
    المقطع '%s' لا يحتوي بيانات تنقيح.

en: 
    Section '.conflict' contains %zu entry:
     | 
    Section '.conflict' contains %zu entries:
ar[0]: 
    المقطع '.conflict' لا يحتوي أي مدخلات:
ar[1]: 
    المقطع '.conflict' يحتوي مدخلاً واحداً:
ar[2]: 
    المقطع '.conflict' يحتوي مدخلين:
ar[3]: 
    المقطع '.conflict' يحتوي %zu مدخلات:
ar[4]: 
    المقطع '.conflict' يحتوي %zu مدخلاً:
ar[5]: 
    المقطع '.conflict' يحتوي %zu مدخل:

en: 
    Section '.liblist' contains %zu entry:
     | 
    Section '.liblist' contains %zu entries:
ar[0]: 
    المقطع '.liblist' لا يحتوي أي مدخلات:
ar[1]: 
    المقطع '.liblist' يحتوي مدخلاً واحداً:
ar[2]: 
    المقطع '.liblist' يحتوي مدخلين:
ar[3]: 
    المقطع '.liblist' يحتوي %zu مدخلات:
ar[4]: 
    المقطع '.liblist' يحتوي %zu مدخلاً:
ar[5]: 
    المقطع '.liblist' يحتوي %zu مدخل:

en: 
    Section Header:
ar: 
    ترويسة المقطع:

en: 
    Section Headers in linked file '%s':
ar: 
    ترويسات المقاطع في الملف المربوط '%s':

en: 
    Section Headers:
ar: 
    ترويسات المقاطع:

en: 
    Section headers (at offset 0x%08x):
ar: 
    رؤوس المقاطع (عند الإزاحة 0x%08x):

en: 
    Shortcut table:
ar: 
    جدول الاختصارات:

en: 
    Static GOT:
ar: 
    GOT ساكن:

en: 
    String dump of section '%s' in linked file %s:
ar: 
    تفريغ سلاسل المقطع '%s' في الملف المربوط %s:

en: 
    String dump of section '%s':
ar: 
    تفريغ سلاسل المقطع '%s':

en: 
    Symbol table '%s' contains %llu entry:
     | 
    Symbol table '%s' contains %<PRIu64> entries:
ar[0]: 
    جدول الرموز '%s' لا يحتوي أي مدخلات:
ar[1]: 
    جدول الرموز '%s' يحتوي مدخلاً واحداً:
ar[2]: 
    جدول الرموز '%s' يحتوي مدخلين:
ar[3]: 
    جدول الرموز '%s' يحتوي %llu مدخلات:
ar[4]: 
    جدول الرموز '%s' يحتوي %llu مدخلاً:
ar[5]: 
    جدول الرموز '%s' يحتوي %llu مدخل:

en: 
    Symbol table '%s' contains %lu entry:
     | 
    Symbol table '%s' contains %<PRIu64> entries:
ar[0]: 
    جدول الرموز '%s' لا يحتوي أي مدخلات:
ar[1]: 
    جدول الرموز '%s' يحتوي مدخلاً واحداً:
ar[2]: 
    جدول الرموز '%s' يحتوي مدخلين:
ar[3]: 
    جدول الرموز '%s' يحتوي %lu مدخلات:
ar[4]: 
    جدول الرموز '%s' يحتوي %lu مدخلاً:
ar[5]: 
    جدول الرموز '%s' يحتوي %lu مدخل:

en: 
    Symbol table '%s' has a sh_entsize of zero!
ar: 
    جدول الرموز '%s' لديه sh_entsize بصفر!

en: 
    Symbol table for image contains %llu entry:
     | 
    Symbol table for image contains %<PRIu64> entries:
ar[0]: 
    جدول الرموز للصورة لا يحتوي أي مدخلات:
ar[1]: 
    جدول الرموز للصورة يحتوي مدخلاً واحداً:
ar[2]: 
    جدول الرموز للصورة يحتوي مدخلين:
ar[3]: 
    جدول الرموز للصورة يحتوي %llu مدخلات:
ar[4]: 
    جدول الرموز للصورة يحتوي %llu مدخلاً:
ar[5]: 
    جدول الرموز للصورة يحتوي %llu مدخل:

en: 
    Symbol table for image contains %lu entry:
     | 
    Symbol table for image contains %<PRIu64> entries:
ar[0]: 
    جدول الرموز للصورة لا يحتوي أي مدخلات:
ar[1]: 
    جدول الرموز للصورة يحتوي مدخلاً واحداً:
ar[2]: 
    جدول الرموز للصورة يحتوي مدخلين:
ar[3]: 
    جدول الرموز للصورة يحتوي %lu مدخلات:
ar[4]: 
    جدول الرموز للصورة يحتوي %lu مدخلاً:
ar[5]: 
    جدول الرموز للصورة يحتوي %lu مدخل:

en: 
    Symbol table:
ar: 
    جدول الرموز:

en: 
    TU table:
ar: 
    جدول TU:

en: 
    The %s section is empty.
ar: 
    المقطع %s فارغ.

en: 
    The LTO Symbol table section '%s' in linked file '%s' is empty!
ar: 
    مقطع جدول رموز LTO '%s' في الملف المربوط '%s' فارغ!

en: 
    The decoding of unwind sections for machine type %s is not currently supported.
ar: 
    فك ترميز مقاطع الفك لنوع الآلة %s غير مدعوم حالياً.

en: 
    There are no dynamic relocations in linked file '%s'.
ar: 
    لا توجد عمليات نقل ديناميكية في الملف المربوط '%s'.

en: 
    There are no dynamic relocations in this file.
ar: 
    لا توجد عمليات نقل ديناميكية في هذا الملف.

en: 
    There are no program headers in linked file '%s'.
ar: 
    لا توجد ترويسات برنامج في الملف المربوط '%s'.

en: 
    There are no program headers in this file.
ar: 
    لا توجد ترويسات برنامج في هذا الملف.

en: 
    There are no relocations in linked file '%s'.
ar: 
    لا توجد عمليات نقل في الملف المربوط '%s'.

en: 
    There are no relocations in this file.
ar: 
    لا توجد عمليات نقل في هذا الملف.

en: 
    There are no section groups in linked file '%s'.
ar: 
    لا توجد مجموعات مقاطع في الملف المربوط '%s'.

en: 
    There are no section groups in this file.
ar: 
    لا توجد مجموعات مقاطع في هذا الملف.

en: 
    There are no sections group in linked file '%s'.
ar: 
    لا توجد مجموعة مقاطع في الملف المربوط '%s'.

en: 
    There are no sections in this file.
ar: 
    لا توجد مقاطع في هذا الملف.

en: 
    There are no static relocations in linked file '%s'.
ar: 
    لا توجد عمليات نقل ساكنة في الملف المربوط '%s'.

en: 
    There are no static relocations in this file.
ar: 
    لا توجد عمليات نقل ساكنة في هذا الملف.

en: 
    There are no unwind sections in this file.
ar: 
    لا توجد مقاطع فك في هذا الملف.

en: 
    There is no GOT section in linked file '%s'.
ar: 
    لا يوجد مقطع GOT في الملف المربوط '%s'.

en: 
    There is no GOT section in this file.
ar: 
    لا يوجد مقطع GOT في هذا الملف.

en: 
    There is no dynamic section in linked file '%s'.
ar: 
    لا يوجد مقطع ديناميكي في الملف المربوط '%s'.

en: 
    There is no dynamic section in this file.
ar: 
    لا يوجد مقطع ديناميكي في هذا الملف.

en: 
    To see the dynamic relocations add --use-dynamic to the command line.
ar: 
    لرؤية عمليات النقل الديناميكية أضف --use-dynamic إلى سطر الأوامر.

en: 
    Unsupported size of Optional Header
ar: 
    حجم غير مدعوم للرأس الاختياري

en: 
    Unwind section
ar: 
    مقطع فك

en: 
    Unwind section '%s' at offset %#llx contains %llu entry:
     | 
    Unwind section '%s' at offset %#<PRIx64> contains %<PRIu64> entries:
ar[0]: 
    مقطع الفك '%s' عند الإزاحة %#llx لا يحتوي على أي إدخال:
ar[1]: 
    مقطع الفك '%s' عند الإزاحة %#llx يحتوي على إدخال واحد:
ar[2]: 
    مقطع الفك '%s' عند الإزاحة %#llx يحتوي على إدخالين:
ar[3]: 
    مقطع الفك '%s' عند الإزاحة %#llx يحتوي على %llu إدخالات:
ar[4]: 
    مقطع الفك '%s' عند الإزاحة %#llx يحتوي على %llu إدخالاً:
ar[5]: 
    مقطع الفك '%s' عند الإزاحة %#llx يحتوي على %llu إدخال:

en: 
    Unwind section '%s' at offset %#lx contains %lu entry:
     | 
    Unwind section '%s' at offset %#<PRIx64> contains %<PRIu64> entries:
ar[0]: 
    مقطع الفك '%s' عند الإزاحة %#lx لا يحتوي على أي إدخال:
ar[1]: 
    مقطع الفك '%s' عند الإزاحة %#lx يحتوي على إدخال واحد:
ar[2]: 
    مقطع الفك '%s' عند الإزاحة %#lx يحتوي على إدخالين:
ar[3]: 
    مقطع الفك '%s' عند الإزاحة %#lx يحتوي على %lu إدخالات:
ar[4]: 
    مقطع الفك '%s' عند الإزاحة %#lx يحتوي على %lu إدخالاً:
ar[5]: 
    مقطع الفك '%s' عند الإزاحة %#lx يحتوي على %lu إدخال:

en: 
    Version definition section '%s' contains %u entry:
     | 
    Version definition section '%s' contains %u entries:
ar[0]: 
    مقطع تعريف النسخة '%s' لا يحتوي على أي إدخال:
ar[1]: 
    مقطع تعريف النسخة '%s' يحتوي على إدخال واحد:
ar[2]: 
    مقطع تعريف النسخة '%s' يحتوي على إدخالين:
ar[3]: 
    مقطع تعريف النسخة '%s' يحتوي على %u إدخالات:
ar[4]: 
    مقطع تعريف النسخة '%s' يحتوي على %u إدخالاً:
ar[5]: 
    مقطع تعريف النسخة '%s' يحتوي على %u إدخال:

en: 
    Version needs section '%s' contains %u entry:
     | 
    Version needs section '%s' contains %u entries:
ar[0]: 
    مقطع متطلبات النسخة '%s' لا يحتوي على أي إدخال:
ar[1]: 
    مقطع متطلبات النسخة '%s' يحتوي على إدخال واحد:
ar[2]: 
    مقطع متطلبات النسخة '%s' يحتوي على إدخالين:
ar[3]: 
    مقطع متطلبات النسخة '%s' يحتوي على %u إدخالات:
ar[4]: 
    مقطع متطلبات النسخة '%s' يحتوي على %u إدخالاً:
ar[5]: 
    مقطع متطلبات النسخة '%s' يحتوي على %u إدخال:

en: 
    Version symbols section '%s' contains %llu entry:
     | 
    Version symbols section '%s' contains %<PRIu64> entries:
ar[0]: 
    مقطع رموز النسخة '%s' لا يحتوي على أي إدخال:
ar[1]: 
    مقطع رموز النسخة '%s' يحتوي على إدخال واحد:
ar[2]: 
    مقطع رموز النسخة '%s' يحتوي على إدخالين:
ar[3]: 
    مقطع رموز النسخة '%s' يحتوي على %llu إدخالات:
ar[4]: 
    مقطع رموز النسخة '%s' يحتوي على %llu إدخالاً:
ar[5]: 
    مقطع رموز النسخة '%s' يحتوي على %llu إدخال:

en: 
    Version symbols section '%s' contains %lu entry:
     | 
    Version symbols section '%s' contains %<PRIu64> entries:
ar[0]: 
    مقطع رموز النسخة '%s' لا يحتوي على أي إدخال:
ar[1]: 
    مقطع رموز النسخة '%s' يحتوي على إدخال واحد:
ar[2]: 
    مقطع رموز النسخة '%s' يحتوي على إدخالين:
ar[3]: 
    مقطع رموز النسخة '%s' يحتوي على %lu إدخالات:
ar[4]: 
    مقطع رموز النسخة '%s' يحتوي على %lu إدخالاً:
ar[5]: 
    مقطع رموز النسخة '%s' يحتوي على %lu إدخال:

en: 
    ldinfo dump not supported in 32 bits environments
ar: 
    تفريغ ldinfo غير مدعوم في بيئات 32 بت

en: 
    start address 0x
ar: 
    عنوان البداية 0x

en:                                    STYLE can be
ar:                                    يمكن أن يكون STYLE هو

en:                              Use actual timestamps and uids/gids in output libraries
ar:                              استخدم طوابع زمنية ومعرفات حقيقية في مكتبات المخرجات

en:                              Use actual timestamps and uids/gids in output libraries (default)
ar:                              استخدم طوابع زمنية ومعرفات حقيقية في مكتبات المخرجات (مبدئي)

en:                              Use zero for timestamps and uids/gids in output libraries
ar:                              استخدم صفراً للطوابع الزمنية والمعرفات في مكتبات المخرجات

en:                              Use zero for timestamps and uids/gids in output libraries (default)
ar:                              استخدم صفراً للطوابع الزمنية والمعرفات في مكتبات المخرجات (مبدئي)

en:                            STYLE can be
ar:                            النمط STYLE يمكن أن يكون

en:                  FileSiz            MemSiz              Flags  Align
ar:                  حج_الملف            حج_الذا              علامات  محاذاة

en:             Flags: %08x
ar:             الأعلام: %08x

en:         possible <machine>: arm[_interwork], arm64, i386, mcore[-elf]{-le|-be}, thumb
ar:         الآلات الممكنة: arm[_interwork]، arm64، i386، mcore[-elf]{-le|-be}، thumb

en:        Flags
ar:        علامات

en:        Index   Offset [String]
ar:        فهرس   إزاحة [سلسلة]

en:        Size              EntSize          Flags  Link  Info  Align
ar:        الحجم              حجم الإدخال          علامات  الرابط  المعلومات  المحاذاة

en:        Size              EntSize          Info              Align
ar:        الحجم              حجم الإدخال          المعلومات              المحاذاة

en:        Type              Address          Offset            Link
ar:        النوع              العنوان          الإزاحة            الرابط

en:        Type            Addr     Off    Size   ES   Lk Inf Al
ar:        النوع            العنوان     الإزاحة    الحجم   ES   Lk Inf Al

en:        Type            Address          Off    Size   ES   Lk Inf Al
ar:        النوع            العنوان          الإزاحة    الحجم   ES   Lk Inf Al

en:        [<corrupt>]
ar:        [<فاسد>]

en:        [<unknown>: 0x%x],
ar:        [<مجهول>: 0x%x]،

en:       --[no-]show-raw-insn       Display hex alongside symbolic disassembly
ar:       --[no-]show-raw-insn       اعرض الست عشري بجانب فك التجميع الرمزي

en:       --add-stdcall-underscore Add underscores to stdcall symbols in interface library.
ar:       --add-stdcall-underscore أضف شرطات سفلية لرموز stdcall في مكتبة الواجهة.

en:       --adjust-vma=OFFSET        Add OFFSET to all displayed section addresses
ar:       --adjust-vma=OFFSET        أضف الإزاحة OFFSET إلى جميع عناوين الأقسام المعروضة

en:       --ctf-parent=NAME          Use CTF archive member NAME as the CTF parent
ar:       --ctf-parent=NAME          استخدم عضو أرشيف CTF المسمى NAME كأصل لـ CTF

en:       --ctf[=SECTION]      Display CTF info from SECTION, (default `.ctf')
ar:       --ctf[=SECTION]      عرض معلومات CTF من المقطع SECTION، (مبدئياً ‏'.ctf')

en:       --disassemble=<sym>  Display assembler contents from <sym>
ar:       --disassemble=<sym>  عرض محتويات المجمّع من <sym>

en:       --disassembler-color=extended  Use 8-bit colors in disassembler output.
ar:       --disassembler-color=extended  استخدم ألوان 8-بت في مخرج مفكك التجميع.

en:       --disassembler-color=off       Disable disassembler color output.
ar:       --disassembler-color=off       عطل مخرج ألوان مفكك التجميع.

en:       --disassembler-color=off       Disable disassembler color output. (default)
ar:       --disassembler-color=off       عطل مخرج ألوان مفكك التجميع. (مبدئي)

en:       --disassembler-color=on        Enable disassembler color output.
ar:       --disassembler-color=on        فعل مخرج ألوان مفكك التجميع.

en:       --disassembler-color=terminal  Enable disassembler color output if displaying on a terminal.
ar:       --disassembler-color=terminal  فعل مخرج ألوان مفكك التجميع إذا كان العرض على طرفية.

en:       --disassembler-color=terminal  Enable disassembler color output if displaying on a terminal. (default)
ar:       --disassembler-color=terminal  فعل مخرج ألوان مفكك التجميع إذا كان العرض على طرفية. (مبدئي)

en:       --dwarf-check              Make additional dwarf consistency checks.
ar:       --dwarf-check              أجرِ فحوصات اتساق dwarf إضافية.

en:       --dwarf-depth=N            Do not display DIEs at depth N or greater
ar:       --dwarf-depth=N            لا تعرض DIEs عند العمق N أو أكبر

en:       --dwarf-start=N            Display DIEs starting at offset N
ar:       --dwarf-start=N            اعرض DIEs بدءاً من الإزاحة N

en:       --exclude-symbols <list> Don't export <list>
ar:       --exclude-symbols <list> لا تصدر <list>

en:       --export-all-symbols   Export all symbols to .def
ar:       --export-all-symbols   صدر جميع الرموز إلى .def

en:       --file-start-context       Include context from start of file (with -S)
ar:       --file-start-context       ضمن السياق من بداية الملف (مع -S)

en:       --identify-strict      Causes --identify to report error when multiple DLLs.
ar:       --identify-strict      يجعل --identify يبلغ عن خطأ عند تعدد ملفات DLL.

en:       --inlines                  Print all inlines for source line (with -l)
ar:       --inlines                  اطبع جميع السطور المضمنة لسطر المصدر (مع -l)

en:       --insn-width=WIDTH         Display WIDTH bytes on a single line for -d
ar:       --insn-width=WIDTH         اعرض WIDTH بايت في سطر واحد لـ -d

en:       --leading-underscore   All symbols should be prefixed by an underscore.
ar:       --leading-underscore   يجب أن تبدأ جميع الرموز بشرطة سفلية.

en:       --no-addresses             Do not print address alongside disassembly
ar:       --no-addresses             لا تطبع العناوين بجانب فك التجميع

en:       --no-default-excludes  Clear default exclude symbols
ar:       --no-default-excludes  امسح رموز الاستبعاد المبدئية

en:       --no-demangle      Do not demangle low-level symbol names
ar:       --no-demangle      لا تفك ترميز أسماء الرموز من المستوى المنخفض

en:       --no-export-all-symbols  Only export listed symbols
ar:       --no-export-all-symbols  صدر الرموز المدرجة فقط

en:       --no-leading-underscore All symbols shouldn't be prefixed by an underscore.
ar:       --no-leading-underscore يجب ألا تبدأ جميع الرموز بشرطة سفلية.

en:       --no-recurse-limit         Disable a limit on recursion whilst demangling
ar:       --no-recurse-limit         عطل حد التكرار أثناء فك الترميز

en:       --no-recurse-limit Disable a demangling recursion limit.
ar:       --no-recurse-limit تعطيل حد لفك الترميز المتكرر.

en:       --plugin NAME                Load the specified plugin
ar:       --plugin NAME                تحميل الملحق المحدد

en:       --plugin NAME      Load the specified plugin
ar:       --plugin NAME      تحميل الملحق المحدد

en:       --prefix-addresses         Print complete address alongside disassembly
ar:       --prefix-addresses         اطبع العنوان كاملاً بجانب فك التجميع

en:       --prefix-strip=LEVEL       Strip initial directory names for -S
ar:       --prefix-strip=LEVEL       جرد أسماء المجلدات الأولية لـ -S

en:       --prefix=PREFIX            Add PREFIX to absolute paths for -S
ar:       --prefix=PREFIX            أضف PREFIX للمسارات المطلقة لـ -S

en:       --quiet            Suppress "no symbols" diagnostic
ar:       --quiet            كتم تشخيص "لا توجد رموز"

en:       --recurse-limit            Enable a limit on recursion whilst demangling
                                      (default)
ar:       --recurse-limit            فعل حداً على التكرار أثناء فك الترميز
                                      (مبدئي)

en:       --recurse-limit    Enable a demangling recursion limit.  (default)
ar:       --recurse-limit    تمكين حد لفك الترميز المتكرر. (مبدئي)

en:       --sframe[=SECTION]   Display SFrame info from SECTION, (default '.sframe')
ar:       --sframe[=SECTION]   عرض معلومات SFrame من المقطع SECTION، (مبدئياً ‏'.sframe')

en:       --show-all-symbols         When disassembling, display all symbols at a given address
ar:       --show-all-symbols         عند فك التجميع، اعرض جميع الرموز عند عنوان معين

en:       --size-sort        Sort symbols by size
ar:       --size-sort        فرز الرموز حسب الحجم

en:       --source-comment[=<txt>] Prefix lines of source code with <txt>
ar:       --source-comment[=<txt>] بدء أسطر الكود المصدري بـ <txt>

en:       --special-syms             Include special symbols in symbol dumps
ar:       --special-syms             ضمن الرموز الخاصة في تفريغ الرموز

en:       --special-syms     Include special symbols in the output
ar:       --special-syms     تضمين الرموز الخاصة في المخرجات

en:       --start-address=ADDR       Only process data whose address is >= ADDR
ar:       --start-address=ADDR       عالج البيانات التي عنوانها >= ADDR فقط

en:       --stop-address=ADDR        Only process data whose address is < ADDR
ar:       --stop-address=ADDR        عالج البيانات التي عنوانها < ADDR فقط

en:       --synthetic        Display synthetic symbols as well
ar:       --synthetic        عرض الرموز الاصطناعية أيضاً

en:       --target=BFDNAME   Specify the target object format as BFDNAME
ar:       --target=BFDNAME   تحديد تنسيق كائن الهدف كـ BFDNAME

en:       --unicode={default|show|invalid|hex|escape|highlight}
                             Specify how to treat UTF-8 encoded unicode characters
ar:       --unicode={default|show|invalid|hex|escape|highlight}
                             تحديد كيفية التعامل مع محارف يونيكود بترميز UTF-8

en:       --use-nul-prefixed-import-tables Use zero prefixed idata$4 and idata$5.
ar:       --use-nul-prefixed-import-tables استخدم idata$4 و idata$5 ببادئة صفر.

en:       --visualize-jumps          Visualize jumps by drawing ASCII art lines
ar:       --visualize-jumps          صور القفزات برسم خطوط فن ASCII

en:       --visualize-jumps=color    Use colors in the ASCII art
ar:       --visualize-jumps=color    استخدم الألوان في فن ASCII

en:       --visualize-jumps=extended-color
                                     Use extended 8-bit color codes
ar:       --visualize-jumps=extended-color
                                     استخدم أكواد ألوان 8-بت الموسعة

en:       --visualize-jumps=off      Disable jump visualization
ar:       --visualize-jumps=off      عطل تصوير القفزات

en:       --without-symbol-versions  Do not display version strings after symbol names
ar:       --without-symbol-versions  لا تعرض سلاسل الإصدار بعد أسماء الرموز

en:       Hardware Capabilities:
ar:       قدرات العتاد:

en:       Properties:
ar:       خصائص:

en:       [Requesting program interpreter: %s]
ar:       [طلب مفسر البرنامج: %s]

en:      --dyn-syms          Display the dynamic symbol table
ar:      --dyn-syms          عرض جدول الرموز الديناميكي

en:      --lto-syms          Display LTO symbol tables
ar:      --lto-syms          عرض جداول رموز LTO

en:      --no-demangle       Do not demangle low-level symbol names.  (default)
ar:      --no-demangle       لا تفك ترميز أسماء الرموز منخفضة المستوى.  (مبدئي)

en:      --no-extra-sym-info Do not display extra information when showing symbols (default)
ar:      --no-extra-sym-info لا تعرض معلومات إضافية عند إظهار الرموز (مبدئي)

en:      --no-recurse-limit  Disable a demangling recursion limit
ar:      --no-recurse-limit  تعطيل حد التكرار لفك الترميز

en:      --recurse-limit     Enable a demangling recursion limit.  (default)
ar:      --recurse-limit     تفعيل حد التكرار لفك الترميز.  (مبدئي)

en:      --sections          An alias for --section-headers
ar:      --sections          اسم مستعار لـ --section-headers

en:      --segments          An alias for --program-headers
ar:      --segments          اسم مستعار لـ --program-headers

en:      --sym-base=[0|8|10|16] 
                             Force base for symbol sizes.  The options are 
                             mixed (the default), octal, decimal, hexadecimal.
ar:      --sym-base=[0|8|10|16] 
                             فرض أساس لأحجام الرموز. الخيارات هي 
                             مختلط (مبدئي)، ثماني، عشري، ست عشري.

en:      --symbols           An alias for --syms
ar:      --symbols           اسم مستعار لـ --syms

en:      --yydebug                 Turn on parser debugging
ar:      --yydebug                 تشغيل تنقيع المحلل

en:      -U[dlexhi] --unicode=[default|locale|escape|hex|highlight|invalid]
                             Display unicode characters as determined by the current locale
                              (default), escape sequences, "<hex sequences>", highlighted
                              escape sequences, or treat them as invalid and display as
                              "{hex sequences}"
ar:      -U[dlexhi] --unicode=[default|locale|escape|hex|highlight|invalid]
                             عرض محارف يونيكود كما تحددها المنطقة الحالية
                              (مبدئي)، تسلسلات الهروب، "<تسلسلات ست عشرية>"، تسلسلات
                              هروب مميزة، أو معاملتها كغير صالحة وعرضها كـ
                              "{تسلسلات ست عشرية}"

en:      -X --extra-sym-info Display extra information when showing symbols
ar:      -X --extra-sym-info عرض معلومات إضافية عند إظهار الرموز

en:      Library              Time Stamp          Checksum   Version Flags
ar:      المكتبة              الطابع الزمني          مجموع الفحص   الإصدارة الأعلام

en:      Library              Time Stamp          Checksum   Version Flags
ar:      المكتبة              الطابع الزمني          مجموع الفحص   الأعلام النسخة

en:      [Reserved]
ar:      [محجوز]

en:      [unsupported opcode]
ar:      [كود عملية غير مدعوم]

en:      finish
ar:      إنهاء

en:      vsp as modifier for PAC validation
ar:      vsp كمعدل للتحقق من PAC

en:     --ifunc-chars=CHARS  Characters to use when displaying ifunc symbols
ar:     --ifunc-chars=CHARS  الحروف المراد استخدامها عند عرض رموز ifunc

en:     <corrupt GNU_ABI_TAG>
ar:     <GNU_ABI_TAG تالف>

en:     <invalid description size: %lx>
ar:     <حجم وصف غير صالح: %lx>

en:     <invalid descsz>
ar:     <descsz غير صالح>

en:     Applies to region from %#llx
ar:     ينطبق على المنطقة من %#llx

en:     Applies to region from %#llx
ar:     ينطبق على المنطقة من %#llx

en:     Applies to region from %#llx to %#llx
ar:     ينطبق على المنطقة من %#llx إلى %#llx

en:     Applies to region from %#lx
ar:     ينطبق على المنطقة من %#lx

en:     Applies to region from %#lx
ar:     ينطبق على المنطقة من %#lx

en:     Applies to region from %#lx to %#lx
ar:     ينطبق على المنطقة من %#lx إلى %#lx

en:     Arguments: %s
ar:     المعطيات: %s

en:     Build ID:
ar:     معرف البناء:

en:     Creation date  : %.17s
ar:     تاريخ الإنشاء  : %.17s

en:     DW_MACRO_%02x arguments:
ar:     وسطاء DW_MACRO_%02x:

en:     DW_MACRO_%02x has no arguments
ar:     DW_MACRO_%02x لا يملك وسائط

en:     Description data:
ar:     بيانات الوصف:

en:     Dlopen Metadata: %.*s
ar:     بيانات Dlopen الوصفية: %.*s

en:     Global symbol table name: %.*s
ar:     اسم جدول الرموز العام: %.*s

en:     Image id: %.*s
ar:     معرف الصورة: %.*s

en:     Image name: %.*s
ar:     اسم الصورة: %.*s

en:     Last patch date: %.17s
ar:     تاريخ آخر رقعة: %.17s

en:     Length: %#llx
ar:     الطول: %#llx

en:     Length: %#lx
ar:     الطول: %#lx

en:     Linker id: %.*s
ar:     معرف الرابط: %.*s

en:     Location:
ar:     الموقع:

en:     Malformed note - does not end with \0
ar:     ملاحظة مشوهة - لا تنتهي بـ \0

en:     Malformed note - filenames end too early
ar:     ملاحظة مشوهة - أسماء الملفات تنتهي قبل الأوان

en:     Malformed note - too short for header
ar:     ملاحظة مشوهة - قصيرة جداً على الترويسة

en:     Malformed note - too short for supplied file count
ar:     ملاحظة مشوهة - قصيرة جداً على عدد الملفات المزود

en:     Module name    : %s
ar:     اسم الوحدة    : %s

en:     Module name    : <missing>
ar:     اسم الوحدة    : <مفقود>

en:     Module version : %s
ar:     إصدار الوحدة : %s

en:     Module version : <missing>
ar:     إصدار الوحدة : <مفقود>

en:     Name: %s
ar:     الاسم: %s

en:     OS: %s, ABI: %d.%d.%d
ar:     نظام التشغيل: %s، ABI: %d.%d.%d

en:     Offset             Info             Type               Symbol's Value  Symbol's Name
ar:     الإزاحة             المعلومات             النوع               قيمة الرمز  اسم الرمز

en:     Offset             Info             Type               Symbol's Value  Symbol's Name + Addend
ar:     الإزاحة             المعلومات             النوع               قيمة الرمز  اسم الرمز + المضاف

en:     Offset   Begin            End              Expression
ar:     إزاحة   بداية            نهاية              تعبير

en:     Offset   Begin    End
ar:     إزاحة   بداية    نهاية

en:     Packaging Metadata: %.*s
ar:     بيانات التحزيم الوصفية: %.*s

en:     Page size:
ar:     حجم الصفحة:

en:     Provider: %s
ar:     المزود: %s

en:     UNKNOWN DW_LNE_HP_SFC opcode (%u)
ar:     شفرة عملية DW_LNE_HP_SFC مجهولة (%u)

en:     Version:
ar:     الإصدارة:

en:     Version: %#x
ar:     الإصدار: %#x

en:    --add-indirect         Add dll indirects to export file.
ar:    --add-indirect         أضف غير المباشرة من dll لملف التصدير.

en:    --add-stdcall-alias    Add aliases without @<n>
ar:    --add-stdcall-alias    أضف أسماء بديلة بدون @<n>

en:    --as <name>            Use <name> for assembler
ar:    --as <name>            استخدم <name> كمجمع

en:    --base-file <basefile> Read linker generated base file
ar:    --base-file <basefile> اقرأ الملف الأساسي المولد من الرابط

en:    --def <deffile>        Name input .def file
ar:    --def <deffile>        اسم ملف .def المدخلات

en:    --dllname <name>       Name of input dll to put into output lib.
ar:    --dllname <name>       اسم dll المدخلات لوضعه في مكتبة المخرجات.

en:    --dlltool-name <dlltool> Defaults to "dlltool"
ar:    --dlltool-name <dlltool> المبدئي هو "dlltool"

en:    --driver-flags <flags> Override default ld flags
ar:    --driver-flags <flags> تجاوز أعلام ld المبدئية

en:    --driver-name <driver> Defaults to "gcc"
ar:    --driver-name <driver> المبدئي هو "gcc"

en:    --dry-run              Show what needs to be run
ar:    --dry-run              أظهر ما يجب تشغيله

en:    --entry <entry>        Specify alternate DLL entry point
ar:    --entry <entry>        حدد نقطة دخول DLL بديلة

en:    --exclude-symbols <list> Exclude <list> from .def
ar:    --exclude-symbols <list> استبعد <list> من .def

en:    --export-all-symbols     Export all symbols to .def
ar:    --export-all-symbols     صدر جميع الرموز إلى .def

en:    --image-base <base>    Specify image base address
ar:    --image-base <base>    حدد عنوان قاعدة الصورة

en:    --implib <outname>     Synonym for --output-lib
ar:    --implib <outname>     مرادف لـ --output-lib

en:    --leading-underscore     Entrypoint with underscore.
ar:    --leading-underscore     نقطة الدخول بشرطة سفلية.

en:    --mno-cygwin           Create Mingw DLL
ar:    --mno-cygwin           أنشئ Mingw DLL

en:    --no-default-excludes    Zap default exclude symbols
ar:    --no-default-excludes    امسح رموز الاستبعاد المبدئية

en:    --no-export-all-symbols  Only export .drectve symbols
ar:    --no-export-all-symbols  صدر رموز .drectve فقط

en:    --no-idata4           Don't generate idata$4 section
ar:    --no-idata4           لا تولد مقطع idata$4

en:    --no-idata5           Don't generate idata$5 section
ar:    --no-idata5           لا تولد مقطع idata$5

en:    --no-leading-underscore  Entrypoint without underscore
ar:    --no-leading-underscore  نقطة الدخول بدون شرطة سفلية

en:    --nodelete             Keep temp files.
ar:    --nodelete             حافظ على الملفات المؤقتة.

en:    --output-def <deffile> Name output .def file
ar:    --output-def <deffile> اسم ملف .def المخرجات

en:    --output-exp <outname> Generate export file.
ar:    --output-exp <outname> ولد ملف تصدير.

en:    --output-lib <outname> Generate input library.
ar:    --output-lib <outname> ولد مكتبة مدخلات.

en:    --quiet, -q            Work quietly
ar:    --quiet, -q            اعمل بهدوء

en:    --target <machine>     i386-cygwin32 or i386-mingw32
ar:    --target <machine>     i386-cygwin32 أو i386-mingw32

en:    --verbose, -v          Verbose
ar:    --verbose, -v          مُسهب

en:    --version              Print dllwrap version
ar:    --version              اطبع إصدار dllwrap

en:    -A --add-stdcall-alias    Add aliases without @<n>.
ar:    -A --add-stdcall-alias    أضف أسماء بديلة بدون @<n>.

en:    -C --compat-implib        Create backward compatible import library.
ar:    -C --compat-implib        أنشئ مكتبة استيراد متوافقة مع الإصدارات السابقة.

en:    -D --dllname <name>       Name of input dll to put into interface lib.
ar:    -D --dllname <name>       اسم dll المدخلات لوضعه في مكتبة الواجهة.

en:    -F --linker-flags <flags> Pass <flags> to the linker.
ar:    -F --linker-flags <flags> مرر <flags> للرابط.

en:    -I --identify <implib>    Report the name of the DLL associated with <implib>.
ar:    -I --identify <implib>    أبلغ عن اسم DLL المرتبط بـ <implib>.

en:    -L --linker <name>        Use <name> as the linker.
ar:    -L --linker <name>        استخدم <name> كرابط.

en:    -M --mcore-elf <outname>  Process mcore-elf object files into <outname>.
ar:    -M --mcore-elf <outname>  عالج ملفات كائنات mcore-elf إلى <outname>.

en:    -S --as <name>            Use <name> for assembler.
ar:    -S --as <name>            استخدم <name> كمجمع.

en:    -U                     Add underscores to .lib
ar:    -U                     أضف شرطات سفلية لـ .lib

en:    -U --add-underscore       Add underscores to all symbols in interface library.
ar:    -U --add-underscore       أضف شرطات سفلية لجميع الرموز في مكتبة الواجهة.

en:    -V --version              Display the program version.
ar:    -V --version              اعرض إصدار البرنامج.

en:    -a --add-indirect         Add dll indirects to export file.
ar:    -a --add-indirect         أضف غير المباشرة من dll لملف التصدير.

en:    -b --base-file <basefile> Read linker generated base file.
ar:    -b --base-file <basefile> اقرأ الملف الأساسي المولد من الرابط.

en:    -c --no-idata5            Don't generate idata$5 section.
ar:    -c --no-idata5            لا تولد مقطع idata$5.

en:    -d --input-def <deffile>  Name of .def file to be read in.
ar:    -d --input-def <deffile>  اسم ملف .def للقراءة منه.

en:    -e --output-exp <outname> Generate an export file.
ar:    -e --output-exp <outname> ولد ملف تصدير.

en:    -f --as-flags <flags>     Pass <flags> to the assembler.
ar:    -f --as-flags <flags>     مرر <flags> للمجمع.

en:    -h --help                 Display this information.
ar:    -h --help                 اعرض هذه المعلومات.

en:    -k                     Kill @<n> from exported names
ar:    -k                     احذف @<n> من الأسماء المصدرة

en:    -k --kill-at              Kill @<n> from exported names.
ar:    -k --kill-at              احذف @<n> من الأسماء المصدرة.

en:    -l --output-lib <outname> Generate an interface library.
ar:    -l --output-lib <outname> ولد مكتبة واجهة.

en:    -m --machine <machine>    Create as DLL for <machine>.  [default: %s]
ar:    -m --machine <machine>    أنشئ كـ DLL لـ <machine>. [مبدئي: %s]

en:    -n --no-delete            Keep temp files (repeat for extra preservation).
ar:    -n --no-delete            حافظ على الملفات المؤقتة (كرر للحفاظ الزائد).

en:    -p --ext-prefix-alias <prefix> Add aliases with <prefix>.
ar:    -p --ext-prefix-alias <prefix> أضف أسماء بديلة بـ <prefix>.

en:    -t --temp-prefix <prefix> Use <prefix> to construct temp file names.
ar:    -t --temp-prefix <prefix> استخدم <prefix> لبناء أسماء ملفات مؤقتة.

en:    -v --verbose              Be verbose.
ar:    -v --verbose              كن مسهباً.

en:    -x --no-idata4            Don't generate idata$4 section.
ar:    -x --no-idata4            لا تولد مقطع idata$4.

en:    -y --output-delaylib <outname> Create a delay-import library.
ar:    -y --output-delaylib <outname> أنشئ مكتبة استيراد مؤجل.

en:    -z --output-def <deffile> Name of .def file to be created.
ar:    -z --output-def <deffile> اسم ملف .def لإنشائه.

en:    0 (*local*)
ar:    0 (*محلي*)

en:    1 (*global*)
ar:    1 (*عام*)

en:    @<file>                   Read options from <file>.
ar:    @<file>                   اقرأ الخيارات من <file>.

en:    @<file>                Read options from <file>
ar:    @<file>                اقرأ الخيارات من <file>

en:    Abbrev Offset: %#llx
ar:    إزاحة الاختصار: %#llx

en:    Abbrev Offset: %#lx
ar:    إزاحة الاختصار: %#lx

en:    Comprehension: %s
ar:    الاستيعاب: %s

en:    Encoding:	  NTBS
ar:    الترميز:	  NTBS

en:    Encoding:	  ULEB128
ar:    الترميز:	  ULEB128

en:    Executable: %s
ar:    قابل للتنفيذ: %s

en:    Floating Point mode:
ar:    وضع النقطة العائمة:

en:    Header flags: 0x%08x
ar:    أعلام الترويسة: 0x%08x

en:    Image id    : %.*s
ar:    معرف الصورة    : %.*s

en:    Index:      Address          Reloc             Sym. Name + Addend/Value
ar:    الفهرس:      العنوان          تغيير المكان             اسم الرمز + المضاف/القيمة

en:    Index:  Address      Reloc             Sym. Name + Addend/Value
ar:    الفهرس:  العنوان     تغيير المكان             اسم الرمز + المضاف/القيمة

en:    Language: %.*s
ar:    اللغة: %.*s

en:    Last modified  :
ar:    آخر تعديل  :

en:    Length:	  %u
ar:    الطول:	  %u

en:    Length:        %#llx (%s)
ar:    الطول:        %#llx (%s)

en:    Length:        %#lx (%s)
ar:    الطول:        %#lx (%s)

en:    Link time:
ar:    وقت الربط:

en:    Major id: %u,  minor id: %u
ar:    المعرف الرئيسي: %u، المعرف الفرعي: %u

en:    Num:    Value          Size Type    Bind   Vis      Ndx Name
ar:    الرقم:    القيمة          الحجم النوع    الربط   الظهور      Ndx الاسم

en:    Num:    Value          Size Type    Bind   Vis+Other Ndx(SecName) Name [+ Version Info]
ar:    الرقم:    القيمة          الحجم النوع    الربط   الظهور+أخرى Ndx(SecName) الاسم [+ معلومات الإصدارة]

en:    Num:    Value  Size Type    Bind   Vis      Ndx Name
ar:    الرقم:    القيمة  الحجم النوع    الربط   الظهور      Ndx الاسم

en:    Num:    Value  Size Type    Bind   Vis+Other  Ndx(SecName) Name [+ Version Info]
ar:    الرقم:    القيمة  الحجم النوع    الربط   الظهور+أخرى  Ndx(SecName) الاسم [+ معلومات الإصدارة]

en:    Patch time:
ar:    وقت الرقعة:

en:    Pointer Size:  %d
ar:    حجم المؤشر:  %d

en:    Scope:	  %s
ar:    النطاق:	  %s

en:    Section contributions:
ar:    مساهمات المقطع:

en:    Signature:     %#llx
ar:    التوقيع:     %#llx

en:    Signature:     %#lx
ar:    التوقيع:     %#lx

en:    Stack Size: 0x%x
ar:    حجم المكدس: 0x%x

en:    Stack allocated: %x
ar:    المكدس المخصص: %x

en:    Type Offset:   %#llx
ar:    إزاحة النوع:   %#llx

en:    Type Offset:   %#lx
ar:    إزاحة النوع:   %#lx

en:    Unit Type:     %s (%x)
ar:    نوع الوحدة:     %s (%x)

en:    Values:
ar:    القيم:

en:    Version:       %d
ar:    الإصدار:       %d

en:    [Index]    Name
ar:    [الفهرس]    الاسم

en:    description data:
ar:    بيانات الوصف:

en:    identity: %s
ar:    الهوية: %s

en:   # sc         value    section  type aux name/off
ar:   # فئة التخزين  القيمة    المقطع  النوع مساعد الاسم/الإزاحة

en:   %#06zx:   Name index: %lx
ar:   %#06zx:   فهرس الاسم: %lx

en:   %#06zx:   Name: %s
ar:   %#06zx:   الاسم: %s

en:   %#06zx: Parent %d, name index: %ld
ar:   %#06zx: الأصل %d، فهرس الاسم: %ld

en:   %#06zx: Parent %d: %s
ar:   %#06zx: الأصل %d: %s

en:   %#06zx: Rev: %d  Flags: %s
ar:   %#06zx: المراجعة: %d  العلامات: %s

en:   %#06zx: Version: %d
ar:   %#06zx: النسخة: %d

en:   %*s %*s Purpose
ar:   %*s %*s الغرض

en:   %*s %10s %*s Purpose
ar:   %*s %10s %*s الغرض

en:   %-20s %-10s	Description
ar:   %-20s %-10s	الوصف

en:   %s: <corrupt len %llu>
ar:   %s: <طول فاسد %llu>

en:   %s: <corrupt len %lu>
ar:   %s: <طول فاسد %lu>

en:   %u index entry:
     |   %u index entries:
ar[0]:   لا توجد مداخل فهرس:
ar[1]:   مدخل فهرس واحد:
ar[2]:   مدخلا فهرس:
ar[3]:   %u مداخل فهرس:
ar[4]:   %u مدخل فهرس:
ar[5]:   %u مدخل فهرس:

en:   (Starting at file offset: 0x%lx)
ar:   (بدءاً من إزاحة الملف: 0x%lx)

en:   (Unknown inline attribute value: %#llx)
ar:   (قيمة خاصية دمج مجهولة: %#llx)

en:   (Unknown inline attribute value: %#lx)
ar:   (قيمة خاصية دمج مجهولة: %#lx)

en:   --ctf-parent=<name>    Use CTF archive member <name> as the CTF parent
ar:   --ctf-parent=<اسم>    استخدام عضو أرشيف CTF <اسم> كأصل CTF

en:   --ctf-strings=<number|name>
                             Use section <number|name> as the CTF external strtab
ar:   --ctf-strings=<رقم|اسم>
                             استخدام المقطع <رقم|اسم> كجدول سلاسل خارجي لـ CTF

en:   --ctf-symbols=<number|name>
                             Use section <number|name> as the CTF external symtab
ar:   --ctf-symbols=<رقم|اسم>
                             استخدام المقطع <رقم|اسم> كجدول رموز خارجي لـ CTF

en:   --ctf=<number|name>    Display CTF info from section <number|name>
ar:   --ctf=<رقم|اسم>    عرض معلومات CTF من المقطع <رقم|اسم>

en:   --dwarf-depth=N        Do not display DIEs at depth N or greater
ar:   --dwarf-depth=N        لا تعرض DIEs عند العمق N أو أكبر

en:   --dwarf-start=N        Display DIEs starting at offset N
ar:   --dwarf-start=N        عرض DIEs بدءاً من الإزاحة N

en:   --enable-x86-feature [ibt|shstk|lam_u48|lam_u57]
                                  Enable x86 feature
      --disable-x86-feature [ibt|shstk|lam_u48|lam_u57]
                                  Disable x86 feature
ar:   --enable-x86-feature [ibt|shstk|lam_u48|lam_u57]
                                  تمكين ميزة x86
      --disable-x86-feature [ibt|shstk|lam_u48|lam_u57]
                                  تعطيل ميزة x86

en:   --got-contents         Display GOT section contents
ar:   --got-contents         عرض محتويات مقطع GOT

en:   --input-mach [none|i386|iamcu|l1om|k1om|x86_64]
                                  Set input machine type
      --output-mach [none|i386|iamcu|l1om|k1om|x86_64]
                                  Set output machine type
      --input-type [none|rel|exec|dyn]
                                  Set input file type
      --output-type [none|rel|exec|dyn]
                                  Set output file type
      --input-osabi [%s]
                                  Set input OSABI
      --output-osabi [%s]
                                  Set output OSABI
      --input-abiversion [0-255]  Set input ABIVERSION
      --output-abiversion [0-255] Set output ABIVERSION
ar:   --input-mach [none|i386|iamcu|l1om|k1om|x86_64]
                                  ضبط نوع ماكينة المدخلات
      --output-mach [none|i386|iamcu|l1om|k1om|x86_64]
                                  ضبط نوع ماكينة المخرجات
      --input-type [none|rel|exec|dyn]
                                  ضبط نوع ملف المدخلات
      --output-type [none|rel|exec|dyn]
                                  ضبط نوع ملف المخرجات
      --input-osabi [%s]
                                  ضبط OSABI للمدخلات
      --output-osabi [%s]
                                  ضبط OSABI للمخرجات
      --input-abiversion [0-255]  ضبط ABIVERSION للمدخلات
      --output-abiversion [0-255] ضبط ABIVERSION للمخرجات

en:   --output=DIRNAME - specify the output directory for extraction operations
ar:   --output=DIRNAME - حدد مجلد المخرجات لعمليات الاستخراج

en:   --plugin <name>              Load the specified plugin
ar:   --plugin <name>              حمل الملحق المحدد

en:   --plugin <p> - load the specified plugin
ar:   --plugin <p> - حمل الملحق المحدد

en:   --record-libdeps=<text> - specify the dependencies of this library
ar:   --record-libdeps=<text> - حدد تبعيات هذه المكتبة

en:   --sframe[=NAME]        Display SFrame info from section NAME, (default '.sframe')
ar:   --sframe[=NAME]        عرض معلومات SFrame من المقطع NAME، (مبدئي '.sframe')

en:   --target=BFDNAME - specify the target object format as BFDNAME
ar:   --target=BFDNAME - حدد تنسيق الكائن الهدف كـ BFDNAME

en:   --thin       - make a thin archive
ar:   --thin       - اجعل الأرشيف نحيفاً

en:   -A --arch-specific     Display architecture specific information (if any)
ar:   -A --arch-specific     عرض معلومات خاصة بالبنية (إن وجدت)

en:   -A, --print-file-name  Print name of the input file before every symbol
ar:   -A, --print-file-name  طباعة اسم ملف المدخلات قبل كل رمز

en:   -B                     Same as --format=bsd
ar:   -B                     مماثل لـ --format=bsd

en:   -C --demangle[=STYLE]  Decode mangled/processed symbol names
ar:   -C --demangle[=STYLE]  فك ترميز أسماء الرموز المعالجة

en:   -C, --demangle[=STYLE]         Decode mangled/processed symbol names
ar:   -C, --demangle[=STYLE]         فك ترميز أسماء الرموز المعالجة

en:   -C, --demangle[=STYLE] Decode mangled/processed symbol names
ar:   -C, --demangle[=STYLE] فك ترميز أسماء الرموز المشوهة/المعالجة

en:   -D                           Use zero for symbol map timestamp
      -U                           Use actual symbol map timestamp (default)
ar:   -D                           استخدم صفراً لطابع خريطة الرموز الزمني
      -U                           استخدم طابعاً زمنياً حقيقياً لخريطة الرموز (مبدئي)

en:   -D                           Use zero for symbol map timestamp (default)
      -U                           Use an actual symbol map timestamp
ar:   -D                           استخدم صفراً لطابع خريطة الرموز الزمني (مبدئي)
      -U                           استخدم طابعاً زمنياً حقيقياً لخريطة الرموز

en:   -D --enable-deterministic-archives
                                       Produce deterministic output when stripping archives
      -U --disable-deterministic-archives
                                       Disable -D behavior (default)
ar:   -D --enable-deterministic-archives
                                       إنتاج مخرجات حتمية عند تجريد الأرشيفات
      -U --disable-deterministic-archives
                                       تعطيل سلوك -D (مبدئي)

en:   -D --enable-deterministic-archives
                                       Produce deterministic output when stripping archives (default)
      -U --disable-deterministic-archives
                                       Disable -D behavior
ar:   -D --enable-deterministic-archives
                                       إنتاج مخرجات حتمية عند تجريد الأرشيفات (مبدئي)
      -U --disable-deterministic-archives
                                       تعطيل سلوك -D

en:   -D --use-dynamic       Use the dynamic section info when displaying symbols
ar:   -D --use-dynamic       استخدام معلومات المقطع الديناميكي عند عرض الرموز

en:   -D, --disassemble-all    Display assembler contents of all sections
ar:   -D, --disassemble-all    عرض محتويات المجمّع لجميع المقاطع

en:   -D, --dynamic          Display dynamic symbols instead of normal symbols
ar:   -D, --dynamic          عرض الرموز الديناميكية بدلاً من الرموز العادية

en:   -EB --endian=big               Assume big endian format when disassembling
ar:   -EB --endian=big               افترض تنسيق طرفية كبيرة (big endian) عند فك التجميع

en:   -EL --endian=little            Assume little endian format when disassembling
ar:   -EL --endian=little            افترض تنسيق طرفية صغيرة (little endian) عند فك التجميع

en:   -F, --file-offsets             Include file offsets when displaying information
ar:   -F, --file-offsets             ضمن إزاحات الملف عند عرض المعلومات

en:   -G, --stabs              Display (in raw form) any STABS info in the file
ar:   -G, --stabs              عرض (بشكل خام) أي معلومات STABS في الملف

en:   -H --help                    Print this help message
      -v --verbose                 Verbose - tells you what it's doing
      -V --version                 Print version information
ar:   -H --help                    اطبع رسالة المساعدة هذه
      -v --verbose                 إسهاب - يخبرك بما يفعله البرنامج
      -V --version                 اطبع معلومات الإصدار

en:   -H --help              Display this information
ar:   -H --help              عرض هذه المعلومات

en:   -H, --help               Display this information
ar:   -H, --help               عرض هذه المعلومات

en:   -I --histogram         Display histogram of bucket list lengths
ar:   -I --histogram         عرض المدرج التكراري لأطوال قائمة السلال

en:   -I --input-target <bfdname>      Assume input file is in format <bfdname>
      -O --output-target <bfdname>     Create an output file in format <bfdname>
      -B --binary-architecture <arch>  Set output arch, when input is arch-less
      -F --target <bfdname>            Set both input and output format to <bfdname>
         --debugging                   Convert debugging information, if possible
      -p --preserve-dates              Copy modified/access timestamps to the output
ar:   -I --input-target <bfdname>      افترض أن ملف المدخلات بتنسيق <bfdname>
      -O --output-target <bfdname>     إنشاء ملف مخرجات بتنسيق <bfdname>
      -B --binary-architecture <arch>  ضبط بنية المخرجات، عندما تكون المدخلات بدون بنية
      -F --target <bfdname>            ضبط تنسيق كل من المدخلات والمخرجات على <bfdname>
         --debugging                   تحويل معلومات التنقيح، إذا كان ذلك ممكناً
      -p --preserve-dates              نسخ الطوابع الزمنية للتعديل/الوصول إلى المخرجات

en:   -I --input-target=<bfdname>      Assume input file is in format <bfdname>
      -O --output-target=<bfdname>     Create an output file in format <bfdname>
      -F --target=<bfdname>            Set both input and output format to <bfdname>
      -p --preserve-dates              Copy modified/access timestamps to the output
ar:   -I --input-target=<bfdname>      افترض أن ملف المدخلات بتنسيق <bfdname>
      -O --output-target=<bfdname>     إنشاء ملف مخرجات بتنسيق <bfdname>
      -F --target=<bfdname>            ضبط تنسيق كل من المدخلات والمخرجات على <bfdname>
      -p --preserve-dates              نسخ الطوابع الزمنية للتعديل/الوصول إلى المخرجات

en:   -I, --include=DIR              Add DIR to search list for source files
ar:   -I, --include=DIR              أضف المجلد DIR إلى قائمة البحث عن ملفات المصدر

en:   -L --lint|--enable-checks
                             Display warning messages for possible problems
ar:   -L --lint|--enable-checks
                             عرض رسائل تحذير للمشاكل المحتملة

en:   -L, --process-links      Display the contents of non-debug sections in
                                separate debuginfo files.  (Implies -WK)
ar:   -L, --process-links      عرض محتويات المقاطع غير المنقحة في
                                ملفات معلومات تنقيح منفصلة. (يتضمن ‎-WK)

en:   -M, --disassembler-options=OPT Pass text OPT on to the disassembler
ar:   -M, --disassembler-options=OPT مرر النص OPT إلى مفكك التجميع

en:   -P --process-links     Display the contents of non-debug sections in separate
                              debuginfo files.  (Implies -wK)
ar:   -P --process-links     عرض محتويات المقاطع غير المتعلقة بالتنقيح في ملفات
                              معلومات تنقيح منفصلة. (يتضمن -wK)

en:   -P, --portability      Same as --format=posix
ar:   -P, --portability      مماثل لـ --format=posix

en:   -P, --private=OPT,OPT... Display object format specific contents
ar:   -P, --private=OPT,OPT... عرض المحتويات الخاصة بتنسيق الكائن

en:   -R --relocated-dump=<number|name>
                             Dump the relocated contents of section <number|name>
ar:   -R --relocated-dump=<رقم|اسم>
                             تفريغ المحتويات المنقولة للمقطع <رقم|اسم>

en:   -R --remove-section=<name>       Also remove section <name> from the output
         --remove-relocations <name>   Remove relocations from section <name>
         --strip-section-headers       Strip section headers from the output
      -s --strip-all                   Remove all symbol and relocation information
      -g -S -d --strip-debug           Remove all debugging symbols & sections
         --strip-dwo                   Remove all DWO sections
         --strip-unneeded              Remove all symbols not needed by relocations
         --only-keep-debug             Strip everything but the debug information
      -M  --merge-notes                Remove redundant entries in note sections (default)
          --no-merge-notes             Do not attempt to remove redundant notes
      -N --strip-symbol=<name>         Do not copy symbol <name>
         --keep-section=<name>         Do not strip section <name>
      -K --keep-symbol=<name>          Do not strip symbol <name>
         --keep-section-symbols        Do not strip section symbols
         --keep-file-symbols           Do not strip file symbol(s)
      -w --wildcard                    Permit wildcard in symbol comparison
      -x --discard-all                 Remove all non-global symbols
      -X --discard-locals              Remove any compiler-generated symbols
      -v --verbose                     List all object files modified
      -V --version                     Display this program's version number
      -h --help                        Display this output
         --info                        List object formats & architectures supported
      -o <file>                        Place stripped output into <file>
ar:   -R --remove-section=<الاسم>       أزل أيضاً المقطع <الاسم> من المخرجات
         --remove-relocations <الاسم>   إزالة عمليات إعادة التوطين من المقطع <الاسم>
         --strip-section-headers       تجريد رؤوس المقاطع من المخرجات
      -s --strip-all                   إزالة جميع معلومات الرموز وإعادة التوطين
      -g -S -d --strip-debug           إزالة جميع رموز ومقاطع التنقيح
         --strip-dwo                   إزالة جميع مقاطع DWO
         --strip-unneeded              إزالة جميع الرموز غير اللازمة لإعادة التوطين
         --only-keep-debug             تجريد كل شيء ما عدا معلومات التنقيح
      -M  --merge-notes                إزالة المدخلات المكررة في مقاطع الملاحظات (مبدئي)
          --no-merge-notes             لا تحاول إزالة الملاحظات المكررة
      -N --strip-symbol=<الاسم>         لا تنسخ الرمز <الاسم>
         --keep-section=<الاسم>         لا تجرد المقطع <الاسم>
      -K --keep-symbol=<الاسم>          لا تجرد الرمز <الاسم>
         --keep-section-symbols        لا تجرد رموز المقاطع
         --keep-file-symbols           لا تجرد رموز الملفات
      -w --wildcard                    السماح بالرموز البديلة في مقارنة الرموز
      -x --discard-all                 إزالة جميع الرموز غير العامة
      -X --discard-locals              إزالة أي رموز ناتجة عن المترجم
      -v --verbose                     سرد جميع ملفات الكائنات التي عُدلت
      -V --version                     عرض رقم إصدار هذا البرنامج
      -h --help                        عرض هذه المخرجات
         --info                        سرد تنسيقات الكائنات والبنيات المدعومة
      -o <ملف>                        وضع المخرجات المجردة في <ملف>

en:   -R, --dynamic-reloc      Display the dynamic relocation entries in the file
ar:   -R, --dynamic-reloc      عرض مدخلات إعادة التوطين الديناميكية في الملف

en:   -S --section-headers   Display the sections' header
ar:   -S --section-headers   عرض ترويسة المقاطع

en:   -S, --print-size       Print size of defined symbols
ar:   -S, --print-size       طباعة حجم الرموز المعرفة

en:   -S, --source             Intermix source code with disassembly
ar:   -S, --source             خلط الكود المصدري مع التفكيك

en:   -T --silent-truncation If a symbol name is truncated, do not add [...] suffix
ar:   -T --silent-truncation إذا تم بتر اسم رمز، لا تضف لاحقة [...]

en:   -T, --dynamic-syms       Display the contents of the dynamic symbol table
ar:   -T, --dynamic-syms       عرض محتويات جدول الرموز الديناميكي

en:   -U, --defined-only     Display only defined symbols
ar:   -U, --defined-only     عرض الرموز المعرفة فقط

en:   -U[d|l|i|x|e|h]                Controls the display of UTF-8 unicode characters
      --unicode=[default|locale|invalid|hex|escape|highlight]
ar:   -U[d|l|i|x|e|h]                يتحكم في عرض محارف يونيكود UTF-8
      --unicode=[مبدئي|locale|invalid|hex|escape|highlight]

en:   -V --version-info      Display the version sections (if present)
ar:   -V --version-info      عرض مقاطع النسخة (إن وجدت)

en:   -V, --version          Display this program's version number
ar:   -V, --version          عرض رقم إصدار هذا البرنامج

en:   -W --wide              Allow output width to exceed 80 characters
ar:   -W --wide              السماح لعرض المخرجات بتجاوز 80 محرفاً

en:   -W, --dwarf[a/=abbrev, A/=addr, r/=aranges, c/=cu_index, L/=decodedline,
                  f/=frames, F/=frames-interp, g/=gdb_index, i/=info, o/=loc,
                  m/=macro, p/=pubnames, t/=pubtypes, R/=Ranges, l/=rawline,
                  s/=str, O/=str-offsets, u/=trace_abbrev, T/=trace_aranges,
                  U/=trace_info]
                               Display the contents of DWARF debug sections
ar:   -W, --dwarf[a/=abbrev, A/=addr, r/=aranges, c/=cu_index, L/=decodedline,
                  f/=frames, F/=frames-interp, g/=gdb_index, i/=info, o/=loc,
                  m/=macro, p/=pubnames, t/=pubtypes, R/=Ranges, l/=rawline,
                  s/=str, O/=str-offsets, u/=trace_abbrev, T/=trace_aranges,
                  U/=trace_info]
                               عرض محتويات مقاطع تنقيح DWARF

en:   -W, --no-weak          Ignore weak symbols
ar:   -W, --no-weak          تجاهل الرموز الضعيفة

en:   -WD --dwarf=use-debuginfod
                               When following links, also query debuginfod servers (default)
ar:   -WD --dwarf=use-debuginfod
                               عند تتبع الروابط، قم أيضاً بالاستعلام من خوادم debuginfod (مبدئي)

en:   -WE --dwarf=do-not-use-debuginfod
                               When following links, do not query debuginfod servers
ar:   -WE --dwarf=do-not-use-debuginfod
                               عند تتبع الروابط، لا تستعلم من خوادم debuginfod

en:   -WK,--dwarf=follow-links
                               Follow links to separate debug info files
ar:   -WK,--dwarf=follow-links
                               تتبع الروابط لملفات معلومات تنقيح منفصلة

en:   -WK,--dwarf=follow-links
                               Follow links to separate debug info files (default)
ar:   -WK,--dwarf=follow-links
                               تتبع الروابط لملفات معلومات تنقيح منفصلة (مبدئي)

en:   -WN,--dwarf=no-follow-links
                               Do not follow links to separate debug info files
ar:   -WN,--dwarf=no-follow-links
                               لا تتبع الروابط لملفات معلومات تنقيح منفصلة

en:   -WN,--dwarf=no-follow-links
                               Do not follow links to separate debug info files
                                (default)
ar:   -WN,--dwarf=no-follow-links
                               لا تتبع الروابط لملفات معلومات تنقيح منفصلة
                                (مبدئي)

en:   -Wk,--dwarf=links        Display the contents of sections that link to
                                separate debuginfo files
ar:   -Wk,--dwarf=links        عرض محتويات المقاطع التي تربط بملفات
                                معلومات تنقيح منفصلة

en:   -X 32_64               (ignored)
ar:   -X 32_64               (متجاهل)

en:   -Z, --decompress         Decompress section(s) before displaying their contents
ar:   -Z, --decompress         فك ضغط المقاطع قبل عرض محتوياتها

en:   -a - --all                Scan the entire file, not just the data section
      -d --data                 Only scan the data sections in the file [default]
ar:   -a - --all                مسح الملف بالكامل، ليس فقط قسم البيانات
      -d --data                 مسح أقسام البيانات فقط في الملف [مبدئي]

en:   -a - --all                Scan the entire file, not just the data section [default]
      -d --data                 Only scan the data sections in the file
ar:   -a - --all                مسح الملف بالكامل، ليس فقط قسم البيانات [مبدئي]
      -d --data                 مسح أقسام البيانات فقط في الملف

en:   -a --all               Equivalent to: -h -l -S -s -r -d -V -A -I --got-contents
ar:   -a --all               يكافئ: -h -l -S -s -r -d -V -A -I --got-contents

en:   -a, --archive-headers    Display archive header information
ar:   -a, --archive-headers    عرض معلومات رأس الأرشيف

en:   -a, --debug-syms       Display debugger-only symbols
ar:   -a, --debug-syms       عرض الرموز الخاصة بالمنقح فقط

en:   -b, --target=BFDNAME           Specify the target object format as BFDNAME
ar:   -b, --target=BFDNAME           تحديد تنسيق كائن الهدف كـ BFDNAME

en:   -c --archive-index     Display the symbol/file index in an archive
ar:   -c --archive-index     عرض فهرس الرموز/الملفات في أرشيف

en:   -d --dynamic           Display the dynamic section (if present)
ar:   -d --dynamic           عرض المقطع الديناميكي (إن وجد)

en:   -d, --disassemble        Display assembler contents of executable sections
ar:   -d, --disassemble        عرض محتويات المجمّع للمقاطع التنفيذية

en:   -e                     (ignored)
ar:   -e                     (متجاهل)

en:   -e --headers           Equivalent to: -h -l -S
ar:   -e --headers           يكافئ: -h -l -S

en:   -e, --debugging-tags     Display debug information using ctags style
ar:   -e, --debugging-tags     عرض معلومات التنقيح باستخدام نمط ctags

en:   -f --print-file-name      Print the name of the file before each string
      -n <number>               Locate & print any sequence of at least <number>
        --bytes=<number>         displayable characters.  (The default is 4).
      -t --radix={o,d,x}        Print the location of the string in base 8, 10 or 16
      -w --include-all-whitespace Include all whitespace as valid string characters
      -o                        An alias for --radix=o
      -T --target=<BFDNAME>     Specify the binary file format
      -e --encoding={s,S,b,l,B,L} Select character size and endianness:
                                s = 7-bit, S = 8-bit, {b,l} = 16-bit, {B,L} = 32-bit
      --unicode={default|locale|invalid|hex|escape|highlight}
      -U {d|l|i|x|e|h}          Specify how to treat UTF-8 encoded unicode characters
      -s --output-separator=<string> String used to separate strings in output.
      @<file>                   Read options from <file>
      -h --help                 Display this information
      -v -V --version           Print the program's version number
ar:   -f --print-file-name      اطبع اسم الملف قبل كل سلسلة
      -n <number>               حدد موقع واطبع أي تسلسل من <number> محرفاً على الأقل
        --bytes=<number>         قابلة للعرض.  (المبدئي هو 4).
      -t --radix={o,d,x}        اطبع موقع السلسلة بالأساس 8، 10 أو 16
      -w --include-all-whitespace اعتبر كل المسافات البيضاء كمحارف سلاسل صالحة
      -o                        اسم مستعار لـ --radix=o
      -T --target=<BFDNAME>     حدد تنسيق الملف الثنائي
      -e --encoding={s,S,b,l,B,L} اختر حجم المحرف والطرفية:
                                s = 7 بت، S = 8 بت، {b,l} = 16 بت، {B,L} = 32 بت
      --unicode={default|locale|invalid|hex|escape|highlight}
      -U {d|l|i|x|e|h}          حدد كيفية التعامل مع محارف يونيكود المرمزة بـ UTF-8
      -s --output-separator=<string> السلسلة المستخدمة للفصل بين السلاسل في المخرجات.
      @<file>                   اقرأ الخيارات من <file>
      -h --help                 اعرض هذه المعلومات
      -v -V --version           اطبع رقم إصدار البرنامج

en:   -f, --file-headers       Display the contents of the overall file header
ar:   -f, --file-headers       عرض محتويات رأس الملف العام

en:   -f, --format=FORMAT    Use the output format FORMAT.  FORMAT can be `bsd',
                               `sysv', `posix' or 'just-symbols'.
                               The default is `bsd'
ar:   -f, --format=FORMAT    استخدم تنسيق المخرجات FORMAT. يمكن أن يكون FORMAT ‏'bsd' أو
                               'sysv' أو 'posix' أو 'just-symbols'.
                               المبدئي هو 'bsd'

en:   -g --section-groups    Display the section groups
ar:   -g --section-groups    عرض مجموعات المقاطع

en:   -g, --debugging          Display debug information in object file
ar:   -g, --debugging          عرض معلومات التنقيح في ملف الكائن

en:   -g, --extern-only      Display only external symbols
ar:   -g, --extern-only      عرض الرموز الخارجية فقط

en:   -h --file-header       Display the ELF file header
ar:   -h --file-header       عرض ترويسة ملف ELF

en:   -h --help                   Display this information
      -v --version                Display the version number of %s
ar:   -h --help                   عرض هذه المعلومات
      -v --version                عرض رقم إصدار %s

en:   -h, --[section-]headers  Display the contents of the section headers
ar:   -h, --[section-]headers  عرض محتويات رؤوس المقاطع

en:   -h, --help             Display this information
ar:   -h, --help             عرض هذه المعلومات

en:   -i --instruction-dump=<number|name>
                             Disassemble the contents of section <number|name>
ar:   -i --instruction-dump=<رقم|اسم>
                             تفكيك محتويات المقطع <رقم|اسم>

en:   -i, --info               List object formats and architectures supported
ar:   -i, --info               سرد تنسيقات الكائنات والبنيات المدعومة

en:   -j --only-section <name>         Only copy section <name> into the output
         --add-gnu-debuglink=<file>    Add section .gnu_debuglink linking to <file>
      -R --remove-section <name>       Remove section <name> from the output
         --remove-relocations <name>   Remove relocations from section <name>
         --strip-section-headers              Strip section header from the output
      -S --strip-all                   Remove all symbol and relocation information
      -g --strip-debug                 Remove all debugging symbols & sections
         --strip-dwo                   Remove all DWO sections
         --strip-unneeded              Remove all symbols not needed by relocations
      -N --strip-symbol <name>         Do not copy symbol <name>
         --strip-unneeded-symbol <name>
                                       Do not copy symbol <name> unless needed by
                                         relocations
         --only-keep-debug             Strip everything but the debug information
         --extract-dwo                 Copy only DWO sections
         --extract-symbol              Remove section contents but keep symbols
         --keep-section <name>         Do not strip section <name>
      -K --keep-symbol <name>          Do not strip symbol <name>
         --keep-section-symbols        Do not strip section symbols
         --keep-file-symbols           Do not strip file symbol(s)
         --localize-hidden             Turn all ELF hidden symbols into locals
      -L --localize-symbol <name>      Force symbol <name> to be marked as a local
         --globalize-symbol <name>     Force symbol <name> to be marked as a global
      -G --keep-global-symbol <name>   Localize all symbols except <name>
      -W --weaken-symbol <name>        Force symbol <name> to be marked as a weak
         --weaken                      Force all global symbols to be marked as weak
      -w --wildcard                    Permit wildcard in symbol comparison
      -x --discard-all                 Remove all non-global symbols
      -X --discard-locals              Remove any compiler-generated symbols
      -i --interleave[=<number>]       Only copy N out of every <number> bytes
         --interleave-width <number>   Set N for --interleave
      -b --byte <num>                  Select byte <num> in every interleaved block
         --gap-fill <val>              Fill gaps between sections with <val>
         --pad-to <addr>               Pad the last section up to address <addr>
         --set-start <addr>            Set the start address to <addr>
        {--change-start|--adjust-start} <incr>
                                       Add <incr> to the start address
        {--change-addresses|--adjust-vma} <incr>
                                       Add <incr> to LMA, VMA and start addresses
        {--change-section-address|--adjust-section-vma} <name>{=|+|-}<val>
                                       Change LMA and VMA of section <name> by <val>
         --change-section-lma <name>{=|+|-}<val>
                                       Change the LMA of section <name> by <val>
         --change-section-vma <name>{=|+|-}<val>
                                       Change the VMA of section <name> by <val>
        {--[no-]change-warnings|--[no-]adjust-warnings}
                                       Warn if a named section does not exist
         --set-section-flags <name>=<flags>
                                       Set section <name>'s properties to <flags>
         --set-section-alignment <name>=<align>
                                       Set section <name>'s alignment to <align> bytes
         --add-section <name>=<file>   Add section <name> found in <file> to output
         --update-section <name>=<file>
                                       Update contents of section <name> with
                                       contents found in <file>
         --dump-section <name>=<file>  Dump the contents of section <name> into <file>
         --rename-section <old>=<new>[,<flags>] Rename section <old> to <new>
         --long-section-names {enable|disable|keep}
                                       Handle long section names in Coff objects.
         --change-leading-char         Force output format's leading character style
         --remove-leading-char         Remove leading character from global symbols
         --reverse-bytes=<num>         Reverse <num> bytes at a time, in output sections with content
         --redefine-sym <old>=<new>    Redefine symbol name <old> to <new>
         --redefine-syms <file>        --redefine-sym for all symbol pairs 
                                         listed in <file>
         --srec-len <number>           Restrict the length of generated Srecords
         --srec-forceS3                Restrict the type of generated Srecords to S3
         --strip-symbols <file>        -N for all symbols listed in <file>
         --strip-unneeded-symbols <file>
                                       --strip-unneeded-symbol for all symbols listed
                                         in <file>
         --keep-symbols <file>         -K for all symbols listed in <file>
         --localize-symbols <file>     -L for all symbols listed in <file>
         --globalize-symbols <file>    --globalize-symbol for all in <file>
         --keep-global-symbols <file>  -G for all symbols listed in <file>
         --weaken-symbols <file>       -W for all symbols listed in <file>
         --binary-symbol-prefix <prefix>
                                        Use <prefix> as the base symbol name for the input file
                                         (default: derived from file name)
         --add-symbol <name>=[<section>:]<value>[,<flags>]  Add a symbol
         --alt-machine-code <index>    Use the target's <index>'th alternative machine
         --writable-text               Mark the output text as writable
         --readonly-text               Make the output text write protected
         --pure                        Mark the output file as demand paged
         --impure                      Mark the output file as impure
         --prefix-symbols <prefix>     Add <prefix> to start of every symbol name
         --prefix-sections <prefix>    Add <prefix> to start of every section name
         --prefix-alloc-sections <prefix>
                                       Add <prefix> to start of every allocatable
                                         section name
         --file-alignment <num>        Set PE file alignment to <num>
         --heap <reserve>[,<commit>]   Set PE reserve/commit heap to <reserve>/
                                       <commit>
         --image-base <address>        Set PE image base to <address>
         --section-alignment <num>     Set PE section alignment to <num>
         --stack <reserve>[,<commit>]  Set PE reserve/commit stack to <reserve>/
                                       <commit>
         --subsystem <name>[:<version>]
                                       Set PE subsystem to <name> [& <version>]
         --compress-debug-sections[={none|zlib|zlib-gnu|zlib-gabi
ar:   -j --only-section <الاسم>         نسخ القسم <الاسم> فقط إلى المخرجات
          --add-gnu-debuglink=<ملف>    إضافة قسم .gnu_debuglink يربط بـ <ملف>
      -R --remove-section <الاسم>       إزالة القسم <الاسم> من المخرجات
          --remove-relocations <الاسم>   إزالة عمليات إعادة التوطين من القسم <الاسم>
          --strip-section-headers       تجريد ترويسات الأقسام من المخرجات
      -S --strip-all                    إزالة كافة معلومات الرموز وإعادة التوطين
      -g --strip-debug                  إزالة كافة رموز وأقسام التصحيح
          --strip-dwo                   إزالة كافة أقسام DWO
          --strip-unneeded               إزالة كافة الرموز غير المطلوبة لإعادة التوطين
      -N --strip-symbol <الاسم>          عدم نسخ الرمز <الاسم>
          --strip-unneeded-symbol <الاسم>
                                        عدم نسخ الرمز <الاسم> ما لم يكن مطلوباً
                                          لعمليات إعادة التوطين
          --only-keep-debug             تجريد كل شيء باستثناء معلومات التصحيح
          --extract-dwo                 نسخ أقسام DWO فقط
          --extract-symbol              إزالة محتويات القسم مع الاحتفاظ بالرموز
          --keep-section <الاسم>         عدم تجريد القسم <الاسم>
      -K --keep-symbol <الاسم>           عدم تجريد الرمز <الاسم>
          --keep-section-symbols        عدم تجريد رموز القسم
          --keep-file-symbols           عدم تجريد رموز الملف
          --localize-hidden             تحويل كافة رموز ELF المخفية إلى رموز محلية
      -L --localize-symbol <الاسم>       إجبار الرمز <الاسم> على أن يُوسم كرمز محلي
          --globalize-symbol <الاسم>     إجبار الرمز <الاسم> على أن يُوسم كرمز عام
      -G --keep-global-symbol <الاسم>    جعل كافة الرموز محلية باستثناء <الاسم>
      -W --weaken-symbol <الاسم>         إجبار الرمز <الاسم> على أن يُوسم كرمز ضعيف
          --weaken                      إجبار كافة الرموز العامة على أن تُوسم كضعيفة
      -w --wildcard                    السماح بالرموز البديلة (wildcard) في مقارنة الرموز
      -x --discard-all                  إزالة كافة الرموز غير العامة
      -X --discard-locals               إزالة أي رموز ناتجة عن المترجم (compiler)
      -i --interleave[=<الرقم>]        نسخ N من كل <رقم> بايت فقط
          --interleave-width <الرقم>   تحديد قيمة N لخيار --interleave
      -b --byte <الرقم>                 تحديد البايت <الرقم> في كل كتلة متداخلة
          --gap-fill <القيمة>            ملء الفجوات بين الأقسام بـ <القيمة>
          --pad-to <العنوان>               حشو القسم الأخير حتى العنوان <العنوان>
          --set-start <العنوان>            ضبط عنوان البدء إلى <العنوان>
        {--change-start|--adjust-start} <الزيادة>
                                        إضافة <الزيادة> إلى عنوان البدء
        {--change-addresses|--adjust-vma} <الزيادة>
                                        إضافة <الزيادة> إلى عناوين LMA و VMA والبدء
        {--change-section-address|--adjust-section-vma} <الاسم>{=|+|-}<القيمة>
                                        تغيير LMA و VMA للقسم <الاسم> بمقدار <القيمة>
          --change-section-lma <الاسم>{=|+|-}<القيمة>
                                        تغيير LMA للقسم <الاسم> بمقدار <القيمة>
          --change-section-vma <الاسم>{=|+|-}<القيمة>
                                        تغيير VMA للقسم <الاسم> بمقدار <القيمة>
        {--[no-]change-warnings|--[no-]adjust-warnings}
                                        التحذير إذا كان القسم المسمى غير موجود
          --set-section-flags <الاسم>=<الأعلام>
                                        ضبط خصائص القسم <الاسم> إلى <الأعلام>
          --set-section-alignment <الاسم>=<المحاذاة>
                                        ضبط محاذاة القسم <الاسم> إلى <المحاذاة> بايت
          --add-section <الاسم>=<ملف>   إضافة القسم <الاسم> الموجود في <ملف> إلى المخرجات
          --update-section <الاسم>=<ملف>
                                        تحديث محتويات القسم <الاسم> بالمحتويات
                                        الموجودة في <ملف>
          --dump-section <الاسم>=<ملف>  تفريغ محتويات القسم <الاسم> في <ملف>
          --rename-section <القديم>=<الجديد>[,<الأعلام>] إعادة تسمية القسم من <القديم> إلى <الجديد>
          --long-section-names {enable|disable|keep}
                                        التعامل مع أسماء الأقسام الطويلة في كائنات Coff.
          --change-leading-char         إجبار نمط الحرف البادئ لتنسيق المخرجات
          --remove-leading-char         إزالة الحرف البادئ من الرموز العامة
          --reverse-bytes=<الرقم>         عكس <الرقم> بايت في المرة الواحدة، في أقسام المخرجات ذات المحتوى
          --redefine-sym <القديم>=<الجديد>    إعادة تعريف اسم الرمز من <القديم> إلى <الجديد>
          --redefine-syms <ملف>        استخدام --redefine-sym لكافة أزواج الرموز 
                                          المدرجة في <ملف>
          --srec-len <الرقم>           تقييد طول سجلات S (Srecords) المولدة
          --srec-forceS3                تقييد نوع سجلات S المولدة إلى S3
          --strip-symbols <ملف>        تطبيق -N لكافة الرموز المدرجة في <ملف>
          --strip-unneeded-symbols <ملف>
                                        تطبيق --strip-unneeded-symbol لكافة الرموز المدرجة
                                          في <ملف>
          --keep-symbols <ملف>         تطبيق -K لكافة الرموز المدرجة في <ملف>
          --localize-symbols <ملف>     تطبيق -L لكافة الرموز المدرجة في <ملف>
          --globalize-symbols <ملف>    تطبيق --globalize-symbol للجميع في <ملف>
          --keep-global-symbols <ملف>  تطبيق -G لكافة الرموز المدرجة في <ملف>
          --weaken-symbols <ملف>       تطبيق -W لكافة الرموز المدرجة في <ملف>
          --binary-symbol-prefix <البادئة>
                                         استخدام <البادئة> كاسم رمز أساسي للملف المدخل
                                          (افتراضياً: مشتق من اسم الملف)
          --add-symbol <الاسم>=[<القسم>:]<القيمة>[,<الأعلام>]  إضافة رمز
          --alt-machine-code <الفهرس>    استخدام الآلة البديلة رقم <الفهرس> للهدف
          --writable-text                وسم نص المخرجات كقابل للكتابة
          --readonly-text                جعل نص المخرجات محمياً ضد الكتابة
          --pure                         وسم ملف المخرجات كـ demand paged
          --impure                       وسم ملف المخرجات كـ impure
          --prefix-symbols <البادئة>     إضافة <البادئة> إلى بداية كل اسم رمز
          --prefix-sections <البادئة>    إضافة <البادئة> إلى بداية كل اسم قسم
          --prefix-alloc-sections <البادئة>
                                        إضافة <البادئة> إلى بداية كل اسم قسم
                                          قابل للتخصيص (allocatable)
          --file-alignment <الرقم>        ضبط محاذاة ملف PE إلى <الرقم>
          --heap <reserve>[,<commit>]   ضبط كومة (heap) الاحتياط/التنفيذ لـ PE إلى <reserve>/
                                        <commit>
          --image-base <العنوان>        ضبط قاعدة صورة PE إلى <العنوان>
          --section-alignment <الرقم>     ضبط محاذاة قسم PE إلى <الرقم>
          --stack <reserve>[,<commit>]  ضبط مكدس (stack) الاحتياط/التنفيذ لـ PE إلى <reserve>/
                                        <commit>
          --subsystem <الاسم>[:<الإصدار>]
                                        ضبط نظام PE الفرعي إلى <الاسم> [و <الإصدار>]
          --compress-debug-sections[={none|zlib|zlib-gnu|zlib-gabi

en:   -j, --just-symbols     Same as --format=just-symbols
ar:   -j, --just-symbols     مماثل لـ --format=just-symbols

en:   -j, --section=NAME             Only display information for section NAME
ar:   -j, --section=NAME             اعرض معلومات المقطع NAME فقط

en:   -l --program-headers   Display the program headers
ar:   -l --program-headers   عرض ترويسات البرنامج

en:   -l, --line-numbers             Include line numbers and filenames in output
ar:   -l, --line-numbers             ضمن أرقام الأسطر وأسماء الملفات في المخرج

en:   -l, --line-numbers     Use debugging information to find a filename and
                               line number for each symbol
ar:   -l, --line-numbers     استخدم معلومات التنقيح للعثور على اسم ملف ورقم
                               السطر لكل رمز

en:   -m, --architecture=MACHINE     Specify the target architecture as MACHINE
ar:   -m, --architecture=MACHINE     حدد معمارية الهدف كـ MACHINE

en:   -n --notes             Display the contents of note sections (if present)
ar:   -n --notes             عرض محتويات مقاطع الملاحظات (إن وجدت)

en:   -n, --numeric-sort     Sort symbols numerically by address
ar:   -n, --numeric-sort     فرز الرموز عددياً حسب العنوان

en:   -o                     Same as -A
ar:   -o                     مماثل لـ -A

en:   -p --string-dump=<number|name>
                             Dump the contents of section <number|name> as strings
ar:   -p --string-dump=<رقم|اسم>
                             تفريغ محتويات المقطع <رقم|اسم> كسلاسل نصية

en:   -p, --no-sort          Do not sort the symbols
ar:   -p, --no-sort          لا تفرز الرموز

en:   -p, --private-headers    Display object format specific file header contents
ar:   -p, --private-headers    عرض محتويات رأس الملف الخاصة بتنسيق الكائن

en:   -r                           Ignored for compatibility with rc
      @<file>                      Read options from <file>
      -h --help                    Print this help message
      -V --version                 Print version information
ar:   -r                           يُتجاهل للتوافق مع rc
      @<file>                      اقرأ الخيارات من <file>
      -h --help                    اطبع رسالة المساعدة هذه
      -V --version                 اطبع معلومات الإصدار

en:   -r --relocs            Display the relocations (if present)
ar:   -r --relocs            عرض عمليات النقل (إن وجدت)

en:   -r, --reloc              Display the relocation entries in the file
ar:   -r, --reloc              عرض مدخلات إعادة التوطين في الملف

en:   -r, --reverse-sort     Reverse the sense of the sort
ar:   -r, --reverse-sort     عكس اتجاه الفرز

en:   -s --syms              Display the symbol table
ar:   -s --syms              عرض جدول الرموز

en:   -s, --full-contents      Display the full contents of all sections requested
ar:   -s, --full-contents      عرض المحتويات الكاملة لجميع المقاطع المطلوبة

en:   -s, --print-armap      Include index for symbols from archive members
ar:   -s, --print-armap      تضمين فهرس لرموز أعضاء الأرشيف

en:   -t                           Update the archive's symbol map timestamp
      -h --help                    Print this help message
      -v --version                 Print version information
ar:   -t                           حدث طابع خريطة رموز الأرشيف الزمني
      -h --help                    اطبع رسالة المساعدة هذه
      -v --version                 اطبع معلومات الإصدار

en:   -t --section-details   Display the section details
ar:   -t --section-details   عرض تفاصيل المقاطع

en:   -t, --radix=RADIX      Use RADIX for printing symbol values
ar:   -t, --radix=RADIX      استخدام RADIX لطباعة قيم الرموز

en:   -t, --syms               Display the contents of the symbol table(s)
ar:   -t, --syms               عرض محتويات جداول الرموز

en:   -u --unwind            Display the unwind info (if present)
ar:   -u --unwind            عرض معلومات الفك (إن وجدت)

en:   -u, --undefined-only   Display only undefined symbols
ar:   -u, --undefined-only   عرض الرموز غير المعرفة فقط

en:   -v --version           Display the version number of readelf
ar:   -v --version           عرض رقم نسخة readelf

en:   -v, --version            Display this program's version number
ar:   -v, --version            عرض رقم إصدار هذا البرنامج

en:   -w --debug-dump[a/=abbrev, A/=addr, r/=aranges, c/=cu_index, L/=decodedline,
                      f/=frames, F/=frames-interp, g/=gdb_index, i/=info, o/=loc,
                      m/=macro, p/=pubnames, t/=pubtypes, R/=Ranges, l/=rawline,
                      s/=str, O/=str-offsets, u/=trace_abbrev, T/=trace_aranges,
                      U/=trace_info]
                             Display the contents of DWARF debug sections
ar:   -w --debug-dump[a/=abbrev, A/=addr, r/=aranges, c/=cu_index, L/=decodedline,
                      f/=frames, F/=frames-interp, g/=gdb_index, i/=info, o/=loc,
                      m/=macro, p/=pubnames, t/=pubtypes, R/=Ranges, l/=rawline,
                      s/=str, O/=str-offsets, u/=trace_abbrev, T/=trace_aranges,
                      U/=trace_info]
                             عرض محتويات مقاطع تنقيح DWARF

en:   -w, --wide                     Format output for more than 80 columns
ar:   -w, --wide                     نسق المخرج لأكثر من 80 عموداً

en:   -wD --debug-dump=use-debuginfod
                             When following links, also query debuginfod servers (default)
ar:   -wD --debug-dump=use-debuginfod
                             عند تتبع الروابط، استعلم أيضاً من خوادم debuginfod (مبدئي)

en:   -wE --debug-dump=do-not-use-debuginfod
                             When following links, do not query debuginfod servers
ar:   -wE --debug-dump=do-not-use-debuginfod
                             عند تتبع الروابط، لا تستعلم من خوادم debuginfod

en:   -wK --debug-dump=follow-links
                             Follow links to separate debug info files
ar:   -wK --debug-dump=follow-links
                             تتبع الروابط لملفات معلومات تنقيح منفصلة

en:   -wK --debug-dump=follow-links
                             Follow links to separate debug info files (default)
ar:   -wK --debug-dump=follow-links
                             تتبع الروابط لملفات معلومات تنقيح منفصلة (مبدئي)

en:   -wN --debug-dump=no-follow-links
                             Do not follow links to separate debug info files
ar:   -wN --debug-dump=no-follow-links
                             لا تتتبع الروابط لملفات معلومات تنقيح منفصلة

en:   -wN --debug-dump=no-follow-links
                             Do not follow links to separate debug info files
                              (default)
ar:   -wN --debug-dump=no-follow-links
                             لا تتتبع الروابط لملفات معلومات تنقيح منفصلة
                              (مبدئي)

en:   -wk --debug-dump=links Display the contents of sections that link to separate
                              debuginfo files
ar:   -wk --debug-dump=links عرض محتويات المقاطع التي تربط بملفات
                              معلومات تنقيح منفصلة

en:   -x --hex-dump=<number|name>
                             Dump the contents of section <number|name> as bytes
ar:   -x --hex-dump=<رقم|اسم>
                             تفريغ محتويات المقطع <رقم|اسم> كبايتات

en:   -x, --all-headers        Display the contents of all headers
ar:   -x, --all-headers        عرض محتويات جميع الرؤوس

en:   -z --decompress        Decompress section before dumping it
ar:   -z --decompress        فك ضغط المقطع قبل تفريغه

en:   -z, --disassemble-zeroes       Do not skip blocks of zeroes when disassembling
ar:   -z, --disassemble-zeroes       لا تتخطى كتل الأصفار عند فك التجميع

en:   32 bit pointers:
ar:   مؤشرات 32 بت:

en:   64 bit pointers:
ar:   مؤشرات 64 بت:

en:   <corrupt - data size is too small>
ar:   <تالف - حجم البيانات صغير جداً>

en:   <corrupt - note is too small>
ar:   <تالف - الملاحظة صغيرة جداً>

en:   <corrupt name>
ar:   <اسم تالف>

en:   <unknown tag %ld>:
ar:   <وسم غير معروف %ld>:

en:   <unknown tag %lld>:
ar:   <وسم غير معروف %lld>:

en:   @<file>                  Read options from <file>
ar:   @<ملف>                  قراءة الخيارات من <ملف>

en:   @<file>                Read options from <file>
ar:   @<ملف>                قراءة الخيارات من <ملف>

en:   @<file>      - read options from <file>
ar:   @<file>      - اقرأ الخيارات من <file>

en:   @FILE                  Read options from FILE
ar:   @FILE                  قراءة الخيارات من FILE

en:   ABI Version:                       %d
ar:   نسخة ABI:                       %d

en:   Address size (bytes):        %d
ar:   حجم العنوان (بايت):        %d

en:   Address size:    %u
ar:   حجم العنوان:    %u

en:   Advance Line by %d to %d
ar:   تقديم الخط بمقدار %d إلى %d

en:   Advance PC by %llu to %#llx%s
ar:   تقديم PC بمقدار %llu إلى %#llx%s

en:   Advance PC by %llu to %#llx[%d]%s
ar:   تقديم PC بمقدار %llu إلى %#llx[%d]%s

en:   Advance PC by %lu to %#lx%s
ar:   تقديم PC بمقدار %lu إلى %#lx%s

en:   Advance PC by %lu to %#lx[%d]%s
ar:   تقديم PC بمقدار %lu إلى %#lx[%d]%s

en:   Advance PC by constant %llu to %#llx%s
ar:   تقديم PC بمقدار ثابت %llu إلى %#llx%s

en:   Advance PC by constant %llu to %#llx[%d]%s
ar:   تقديم PC بمقدار ثابت %llu إلى %#llx[%d]%s

en:   Advance PC by constant %lu to %#lx%s
ar:   تقديم PC بمقدار ثابت %lu إلى %#lx%s

en:   Advance PC by constant %lu to %#lx[%d]%s
ar:   تقديم PC بمقدار ثابت %lu إلى %#lx[%d]%s

en:   Advance PC by fixed size amount %llu to %#llx
ar:   تقديم PC بمقدار حجم ثابت %llu إلى %#llx

en:   Advance PC by fixed size amount %lu to %#lx
ar:   تقديم PC بمقدار حجم ثابت %lu إلى %#lx

en:   Augmentation data:
ar:   بيانات الزيادة:

en:   Build-ID (%#zx bytes):
ar:   معرف البناء (%#zx بايت):

en:   CRC value: %#x
ar:   قيمة CRC: %#x

en:   Checksum Len: %llu
ar:   طول مجموع التحقق: %llu

en:   Checksum Len: %lu
ar:   طول مجموع التحقق: %lu

en:   Checksum:
ar:   مجموع التحقق:

en:   Class:                             %s
ar:   الفئة:                             %s

en:   Cnt: %d
ar:   العدد: %d

en:   Compact model index: %d
ar:   فهرس النموذج المضغوط: %d

en:   Compilation Unit @ offset %#llx:
ar:   وحدة تجميع عند الإزاحة %#llx:

en:   Compilation Unit @ offset %#lx:
ar:   وحدة تجميع عند الإزاحة %#lx:

en:   Copy
ar:   نسخ

en:   Count Encoding Format:   %#x (%s)
ar:   تنسيق ترميز العدد:   %#x (%s)

en:   DWARF Version:               %d
ar:   إصدار DWARF:               %d

en:   DWARF version:   %u
ar:   إصدار DWARF:   %u

en:   DW_CFA_??? (User defined call frame op: %#x)
ar:   DW_CFA_??? (عملية إطار استدعاء معرفة من المستخدم: %#x)

en:   Data:                              %s
ar:   البيانات:                          %s

en:   Directory: %s
ar:   الدليل: %s

en:   Entries in search table: %#llx
ar:   المدخلات في جدول البحث: %#llx

en:   Entries in search table: %#lx
ar:   المدخلات في جدول البحث: %#lx

en:   Entry
ar:   مدخلة

en:   Entry	Dir	Time	Size	Name
ar:   مدخل	مجلد	وقت	حجم	اسم

en:   Entry point address:
ar:   عنوان نقطة الإدخال:

en:   Extended opcode %d:
ar:   شفرة عملية ممتدة %d:

en:   Extension opcode arguments:
ar:   وسطاء كود عملية الامتداد:

en:   File: %lx
ar:   الملف: %lx

en:   File: %s
ar:   الملف: %s

en:   Filename:     %s
ar:   اسم الملف:     %s

en:   Flags
ar:   أعلام

en:   Flags:                             0x%lx%s
ar:   العلامات:                             0x%lx%s

en:   Flags: %s  Version: %d
ar:   العلامات: %s  النسخة: %d

en:   For compilation unit at offset %#llx:
ar:   لوحدة التجميع عند الإزاحة %#llx:

en:   For compilation unit at offset %#lx:
ar:   لوحدة التجميع عند الإزاحة %#lx:

en:   Generic options:
ar:   خيارات عامة:

en:   ID:
ar:   المعرف:

en:   ID:        <not specified>
ar:   المعرف:        <غير محدد>

en:   Index: %d  Cnt: %d
ar:   الفهرس: %d  العدد: %d

en:   Initial value of 'is_stmt':  %d
ar:   القيمة الابتدائية لـ 'is_stmt':  %d

en:   Is Supp:      %u
ar:   تكميلي:      %u

en:   Length:                              %ld
ar:   الطول:                              %ld

en:   Length:                              %lld
ar:   الطول:                              %lld

en:   Length:                      %ld
ar:   الطول:                      %ld

en:   Length:                      %lld
ar:   الطول:                      %lld

en:   Length:                   %ld
ar:   الطول:                   %ld

en:   Length:                   %lld
ar:   الطول:                   %lld

en:   Length:          %#llx
ar:   الطول:          %#llx

en:   Length:          %#lx
ar:   الطول:          %#lx

en:   Line Base:                   %d
ar:   أساس الخط:                   %d

en:   Line Range:                  %d
ar:   نطاق الخط:                  %d

en:   Machine:                           %s
ar:   الآلة:                           %s

en:   Magic:
ar:   السحر:

en:   Maximum Ops per Instruction: %d
ar:   أقصى عمليات لكل تعليم: %d

en:   Minimum Instruction Length:  %d
ar:   أقل طول تعليم:  %d

en:   Name:      %s
ar:   الاسم:      %s

en:   No aux header
ar:   لا يوجد رأس مساعد

en:   No emulation specific options
ar:   لا توجد خيارات خاصة بالمحاكاة

en:   No section header
ar:   لا يوجد رأس مقطع

en:   No section headers
ar:   لا توجد رؤوس مقاطع

en:   No strings found in this section.
ar:   لم يُعثر على سلاسل في هذا المقطع.

en:   Num:    Index       Value  Name
ar:   الرقم:    الفهرس       القيمة  الاسم

en:   Number TAG (%#llx)
ar:   رقم الوسم (%#llx)

en:   Number TAG (%#lx)
ar:   رقم الوسم (%#lx)

en:   Number of columns:       %u
ar:   عدد الأعمدة:       %u

en:   Number of program headers:         %u
ar:   عدد ترويسات البرنامج:         %u

en:   Number of section headers:         %u
ar:   عدد ترويسات المقاطع:         %u

en:   Number of slots:         %u
ar:   عدد الفتحات:         %u

en:   Number of used entries:  %u
ar:   عدد المدخلات المستخدمة:  %u

en:   OS/ABI:                            %s
ar:   نظام التشغيل/ABI:                            %s

en:   Offset          Info           Type           Sym. Value    Sym. Name
ar:   الإزاحة          المعلومات           النوع           قيمة الرمز    اسم الرمز

en:   Offset          Info           Type           Sym. Value    Sym. Name + Addend
ar:   الإزاحة          المعلومات           النوع           قيمة الرمز    اسم الرمز + المضاف

en:   Offset entries:  %u
ar:   مدخلات الإزاحة:  %u

en:   Offset into .debug_info section:     %#llx
ar:   الإزاحة في مقطع .debug_info:     %#llx

en:   Offset into .debug_info section:     %#lx
ar:   الإزاحة في مقطع .debug_info:     %#lx

en:   Offset into .debug_info:  %#llx
ar:   الإزاحة في .debug_info:  %#llx

en:   Offset into .debug_info:  %#lx
ar:   الإزاحة في .debug_info:  %#lx

en:   Offset into .debug_line:     %#llx
ar:   الإزاحة في .debug_line:     %#llx

en:   Offset into .debug_line:     %#lx
ar:   الإزاحة في .debug_line:     %#lx

en:   Offset size:                 %d
ar:   حجم الإزاحة:                 %d

en:   Offset table
ar:   جدول الإزاحات

en:   Offset:                      %#llx
ar:   الإزاحة:                      %#llx

en:   Offset:                      %#lx
ar:   الإزاحة:                      %#lx

en:   Offset:                      %#tx
ar:   الإزاحة:                      %#tx

en:   Offset: 0x%08llx  Link: %u (%s)
ar:   الإزاحة: 0x%08llx  الرابط: %u (%s)

en:   Offset: 0x%08lx  Link: %u (%s)
ar:   الإزاحة: 0x%08lx  الرابط: %u (%s)

en:   Opcode %d has %d arg
     |   Opcode %d has %d args
ar[0]:   كود العملية %d لا يملك وسائط
ar[1]:   كود العملية %d يملك وسيطاً واحداً
ar[2]:   كود العملية %d يملك وسيطين
ar[3]:   كود العملية %d يملك %d وسائط
ar[4]:   كود العملية %d يملك %d وسيطاً
ar[5]:   كود العملية %d يملك %d وسيط

en:   Opcode Base:                 %d
ar:   أساس كود العملية:                 %d

en:   Options for %s:
ar:   خيارات لـ %s:

en:   Options passed to DLLTOOL:
ar:   الخيارات الممررة لـ DLLTOOL:

en:   Personality routine:
ar:   روتين الشخصية:

en:   Pointer Encoding Format: %#x (%s)
ar:   تنسيق ترميز المؤشر: %#x (%s)

en:   Pointer Size:             %d
ar:   حجم المؤشر:             %d

en:   Prologue Length:             %d
ar:   طول الاستهلال:             %d

en:   Registers restored:
ar:   المسجلات المستعادة:

en:   Rest are passed unmodified to the language driver
ar:   البقية تمرر بدون تعديل لمشغل اللغة

en:   Restore stack from frame pointer
ar:   استعادة المكدس من مؤشر الإطار

en:   Return register: %s
ar:   مسجل العودة: %s

en:   Section header string table index: %u
ar:   فهرس جدول سلاسل ترويسة المقطع: %u

en:   Segment Sections...
ar:   مقاطع الأجزاء...

en:   Segment Size:             %d
ar:   حجم القطعة:             %d

en:   Segment selector (bytes):    %d
ar:   محدد القطعة (بايت):    %d

en:   Segment size:    %u
ar:   حجم القطعة:    %u

en:   Separate debug info file: %s
ar:   ملف معلومات تنقيح منفصل: %s

en:   Set File Name to entry %llu in the File Name Table
ar:   ضبط اسم الملف للمدخلة %llu في جدول أسماء الملفات

en:   Set File Name to entry %lu in the File Name Table
ar:   ضبط اسم الملف للمدخلة %lu في جدول أسماء الملفات

en:   Set ISA to %llu
ar:   ضبط ISA إلى %llu

en:   Set ISA to %lu
ar:   ضبط ISA إلى %lu

en:   Set basic block
ar:   ضبط الكتلة الأساسية

en:   Set column to %llu
ar:   ضبط العمود إلى %llu

en:   Set column to %lu
ar:   ضبط العمود إلى %lu

en:   Set epilogue_begin to true
ar:   ضبط epilogue_begin إلى صواب

en:   Set is_stmt to %d
ar:   ضبط is_stmt إلى %d

en:   Set prologue_end to true
ar:   ضبط prologue_end إلى صواب

en:   Size of area in .debug_info section: %ld
ar:   حجم المنطقة في مقطع .debug_info: %ld

en:   Size of area in .debug_info section: %lld
ar:   حجم المنطقة في مقطع .debug_info: %lld

en:   Size of program headers:           %u (bytes)
ar:   حجم ترويسات البرنامج:           %u (بايت)

en:   Size of section headers:           %u (bytes)
ar:   حجم ترويسات المقاطع:           %u (بايت)

en:   Size of this header:               %u (bytes)
ar:   حجم هذه الترويسة:               %u (بايت)

en:   Size table
ar:   جدول الأحجام

en:   Special opcode %d: advance Address by %llu to %#llx%s
ar:   كود عملية خاص %d: تقديم العنوان بمقدار %llu إلى %#llx%s

en:   Special opcode %d: advance Address by %llu to %#llx[%d]%s
ar:   كود عملية خاص %d: تقديم العنوان بمقدار %llu إلى %#llx[%d]%s

en:   Special opcode %d: advance Address by %lu to %#lx%s
ar:   كود عملية خاص %d: تقديم العنوان بمقدار %lu إلى %#lx%s

en:   Special opcode %d: advance Address by %lu to %#lx[%d]%s
ar:   كود عملية خاص %d: تقديم العنوان بمقدار %lu إلى %#lx[%d]%s

en:   Stack increment %d
ar:   زيادة المكدس %d

en:   Start of frame section:  %#llx
ar:   بداية مقطع الإطار:  %#llx

en:   Start of frame section:  %#lx
ar:   بداية مقطع الإطار:  %#lx

en:   Table Encoding Format:   %#x (%s)
ar:   تنسيق ترميز الجدول:   %#x (%s)

en:   Tag        Type                         Name/Value
ar:   الوسم        النوع                         الاسم/القيمة

en:   Type           Offset             VirtAddr           PhysAddr
ar:   النوع           الإزاحة             عنوا_افت           عنوا_فيز

en:   Type           Offset   VirtAddr           PhysAddr           FileSiz  MemSiz   Flg Align
ar:   النوع           الإزاحة   العنوان الافتراضي           العنوان الفيزيائي           حجم الملف  حجم الذاكرة   عل المحاذاة

en:   Type           Offset   VirtAddr   PhysAddr   FileSiz MemSiz  Flg Align
ar:   النوع           الإزاحة   عنوا_افت   عنوا_فيز   حج_الملف حج_الذا  عل المحاذاة

en:   Type:                              %s
ar:   النوع:                              %s

en:   Unhandled location type %u
ar:   نوع موقع غير معالج %u

en:   Unhandled magic
ar:   سحر غير معالج

en:   Unknown GNU attribute: %s
ar:   سمة GNU مجهولة: %s

en:   Unknown attribute:
ar:   سمة غير معروفة:

en:   Unknown opcode %d with operands:
ar:   كود عملية مجهول %d بوسطاء:

en:   Unsupported version (%d)
ar:   إصدار غير مدعوم (%d)

en:   Version def aux past end of section
ar:   مساعد تعريف النسخة تجاوز نهاية المقطع

en:   Version definition past end of section
ar:   تعريف النسخة تجاوز نهاية المقطع

en:   Version:                             %d
ar:   الإصدار:                             %d

en:   Version:                           %d%s
ar:   النسخة:                           %d%s

en:   Version:                           0x%lx
ar:   النسخة:                           0x%lx

en:   Version:                     %d
ar:   الإصدار:                     %d

en:   Version:                  %d
ar:   الإصدار:                  %d

en:   Version:                 %u
ar:   الإصدار:                 %u

en:   Version:      %u
ar:   الإصدار:      %u

en:   [%3d] Signature:  %#llx  Sections:
ar:   [%3d] التوقيع:  %#llx  المقاطع:

en:   [%3d] Signature:  %#lx  Sections:
ar:   [%3d] التوقيع:  %#lx  المقاطع:

en:   [-X32]       - ignores 64 bit objects
ar:   [-X32]       - يتجاهل كائنات الـ 64 بت

en:   [-X32_64]    - accepts 32 and 64 bit objects
ar:   [-X32_64]    - يقبل كائنات الـ 32 والـ 64 بت

en:   [-X64]       - ignores 32 bit objects
ar:   [-X64]       - يتجاهل كائنات الـ 32 بت

en:   [-g]         - 32 bit small archive
ar:   [-g]         - أرشيف صغير 32 بت

en:   [D]          - use zero for timestamps and uids/gids
ar:   [D]          - استخدم صفراً للطوابع الزمنية والمعرفات

en:   [D]          - use zero for timestamps and uids/gids (default)
ar:   [D]          - استخدم صفراً للطوابع الزمنية والمعرفات (مبدئي)

en:   [N]          - use instance [count] of name
ar:   [N]          - استخدم النسخة [count] من الاسم

en:   [Nr] Name
ar:   [رقم] الاسم

en:   [Nr] Name              Type             Address           Offset
ar:   [رقم] الاسم              النوع             العنوان           الإزاحة

en:   [Nr] Name              Type            Addr     Off    Size   ES Flg Lk Inf Al
ar:   [رقم] الاسم              النوع            العنوان     الإزاحة    الحجم   ES علامات Lk Inf Al

en:   [Nr] Name              Type            Address          Off    Size   ES Flg Lk Inf Al
ar:   [رقم] الاسم              النوع            العنوان          الإزاحة    الحجم   ES علامات Lk Inf Al

en:   [O]          - display offsets of files in the archive
ar:   [O]          - اعرض إزاحات الملفات في الأرشيف

en:   [P]          - use full path names when matching
ar:   [P]          - استخدم أسماء المسارات الكاملة عند المطابقة

en:   [S]          - do not build a symbol table
ar:   [S]          - لا تبنِ جدول رموز

en:   [T]          - deprecated, use --thin instead
ar:   [T]          - مهجور، استخدم --thin بدلاً منه

en:   [Truncated data]
ar:   [بيانات مبتورة]

en:   [U]          - use actual timestamps and uids/gids
ar:   [U]          - استخدم الطوابع الزمنية والمعرفات الحقيقية

en:   [U]          - use actual timestamps and uids/gids (default)
ar:   [U]          - استخدم الطوابع الزمنية والمعرفات الحقيقية (مبدئي)

en:   [V]          - display the version number
ar:   [V]          - اعرض رقم الإصدار

en:   [a]          - put file(s) after [member-name]
ar:   [a]          - ضع الملف(ات) بعد [اسم-العضو]

en:   [b]          - put file(s) before [member-name] (same as [i])
ar:   [b]          - ضع الملف(ات) قبل [اسم-العضو] (مثل [i])

en:   [bad block length]
ar:   [طول كتلة سيئ]

en:   [c]          - do not warn if the library had to be created
ar:   [c]          - لا تنبه في حال وجوب إنشاء المكتبة

en:   [f]          - truncate inserted file names
ar:   [f]          - بتر أسماء الملفات المدرجة

en:   [l <text> ]  - specify the dependencies of this library
ar:   [l <text> ]  - حدد تبعيات هذه المكتبة

en:   [o]          - preserve original dates
ar:   [o]          - حافظ على التواريخ الأصلية

en:   [reserved (%d)]
ar:   [محجوز (%d)]

en:   [reserved]
ar:   [محجوز]

en:   [s]          - create an archive index (cf. ranlib)
ar:   [s]          - أنشئ فهرس أرشيف (انظر ranlib)

en:   [truncated block]
ar:   [كتلة مبتورة]

en:   [u]          - only replace files that are newer than current archive contents
ar:   [u]          - استبدل الملفات الأحدث فقط من محتوى الأرشيف الحالي

en:   [v]          - be verbose
ar:   [v]          - كن مسهباً

en:   code limit:        %08x
ar:   حد الكود:          %08x

en:   d            - delete file(s) from the archive
ar:   d            - احذف الملف(ات) من الأرشيف

en:   flags:             %08x
ar:   الأعلام:            %08x

en:   flags:         0x%04x
ar:   الأعلام:         0x%04x

en:   hash offset:       %08x
ar:   إزاحة الهاش:       %08x

en:   hash size:         %02x
ar:   حجم الهاش:         %02x

en:   hash type:         %02x (%s)
ar:   نوع الهاش:         %02x (%s)

en:   ident offset:      %08x (- %08x)
ar:   إزاحة المعرف:      %08x (- %08x)

en:   import file off:   %u
ar:   إزاحة ملف الاستيراد:  %u

en:   import strtab len: %u
ar:   طول جدول سلاسل الاستيراد: %u

en:   index entry %u: type: %08x, offset: %08x
ar:   مدخل الفهرس %u: النوع: %08x، الإزاحة: %08x

en:   m[ab]        - move file(s) in the archive
ar:   m[ab]        - انقل الملف(ات) في الأرشيف

en:   magic:         0x%04x (0%04o)
ar:   السحر:         0x%04x (0%04o)

en:   nbr code slots:    %08x
ar:   عدد فتحات الكود:    %08x

en:   nbr import files:  %u
ar:   عدد ملفات الاستيراد:  %u

en:   nbr relocs:        %u
ar:   عدد إعادة التوطين:  %u

en:   nbr sections:  %d
ar:   عدد المقاطع:  %d

en:   nbr special slots: %08x (at offset %08x)
ar:   عدد الفتحات الخاصة: %08x (عند الإزاحة %08x)

en:   nbr symbols:       %u
ar:   عدد الرموز:       %u

en:   nbr symbols:   %d
ar:   عدد الرموز:   %d

en:   opt hdr sz:    %d
ar:   حجم الرأس الاختياري:    %d

en:   p            - print file(s) found in the archive
ar:   p            - اطبع الملف(ات) الموجودة في الأرشيف

en:   page size:         %02x
ar:   حجم الصفحة:         %02x

en:   q[f]         - quick append file(s) to the archive
ar:   q[f]         - إلحاق سريع للملف(ات) بالأرشيف

en:   r[ab][f][u]  - replace existing or insert new file(s) into the archive
ar:   r[ab][f][u]  - استبدل الملفات الموجودة أو أدرج ملفات جديدة في الأرشيف

en:   s            - act as ranlib
ar:   s            - اعمل كـ ranlib

en:   scatter offset:    %08x
ar:   إزاحة التشتت:      %08x

en:   scnlen: %08x  nreloc: %-6u
ar:   طول المقطع: %08x  عدد إعادة التوطين: %-6u

en:   scnlen: %08x  nreloc: %-6u  nlinno: %-6u
ar:   طول المقطع: %08x  عدد إعادة التوطين: %-6u  عدد أرقام الأسطر: %-6u

en:   spare1:            %02x
ar:   احتياطي1:           %02x

en:   spare2:            %08x
ar:   احتياطي2:           %08x

en:   string table len:  %u
ar:   طول جدول السلاسل:  %u

en:   string table off:  %u
ar:   إزاحة جدول السلاسل:  %u

en:   symbols off:   0x%08x
ar:   إزاحة الرموز:   0x%08x

en:   t[O][v]      - display contents of the archive
ar:   t[O][v]      - اعرض محتويات الأرشيف

en:   time and date: 0x%08x  -
ar:   الوقت والتاريخ: 0x%08x  -

en:   version:           %08x
ar:   الإصدار:           %08x

en:   version:           %u
ar:   الإصدار:           %u

en:   version:    0x%08x
ar:   الإصدار:    0x%08x

en:   x[o]         - extract file(s) from the archive
ar:   x[o]         - استخرج الملف(ات) من الأرشيف

en:  #: Segment name     Section name     Address
ar:  #: اسم القطعة         اسم المقطع         العنوان

en:  %llu location:
     |  %<PRIu64> locations:
ar[0]:  لا توجد مواقع:
ar[1]:  موقع واحد:
ar[2]:  موقعان:
ar[3]:  %llu مواقع:
ar[4]:  %llu موقعاً:
ar[5]:  %llu موقع:

en:  %lu location:
     |  %<PRIu64> locations:
ar[0]:  لا توجد مواقع:
ar[1]:  موقع واحد:
ar[2]:  موقعان:
ar[3]:  %lu مواقع:
ar[4]:  %lu موقعاً:
ar[5]:  %lu موقع:

en:  (File Offset: 0x%lx)
ar:  (إزاحة الملف: 0x%lx)

en:  (bytes into file)
ar:  (بايتات داخل الملف)

en:  (bytes into file)
      Start of section headers:
ar:  (بايتات داخل الملف)
      بداية ترويسات المقطع:

en:  (bytes)
ar:  (بايتات)

en:  (current)
ar:  (حالي)

en:  (end of tags at %08x)
ar:  (نهاية الوسوم عند %08x)

en:  (inlined by)
ar:  (ضمن بواسطة)

en:  (location list)
ar:  (قائمة الموقع)

en:  (no strings):
ar:  (لا توجد سلاسل):

en:  (offset: %#llx)
ar:  (إزاحة: %#llx)

en:  (offset: %#lx)
ar:  (إزاحة: %#lx)

en:  (reset view)
ar:  (إعادة ضبط العرض)

en:  (start == end)
ar:  (البداية == النهاية)

en:  (start > end)
ar:  (البداية > النهاية)

en:  (strings size: %08x):
ar:  (حجم السلاسل: %08x):

en:  (view %u)
ar:  (عرض %u)

en:  - Name:	  %s
ar:  - الاسم:	  %s

en:  <%d><%lx>: Abbrev Number: %lu
ar:  <%d><%lx>: رقم الاختصار: %lu

en:  <%d><%lx>: Abbrev Number: 0
ar:  <%d><%lx>: رقم الاختصار: 0

en:  <Target Specific macro op: %#x - UNHANDLED
ar:  <عملية ماكرو خاصة بالهدف: %#x - غير معالج

en:  <corrupt: out of range>
ar:  <فاسد: خارج النطاق>

en:  <no entries>
ar:  <لا توجد مدخلات>

en:  <unknown>
ar:  <مجهول>

en:  Addr: 0x%016llx
ar:  العنوان: 0x%016llx

en:  Addr: 0x%016lx
ar:  العنوان: 0x%016lx

en:  At least one of the following switches must be given:
ar:  يجب إعطاء واحد على الأقل من المحولات التالية:

en:  Canonical gp value:
ar:  قيمة gp المعيارية:

en:  Convert addresses into line number/file name pairs.
ar:  يحول العناوين إلى أزواج (رقم السطر/اسم الملف).

en:  Copies a binary file, possibly transforming it in the process
ar:  ينسخ ملفاً ثنائياً، مع احتمال تحويله أثناء العملية

en:  DW_MACINFO_define - lineno : %d macro : %*s
ar:  DW_MACINFO_define - رقم الخط: %d الماكرو: %*s

en:  DW_MACINFO_start_file - lineno: %d filenum: %d
ar:  DW_MACINFO_start_file - رقم الخط: %d رقم الملف: %d

en:  DW_MACINFO_undef - lineno : %d macro : %*s
ar:  DW_MACINFO_undef - رقم الخط: %d الماكرو: %*s

en:  DW_MACINFO_vendor_ext - constant : %d string : %*s
ar:  DW_MACINFO_vendor_ext - ثابت: %d السلسلة: %*s

en:  DW_MACRO_define - lineno : %d macro : %*s
ar:  DW_MACRO_define - رقم الخط: %d الماكرو: %*s

en:  DW_MACRO_define_strp - lineno : %d macro : %s
ar:  DW_MACRO_define_strp - رقم الخط: %d الماكرو: %s

en:  DW_MACRO_define_sup - lineno : %d macro offset : %#llx
ar:  DW_MACRO_define_sup - رقم الخط: %d إزاحة الماكرو: %#llx

en:  DW_MACRO_define_sup - lineno : %d macro offset : %#lx
ar:  DW_MACRO_define_sup - رقم الخط: %d إزاحة الماكرو: %#lx

en:  DW_MACRO_import - offset : %#llx
ar:  DW_MACRO_import - إزاحة: %#llx

en:  DW_MACRO_import - offset : %#lx
ar:  DW_MACRO_import - إزاحة: %#lx

en:  DW_MACRO_import_sup - offset : %#llx
ar:  DW_MACRO_import_sup - إزاحة: %#llx

en:  DW_MACRO_import_sup - offset : %#lx
ar:  DW_MACRO_import_sup - إزاحة: %#lx

en:  DW_MACRO_start_file - lineno: %d filenum: %d
ar:  DW_MACRO_start_file - رقم الخط: %d رقم الملف: %d

en:  DW_MACRO_start_file - lineno: %d filenum: %d filename: %s%s%s
ar:  DW_MACRO_start_file - رقم الخط: %d رقم الملف: %d اسم الملف: %s%s%s

en:  DW_MACRO_undef - lineno : %d macro : %*s
ar:  DW_MACRO_undef - رقم الخط: %d الماكرو: %*s

en:  DW_MACRO_undef_strp - lineno : %d macro : %s
ar:  DW_MACRO_undef_strp - رقم الخط: %d الماكرو: %s

en:  DW_MACRO_undef_sup - lineno : %d macro offset : %#llx
ar:  DW_MACRO_undef_sup - رقم الخط: %d إزاحة الماكرو: %#llx

en:  DW_MACRO_undef_sup - lineno : %d macro offset : %#lx
ar:  DW_MACRO_undef_sup - رقم الخط: %d إزاحة الماكرو: %#lx

en:  Display information about the contents of ELF format files
ar:  يعرض معلومات عن محتويات ملفات تنسيق ELF

en:  Display information from object <file(s)>.
ar:  عرض معلومات من <ملفات> الكائنات.

en:  Display printable strings in [file(s)] (stdin by default)
ar:  عرض السلاسل القابلة للطباعة في [الملف(ات)] (stdin هو المبدئي)

en:  Displays the sizes of sections inside binary files
ar:  يعرض أحجام الأقسام داخل الملفات الثنائية

en:  Entries:
ar:  مدخلات:

en:  Generate an index to speed access to archives
ar:  ولد فهرساً لتسريع الوصول للأرشيفات

en:  Global entries:
ar:  مدخلات عامة:

en:  If no addresses are specified on the command line, they will be read from stdin
ar:  إن لم تحدد عناوين في سطر الأوامر، تقرأ من stdin

en:  If no input file(s) are specified, a.out is assumed
ar:  إذا لم تُحدد ملفات إدخال، يفترض a.out

en:  Index:    Address       Reloc         Sym. Name + Addend/Value
ar:  الفهرس:    العنوان       تغيير المكان         اسم الرمز + المضاف/القيمة

en:  Index:  Address      Reloc        Sym. Name + Addend/Value
ar:  الفهرس:  العنوان      تغيير المكان        اسم الرمز + المضاف/القيمة

en:  Lazy resolver
ar:  محلل كسول

en:  Length  Number     %% of total  Coverage
ar:  الطول  العدد     %% من الإجمالي  التغطية

en:  Line Number Statements:
ar:  عبارات أرقام الخطوط:

en:  List symbols in [file(s)] (a.out by default).
ar:  سرد الرموز في [ملفات] (a.out مبدئياً).

en:  Local entries:
ar:  مدخلات محلية:

en:  Module pointer
ar:  مؤشر وحدة

en:  Module pointer (GNU extension)
ar:  مؤشر وحدة (امتداد GNU)

en:  NONE
ar:  لا شيء

en:  NOTE: This section has relocations against it, but these have NOT been applied to this dump.
ar:  ملاحظة: هذا المقطع لديه عمليات إعادة تعيين، لكنها لم تُطبق على هذا التفريغ.

en:  NOTE: This section is compressed, but its contents have NOT been expanded for this dump.
ar:  ملاحظة: هذا المقطع مضغوط، لكن محتوياته لم تُمدد لهذا التفريغ.

en:  Name (len: %u):
ar:  الاسم (الطول: %u):

en:  No Line Number Statements.
ar:  لا توجد عبارات أرقام خطوط.

en:  None
ar:  لا شيء

en:  Num: Name                           BoundTo     Flags
ar:  الرقم: الاسم                           مربوط بـ     الأعلام

en:  Offset     Info    Type                Sym. Value  Symbol's Name
ar:  الإزاحة     المعلومات    النوع                قيمة الرمز  اسم الرمز

en:  Offset     Info    Type                Sym. Value  Symbol's Name + Addend
ar:  الإزاحة     المعلومات    النوع                قيمة الرمز  اسم الرمز + المضاف

en:  Offset     Info    Type            Sym.Value  Sym. Name
ar:  الإزاحة     المعلومات    النوع            قيمة الرمز  اسم الرمز

en:  Offset     Info    Type            Sym.Value  Sym. Name + Addend
ar:  الإزاحة     المعلومات    النوع            قيمة الرمز  اسم الرمز + المضاف

en:  Options are:
ar:  الخيارات هي:

en:  PLT lazy resolver
ar:  محلل PLT الكسول

en:  Print a human readable interpretation of a COFF object file
ar:  اطبع تفسيراً مقروءاً للبشر لملف كائن COFF

en:  Removes symbols and sections from files
ar:  يزيل الرموز والمقاطع من الملفات

en:  Reserved entries:
ar:  مدخلات محجوزة:

en:  Table at Offset: %#llx:
ar:  جدول عند الإزاحة: %#llx:

en:  Table at Offset: %#lx:
ar:  جدول عند الإزاحة: %#lx:

en:  The options are:
ar:  الخيارات هي:

en:  The options are:
      -A|-B|-G  --format={sysv|berkeley|gnu}  Select output style (default is %s)
      -o|-d|-x  --radix={8|10|16}         Display numbers in octal, decimal or hex
      -t        --totals                  Display the total sizes (Berkeley only)
      -f                                  Ignored.
                --common                  Display total size for *COM* syms
                --target=<bfdname>        Set the binary file format
                @<file>                   Read options from <file>
      -h|-H|-?  --help                    Display this information
      -v|-V     --version                 Display the program's version
ar:  الخيارات هي:
      -A|-B|-G  --format={sysv|berkeley|gnu}  اختر نمط الإخراج (مبدئي %s)
      -o|-d|-x  --radix={8|10|16}         اعرض الأرقام بالثماني، العشري أو الست عشري
      -t        --totals                  اعرض الأحجام الكلية (Berkeley فقط)
      -f                                  يُتجاهل.
                --common                  اعرض الحجم الكلي لرموز *COM*
                --target=<bfdname>        اضبط تنسيق الملف الثنائي
                @<file>                   اقرأ الخيارات من <file>
      -h|-H|-?  --help                    اعرض هذه المعلومات
      -v|-V     --version                 اعرض إصدار البرنامج

en:  The options are:
      -a --ascii_in                Read input file as ASCII file
      -A --ascii_out               Write binary messages as ASCII
      -b --binprefix               .bin filename is prefixed by .mc filename_ for uniqueness.
      -c --customflag              Set custom flags for messages
      -C --codepage_in=<val>       Set codepage when reading mc text file
      -d --decimal_values          Print values to text files decimal
      -e --extension=<extension>   Set header extension used on export header file
      -F --target <target>         Specify output target for endianness.
      -h --headerdir=<directory>   Set the export directory for headers
      -u --unicode_in              Read input file as UTF16 file
      -U --unicode_out             Write binary messages as UFT16
      -m --maxlength=<val>         Set the maximal allowed message length
      -n --nullterminate           Automatic add a zero termination to strings
      -o --hresult_use             Use HRESULT definition instead of status code definition
      -O --codepage_out=<val>      Set codepage used for writing text file
      -r --rcdir=<directory>       Set the export directory for rc files
      -x --xdbg=<directory>        Where to create the .dbg C include file
                                   that maps message ID's to their symbolic name.
ar:  الخيارات هي:
      -a --ascii_in                قراءة ملف الإدخال كملف ASCII
      -A --ascii_out               كتابة الرسائل الثنائية كـ ASCII
      -b --binprefix               يُسبق اسم ملف .bin باسم ملف .mc لضمان التفرد.
      -c --customflag              ضبط أعلام مخصصة للرسائل
      -C --codepage_in=<val>       ضبط صفحة الترميز عند قراءة ملف نص mc
      -d --decimal_values          طباعة القيم للملفات النصية بالنظام العشري
      -e --extension=<extension>   ضبط امتداد الترويسة المستخدم في ملف ترويسة التصدير
      -F --target <target>         تحديد هدف الإخراج للطرفية (endianness).
      -h --headerdir=<directory>   ضبط دليل التصدير للترويسات
      -u --unicode_in              قراءة ملف الإدخال كملف UTF16
      -U --unicode_out             كتابة الرسائل الثنائية كـ UTF16
      -m --maxlength=<val>         ضبط الحد الأقصى المسموح به لطول الرسالة
      -n --nullterminate           إضافة خاتمة صفرية للسلاسل آلياً
      -o --hresult_use             استخدام تعريف HRESULT بدلاً من تعريف كود الحالة
      -O --codepage_out=<val>      ضبط صفحة الترميز المستخدمة لكتابة الملف النصي
      -r --rcdir=<directory>       ضبط دليل التصدير لملفات rc
      -x --xdbg=<directory>        مكان إنشاء ملف التضمين .dbg بلغة C
                                   الذي يربط معرفات الرسائل بأسمائها الرمزية.

en:  The options are:
      -h --help        Display this information
      -v --version     Print the program's version number
ar:  الخيارات هي:
      -h --help        اعرض هذه المعلومات
      -v --version     اطبع رقم إصدار البرنامج

en:  The options are:
      -i --input=<file>            Name input file
      -o --output=<file>           Name output file
      -J --input-format=<format>   Specify input format
      -O --output-format=<format>  Specify output format
      -F --target=<target>         Specify COFF target
         --preprocessor=<program>  Program to use to preprocess rc file
         --preprocessor-arg=<arg>  Additional preprocessor argument
      -I --include-dir=<dir>       Include directory when preprocessing rc file
      -D --define <sym>[=<val>]    Define SYM when preprocessing rc file
      -U --undefine <sym>          Undefine SYM when preprocessing rc file
      -v --verbose                 Verbose - tells you what it's doing
      -c --codepage=<codepage>     Specify default codepage
      -l --language=<val>          Set language when reading rc file
         --use-temp-file           Use a temporary file instead of popen to read
                                   the preprocessor output
         --no-use-temp-file        Use popen (default)
ar:  الخيارات هي:
      -i --input=<file>            تسمية ملف الإدخال
      -o --output=<file>           تسمية ملف الإخراج
      -J --input-format=<format>   تحديد تنسيق الإدخال
      -O --output-format=<format>  تحديد تنسيق الإخراج
      -F --target=<target>         تحديد هدف COFF
         --preprocessor=<program>  البرنامج المستخدم لمعالجة ملف rc مسبقاً
         --preprocessor-arg=<arg>  معامل معالجة مسبقة إضافي
      -I --include-dir=<dir>       دليل التضمين عند معالجة ملف rc مسبقاً
      -D --define <sym>[=<val>]    تعريف SYM عند معالجة ملف rc مسبقاً
      -U --undefine <sym>          إلغاء تعريف SYM عند معالجة ملف rc مسبقاً
      -v --verbose                 إسهاب - يخبرك بما يفعله البرنامج
      -c --codepage=<codepage>     تحديد صفحة الترميز المبدئية
      -l --language=<val>          ضبط اللغة عند قراءة ملف rc
         --use-temp-file           استخدام ملف مؤقت بدلاً من popen لقراءة
                                   مخرجات المعالج المسبق
         --no-use-temp-file        استخدام popen (مبدئي)

en:  The options are:
      -q --quick       (Obsolete - ignored)
      -n --noprescan   Do not perform a scan to convert commons into defs
      -d --debug       Display information about what is being done
      @<file>          Read options from <file>
      -h --help        Display this information
      -v --version     Print the program's version number
ar:  الخيارات هي:
      -q --quick       (مهجور - يُتجاهل)
      -n --noprescan   لا تجرِ مسحاً لتحويل المشاع (commons) إلى تعريفات
      -d --debug       عرض معلومات تنقيح عما يتم فعله
      @<file>          اقرأ الخيارات من <file>
      -h --help        اعرض هذه المعلومات
      -v --version     اطبع رقم إصدار البرنامج

en:  The options are:
      @<file>                      Read options from <file>
ar:  الخيارات هي:
      @<file>                      اقرأ الخيارات من <file>

en:  The options are:
      @<file>                Read options from <file>
      -a --addresses         Show addresses
      -b --target=<bfdname>  Set the binary file format
      -e --exe=<executable>  Set the input file name (default is a.out)
      -i --inlines           Unwind inlined functions
      -j --section=<name>    Read section-relative offsets instead of addresses
      -p --pretty-print      Make the output easier to read for humans
      -s --basenames         Strip directory names
      -f --functions         Show function names
      -C --demangle[=style]  Demangle function names
      -R --recurse-limit     Enable a limit on recursion whilst demangling.  [Default]
      -r --no-recurse-limit  Disable a limit on recursion whilst demangling
      -h --help              Display this information
      -v --version           Display the program's version
ar:  الخيارات هي:
      @<file>                اقرأ الخيارات من <file>
      -a --addresses         أظهر العناوين
      -b --target=<bfdname>  عين تنسيق الملف الثنائي
      -e --exe=<executable>  عين اسم ملف المدخلات (مبدئي: a.out)
      -i --inlines           فك الدوال المضمنة
      -j --section=<name>    اقرأ الإزاحات النسبية للمقاطع بدلاً من العناوين
      -p --pretty-print      اجعل المخرجات أسهل قراءة للبشر
      -s --basenames         جرد أسماء المجلدات
      -f --functions         أظهر أسماء الدوال
      -C --demangle[=style]  فك ترميز أسماء الدوال
      -R --recurse-limit     فعل حداً للتكرار عند فك الترميز. [مبدئي]
      -r --no-recurse-limit  عطل حد التكرار عند فك الترميز
      -h --help              اعرض هذه المعلومات
      -v --version           اعرض إصدار البرنامج

en:  The options are:
      @<file>                Read options from <file>
      -h --help              Display this information
      -v --version           Display the program's version
ar:  الخيارات هي:
      @<file>                اقرأ الخيارات من <file>
      -h --help              اعرض هذه المعلومات
      -v --version           اعرض إصدار البرنامج

en:  Truncated .text section
ar:  مقطع .text مبتور

en:  Unhandled version
ar:  إصدار غير معالج

en:  Unknown macro opcode %02x seen
ar:  وُجد كود عملية ماكرو مجهول %02x

en:  Update the ELF header of ELF files
ar:  تحديث رأس ELF لملفات الـ ELF

en:  Warning: This section has relocations - addresses seen here may not be accurate.
ar:  تحذير: هذا المقطع يحوي إعادات تعيين - العناوين المشاهدة هنا قد لا تكون دقيقة.

en:  [without DW_AT_frame_base]
ar:  [بدون DW_AT_frame_base]

en:  address beyond section size
ar:  عنوان يتجاوز حجم المقطع

en:  and Line by %d to %d
ar:  والخط بمقدار %d إلى %d

en:  and extension table '%s' contain:
ar:  وجدول الامتداد '%s' يحتويان على:

en:  at
ar:  في

en:  at offset %#llx
ar:  عند الإزاحة %#llx

en:  at offset %#llx contains %llu entries:
ar:  عند الإزاحة %#llx يحتوي على %llu إدخال:

en:  at offset %#llx contains %llu entry:
     |  at offset %#<PRIx64> contains %<PRIu64> entries:
ar[0]:  عند الإزاحة %#llx لا توجد إدخالات:
ar[1]:  عند الإزاحة %#llx يوجد إدخال واحد:
ar[2]:  عند الإزاحة %#llx يوجد إدخالان:
ar[3]:  عند الإزاحة %#llx توجد %llu إدخالات:
ar[4]:  عند الإزاحة %#llx يوجد %llu إدخالاً:
ar[5]:  عند الإزاحة %#llx يوجد %llu إدخال:

en:  at offset %#lx
ar:  عند الإزاحة %#lx

en:  at offset %#lx contains %lu entries:
ar:  عند الإزاحة %#lx يحتوي على %lu إدخال:

en:  at offset %#lx contains %lu entry:
     |  at offset %#<PRIx64> contains %<PRIu64> entries:
ar[0]:  عند الإزاحة %#lx لا توجد إدخالات:
ar[1]:  عند الإزاحة %#lx يوجد إدخال واحد:
ar[2]:  عند الإزاحة %#lx يوجد إدخالان:
ar[3]:  عند الإزاحة %#lx توجد %lu إدخالات:
ar[4]:  عند الإزاحة %#lx يوجد %lu إدخالاً:
ar[5]:  عند الإزاحة %#lx يوجد %lu إدخال:

en:  bad symbol index: %08lx in reloc
ar:  مؤشر رمز سيئ: %08lx في إعادة التوطين

en:  command specific modifiers:
ar:  مغيرات خاصة بالأمر:

en:  commands:
ar:  الأوامر:

en:  contains %llu entry which relocates |  contains %<PRIu64> entries which relocate
ar[0]:  لا يحتوي على أي إدخال ينقل
ar[1]:  يحتوي على إدخال واحد ينقل
ar[2]:  يحتوي على إدخالين ينقلان
ar[3]:  يحتوي على %llu إدخالات تنقل
ar[4]:  يحتوي على %llu إدخالاً ينقل
ar[5]:  يحتوي على %llu إدخال ينقل

en:  contains %lu entry which relocates |  contains %<PRIu64> entries which relocate
ar[0]:  لا يحتوي على أي إدخال ينقل
ar[1]:  يحتوي على إدخال واحد ينقل
ar[2]:  يحتوي على إدخالين ينقلان
ar[3]:  يحتوي على %lu إدخالات تنقل
ar[4]:  يحتوي على %lu إدخالاً ينقل
ar[5]:  يحتوي على %lu إدخال ينقل

en:  cpusubtype: %08lx
ar:  نوع فرعي  : %08lx

en:  cputype   : %08lx (%s)
ar:  نوع المعالج : %08lx (%s)

en:  emulation options:
ar:  خيارات المحاكاة:

en:  filetype  : %08lx (%s)
ar:  نوع الملف  : %08lx (%s)

en:  flags     : %08lx (
ar:  الأعلام     : %08lx (

en:  generic modifiers:
ar:  مغيرات عامة:

en:  length: %08x
ar:  الطول: %08x

en:  magic     : %08lx
ar:  السحر      : %08lx

en:  magic : %08x (%s)
ar:  السحر : %08x (%s)

en:  ncmds     : %08lx (%lu)
ar:  عدد الأوامر : %08lx (%lu)

en:  no tags found
ar:  لم يعثر على وسوم

en:  number of CTL anchors: %u
ar:  عدد مراسي CTL: %u

en:  optional:
ar:  اختياري:

en:  program interpreter
ar:  مفسر البرنامج

en:  reserved  : %08x
ar:  محجوز     : %08x

en:  sizeofcmds: %08lx (%lu)
ar:  حجم الأوامر : %08lx (%lu)

en:  tags at %08x
ar:  وسوم عند %08x

en:  to %#llx
ar:  إلى %#llx

en:  to %#lx
ar:  إلى %#lx

en:  type: %#lx, namesize: %#lx, descsize: %#lx, alignment: %u
ar:  النوع: %#lx، حجم الاسم: %#lx، حجم الوصف: %#lx، المحاذاة: %u

en: #lines %d
ar: #أسطر %d

en: #sources %d
ar: #مصادر %d

en: %08x: <unknown>
ar: %08x: <مجهول>

en: %c%llu byte block:
ar: كتلة بايتات %c%llu:

en: %c%lu byte block:
ar: كتلة بايتات %c%lu:

en: %c(alt indirect string, offset: %#llx) %s
ar: %c(سلسلة غير مباشرة بديلة، إزاحة: %#llx) %s

en: %c(alt indirect string, offset: %#lx) %s
ar: %c(سلسلة غير مباشرة بديلة، إزاحة: %#lx) %s

en: %c(index: %#llx): %#llx
ar: %c(فهرس: %#llx): %#llx

en: %c(index: %#lx): %#lx
ar: %c(فهرس: %#lx): %#lx

en: %c(indexed string: %#llx): %s
ar: %c(سلسلة مفهرسة: %#llx): %s

en: %c(indexed string: %#lx): %s
ar: %c(سلسلة مفهرسة: %#lx): %s

en: %c(indirect line string, offset: %#llx): %s
ar: %c(سلسلة خط غير مباشرة، إزاحة: %#llx): %s

en: %c(indirect line string, offset: %#lx): %s
ar: %c(سلسلة خط غير مباشرة، إزاحة: %#lx): %s

en: %c(indirect string, offset: %#llx): %s
ar: %c(سلسلة غير مباشرة، إزاحة: %#llx): %s

en: %c(indirect string, offset: %#lx): %s
ar: %c(سلسلة غير مباشرة، إزاحة: %#lx): %s

en: %c(offset: %#llx) %s
ar: %c(إزاحة: %#llx) %s

en: %c(offset: %#llx): %s
ar: %c(إزاحة: %#llx): %s

en: %c(offset: %#lx) %s
ar: %c(إزاحة: %#lx) %s

en: %c(offset: %#lx): %s
ar: %c(إزاحة: %#lx): %s

en: %ld: .bf without preceding function
ar: %ld: .bf بدون دالة سابقة

en: %ld: unexpected .ef
ar: %ld: .ef غير متوقع

en: %llu-bytes
ar: %llu-بايتات

en: %lu-bytes
ar: %lu-بايتات

en: %s
     (header %s, data %s)
ar: %s
     (رأس %s، بيانات %s)

en: %s %s%c0x%llx never used
ar: ‏%s %s%c0x%llx لم يُستخدم أبداً

en: %s %s%c0x%lx never used
ar: ‏%s %s%c0x%lx لم يُستخدم أبداً

en: %s exited with status %d
ar: خرج %s بالحالة %d

en: %s has no archive index
ar: %s لا يحتوي على فهرس أرشيف

en: %s is not a library
ar: %s ليست مكتبة

en: %s is not a valid archive
ar: %s ليس أرشيفاً صالحاً

en: %s reloc contains invalid symbol index %llu
ar: إعادة التعيين %s تحتوي فهرس رمز غير صالح %llu

en: %s reloc contains invalid symbol index %lu
ar: إعادة التعيين %s تحتوي فهرس رمز غير صالح %lu

en: %s section data
ar: بيانات المقطع %s

en: %s section not zero terminated
ar: المقطع %s غير منتهي بصفر

en: %s: %ld byte remains in the symbol table, but without corresponding entries in the index table
     | %s: %<PRId64> bytes remain in the symbol table, but without corresponding entries in the index table
ar[0]: %s: لا يتبقى أي بايت في جدول الرموز بدون مدخلات مقابلة في الفهرس
ar[1]: %s: يتبقى بايت واحد في جدول الرموز بدون مدخلات مقابلة في الفهرس
ar[2]: %s: يتبقى بايتان في جدول الرموز بدون مدخلات مقابلة في الفهرس
ar[3]: %s: يتبقى %ld بايتات في جدول الرموز بدون مدخلات مقابلة في الفهرس
ar[4]: %s: يتبقى %ld بايت في جدول الرموز بدون مدخلات مقابلة في الفهرس
ar[5]: %s: يتبقى %ld بايت في جدول الرموز بدون مدخلات مقابلة في الفهرس

en: %s: %lld byte remains in the symbol table, but without corresponding entries in the index table
     | %s: %<PRId64> bytes remain in the symbol table, but without corresponding entries in the index table
ar[0]: %s: لا يتبقى أي بايت في جدول الرموز بدون مدخلات مقابلة في الفهرس
ar[1]: %s: يتبقى بايت واحد في جدول الرموز بدون مدخلات مقابلة في الفهرس
ar[2]: %s: يتبقى بايتان في جدول الرموز بدون مدخلات مقابلة في الفهرس
ar[3]: %s: يتبقى %lld بايتات في جدول الرموز بدون مدخلات مقابلة في الفهرس
ar[4]: %s: يتبقى %lld بايت في جدول الرموز بدون مدخلات مقابلة في الفهرس
ar[5]: %s: يتبقى %lld بايت في جدول الرموز بدون مدخلات مقابلة في الفهرس

en: %s: %s: address out of bounds
ar: %s: %s: العنوان خارج الحدود

en: %s: %s: stab entry %ld is corrupt
ar: %s: %s: مدخل stab رقم %ld فاسد

en: %s: %s: stab entry %ld is corrupt, strx = 0x%x, type = %d
ar: %s: %s: مدخل stab رقم %ld فاسد، strx = 0x%x، النوع = %d

en: %s: .rsrc section is bigger than the file!
ar: %s: قسم .rsrc أكبر من الملف!

en: %s: Can't open input archive %s
ar: %s: تعذر فتح أرشيف المدخلات %s

en: %s: Can't open output archive %s
ar: %s: تعذر فتح أرشيف المخرجات %s

en: %s: Can't open temporary file (%s)
ar: %s: تعذر فتح الملف المؤقت (%s)

en: %s: Corrupt entry count %#llx
ar: %s: عدد مدخلات فاسد %#llx

en: %s: Corrupt entry count %#lx
ar: %s: عدد مدخلات فاسد %#lx

en: %s: Corrupt format description entry
ar: %s: مدخلة وصف تنسيق فاسدة

en: %s: Could not find any mergeable note sections
ar: %s: تعذر العثور على أي مقاطع ملاحظات قابلة للدمج

en: %s: Error:
ar: %s: خطأ:

en: %s: Failed to read ELF header
ar: %s: فشل قراءة رأس ELF

en: %s: Failed to read file header
ar: %s: فشل قراءة ترويسة الملف

en: %s: Failed to read file's magic number
ar: %s: فشل قراءة الرقم السحري للملف

en: %s: Failed to seek to ELF header
ar: %s: فشل السعي إلى رأس ELF

en: %s: Failed to update ELF header: %s
ar: %s: فشل تحديث رأس ELF: %s

en: %s: Found separate debug object file: %s
ar: %s: وُجد ملف كائن تنقيح منفصل: %s

en: %s: Found supplementary debug file: %s
ar: %s: وُجد ملف تنقيح إضافي: %s

en: %s: Info:
ar: %s: معلومات:

en: %s: Invalid PT_NOTE segment
ar: %s: مقطع PT_NOTE غير صالح

en: %s: It does however contain RELR relocations.  These can be displayed by the readelf program
ar: %s: ولكنه يحتوي على عمليات إعادة توطين RELR. يمكن عرض هذه بواسطة برنامج readelf

en: %s: Matching formats:
ar: %s: التنسيقات المطابقة:

en: %s: Multiple redefinition of symbol "%s"
ar: %s: إعادة تعريف متعددة للرمز "%s"

en: %s: Not an i386 nor x86-64 ELF file
ar: %s: ليس ملف i386 ولا x86-64 ELF

en: %s: Path components stripped from image name, '%s'.
ar: %s: جردت مكونات المسار من اسم الصورة، '%s'.

en: %s: Reading section %s failed: %s
ar: %s: فشل قراءة القسم %s: %s

en: %s: Symbol "%s" is target of more than one redefinition
ar: %s: الرمز "%s" هو هدف لأكثر من إعادة تعريف واحدة

en: %s: This file does not contain any ordinary relocations.
ar: %s: هذا الملف لا يحتوي على أي عمليات إعادة توطين عادية.

en: %s: Unmatched EI_ABIVERSION: %d is not %d
ar: %s: الإصدار EI_ABIVERSION غير متطابق: %d ليس %d

en: %s: Unmatched EI_OSABI: %d is not %d
ar: %s: واجهة EI_OSABI غير متطابقة: %d ليست %d

en: %s: Unmatched e_machine: %d is not %d
ar: %s: الماكينة e_machine غير متطابقة: %d ليست %d

en: %s: Unmatched e_type: %d is not %d
ar: %s: النوع e_type غير متطابق: %d ليس %d

en: %s: Unmatched input EI_CLASS: %d is not %d
ar: %s: الصنف EI_CLASS للمدخلات غير متطابق: %d ليس %d

en: %s: Unmatched output EI_CLASS: %d is not %d
ar: %s: الصنف EI_CLASS للمخرجات غير متطابق: %d ليس %d

en: %s: Unsupported EI_VERSION: %d is not %d
ar: %s: الإصدار EI_VERSION غير مدعوم: %d ليس %d

en: %s: Warning:
ar: %s: تحذير:

en: %s: bad archive file name
ar: %s: اسم ملف أرشيف سيء

en: %s: bad number: %s
ar: %s: رقم سيئ: %s

en: %s: bad version in PE subsystem
ar: ‏%s: إصدار سيء في نظام PE الفرعي

en: %s: can't find module file %s
ar: %s: تعذر العثور على ملف الوحدة %s

en: %s: can't open file %s
ar: %s: تعذر فتح الملف %s

en: %s: can't read program headers
ar: %s: لا يمكن قراءة رؤوس البرنامج

en: %s: cannot find section %s
ar: %s: تعذر العثور على المقطع %s

en: %s: cannot get addresses from archive
ar: %s: تعذر الحصول على العناوين من الأرشيف

en: %s: cannot set time: %s
ar: %s: لا يمكن ضبط الوقت: %s

en: %s: contains RELR relocations which are not displayed by %s.
    These can be displayed by the readelf program instead.
ar: %s: يحتوي على عمليات إعادة توطين RELR التي لا يعرضها %s.
    يمكن عرضها بواسطة برنامج readelf بدلاً من ذلك.

en: %s: contains corrupt thin archive: %s
ar: %s: يحتوي أرشيفاً نحيفاً (thin archive) تالفاً: %s

en: %s: debuglink section already exists
ar: %s: مقطع debuglink موجود بالفعل

en: %s: did not find a valid archive header
ar: %s: لم يُعثر على رأس أرشيف صالح

en: %s: end of the symbol table reached before the end of the index
ar: %s: تم الوصول لنهاية جدول الرموز قبل نهاية الفهرس

en: %s: failed to read archive header
ar: %s: فشل قراءة رأس الأرشيف

en: %s: failed to read archive header following archive index
ar: %s: فشل قراءة رأس الأرشيف بعد فهرس الأرشيف

en: %s: failed to read archive index
ar: %s: فشل قراءة فهرس الأرشيف

en: %s: failed to read archive index symbol table
ar: %s: فشل قراءة جدول رموز فهرس الأرشيف

en: %s: failed to read long symbol name string table
ar: %s: فشل قراءة جدول سلاسل أسماء الرموز الطويلة

en: %s: failed to seek back to start of object files in the archive
ar: %s: فشل العودة إلى بداية ملفات الكائنات في الأرشيف

en: %s: failed to seek to archive member
ar: %s: فشل السعي لعضو الأرشيف

en: %s: failed to seek to archive member.
ar: %s: فشل الانتقال إلى عضو الأرشيف.

en: %s: failed to seek to first archive header
ar: %s: فشل السعي إلى رأس الأرشيف الأول

en: %s: failed to seek to next archive header
ar: %s: فشل السعي إلى رأس الأرشيف التالي

en: %s: failed to seek to next file name
ar: %s: فشل السعي لاسم الملف التالي

en: %s: failed to skip archive symbol table
ar: %s: فشل تجاوز جدول رموز الأرشيف

en: %s: file %s is not an archive
ar: %s: الملف %s ليس أرشيفاً

en: %s: format count is zero, but the table is not empty
ar: %s: عدد التنسيق صفر، ولكن الجدول ليس فارغاً

en: %s: fread failed
ar: ‏%s: فشلت الدالة fread

en: %s: fseek to %lu failed: %s
ar: %s: فشل fseek إلى %lu: %s

en: %s: invalid archive header size: %ld
ar: %s: حجم رأس أرشيف غير صالحة: %ld

en: %s: invalid commit value for --heap
ar: ‏%s: قيمة تنفيذ (commit) غير صالحة لـ ‎--heap

en: %s: invalid commit value for --stack
ar: ‏%s: قيمة تنفيذ غير صالحة لـ ‎--stack

en: %s: invalid output format
ar: %s: تنسيق مخرجات غير صالح

en: %s: invalid radix
ar: %s: أساس عددي (radix) غير صالح

en: %s: invalid reserve value for --heap
ar: ‏%s: قيمة حجز غير صالحة لـ ‎--heap

en: %s: invalid reserve value for --stack
ar: ‏%s: قيمة حجز غير صالحة لـ ‎--stack

en: %s: is not a COFF format file
ar: %s: ليس ملفاً بتنسيق COFF

en: %s: long name table is too big, (size = %#llx)
ar: %s: جدول الأسماء الطويلة كبير جداً، (الحجم = %#llx)

en: %s: long name table is too big, (size = %#lx)
ar: %s: جدول الأسماء الطويلة كبير جداً، (الحجم = %#lx)

en: %s: long name table is too small, (size = %ld)
ar: %s: جدول الأسماء الطويلة صغير جداً، (الحجم = %ld)

en: %s: long name table is too small, (size = %lld)
ar: %s: جدول الأسماء الطويلة صغير جداً، (الحجم = %lld)

en: %s: mmap () failed
ar: %s: فشلت الدالة mmap ()

en: %s: no archive map to update
ar: %s: لا توجد خريطة أرشيف لتحديثها

en: %s: no open archive
ar: %s: لا يوجد أرشيف مفتوح

en: %s: no open output archive
ar: %s: لا يوجد أرشيف مخرجات مفتوح

en: %s: no output archive specified yet
ar: %s: لم يحدد أرشيف مخرجات بعد

en: %s: no recognized debugging information
ar: %s: لا توجد معلومات تنقيح معترف بها

en: %s: no resource section
ar: %s: لا يوجد قسم موارد

en: %s: no symbols
ar: %s: لا رموز

en: %s: not a PE file
ar: %s: ليس ملف PE

en: %s: not a dynamic object
ar: %s: ليس كائناً ديناميكياً

en: %s: not enough binary data
ar: %s: لا توجد بيانات ثنائية كافية

en: %s: plugin needed to handle lto object
ar: %s: ملحق مطلوب لمعالجة كائن lto

en: %s: printing debugging information failed
ar: %s: فشلت طباعة معلومات التنقيح

en: %s: read of %lu returned %lu
ar: %s: قراءة %lu أعادت %lu

en: %s: resources nest too deep
ar: %s: الموارد متداخلة بعمق كبير

en: %s: stat () failed
ar: %s: فشلت الدالة stat ()

en: %s: supported architectures:
ar: %s: البنى المدعومة:

en: %s: supported formats:
ar: %s: التنسيقات المدعومة:

en: %s: supported targets:
ar: %s: الأهداف المدعومة:

en: %s: the archive has an index but no symbols
ar: %s: الأرشيف يحتوي على فهرس ولكن لا توجد رموز

en: %s: the archive index is empty
ar: %s: فهرس الأرشيف فارغ

en: %s: the archive index is supposed to have 0x%lx entries of %d bytes, but the size is only 0x%lx
ar: %s: من المفترض أن يحتوي فهرس الأرشيف على 0x%lx مدخلات بحجم %d بايت، لكن الحجم هو 0x%lx فقط

en: %s: unable to dump the index as none was found
ar: %s: غير قادر على تفريغ الفهرس لعدم وجوده

en: %s: unexpected EOF
ar: %s: نهاية ملف غير متوقعة

en: %s: warning:
ar: %s: تحذير:

en: %s: warning: unknown size for field `%s' in struct
ar: %s: تحذير: حجم مجهول للحقل `%s' في الهيكل (struct)

en: %s:%d: Ignoring rubbish found on this line
ar: %s:%d: تجاهل النفايات الموجودة في هذا السطر

en: %s:%d: garbage found at end of line
ar: %s:%d: وُجدت نفايات في نهاية السطر

en: %s:%d: missing new symbol name
ar: %s:%d: اسم الرمز الجديد مفقود

en: %s:%d: premature end of file
ar: %s:%d: نهاية ملف سابقة لأوانها

en: %s[%s]: 'large' flag is ELF x86-64 specific
ar: %s[%s]: علم 'large' خاص بـ ELF x86-64

en: %s[%s]: Cannot merge - there are relocations against this section
ar: %s[%s]: لا يمكن الدمج - هناك عمليات إعادة توطين ضد هذا المقطع

en: %s[%s]: Note - dropping 'share' flag as output format is not COFF
ar: %s[%s]: ملاحظة - إسقاط علم 'share' لأن تنسيق المخرجات ليس COFF

en: %s[%s]: Warning: version note missing - assuming version 3
ar: %s[%s]: تحذير: ملاحظة الإصدار مفقودة - سيُفترض الإصدار 3

en: %u.%02u (build %u, platform %s)
ar: %u.%02u (بناء %u، منصة %s)

en: '%s' is not an ordinary file
ar: '%s' ليس ملفاً عادياً

en: '%s': No such file
ar: '%s': لا يوجد ملف كهذا

en: '%s': No such file
ar: '%s': لا يوجد مثل هذا الملف

en: 'before=%s' not found
ar: 'before=%s' غير موجود

en: (%s in frame info)
ar: (%s في معلومات الإطار)

en: (DW_OP_GNU_variable_value in frame info)
ar: (DW_OP_GNU_variable_value في معلومات الإطار)

en: (DW_OP_call_ref in frame info)
ar: (DW_OP_call_ref في معلومات الإطار)

en: (ROMAGIC: readonly sharablee text segments)
ar: (ROMAGIC: قطع نصية قابلة للمشاركة للقراءة فقط)

en: (TOCMAGIC: readonly text segments and TOC)
ar: (TOCMAGIC: قطع نصية للقراءة فقط و TOC)

en: (Unknown location op %#x)
ar: (عملية موقع مجهولة %#x)

en: (User defined location op %#x)
ar: (عملية موقع معرفة من المستخدم %#x)

en: (Using the expected size of %llx for the rest of this dump)
ar: (يُستخدم الحجم المتوقع %llx لبقية هذا التفريغ)

en: (Using the expected size of %lx for the rest of this dump)
ar: (يُستخدم الحجم المتوقع %lx لبقية هذا التفريغ)

en: (WRMAGIC: writable text segments)
ar: (WRMAGIC: قطع نصية قابلة للكتابة)

en: (bad offset: %u)
ar: (إزاحة سيئة: %u)

en: (base address index)
ar: (فهرس عنوان الأساس)

en: (base address selection entry)
ar: (مدخلة اختيار عنوان الأساس)

en: (base address)
ar: (عنوان الأساس)

en: (declared as inline and inlined)
ar: (مُعلن كمدمج ودُمج)

en: (declared as inline but ignored)
ar: (مُعلن كمدمج ولكن تم تجاهله)

en: (default)
ar: (مبدئي)

en: (dumpx format - aix4.3 / 32 bits)
ar: (تنسيق dumpx - aix4.3 / 32 بت)

en: (dumpxx format - aix5.0 / 64 bits)
ar: (تنسيق dumpxx - aix5.0 / 64 بت)

en: (in class)
ar: (داخل الصنف)

en: (index into .debug_addr)
ar: (فهرس في .debug_addr)

en: (inlined)
ar: (مدمج)

en: (leading overpunch)
ar: (overpunch بادئ)

en: (leading separate)
ar: (منفصل بادئ)

en: (no)
ar: (لا)

en: (not inlined)
ar: (ليس مدمجاً)

en: (out of class)
ar: (خارج الصنف)

en: (trailing overpunch)
ar: (overpunch لاحق)

en: (trailing separate)
ar: (منفصل لاحق)

en: (undefined)
ar: (غير معرف)

en: (unknown accessibility)
ar: (وصول مجهول)

en: (unknown case)
ar: (حالة مجهولة)

en: (unknown convention)
ar: (اتفاقية مجهولة)

en: (unknown endianity)
ar: (نهاية مجهولة)

en: (unknown type)
ar: (نوع مجهول)

en: (unknown virtuality)
ar: (افتراضية مجهولة)

en: (unknown visibility)
ar: (رؤية مجهولة)

en: (unrecognised)
ar: (غير معروف)

en: (unsigned)
ar: (غير موقع)

en: (user defined type)
ar: (نوع معرف من المستخدم)

en: (user defined)
ar: (معرف من المستخدم)

en: (user specified)
ar: (محدد من المستخدم)

en: (with offset %#llx)
ar: (بإزاحة %#llx)

en: (with offset %#lx)
ar: (بإزاحة %#lx)

en: *both*
ar: *كلاهما*

en: *corrupt*
ar: *تالف*

en: *corrupt* - no registers specified
ar: *فاسد* - لم تحدد أي مسجلات

en: *invalid*
ar: *غير صالح*

en: *undefined*
ar: *غير معرف*

en: , <unknown AMDGPU GPU type: %#x>
ar: ، <نوع وحدة معالجة رسوميات AMDGPU مجهول: %#x>

en: , <unknown MeP cpu type>
ar: ، <نوع معالج MeP غير معروف>

en: , <unknown sramecc value: %#x>
ar: ، <قيمة sramecc مجهولة: %#x>

en: , <unknown xnack value: %#x>
ar: ، <قيمة xnack مجهولة: %#x>

en: , <unknown>
ar: ، <غير معروف>

en: , Base:
ar: ، القاعدة:

en: , Semaphore:
ar: ، السيمافور:

en: , relocatable
ar: ، قابل للنقل

en: , relocatable-lib
ar: ، مكتبة قابلة للنقل

en: , unknown
ar: ، مجهول

en: , unknown ABI
ar: ، ABI غير معروف

en: , unknown CPU
ar: ، معالج غير معروف

en: , unknown ISA
ar: ، ISA غير معروف

en: , unknown flags bits: %#x
ar: ، بتات أعلام غير معروفة: %#x

en: , unknown v850 architecture variant
ar: ، متغير بنية v850 مجهول

en: --add-gnu-debuglink ignored for archive %s
ar: تجاهل ‎--add-gnu-debuglink للأرشيف %s

en: --compress-debug-sections=[zlib|zlib-gnu|zlib-gabi|zstd] is unsupported on `%s'
ar: --compress-debug-sections=[zlib|zlib-gnu|zlib-gabi|zstd] غير مدعوم على `%s'

en: --compress-debug-sections=zstd: binutils is not built with zstd support
ar: --compress-debug-sections=zstd: لم يُبنَ binutils مع دعم zstd

en: --elf-stt-common=[yes|no] is unsupported on `%s'
ar: --elf-stt-common=[yes|no] غير مدعوم على `%s'

en: --file-alignment argument is not a power of two: %s - ignoring
ar: معامل ‎--file-alignment ليس من مضاعفات 2: %s - يُتجاهل

en: --globalize-symbol(s) is incompatible with -G/--keep-global-symbol(s)
ar: ‏--globalize-symbol(s) غير متوافق مع ‎-G/--keep-global-symbol(s)

en: --section-alignment argument is not a power of two: %s - ignoring
ar: معامل ‎--section-alignment ليس من مضاعفات 2: %s - يُتجاهل

en: --strip-section-headers is unsupported on `%s'
ar: --strip-section-headers غير مدعوم على `%s'

en: .debug_info offset of %#llx in %s section does not point to a CU header.
ar: إزاحة .debug_info لـ %#llx في مقطع %s لا تشير إلى ترويسة CU.

en: .debug_info offset of %#lx in %s section does not point to a CU header.
ar: إزاحة .debug_info لـ %#lx في مقطع %s لا تشير إلى ترويسة CU.

en: .debug_macro section not zero terminated
ar: مقطع .debug_macro غير منتهي بصفر

en: .debug_sup section is corrupt/empty
ar: مقطع .debug_sup تالف أو فارغ

en: .eh_frame_hdr section is too small
ar: مقطع .eh_frame_hdr صغير جداً

en: .note.gnu.build-id data size is too big
ar: حجم بيانات .note.gnu.build-id كبير جداً

en: .note.gnu.build-id data size is too small
ar: حجم بيانات .note.gnu.build-id صغير جداً

en: .note.gnu.build-id section is corrupt/empty
ar: مقطع .note.gnu.build-id تالف أو فارغ

en: 128-bit IBM long double
ar: IBM long double 128-بت

en: 128-bit IEEE long double
ar: IEEE long double 128-بت

en: 128-bit MSA
ar: 128-بت MSA

en: 16-byte
ar: 16-بايت

en: 1_needed: <corrupt length: %#x>
ar: 1_مطلوب: <طول تالف: %#x>

en: 2 bytes
ar: 2 بايت

en: 2's complement, big endian
ar: مكمل 2، طرفية كبيرة

en: 2's complement, little endian
ar: مكمل 2، طرفية صغيرة

en: 32-bit relocation data
ar: بيانات إعادة توطين 32 بت

en: 4 bytes
ar: 4 بايت

en: 4-byte
ar: 4-بايت

en: 4-bytes
ar: 4-بايتات

en: 64-bit long double
ar: long double 64-بت

en: 64-bit relocation data
ar: بيانات إعادة توطين 64 بت

en: 8-byte
ar: 8-بايت

en: 8-byte and up to %d-byte extended
ar: 8-بايت وممتد حتى %d-بايت

en: 8-byte, except leaf SP
ar: 8-بايت، عدا leaf SP

en: 8-bytes
ar: 8-بايتات

en: :
      No symbols
ar: :
      لا توجد رموز

en: : architecture variant:
ar: : متغير المعمارية:

en: : duplicate value
ar: : قيمة مكررة

en: : expected to be a directory
ar: : يُتوقع أن يكون دليلاً

en: : expected to be a leaf
ar: : يُتوقع أن يكون ورقة (leaf)

en: : unknown
ar: : غير معروف

en: : unknown extra flag bits also present
ar: : بتات علامات إضافية مجهولة موجودة أيضاً

en: <End of list>
ar: <نهاية القائمة>

en: <None>
ar: <لا شيء>

en: <OS specific>
ar: <خاص بنظام التشغيل>

en: <OS specific>: %d
ar: <خاص بنظام التشغيل>: %d

en: <PROC specific>
ar: <خاص بالمعالج>

en: <application-specific type %#x data:
ar: <بيانات نوع خاص بالتطبيق %#x:

en: <corrupt GNU_HWCAP>
ar: <GNU_HWCAP تالف>

en: <corrupt GNU_PROPERTY_TYPE, size = %#lx>
ar: <GNU_PROPERTY_TYPE تالف، الحجم = %#lx>

en: <corrupt descsz: %#lx>
ar: <descsz تالف: %#lx>

en: <corrupt index>
ar: <فهرس تالف>

en: <corrupt length: %#x>
ar: <طول تالف: %#x>

en: <corrupt offset: %x>
ar: <إزاحة تالفة: %x>

en: <corrupt string table index: %3ld>
ar: <مؤشر جدول سلاسل فاسد: %3ld>

en: <corrupt string tag>
ar: <وسم سلسلة تالف>

en: <corrupt symbol index: %llu>
ar: <فهرس رمز تالف: %llu>

en: <corrupt symbol index: %lu>
ar: <فهرس رمز تالف: %lu>

en: <corrupt symbol index>
ar: <فهرس رمز تالف>

en: <corrupt tag>
ar: <وسم تالف>

en: <corrupt time val: %llx
ar: <قيمة وقت فاسدة: %llx>

en: <corrupt time val: %lx
ar: <قيمة وقت فاسدة: %lx>

en: <corrupt type (%#x) datasz: %#x>
ar: <نوع تالف (%#x) datasz: %#x>

en: <corrupt: %14ld>
ar: <تالف: %14ld>

en: <corrupt: %19ld>
ar: <تالف: %19ld>

en: <corrupt: %9ld>
ar: <تالف: %9ld>

en: <corrupt>
ar: <فاسد>

en: <corrupt>
ar: <تالف>

en: <indirect index offset is too big>
ar: <إزاحة الفهرس غير المباشر كبيرة جداً>

en: <internal error>
ar: <خطأ داخلي>

en: <invalid CU vector offset: %x>
ar: <إزاحة متجه CU غير صالحة: %x>

en: <localentry>: %d
ar: <مدخل_محلي>: %d

en: <missing or corrupt dynamic tag: %s>
ar: <وسم ديناميكي مفقود أو تالف: %s>

en: <no .debug_line_str section>
ar: <لا يوجد مقطع .debug_line_str>

en: <no .debug_str section>
ar: <لا يوجد مقطع .debug_str>

en: <no .debug_str.dwo section>
ar: <لا يوجد مقطع .debug_str.dwo>

en: <no .debug_str_offsets section>
ar: <لا يوجد مقطع .debug_str_offsets>

en: <no .debug_str_offsets.dwo section>
ar: <لا يوجد مقطع .debug_str_offsets.dwo>

en: <no NUL byte at end of .debug_line_str section>
ar: <لا يوجد بايت NUL في نهاية مقطع .debug_line_str>

en: <no NUL byte at end of .debug_str section>
ar: <لا يوجد بايت NUL في نهاية مقطع .debug_str>

en: <no NUL byte at end of alt .debug_str section>
ar: <لا يوجد بايت NUL في نهاية مقطع .debug_str البديل>

en: <no NUL byte at end of section>
ar: <لا يوجد بايت NUL في نهاية المقطع>

en: <no dynamic symbols>
ar: <لا توجد رموز ديناميكية>

en: <no links available>
ar: <لا توجد روابط متاحة>

en: <no sym>
ar: <لا رموز>

en: <no-strings>
ar: <لا سلاسل>

en: <none>
ar: <لا شيء>

en: <not-found>
ar: <غير موجود>

en: <offset is too big>
ar: <الإزاحة كبيرة جداً>

en: <other>: %x
ar: <آخر>: %x

en: <processor specific>: %d
ar: <خاص بالمعالج>: %d

en: <processor-specific type %#x data:
ar: <بيانات نوع خاص بالمعالج %#x:

en: <short enum>
ar: <ترقيم قصير>

en: <stack prot>
ar: <حماية المكدس>

en: <stack size>
ar: <حجم المكدس>

en: <string index too big>
ar: <فهرس السلسلة كبير جداً>

en: <string table index: %3ld>
ar: <مؤشر جدول السلاسل: %3ld>

en: <symbol index %zu exceeds number of dynamic symbols>
ar: <فهرس الرمز %zu يتجاوز عدد الرموز الديناميكية>

en: <time data corrupt>
ar: <بيانات الوقت تالفة>

en: <tool>
ar: <أداة>

en: <unknown MeP copro type>
ar: <نوع معالج MeP مساعد غير معروف>

en: <unknown addend: %llx>
ar: <مضاف غير معروف: %llx>

en: <unknown addend: %lx>
ar: <مضاف غير معروف: %lx>

en: <unknown name type>
ar: <نوع اسم مجهول>

en: <unknown type %#x data:
ar: <بيانات نوع غير معروف %#x:

en: <unknown: %d>
ar: <غير معروف: %d>

en: <unknown: %x>
ar: <مجهول: %x>

en: <unknown:_%d>
ar: <مجهول:_%d>

en: <unknown>
ar: <مجهول>

en: <unknown>
ar: <مجهول>

en: <unknown>: %d
ar: <مجهول>: %d

en: <unknown>: %d/%d
ar: <مجهول>: %d/%d

en: <unknown>: %lx
ar: <غير معروف>: %lx

en: <unknown>: %x
ar: <غير معروف>: %x

en: <unknown>: 0x%x
ar: <غير معروف>: 0x%x

en: <version>
ar: <الإصدار>

en: A codepage was specified switch `%s' and UTF16.
ar: تم تحديد صفحة ترميز مع التبديل `%s' و UTF16.

en: Abnormal length of thin archive member name: %lx
ar: طول غير طبيعي لاسم عضو الأرشيف الرفيع: %lx

en: Absent
ar: غائب

en: Absent/Non standard
ar: غائب/غير قياسي

en: Access
ar: الوصول

en: Added exports to output file
ar: أضيفت المصدرات لملف المخرجات

en: Adding exports to output file
ar: إضافة المصدرات لملف المخرجات

en: Address
ar: العنوان

en: Aggregate definition encountered without a scope
ar: واجه تعريفاً تجميعياً بدون نطاق

en: Aggregate definition needs auxiliary information
ar: التعريف التجميعي يحتاج لمعلومات مساعدة

en: Align: *unknown*
ar: محاذاة: *غير معروف*

en: Align: 1
ar: محاذاة: 1

en: Align: 1024
ar: محاذاة: 1024

en: Align: 128
ar: محاذاة: 128

en: Align: 16
ar: محاذاة: 16

en: Align: 2
ar: محاذاة: 2

en: Align: 2048
ar: محاذاة: 2048

en: Align: 256
ar: محاذاة: 256

en: Align: 32
ar: محاذاة: 32

en: Align: 4
ar: محاذاة: 4

en: Align: 4096
ar: محاذاة: 4096

en: Align: 512
ar: محاذاة: 512

en: Align: 64
ar: محاذاة: 64

en: Align: 8
ar: محاذاة: 8

en: Align: 8192
ar: محاذاة: 8192

en: Alignment of 8-byte objects
ar: محاذاة كائنات 8-بايت

en: Any MSA or not
ar: أي MSA أم لا

en: Any Region
ar: أي منطقة

en: Application
ar: تطبيق

en: Application or Realtime
ar: تطبيق أو وقت حقيقي

en: Archive member uses long names, but no longname table found
ar: عضو الأرشيف يستخدم أسماء طويلة، ولكن لم يُعثر على جدول أسماء طويلة

en: Archive nesting is too deep
ar: تداخل الأرشيف عميق جداً

en: Array definition needs auxiliary information
ar: تعريف المصفوفة يحتاج لمعلومات مساعدة

en: Attempt to allocate a zero'ed array with an excessive number of elements: %#llx
ar: محاولة تخصيص مصفوفة مصفرة بعدد عناصر مفرط: %#llx

en: Attempt to allocate a zero'ed array with an excessive number of elements: %#lx
ar: محاولة تخصيص مصفوفة مصفرة بعدد عناصر مفرط: %#lx

en: Attempt to allocate an array with an excessive number of elements: %#llx
ar: محاولة تخصيص مصفوفة بعدد عناصر مفرط: %#llx

en: Attempt to allocate an array with an excessive number of elements: %#lx
ar: محاولة تخصيص مصفوفة بعدد عناصر مفرط: %#lx

en: Attempt to re-allocate an array with an excessive number of elements: %#llx
ar: محاولة إعادة تخصيص مصفوفة بعدد عناصر مفرط: %#llx

en: Attempt to re-allocate an array with an excessive number of elements: %#lx
ar: محاولة إعادة تخصيص مصفوفة بعدد عناصر مفرط: %#lx

en: Attribute Section:
ar: مقطع السمات:

en: Attribute length of %u is too small
ar: طول السمة %u صغير جداً

en: Attribute type seems corrupted, got %d but only 0 (ULEB128) or 1 (NTBS) are valid types
ar: نوع السمة يبدو تالفاً، تم الحصول على %d ولكن الأنواع الصالحة هي 0 (ULEB128) أو 1 (NTBS) فقط

en: Audit library
ar: مكتبة تدقيق

en: Augmentation data too long: %#llx, expected at most %#tx
ar: بيانات الزيادة طويلة جداً: %#llx، والمتوقع على الأكثر %#tx

en: Augmentation data too long: %#lx, expected at most %#tx
ar: بيانات الزيادة طويلة جداً: %#lx، والمتوقع على الأكثر %#tx

en: Augmentation string length %u must be rounded up to a multiple of 4 in .debug_names.
ar: طول سلسلة الزيادة %u يجب تقريبه لمضاعف 4 في .debug_names.

en: Augmentation string:
ar: سلسلة الزيادة:

en: Auxiliary header:
ar: الرأس المساعد:

en: Auxiliary library
ar: مكتبة مساعدة

en: BAD[0x%lx]
ar: سيئ[0x%lx]

en: BFD header file version %s
ar: إصدار ملف رأس BFD هو %s

en: BSS Size:			%#lx
ar: حجم BSS:			%#lx

en: Bad attribute length (%u > %u)
ar: طول سمة سيئ (%u > %u)

en: Bad sh_info in group section `%s'
ar: sh_info سيء في مقطع المجموعة `%s'

en: Bad sh_link in group section `%s'
ar: sh_link سيء في مقطع المجموعة `%s'

en: Bad sh_link in symbol table section
ar: قيمة sh_link سيئة في مقطع جدول الرموز

en: Bad stab: %s
ar: stab سيئ: %s

en: Bad subsection length (%u < 6)
ar: طول مقطع فرعي سيئ (%u < 6)

en: Bad subsection length (%u > %u)
ar: طول مقطع فرعي سيئ (%u > %u)

en: Bad subsection length: too big (%u > max=%llu)
ar: طول المقطع الفرعي سيئ: كبير جداً (%u > max=%llu)

en: Bad subsection length: too big (%u > max=%lu)
ar: طول المقطع الفرعي سيئ: كبير جداً (%u > max=%lu)

en: Bad subsection length: too small (%u < min=%u)
ar: طول المقطع الفرعي سيئ: صغير جداً (%u < min=%u)

en: Bad symbol index in unwind relocation (%llu > %llu)
ar: فهرس رمز سيء في نقل الفك (%llu > %llu)

en: Bad symbol index in unwind relocation (%lu > %lu)
ar: فهرس رمز سيء في نقل الفك (%lu > %lu)

en: Bad uleb128
ar: uleb128 سيئ

en: Bad value (%d) for SYMINENT entry
ar: قيمة سيئة (%d) لإدخال SYMINENT

en: Badly formed extended line op encountered!
ar: واجه عملية سطر ممتدة سيئة التكوين!

en: Bare-metal C6000
ar: C6000 صرف

en: Block ends prematurely
ar: تنتهي الكتلة قبل الأوان

en: Block start encountered without a scope for it.
ar: واجه بداية كتلة بدون نطاق لها.

en: Bogus end-of-siblings marker detected at offset %lx in %s section
ar: رصد علامة نهاية أشقاء وهمية عند الإزاحة %lx في المقطع %s

en: Buffer overrun encountered whilst decoding LTO symbol table
ar: حدث تجاوز للمخزن المؤقت أثناء فك ترميز جدول رموز LTO

en: Build-ID is too short (%#zx bytes)
ar: معرف البناء (Build-ID) قصير جداً (%#zx بايت)

en: Bytes on Last Page:		%d
ar: البايتات في الصفحة الأخيرة:		%d

en: CORE (Core file)
ar: CORE (ملف core)

en: CRC offset missing/truncated
ar: إزاحة CRC مفقودة أو مقطوعة

en: CTF archive member open failure: %s
ar: فشل فتح عضو أرشيف CTF: %s

en: CTF error: cannot get CTF errors: `%s'
ar: خطأ CTF: لا يمكن الحصول على أخطاء CTF: `%s'

en: CTF member open failure: %s
ar: فشل فتح عضو CTF: %s

en: CTF open failure: %s
ar: فشل فتح CTF: %s

en: CTF open failure: %s
ar: فشل فتح CTF: %s

en: CU @ %#llx has has a negative loclists_base value of %#llx - treating as zero
ar: وحدة CU عند %#llx تملك قيمة loclists_base سالبة %#llx - تعامل كصفر

en: CU @ %#llx has has a negative rnglists_base value of %#llx - treating as zero
ar: وحدة CU عند %#llx تملك قيمة rnglists_base سالبة %#llx - تعامل كصفر

en: CU @ %#llx has has a negative stroffsets_base value of %#llx - treating as zero
ar: وحدة CU عند %#llx تملك قيمة stroffsets_base سالبة %#llx - تعامل كصفر

en: CU @ %#llx has multiple loclists_base values (%#llx and %#llx)
ar: وحدة CU عند %#llx تملك قيم loclists_base متعددة (%#llx و %#llx)

en: CU @ %#llx has multiple str_offsets_base values %#llx and %#llx)
ar: وحدة CU عند %#llx تملك قيم str_offsets_base متعددة (%#llx و %#llx)

en: CU @ %#lx has has a negative loclists_base value of %#lx - treating as zero
ar: وحدة CU عند %#lx تملك قيمة loclists_base سالبة %#lx - تعامل كصفر

en: CU @ %#lx has has a negative rnglists_base value of %#lx - treating as zero
ar: وحدة CU عند %#lx تملك قيمة rnglists_base سالبة %#lx - تعامل كصفر

en: CU @ %#lx has has a negative stroffsets_base value of %#lx - treating as zero
ar: وحدة CU عند %#lx تملك قيمة stroffsets_base سالبة %#lx - تعامل كصفر

en: CU @ %#lx has multiple loclists_base values (%#lx and %#lx)
ar: وحدة CU عند %#lx تملك قيم loclists_base متعددة (%#lx و %#lx)

en: CU @ %#lx has multiple str_offsets_base values %#lx and %#lx)
ar: وحدة CU عند %#lx تملك قيم str_offsets_base متعددة (%#lx و %#lx)

en: CU at offset %#llx contains corrupt or unsupported unit type: %d.
ar: وحدة CU عند الإزاحة %#llx تحوي نوع وحدة فاسد أو غير مدعوم: %d.

en: CU at offset %#llx contains corrupt or unsupported version number: %d.
ar: وحدة CU عند الإزاحة %#llx تحوي رقم إصدار فاسد أو غير مدعوم: %d.

en: CU at offset %#lx contains corrupt or unsupported unit type: %d.
ar: وحدة CU عند الإزاحة %#lx تحوي نوع وحدة فاسد أو غير مدعوم: %d.

en: CU at offset %#lx contains corrupt or unsupported version number: %d.
ar: وحدة CU عند الإزاحة %#lx تحوي رقم إصدار فاسد أو غير مدعوم: %d.

en: CU table:
ar: جدول CU:

en: CU: Empty file name table
ar: CU: جدول أسماء ملفات فارغ

en: CU: No directory table
ar: CU: لا يوجد جدول أدلة

en: Can't create .lib file: %s: %s
ar: تعذر إنشاء ملف .lib: %s: %s

en: Can't fill gap after section
ar: لا يمكن ملء الفجوة بعد المقطع

en: Can't have LIBRARY and NAME
ar: لا يمكن وجود LIBRARY و NAME معاً

en: Can't open .lib file: %s: %s
ar: تعذر فتح ملف .lib: %s: %s

en: Can't open def file: %s
ar: تعذر فتح ملف def: %s

en: Can't open file %s
ar: تعذر فتح الملف %s

en: Cannot convert existing library %s to thin format
ar: تعذر تحويل المكتبة الموجودة %s إلى التنسيق النحيف

en: Cannot convert existing thin library %s to normal format
ar: تعذر تحويل المكتبة النحيفة الموجودة %s إلى التنسيق العادي

en: Cannot create libdeps record.
ar: تعذر إنشاء سجل libdeps.

en: Cannot fetch indexed address: the .debug_addr section is missing
ar: تعذر جلب العنوان المفهرس: مقطع .debug_addr مفقود

en: Cannot interpret virtual addresses without program headers.
ar: لا يمكن تفسير العناوين الافتراضية بدون ترويسات برنامج.

en: Cannot make libdeps object readable.
ar: تعذر جعل كائن libdeps قابلاً للقراءة.

en: Cannot make libdeps object writable.
ar: تعذر جعل كائن libdeps قابلاً للكتابة.

en: Cannot parse subsection at offset %llx
ar: تعذر تحليل المقطع الفرعي عند الإزاحة %llx

en: Cannot parse subsection at offset %lx
ar: تعذر تحليل المقطع الفرعي عند الإزاحة %lx

en: Cannot produce mcore-elf dll from archive file: %s
ar: تعذر إنتاج mcore-elf dll من ملف الأرشيف: %s

en: Cannot reset libdeps record type.
ar: تعذر إعادة تعيين نوع سجل libdeps.

en: Cannot set libdeps object format.
ar: تعذر تعيين تنسيق كائن libdeps.

en: Cannot set libdeps record type to binary.
ar: تعذر تعيين نوع سجل libdeps إلى ثنائي.

en: Cannot write libdeps record.
ar: تعذر كتابة سجل libdeps.

en: CheckSum:			%#lx
ar: مجموع التحقق:			%#lx

en: Checksum failure
ar: فشل المجموع التدقيقي

en: Checksum:			%#x
ar: مجموع التحقق:			%#x

en: Code addressing position-dependent
ar: عنونة الشيفرة معتمدة على الموقع

en: Code addressing position-independent
ar: عنونة الشيفرة مستقلة عن الموقع

en: Compilation unit count must be >= 1 in .debug_names
ar: عدد وحدات التجميع يجب أن يكون >= 1 في .debug_names

en: Compressed section is too small even for a compression header
ar: المقطع المضغوط صغير جداً حتى بالنسبة لترويسة ضغط

en: Configuration file
ar: ملف تهيئة

en: Contents of %s section:
ar: محتويات المقطع %s:

en: Contents of CTF section %s:
ar: محتويات مقطع CTF %s:

en: Contents of binary %s at offset
ar: محتويات الملف الثنائي %s عند الإزاحة

en: Contents of section %s:
ar: محتويات المقطع %s:

en: Contents of the %s section (loaded from %s):
ar: محتويات المقطع %s (محمل من %s):

en: Contents of the %s section:
ar: محتويات المقطع %s:

en: Contents of the SFrame section %s:
ar: محتويات مقطع SFrame %s:

en: Convert a COFF object file into a SYSROFF object file
ar: تحويل ملف كائن COFF إلى ملف كائن SYSROFF

en: Copyright (C) 2026 Free Software Foundation, Inc.
ar: حقوق الطبع والنشر (C) لعام 2026 لمؤسسة البرمجيات الحرة (Free Software Foundation, Inc.)

en: Core header:
ar: رأس Core:

en: Corrupt %s section: address size (%x) is wrong
ar: مقطع %s فاسد: حجم العنوان (%x) خاطئ

en: Corrupt %s section: expecting header size of 8 or 16, but found %zd instead
ar: مقطع %s فاسد: توقع حجم ترويسة 8 أو 16، ولكن وُجد %zd بدلاً منه

en: Corrupt %s section: expecting version number 5 in header but found %d instead
ar: مقطع %s فاسد: توقع رقم إصدار 5 في الترويسة ولكن وُجد %d بدلاً منه

en: Corrupt %s section: unit_length field of %#llx is invalid
ar: مقطع %s فاسد: حقل unit_length لـ %#llx غير صالح

en: Corrupt %s section: unit_length field of %#lx is invalid
ar: مقطع %s فاسد: حقل unit_length لـ %#lx غير صالح

en: Corrupt ARM compact model table entry: %x
ar: إدخال جدول نموذج ARM مضغوط فاسد: %x

en: Corrupt CU vector offset of 0x%x found for symbol table slot %d
ar: وُجدت إزاحة متجه CU تالفة 0x%x لفتحة جدول الرموز %d

en: Corrupt DT_STRTAB dynamic entry
ar: إدخال DT_STRTAB ديناميكي فاسد

en: Corrupt DT_SYMTAB dynamic entry
ar: إدخال DT_SYMTAB ديناميكي فاسد

en: Corrupt MIPS ABI Flags section.
ar: مقطع أعلام MIPS ABI تالف.

en: Corrupt address base (%#llx) found in debug section %u
ar: أساس عنوان فاسد (%#llx) وُجد في مقطع التنقيح %u

en: Corrupt address base (%#lx) found in debug section %u
ar: أساس عنوان فاسد (%#lx) وُجد في مقطع التنقيح %u

en: Corrupt attribute
ar: خاصية فاسدة

en: Corrupt attribute block length: %#llx
ar: طول كتلة الخاصية فاسد: %#llx

en: Corrupt attribute block length: %#lx
ar: طول كتلة الخاصية فاسد: %#lx

en: Corrupt attribute section name
ar: اسم مقطع سمة تالف

en: Corrupt debuglink section: %s
ar: مقطع debuglink تالف: %s

en: Corrupt directories list
ar: قائمة أدلة فاسدة

en: Corrupt file name list
ar: قائمة أسماء ملفات فاسدة

en: Corrupt file name table entry
ar: مدخلة جدول أسماء ملفات فاسدة

en: Corrupt header in group section `%s'
ar: ترويسة فاسدة في مقطع المجموعة `%s'

en: Corrupt header in the %s section.
ar: رأس تالف في المقطع %s.

en: Corrupt name offset of 0x%x found for name of main
ar: وُجدت إزاحة اسم تالفة 0x%x لاسم الدالة الرئيسية

en: Corrupt name offset of 0x%x found for symbol table slot %d
ar: وُجدت إزاحة اسم تالفة 0x%x لفتحة جدول الرموز %d

en: Corrupt note: alignment %ld, expecting 4 or 8
ar: ملاحظة تالفة: المحاذاة %ld، المتوقع 4 أو 8

en: Corrupt note: alignment %lld, expecting 4 or 8
ar: ملاحظة تالفة: المحاذاة %lld، المتوقع 4 أو 8

en: Corrupt note: only %zd byte remains, not enough for a full note
     | Corrupt note: only %zd bytes remain, not enough for a full note
ar[0]: ملاحظة تالفة: تبقى بايت واحد فقط، لا يكفي لملاحظة كاملة
ar[1]: ملاحظة تالفة: تبقى بايتان فقط، لا يكفي لملاحظة كاملة
ar[2]: ملاحظة تالفة: تبقى %zd بايتات فقط، لا يكفي لملاحظة كاملة
ar[3]: ملاحظة تالفة: تبقى %zd بايت فقط، لا يكفي لملاحظة كاملة
ar[4]: ملاحظة تالفة: تبقى %zd بايت فقط، لا يكفي لملاحظة كاملة
ar[5]: ملاحظة تالفة: تبقى %zd بايت فقط، لا يكفي لملاحظة كاملة

en: Corrupt offset (%#llx) in range entry %u
ar: إزاحة فاسدة (%#llx) في مدخلة نطاق %u

en: Corrupt offset (%#lx) in range entry %u
ar: إزاحة فاسدة (%#lx) في مدخلة نطاق %u

en: Corrupt pointer size (%d) in debug entry at offset %#llx
ar: حجم مؤشر فاسد (%d) في مدخلة تنقيح عند الإزاحة %#llx

en: Corrupt pointer size (%d) in debug entry at offset %#lx
ar: حجم مؤشر فاسد (%d) في مدخلة تنقيح عند الإزاحة %#lx

en: Corrupt shortcut table in the %s section.
ar: جدول اختصارات تالف في المقطع %s.

en: Corrupt stack pointer adjustment detected
ar: اكتشف تعديل فاسد لمؤشر المكدس

en: Corrupt unit length (got %#llx expected at most %#tx) in section %s
ar: طول وحدة فاسد (وُجد %#llx والمتوقع على الأكثر %#tx) في المقطع %s

en: Corrupt unit length (got %#lx expected at most %#tx) in section %s
ar: طول وحدة فاسد (وُجد %#lx والمتوقع على الأكثر %#tx) في المقطع %s

en: Could not locate '%s'.  System error message: %s
ar: تعذر العثور على '%s'. رسالة خطأ النظام: %s

en: Could not locate .ARM.extab section containing %#llx.
ar: تعذر تحديد موقع المقطع .ARM.extab الذي يحتوي على %#llx.

en: Could not locate .ARM.extab section containing %#lx.
ar: تعذر تحديد موقع المقطع .ARM.extab الذي يحتوي على %#lx.

en: Couldn't get demangled builtin type
ar: لا يمكن الحصول على النوع المدمج مفكوك التشويه

en: Created lib file
ar: أُنشئ ملف lib

en: Creating library file: %s
ar: إنشاء ملف المكتبة: %s

en: Creating stub file: %s
ar: إنشاء ملف stub: %s

en: Current open archive is %s
ar: الأرشيف المفتوح حالياً هو %s

en: D (mbind),
ar: D (mbind)،

en: DERIVED TYPE
ar: نوع مشتق

en: DIE at offset %#lx refers to abbreviation number %lu which does not exist
ar: DIE عند الإزاحة %#lx يشير إلى رقم الاختصار %lu الذي لا وجود له

en: DIE has locviews without loclist
ar: DIE يملك locviews بدون loclist

en: DLLTOOL name    : %s
ar: اسم DLLTOOL    : %s

en: DLLTOOL options : %s
ar: خيارات DLLTOOL : %s

en: DRIVER name     : %s
ar: اسم DRIVER     : %s

en: DRIVER options  : %s
ar: خيارات DRIVER  : %s

en: DSBT addressing not used
ar: عنونة DSBT غير مستخدمة

en: DSBT addressing used
ar: عنونة DSBT مستخدمة

en: DWO is not yet supported.
ar: DWO غير مدعوم بعد.

en: DW_FORM_GNU_strp_alt offset (%#llx) too big or no string sections available
ar: إزاحة DW_FORM_GNU_strp_alt (%#llx) كبيرة جداً أو لا توجد مقاطع سلاسل نصية متاحة

en: DW_FORM_GNU_strp_alt offset (%#lx) too big or no string sections available
ar: إزاحة DW_FORM_GNU_strp_alt (%#lx) كبيرة جداً أو لا توجد مقاطع سلاسل نصية متاحة

en: DW_FORM_line_strp offset too big: %#llx
ar: إزاحة DW_FORM_line_strp كبيرة جداً: %#llx

en: DW_FORM_line_strp offset too big: %#lx
ar: إزاحة DW_FORM_line_strp كبيرة جداً: %#lx

en: DW_FORM_strp offset too big: %#llx
ar: إزاحة DW_FORM_strp كبيرة جداً: %#llx

en: DW_FORM_strp offset too big: %#lx
ar: إزاحة DW_FORM_strp كبيرة جداً: %#lx

en: DW_LNE_define_file: Bad opcode length
ar: DW_LNE_define_file: طول شفرة عملية سيئ

en: DW_MACRO_start_file used, but no .debug_line offset provided.
ar: استخدم DW_MACRO_start_file، ولكن لم يُوفر إزاحة .debug_line.

en: DW_OP_GNU_push_tls_address or DW_OP_HP_unknown
ar: DW_OP_GNU_push_tls_address أو DW_OP_HP_unknown

en: DYN (Position-Independent Executable file)
ar: DYN (ملف تنفيذي مستقل عن الموقع)

en: DYN (Shared object file)
ar: DYN (ملف كائن مشترك)

en: Data Size:			%#lx
ar: حجم البيانات:			%#lx

en: Data Start:			%#lx
ar: بداية البيانات:			%#lx

en: Data addressing position-dependent
ar: عنونة البيانات معتمدة على الموقع

en: Data addressing position-independent, GOT far from DP
ar: عنونة البيانات مستقلة عن الموقع، GOT بعيد عن DP

en: Data addressing position-independent, GOT near DP
ar: عنونة البيانات مستقلة عن الموقع، GOT قريب من DP

en: Data remains in the LTO symbol extension table
ar: تَبقّت بيانات في جدول امتداد رموز LTO

en: Data size
ar: حجم البيانات

en: Debug info is corrupted, %s header at %#llx has length %#llx
ar: بيانات التنقيح فاسدة، ترويسة %s عند %#llx تملك طولاً %#llx

en: Debug info is corrupted, %s header at %#lx has length %#llx
ar: بيانات التنقيح فاسدة، ترويسة %s عند %#lx تملك طولاً %#llx

en: Debug info is corrupted, %s header at %#lx has length %#lx
ar: بيانات التنقيح فاسدة، ترويسة %s عند %#lx تملك طولاً %#lx

en: Debug info is corrupted, %s header at %#tx has length %#llx
ar: بيانات التنقيح فاسدة، ترويسة %s عند %#tx تملك طولاً %#llx

en: Debug info is corrupted, %s header at %#tx has length %#lx
ar: بيانات التنقيح فاسدة، ترويسة %s عند %#tx تملك طولاً %#lx

en: Debug info is corrupted, abbrev offset (%#llx) is larger than abbrev section size (%#llx)
ar: بيانات التنقيح فاسدة، إزاحة الاختصار (%#llx) أكبر من حجم مقطع الاختصار (%#llx)

en: Debug info is corrupted, abbrev offset (%#lx) is larger than abbrev section size (%#lx)
ar: بيانات التنقيح فاسدة، إزاحة الاختصار (%#lx) أكبر من حجم مقطع الاختصار (%#lx)

en: Debug info is corrupted, abbrev size (%#llx) is larger than abbrev section size (%#llx)
ar: بيانات التنقيح فاسدة، حجم الاختصار (%#llx) أكبر من حجم مقطع الاختصار (%#llx)

en: Debug info is corrupted, abbrev size (%#lx) is larger than abbrev section size (%#lx)
ar: بيانات التنقيح فاسدة، حجم الاختصار (%#lx) أكبر من حجم مقطع الاختصار (%#lx)

en: Deleting temporary base file %s
ar: حذف الملف الأساسي المؤقت %s

en: Deleting temporary def file %s
ar: حذف ملف def المؤقت %s

en: Deleting temporary exp file %s
ar: حذف ملف exp المؤقت %s

en: Demangled name is not a function
ar: الاسم بعد فك التشويه ليس دالة

en: Dependency audit library
ar: مكتبة تدقيق التبعيات

en: Directory Table
ar: جدول الدليل

en: Displaying notes found at file offset 0x%08llx with length 0x%08llx:
ar: عرض الملاحظات الموجودة عند إزاحة الملف 0x%08llx وبطول 0x%08llx:

en: Displaying notes found at file offset 0x%08lx with length 0x%08lx:
ar: عرض الملاحظات الموجودة عند إزاحة الملف 0x%08lx وبطول 0x%08lx:

en: Displaying notes found in: %s
ar: عرض الملاحظات الموجودة في: %s

en: Displaying the debug contents of section %s is not yet supported.
ar: عرض محتويات تنقيح المقطع %s غير مدعوم حالياً.

en: DllCharacteristics:		%#x
ar: خصائص Dll:		%#x

en: Don't know about relocations on this machine architecture
ar: لا علم بعمليات إعادة التوطين على معمارية هذه الآلة

en: Done reading %s
ar: انتهت قراءة %s

en: Duplicate abbreviation tag %llu in unit %#tx in the debug_names section
ar: وسم اختصار مكرر %llu في الوحدة %#tx في مقطع debug_names

en: Duplicate abbreviation tag %lu in unit %#tx in the debug_names section
ar: وسم اختصار مكرر %lu في الوحدة %#tx في مقطع debug_names

en: Duplicate symbol entered into keyword list.
ar: رُمز مكرر أُدخل في قائمة الكلمات المفتاحية.

en: Dynamic relocs:
ar: إعادة التوطين الديناميكية:

en: Dynamic symbols:
ar: الرموز الديناميكية:

en: ELF Header in linked file '%s':
ar: ترويسة ELF في الملف المربوط '%s':

en: ELF Header:
ar: ترويسة ELF:

en: EXEC (Executable file)
ar: EXEC (ملف تنفيذي)

en: Empty abbreviation list encountered for CU offset %llx
ar: وُجدت قائمة اختصارات فارغة لإزاحة CU %llx

en: Empty abbreviation list encountered for CU offset %lx
ar: وُجدت قائمة اختصارات فارغة لإزاحة CU %lx

en: Encoded size of %d is too large to read
ar: الحجم المرمز لـ %d كبير جداً للقراءة

en: Encoded size of 0 is too small to read
ar: الحجم المرمز لـ 0 صغير جداً للقراءة

en: Encoded value extends past end of section
ar: القيمة المرمزة تمتد لما بعد نهاية المقطع

en: End
ar: النهاية

en: End of Sequence
ar: نهاية التسلسل

en: Entry Point:			%#lx
ar: نقطة الدخول:			%#lx

en: Entry point 0x%llx
ar: نقطة الإدخال 0x%llx

en: Entry point 0x%lx
ar: نقطة الإدخال 0x%lx

en: Entry pool offset (%#llx) exceeds unit size %#tx for unit %#tx in the debug_names
ar: إزاحة تجمع المدخلات (%#llx) تتجاوز حجم الوحدة %#tx للوحدة %#tx في debug_names

en: Entry pool offset (%#lx) exceeds unit size %#tx for unit %#tx in the debug_names
ar: إزاحة تجمع المدخلات (%#lx) تتجاوز حجم الوحدة %#tx للوحدة %#tx في debug_names

en: Enum Member offset %x
ar: إزاحة عضو التعداد %x

en: Enum definition needs auxiliary information
ar: تعريف التعداد يحتاج لمعلومات مساعدة

en: Enum element encountered without an enum definition
ar: واجه عنصر تعداد بدون تعريف تعداد

en: Error, duplicate EXPORT with ordinals: %s
ar: خطأ، EXPORT مكرر مع أعداد ترتيبية: %s

en: Exception table:
ar: جدول الاستثناءات:

en: Excluding symbol: %s
ar: استبعاد الرمز: %s

en: Expected to find a version number of 4 or 5 in section %s but found %d instead
ar: توقع إيجاد رقم إصدار 4 أو 5 في المقطع %s ولكن وُجد %d بدلاً منه

en: FORMAT is one of rc, res, or coff, and is deduced from the file name
    extension if not specified.  A single file name is an input file.
    No input-file is stdin, default rc.  No output-file is stdout, default rc.
ar: التنسيق هو واحد من rc أو res أو coff، ويُستنتج من امتداد اسم
    الملف إذا لم يُحدد. اسم الملف الواحد هو ملف إدخال.
    عدم وجود ملف إدخال يعني stdin، المبدئي هو rc. عدم وجود ملف إخراج يعني stdout، المبدئي هو rc.

en: Failed to determine last chain length
ar: فشل تحديد طول السلسلة الأخيرة

en: Failed to print demangled template
ar: فشل طباعة القالب مفكوك التشويه

en: Failed to read CIE information
ar: فشل قراءة معلومات CIE

en: Failed to read address field for entry %#llx in the .eh_frame_hdr's search table
ar: فشل قراءة حقل العنوان للمدخلة %#llx في جدول بحث .eh_frame_hdr

en: Failed to read address field for entry %#lx in the .eh_frame_hdr's search table
ar: فشل قراءة حقل العنوان للمدخلة %#lx في جدول بحث .eh_frame_hdr

en: Failed to read in number of buckets
ar: فشل قراءة عدد السلال

en: Failed to read in number of chains
ar: فشل قراءة عدد السلاسل

en: Failed to read location field for entry %#llx in the .eh_frame_hdr's search table
ar: فشل قراءة حقل الموقع للمدخلة %#llx في جدول بحث .eh_frame_hdr

en: Failed to read location field for entry %#lx in the .eh_frame_hdr's search table
ar: فشل قراءة حقل الموقع للمدخلة %#lx في جدول بحث .eh_frame_hdr

en: Failed to write CS struct
ar: فشل كتابة هيكل CS

en: Failed to write TR block
ar: فشل كتابة كتلة TR

en: Failed to write checksum
ar: فشل كتابة المجموع التدقيقي

en: File %s does not contain any dwarf debug information
ar: الملف %s لا يحتوي على أي معلومات تنقيح dwarf

en: File %s is not an archive so its index cannot be displayed.
ar: الملف %s ليس أرشيفاً لذا لا يمكن عرض فهرسه.

en: File Alignment:			%#lx
ar: محاذاة الملف:			%#lx

en: File Attributes
ar: سمات الملف

en: File Name Table
ar: جدول أسماء الملفات

en: File address of new exe header:	%#lx
ar: عنوان الملف لرأس exe الجديد:	%#lx

en: File address of reloc table:	%d
ar: عنوان ملف جدول إعادة التوطين:	%d

en: File contains multiple dynamic string tables
ar: الملف يحتوي على جداول سلاسل ديناميكية متعددة

en: File contains multiple dynamic symbol tables
ar: الملف يحتوي على جداول رموز ديناميكية متعددة

en: File header:
ar: رأس الملف:

en: File name                            Line number    Starting address    View    Stmt
ar: اسم الملف                            رقم الخط    عنوان البداية    عرض    Stmt

en: File name                        Line number    Starting address    View    Stmt
ar: اسم الملف                        رقم الخط    عنوان البداية    عرض    Stmt

en: Filter library
ar: مكتبة تصفية

en: Flags:
ar: علامات:

en: Flags:				0x%04x		-
ar: الأعلام:				0x%04x		-

en: For AVR ELF files:
      mem-usage       Display memory usage
      avr-prop        Display contents of .avr.prop section
      avr-deviceinfo  Display contents of .note.gnu.avr.deviceinfo section
ar: لملفات AVR ELF:
      mem-usage       اعرض استخدام الذاكرة
      avr-prop        اعرض محتويات مقطع .avr.prop
      avr-deviceinfo  اعرض محتويات مقطع .note.gnu.avr.deviceinfo

en: For Mach-O files:
      header           Display the file header
      section          Display the segments and sections commands
      map              Display the section map
      load             Display the load commands
      dysymtab         Display the dynamic symbol table
      codesign         Display code signature
      seg_split_info   Display segment split info
      compact_unwind   Display compact unwinding info
      function_starts  Display start address of functions
      data_in_code     Display data in code entries
      twolevel_hints   Display the two-level namespace lookup hints table
      dyld_info        Display dyld information
ar: لملفات Mach-O:
      header           اعرض رأس الملف
      section          اعرض أوامر القطع والمقاطع
      map              اعرض خريطة المقاطع
      load             اعرض أوامر التحميل
      dysymtab         اعرض جدول الرموز الديناميكي
      codesign         اعرض توقيع الكود
      seg_split_info   اعرض معلومات تقسيم القطع
      compact_unwind   اعرض معلومات فك المكدس المدمجة
      function_starts  اعرض عنوان بداية الدوال
      data_in_code     اعرض مداخل البيانات في الكود
      twolevel_hints   اعرض جدول تلميحات البحث في مساحة الأسماء ثنائية المستوى
      dyld_info        اعرض معلومات dyld

en: For PE files:
      header      Display the file header
      sections    Display the section headers
ar: لملفات PE:
      header      اعرض رأس الملف
      sections    اعرض رؤوس المقاطع

en: For XCOFF files:
      header      Display the file header
      aout        Display the auxiliary header
      sections    Display the section headers
      syms        Display the symbols table
      relocs      Display the relocation entries
      lineno      Display the line number entries
      loader      Display loader section
      except      Display exception table
      typchk      Display type-check section
      traceback   Display traceback tags
      toc         Display toc symbols
      ldinfo      Display loader info in core files
ar: لملفات XCOFF:
      header      اعرض رأس الملف
      aout        اعرض الرأس المساعد
      sections    اعرض رؤوس المقاطع
      syms        اعرض جدول الرموز
      relocs      اعرض مداخل إعادة التوطين
      lineno      اعرض مداخل أرقام الأسطر
      loader      اعرض مقطع المحمل
      except      اعرض جدول الاستثناءات
      typchk      اعرض مقطع فحص النوع
      traceback   اعرض وسوم تتبع الأثر
      toc         اعرض رموز toc
      ldinfo      اعرض معلومات المحمل في ملفات core

en: Foreign TU table:
ar: جدول TU أجنبي:

en: Found long name index (%ld) beyond end of long name table
ar: وُجد فهرس اسم طويل (%ld) يتجاوز نهاية جدول الأسماء الطويلة

en: Function arguments encountered without a function definition
ar: واجه معطيات دالة بدون تعريف دالة

en: Function start encountered without a top level scope.
ar: واجه بداية دالة بدون نطاق مستوى أعلى.

en: Further error messages about already contained group sections suppressed
ar: كُبتت المزيد من رسائل الخطأ حول مقاطع المجموعات المحتواة بالفعل

en: Further error messages about overlarge group section indices suppressed
ar: كُبتت المزيد من رسائل الخطأ حول فهارس مقاطع المجموعات الكبيرة جداً

en: Further warnings about bogus end-of-sibling markers suppressed
ar: كبت التحذيرات الإضافية حول علامات نهاية الأشقاء الوهمية

en: GOT A %x
ar: حصل على %x

en: Gap in build notes detected from %#llx to %#llx
ar: اكتشاف فجوة في ملاحظات البناء من %#llx إلى %#llx

en: Gap in build notes detected from %#lx to %#lx
ar: اكتشاف فجوة في ملاحظات البناء من %#lx إلى %#lx

en: Generated exports file
ar: وُلد ملف المصدرات

en: Generating export file: %s
ar: توليد ملف التصدير: %s

en: Global Offset Table data
ar: بيانات جدول الإزاحة العام (GOT)

en: Hard float (32-bit CPU, 64-bit FPU)
ar: فاصلة عائمة صلبة (32-بت CPU، 64-بت FPU)

en: Hard float (32-bit CPU, Any FPU)
ar: فاصلة عائمة صلبة (32-بت CPU، أي FPU)

en: Hard float (MIPS32r2 64-bit FPU 12 callee-saved)
ar: فاصلة عائمة صلبة (MIPS32r2 64-bit FPU 12 المستدعِي-محفوظة)

en: Hard float (double precision)
ar: فاصلة عائمة صلبة (دقة مزدوجة)

en: Hard float (single precision)
ar: فاصلة عائمة صلبة (دقة أحادية)

en: Hard float compat (32-bit CPU, 64-bit FPU)
ar: توافق فاصلة عائمة صلبة (32-بت CPU، 64-بت FPU)

en: Hard or soft float
ar: فاصلة عائمة صلبة أو برمجية

en: Hole and overlap detection requires adjacent view lists and loclists.
ar: يتطلب رصد الثغرات والتداخل قوائم عرض وقوائم مواقع متجاورة.

en: ICE: do_define called without a block
ar: ICE: استدعي do_define بدون كتلة

en: ICE: getINT: Out of buffer space
ar: ICE: getINT: نفاد مساحة المخزن المؤقت

en: ID directory entry
ar: معرف مدخل الدليل

en: ID resource
ar: معرف المورد

en: ID subdirectory
ar: معرف الدليل الفرعي

en: Idx %-*s Size      %-*s%-*sFile off  Algn
ar: مؤشر %-*s الحجم      %-*s%-*sإزاحة الملف  محاذاة

en: Image Base:			%#lx
ar: قاعدة الصورة:			%#lx

en: Image Version:			%lx		- %u.%02u
ar: إصدار الصورة:			%lx		- %u.%02u

en: Implementation specific AT_language_name value: %lx
ar: قيمة AT_language_name خاصة بالتنفيذ: %lx

en: Import files:
ar: ملفات الاستيراد:

en: Import library `%s' specifies two or more dlls
ar: مكتبة الاستيراد `%s' تحدد ملفي dll أو أكثر

en: In archive %s:
ar: في الأرشيف %s:

en: In linked file '%s':
ar: في الملف المربوط '%s':

en: In nested archive %s:
ar: في الأرشيف المتداخل %s:

en: Index of archive %s: (%llu entries, %#llx bytes in the symbol table)
ar: فهرس الأرشيف %s: (%llu مدخلات، %#llx بايت في جدول الرموز)

en: Index of archive %s: (%lu entries, %#lx bytes in the symbol table)
ar: فهرس الأرشيف %s: (%lu مدخلات، %#lx بايت في جدول الرموز)

en: Index section %s has an sh_size of %#llx - expected %#llx
ar: مقطع الفهرس %s له sh_size بقيمة %#llx - المتوقع %#llx

en: Index section %s has an sh_size of %#lx - expected %#lx
ar: مقطع الفهرس %s له sh_size بقيمة %#lx - المتوقع %#lx

en: Index: Entry            Address           Symbolic Address
ar: مؤشر: مدخل            عنوان           عنوان رمزي

en: Index: Entry    Address   Symbolic Address
ar: مؤشر: مدخل    عنوان   عنوان رمزي

en: Initial
ar: أولي

en: Initial (relative) CS value:	%d
ar: قيمة CS الأولية (النسبية):	%d

en: Initial (relative) SS value:	%d
ar: قيمة SS الأولية (النسبية):	%d

en: Initial IP value:		%d
ar: قيمة IP الأولية:		%d

en: Initial SP value:		%d
ar: قيمة SP الأولية:		%d

en: Input file '%s' is not readable
ar: ملف المدخلات '%s' غير قابل للقراءة

en: Input file '%s' is not readable.
ar: ملف الإدخال '%s' غير قابل للقراءة.

en: Input file `%s' ignores binary architecture parameter.
ar: ملف المدخلات `%s' يتجاهل معامل بنية الثنائيات.

en: Interface Version: %s
ar: نسخة الواجهة: %s

en: Interface Version: <corrupt: %llx>
ar: نسخة الواجهة: <فاسدة: %llx>

en: Interface Version: <corrupt: %lx>
ar: نسخة الواجهة: <فاسدة: %lx>

en: Internal error: DW_FORM_ref_addr is not supported in DWARF version 1.
ar: خطأ داخلي: DW_FORM_ref_addr غير مدعوم في إصدار DWARF 1.

en: Internal error: Unknown machine type: %d
ar: خطأ داخلي: نوع آلة مجهول: %d

en: Internal error: not enough buffer room for section flag info
ar: خطأ داخلي: لا توجد مساحة تخزين مؤقت كافية لمعلومات علامة المقطع

en: Invalid ABIVERSION: %s
ar: إصدار ABIVERSION غير صالح: %s

en: Invalid PT_LOAD entry
ar: إدخال PT_LOAD غير صالح

en: Invalid Thin archive member name
ar: اسم عضو أرشيف رفيع غير صالح

en: Invalid address size in %s section!
ar: حجم عنوان غير صالح في المقطع %s!

en: Invalid column number in saved frame state
ar: رقم عمود غير صالح في حالة الإطار المحفوظة

en: Invalid entry offset value: %llx
ar: قيمة إزاحة مدخل غير صالحة: %llx

en: Invalid entry offset value: %lx
ar: قيمة إزاحة مدخل غير صالحة: %lx

en: Invalid extension opcode form %s
ar: شكل كود عملية امتداد غير صالح %s

en: Invalid location list entry type %d
ar: نوع مدخلة قائمة موقع غير صالح %d

en: Invalid max register
ar: أقصى سجل غير صالح

en: Invalid maximum operations per insn.
ar: عدد عمليات أقصى غير صالح لكل تعليم.

en: Invalid number of CUs (0x%x) for symbol table slot %d
ar: عدد غير صالح من وحدات CU (0x%x) لفتحة جدول الرموز %d

en: Invalid number of dynamic entries: %llu
ar: عدد غير صالح من الإدخالات الديناميكية: %llu

en: Invalid number of dynamic entries: %lu
ar: عدد غير صالح من الإدخالات الديناميكية: %lu

en: Invalid offset %llx in table entry %td
ar: إزاحة غير صالحة %llx في إدخال الجدول %td

en: Invalid offset %lx in table entry %td
ar: إزاحة غير صالحة %lx في إدخال الجدول %td

en: Invalid option '-%c'
ar: خيار غير صالح '-%c'

en: Invalid pointer size (%d) in CIE data
ar: حجم مؤشر غير صالح (%d) في بيانات CIE

en: Invalid pointer size (%d) in compunit header, using %d instead
ar: حجم مؤشر غير صالح (%d) في ترويسة وحدة التجميع، يستخدم %d بدلاً منه

en: Invalid pointer size (%d) in debug info for entry %d
ar: حجم مؤشر غير صالح (%d) في معلومات التنقيح للمدخلة %d

en: Invalid radix: %s
ar: أساس غير صالح: %s

en: Invalid range list entry type %d
ar: نوع مدخلة قائمة نطاق غير صالح %d

en: Invalid section %u in table entry %td
ar: مقطع غير صالح %u في إدخال الجدول %td

en: Invalid section number (%d) encountered
ar: واجه رقم مقطع غير صالح (%d)

en: Invalid section target index: %d
ar: فهرس هدف مقطع غير صالح: %d

en: Invalid section target index: %u
ar: فهرس هدف مقطع غير صالح: %u

en: Invalid segment size (%d) in CIE data
ar: حجم قطعة غير صالح (%d) في بيانات CIE

en: Invalid size (%u) for MIPS option
ar: حجم غير صالح (%u) لخيار MIPS

en: Invalid symbol index %u encountered
ar: واجه فهرس رمز غير صالح %u

en: Invalid vd_next field of %lx
ar: حقل vd_next غير صالح بقيمة %lx

en: Invalid vda_next field of %lx
ar: حقل vda_next غير صالح بقيمة %lx

en: Invalid vn_next field of %lx
ar: حقل vn_next غير صالح بقيمة %lx

en: Invalid vna_next field of %lx
ar: حقل vna_next غير صالح بقيمة %lx

en: It is suspicious to have a .eh_frame_hdr section an empty table but a non empty count field
ar: من المريب وجود مقطع .eh_frame_hdr بجدول فارغ ولكن حقل عدد غير فارغ

en: It is suspicious to have a .eh_frame_hdr section with an empty search table
ar: من المريب وجود مقطع .eh_frame_hdr بجدول بحث فارغ

en: Iteration failed: %s, %s
ar: فشل التكرار: %s، %s

en: Iteration failed: %s, %s
ar: فشل التكرار: %s، %s

en: Keeping temporary base file %s
ar: الحفاظ على الملف الأساسي المؤقت %s

en: Keeping temporary def file %s
ar: الحفاظ على ملف def المؤقت %s

en: Keeping temporary exp file %s
ar: الحفاظ على ملف exp المؤقت %s

en: Key to Flags:
      W (write), A (alloc), X (execute), M (merge), S (strings), I (info),
      L (link order), O (extra OS processing required), G (group), T (TLS),
      C (compressed), x (unknown), o (OS specific), E (exclude),
ar: مفتاح العلامات:
      W (كتابة)، A (تخصيص)، X (تنفيذ)، M (دمج)، S (سلاسل)، I (معلومات)،
      L (ترتيب الروابط)، O (معالجة نظام تشغيل إضافية مطلوبة)، G (مجموعة)، T (TLS)،
      C (مضغوط)، x (مجهول)، o (خاص بنظام التشغيل)، E (استثناء)،

en: LIBRARY: %s base: %x
ar: المكتبة: %s القاعدة: %x

en: LOAD segments must be sorted in order of increasing VirtAddr
ar: يجب فرز مقاطع LOAD بترتيب زيادة العنوان الافتراضي VirtAddr

en: LTO Symbol extension table '%s' is empty!
ar: جدول امتداد رموز LTO '%s' فارغ!

en: LTO Symbol table '%s'
ar: جدول رموز LTO '%s'

en: LTO Symbol table '%s' and extension table '%s' contain:
ar: جدول رموز LTO '%s' وجدول الامتداد '%s' يحتويان على:

en: LTO Symbol table '%s' contains:
ar: جدول رموز LTO '%s' يحتوي على:

en: LTO ext symbol data
ar: بيانات رموز امتداد LTO

en: LTO symbols
ar: رموز LTO

en: Label definition encountered without a file scope
ar: واجه تعريف لصيقة بدون نطاق ملف

en: Language of main:
ar: لغة الدالة الرئيسية:

en: Large
ar: كبير

en: Last stabs entries before error:
ar: آخر مداخل stabs قبل الخطأ:

en: Length (%zu) of DW_LNE_set_address op is too long
ar: طول (%zu) عملية DW_LNE_set_address طويل جداً

en: Library rpath: [%s]
ar: مسار المكتبة rpath: [%s]

en: Library runpath: [%s]
ar: مسار تشغيل المكتبة runpath: [%s]

en: Library soname: [%s]
ar: الاسم المكتبي soname: [%s]

en: Line Base extends beyond end of section
ar: أساس الخط يمتد إلى ما بعد نهاية المقطع

en: Line numbers for %s (%u)
ar: أرقام الأسطر لـ %s (%u)

en: Line range of 0 is invalid, using 1 instead
ar: نطاق خط 0 غير صالح، يستخدم 1 بدلاً منه

en: Linker Version:			%x		- %u.%02u
ar: إصدار الرابط:			%x		- %u.%02u

en: Linux/glibc
ar: لينكس/glibc

en: Linux/uclibc
ar: لينكس/uclibc

en: List of blocks
ar: قائمة الكتل

en: List of source files
ar: قائمة ملفات المصدر

en: List of symbols
ar: قائمة الرموز

en: Loader Flags:			%#lx
ar: أعلام المحمل:			%#lx

en: Loader header:
ar: رأس المحمل:

en: Location list starting at offset %#llx is not terminated.
ar: قائمة الموقع التي تبدأ عند الإزاحة %#llx غير منتهية.

en: Location list starting at offset %#lx is not terminated.
ar: قائمة الموقع التي تبدأ عند الإزاحة %#lx غير منتهية.

en: LoongArch ULEB128 field at 0x%lx contains invalid ULEB128 value
ar: حقل LoongArch ULEB128 عند 0x%lx يحتوي قيمة ULEB128 غير صالحة

en: Lower Region Only
ar: المنطقة السفلى فقط

en: MIPS ABI Flags section
ar: مقطع أعلام MIPS ABI

en: MIPS GOT entry extends beyond the end of available data
ar: مدخل MIPS GOT يمتد لما بعد نهاية البيانات المتاحة

en: MN10300 sym diff reloc contains invalid offset: %#llx
ar: إعادة تعيين sym diff لـ MN10300 تحتوي إزاحة غير صالحة: %#llx

en: MN10300 sym diff reloc contains invalid offset: %#lx
ar: إعادة تعيين sym diff لـ MN10300 تحتوي إزاحة غير صالحة: %#lx

en: MODULE***
ar: وحدة***

en: MSP430 ULEB128 field at %#llx contains invalid ULEB128 value
ar: حقل MSP430 ULEB128 عند %#llx يحتوي قيمة ULEB128 غير صالحة

en: MSP430 ULEB128 field at %#lx contains invalid ULEB128 value
ar: حقل MSP430 ULEB128 عند %#lx يحتوي قيمة ULEB128 غير صالحة

en: MSP430 sym diff reloc contains invalid offset: %#llx
ar: إعادة تعيين sym diff لـ MSP430 تحتوي إزاحة غير صالحة: %#llx

en: MSP430 sym diff reloc contains invalid offset: %#lx
ar: إعادة تعيين sym diff لـ MSP430 تحتوي إزاحة غير صالحة: %#lx

en: Mach-O header:
ar: رأس Mach-O:

en: Machine '%s' not supported
ar: الآلة '%s' غير مدعومة

en: Machine Number:			%#x		- %s
ar: رقم الآلة:			%#x		- %s

en: Magic:				%x		- %s
ar: السحر:				%x		- %s

en: Max extra paragraphs needed:	%d
ar: أقصى فقرات إضافية مطلوبة:	%d

en: Memory section %s+%x
ar: مقطع الذاكرة %s+%x

en: Microcontroller
ar: متحكم دقيق

en: Min extra paragraphs needed:	%d
ar: أقل فقرات إضافية مطلوبة:	%d

en: Minimal OS Version:		%lx		- %u.%02u
ar: أدنى إصدار لنظام التشغيل:		%lx		- %u.%02u

en: Minimal Subsystem Version:	%lx		- %u.%02u
ar: أدنى إصدار للنظام الفرعي:	%lx		- %u.%02u

en: Missing Version Needs auxiliary information
ar: معلومات مساعدة لمتطلبات النسخة مفقودة

en: Missing Version Needs information
ar: معلومات متطلبات النسخة مفقودة

en: Missing arg to -U/--unicode
ar: معامل مفقود لـ -U/--unicode

en: Missing knowledge of 32-bit reloc types used in DWARF sections of machine number %d
ar: فقدان المعرفة بأنواع إعادة التعيين 32-بت المستخدمة في مقاطع DWARF للآلة رقم %d

en: More DW_AT_GNU_locview attributes than location offset attributes
ar: خصائص DW_AT_GNU_locview أكثر من خصائص إزاحة الموقع

en: More location offset attributes than DW_AT_GNU_locview attributes
ar: خصائص إزاحة موقع أكثر من خصائص DW_AT_GNU_locview

en: Multiple DWO_NAMEs encountered for the same CU
ar: صودف وجود عدة أسماء DWO_NAME لنفس وحدة الـ CU

en: Multiple dynamic symbol information sections found
ar: عثر على مقاطع معلومات رموز ديناميكية متعددة

en: Multiple renames of section %s
ar: إعادات تسمية متعددة للمقطع %s

en: Multiple symbol table index sections associated with the same symbol section
ar: مقاطع فهرس جدول رموز متعددة مرتبطة بنفس مقطع الرموز

en: Multiple symbol tables encountered
ar: وجهت جداول رموز متعددة

en: Must provide at least one of -o or --dllname options
ar: يجب توفير أحد الخيارين -o أو --dllname على الأقل

en: NAME: %s base: %x
ar: الاسم: %s القاعدة: %x

en: NDS32 elf flags section
ar: مقطع أعلام NDS32 elf

en: NONE
ar: لاشيء

en: NONE (None)
ar: NONE (لا شيء)

en: NT_386_IOPERM (x86 I/O permissions)
ar: NT_386_IOPERM (صلاحيات x86 I/O)

en: NT_386_TLS (x86 TLS information)
ar: NT_386_TLS (معلومات x86 TLS)

en: NT_AMDGPU_METADATA (code object metadata)
ar: NT_AMDGPU_METADATA (بيانات وصفية لكائن الشيفرة)

en: NT_ARCH (architecture)
ar: NT_ARCH (معمارية)

en: NT_ARC_V2 (ARC HS accumulator/extra registers)
ar: NT_ARC_V2 (سجلات ARC HS المجمعة/الإضافية)

en: NT_ARM_FPMR (AArch64 Floating Point Mode Register)
ar: NT_ARM_FPMR (سجل وضع الفاصلة العائمة AArch64)

en: NT_ARM_HW_BREAK (AArch hardware breakpoint registers)
ar: NT_ARM_HW_BREAK (سجلات AArch لتقاطعات العتاد)

en: NT_ARM_HW_WATCH (AArch hardware watchpoint registers)
ar: NT_ARM_HW_WATCH (سجلات AArch لنقاط مراقبة العتاد)

en: NT_ARM_PACA_KEYS (ARM pointer authentication address keys)
ar: NT_ARM_PACA_KEYS (مفاتيح عنوان الاستيثاق للمؤشر ARM)

en: NT_ARM_PACG_KEYS (ARM pointer authentication generic keys)
ar: NT_ARM_PACG_KEYS (المفاتيح العامة للاستيثاق للمؤشر ARM)

en: NT_ARM_PAC_ENABLED_KEYS (AArch64 pointer authentication enabled keys)
ar: NT_ARM_PAC_ENABLED_KEYS (مفاتيح الاستيثاق للمؤشر الممكنة AArch64)

en: NT_ARM_PAC_MASK (AArch pointer authentication code masks)
ar: NT_ARM_PAC_MASK (أقنعة رمز الاستيثاق للمؤشر AArch)

en: NT_ARM_SSVE (AArch64 streaming SVE registers)
ar: NT_ARM_SSVE (سجلات AArch64 streaming SVE)

en: NT_ARM_SVE (AArch SVE registers)
ar: NT_ARM_SVE (سجلات AArch SVE)

en: NT_ARM_SYSTEM_CALL (AArch system call number)
ar: NT_ARM_SYSTEM_CALL (رقم نداء نظام AArch)

en: NT_ARM_TAGGED_ADDR_CTRL (AArch tagged address control)
ar: NT_ARM_TAGGED_ADDR_CTRL (تحكم العنوان الموسوم AArch)

en: NT_ARM_TLS (AArch TLS registers)
ar: NT_ARM_TLS (سجلات AArch TLS)

en: NT_ARM_VFP (arm VFP registers)
ar: NT_ARM_VFP (سجلات arm VFP)

en: NT_ARM_ZA (AArch64 SME ZA register)
ar: NT_ARM_ZA (سجل AArch64 SME ZA)

en: NT_ARM_ZT (AArch64 SME2 ZT registers)
ar: NT_ARM_ZT (سجلات AArch64 SME2 ZT)

en: NT_AUXV (auxiliary vector)
ar: NT_AUXV (متجه مساعد)

en: NT_FILE (mapped files)
ar: NT_FILE (ملفات مخططة)

en: NT_FPREGS (floating point registers)
ar: NT_FPREGS (سجلات الفاصلة العائمة)

en: NT_FPREGSET (floating point registers)
ar: NT_FPREGSET (سجلات الفاصلة العائمة)

en: NT_GDB_TDESC (GDB XML target description)
ar: NT_GDB_TDESC (وصف هدف GDB XML)

en: NT_GNU_ABI_TAG (ABI version tag)
ar: NT_GNU_ABI_TAG (وسم إصدارة ABI)

en: NT_GNU_BUILD_ID (unique build ID bitstring)
ar: NT_GNU_BUILD_ID (سلسلة بتات معرف البناء الفريدة)

en: NT_GNU_GOLD_VERSION (gold version)
ar: NT_GNU_GOLD_VERSION (إصدارة gold)

en: NT_GNU_HWCAP (DSO-supplied software HWCAP info)
ar: NT_GNU_HWCAP (معلومات HWCAP البرمجية المزودة من DSO)

en: NT_LWPSINFO (lwpsinfo_t structure)
ar: NT_LWPSINFO (هيكل lwpsinfo_t)

en: NT_LWPSTATUS (lwpstatus_t structure)
ar: NT_LWPSTATUS (هيكل lwpstatus_t)

en: NT_PPC_DSCR (ppc DSCR register)
ar: NT_PPC_DSCR (سجل ppc DSCR)

en: NT_PPC_EBB (ppc EBB registers)
ar: NT_PPC_EBB (سجلات ppc EBB)

en: NT_PPC_PMU (ppc PMU registers)
ar: NT_PPC_PMU (سجلات ppc PMU)

en: NT_PPC_PPR (ppc PPR register)
ar: NT_PPC_PPR (سجل ppc PPR)

en: NT_PPC_TAR (ppc TAR register)
ar: NT_PPC_TAR (سجل ppc TAR)

en: NT_PPC_TM_CDSCR (ppc checkpointed DSCR register)
ar: NT_PPC_TM_CDSCR (سجل ppc checkpointed DSCR)

en: NT_PPC_TM_CFPR (ppc checkpointed floating point registers)
ar: NT_PPC_TM_CFPR (سجلات ppc checkpointed الفاصلة العائمة)

en: NT_PPC_TM_CGPR (ppc checkpointed GPR registers)
ar: NT_PPC_TM_CGPR (سجلات ppc checkpointed GPR)

en: NT_PPC_TM_CPPR (ppc checkpointed PPR register)
ar: NT_PPC_TM_CPPR (سجل ppc checkpointed PPR)

en: NT_PPC_TM_CTAR (ppc checkpointed TAR register)
ar: NT_PPC_TM_CTAR (سجل ppc checkpointed TAR)

en: NT_PPC_TM_CVMX (ppc checkpointed Altivec registers)
ar: NT_PPC_TM_CVMX (سجلات ppc checkpointed Altivec)

en: NT_PPC_TM_CVSX (ppc checkpointed VSX registers)
ar: NT_PPC_TM_CVSX (سجلات ppc checkpointed VSX)

en: NT_PPC_TM_SPR (ppc TM special purpose registers)
ar: NT_PPC_TM_SPR (سجلات ppc TM للأغراض الخاصة)

en: NT_PPC_VMX (ppc Altivec registers)
ar: NT_PPC_VMX (سجلات ppc Altivec)

en: NT_PPC_VSX (ppc VSX registers)
ar: NT_PPC_VSX (سجلات ppc VSX)

en: NT_PROCSTAT_AUXV (auxv data)
ar: NT_PROCSTAT_AUXV (بيانات auxv)

en: NT_PROCSTAT_FILES (files data)
ar: NT_PROCSTAT_FILES (بيانات الملفات)

en: NT_PROCSTAT_GROUPS (groups data)
ar: NT_PROCSTAT_GROUPS (بيانات المجموعات)

en: NT_PROCSTAT_OSREL (osreldate data)
ar: NT_PROCSTAT_OSREL (بيانات osreldate)

en: NT_PROCSTAT_PROC (proc data)
ar: NT_PROCSTAT_PROC (بيانات proc)

en: NT_PROCSTAT_PSSTRINGS (ps_strings data)
ar: NT_PROCSTAT_PSSTRINGS (بيانات ps_strings)

en: NT_PROCSTAT_RLIMIT (rlimit data)
ar: NT_PROCSTAT_RLIMIT (بيانات rlimit)

en: NT_PROCSTAT_UMASK (umask data)
ar: NT_PROCSTAT_UMASK (بيانات umask)

en: NT_PROCSTAT_VMMAP (vmmap data)
ar: NT_PROCSTAT_VMMAP (بيانات vmmap)

en: NT_PRPSINFO (prpsinfo structure)
ar: NT_PRPSINFO (هيكل prpsinfo)

en: NT_PRSTATUS (prstatus structure)
ar: NT_PRSTATUS (هيكل prstatus)

en: NT_PRXFPREG (user_xfpregs structure)
ar: NT_PRXFPREG (هيكل user_xfpregs)

en: NT_PSINFO (psinfo structure)
ar: NT_PSINFO (هيكل psinfo)

en: NT_PSTATUS (pstatus structure)
ar: NT_PSTATUS (هيكل pstatus)

en: NT_PTLWPINFO (ptrace_lwpinfo structure)
ar: NT_PTLWPINFO (هيكل ptrace_lwpinfo)

en: NT_RISCV_CSR (RISC-V control and status registers)
ar: NT_RISCV_CSR (سجلات التحكم والحالة لـ RISC-V)

en: NT_S390_CTRS (s390 control registers)
ar: NT_S390_CTRS (سجلات تحكم s390)

en: NT_S390_GS_BC (s390 guarded-storage broadcast control)
ar: NT_S390_GS_BC (تحكم بث s390 guarded-storage)

en: NT_S390_GS_CB (s390 guarded-storage registers)
ar: NT_S390_GS_CB (سجلات s390 guarded-storage)

en: NT_S390_HIGH_GPRS (s390 upper register halves)
ar: NT_S390_HIGH_GPRS (أنصاف سجلات s390 العليا)

en: NT_S390_LAST_BREAK (s390 last breaking event address)
ar: NT_S390_LAST_BREAK (عنوان آخر حدث كسر في s390)

en: NT_S390_PREFIX (s390 prefix register)
ar: NT_S390_PREFIX (سجل بادئة s390)

en: NT_S390_SYSTEM_CALL (s390 system call restart data)
ar: NT_S390_SYSTEM_CALL (بيانات إعادة تشغيل نداء النظام في s390)

en: NT_S390_TDB (s390 transaction diagnostic block)
ar: NT_S390_TDB (كتلة تشخيص معاملات s390)

en: NT_S390_TIMER (s390 timer register)
ar: NT_S390_TIMER (سجل مؤقت s390)

en: NT_S390_TODCMP (s390 TOD comparator register)
ar: NT_S390_TODCMP (سجل مقارن s390 TOD)

en: NT_S390_TODPREG (s390 TOD programmable register)
ar: NT_S390_TODPREG (سجل s390 TOD القابل للبرمجة)

en: NT_S390_VXRS_HIGH (s390 vector registers 16-31)
ar: NT_S390_VXRS_HIGH (سجلات متجه s390 من 16-31)

en: NT_S390_VXRS_LOW (s390 vector registers 0-15 upper half)
ar: NT_S390_VXRS_LOW (النصف العلوي لسجلات متجه s390 من 0-15)

en: NT_SIGINFO (siginfo_t data)
ar: NT_SIGINFO (بيانات siginfo_t)

en: NT_STAPSDT (SystemTap probe descriptors)
ar: NT_STAPSDT (واصفات مسبار SystemTap)

en: NT_TASKSTRUCT (task structure)
ar: NT_TASKSTRUCT (هيكل المهمة)

en: NT_THRMISC (thrmisc structure)
ar: NT_THRMISC (هيكل thrmisc)

en: NT_VERSION (version)
ar: NT_VERSION (إصدارة)

en: NT_VMS_EIDC (consistency check)
ar: NT_VMS_EIDC (فحص الاتساق)

en: NT_VMS_FPMODE (FP mode)
ar: NT_VMS_FPMODE (وضع النقطة العائمة)

en: NT_VMS_GSTNAM (sym table name)
ar: NT_VMS_GSTNAM (اسم جدول الرموز)

en: NT_VMS_IMGBID (build id)
ar: NT_VMS_IMGBID (معرف البناء)

en: NT_VMS_IMGID (image id)
ar: NT_VMS_IMGID (معرف الصورة)

en: NT_VMS_IMGNAM (image name)
ar: NT_VMS_IMGNAM (اسم الصورة)

en: NT_VMS_LINKID (link id)
ar: NT_VMS_LINKID (معرف الربط)

en: NT_VMS_LNM (language name)
ar: NT_VMS_LNM (اسم اللغة)

en: NT_VMS_MHD (module header)
ar: NT_VMS_MHD (ترويسة الوحدة)

en: NT_VMS_SRC (source files)
ar: NT_VMS_SRC (ملفات المصدر)

en: NT_WIN32PSTATUS (win32_pstatus structure)
ar: NT_WIN32PSTATUS (هيكل win32_pstatus)

en: NT_X86_CET (x86 CET state)
ar: NT_X86_CET (حالة x86 CET)

en: NT_X86_SEGBASES (x86 segment base registers)
ar: NT_X86_SEGBASES (سجلات أساس مقطع x86)

en: NT_X86_SHSTK (x86 SHSTK state)
ar: NT_X86_SHSTK (حالة x86 SHSTK)

en: NT_X86_XSAVE_LAYOUT (x86 XSAVE Layout description)
ar: NT_X86_XSAVE_LAYOUT (وصف تخطيط x86 XSAVE)

en: NT_X86_XSTATE (x86 XSAVE extended state)
ar: NT_X86_XSTATE (حالة x86 XSAVE الممتدة)

en: N_LBRAC not within function
ar: N_LBRAC ليس داخل دالة

en: NaN 2008 compatibility
ar: توافق NaN 2008

en: Name
ar: الاسم

en: Name                  Value           Class        Type         Size             Line  Section
ar: الاسم                  القيمة           الفئة        النوع         الحجم             السطر  المقطع

en: Name                  Value   Class        Type         Size     Line  Section
ar: الاسم                  القيمة   الفئة        النوع         الحجم     السطر  المقطع

en: Name index: %ld
ar: فهرس الاسم: %ld

en: Name of main:
ar: اسم الدالة الرئيسية:

en: Name: %s
ar: الاسم: %s

en: Nbr entries: %-8u Size: %08x (%u)
ar: عدد المداخل: %-8u الحجم: %08x (%u)

en: NetBSD ELF auxiliary vector data
ar: بيانات المتجه المساعد لـ NetBSD ELF

en: NetBSD procinfo structure
ar: هيكل NetBSD procinfo

en: No %s section present
ar: لا يوجد مقطع %s

en: No MIPS_OPTIONS header found
ar: لم يُعثر على ترويسة MIPS_OPTIONS

en: No comp units in %s section ?
ar: لا توجد وحدات تجميع في مقطع %s؟

en: No debug information available for loc lists of entry: %u
ar: لا توجد معلومات تنقيح متاحة لقوائم loc للمدخلة: %u

en: No debug information for loc lists of entry: %u
ar: لا توجد معلومات تنقيح لقوائم loc للمدخلة: %u

en: No entry %s in archive.
ar: لا يوجد مدخل %s في الأرشيف.

en: No filename following the -fo option.
ar: لا يوجد اسم ملف بعد خيار -fo.

en: No location lists in .debug_info section!
ar: لا توجد قوائم مواقع في مقطع .debug_info!

en: No member named `%s'
ar: لا يوجد عضو باسم `%s'

en: No notes found file.
ar: لا توجد ملاحظات في الملف.

en: No notes found in linked file '%s'.
ar: لا توجد ملاحظات في الملف المربوط '%s'.

en: No processor specific unwind information to decode
ar: لا توجد معلومات فك خاصة بالمعالج لفك ترميزها

en: No range lists referenced by .debug_info section.
ar: لا توجد قوائم نطاقات مشار إليها بواسطة مقطع .debug_info.

en: No string table section named %s
ar: لا يوجد مقطع جدول سلاسل باسم %s

en: No symbol section named %s
ar: لا يوجد مقطع رموز باسم %s

en: No terminator for augmentation name
ar: لا يوجد مُنهِ لاسم الزيادة

en: No unaligned access
ar: لا وصول غير محاذٍ

en: None
ar: لا شيء

en: None
ar: لا شيء

en: Not an ELF file - it has the wrong magic bytes at the start
ar: ليس ملف ELF - يحتوي على بايتات سحرية خاطئة في البداية

en: Not enough memory for a debug info array of %u entries
ar: ذاكرة غير كافية لمصفوفة معلومات تنقيح ذات %u مدخلة

en: Not needed object: [%s]
ar: كائن غير مطلوب: [%s]

en: Not used
ar: غير مستخدم

en: Nothing to do.
ar: لا يوجد شيء للقيام به.

en: Number Of Rva and Sizes:	%#lx
ar: عدد Rva والأحجام:	%#lx

en: Number of sections:		\%d
ar: عدد المقاطع:		\%d

en: Number of symbols:		\%ld
ar: عدد الرموز:		\%ld

en: OEM identifier:			%d
ar: معرف OEM:			%d

en: OEM information:		%#x
ar: معلومات OEM:		%#x

en: OS Specific: (%x)
ar: خاص بنظام التشغيل: (%x)

en: Object attributes section ends prematurely
ar: مقطع سمات الكائن انتهى قبل الأوان

en: Offset %#llx is bigger than %s section size.
ar: الإزاحة %#llx أكبر من حجم مقطع %s.

en: Offset %#llx used as value for DW_AT_import attribute of DIE at offset %#tx is too big.
ar: الإزاحة %#llx المستخدمة كقيمة لخاصية DW_AT_import لـ DIE عند الإزاحة %#tx كبيرة جداً.

en: Offset %#lx is bigger than %s section size.
ar: الإزاحة %#lx أكبر من حجم مقطع %s.

en: Offset %#lx used as value for DW_AT_import attribute of DIE at offset %#tx is too big.
ar: الإزاحة %#lx المستخدمة كقيمة لخاصية DW_AT_import لـ DIE عند الإزاحة %#tx كبيرة جداً.

en: Offset into section %s too big: %#llx
ar: الإزاحة في المقطع %s كبيرة جداً: %#llx

en: Offset into section %s too big: %#lx
ar: الإزاحة في المقطع %s كبيرة جداً: %#lx

en: Offset of %#llx is too big for section %s
ar: الإزاحة %#llx كبيرة جداً للمقطع %s

en: Offset of %#lx is too big for section %s
ar: الإزاحة %#lx كبيرة جداً للمقطع %s

en: Only -X 32_64 is supported
ar: فقط ‎-X 32_64 مدعوم

en: Only DWARF 2 and 3 aranges are currently supported.
ar: نطاقات aranges لإصدارات DWARF 2 و 3 فقط مدعومة حالياً.

en: Only DWARF 2 and 3 pubnames are currently supported
ar: أسماء pubnames لإصدارات DWARF 2 و 3 فقط مدعومة حالياً

en: Only DWARF version 2, 3, 4 and 5 line info is currently supported.
ar: معلومات الخط لإصدارات DWARF 2 و 3 و 4 و 5 فقط مدعومة حالياً.

en: Only DWARF version 5 .debug_names is currently supported.
ar: مقطع .debug_names لإصدار DWARF 5 فقط مدعوم حالياً.

en: Only DWARF version 5+ debug_rnglists info is currently supported.
ar: معلومات debug_rnglists لإصدار DWARF 5 فأكثر فقط مدعومة حالياً.

en: Only TI and ARM unwinders are currently supported
ar: فقط مفككات ARM و TI هي المدعومة حالياً

en: OpenBSD ELF auxiliary vector data
ar: بيانات المتجه المساعد لـ OpenBSD ELF

en: OpenBSD floating point registers
ar: سجلات الفاصلة العائمة لـ OpenBSD

en: OpenBSD procinfo structure
ar: هيكل OpenBSD procinfo

en: OpenBSD regular registers
ar: سجلات OpenBSD العادية

en: OpenBSD window cookie
ar: كعكة نافذة OpenBSD

en: Opened temporary file: %s
ar: فتح الملف المؤقت: %s

en: Operating System specific: %lx
ar: خاص بنظام التشغيل: %lx

en: Option -I is deprecated for setting the input format, please use -J instead.
ar: الخيار -I مهجور لضبط تنسيق الإدخال، يرجى استخدام -J بدلاً منه.

en: Optional header size:		%#x
ar: حجم الرأس الاختياري:		%#x

en: Optional value seems corrupted, got %d but only 0 (false) or 1 (true) are valid values
ar: القيمة الاختيارية تبدو تالفة، تم الحصول على %d ولكن القيم الصالحة هي 0 (خطأ) أو 1 (صواب) فقط

en: Out of %llu items there are %zu bucket clashes (longest of %zu entries).
ar: من أصل %llu عنصر، يوجد %zu تصادم في الأوعية (أطولها %zu مدخل).

en: Out of %lu items there are %zu bucket clashes (longest of %zu entries).
ar: من أصل %lu عنصر، يوجد %zu تصادم في الأوعية (أطولها %zu مدخل).

en: Out of context scope change encountered
ar: واجه تغيير نطاق خارج السياق

en: Out of memory
ar: نفاد الذاكرة

en: Out of memory allocating %llu bytes for %s
ar: نفاد الذاكرة عند تخصيص %llu بايت لـ %s

en: Out of memory allocating %llu bytes for dynamic symbol info
ar: نفاد الذاكرة عند تخصيص %llu بايت لمعلومات الرموز الديناميكية

en: Out of memory allocating %lu bytes for %s
ar: نفاد الذاكرة عند تخصيص %lu بايت لـ %s

en: Out of memory allocating %lu bytes for dynamic symbol info
ar: نفاد الذاكرة عند تخصيص %lu بايت لمعلومات الرموز الديناميكية

en: Out of memory allocating %u columns in dwarf frame arrays
ar: ذاكرة غير كافية عند تخصيص %u عمود في مصفوفات إطار dwarf

en: Out of memory allocating dump request table.
ar: نفاد الذاكرة عند تخصيص جدول طلب التفريغ.

en: Out of memory allocating dwo filename
ar: نفاد الذاكرة عند تخصيص اسم ملف dwo

en: Out of memory allocating file data structure
ar: نفاد الذاكرة عند تخصيص هيكل بيانات الملف

en: Out of memory allocating space for %llu dynamic entries
ar: نفاد الذاكرة عند تخصيص مساحة لـ %llu من الإدخالات الديناميكية

en: Out of memory allocating space for %lu dynamic entries
ar: نفاد الذاكرة عند تخصيص مساحة لـ %lu من الإدخالات الديناميكية

en: Out of memory allocating space for dynamic conflicts
ar: نفدت الذاكرة أثناء تخصيص مساحة للتعارضات الديناميكية

en: Out of memory allocating space for gnu histogram buckets
ar: نفدت الذاكرة أثناء تخصيص مساحة لسلال مدرج gnu التكراري

en: Out of memory allocating space for gnu histogram counts
ar: نفدت الذاكرة أثناء تخصيص مساحة لتعداد مدرج gnu التكراري

en: Out of memory allocating space for histogram buckets
ar: نفدت الذاكرة أثناء تخصيص مساحة لسلال المدرج التكراري

en: Out of memory allocating space for histogram counts
ar: نفدت الذاكرة أثناء تخصيص مساحة لتعداد المدرج التكراري

en: Out of memory allocating space for inote name
ar: نفاد الذاكرة عند تخصيص مساحة لاسم inote

en: Out of memory reading %llu dynamic entries
ar: نفاد الذاكرة عند قراءة %llu من الإدخالات الديناميكية

en: Out of memory reading %llu symbols
ar: نفاد الذاكرة عند قراءة %llu من الرموز

en: Out of memory reading %lu dynamic entries
ar: نفاد الذاكرة عند قراءة %lu من الإدخالات الديناميكية

en: Out of memory reading %lu symbols
ar: نفاد الذاكرة عند قراءة %lu من الرموز

en: Out of memory reading %u program headers
ar: نفاد الذاكرة عند قراءة %u من ترويسات البرنامج

en: Out of memory reading %u section group headers
ar: نفاد الذاكرة عند قراءة %u من ترويسات مجموعات المقاطع

en: Out of memory reading %u section headers
ar: نفاد الذاكرة عند قراءة %u من ترويسات المقاطع

en: Out of memory reading %zu groups
ar: نفاد الذاكرة عند قراءة %zu من المجموعات

en: Out of memory reading long symbol names in archive
ar: نفاد الذاكرة أثناء قراءة أسماء الرموز الطويلة في الأرشيف

en: Out of memory whilst trying to convert the archive symbol index
ar: نفاد الذاكرة أثناء محاولة تحويل فهرس رموز الأرشيف

en: Out of memory whilst trying to read archive index symbol table
ar: نفاد الذاكرة أثناء محاولة قراءة جدول رموز فهرس الأرشيف

en: Out of memory whilst trying to read archive symbol index
ar: نفاد الذاكرة أثناء محاولة قراءة فهرس رموز الأرشيف

en: Out of range sum for els (%#x) * size (%#x)
ar: مجموع خارج النطاق لـ els (%#x) * size (%#x)

en: Out of range sum for offset (%#x) + size (%#x)
ar: مجموع خارج النطاق للإزاحة (%#x) + الحجم (%#x)

en: Out of range symbol index: %u
ar: فهرس رموز خارج النطاق: %u

en: Out of range type size: %u
ar: حجم نوع خارج النطاق: %u

en: Output file cannot represent architecture `%s'
ar: ملف المخرجات لا يمكنه تمثيل البنية `%s'

en: Overlarge Dwarf section index detected: %u
ar: اكتُشف فهرس مقطع Dwarf ضخم جداً: %u

en: Overlarge number of conflicts detected: %zx
ar: تم اكتشاف عدد هائل من التعارضات: %zx

en: Overlay number:			%d
ar: رقم التراكب:			%d

en: Overwrite OS Version:		%lx		-
ar: تجاوز إصدار نظام التشغيل:		%lx		-

en: Owner
ar: المالك

en: PT_GETFPREGS (fpreg structure)
ar: PT_GETFPREGS (هيكل fpreg)

en: PT_GETREGS (reg structure)
ar: PT_GETREGS (هيكل reg)

en: PT_LWPSTATUS (ptrace_lwpstatus structure)
ar: PT_LWPSTATUS (هيكل ptrace_lwpstatus)

en: PT___GETREGS40 (old reg structure)
ar: PT___GETREGS40 (هيكل reg القديم)

en: Padding field of .debug_names must be 0 (found 0x%x)
ar: حقل حشو .debug_names يجب أن يكون 0 (وُجد 0x%x)

en: Page Offset
ar: إزاحة الصفحة

en: Pages In File:			%d
ar: الصفحات في الملف:			%d

en: Partial .debug_line. section encountered without a prior full .debug_line section
ar: وُجد مقطع .debug_line جزئي بدون مقطع .debug_line كامل سابق

en: Path components stripped from dllname, '%s'.
ar: جردت مكونات المسار من اسم dll، '%s'.

en: Pointer size + Segment size is not a power of two.
ar: حجم المؤشر + حجم القطعة ليس من قوى الاثنين.

en: Print a human readable interpretation of a SYSROFF object file
ar: طباعة تفسير مقروء بشرياً لملف كائن SYSROFF

en: Print width has not been initialized (%d)
ar: لم يُهيئ عرض الطباعة (%d)

en: Probably corrupt segment size: %d - using 4 instead
ar: من المحتمل أن حجم القطعة فاسد: %d - يستخدم 4 بدلاً منه

en: Procedure Linkage Table data
ar: بيانات جدول ربط الإجراءات (PLT)

en: Processed def file
ar: عولج ملف def

en: Processed definitions
ar: عولجت التعريفات

en: Processing def file: %s
ar: معالجة ملف def: %s

en: Processing definitions
ar: معالجة التعريفات

en: Processor Specific: %lx
ar: خاص بالمعالج: %lx

en: Processor Specific: (%x)
ar: خاص بالمعالج: (%x)

en: QNX core info
ar: معلومات لب QNX

en: QNX core status
ar: حالة لب QNX

en: QNX core sysinfo
ar: معلومات نظام لب QNX

en: QNX debug fullpath
ar: المسار الكامل لتنقيح QNX

en: QNX debug relocation
ar: إعادة تعيين تنقيح QNX

en: QNX default library
ar: مكتبة QNX المبدئية

en: QNX floating point registers
ar: سجلات الفاصلة العائمة لـ QNX

en: QNX general registers
ar: سجلات QNX العامة

en: QNX generator
ar: مولد QNX

en: QNX link map
ar: خريطة ربط QNX

en: QNX stack
ar: مكدس QNX

en: R (retain),
ar: R (احتفاظ)،

en: REL (Relocatable file)
ar: REL (ملف قابل لإعادة التوطين)

en: RELR relocation data
ar: بيانات إعادة توطين RELR

en: RL78 sym diff reloc contains invalid offset: %#llx
ar: إعادة تعيين sym diff لـ RL78 تحتوي إزاحة غير صالحة: %#llx

en: RL78 sym diff reloc contains invalid offset: %#lx
ar: إعادة تعيين sym diff لـ RL78 تحتوي إزاحة غير صالحة: %#lx

en: Ran out of LTO symbol extension data
ar: نفدت بيانات امتداد رموز LTO

en: Range list starting at offset %#llx is not terminated.
ar: قائمة النطاقات التي تبدأ عند الإزاحة %#llx غير منتهية.

en: Range list starting at offset %#lx is not terminated.
ar: قائمة النطاقات التي تبدأ عند الإزاحة %#lx غير منتهية.

en: Raw dump of debug contents of section %s (loaded from %s):
ar: تفريغ خام لمحتويات التنقيح للمقطع %s (محمل من %s):

en: Raw dump of debug contents of section %s:
ar: تفريغ خام لمحتويات التنقيح للمقطع %s:

en: Reading %llu bytes extends past end of file for %s
ar: قراءة %llu بايت تمتد إلى ما بعد نهاية الملف لـ %s

en: Reading %lu bytes extends past end of file for %s
ar: قراءة %lu بايت تمتد إلى ما بعد نهاية الملف لـ %s

en: Reading section %s failed because: %s
ar: فشلت قراءة المقطع %s بسبب: %s

en: Realtime
ar: وقت حقيقي

en: Refuse to unwind
ar: رفض الفك

en: Register %d
ar: مسجل %d

en: Relocations for %s (%u)
ar: إعادة التوطين لـ %s (%u)

en: Relocations:			%d
ar: إعادة التوطين:			%d

en: Report bugs to %s
ar: أبلغ عن العلل إلى %s

en: Report bugs to %s.
ar: أبلغ عن العلل إلى %s.

en: Reserved length value (%#llx) found in section %s
ar: قيمة طول محجوزة (%#llx) وُجدت في المقطع %s

en: Reserved length value (%#lx) found in section %s
ar: قيمة طول محجوزة (%#lx) وُجدت في المقطع %s

en: Restricted Large
ar: كبير مقيد

en: Row index (%u) is larger than number of used entries (%u)
ar: فهرس الصف (%u) أكبر من عدد المدخلات المستخدمة (%u)

en: SFrame decode failure: %s
ar: فشل فك ترميز SFrame: %s

en: SUM IS %x
ar: المجموع هو %x

en: SYMBOL INFO
ar: معلومات الرمز

en: Scanning object file %s
ar: فحص ملف الكائن %s

en: Section %d has invalid sh_entsize of %llx
ar: المقطع %d له sh_entsize غير صالح بقيمة %llx

en: Section %d has invalid sh_entsize of %lx
ar: المقطع %d له sh_entsize غير صالح بقيمة %lx

en: Section %d was not dumped because it does not exist!
ar: المقطع %d لم يُفرّغ لأنه غير موجود!

en: Section %s does not contain SFrame data
ar: المقطع %s لا يحتوي على بيانات SFrame

en: Section %s has an invalid sh_entsize of %#llx
ar: المقطع %s له sh_entsize غير صالح بقيمة %#llx

en: Section %s has an invalid sh_entsize of %#lx
ar: المقطع %s له sh_entsize غير صالح بقيمة %#lx

en: Section %s has an invalid sh_size of %#llx
ar: المقطع %s له sh_size غير صالح بقيمة %#llx

en: Section %s has an invalid sh_size of %#lx
ar: المقطع %s له sh_size غير صالح بقيمة %#lx

en: Section %s has sh_entsize (%#llx) which is larger than its size (%#llx)
ar: المقطع %s له sh_entsize (%#llx) وهو أكبر من حجمه (%#llx)

en: Section %s has sh_entsize (%#lx) which is larger than its size (%#lx)
ar: المقطع %s له sh_entsize (%#lx) وهو أكبر من حجمه (%#lx)

en: Section %s is empty
ar: المقطع %s فارغ

en: Section %s is too small %#llx
ar: المقطع %s صغير جداً %#llx

en: Section %s is too small %#lx
ar: المقطع %s صغير جداً %#lx

en: Section %s is too small for %u slot
     | Section %s is too small for %u slots
ar[0]: المقطع %s صغير جداً لفتحة %u
ar[1]: المقطع %s صغير جداً لفتحة واحدة %u
ar[2]: المقطع %s صغير جداً لفتحتين %u
ar[3]: المقطع %s صغير جداً لـ %u فتحات
ar[4]: المقطع %s صغير جداً لـ %u فتحة
ar[5]: المقطع %s صغير جداً لـ %u فتحة

en: Section %s is too small to contain a CU/TU header
ar: المقطع %s صغير جداً بحيث لا يمكنه احتواء رأس CU/TU

en: Section %s is too small to contain an value indexed from another section!
ar: المقطع %s صغير جداً ليحتوي قيمة مفهرسة من مقطع آخر!

en: Section %s not found
ar: المقطع %s غير موجود

en: Section %s too small for offset and size tables
ar: المقطع %s صغير جداً لجداول الإزاحة والحجم

en: Section %s too small for shndx pool
ar: المقطع %s صغير جداً لتجمع shndx

en: Section %u has an out of range sh_info value of %u
ar: المقطع %u له قيمة sh_info خارج النطاق %u

en: Section %u has an out of range sh_link value of %u
ar: المقطع %u له قيمة sh_link خارج النطاق %u

en: Section '%s' has no data to dump.
ar: المقطع '%s' لا يحتوي بيانات لتفريغها.

en: Section '%s' was not dumped because it does not exist
ar: المقطع '%s' لم يُفرّغ لأنه غير موجود

en: Section '%s': has a size of zero - is this intended ?
ar: المقطع '%s': حجمه صفر - هل هذا مقصود؟

en: Section '%s': zero-sized relocation section
ar: المقطع '%s': مقطع نقل بحجم صفر

en: Section Alignment:		%#lx
ar: محاذاة المقطع:		%#lx

en: Section Attributes:
ar: سمات المقطع:

en: Section definition needs a section length
ar: تعريف المقطع يحتاج لطول مقطع

en: Section groups in linked file '%s'
ar: مجموعات المقاطع في الملف المربوط '%s'

en: Section headers (at %u+%u=0x%08x to 0x%08x):
ar: رؤوس المقاطع (عند %u+%u=0x%08x إلى 0x%08x):

en: Section headers are not available!
ar: ترويسات المقاطع غير متوفرة!

en: Section index pool located before start of section
ar: تجمع فهرس المقاطع يقع قبل بداية المقطع

en: Section name must be provided
ar: يجب توفير اسم المقطع

en: Section name must be provided
ar: يجب توفير اسم المقطع

en: Section referenced before any file is defined
ar: أشير للمقطع قبل تعريف أي ملف

en: Sections:
ar: المقاطع:

en: Seg Offset           Type                             SymVec DataType
ar: إزاحة الجزء           النوع                             SymVec نوع البيانات

en: Seg Offset   Type                            Addend            Seg Sym Off
ar: إزاحة الجزء   النوع                            المضاف            إزاحة رمز الجزء

en: Segments and Sections:
ar: القطع والمقاطع:

en: Separate debug info file %s found, but CRC does not match - ignoring
ar: وُجد ملف معلومات تنقيح منفصل %s، لكن CRC لا يتطابق - يُتجاهل

en: Shared library: [%s]
ar: مكتبة مشتركة: [%s]

en: Size (%#llx) of section %s is not a multiple of its sh_entsize (%#llx)
ar: حجم (%#llx) المقطع %s ليس من مضاعفات sh_entsize الخاص به (%#llx)

en: Size (%#lx) of section %s is not a multiple of its sh_entsize (%#lx)
ar: حجم (%#lx) المقطع %s ليس من مضاعفات sh_entsize الخاص به (%#lx)

en: Size Of Headers:		%#lx
ar: حجم الرؤوس:		%#lx

en: Size Of Heap Commit:		%#lx
ar: حجم تنفيذ الكومة:		%#lx

en: Size Of Heap Reserve:		%#lx
ar: حجم حجز الكومة:		%#lx

en: Size Of Image:			%#lx
ar: حجم الصورة:			%#lx

en: Size Of Stack Commit:		%#lx
ar: حجم تنفيذ المكدس:		%#lx

en: Size Of Stack Reserve:		%#lx
ar: حجم حجز المكدس:		%#lx

en: Size of header in paragraphs:	%d
ar: حجم الرأس بالفقرات:	%d

en: Size of section %u is larger than the entire file!
ar: حجم المقطع %u أكبر من الملف بأكمله!

en: Size overflow prevents reading %llu elements of size %llu for %s
ar: تجاوز الحجم يمنع قراءة %llu عناصر بحجم %llu لـ %s

en: Size overflow prevents reading %llu elements of size %u
ar: طفح الحجم يمنع قراءة %llu من العناصر بحجم %u

en: Size overflow prevents reading %lu elements of size %lu for %s
ar: تجاوز الحجم يمنع قراءة %lu عناصر بحجم %lu لـ %s

en: Size overflow prevents reading %lu elements of size %u
ar: طفح الحجم يمنع قراءة %lu من العناصر بحجم %u

en: Sizeof double and long double
ar: حجم double و long double

en: Skipping reloc with invalid symbol index: %u
ar: تخطي نقل ذو فهرس رمز غير صالح: %u

en: Skipping reloc with overlarge offset: %#llx
ar: تخطي نقل ذو إزاحة كبيرة جداً: %#llx

en: Skipping reloc with overlarge offset: %#lx
ar: تخطي نقل ذو إزاحة كبيرة جداً: %#lx

en: Skipping unexpected ARM relocation type %s
ar: تخطي نوع نقل ARM غير متوقع %s

en: Skipping unexpected C6000 relocation type %s
ar: تخطي نوع نقل C6000 غير متوقع %s

en: Skipping unexpected relocation at offset %#llx
ar: تخطي نقل غير متوقع عند الإزاحة %#llx

en: Skipping unexpected relocation at offset %#lx
ar: تخطي نقل غير متوقع عند الإزاحة %#lx

en: Skipping unexpected relocation type: %s
ar: تخطي نوع نقل غير متوقع: %s

en: Skipping unknown ARM relocation type: %d
ar: تخطي نوع نقل ARM مجهول: %d

en: Skipping unknown C6000 relocation type: %d
ar: تخطي نوع نقل C6000 مجهول: %d

en: Skipping unknown relocation type: %u
ar: تخطي نوع نقل مجهول: %u

en: Small
ar: صغير

en: Soft float
ar: فاصلة عائمة برمجية

en: Source file %s
ar: ملف المصدر %s

en: Stack offset %x
ar: إزاحة المكدس %x

en: Standalone App
ar: تطبيق مستقل

en: Start
ar: البداية

en: Struct Member offset %x
ar: إزاحة عضو الهيكل %x

en: Structure element encountered without a structure definition
ar: واجه عنصر هيكل بدون تعريف هيكل

en: Stub message:
ar: رسالة النائب:

en: Subsection name seems corrupted (missing '\0')
ar: اسم المقطع الفرعي يبدو تالفاً (يفتقد '\0')

en: Subsections:
ar: مقاطع فرعية:

en: Subsystem:			%d
ar: النظام الفرعي:			%d

en: Sucking in info from %s section in %s
ar: سحب المعلومات من مقطع %s في %s

en: Supported architectures:
ar: البنى المدعومة:

en: Supported targets:
ar: الأهداف المدعومة:

en: Sym.Val.
ar: قيمة.الرمز

en: Symbol  %s, tag %d, number %d
ar: رمز %s، وسم %d، رقم %d

en: Symbol Attributes:
ar: سمات الرمز:

en: Symbol index %u encountered when there are no symbols
ar: واجه فهرس رمز %u في حين لا توجد رموز

en: Symbol table offset:		%#08lx
ar: إزاحة جدول الرموز:		%#08lx

en: Symbols table (strtable at 0x%08x)
ar: جدول الرموز (جدول السلاسل عند 0x%08x)

en: Syntax error in def file %s:%d
ar: خطأ نحوي في ملف def %s:%d

en: TU table:
ar: جدول TU:

en: Table at Offset %#llx
ar: جدول عند الإزاحة %#llx

en: Table at Offset %#lx
ar: جدول عند الإزاحة %#lx

en: Tag section ends prematurely
ar: مقطع الوسم ينتهي قبل الأوان

en: Target section has insufficient relocs
ar: مقطع الهدف ليس به عمليات نقل كافية

en: Text Size:			%#lx
ar: حجم النص:			%#lx

en: Text Start:			%#lx
ar: بداية النص:			%#lx

en: The %s section contains an unsupported segment selector size: %d.
ar: المقطع %s يحوي حجم محدد قطعة غير مدعوم: %d.

en: The %s section contains corrupt or unsupported version number: %d.
ar: المقطع %s يحوي رقم إصدار فاسد أو غير مدعوم: %d.

en: The %s section contains link(s) to dwo file(s):
ar: المقطع %s يحتوي على روابط لملفات dwo:

en: The %s section contains unsupported segment selector size: %d.
ar: المقطع %s يحوي حجم محدد قطعة غير مدعوم: %d.

en: The GOT symbol offset (%llu) is greater than the symbol table size (%llu)
ar: إزاحة رمز GOT (%llu) أكبر من حجم جدول الرموز (%llu)

en: The GOT symbol offset (%lu) is greater than the symbol table size (%lu)
ar: إزاحة رمز GOT (%lu) أكبر من حجم جدول الرموز (%lu)

en: The MIPS options section is too small.
ar: مقطع خيارات MIPS صغير جداً.

en: The address table data in version 3 may be wrong.
ar: بيانات جدول العناوين في الإصدار 3 قد تكون خاطئة.

en: The count field format should be absolute, not relative to an address
ar: يجب أن يكون تنسيق حقل العدد مطلقاً، وليس نسبياً لعنوان

en: The debuglink filename is corrupt/missing
ar: اسم ملف رابط التنقيح تالف أو مفقود

en: The e_phentsize field in the ELF header is larger than the size of an ELF program header
ar: حقل e_phentsize في ترويسة ELF أكبر من حجم ترويسة برنامج ELF

en: The e_phentsize field in the ELF header is less than the size of an ELF program header
ar: حقل e_phentsize في ترويسة ELF أصغر من حجم ترويسة برنامج ELF

en: The e_shentsize field in the ELF header is larger than the size of an ELF section header
ar: حقل e_shentsize في ترويسة ELF أكبر من حجم ترويسة مقطع ELF

en: The e_shentsize field in the ELF header is less than the size of an ELF section header
ar: حقل e_shentsize في ترويسة ELF أقل من حجم ترويسة مقطع ELF

en: The length field (%#llx) in the debug_line header is wrong - the section is too small
ar: حقل الطول (%#llx) في ترويسة debug_line خاطئ - المقطع صغير جداً

en: The length field (%#lx) in the debug_line header is wrong - the section is too small
ar: حقل الطول (%#lx) في ترويسة debug_line خاطئ - المقطع صغير جداً

en: The name_count (%llu) is not the same as the used bucket_count (%zu) + the hash clash count (%zu)
ar: عدد الأسماء (%llu) ليس مساوياً لمجموع عدد الأوعية المستخدمة (%zu) + عدد تصادم الهاش (%zu)

en: The name_count (%lu) is not the same as the used bucket_count (%zu) + the hash clash count (%zu)
ar: عدد الأسماء (%lu) ليس مساوياً لمجموع عدد الأوعية المستخدمة (%zu) + عدد تصادم الهاش (%zu)

en: The number of views (%u) is greater than the number of locations (%u)
ar: عدد العروض (%u) أكبر من عدد المواقع (%u)

en: There are %#llx extraneous bytes at the end of the section
ar: يوجد %#llx بايتات زائدة في نهاية المقطع

en: There are %#lx extraneous bytes at the end of the section
ar: يوجد %#lx بايتات زائدة في نهاية المقطع

en: There is %d program header, starting at offset %llu
     | There are %d program headers, starting at offset %<PRIu64>
ar[0]: لا توجد ترويسات برنامج (العدد %d)، بدءاً من الإزاحة %llu
ar[1]: توجد ترويسة برنامج واحدة (%d)، بدءاً من الإزاحة %llu
ar[2]: توجد ترويستا (%d) برنامج، بدءاً من الإزاحة %llu
ar[3]: توجد %d ترويسات برنامج، بدءاً من الإزاحة %llu
ar[4]: توجد %d ترويسة برنامج، بدءاً من الإزاحة %llu
ar[5]: توجد %d ترويسة برنامج، بدءاً من الإزاحة %llu

en: There is %d program header, starting at offset %lu
     | There are %d program headers, starting at offset %<PRIu64>
ar[0]: لا توجد ترويسات برنامج (العدد %d)، بدءاً من الإزاحة %lu
ar[1]: توجد ترويسة برنامج واحدة (%d)، بدءاً من الإزاحة %lu
ar[2]: توجد ترويستا (%d) برنامج، بدءاً من الإزاحة %lu
ar[3]: توجد %d ترويسات برنامج، بدءاً من الإزاحة %lu
ar[4]: توجد %d ترويسة برنامج، بدءاً من الإزاحة %lu
ar[5]: توجد %d ترويسة برنامج، بدءاً من الإزاحة %lu

en: There is %d section header, starting at offset %#llx:
     | There are %d section headers, starting at offset %#<PRIx64>:
ar[0]: لا توجد ترويسات مقاطع (%d)، بدءاً من الإزاحة %#llx:
ar[1]: توجد ترويسة مقطع واحدة (%d)، بدءاً من الإزاحة %#llx:
ar[2]: توجد (%d) ترويستا مقاطع، بدءاً من الإزاحة %#llx:
ar[3]: توجد %d ترويسات مقاطع، بدءاً من الإزاحة %#llx:
ar[4]: توجد %d ترويسة مقطع، بدءاً من الإزاحة %#llx:
ar[5]: توجد %d ترويسة مقطع، بدءاً من الإزاحة %#llx:

en: There is %d section header, starting at offset %#lx:
     | There are %d section headers, starting at offset %#<PRIx64>:
ar[0]: لا توجد ترويسات مقاطع (%d)، بدءاً من الإزاحة %#lx:
ar[1]: توجد ترويسة مقطع واحدة (%d)، بدءاً من الإزاحة %#lx:
ar[2]: توجد (%d) ترويستا مقاطع، بدءاً من الإزاحة %#lx:
ar[3]: توجد %d ترويسات مقاطع، بدءاً من الإزاحة %#lx:
ar[4]: توجد %d ترويسة مقطع، بدءاً من الإزاحة %#lx:
ar[5]: توجد %d ترويسة مقطع، بدءاً من الإزاحة %#lx:

en: There is %ld unused byte at the end of section %s
     | There are %ld unused bytes at the end of section %s
ar[0]: يوجد %ld بايتات غير مستخدمة في نهاية المقطع %s
ar[1]: يوجد بايت %ld غير مستخدم في نهاية المقطع %s
ar[2]: يوجد %ld بياتات غير مستخدمان في نهاية المقطع %s
ar[3]: توجد %ld بايتات غير مستخدمة في نهاية المقطع %s
ar[4]: توجد %ld بايتاً غير مستخدم في نهاية المقطع %s
ar[5]: توجد %ld بايت غير مستخدم في نهاية المقطع %s

en: There is a hole [%#tx - %#llx] in %s section.
ar: توجد ثغرة [%#tx - %#llx] في مقطع %s.

en: There is a hole [%#tx - %#lx] in %s section.
ar: توجد ثغرة [%#tx - %#lx] في مقطع %s.

en: There is a hole [%#tx - %#tx] in %s section.
ar: توجد ثغرة [%#tx - %#tx] في مقطع %s.

en: There is an overlap [%#tx - %#llx] in %s section.
ar: يوجد تداخل [%#tx - %#llx] في مقطع %s.

en: There is an overlap [%#tx - %#lx] in %s section.
ar: يوجد تداخل [%#tx - %#lx] في مقطع %s.

en: There is an overlap [%#tx - %#tx] in %s section.
ar: يوجد تداخل [%#tx - %#tx] في مقطع %s.

en: This executable has been built without support for a
    64 bit data type and so it cannot process 64 bit ELF files.
ar: بُني هذا البرنامج التنفيذي بدون دعم لنوع البيانات 64 بت
    ولذلك لا يمكنه معالجة ملفات ELF ذات الـ 64 بت.

en: This is a GO binary file - try using 'go tool objdump' or 'go tool nm'
ar: هذا ملف ثنائي GO - حاول استخدام 'go tool objdump' أو 'go tool nm'

en: This is a LLVM bitcode file - try extracting and then using llvm-bcanalyzer
ar: هذا ملف bitcode لـ LLVM - حاول استخراجه ثم استخدام llvm-bcanalyzer

en: This is a LLVM bitcode file - try using llvm-bcanalyzer
ar: هذا ملف bitcode لـ LLVM - حاول استخدام llvm-bcanalyzer

en: This program is free software; you may redistribute it under the terms of
    the GNU General Public License version 3 or (at your option) any later version.
    This program has absolutely no warranty.
ar: هذا البرنامج برمجية حرة؛ يمكنك إعادة توزيعه بموجب شروط
    رخصة جنو العمومية الإصدار 3 أو (حسب اختيارك) أي إصدار لاحق.
    هذا البرنامج لا يملك أي ضمان على الإطلاق.

en: Time Stamp: %s
ar: الختم الزمني: %s

en: Time/Date:			%#08lx	-
ar: الوقت/التاريخ:			%#08lx	-

en: Too many GOT symbols: %llu
ar: رموز GOT كثيرة جداً: %llu

en: Too many GOT symbols: %lu
ar: رموز GOT كثيرة جداً: %lu

en: Too many N_RBRACs
ar: كثير جداً من N_RBRACs

en: Too many program headers - %#x - the file is not that big
ar: ترويسات برنامج كثيرة جداً - %#x - الملف ليس بهذا الحجم

en: Too many rows/columns in DWARF index section %s
ar: صفوف/أعمدة كثيرة جداً في مقطع فهرس DWARF %s

en: Trailing view pair not used in a range
ar: زوج عرض لاحق غير مستخدم في نطاق

en: Tried `%s'
ar: جُرّب `%s'

en: Tried file: %s
ar: جُرب الملف: %s

en: True
ar: صواب

en: Truncated MIPS REGINFO option
ar: خيار MIPS REGINFO مقطوع

en: Truncated header in the %s section.
ar: رأس مقطوع في المقطع %s.

en: Type
ar: النوع

en: Type entry %u does not have enough symbolic information
ar: مدخل النوع %u ليس به معلومات رمزية كافية

en: Type entry %u does not refer to a symbol
ar: مدخل النوع %u لا يشير إلى رمز

en: Type file number %d out of range
ar: رقم ملف النوع %d خارج النطاق

en: Type of FPU support needed
ar: نوع دعم FPU المطلوب

en: Type-check section:
ar: مقطع فحص النوع:

en: UNKNOWN (%*.*lx)
ar: مجهول (%*.*lx)

en: UNKNOWN (%u): length %ld
ar: مجهول (%u): الطول %ld

en: UNKNOWN:
ar: مجهول:

en: Unable to decompress section %s
ar: تعذر فك ضغط المقطع %s

en: Unable to determine dll name for `%s' (not an import library?)
ar: تعذر تحديد اسم dll لـ `%s' (أليست مكتبة استيراد؟)

en: Unable to determine how to dump section %d (type %#x)
ar: تعذر تحديد كيفية تفريغ المقطع %d (النوع %#x)

en: Unable to display section %d - it has a NULL type
ar: تعذر عرض المقطع %d - لديه نوع NULL

en: Unable to display section %d - it has no contents
ar: تعذر عرض المقطع %d - لا محتوى له

en: Unable to find abbreviations for CU offset %llx
ar: يتعذر العثور على اختصارات لإزاحة CU %llx

en: Unable to find abbreviations for CU offset %lx
ar: يتعذر العثور على اختصارات لإزاحة CU %lx

en: Unable to find entry for abbreviation %lu
ar: يتعذر العثور على مدخلة للاختصار %lu

en: Unable to find program interpreter name
ar: تعذر العثور على اسم مفسر البرنامج

en: Unable to load dwo file: %s
ar: تعذر تحميل ملف dwo: %s

en: Unable to load the .note.gnu.build-id section
ar: تعذر تحميل المقطع .note.gnu.build-id

en: Unable to load/parse the .debug_info section, so cannot interpret the %s section.
ar: يتعذر تحميل/تحليل مقطع .debug_info، لذا لا يمكن تفسير مقطع %s.

en: Unable to locate %s section
ar: تعذر تحديد موقع المقطع %s

en: Unable to locate %s section!
ar: يتعذر تحديد موقع المقطع %s!

en: Unable to open base-file: %s
ar: تعذر فتح الملف الأساسي: %s

en: Unable to open def-file: %s
ar: تعذر فتح ملف def: %s

en: Unable to open object file: %s: %s
ar: تعذر فتح ملف الكائن: %s: %s

en: Unable to open temporary assembler file: %s
ar: تعذر فتح ملف المجمع المؤقت: %s

en: Unable to read in %llu bytes of %s
ar: تعذر قراءة %llu بايت من %s

en: Unable to read in %llu bytes of dynamic data
ar: تعذر قراءة %llu بايت من البيانات الديناميكية

en: Unable to read in %lu bytes of %s
ar: تعذر قراءة %lu بايت من %s

en: Unable to read in %lu bytes of dynamic data
ar: تعذر قراءة %lu بايت من البيانات الديناميكية

en: Unable to recognise the architecture of the input file `%s'
ar: تعذر التعرف على بنية ملف المدخلات `%s'

en: Unable to reopen separate debug info file: %s
ar: تعذر إعادة فتح ملف معلومات تنقيح منفصل: %s

en: Unable to resolve ref form: uvalue %llx + cu_offset %llx > CU size %tx
ar: يتعذر حل شكل ref: القيمة %llx + إزاحة cu_offset %llx > حجم CU %tx

en: Unable to resolve ref form: uvalue %lx + cu_offset %lx > CU size %tx
ar: يتعذر حل شكل ref: القيمة %lx + إزاحة cu_offset %lx > حجم CU %tx

en: Unable to resolve ref_addr form: uvalue %llx >= section size %llx (%s)
ar: يتعذر حل شكل ref_addr: القيمة %llx >= حجم المقطع %llx (%s)

en: Unable to resolve ref_addr form: uvalue %lx >= section size %lx (%s)
ar: يتعذر حل شكل ref_addr: القيمة %lx >= حجم المقطع %lx (%s)

en: Unable to seek to %#llx for %s
ar: تعذر الوصول إلى %#llx لـ %s

en: Unable to seek to %#lx for %s
ar: تعذر الوصول إلى %#lx لـ %s

en: Unable to seek to start of dynamic information
ar: تعذر السعي إلى بداية المعلومات الديناميكية

en: Unaligned access
ar: وصول غير محاذٍ

en: Uncompressed section size is suspiciously large: 0x%llu
ar: حجم المقطع غير المضغوط كبير بشكل مريب: 0x%llu

en: Uncompressed section size is suspiciously large: 0x%lu
ar: حجم المقطع غير المضغوط كبير بشكل مريب: 0x%lu

en: Undefined N_EXCL
ar: N_EXCL غير معرف

en: Undefined abbreviation tag %ld in unit %#tx in the debug_names section
ar: وسم اختصار غير معرف %ld في الوحدة %#tx في مقطع debug_names

en: Undefined abbreviation tag %lld in unit %#tx in the debug_names section
ar: وسم اختصار غير معرف %lld في الوحدة %#tx في مقطع debug_names

en: Undefined symbol
ar: رمز غير معرّف

en: Unexpected DWO INFO type
ar: نوع معلومات DWO غير متوقع

en: Unexpected demangled varargs
ar: varargs مفكوكة التشويه غير متوقعة

en: Unexpected entsize for RELR section
ar: حجم مدخل (entsize) غير متوقع لمقطع RELR

en: Unexpected form %lx encountered whilst finding abbreviation for type
ar: وُجد شكل %lx غير متوقع أثناء العثور على اختصار للنوع

en: Unexpected form in top DIE
ar: شكل غير متوقع في DIE العلوي

en: Unexpected form of DW_AT_addr_base in the top DIE
ar: شكل غير متوقع لـ DW_AT_addr_base في DIE العلوي

en: Unexpected form of DW_AT_rnglists_base in the top DIE
ar: شكل غير متوقع لـ DW_AT_rnglists_base في DIE العلوي

en: Unexpected type in v3 arglist demangling
ar: نوع غير متوقع في فك تشويه قائمة معاملات v3

en: Unexpected value in str_offset header's padding field: %#x
ar: قيمة غير متوقع في حقل حشو ترويسة str_offset: %#x

en: Unexpected version number in str_offset header: %#x
ar: رقم إصدار غير متوقع في ترويسة str_offset: %#x

en: Unexpected version number in symbol extension table
ar: رقم إصدارة غير متوقع في جدول امتداد الرموز

en: Unexpectedly large number of columns in the %s (%u)
ar: عدد أعمدة كبير بشكل غير متوقع في %s (%u)

en: Unexpectedly large number of columns in the directory name table (%u)
ar: عدد أعمدة كبير بشكل غير متوقع في جدول أسماء الأدلة (%u)

en: Unexpectedly large number of columns in the file name table (%u)
ar: عدد أعمدة كبير بشكل غير متوقع في جدول أسماء الملفات (%u)

en: Unfeasibly large register number: %u
ar: رقم سجل كبير بشكل غير معقول: %u

en: Unhandled MN10300 reloc type found after SYM_DIFF reloc
ar: نوع إعادة تعيين MN10300 غير مدعوم وُجد بعد إعادة تعيين SYM_DIFF

en: Unhandled MSP430 reloc type found after SYM_DIFF reloc
ar: نوع إعادة تعيين MSP430 غير مدعوم وُجد بعد إعادة تعيين SYM_DIFF

en: Unhandled data length: %d
ar: طول بيانات غير معالج: %d

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Unknown ARM compact model index encountered
ar: وُجه فهرس نموذج ARM مضغوط مجهول

en: Unknown AT value: %lx
ar: قيمة AT مجهولة: %lx

en: Unknown AT_language_name value: %lx
ar: قيمة AT_language_name مجهولة: %lx

en: Unknown FORM value: %lx
ar: قيمة FORM مجهولة: %lx

en: Unknown IDX value: %lx
ar: قيمة IDX مجهولة: %lx

en: Unknown LTO symbol definition encountered: %u
ar: وُجه تعريف رمز LTO مجهول: %u

en: Unknown LTO symbol type encountered: %u
ar: وُجه نوع رمز LTO مجهول: %u

en: Unknown LTO symbol visibility encountered: %u
ar: وُجهت رؤية رمز LTO مجهولة: %u

en: Unknown OSABI: %s
ar: OSABI غير معروف: %s

en: Unknown TAG value: %#llx
ar: قيمة وسم مجهولة: %#llx

en: Unknown TAG value: %#lx
ar: قيمة وسم مجهولة: %#lx

en: Unknown attributes version '%c'(%d) - expecting 'A'
ar: إصدارة سمات غير معروفة '%c'(%d) - يتوقع 'A'

en: Unknown attributes version '%c'(0x%02x) - expecting 'A'
ar: إصدار سمات مجهول '%c'(0x%02x) - يتوقع 'A'

en: Unknown code 0x%02x
ar: كود مجهول 0x%02x

en: Unknown location list entry type 0x%x.
ar: نوع مدخلة قائمة موقع مجهول 0x%x.

en: Unknown machine type: %s
ar: نوع ماكينة غير معروف: %s

en: Unknown note type: (0x%08x)
ar: نوع ملاحظة غير معروف: (0x%08x)

en: Unknown section relocation type %d encountered
ar: وُجه نوع نقل مقطع مجهول %d

en: Unknown tag: %d
ar: وسم غير معروف: %d

en: Unknown type: %s
ar: نوع غير معروف: %s

en: Unknown x86 feature: %s
ar: ميزة x86 غير معروفة: %s

en: Unrecognised IA64 VMS Command Code: %x
ar: كود أمر IA64 VMS غير معروف: %x

en: Unrecognised coff symbol location: %d
ar: موقع رمز coff غير معترف به: %d

en: Unrecognised coff symbol type: %d
ar: نوع رمز coff غير معترف به: %d

en: Unrecognised coff symbol visibility: %d
ar: رؤية رمز coff غير معترف بها: %d

en: Unrecognised symbol class: %d
ar: فئة رموز غير معترف بها: %d

en: Unrecognised type: %d
ar: نوع غير معترف به: %d

en: Unrecognized H8300 sub-architecture: %ld
ar: بنية H8300 فرعية غير معترف بها: %ld

en: Unrecognized IA64 VMS ST Function type: %d
ar: نوع دالة IA64 VMS ST غير معروف: %d

en: Unrecognized IA64 VMS ST Linkage: %d
ar: ارتباط IA64 VMS ST غير معروف: %d

en: Unrecognized XCOFF type %d
ar: نوع XCOFF غير معترف به %d

en: Unrecognized alpha specific other value: %u
ar: قيمة alpha أخرى محددة غير معروفة: %u

en: Unrecognized debug letter option '%c'
ar: خيار حرف تنقيح غير معروف '%c'

en: Unrecognized debug option '%s'
ar: خيار تنقيح غير معروف '%s'

en: Unrecognized debug option 'sframe-internal-only'
ar: خيار تنقيح غير معروف 'sframe-internal-only'

en: Unrecognized debug section: %s
ar: مقطع تنقيح غير معروف: %s

en: Unrecognized demangle component %d
ar: مكون فك تشويه غير معترف به %d

en: Unrecognized demangled builtin type
ar: نوع مدمج مفكوك التشويه غير معترف به

en: Unrecognized form: %#lx
ar: شكل غير معروف: %#lx

en: Unrecognized symbol class: %d
ar: فئة رموز غير معترف بها: %d

en: Unrecognized visibility value: %u
ar: قيمة رؤية غير معروفة: %u

en: Unsupported .eh_frame_hdr version %u
ar: إصدار .eh_frame_hdr غير مدعوم %u

en: Unsupported architecture type %d encountered when decoding unwind table
ar: وُجه نوع بنية غير مدعوم %d عند فك ترميز جدول الفك

en: Unsupported architecture type %d encountered when processing unwind table
ar: وُجه نوع بنية غير مدعوم %d عند معالجة جدول الفك

en: Unsupported architecture: %d
ar: بنية غير مدعومة: %d

en: Unsupported form (%s) for attribute %s
ar: شكل غير مدعوم (%s) للخاصية %s

en: Unsupported integer write size: %d
ar: حجم كتابة عدد صحيح غير مدعوم: %d

en: Unsupported or unknown Dwarf Call Frame Instruction number: %#x
ar: رقم تعليم إطار استدعاء Dwarf غير مدعوم أو مجهول: %#x

en: Unsupported read size: %d
ar: حجم قراءة غير مدعوم: %d

en: Unsupported version %lu.
ar: إصدار غير مدعوم %lu.

en: Unused bytes at end of section
ar: بايتات غير مستخدمة في نهاية المقطع

en: Unusual RELR bitmap - no previous entry to set the base address
ar: خريطة بت RELR غير عادية - لا يوجد مدخل سابق لضبط عنوان القاعدة

en: Unwind entry contains corrupt offset (%#llx) into section %s
ar: إدخال الفك يحتوي على إزاحة فاسدة (%#llx) في المقطع %s

en: Unwind entry contains corrupt offset (%#lx) into section %s
ar: إدخال الفك يحتوي على إزاحة فاسدة (%#lx) في المقطع %s

en: Usage %s <option(s)> <object-file(s)>
ar: الاستخدام %s <خيارات> <ملفات-كائن>

en: Usage: %s <option(s)> <file(s)>
ar: الاستخدام: %s <الخيارات> <الملفات>

en: Usage: %s <option(s)> elffile(s)
ar: الاستخدام: %s <الخيارات> ملفات_elf

en: Usage: %s <option(s)> in-file(s)
ar: الاستخدام: %s <الخيارات> ملفات_المدخلات

en: Usage: %s [emulation options] [-]{dmpqrstx}[abcDfilMNoOPsSTuvV] [--plugin <name>] [member-name] [count] archive-file file...
ar: الاستخدام: %s [خيارات المحاكاة] [-]{dmpqrstx}[abcDfilMNoOPsSTuvV] [--plugin <الاسم>] [اسم-العضو] [العدد] ملف-الأرشيف ملف...

en: Usage: %s [emulation options] [-]{dmpqrstx}[abcDfilMNoOPsSTuvV] [member-name] [count] archive-file file...
ar: الاستخدام: %s [خيارات المحاكاة] [-]{dmpqrstx}[abcDfilMNoOPsSTuvV] [اسم-العضو] [العدد] ملف-الأرشيف ملف...

en: Usage: %s [option(s)] [addr(s)]
ar: الاستخدام: %s [خيارات] [عناوين]

en: Usage: %s [option(s)] [file(s)]
ar: الاستخدام: %s [خيارات] [ملفات]

en: Usage: %s [option(s)] [input-file]
ar: الاستخدام: %s [خيارات] [ملف-الإدخال]

en: Usage: %s [option(s)] [input-file] [output-file]
ar: الاستخدام: %s [خيارات] [ملف-إدخال] [ملف-إخراج]

en: Usage: %s [option(s)] in-file
ar: الاستخدام: %s [خيارات] ملف-المدخلات

en: Usage: %s [option(s)] in-file [out-file]
ar: الاستخدام: %s [خيارات] ملف_المدخلات [ملف_المخرجات]

en: Usage: %s [options] archive
ar: الاستخدام: %s [خيارات] أرشيف

en: Usage: readelf <option(s)> elf-file(s)
ar: الاستخدام: readelf <خيارات> ملفات-elf

en: Use of MMU
ar: استخدام MMU

en: Use of SIMD instructions
ar: استخدام تعليمات SIMD

en: Use of cache
ar: استخدام الخبيئة

en: Used %zu of %lu bucket.
     | Used %zu of %lu buckets.
ar[0]: استُخدم %zu من %lu وعاء.
ar[1]: استُخدم %zu من %lu وعاء.
ar[2]: استُخدم %zu من %lu وعاءين.
ar[3]: استُخدم %zu من %lu أوعية.
ar[4]: استُخدم %zu من %lu وعاءً.
ar[5]: استُخدم %zu من %lu وعاء.

en: User TAG value: %#llx
ar: قيمة وسم المستخدم: %#llx

en: User TAG value: %#lx
ar: قيمة وسم المستخدم: %#lx

en: Using `%s'
ar: استخدام `%s'

en: Using file: %s
ar: استخدام الملف: %s

en: Using popen to read preprocessor output
ar: استخدام popen لقراءة مخرجات المعالج المسبق

en: Using temporary file `%s' to read preprocessor output
ar: استخدام الملف المؤقت `%s' لقراءة مخرجات المعالج المسبق

en: Using the --size-sort and --undefined-only options together
ar: استخدام الخيارين --size-sort و --undefined-only معاً

en: VERSION %d.%d
ar: الإصدار %d.%d

en: Value
ar: القيمة

en: Value for `N' must be positive.
ar: يجب أن تكون قيمة `N' موجبة.

en: Variable definition encountered without a scope
ar: واجه تعريف متغير بدون نطاق

en: Version %d
ar: الإصدار %d

en: Version %lu
ar: الإصدار %lu

en: Version 4 does not support case insensitive lookups.
ar: الإصدار 4 لا يدعم البحث غير الحساس لحالة الأحرف.

en: Version 5 does not include inlined functions.
ar: الإصدار 5 لا يتضمن الدوال المضمنة (inlined).

en: Version 6 does not include symbol attributes.
ar: الإصدار 6 لا يتضمن سمات الرموز.

en: Version Needs section
ar: مقطع متطلبات النسخة

en: View Offset %#llx is bigger than %s section size.
ar: إزاحة العرض %#llx أكبر من حجم مقطع %s.

en: View Offset %#lx is bigger than %s section size.
ar: إزاحة العرض %#lx أكبر من حجم مقطع %s.

en: View pair entry in loclist with locviews attribute
ar: مدخلة زوج عرض في loclist مع خاصية locviews

en: Virtual address %#llx not located in any PT_LOAD segment.
ar: العنوان الافتراضي %#llx غير موجود في أي جزء PT_LOAD.

en: Virtual address %#lx not located in any PT_LOAD segment.
ar: العنوان الافتراضي %#lx غير موجود في أي جزء PT_LOAD.

en: Visible
ar: مرئي

en: WANTED %x!!
ar: المطلوب %x!!

en: WARNING: %s is deprecated, use gcc -shared or ld -shared instead
ar: تحذير: %s مهجور، استخدم gcc -shared أو ld -shared بدلاً منه

en: Warning, ignoring duplicate EXPORT %s %d,%d
ar: تحذير، تجاهل EXPORT مكرر %s %d,%d

en: Warning, machine type (%d) not supported for delayimport.
ar: تحذير، نوع الآلة (%d) غير مدعوم للاستيراد المؤجل.

en: Warning: %s: %s
ar: تحذير: %s: %s

en: Warning: '%s' has negative size, probably it is too large
ar: تحذير: '%s' له حجم سالب، ربما هو كبير جداً

en: Warning: '%s' is a directory
ar: تحذير: '%s' مجلد

en: Warning: '%s' is not an ordinary file
ar: تحذير: '%s' ليس ملفاً عادياً

en: Warning: changing type size from %d to %d
ar: تحذير: تغيير حجم النوع من %d إلى %d

en: Warning: could not locate '%s'.  reason: %s
ar: تحذير: تعذر تحديد موقع '%s'. السبب: %s

en: Warning: ignoring previous --reverse-bytes value of %d
ar: تحذير: تجاهل قيمة ‎--reverse-bytes السابقة %d

en: Warning: section %s has a negative size of %ld bytes, saturating to 0 bytes
ar: تحذير: المقطع %s له حجم سالب قدره %ld بايت، تم التشبع إلى 0 بايت

en: Warning: section %s has an impossible size of %lu bytes, truncating to %lu bytes
ar: تحذير: المقطع %s له حجم مستحيل قدره %lu بايت، تم الاقتطاع إلى %lu بايت

en: Warning: truncating gap-fill from 0x%llx to 0x%x
ar: تحذير: قطع تعبئة الفجوات من 0x%llx إلى 0x%x

en: Warning: truncating gap-fill from 0x%lx to 0x%x
ar: تحذير: قطع تعبئة الفجوات من 0x%lx إلى 0x%x

en: Where
ar: أين

en: [%2u]: Expected link to another section in info field
ar: [%2u]: المتوقع رابط لمقطع آخر في حقل المعلومات

en: [%2u]: Info field (%u) should index a relocatable section.
ar: [%2u]: حقل المعلومات (%u) يجب أن يفهرس مقطعاً قابلاً للنقل.

en: [%2u]: Link field (%u) should index a string section.
ar: [%2u]: حقل الرابط (%u) يجب أن يفهرس مقطع سلاسل.

en: [%2u]: Link field (%u) should index a symtab section.
ar: [%2u]: حقل الرابط (%u) يجب أن يفهرس مقطع symtab.

en: [%2u]: Unexpected value (%u) in info field.
ar: [%2u]: قيمة غير متوقعة (%u) في حقل المعلومات.

en: [%2u]: Unexpected value (%u) in link field.
ar: [%2u]: قيمة غير متوقعة (%u) في حقل الرابط.

en: [%3u] <corrupt offset: %x>
ar: [%3u] <إزاحة تالفة: %x>

en: [Spare]
ar: [احتياطي]

en: [Truncated opcode]
ar: [كود عملية مبتور]

en: [pad]
ar: [حشو]

en: [truncated]
ar: [مبتور]

en: `N' is only meaningful with the `x' and `d' options.
ar: `N' ذات معنى فقط مع الخيارات `x' و `d'.

en: `N' missing value.
ar: `N' ينقصه قيمة.

en: `u' is not meaningful with the `D' option - replacement will always happen.
ar: `u' ليست ذات معنى مع الخيار `D' - الاستبدال سيحدث دائماً.

en: `u' is only meaningful with the `r' option.
ar: `u' ذات معنى فقط مع الخيار `r'.

en: `u' modifier ignored since `D' is the default (see `U')
ar: تجاهل المغير `u' لأن `D' هو المبدئي (انظر `U')

en: `x' cannot be used on thin archives.
ar: لا يمكن استخدام `x' على الأرشيفات النحيفة.

en: accelerator
ar: مسرع

en: any
ar: أي

en: architecture %s unknown
ar: البنية %s غير معروفة

en: architecture: %s,
ar: المعمارية: %s،

en: arguments
ar: معطيات

en: array [%d] of
ar: مصفوفة [%d] من

en: attribute does not have an expected type (%c)
ar: السمة لا تملك النوع المتوقع (%c)

en: attributes
ar: سمات

en: bad GNU build attribute notes: multiple different versions
ar: ملاحظات سمة بناء GNU سيئة: إصدارات مختلفة متعددة

en: bad GNU build attribute notes: no known versions detected
ar: ملاحظات سمة بناء GNU سيئة: لم تُكتشف أي إصدارات معروفة

en: bad format for %s
ar: تنسيق سيء لـ %s

en: bad format for --set-section-alignment: alignment is not a power of two
ar: تنسيق سيء لـ ‎--set-section-alignment: المحاذاة ليست من مضاعفات 2

en: bad format for --set-section-alignment: argument needed
ar: تنسيق سيء لـ ‎--set-section-alignment: المعامل مطلوب

en: bad format for --set-section-alignment: numeric argument needed
ar: تنسيق سيء لـ ‎--set-section-alignment: مطلوب معامل عددي

en: bad mangled name `%s'
ar: اسم مشوه (mangled) سيئ `%s'

en: bad register:
ar: سجل سيء:

en: bfd_coff_get_auxent failed: %s
ar: فشل bfd_coff_get_auxent: %s

en: bfd_coff_get_syment failed: %s
ar: فشل bfd_coff_get_syment: %s

en: bfd_open failed open stub file: %s: %s
ar: فشل bfd_open في فتح ملف stub: %s: %s

en: bfd_open failed reopen stub file: %s: %s
ar: فشل bfd_open في إعادة فتح ملف stub: %s: %s

en: big endian
ar: نهاية كبرى

en: blocks
ar: كتل

en: byte number must be less than interleave
ar: رقم البايت يجب أن يكون أقل من قيمة التداخل

en: byte number must be non-negative
ar: يجب أن يكون رقم البايت غير سالب

en: can not determine type of file `%s'; use the -J option
ar: لا يمكن تحديد نوع الملف `%s'؛ استخدم خيار -J

en: can't add padding
ar: لا يمكن إضافة حشو

en: can't add section '%s'
ar: لا يمكن إضافة المقطع '%s'

en: can't create %s file `%s' for output.
ar: لا يمكن إنشاء ملف %s `%s' للإخراج.

en: can't create debugging section
ar: لا يمكن إنشاء مقطع تنقيح

en: can't create section `%s'
ar: لا يمكن إنشاء المقطع `%s'

en: can't disassemble for architecture %s
ar: لا يمكن فك التجميع للمعمارية %s

en: can't dump section '%s' - it does not exist
ar: لا يمكن تفريغ المقطع '%s' - هو غير موجود

en: can't dump section - it has no contents
ar: لا يمكن تفريغ المقطع - ليس له محتويات

en: can't execute `%s': %s
ar: لا يمكن تنفيذ `%s': %s

en: can't get BFD_RELOC_RVA relocation type
ar: لا يمكن الحصول على نوع إعادة التوطين BFD_RELOC_RVA

en: can't open %s `%s': %s
ar: لا يمكن فتح %s `%s': %s

en: can't open `%s' for output: %s
ar: لا يمكن فتح `%s' للإخراج: %s

en: can't open temporary file `%s': %s
ar: لا يمكن فتح الملف المؤقت `%s': %s

en: can't popen `%s': %s
ar: لا يمكن عمل popen لـ `%s': %s

en: can't redirect stdout: `%s': %s
ar: لا يمكن إعادة توجيه stdout: `%s': %s

en: can't set BFD default target to `%s': %s
ar: تعذر تعيين هدف BFD المبدئي إلى `%s': %s

en: can't set debugging section contents
ar: لا يمكن ضبط محتويات مقطع التنقيح

en: can't use supplied machine %s
ar: لا يمكن استخدام الآلة المزودة %s

en: cannot core read header
ar: لا يمكن قراءة رأس core

en: cannot create debug link section `%s'
ar: لا يمكن إنشاء مقطع رابط تنقيح `%s'

en: cannot create tempdir for archive copying (error: %s)
ar: لا يمكن إنشاء دليل مؤقت لنسخ الأرشيف (خطأ: %s)

en: cannot delete %s: %s
ar: تعذر حذف %s: %s

en: cannot fill debug link section `%s'
ar: لا يمكن ملء مقطع رابط التنقيح `%s'

en: cannot open '%s': %s
ar: لا يمكن فتح '%s': %s

en: cannot open input file %s
ar: لا يمكن فتح ملف الإدخال %s

en: cannot open: %s: %s
ar: لا يمكن فتح: %s: %s

en: cannot read auxhdr
ar: لا يمكن قراءة auxhdr

en: cannot read bind dyld info
ar: لا يمكن قراءة معلومات dyld للربط

en: cannot read build tools
ar: لا يمكن قراءة أدوات البناء

en: cannot read code signature data
ar: لا يمكن قراءة بيانات توقيع الكود

en: cannot read data_in_code
ar: لا يمكن قراءة data_in_code

en: cannot read export symbols dyld info
ar: لا يمكن قراءة معلومات dyld لرموز التصدير

en: cannot read function starts
ar: لا يمكن قراءة بدايات الدوال

en: cannot read header
ar: لا يمكن قراءة الرأس

en: cannot read lazy bind dyld info
ar: لا يمكن قراءة معلومات dyld للربط الكسول

en: cannot read line number entry
ar: لا يمكن قراءة مدخل رقم السطر

en: cannot read line numbers
ar: لا يمكن قراءة أرقام الأسطر

en: cannot read loader info table
ar: لا يمكن قراءة جدول معلومات المحمل

en: cannot read rebase dyld info
ar: لا يمكن قراءة معلومات dyld لإعادة التأسيس

en: cannot read relocation entry
ar: لا يمكن قراءة مدخل إعادة التوطين

en: cannot read relocations
ar: لا يمكن قراءة إعادة التوطين

en: cannot read section header
ar: لا يمكن قراءة رأس المقطع

en: cannot read section headers
ar: لا يمكن قراءة رؤوس المقاطع

en: cannot read segment split info
ar: لا يمكن قراءة معلومات تقسيم القطعة

en: cannot read strings table
ar: لا يمكن قراءة جدول السلاسل

en: cannot read strings table length
ar: لا يمكن قراءة طول جدول السلاسل

en: cannot read symbol aux entry
ar: لا يمكن قراءة المدخل المساعد للرمز

en: cannot read symbol entry
ar: لا يمكن قراءة مدخل الرمز

en: cannot read symbol table
ar: لا يمكن قراءة جدول الرموز

en: cannot read twolevel hints
ar: لا يمكن قراءة تلميحات ثنائية المستوى

en: cannot read weak bind dyld info
ar: لا يمكن قراءة معلومات dyld للربط الضعيف

en: cannot reverse bytes: length of section %s must be evenly divisible by %d
ar: لا يمكن عكس البايتات: طول المقطع %s يجب أن يكون قابلاً للقسمة على %d

en: cannot seek to section headers start
ar: لا يمكن الوصول إلى بداية رؤوس المقاطع

en: cannot seek to/read file header
ar: لا يمكن الوصول إلى/قراءة رأس الملف

en: cannot seek to/read image header
ar: لا يمكن الوصول إلى/قراءة رأس الصورة

en: cannot seek to/read image header at offset %#x
ar: لا يمكن الوصول إلى/قراءة رأس الصورة عند الإزاحة %#x

en: cause of error unknown
ar: سبب الخطأ مجهول

en: cie=invalid
ar: cie=غير_صالح

en: code
ar: شفرة

en: compressed section %s is too small to contain a compression header
ar: المقطع المضغوط %s صغير جداً ليحتوي على ترويسة ضغط

en: compression header
ar: ترويسة الضغط

en: conflict
ar: تعارض

en: conflict list found without a dynamic symbol table
ar: وُجدت قائمة تعارضات بدون جدول رموز ديناميكي

en: const/volatile indicator missing
ar: مؤشر const/volatile مفقود

en: control data requires DIALOGEX
ar: بيانات التحكم تتطلب DIALOGEX

en: copy from `%s' [%s] to `%s' [%s]
ar: نسخ من `%s' [%s] إلى `%s' [%s]

en: copy from `%s' [unknown] to `%s' [unknown]
ar: نسخ من `%s' [مجهول] إلى `%s' [مجهول]

en: corrupt .debug_sup section: bad LEB128 field for checksum length
ar: مقطع .debug_sup فاسد: حقل LEB128 سيء لطول مجموع التحقق

en: corrupt .debug_sup section: checksum length is longer than the remaining section length
ar: مقطع .debug_sup فاسد: طول مجموع التحقق أطول من طول المقطع المتبقي

en: corrupt .debug_sup section: filename is not NUL terminated
ar: مقطع .debug_sup فاسد: اسم الملف غير منتهي بـ NUL

en: corrupt .debug_sup section: filename not empty in supplementary section
ar: مقطع .debug_sup فاسد: اسم الملف ليس فارغاً في المقطع التكميلي

en: corrupt .debug_sup section: is_supplementary not 0 or 1
ar: مقطع .debug_sup فاسد: is_supplementary ليس 0 أو 1

en: corrupt .debug_sup section: size is too small
ar: مقطع .debug_sup فاسد: الحجم صغير جداً

en: corrupt .debug_sup section: there are %#llx extra, unused bytes at the end of the section
ar: مقطع .debug_sup فاسد: يوجد %#llx بايت إضافي غير مستخدم في نهاية المقطع

en: corrupt .debug_sup section: there are %#lx extra, unused bytes at the end of the section
ar: مقطع .debug_sup فاسد: يوجد %#lx بايت إضافي غير مستخدم في نهاية المقطع

en: corrupt .debug_sup section: version < 5
ar: مقطع .debug_sup فاسد: الإصدار < 5

en: corrupt GNU build attribute note: bad description size
ar: ملاحظة سمة بناء GNU تالفة: حجم وصف سيء

en: corrupt GNU build attribute note: description size not a factor of 4
ar: ملاحظة سمة بناء GNU تالفة: حجم الوصف ليس من مضاعفات 4

en: corrupt GNU build attribute note: name not NUL terminated
ar: ملاحظة سمة بناء GNU تالفة: الاسم غير منتهٍ بـ NUL

en: corrupt GNU build attribute note: name too small
ar: ملاحظة سمة بناء GNU تالفة: الاسم صغير جداً

en: corrupt GNU build attribute note: note too big
ar: ملاحظة سمة بناء GNU تالفة: الملاحظة كبيرة جداً

en: corrupt GNU build attribute note: unsupported version
ar: ملاحظة سمة بناء GNU تالفة: إصدار غير مدعوم

en: corrupt GNU build attribute note: wrong note type
ar: ملاحظة سمة بناء GNU تالفة: نوع ملاحظة خاطئ

en: corrupt GNU build attribute notes: excess data at end
ar: ملاحظات سمة بناء GNU تالفة: بيانات زائدة في النهاية

en: corrupt IA64 note: data size is too small
ar: ملاحظة IA64 تالفة: حجم البيانات صغير جداً

en: corrupt QNX note: data size is too small
ar: ملاحظة QNX تالفة: حجم البيانات صغير جداً

en: corrupt change to vsp
ar: تغيير فاسد في vsp

en: corrupt discr_list - block not long enough
ar: قائمة discr_list فاسدة - الكتلة ليست طويلة بما يكفي

en: corrupt discr_list - not using a block form
ar: قائمة discr_list فاسدة - لا تستخدم شكل كتلة

en: corrupt discr_list - unrecognized discriminant byte %#x
ar: قائمة discr_list فاسدة - بايت تمييز غير معروف %#x

en: corrupt index table entry: %x
ar: إدخال جدول فهرس فاسد: %x

en: corrupt library name index of %#llx found in dynamic entry
ar: عثر على فهرس اسم مكتبة فاسد %#llx في إدخال ديناميكي

en: corrupt library name index of %#lx found in dynamic entry
ar: عثر على فهرس اسم مكتبة فاسد %#lx في إدخال ديناميكي

en: corrupt name field in GNU build attribute note: size = %ld
ar: حقل اسم تالف في ملاحظة سمة بناء GNU: الحجم = %ld

en: corrupt name field: namesz: %lu but parsing gets to %td
ar: حقل اسم تالف: namesz هو %lu ولكن التحليل وصل إلى %td

en: corrupt numeric name field: too many bytes in the value: %x
ar: حقل اسم عددي تالف: بايتات كثيرة جداً في القيمة: %x

en: corrupt stapdt note - the data size is too small
ar: ملاحظة stapdt تالفة - حجم البيانات صغير جداً

en: corrupt vendor attribute
ar: سمة بائع تالفة

en: could not create temporary file to hold stripped copy
ar: تعذر إنشاء ملف مؤقت للاحتفاظ بالنسخة المجردة

en: could not create temporary file whilst writing archive
ar: تعذر إنشاء ملف مؤقت أثناء كتابة الأرشيف

en: could not determine the type of symbol number %ld
ar: تعذر تحديد نوع الرمز رقم %ld

en: could not find separate debug file '%s'
ar: تعذر العثور على ملف تنقيح منفصل '%s'

en: could not open section dump file
ar: تعذر فتح ملف تفريغ المقطع

en: could not retrieve section contents
ar: تعذر استعادة محتويات المقطع

en: couldn't open symbol redefinition file %s (error: %s)
ar: تعذر فتح ملف إعادة تعريف الرموز %s (خطأ: %s)

en: creating %s
ar: إنشاء %s

en: cursor
ar: مؤشر

en: cursor file `%s' does not contain cursor data
ar: ملف المؤشر `%s' لا يحتوي على بيانات مؤشر

en: data entry
ar: مدخل بيانات

en: debug_add_to_current_namespace: no current file
ar: debug_add_to_current_namespace: لا يوجد ملف حالي

en: debug_end_block: attempt to close top level block
ar: debug_end_block: محاولة إغلاق كتلة المستوى الأعلى

en: debug_end_block: no current block
ar: debug_end_block: لا توجد كتلة حالية

en: debug_end_common_block: not implemented
ar: debug_end_common_block: غير مطبق

en: debug_end_function: no current function
ar: debug_end_function: لا توجد دالة حالية

en: debug_end_function: some blocks were not closed
ar: debug_end_function: بعض الكتل لم تغلق

en: debug_find_named_type: no current compilation unit
ar: debug_find_named_type: لا توجد وحدة تجميع حالية

en: debug_get_real_type: circular debug information for %s
ar: debug_get_real_type: معلومات تنقيح دائرية لـ %s

en: debug_make_undefined_type: unsupported kind
ar: debug_make_undefined_type: نوع غير مدعوم

en: debug_name_type: no current file
ar: debug_name_type: لا يوجد ملف حالي

en: debug_record_function: no debug_set_filename call
ar: debug_record_function: لا يوجد استدعاء لـ debug_set_filename

en: debug_record_label: not implemented
ar: debug_record_label: غير مطبق

en: debug_record_line: no current unit
ar: debug_record_line: لا توجد وحدة حالية

en: debug_record_parameter: no current function
ar: debug_record_parameter: لا توجد دالة حالية

en: debug_record_variable: no current file
ar: debug_record_variable: لا يوجد ملف حالي

en: debug_start_block: no current block
ar: debug_start_block: لا توجد كتلة حالية

en: debug_start_common_block: not implemented
ar: debug_start_common_block: غير مطبق

en: debug_start_source: no debug_set_filename call
ar: debug_start_source: لا يوجد استدعاء لـ debug_set_filename

en: debug_tag_type: extra tag attempted
ar: debug_tag_type: جرت محاولة وسم إضافية

en: debug_tag_type: no current file
ar: debug_tag_type: لا يوجد ملف حالي

en: debug_write_type: illegal type encountered
ar: debug_write_type: واجه نوعاً غير قانوني

en: default
ar: مبدئي

en: define new File Table entry
ar: عرف مدخل جدول ملفات جديد

en: dialog control
ar: تحكم الحوار

en: dialog control data
ar: بيانات تحكم الحوار

en: dialog control end
ar: نهاية تحكم الحوار

en: dialog font point size
ar: حجم نقطة خط الحوار

en: dialog header
ar: ترويسة الحوار

en: dialogex control
ar: تحكم dialogex

en: dialogex font information
ar: معلومات خط dialogex

en: directory
ar: دليل

en: directory entry name
ar: اسم مدخل الدليل

en: directory index %u >= number of directories %u
ar: فهرس الدليل %u >= عدد الأدلة %u

en: directory table ends unexpectedly
ar: ينتهي جدول الأدلة بشكل غير متوقع

en: disassemble_fn returned length %d
ar: أرجعت disassemble_fn طولاً قدره %d

en: disassembly color not correctly selected
ar: لم يُختار لون فك التجميع بشكل صحيح

en: don't know how to write debugging information for %s
ar: لا أعرف كيفية كتابة معلومات التنقيح لـ %s

en: dynamic section
ar: مقطع ديناميكي

en: dynamic section image fixups
ar: إصلاحات صورة المقطع الديناميكي

en: dynamic section image relocations
ar: عمليات نقل صورة المقطع الديناميكي

en: dynamic string section
ar: مقطع سلاسل ديناميكي

en: dynamic string table
ar: جدول سلاسل ديناميكي

en: dynamic strings
ar: سلاسل ديناميكية

en: end of data encountered whilst reading LEB
ar: صودفت نهاية البيانات أثناء قراءة LEB

en: end of data encountered whilst reading property of subsection
ar: حدثت نهاية البيانات أثناء قراءة خاصية المقطع الفرعي

en: endianness unknown
ar: النهاية مجهولة

en: enum definition
ar: تعريف تعداد

en: enum ref to %s
ar: مرجع تعداد إلى %s

en: error
ar: خطأ

en: error copying private BFD data
ar: خطأ في نسخ بيانات BFD الخاصة

en: error in private header data
ar: خطأ في بيانات الرأس الخاصة

en: error message was
ar: كانت رسالة الخطأ

en: error writing section contents to %s (error: %s)
ar: خطأ أثناء كتابة محتويات المقطع إلى %s (خطأ: %s)

en: error: %s both copied and removed
ar: خطأ: %s نُسخ وأزيل في آن واحد

en: error: %s both sets and alters LMA
ar: خطأ: %s يضبط ويغير LMA في آن واحد

en: error: %s both sets and alters VMA
ar: خطأ: %s يضبط ويغير VMA في آن واحد

en: error: %s not found, can't be updated
ar: خطأ: %s غير موجود، لا يمكن تحديثه

en: error: failed to copy merged notes into output
ar: خطأ: فشل نسخ الملاحظات المدمجة إلى المخرجات

en: error: failed to locate merged notes
ar: خطأ: فشل تحديد موقع الملاحظات المدمجة

en: error: failed to merge notes
ar: خطأ: فشل دمج الملاحظات

en: error: instruction width must be in the range 1 to
ar: خطأ: يجب أن يكون عرض التعليمة في النطاق من 1 إلى

en: error: prefix strip must be non-negative
ar: خطأ: يجب أن يكون تجريد السابقة غير سالب

en: error: section %s matches both remove and copy options
ar: خطأ: المقطع %s يطابق خياري الإزالة والنسخ معاً

en: error: section %s matches both update and remove options
ar: خطأ: المقطع %s يطابق خياري التحديث والإزالة معاً

en: error: the input file '%s' has no sections
ar: خطأ: ملف المدخلات '%s' لا يحتوي على مقاطع

en: error: the input file '%s' is empty
ar: خطأ: ملف المدخلات '%s' فارغ

en: error: the start address should be before the end address
ar: خطأ: يجب أن يكون عنوان البداية قبل عنوان النهاية

en: error: the stop address should be after the start address
ar: خطأ: يجب أن يكون عنوان التوقف بعد عنوان البداية

en: error: unable to read AOUT and PE+ headers
ar: خطأ: تعذر قراءة رأسي AOUT و PE+

en: error: unable to seek to/read AOUT header
ar: خطأ: تعذر الوصول إلى/قراءة رأس AOUT

en: error: unable to seek to/read PE header
ar: خطأ: تعذر الوصول إلى/قراءة رأس PE

en: error: verilog data width must be 1, 2, 4, 8 or 16
ar: خطأ: عرض بيانات verilog يجب أن يكون 1 أو 2 أو 4 أو 8 أو 16

en: failed to copy private data
ar: فشل نسخ البيانات الخاصة

en: failed to create output section
ar: فشل إنشاء مقطع المخرجات

en: failed to open separate debug file: %s
ar: فشل فتح ملف تنقيح منفصل: %s

en: failed to open temporary head file: %s
ar: فشل في فتح ملف الرأس المؤقت: %s

en: failed to open temporary head file: %s: %s
ar: فشل في فتح ملف الرأس المؤقت: %s: %s

en: failed to open temporary tail file: %s
ar: فشل في فتح ملف الذيل المؤقت: %s

en: failed to open temporary tail file: %s: %s
ar: فشل في فتح ملف الذيل المؤقت: %s: %s

en: failed to read relocs in: %s
ar: فشل في قراءة عمليات إعادة التوطين في: %s

en: failed to read symbol table from: %s
ar: فشل في قراءة جدول الرموز من: %s

en: failed to read the number of entries from base file
ar: فشل في قراءة عدد المدخلات من الملف الأساسي

en: failed to set alignment
ar: فشل ضبط المحاذاة

en: failed to set size
ar: فشل ضبط الحجم

en: failed to set vma
ar: فشل ضبط vma

en: failed to unpack msgpack contents in NT_AMDGPU_METADATA note
ar: فشل فك حزمة محتويات msgpack في ملاحظة NT_AMDGPU_METADATA

en: fatal error: libbfd ABI mismatch
ar: خطأ فادح: عدم تطابق ABI الخاص بـ libbfd

en: file index %u >= number of files %u
ar: فهرس الملف %u >= عدد الملفات %u

en: file table ends unexpectedly
ar: ينتهي جدول الملفات بشكل غير متوقع

en: filename in .debug_sup section is corrupt
ar: اسم الملف في المقطع .debug_sup تالف

en: filename required for COFF input
ar: اسم الملف مطلوب لإدخال COFF

en: filename required for COFF output
ar: اسم الملف مطلوب لإخراج COFF

en: fixed version info
ar: معلومات إصدار ثابتة

en: flag = %d, vendor =
ar: علم = %d، البائع =

en: flags 0x%08x:
ar: الأعلام 0x%08x:

en: fontdir
ar: دليل الخطوط

en: fontdir device name
ar: اسم جهاز دليل الخطوط

en: fontdir face name
ar: اسم وجه دليل الخطوط

en: fontdir header
ar: ترويسة دليل الخطوط

en: function
ar: دالة

en: function returning
ar: دالة تعيد

en: generic
ar: عام

en: global
ar: عام

en: group cursor
ar: مجموعة المؤشرات

en: group cursor header
ar: ترويسة مجموعة المؤشرات

en: group icon
ar: مجموعة الأيقونات

en: group icon header
ar: ترويسة مجموعة الأيقونات

en: hard float
ar: فاصلة عائمة صلبة

en: hard float,
ar: فاصلة عائمة صلبة،

en: hardware
ar: عتاد

en: has children
ar: له أبناء

en: help ID requires DIALOGEX
ar: معرف المساعدة يتطلب DIALOGEX

en: histogram chain is corrupt
ar: سلسلة المدرج التكراري تالفة

en: icon file `%s' does not contain icon data
ar: ملف الأيقونة `%s' لا يحتوي على بيانات أيقونة

en: ignoring the alternative value
ar: تجاهل القيمة البديلة

en: illegal output pathname for archive member: %s, using '%s' instead
ar: مسار مخرجات غير قانوني لعضو الأرشيف: %s، استخدام '%s' بدلاً منه

en: implementation defined: %#llx
ar: مُعرّف في التنفيذ: %#llx

en: implementation defined: %#lx
ar: مُعرّف في التنفيذ: %#lx

en: indirect offset too big: %#llx
ar: إزاحة غير مباشرة كبيرة جداً: %#llx

en: indirect offset too big: %#lx
ar: إزاحة غير مباشرة كبيرة جداً: %#lx

en: input and output files must be different
ar: يجب أن يكون ملفا الإدخال والإخراج مختلفين

en: input file does not seems to be UFT16.
ar: ملف الإدخال لا يبدو أنه UTF16.

en: interleave must be positive
ar: يجب أن يكون التداخل (interleave) موجباً

en: interleave start byte must be set with --byte
ar: يجب ضبط بايت بداية التداخل باستخدام ‎--byte

en: interleave width must be less than or equal to interleave - byte`
ar: عرض التداخل يجب أن يكون أقل من أو يساوي (التداخل - البايت)

en: interleave width must be positive
ar: يجب أن يكون عرض التداخل موجباً

en: internal error -- this option not implemented
ar: خطأ داخلي -- هذا الخيار غير مطبق

en: internal error: attempt to read %d byte of data in to %d sized variable | internal error: attempt to read %d bytes of data in to %d sized variable
ar[0]: خطأ داخلي: محاولة قراءة %d بايت من البيانات إلى متغير بحجم %d
ar[1]: خطأ داخلي: محاولة قراءة بايت واحد من البيانات إلى متغير بحجم %d
ar[2]: خطأ داخلي: محاولة قراءة بايتين من البيانات إلى متغير بحجم %d
ar[3]: خطأ داخلي: محاولة قراءة %d بايتات من البيانات إلى متغير بحجم %d
ar[4]: خطأ داخلي: محاولة قراءة %d بايتاً من البيانات إلى متغير بحجم %d
ar[5]: خطأ داخلي: محاولة قراءة %d بايت من البيانات إلى متغير بحجم %d

en: internal stat error on %s
ar: خطأ stat داخلي في %s

en: invalid argument to --format: %s
ar: معامل غير صالح لـ --format: %s

en: invalid argument to -U/--unicode: %s
ar: معامل غير صالح لـ ‎-U/--unicode: %s

en: invalid codepage specified.
ar: صفحة ترميز غير صالحة.

en: invalid index into symbol array
ar: فهرس غير صالح في مصفوفة الرموز

en: invalid integer argument %s
ar: معامل عدد صحيح غير صالح %s

en: invalid option -f
ar: خيار غير صالح -f

en: invalid value specified for pragma code_page.
ar: قيمة غير صالحة محددة لـ pragma code_page.

en: l (large),
ar: l (كبير)،

en: length %d [
ar: طول %d [

en: libdeps specified more than once
ar: libdeps محدد أكثر من مرة

en: liblist section data
ar: بيانات مقطع liblist

en: liblist string table
ar: جدول سلاسل liblist

en: lineno  symndx/paddr
ar: رقم السطر  مؤشر الرمز/العنوان الفعلي

en: lineno : %d macro : %s
ar: رقم الخط: %d الماكرو: %s

en: little endian
ar: نهاية صغرى

en: loc_offset %llu too big
ar: إزاحة loc_offset %llu كبيرة جداً

en: loc_offset %lu too big
ar: إزاحة loc_offset %lu كبيرة جداً

en: local symbol %llu found at index >= %s's sh_info value of %u
ar: عثر على رمز محلي %llu عند فهرس >= قيمة sh_info لـ %s البالغة %u

en: local symbol %lu found at index >= %s's sh_info value of %u
ar: عثر على رمز محلي %lu عند فهرس >= قيمة sh_info لـ %s البالغة %u

en: local symbol %s has a value (%#llx) which is larger than mergeable section %s's size (%#llx)
ar: الرمز المحلي %s له قيمة (%#llx) وهي أكبر من حجم المقطع القابل للدمج %s البالغ (%#llx)

en: local symbol %s has a value (%#lx) which is larger than mergeable section %s's size (%#lx)
ar: الرمز المحلي %s له قيمة (%#lx) وهي أكبر من حجم المقطع القابل للدمج %s البالغ (%#lx)

en: location view pair
ar: زوج عرض الموقع

en: malformed note encountered in section %s whilst scanning for build-id note
ar: تمت مصادفة ملاحظة مشوهة في المقطع %s أثناء المسح بحثاً عن ملاحظة معرف البناء

en: memory
ar: ذاكرة

en: menu header
ar: ترويسة القائمة

en: menuex header
ar: ترويسة menuex

en: menuex offset
ar: إزاحة menuex

en: menuitem
ar: عنصر قائمة

en: menuitem header
ar: ترويسة عنصر القائمة

en: minimum string length %s is too big
ar: الحد الأدنى لطول السلسلة %s كبير جداً

en: minimum string length is too big: %s
ar: الحد الأدنى لطول السلسلة كبير جداً: %s

en: minimum string length is too small: %s
ar: الحد الأدنى لطول السلسلة صغير جداً: %s

en: missing index type
ar: نوع فهرس مفقود

en: missing position arg.
ar: معطى الموضع ناقص.

en: more than one dynamic segment
ar: أكثر من مقطع ديناميكي واحد

en: multiple DWO_IDs encountered for the same CU
ar: صودف وجود عدة معرفات DWO_ID لنفس وحدة الـ CU

en: named directory entry
ar: مدخل دليل مسمى

en: named resource
ar: مورد مسمى

en: named subdirectory
ar: دليل فرعي مسمى

en: no
ar: لا

en: no .dynamic section in the dynamic segment
ar: لا يوجد مقطع .dynamic في المقطع الديناميكي

en: no .except section in file
ar: لا يوجد مقطع .except في الملف

en: no .loader section in file
ar: لا يوجد مقطع .loader في الملف

en: no .typchk section in file
ar: لا يوجد مقطع .typchk في الملف

en: no argument types in mangled string
ar: لا توجد أنواع معاملات في السلسلة المشوهة

en: no children
ar: لا يوجد أبناء

en: no entry %s in archive
ar: لا يوجد مدخل %s في الأرشيف

en: no entry %s in archive %s!
ar: لا يوجد مدخل %s في الأرشيف %s!

en: no export definition file provided.
    Creating one, but that may not be what you want
ar: لم يوفر ملف تعريف تصدير.
    يجري إنشاء واحد، لكن قد لا يكون هذا ما تريده

en: no info
ar: لا توجد معلومات

en: no information for symbol number %ld
ar: لا توجد معلومات للرمز رقم %ld

en: no input file specified
ar: لم يحدد ملف مدخلات

en: no operation specified
ar: لم تحدد عملية

en: no resources
ar: لا توجد موارد

en: no symbols
ar: لا توجد رموز

en: none
ar: لاشيء

en: not enough data
ar: لا توجد بيانات كافية

en: not set
ar: غير محدد

en: not stripping symbol `%s' because it is named in a relocation
ar: لا يُجرد الرمز `%s' لأنه مسمى في عملية تغيير المكان

en: note with invalid namesz and/or descsz found at offset %#tx
ar: وُجدت ملاحظة بـ namesz أو descsz غير صالح عند الإزاحة %#tx

en: notes
ar: ملاحظات

en: nul bytes found in version string
ar: وُجدت بايتات صفرية في سلسلة الإصدار

en: null terminated unicode string
ar: سلسلة يونيكود منتهية بصفر

en: num entries: %d, enabled mask: %x
ar: عدد المدخلات: %d، قناع التمكين: %x

en: number of bytes to reverse must be positive and even
ar: يجب أن يكون عدد البايتات المراد عكسها موجباً وزوجياً

en: number of directories (0x%x) exceeds size of section %s
ar: عدد الأدلة (0x%x) يتجاوز حجم المقطع %s

en: number of files (0x%x) exceeds size of section %s
ar: عدد الملفات (0x%x) يتجاوز حجم المقطع %s

en: numeric overflow
ar: طفح عددي

en: object attributes
ar: سمات الكائن

en: offset: %08x
ar: الإزاحة: %08x

en: offset: %llu
ar: الإزاحة: %llu

en: offset: %lu
ar: الإزاحة: %lu

en: opcode base of %d extends beyond end of section
ar: أساس كود العملية %d يمتد إلى ما بعد نهاية المقطع

en: option -P/--private not supported by this file
ar: الخيار -P/--private غير مدعوم في هذا الملف

en: options
ar: خيارات

en: other
ar: آخر

en: out of memory parsing relocs
ar: نفاد الذاكرة أثناء تحليل إعادة التوطين

en: output section %s's alignment does not match its LMA
ar: محاذاة مقطع المخرجات %s لا تطابق الـ LMA الخاصة به

en: output section %s's alignment does not match its VMA
ar: محاذاة مقطع المخرجات %s لا تطابق الـ VMA الخاصة به

en: overflow - nreloc: %u, nlnno: %u
ar: تجاوز - عدد إعادة التوطين: %u، عدد أرقام الأسطر: %u

en: parse_coff_type: Bad type code 0x%x
ar: parse_coff_type: كود نوع سيئ 0x%x

en: pointer to
ar: مؤشر إلى

en: possibly corrupt ELF file header - it has a non-zero section header offset, but no section headers
ar: ربما ترويسة ملف ELF فاسدة - لديها إزاحة ترويسة مقطع غير صفرية، ولكن لا توجد ترويسات مقاطع

en: possibly corrupt ELF header - it has a non-zero program header offset, but no program headers
ar: ربما ترويسة ELF فاسدة - لديها إزاحة ترويسة برنامج غير صفرية، ولكن لا توجد ترويسات برنامج

en: preprocessing failed.
ar: فشلت المعالجة المسبقة.

en: program headers
ar: ترويسات البرنامج

en: pwait returns: %s
ar: pwait تعيد: %s

en: read LEB value is too large to store in destination variable
ar: قيمة LEB المقروءة كبيرة جداً بحيث لا يمكن تخزينها في المتغير الهدف

en: reading %s section of %s failed: %s
ar: فشلت قراءة مقطع %s من %s: %s

en: redefining symbols does not work on LTO-compiled object files
ar: إعادة تعريف الرموز لا تعمل على ملفات الكائنات المجمعة بتقنية LTO

en: relocation count is negative
ar: عدد عمليات إعادة التوطين سالب

en: resource ID
ar: معرف المورد

en: resource data
ar: بيانات المورد

en: resource data size
ar: حجم بيانات المورد

en: resource name
ar: اسم المورد

en: resource type unknown
ar: نوع المورد مجهول

en: run: %s %s
ar: شغل: %s %s

en: section %s %d %d address %x size %x number %d nrelocs %u
ar: مقطع %s %d %d عنوان %x حجم %x رقم %d nrelocs %u

en: section %u: sh_link value of %u is larger than the number of sections
ar: المقطع %u: قيمة sh_link %u أكبر من عدد المقاطع

en: section '%s' has the NOBITS type - its contents are unreliable.
ar: المقطع '%s' لديه النوع NOBITS - محتوياته غير موثوقة.

en: section '%s' has unsupported compress type: %d
ar: المقطع '%s' لديه نوع ضغط غير مدعوم: %d

en: section '%s' mentioned in a -j option, but not found in any input file
ar: المقطع '%s' مذكور في خيار -j، لكن لم يعثر عليه في أي ملف مدخل

en: section .loader is too short
ar: المقطع .loader قصير جداً

en: section 0 in group section [%5u]
ar: مقطع 0 في مقطع المجموعة [%5u]

en: section [%5u] in group section [%5u] > maximum section [%5u]
ar: المقطع [%5u] في مقطع المجموعة [%5u] > أقصى مقطع [%5u]

en: section [%5u] in group section [%5u] already in group section [%5u]
ar: المقطع [%5u] في مقطع المجموعة [%5u] موجود بالفعل في مقطع المجموعة [%5u]

en: section contents
ar: محتويات المقطع

en: section data
ar: بيانات المقطع

en: section definition at %x size %x
ar: تعريف المقطع عند %x حجم %x

en: section headers
ar: ترويسات المقاطع

en: segment split info is not nul terminated
ar: معلومات تقسيم القطعة ليست منتهية بـ nul

en: set Address to %#llx
ar: اضبط العنوان إلى %#llx

en: set Address to %#lx
ar: اضبط العنوان إلى %#lx

en: set Discriminator to %llu
ar: اضبط المميز إلى %llu

en: set Discriminator to %lu
ar: اضبط المميز إلى %lu

en: signature
ar: توقيع

en: single-precision hard float,
ar: فاصلة عائمة صلبة أحادية الدقة،

en: size %d
ar: حجم %d

en: size: %llu
ar: الحجم: %llu

en: size: %lu
ar: الحجم: %lu

en: skipping invalid relocation offset %#llx in section %s
ar: تخطي إزاحة إعادة تعيين غير صالحة %#llx في المقطع %s

en: skipping invalid relocation offset %#lx in section %s
ar: تخطي إزاحة إعادة تعيين غير صالحة %#lx في المقطع %s

en: skipping invalid relocation symbol index %#llx in section %s
ar: تخطي فهرس رمز إعادة تعيين غير صالح %#llx في المقطع %s

en: skipping invalid relocation symbol index %#lx in section %s
ar: تخطي فهرس رمز إعادة تعيين غير صالح %#lx في المقطع %s

en: skipping unexpected symbol type %s in section %s relocation %tu
ar: تخطي نوع رمز غير متوقع %s في المقطع %s إعادة التعيين %tu

en: smallest
ar: الأصغر

en: soft float
ar: فاصلة عائمة برمجية

en: soft float,
ar: فاصلة عائمة برمجية،

en: software
ar: برمجيات

en: sorry - this program has been built without plugin support
ar: عذراً - بني هذا البرنامج بدون دعم للملحقات

en: sorry: copying thin archives is not currently supported
ar: عذراً: نسخ الأرشيفات الرفيعة غير مدعوم حالياً

en: source file %s is more recent than object file
ar: ملف المصدر %s أحدث من ملف الكائن

en: stab_int_type: bad size %u
ar: stab_int_type: حجم سيئ %u

en: stack size:
ar: حجم المكدس:

en: stat failed on bitmap file `%s': %s
ar: فشل stat على ملف الصورة النقطية `%s': %s

en: stat failed on file `%s': %s
ar: فشل stat على الملف `%s': %s

en: stat failed on font file `%s': %s
ar: فشل stat على ملف الخط `%s': %s

en: stat returns negative size for `%s'
ar: stat تعيد حجماً سالباً لـ `%s'

en: static
ar: ساكن

en: string index of %llu converts to an offset of %#llx which is too big for section %s
ar: فهرس السلسلة %llu يتحول إلى إزاحة %#llx وهي كبيرة جداً للمقطع %s

en: string index of %lu converts to an offset of %#lx which is too big for section %s
ar: فهرس السلسلة %lu يتحول إلى إزاحة %#lx وهي كبيرة جداً للمقطع %s

en: string table
ar: جدول سلاسل

en: string_hash_lookup failed: %s
ar: فشل string_hash_lookup: %s

en: strings
ar: سلاسل

en: stringtable string
ar: سلسلة جدول السلاسل

en: stringtable string length
ar: طول سلسلة جدول السلاسل

en: structure definition
ar: تعريف هيكل

en: structure ref to %s
ar: مرجع هيكل إلى %s

en: structure ref to UNKNOWN struct
ar: مرجع هيكل لهيكل مجهول

en: subprocess got fatal signal %d
ar: تلقى التابع إشارة فادحة %d

en: supported flags: %s
ar: الأعلام المدعومة: %s

en: symbol information
ar: معلومات الرموز

en: symbol table section indices
ar: فهارس مقاطع جدول الرموز

en: symbols
ar: رموز

en: target specific dump '%s' not supported
ar: التفريغ الخاص بالهدف '%s' غير مدعوم

en: the .dynamic section is not the same as the dynamic segment
ar: المقطع .dynamic ليس هو نفسه المقطع الديناميكي

en: the .dynstr section doesn't match the DT_STRTAB and DT_STRSZ tags
ar: المقطع .dynstr لا يطابق وسمي DT_STRTAB و DT_STRSZ

en: the .dynsym section doesn't match the DT_SYMTAB and DT_SYMENT tags
ar: المقطع .dynsym لا يطابق وسمي DT_SYMTAB و DT_SYMENT

en: the PHDR segment is not covered by a LOAD segment
ar: مقطع PHDR غير مغطى بمقطع LOAD

en: the PHDR segment must occur before any LOAD segment
ar: يجب أن يظهر مقطع PHDR قبل أي مقطع LOAD

en: the dynamic segment offset + size exceeds the size of the file
ar: إزاحة المقطع الديناميكي + الحجم يتجاوز حجم الملف

en: the segment's file size is larger than its memory size
ar: حجم ملف المقطع أكبر من حجم ذاكرته

en: this target does not support %lu alternative machine codes
ar: هذا الهدف لا يدعم %lu أكواد ماكينة بديلة

en: toolbar
ar: شريط الأدوات

en: toolbar item
ar: عنصر شريط الأدوات

en: treating that number as an absolute e_machine value instead
ar: يُتعامل مع هذا الرقم كقيمة e_machine مطلقة بدلاً من ذلك

en: tried: %s
ar: جُرّب: %s

en: tried: DEBUGINFOD_URLS=%s
ar: جُرّب: DEBUGINFOD_URLS=%s

en: try to add a ill language.
ar: محاولة إضافة لغة غير صالحة.

en: two different operation options specified
ar: خيارا عمليتين مختلفتين محددان

en: type
ar: نوع

en: unable to apply unsupported reloc type %d to section %s
ar: تعذر تطبيق نوع إعادة التعيين غير المدعوم %d على المقطع %s

en: unable to change endianness of '%s'
ar: تعذر تغيير ترتيب البايتات (endianness) لـ '%s'

en: unable to copy file '%s'; reason: %s
ar: غير قادر على نسخ الملف '%s'؛ السبب: %s

en: unable to modify '%s' due to errors
ar: تعذر تعديل '%s' بسبب وجود أخطاء

en: unable to open file '%s' referenced from .debug_sup section
ar: تعذر فتح الملف '%s' المشار إليه من المقطع .debug_sup

en: unable to open file `%s' for input.
ar: غير قادر على فتح الملف `%s' للإدخال.

en: unable to open output file %s
ar: غير قادر على فتح ملف الإخراج %s

en: unable to parse alternative machine code
ar: تعذر تحليل كود الماكينة البديل

en: unable to read contents of %s
ar: غير قادر على قراءة محتويات %s

en: unable to read eh_frame_ptr field in .eh_frame_hdr section
ar: يتعذر قراءة حقل eh_frame_ptr في مقطع .eh_frame_hdr

en: unable to read fde_count field in .eh_frame_hdr section
ar: يتعذر قراءة حقل fde_count في مقطع .eh_frame_hdr

en: unexpected DIALOGEX version %d
ar: إصدار DIALOGEX غير متوقع %d

en: unexpected fixed version info version %lu
ar: إصدار معلومات إصدار ثابت غير متوقع %lu

en: unexpected fixed version information length %ld
ar: طول معلومات إصدار ثابت غير متوقع %ld

en: unexpected fixed version signature %lu
ar: توقيع إصدار ثابت غير متوقع %lu

en: unexpected group cursor type %d
ar: نوع مجموعة مؤشرات غير متوقع %d

en: unexpected group icon type %d
ar: نوع مجموعة أيقونات غير متوقع %d

en: unexpected stringfileinfo value length %ld
ar: طول قيمة stringfileinfo غير متوقع %ld

en: unexpected varfileinfo value length %ld
ar: طول قيمة varfileinfo غير متوقع %ld

en: unexpected version string
ar: سلسلة إصدار غير متوقعة

en: unexpected version string character: %x
ar: محرف سلسلة إصدار غير متوقع: %x

en: unexpected version string length %ld != %ld + %ld
ar: طول سلسلة إصدار غير متوقع %ld != %ld + %ld

en: unexpected version string length %ld < %ld
ar: طول سلسلة إصدار غير متوقع %ld < %ld

en: unexpected version stringtable value length %ld
ar: طول قيمة جدول سلاسل الإصدار غير متوقع %ld

en: unexpected version type %d
ar: نوع إصدار غير متوقع %d

en: unexpected version value length %ld
ar: طول قيمة إصدار غير متوقع %ld

en: unknown
ar: مجهول

en: unknown C++ encoded name
ar: اسم مرموز C++ مجهول

en: unknown PE subsystem: %s
ar: نظام PE فرعي غير معروف: %s

en: unknown demangling style `%s'
ar: نمط فك ترميز مجهول `%s'

en: unknown format
ar: تنسيق غير معروف

en: unknown format type `%s'
ar: نوع تنسيق مجهول `%s'

en: unknown input EFI target: %s
ar: هدف EFI للمدخلات غير معروف: %s

en: unknown long section names option '%s'
ar: خيار أسماء المقاطع الطويلة غير معروف '%s'

en: unknown mac
ar: mac غير معروف

en: unknown magic
ar: سحر غير معروف

en: unknown output EFI target: %s
ar: هدف EFI للمخرجات غير معروف: %s

en: unknown value: %x
ar: قيمة غير معروفة: %x

en: unknown virtual character for baseclass
ar: محرف افتراضي مجهول لفئة الأساس

en: unknown visibility character for baseclass
ar: محرف رؤية مجهول لفئة الأساس

en: unknown visibility character for field
ar: محرف رؤية مجهول للحقل

en: unknown: %#llx
ar: مجهول: %#llx

en: unknown: %#lx
ar: مجهول: %#lx

en: unknown: 0x%x
ar: غير معروف: 0x%x

en: unnamed $vb type
ar: نوع $vb غير مسمى

en: unrecognised attribute type in name field: %d
ar: نوع سمة غير معترف به في حقل الاسم: %d

en: unrecognised byte in name field: %d
ar: بايت غير معترف به في حقل الاسم: %d

en: unrecognized --compress-debug-sections type `%s'
ar: نوع ‎--compress-debug-sections غير معروف `%s'

en: unrecognized --elf-stt-common= option `%s'
ar: خيار ‎--elf-stt-common=‎ غير معروف `%s'

en: unrecognized --endian type `%s'
ar: نوع --endian غير معروف `%s'

en: unrecognized -E option
ar: خيار -E غير معروف

en: unrecognized C++ abbreviation
ar: اختصار C++ غير معترف به

en: unrecognized argument to --disassembler-color
ar: معطى غير معروف لـ --disassembler-color

en: unrecognized argument to --visualize-option
ar: معطى غير معروف لـ --visualize-option

en: unrecognized cross reference type
ar: نوع مرجع تراسلي غير معترف به

en: unrecognized section flag `%s'
ar: علم مقطع غير معروف `%s'

en: unrecognized symbol flag `%s'
ar: علم رمز غير معروف `%s'

en: unrecognized: %-7lx
ar: غير معروف: %-7lx

en: unspecified
ar: غير محدد

en: unspecified hard/soft float
ar: فاصلة عائمة صلبة/برمجية غير محددة

en: unspecified hard/soft float,
ar: فاصلة عائمة صلبة/برمجية غير محددة،

en: unspecified long double
ar: long double غير محدد

en: unsupported menu version %d
ar: إصدار قائمة غير مدعوم %d

en: unused5
ar: غير مستخدم 5

en: unused6
ar: غير مستخدم 6

en: unused7
ar: غير مستخدم 7

en: unwind data
ar: بيانات الفك

en: unwind info
ar: معلومات الفك

en: unwind table
ar: جدول الفك

en: user defined:
ar: معرف من المستخدم:

en: v (VLE),
ar: v (VLE)،

en: v850 notes
ar: ملاحظات v850

en: variable
ar: متغير

en: vars %d
ar: متغيرات %d

en: version data
ar: بيانات النسخة

en: version def
ar: تعريف نسخة

en: version def aux
ar: مساعد تعريف النسخة

en: version definition section
ar: مقطع تعريف النسخة

en: version header
ar: رأس الإصدار

en: version length %lu does not cover header length %lu
ar: طول الإصدار %lu لا يغطي طول الرأس %lu

en: version length %lu greater than resource length %lu
ar: طول الإصدار %lu أكبر من طول المورد %lu

en: version need
ar: متطلب نسخة

en: version need aux (2)
ar: مساعد متطلب النسخة (2)

en: version need aux (3)
ar: مساعد متطلب النسخة (3)

en: version string
ar: سلسلة الإصدار

en: version string table
ar: جدول سلاسل النسخة

en: version stringtable
ar: جدول سلاسل الإصدار

en: version symbol data
ar: بيانات رموز النسخة

en: version var info
ar: معلومات متغير الإصدار

en: version varfileinfo
ar: varfileinfo الإصدار

en: views at %8.8llx for:
        %*s
ar: عروض عند %8.8llx لـ:
        %*s

en: views at %8.8lx for:
        %*s
ar: عروض عند %8.8lx لـ:
        %*s

en: views for:
ar: عروض لـ:

en: wait: %s
ar: انتظر: %s

en: warning
ar: تحذير

en: warning: could not create temporary file whilst copying '%s', (error: %s)
ar: تحذير: تعذر إنشاء ملف مؤقت أثناء نسخ '%s'، (خطأ: %s)

en: warning: could not load note section
ar: تحذير: تعذر تحميل مقطع الملاحظات

en: warning: failed to set merged notes size
ar: تحذير: فشل ضبط حجم الملاحظات المدمجة

en: warning: file alignment (0x%llx) > section alignment (0x%llx)
ar: تحذير: محاذاة الملف (0x%llx) > محاذاة المقطع (0x%llx)

en: warning: file alignment (0x%lx) > section alignment (0x%lx)
ar: تحذير: محاذاة الملف (0x%lx) > محاذاة المقطع (0x%lx)

en: warning: illegal pathname found in archive member: %s
ar: تحذير: عُثر على مسار غير قانوني في عضو الأرشيف: %s

en: warning: optional header size too large (> %d)
ar: تحذير: حجم الرأس الاختياري كبير جداً (> %d)

en: warning: private headers incomplete: %s
ar: تحذير: الرؤوس الخاصة غير مكتملة: %s

en: warning: using the basename of the member instead: %s
ar: تحذير: استخدام الاسم الأساسي للعضو بدلاً من ذلك: %s

en: will produce no output, since undefined symbols have no size.
ar: لن ينتج أي مخرجات، لأن الرموز غير المعرفة ليس لها حجم.

en: x86 ISA needed: <corrupt length: %#x>
ar: x86 ISA مطلوب: <طول تالف: %#x>

en: x86 ISA used: <corrupt length: %#x>
ar: x86 ISA مستخدم: <طول تالف: %#x>

en: x86 feature needed: <corrupt length: %#x>
ar: ميزة x86 مطلوبة: <طول تالف: %#x>

en: x86 feature used: <corrupt length: %#x>
ar: ميزة x86 مستخدمة: <طول تالف: %#x>

en: x86 feature: <corrupt length: %#x>
ar: ميزة x86: <طول تالف: %#x>

en: y (purecode),
ar: y (كود_صرف)،

en: yes
ar: نعم

en: yes
ar: نعم
